Nieuwe LeMse Courant Krachtige steun voor de mijnindustrie Kolen op 15 januari duurder Volle vertrouwen in toekomst 48 Nieuwe maatregelen in Limburg goed ontvangen EMS teleurgesteld over rede mr. Kolfschoten vr!. Rome: heksenketel bij terugkeer paus VN-waarnemer met staf naar Cyprus Duits schip op Waal gezonken Müller (van Gestapo) is in leven Onrust over ontsnapte moordenaar Geheimsinnigheid om het Amerikaanse rookrapport RooMredactem Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mij* hort in fogiienapoof* Dfoetïeg T Januari 1964,44et» jaargang Nevelig weer Veel bewolking met op enkele plaat sen wat motregen en hier en daar mist Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft in Heerlen medegedeeld dat de kolen- prijs met ingang van 15 januari wordt verhoogd. De verhoging heeft tot ge volg dat het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in Nederland met 0,1 punt zal stijgen. De minister heeft niet meegedeeld hoe groot de verhoging van de prijs van de verschillende soorten zal zijn. Hij wilde op vragen hierover niet ingaan. De ver hoging zal een geringer effect op de kosten van het levensonderhoud hebben dan de verhoging van de broodprijs, zo de Kleuter in emmer water verdronken De driejarige Anna Margriet van Duin is gistermorgen in een emmer water in de keuken van haar ouderlijke wo ning in Hippolytushoef verdronken. Het ongeluk is gebeurd, toen de ge zinsverzorgster afwezig was om bood schappen te doen. Bij haar thuiskomst vond de verzorgster het overleden meis je. De moeder van de kleuter, mevr. M. van Duin-Hoekstra was ziek en werd thuis verpleegd. Zij moest in overspan nen toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. De vijfjarige Rudi Verweij is toen hij gisteren bij zijn ouderlijk huis de Hen drik Smidstraat in Hilversum overstak, onder de wielen van een vrachtwagen gekomen. Op weg naar een ziekenhuis iï hij overleden. Per 1 februari is benoemd tot officier bij het korps rijkspolitie in de rang van dirigerend officier 2e klasse G. J. Botter- weg, thans hoofdcommissaris van politie het korps politie Nederlandse Antil- derlandse mijnindustrie, vooral om de belangrijke rol, die de steen kolen zullen blijven spelen in de energievoorziening van west-Europa. Wel zal in de toekomst het aardgas een deel van de huisbrandkolen op de Ne derlandse markt verdringen. Aangezien er echter in west-Europa structureel tekort aan huisbrandkolen bestaat, zo meent minister An driessen van economische zaken, moeten voor deze kolensoort geen afzet- problemen worden verwacht. de Prat Chr. Mijnwerkersbond. de heer C. Feenstra was zeer tevreden. Hij zei, dat de mijnen nu met het steuntje van de regering in de rug het moeten kunnen redden. Moeilijkheden In verband met de tegenwoordige moeilijkheden, waarin de Nederland se mijnen verkeren heeft de minis ter gisteren in een bijeenkomst van de mijnindustrieraad de volgende maatregelen aangekondigd: J Een verhoging van de kolenprijs (zie elders in deze krant). 2 Een jaarlijkse overheidsgarantie van 23 miljoen aan het algemeen mijn werkersfonds en het be ambtenfonds en een jaarlijkse bijdrage van 2.5 mil joen aan dé ziekenkas van het alge meen miiniwerkersfonds. Een versnelde integratie van de staatsmiin Hendrik met de staatsmijn Emma die op den duur kan leiden tot opheffing van de mijn Hendrik. Voor de arbeiders, die niet elders in de mimen kunnen worden geplaatst, moet een bevredigende regeling wor den gevonden. In dit verband heeft de minister de Staatsmijnen gevraagd voorstellen te doen voor een vervroeg de pensionering op wachtgeld. Een versnelde integratie van de staats mijn Hendrik is nodig, omdat niet vol doende ondergrondse arbeiders beschik baar zijn voor een efficiënte exploitatie van alle miinzetels van de Staatsmijnen. Aan concentratie is niet te ontkomen. De maatregelen, die de minister heeft aangekondigd zjjn in Zuid-Limburg goed ontvangen. Directeuren van de mijnen en vertegenwoordigers van de vakbonden spraken met blijde gezich ten hun tevredenheid uit en dronken een glas champagne op het slagen van de nieuwe maatregelen. „Wij hebben meer gekregen dan we verwachtten", zei bondsvoorzitter F. Doh- men van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond. Ook de voorzitter van eiden eider - 3090) iek De Exploitatie Maatschappij Sche- veningen (EMS) heeft gisteravond meegedeeld dat het bestuur zeer te leurgesteld is over de toon en de kwalificaties die burgemeester Kolf schoten van Den Haag in zijn nieuw jaarsrede heeft gebruikt naar aan leiding van de Navo-conferentie die in het voorjaar niet in Scheveningen maar in een kazerne zal worden ge houden De burgemeester zei naar aanleiding van het verschil van mening tussen de E.M.S, en de overheid, dat in Sche veningen wel de geschikte ruimte aan wezig is voor de NAVO-conferentie. De aanwijsbare belangen van staat, stad en badplaats kwamen openlijk in conflict met de megalomane aspiraties van het huidige kustbewind, zo zei de burge meester. (Megalomanie: grootheids waan). Dit voor Nederland beschamend voorval moet ons te denken gevent aldut burgemeester Kolfschoten. De E.M.S. zegt dat zij ihet wel hoogs! ongebruikelijk vindt dat een magistraat zich op een dergelijke wijze publieke lijk uitlaat over de leiding van een maatschappij, waarmee het gemeente bestuur reeds zo vele jaren samen werkt. De E.M.S. zet nog eens uiteen hoe, naar de mening van deze maatschap pij, de gang van zaken is geweest. De Engels •43 Leidej 710) -30741 In één oogopslag E.E.G.-ministers komen tot bestand in „appeloorlog" pag. 5 Cambodja krijgt Franse hulp pag. 5 Politieman gebruikt fiets als wapen tegen boeven Pag- Op verzoek nogmaals de ftieuwe posttarieven pag. 7. E.M.S. vindt het namelijk bepaald niet juist te stellen dat er in Scheveningen ruimte voor het NAVO-congres aanwe zig is. Het is nu eenmaal niet mogelijk het Kurhauscomplex in de maand mei gedurende drie weken voor alle gasten te sluiten. Met het ministerie van bui tenlandse zaken was daarom in princi pe overeengekomen het congres in het Palace hotel te houden, aangezien dit hotel voor normale hotelexploitatie on geschikt is. De E.M.S. was bereid all( kosten te dragen om het hotel voor de ifcrentie in te richten. De minister volkshuisvesting verleende echter niet de vergunning voor de noodzakelij ke inwendige verbouwing, zo stelde de E.M.S. vast. De maatschappij heefl deze gang van zaken betreurd en heefl zich als nog bereid verklaard de deur voor verdere onderhandelingen open te houden. iqué, waarin de minister zijn maatregelen heeft bekend gemaakt geeft ook een overzicht van de huidige moeilijkheden. Ondanks dalende onbrengsten en stij gende loonkosten die met inbegrip van sociale lasten 65 Dct van de kost prijs uitmaken konden de bedrijfs- uitkomsten van de Nederlandse mijnen tot en met 1961 od een bevredigend ni veau gehandhaafd blijven. Nadien liepen de bedrijfsresultaten der mijnbedrijven terug; bij de Staatsmijnen in 196f 1963 resulterend in een verlies. Te verwachten is. dat in 1964 ook het merendeel der particuliere mijnen, bij overigens gelijkblijvende omstandighe den, verlies zullen boeken. Deze teruggang van de bedrijfsresul taten is mede toe te schrijven aan een teruglopen van de produktie als gevolg van een daling van het aantal onder grondse mijnarbeiders. Een vermindering van het aantal arbeiders aan het kolen- front, zoals thans heeft plaatsgevonden, heeft daarom een ongunstige invloed op de bedrijfsresultaten omdat zij een on derbezetting van de overige bedrijfson derdelen en daarmee een belangrijke toe neming van de kosten per ton geprodu ceerde kolen medebrengt. Een rendabele produktie van een ko lenmijn is slechts mogelijk wanneer de mijn op volle capaciteit kan werken Deze daling van het aantal ondergrond se mijnarbeiders vindt mede zijn oor zaak in een gebrek aan vertrouwen bij de arbeiders in de toekomst der Neder landse mijnen. Diverse omstandigheden hebben medegewerkt aan het ontstaan van dit gebrek aan vertrouwen. Hiertoe behoren zowel de gang van zaken in an dere EGKS-Iandcn, waar saneringsmaat regelen de sluiting van een vrij groot aantal mijnen ten gevolge hadden, als het niet in exploitatie nemen van de staatsmijn Beatrix en het reeds eerder genomen besluit de staatsmijn Hendrik nog maar gedeeltelijk te ontginnen. Ook de steeds verder gaande overheids steun in andere landen en het aantonen van' grote hoeveelheden aardgas in de Nederlandse bodem waren hierbij van invloed Een en ander had tot gevolg, dat er enerzijds steeds minder jongeren in het mijnbedrijf kwamen, terwijl an derzijds jonge ondergrondse mijnarbei ders het mijnbedrijf verlieten. Ondanks het. zachte weer van de laatste daoen ligt er nog ruim een decimeter ijs in het IJsselmeer. Deze boot liat al vier weken vast in de route ten zuiden van Oosteliik Flevoland. Links de eerste ijsbreker, die gisteren gestart. tracht een vaargeul te maken. De schipper doet zolang hij ingevroren is. de boodschappen op de fiets. De Berlijnse muur is weer gesloten, nadat meer dan een miljoen Westberlijners met een pasje het oostelijk stadsdeel hebben bezocht. Op de foto plaatst een Vopo een plaat board voor een van de door gangen. Tweeduizend klokken beierden President Segni iets te laat... IV TAS het enthousiasme van de Jordaniërs en de Israëli's hij het bezoek van paus Paulus de Zesde groots, de Italianen hebben gisteren laten zien hun geliefde paus niet minder hartelijk te kunnen verwel komen. AI uren voor de aankomst van het pauselijk vliegtuig was Ro me een heksenketel. President Segni kwam zelfs te Iaat op het vliegveld Ciampino omdat hij met zijn auto in een van de geweldige verkeersop stoppingen terecht was gekomen. Maar gelukkig voor hem dat de pau selijke DC-8 reeds in Amman een ver traging van ongeveer 50 minuten had opgelopen De tocht van de paus van het vlieg veld naar het Vaticaan was gepland op 45 minuten. Twee uur heeft paus Paulus er echter over gedaan voor hij weer in de stilte van het Vaticaan was teruggekeerd, twee uren van enthou siasme, de menigte riep telkens „Viva il Papa", de paus stond in de auto, de handen vele malen opgeheven in een zegenend gebaar. Aanvankelijk volgde de paus dezelfde weg, die Petrus büna twintig eeuwen ge leden volgde toen hij voor het eerst in Rome kwam. De menigte groeide hoe langer hoe meer aan. Op sommige plaatsen werd de afzetting in navolging van Jordaanse tradities ver broken en omringden de Romeinen de auto van de paus. Alle tweeduizend klok ken beierden hun luidruchtig welkom, terwijl de mensen in verband met Driekoningen een dagje vrij met fak kels de wegen omzoomden. Eindelijk om kwart over negen kon paus Paulus vanaf het venster van zijn werkkamer in het Vaticaan de verzamel de menigte toe spreken. Zijn stem klonk vermoeid, hij was ook zichtbaar ver moeid. maar de woorden hadden het over een nieuwe hoop, „het begin van nieuwe Na akkoord van Oe Thant: EEN wa ties z aarnemer van de Ver. Na ties zal met een kleine staf naar Cyprus vertrekken, zodra een ak koord tussen de regering van dit eiland en de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant in details uitgewerkt. Dit heeft de Cyprische ambassadeur bij de VN, Rossides, gisteren verklaard. De Ir. Van Dis over Vara- programma Na de fractievoorzitters regeringspartijen heeft nu ook ir. C. N. van Dis, lid van de Tweede Kamer voor de S.G.P., schriftelijke vragen gesteld over de recente VARA-televisieuitzen- ding^.Zo is het toevallig ook nog eens Hij heeft de minister van justitie ge vraagd of in deze uitzending niet gods lasterlijke passages voorkomen, „waarop van toepassing is de bepaling uit het wetboek van strafrecht volgens welke het krenken van de godsdienstige ge- ■oelens door smalende godslastering strafbaar is Ir. Van Dis vraagt de bewindsman of deze bereid en voornemens is het open baar ministerie te instrueren een straf- •volging in te stellen. zal e het zeil hou- n de Griekse de verdeelde den bij de gedragingen en Turkse elementen va bevolking Intussen is bekend geworden, dat de Brits-Grieks-Turks-Cyprische conferentie te Londen op 13 januari zal beginnen Van Cyprische zijde is al medegedeeld dat iedere poging om een verdeling van het eiland tot stand te brengen „de con ferentie zal doen eindigen". De spanning op Cyprus duurt voort Gisteren werden enkele Grieks-Cyprische postbeambten meer dan drie uur door Turks-Cyprische politiemannen vastge houden. Dit gebeurde nadat vier Turkse journalisten hadden verteld dat zij by een Grieks-Cyprische wegversperring waren aangehouden, gevisiteerd en onge veer twee uur waren vastgehouden. Gistermorgen is het 900 ton metende Duitse motorschip Annalies tegenover Rossum op de Waal met het ms Tttiracia van Van Ommeren uit Rotterdam in aan varing gekomen en gezonken. De Annalies uit Duisburg die met bandijzer geladen was, werd midscheeps geraakt en zonk binnen twee minuten. De knecht die op zeer korte afstand van de plaats der aanvaring stond wist op het andere schip over te springen. De echtgenote van de schipper, die een dezer dagen een baby verwacht, kon door haar man door het intrappen van de deur van de roef ternauwernood worden bevrijd. Zij werden door omlig gende schepen aan boord genomen. Bij een aanvaring tussen het Engelse vrachtschip Kern (1028 brt) en het Duit se rijnsohip W.TA.G. gisteren in de Rot terdamse haven liepen beide schepen schade op. De Kern eigendom van de General Steam and Navigation Ltd. Lon den. kreeg aan stuurboord een gat van anderhalve vierkante meter. Het schip is teruggevaren naar de Maashaven, waar het vandaan kwam. De W.T A.G. kreeg een deuk van twee bij drie meter en maakte water in de voorpiek. Het Rijnschip is eveneens naai de Maashaven teruggevaren voor een noodreparatie. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Philips verhoogt pensioenen Philips' Pensioenfondsen hebben be sloten in verband met de jongste loon- en salarisverhogingen ook de pensioenen aan te passen, zowel de lopende die op 1 februari met 8 procent verhoogd wor den, als de eveneens met 8 pet. te ver meerderen toekomstige pensioenen- De algemene reserve laat dit toe mede door de gunstige beleggingsresultaten. gebeurtenissen, voor de kerk en voc mensheid". Daarmee doelde hij kennelijk op zijn ontmoeting met patriarch Athe- nagoras, „die wij hebben mogen omhel zen als het eerste teken van de verhoopte hereniging". Op het vliegveld al, nadat de paus als staatshoofd met 21 saluutschoten en het spelen van de pauselijke hymne en het Italiaanse volkslied was begroet, had pre sident Segni in zijn korte rede gewezen op het belang van de pauselijke bede- „De mensheid heeft uit de woorden van liefde en vrede die in het Ileilige land zjjn gesproken beslist hoop en verlich ting geput". Bewogen De paus antwoordde: ..Diep bewogen keren wij terng en voor altüd dragen wij in onze herinnering de indrukwekkende en ontroerende beelden van de Heilige plaatsen die zo duidelijk spreken van hel leven, het lijden en de liefde van Jezus". „Alleen in Jezus, wij herhalen het. is de redding", zo zei de paus verder in zijn toespraak op het vliegveld, „in Zijn boodschap van waarheid, goedheid en liefde ligt het antwoord op alle vragen, welke gesteld worden. Daarin ligt de vrede der wereld. Dit hebben wij afge smeekt toen wij op de naakte steen van het Heilig Graf neerknielden en op an dere plaatsen in Israël. Moge de Heer onze gebeden verhoren". De paus dankte verder iedereen die zijn reis mogelijk had gemaakt. Hij be sloot met de woorden: „In dit uur var grote ontroering omarmen wij in vader lijke liefde alle volkeren, die wij ontmoet hebben en die ons in gedachten en ge beden vergezeld hebben". Paus Paulus gaf de „gehele mensheid" zijn apostoli sche zegen. Voordat de paus door koning Hoessein van Jordanië en door het Jordaanse volk op grootse wijze uitgeleide zou worden gedaan op het vliegveld van Amman, heeft hij nog enkele telegrammen ver stuurd. onder meer aan de wereldleiders die hij opriep te arbeiden voor de vrede Onderscheidingen Over zijn gesprek met patriarch Athe- nagoras werd een communiqué uitgege ven, waarin de wens van de beide pel grims de eenheid van alle kerken tot stand te brengen, wordt weerspiegeld en wordt meegegeven aan al hun volgelin gen. Bi; zij-, vertrek uit Jeruzalem reikte de paus medailles uit aan verscheidene autoriteiten. Enkele kardinalen uit zijn gevolg ontvingen uit handen van koning Hoessein onderscheidingen. De paus zelf kreeg enige kunstvoorwerpen ten geschenke van de koning, die in zijn crème-kleurige Rolls de pauselijke DC-8 nog enige tijd over het vliegveld van Amman begeleidde, aldus zijn be wondering voor deze grote pelgrim tot uitdrukking proberend te brengen. Weekblad onthult: De voormalige chef van de gestapo, Heinrich Müller. zou nog in leven z(jn en zou zich in Albanië bevinden, waar h« onder de naam Abedin Bekir Nakoschiri deel uitmaakt van de Albanese geheime politie, aldus weet het bekende weekblad Der Stern te melden. Volgens het week. blad zou de man eerst zijn overgelopen naar de Russen. Uit Rusland zou hü via Hongarije in Albanië zijn beland. Er zijn reeds meer berichten geweest dat Müller, die een nog hogere functie bekleedde dan Eichmann bij de Gestapo nog in leven zou zijn. Naar aanleiding hiervan werd een graf in Berlijn geopend waar hij begraven zou liggen. Uit dit onderzoek bleek dat Müller daar niet be. graven lag. Volgens Der Stern zoi Müller in Albanië zijn ontmaskerd door een aantal Duitse scheepsbouwers die in hetzelfde hotel logeerden als hij. Zij kre gen wantrouwen toen deze „Albanees" na enkele glaasjes met hen te hebben gedronken zeer vloeiend Duits begon te praten. De 34-jarige J. W. Snijders uit Hoorn is gisteravond tussen Oosthuizen en De Beets met zijn personenauto tegen een aan de kant van de weg geparkeerd staande vrachtwagen gereden. De perso nenauto vloog in brand en slechts met moeite kon men de bestuurder uit zijn benarde positie bevrijden In het zieken huis te Hoorn is hü later overleden. bezorging 18.00—19.00 Commentaren T~)E paus wil een ontmoeting met ■*-' „de afgescheiden broeders". Hij is bereid „alle redelijke mogelijkhe den te overwegen om de weg te ef fenen voor begrip, eerbied en liefde voor een toekomstige en God geve spoedige ontmoeting met christe lijke broeders". Dit is het antwoord van de paus aan patriarch Athenagoras, die onlangs een topconferentie van christelijke leiders uit het oosten en westen heeft voorgesteld. De paus is ingegaan op zijn voorstel, maar heeft het veel minder specifiek gemaakt. Athenagoras wilde duidelijk een bij eenkomst van gelijken, een kerke lijke rondetafelconferentie. Paus Pau lus heeft zich daartoe, in deze rede althans, nog niet bereid verklaard. Hij heeft daarentegen wel nadruk ge legd op het feit dat de eenheid niet tot stand mag komen ten koste van de waarheid. En daar bedoelde hij natuurlijk de waarheid mee zoals hij Het is niet duidelijk wat de paus op het oog heeft. Hij heeft ook niet ge zegd wie hij op het oog heeft voor een dergelijke ontmoeting. Hij heeft evenmin gezegd of hij een topconfe rentie bedoelt, of bijvoorbeeld een ontmoeting van theologen. De paus is nog niet verder dan de overweging van het voorstel van Athenagoras. Hij zoekt nog naar mogelijkheden. Het derde belangrijke in deze woor den is wat de paus niet zegt. Derge lijke toespraken van de paus bepalen vaak de rooms-katholieke situatie. Toen paus Johannes de niet-roomse gelovigen „afgescheiden broeders" noemde, gooide hij plotseling een deur open naar de protestantse we reld. Ketters werden ineens broeders buiten-de-deur. Maar paus Paulus is in deze rede een stap verder gegaan. Hij heeft het woord „afgescheiden" laten verval len en gesproken van een ontmoeting met christelijke broeders. Het is een heel, heel klein stapje verder op weg naar een gesprek van gelijken, de dialoog, die vele protestanten en Athenagoras zoeken, maar Rome nog steeds niet wil. TNE wal heeft het schip gekeerd. De ergerlijke spot van dc tele visie-knapen is afgestuit op het ver ontwaardigd protest van miljoenen- En thans zit men met het verdriet Ook de pers is vrijwel unaniem af wijzend. Wat de bedrijvers nu doen, is zich verbergen achter hun verbazing Dat is laf. Zij wisten wat zij deden. Wie de uitzending hebben gehoord weten hoe er in de zaal zelf van de uitzending werd gegnuifd. Daar was niets te bespeuren van mededogen met de mensheid die zich zou over geven aan de religie van de beeld buis: daar was alleen goedkope vreugde om het schandaal dat werd verwekt. Een schandaal overigens dat geheel past in dit programma, zoals het in het algemeen reeds is van een op merkelijke banaliteit. Er rijzen hier wel vele vragen. Zo: hoe staat het met de samenwer king tussen de omroeporganisaties? Welk verweer denkt men nog te hebben tegen commerciële televisie? Hoe staat het met het aantrekken van de juiste krachten? Hoe wordt deze krachten het nodige besef bij gebracht voor de enorme verant woordelijkheid die de hantering van dit medium betekent? Want dit laatste is toch wel in sterke mate in het geding. De televisie is een ontzagwekkend medium, iets waaraan de stormachtige ontwikke ling die zij heeft doorgemaakt ons niet mag doen voorbijzien. We staan hier voor een splitsing van wegen- Zal dat medium een gebruik krijgen als met zijn betekenis in overeen stemming, of zal het worden tot een flodderachtige zaak met platvloers en ergernisgevend vermaak? Ons volk is weer eens gewaar schuwd. Het heeft gelukkig gunstig gereageerd. Onrust heerst in het Belgisch-Neder landse grensgebied over de ontsnapping een Belgische moordenaar, een psy chopaat Sylvain Dhoest uit dc strafgevan genis van Turnhout. De man heeft drie moorden op zyn geweten en is volgens de Belgische politie tot alles in staat. Maandagmorgen werd de man vermist. Hü had met een tafelpoot de tralies van zijn cel verbogen en was daar vervolgens tussendoor gekropen. De tekst van een lang verwacht Amerikaans rapport over roken en gezond heid, dat elf vooraanstaande medische deskundigen hebben opgesteld, zal zaterdagmiddag in Washington worden bekendgemaakt. Er zijn buitengewoon strenge maatregelen getroffen om er voor te zorgen dat de inhoud van het stuk niet voortijdig uitlekt. Met opzet is een zaterdag voor de publikatie uitgezocht met het oog op het feit dat dan de effecten beurzen ge>loten zijn. In Londen daalden maandag echter de tabaksaandelen al sterk. De daling vertegenwoordigde voor de drie grootste tabaksmaatschap- pijen een bedrag van ongeveer 150 miljoen gulden. Ondanks waarschuwingen van het Amerikaanse instituut voor kanker bestrijding en andere medische instellingen hebben de Amerikanen in het afgelopen jaar 523 miljard sigaretten gerookt, tegen 508 miljard in het voor afgaande jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1