Vrij w illig ers gaan hulp verlenen Belgisch schip zinkt na aanvaring op Waterweg Huren dit jaar naar het Europese peil T ZATERDAG 4 JANUARI 1964 Naar Brazilië vertrokken Dertien Nederlandse meisjes en acht jongens zijn vannacht met het schip Alnati van Van Nievelt Goudriaan en Co. N.V. vertrokken naar Zuid-Amerika. Deze jongeren vormen de tweede groep vrijwilligers die door het „Jongeren Vrijwilligers Programma" wordt uitgezonden in het kader van de hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden in navolging van b*t Amerikaanse vredes-korps. Bij de stad Campina-Grande in noord oost Brazilië (150.000 inwoners) zullen zij een ziekenhuis bouwen en een opleidingsinstituut voor verpleegsters en vroedvrouwen. De eerste groep is enige tijd geleden vertrokken naar Kameroen. Namens het ministerie van buitenlandse zaken heeft staatssecretaris dr. I. N. Th. Diepenhorst de groep vrijdagavond uitgeleide gedaan. De heer Diepenhorst was er niet slechts in zijn functie maar ook particulier. Hij nam namelijk afscheid (samen met zijn vrouw) van zijn dochter Marijke die als maatschappelijk werkster éénentwintig maanden in Campina-Grande gaat wer- Mejuffrouw Diepenhorst heeft reeds enige ervaring in het maatschappelijk werk onder vluchtelingen uit Oost-Duits, land gedurende vijf maanden. Ook heeft zij een jaar aan een college in Amerika gestudeerd. Waarom mejuffrouw Diepen horst naar Brazilië gaat kon zij moei lijk onder woorden brengen. Het is een combinatie van idealisme en zin voor avontuur. Ln de giroep is een echtpaar, de heer Jan Kooynian (27) en zijn 25-jarige vrouw Lex. Zij komen uit Utrecht waar zij een stucadoorsbedrijf had den. Mevrouw Kooyman zal de admi nistratie van de bouw van het zie kenhuis op zich nemen. Haar man zal plaatselijke bouwvakkers instrueren en opleiden. Beiden zijn bezield van idealisme om de mensen in deze streek, een der armste van Brazilië, te gaan helpen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zij na de periode van 21 maanden in Brazilië zullen blijven. Mevrouw Kooy- Wereldhaven zal statuten wijzigen Het saldo bedrijfsrekeningen van de Mij. tot exploitatie van onroerende goe deren De Wereldhaven is in 1963 (1962) gestegen tot f 349 917 (42.329) de exploi tatie panden tot f 756.751 (599 844) dank zij huurverhoging en tot exploitatie ko men van winkels en woningen te Schie dam, gekweekte rente f 111.525 (70577), afzonderlijke baten f 165.028 (3640), winst verkoop deelnemingen nihil (f 170.731). Het winstsaldo beloopt f 1.077.278 (610.733) waarvan f 620.757 (413.437) aan de algemene reserve wordt toegevoegd. Voorgesteld wordt 18®/o di vidend (v.j. 15% plus 100®/» agiobonue) over f 3,5 (1,5) min. geplaatst kapitaal. Het bezit aan bouwterrein werd. uitga* breid- Gebouwd worden kantoren e: 300 woningen in Den Haag, 130 in Voor burg, en een motel te Rotterdam, met tezamen f 30 min. stichtingskosten. Op 30 januari wordt voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te verdubbelen tot f 15 min. Tevens zal dam een agio- bonus van 50% worden voorgesteld. De directie verwacht dat aan de prijsstij ging van onroerende goederen voorlo pig geen einde zal komen, omdat de achterstand bij de stijging van het prijs peil sinds 1940 nog steeds niet is inge haald. Het is dan ook geen hausse maar een aanpassing. Het ongebruikt liggen van bouwterrein en materiaal, alsmede de onmogelijkheid plannen op te stellen door de onzekerheid over de goedkeu ringen, werken prijsverhoging in dc hand. De bouwnota en de nieuwe aan pak door de overhed geven hoop. De Chamotte Unie heeft zowel voor vuurvaste produkten als in de ovenbouw de omzet gehandhaafd, doch het resul taat zal ten gevolge van de gestegen kos ten lager zijn. Besef kon nog geen gun stig resultaat boeken. Amercoat Europa ontwikkelt zich gunstig. De orderpositie van Chamotte Unie is niet zo gunstig als vroeger mar wel bevredigend. De be langrijkste taak is de kostenstijgingen terug te dringen. zal geen huishoudelijk werk behoe- te doen. Er wordt voor hen gezorgd. De groep wordt behuisvest. Overigens komen de jongeren daar in contact met dr. C. W. de Ruiter die al vanaf 1960 in Brazilië heeft gewerkt. Leider van de groep is de jurist J. W. Het project is niet nieuw. Er wordt reeds enige tijd aan de gezondheidszorg gewerkt. De jongeren zullen hun taak krijgen bij de bouw. Er zijn onder hen betonwerkers, elektrioiens en bouwkun dig-tekenaars. De meisjes houden zich bezig met het medisch-sociale werk. Het zijn verpleegsters, analisten, sociaal werk sters. een masseuse en een kinderver zorgster. De groep gaat niet onvoorbereid. Ruim drie maanden geleden hebben de jonge- n het Instituut voor de Tropen te Amsterdam eén gedegen opleiding gekre gen. Een groot gedeelte van de lesstof bestond uit Portugees, ruim 240 uur. Aandacht werd ook besteed aan de om standigheden waaronder men zal moe ten werken. Een op de vijftien Aanmeldingen voor het jongeren vrij willigers hulpprogram zijn er voldoen de. De selectie is echter zeer zwaar. Slechts één op de vijftien wordt voor uitzending aangewezen. Deze selectie be helst zowel de lichamelijke gesteldheid als het vermogen zich aan te passen aan andere omstandigheden. De leeftijden iriëren van 21 tot 35 jaar. In zijn afscheidswoord wees dr. Die penhorst op de zware selectie en trai ning. Er is daar dan ook geen luxe, het leven van de bevolking moet worden meegeleefd. HU zei dat men voor deze jongeren die bereid zUn een offer te brengen eerbied moet hebben. Eigenlijk zou de groep reeds voor de Kerst zUn vertrokken maar door omstandigheden Is het vertrek uitgesteld tot vannacht. Verder had dr. Diepenhorst nog een prettige mededeling. De groep zal ln Rlo de Janeiro nog enige tUd een aanvul lende cursus volgen. De Alnati zal ovei ongeveer twaalf dagen In Recife aan ru22eLrjöM Kruiswoordpuzzel zonder zwart te bloemen, tering-dam langs een water-rijschool (afk), 4. water in Friesland-stopverf (ZN). 5. herstel-steen. 6. ledger (afk)- oude vochtmaat-jaar (afk. Lat)-voorzet- sel, 7. afkorting van idem-stad in Frankrijk. 8. draaikolk-eikenschors voegwoord. 9. gewicht (afk)-na dato (afk)-voegwoord-bijl. Holland-plaats in Drente. 4. meisjes naam-plaats in Friesland onder Wonse- radeel, 5. plaats in Limburg-ontkenning (spreektaal). 6. ieder-tasto solo (afk)- stad in Frankrijk. 7. meisjesnaam-pers. voornaamwoord-zwaardvis, 8. de oudste (afk)-opening-eikenschors. 9 sluiskolk- deel van het gebit-Staatsbedrijf (afk). OPLOSSING VORIGE PUZZEL: boterham-hamster, weleer-eerbaar. voornaam-naambord. banier-niersteen, kanaal-aalmoes, bedaard-aardgas. ka trol-rolschaats, voordeur-deurmat, ka- hei-eiland. verraad-raadhuis. altaar-aar de, aandeel-deeltal, latent-enter, elk- ♦ao eenmaal, zoolleer-leerstoel. HEN- NAARDERADEEL. Winterweer met lichte vorst JN DE afgelopen nacht bleef het in het oostelijke helft van ons land vrij helder, waardoor de temperatuur in Oost-Brabant tot -8 graden daal de. In het gehele westen bleef be wolking aanwezig^odat hier de vorst tot 1 a 3 graden beperkt bleef. Een groot en sterk hogedrukgebied be paalt ook dit eerste weekeinde van het nieuwe jaar met droog en rustig weer. In de gebieden met bewolking of mist komt het kwik overdag nau welijks boven het vriespunt. Ook in de komende twee nachten is weer lichte en op enkele plaatsen matige vorst te verwachten. Aanvoer van belangrijk koudere lucht zal in de eerste dagen niet plaats hebben. ZON EN MAAN Zondag 5 januari: zon op 8 48, onder 16.43, maan op onder 12.17. Maandag 6 januari: zon op 8.48 onder 16.44. maan op 0.05, onder 1234. Dinsdag 7 januari: laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Weers- N 1 gestel dh. fl-Q i gh. bew. gh. bew. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Kopenh. windstil 3 -5 p ISTERAVOND rond zeven uur be- gon het vijf jaar oude en 8939 brt metende Belgische motorschip Schelde eigendom van het havenbedrijf Mabe- soone NV in Antwerpen, te zinken na een vrij forse aanvaring met het 16.516 brt metende Franse vrachtschip Fran cois LD. Op de Nieuwe Waterweg, ter hoogte van de werf van Wilton-Fijenoord in Schiedam. De Belg, die met een lading stukgoed van Antwerpen op weg was naar de Rotterdamse Waalhaven, kreeg aan stuurboordzijde van de rai ling tot onder de waterlijn een gat van 1,5 bij 4 m. Het schip begon bijna on middellijk te zinken, maar dertien in allerijl toegesnelde sleepboten wisten het op acht meter uit de wallekant te houden. Geen der 35 opvarenden van de Schelde had letsel opgelopen. Ook van het Franse si#ilp werd niemand gewond. Hoewel de Schelde slechte een paar me ter boven water uitstak, bleef de beman ning aan boord. De Frangois LD. liep aanzienlijk min der schade op. Voor enge kleine repara ties is het schip van de Waalhaven naar de werf van Wilton-Fijenoord in Schie dam gehaald. De oorzaak van de varing is nog niet bekend. Deskundigen van het bergingsbedrijf Van der Tak' zijn na een uitgebreid onderzoek door duikers begonnen met het provisorisch dichten van het gat. Men was daar streeks half twaalf nog mee bezig. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co) Uitgesproken: A Sloof, expediteur, NiJ- cerklaan 50. Den Hag. cur. mr. A F E Hen- jen; H A v d Roest, koffiehuishouder sxpl. consumptietent, en mevr. E Bostt teiden Oog in t Zellstraat 19. Idem. nr. F C H M Robbers; J Groen, Duinstraat 16, Katwijk aan Zee, cur. mr. V Domela Nieuwenhuls Nyegaard, Leiden; F L Ooster- lorp. Molenlaan 42, Voorschoten, cur. H Attema, Leiden. Albert van Dalsum 75 jaar ALBERT VAN DALSUM hoopt zon- dag 75 jaar te toorden. Van deze 75 jaren heeft hij er vijfenvijftig aan het toneel gespandeerd. Hij heeft met recht het toneel gediend", met volle overtuiging. Van het moment af, dat hij in 1909 bij Royaards debuteerde als Aartsengel Gabriel in Vondels Adam in Ballingschap" is het toneel voor hem altijd iets meer geweest dan amusement Moordenaar van „Zwarte Judith" krijgt vier jaar Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de 31-Jarlge tuinman Jan van P. uit Maarsbergen wegens doodslag op de 45-jarige Amsterdamse prostituc Judith C. K. B. Zwarte Ju dith, op 16 juli 1959 veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek het voorarrest. De rechtbank had de tuinman een eis van zeven jaar wegens dood slag ter zake van mishandeling de dood ten gevolge hebbend tot drie jaar met aftrek veroordeeld. De procureur- generaal had wegens dit subsidiair ten laste gelegde misdrijf zes jaar met aftrek geëist (de maximumstraf). De raadsman, mr. H. G. Th. Keune, had wegens gebrek aan bewijs vrijspraak gepleit De verdachte heeft tegen het arrest cassatie aangetekend bij de Ho ge Raad. De tuinman werd in het begin van 1963 aangehouden nadat een Amster damse prostitué, die samen met Zwar te Judith in de Bergstraat woonde, hem had ontdekt. De man bezocht haar re-r gelmatig. Zowel bij de politie als bij de rechter-commissaris bekende de tuin man Zwarte Judith tijdens een moment van opwinding bü de keel te hebben gegrepen, ten gevolge waarvan zij be wegingloos op bed bleef liggen. Voor de rechtbank herriep de tuinman ech ter deze verklaring. Hij beweerde toen nimmer bij Zwarte Judith te zijn ge- Academische examens of „schoonheidsbeleving", zoals velen in die jaren meenden, dat het was. Voor Van Dalsum was het toneel van meet J af aan en uit principe een zaak van 5 getuigenis voor de mens en over de i Zonder Van Dalsum zou het toneel in ons land. nimmer deze ontwikkeling hebben gekend. Bij hem is het altijd gegaan om de geestelijke inhoud van het toneel. Zo heeft hij zijn rollen ge- speeld en zo heeft hij anderen geregis- S seerd. Het toneel was voor hem geen f tijdverdrijf, maar een boodschap. Daarom heeft hij zijn werk altijd met zo'n grote toewijding gedaan of hij nu een machtige, majesteitelijke Shake- speare-rol moest spelen of dat hij de s clown moest uithangen (want dat kan Van Dalsum ook; hij is een van de humorrijkste acteurs) hij deed het alles met dezelfde grootmenselijke toewij- ding, zodra hij maar wist, dat er groot- s menselijke waarden op het spel ston- den. Daarom is Van Dalsum meer dan een halve eeuw reeds het lichtend voorbeeld van ons toneel. Dat hem nog menig jaar in goede gezondheid ge- i geveri mag worden is de w^ns, die s allen, die door en met Van Dalsum het toneel zijn gaan zien als een zaak van 2 grote geestelijke waarde, hem op zijn verjaardag van harte toewensen. Export Amerikaanse tv.-films stijgt In de Amerikaanse televisie-industrie wordt verwacht, dat het jaar 1964 een topjaar zal worden voor de export van tv-produkties, met name showprogram- In 1963 werd voor 60 miljoen dollar aan tv-produkties geëxporteerd, voor namelijk naar Europa en Australië. De Amerikaanse programma's worden overal ter wereld gevraagd, hoewel steeds meer landen beperkingen op de invoer gaan toepassen. Vooral Japan en de Zuidamerikaanse staten willen de invoer uit de V.S. drukken. Maar vertegenwoordigers van de Noordamerikaanse tv-industrie we ten overal door te dringen en trachten dan de beperkingsbepalingen te ver- Met grote ijver leggen zij zich ook toe op de export van tv-programma's naar Afrika. De jonge Afrikaanse sta ten zUn vooralsnog geen grote afnemers slechts 14 staten hebben een begin gemaakt met televisie maar zij kun nen in de toekomst wél belangrijke ge gadigden worden. In Los Angeles, het centrum van de Amerikaanse televisie-industrie, ziet men de naaste toekomst hoopvol tege moet: men gelooft dat de export in 1964 met tenminste 30 pet zal toene men en ook in de komende jaren nog zal uitbreiden, aangezien in Europa steeds meer landen tweede óf derde programma's gaan invoeren en deze in de eerste tijd veel import nódig zul len hebben. Duitse reacties op Heimwee naar oude tv-show Een groot Duits blad heeft een ruim opgezet opinie-onderzoek laten houden naar aanleiding van de vele klachten die worden geuit over de moderne Duit se televisieshow», die glinsteren van de technische trucs en als een lawine van muziek, zang, dans en filmfragmenten de huiskamers binnenrollen. Toch heeft de uitkomst het blad nog verbaasd. Vroeg men naar de meest geliefde televisiefiguren, dan kwamen er over het geheel oude namen tevoor- Lou van Burg, na het conflict voor- goed verdwenen van het Duitse scherm, gooide de hoogste ogen met 5704 stem men, Hans Joachim Kulenkampf, terug, gekeerd in zijn genoeglijke quizpro gramma's. kreeg 5151 stemmen en Pe- ter Frankenfeld. ook rustig en gezellig in zijn spelpresentaties. 5090. De moderne showpresentators konden aan deze cijfers niet tippen, al werden ook zij wel genoemd, maar zy bleven duizenden stemmen achter. Het blad maakt uit deze resultaten op, dat de Duitse kijkers heimwee heb ben naar de grote, avondvullende amu- sementsprogramma's. die het hebben moeten afleggen tegen de flitsende show. Zij worden daarvan kijkmoe. Zij willen weer gemoedelijk kunnen mee leven met de gezelligheid op het scherm. „En de verantwoordelijke program mamakers". aldus besluit het blad een ferme beschouwing over het onderzoek en zijn resultaten, „zouden ongelijk hebben, wanneer zij deze uitspraak van het kijkend publiek zonder meer naast zich neerleggen." vanavond Hilversum I. 402 m. 19.00 Nws 19.10 Ac tualiteiten 19.22 Sportperiscoop 19 30 Klass tram 20.30 Rleleksen: «mus programma 21.30 Buurman's krant: berichten van bui tenlandse correspondenten 2150 Bric a larel 22 20 Het bezoek v— - Paulüs VI aan Het Heilige Land 22.25 Boek- b esp reking 22.3r """"".'vandaag »J0 Or- 23 25 Cello en dek 23.55—24.00 Nws. versum II. 298 m. 19.00 V d kleuters Radioraad 20.00 Nws 20.05 Specialttei- indelijkse radio-show 22.40 Kruispunt: dis- ovêr de verschijningsvorm var Kerk in de wereld J gel recitalklass 21 00 Socialistisch 22 00 Langs verge' tzwerftochten vs 22 40 Balans bijzaken uit de actualiteit 22.50 ziek 23.20 Lichte gram 23 55—24.00 Nws. VARA: 15.00 Rawhide - geschaduwd wes tern 15.50 Casper en zijn hondevriendje, tekenfilm 16.00 Expeditie - verzande -en 19.30 Vrije nieuwsgaring Minnie Morgan, film. NTS: 20.00 Journaal. Fury en i keer, satirisch 20.45 Billy .15 Geen ontko- jn. televisiespel 22.05 Zo toevallig ook nog programma over personen, toestanden en gebeurtenissen waarover doorgaans met meer respect wordt gesproken. NTS: 22 45 —22 SO Journaal. Programma voor zondag Hilversum I, 402 m. KRO: 8 00 Nws 8.15 Klass gram 8 25 Inleiding Hoogmis 8.30 Hoogmis 9.30 Klas mtwoord. KRO: muziekrepertoire 1205 Zwart lus VI aan Het Heilige Land 12.50 Buiten lands commentaar 13.00 Nws en medede lingen 13.10 Liedjes uit het jaar 1931 13 30 V d kinderen 14.00 Pianoreiltal: klass mu ziek 14.25 Promenade-orkest en zangsollst: amus muziek 15.00 De hand aan de ploeg, lezing 15.10 Lichte gram met sportrepor- tages en uitslagen 16 30 Geestelijke liede ren. CONVENT VAN KERKEN: 17 00 Vrij- Evangelische kerkdienst. IKOR: 18.15 Mu zikale vormen van het Kyrie: liturgische beschouwing 18.30 Mensen, lezing 18.45 Open Deur. veertiendaagse rubriek. NCRV 19.30 Vocaal ensemble, koor. blaaskwartet en orgel 20.00 Nws 20.08 Meditatie. KRO: 20.15 Koorzang en Instrumentaal ensemble 20.40 Zij volgen in Vlaanderen nog altijd de ster, documentaire over het mysterie van Drie Koningen 2120 Strijkkwartet: klass muziek 22.00 Planoduo: klass muziek 22.20 Het bezoek van Paus Paulus VI aan Het Heilige Land 22.25 Boekbespre king 22.30 Nws 22.40 Avondgebed 23.55—24.00 N\ve. Hilversum II, 298 m VARA: 8.00 Nws. sportberichten en socialistisch strijdlied Goedkoopte-eiland verleden tijd DIT JAAR doet Nederland de sprong naar het imaginaire Europese kostenpeil. De nominale lonen zijn nu ongeveer gelijk die in België. Met de reële lonen was dat al eerder zo. De prijzen volgen het halverwege. Daarmee zijn wij er echter niet. De huren en de landbouwprijzen zullen nog ver der moeten stijgen. Het goedkoopte- eiland is definitief verleden tijd. 43 „Maar er zijn toch door alle eeuwen heen heel verschillende soorten mensen geweest die helemaal in lééfden, in dat geloof Vooral moeilijkheden en zo haar stem haperde Dick scheen het te merken. „Het was niet mijn bedoeling je te kwetsen, hoor zei hy ver ontschuldigend. „Ikdacht alleen, dat je wou weten hoe ik het zie Het interesseerde haar alles niet meer, hoe hij het zag. Ze zag de grijze steen voor zich, ver weg in het verstarde plantsoen, dat Kerk hof heette, maar dat ver van de kerk weg was „Hier rust onze lieve Het was de vraag, of ze rustte, dacht Lily. En er waren zo vreselijk veel keren geweest, dat ze niet lief was geweest ook Wanhopig keek ze om zich heen. De zon deed de sneeuw op de sparretakken glinsteren en achter hen ruiste onzichtbaar het levende water van de bergbeek. In een oneindig teer pa troon stonden de berketakjes tegen de blauwe hemel afgetekend. „In elk geval heeft de Schepper ook jouw Schepper, mijnheer Dick, dit allemaal ge maakt", zei ze opeens fel. „En al is het Chris telijk geloof dan duizendmaal uit de mode en weten die sociologen het zo verdraaid goed alle maal met hun bedenksels uit de hersens, die ze niet "zelf gebakken hebben het is helemaal niet gék, dat je die Schepper, of die Natuur voor mijn part als je het maar met een hoofdletter schrijft bédankt dat het allemaal zo mooi gemaakt is Ja, mooi is een betrek kelijk begrip, dat weet mijn tante ook, maar in elk geval spreekt het bijna alle mensen aan maakt het prettig en goed voor ze van binnen ze pauzeerde even en bond in, „dat moet je toch toegeven, hè?" Hij keek haar in een mengeling van geamu seerdheid en verbazing van opzij en die blik maakte, dat ze inwendig opnieuw razend werd. Ze zweeg echter en wachtte af wat hij zou zeg gen. „Tot op zekere hoogte, ja", vond hij. „Maar ik kan je zó facetten van de schepping opnoe men. die me afschuw inboezemen Onderlinge haat tussen de mensen een vogel die een worm aan stukken trekt lévendeen hagel- Het grote M. C. LOONEN -VAN DER LINDEN bui die ons goede koren neerslaat Om die fijne bacteriën niet te vergeten, die je tb. kunnen bezorgen of polio. Hoort allemaal bij het ge schapene. hoor!" Ze beet op haar lippen. Ze had nooit geleerd een scherpe discussie te voeren. „Ja, daar weet ik ook geen antwoord op", bekende ze timide. Ze zweeg even. Toen gaf ze gehoor aan een kinderlijke opwelling om wraak te nemen. „Po lio wordt anders niet door bacteriën veroor zaakt. hoor", zei ze zuur. „Mijn fout", bekende hij ridderlijk, maar met een lichte noot van ironie, die haar niet ont ging. „Laten we in vredesnaam over wat an ders praten", stelde ze voor, „het is hier zojuist zo mooi Hij keek even opmerkzaam opzij. „Je moet het je niet aantrekken", praatte hij toen over redend. „Heus, je moet het leven wat minder emotioneel leren zien. Als je, zoals je, toch ver teld hebt niet gelovig bent, dan moet het voor jou juist een goed toekomstbeeld zijn om in een maatschappij te leven, waar de knappe koppen de dingen voor ons uitdenken, waar de nuttige denkbeelden van het Christendom wor den gebruikt om de mens een goed bestaan te bieden: sociale zekerheid je leven lang, géén persoonlijke willekeur meer Lily gaf met opzet geen antwoord. „Wat is dat voor een vogel, zeg?" leidde ze hem af. Hij liet zyn vurig pleidooi los alsof het een lor was. dat hij in de prullenmand mikte. „Ik geloof een steenarend". zei hij geestdriftig. „Wat een pracht gezicht!" Ze bleven beiden naar boven staren. De sta tige vogel zweefde in grote cirkels boven de witte bergtoppen, zijn vleugels schenen nauwe lijks te bewegen. „Echt een koninklijke vogel", vond Lily romantisch. Op dat. ogenblik onder brak de arend zyn trage vlucht en daalde pijl snel bijna loodrecht naar beneden. „Daar gaat weer een haas", merkte Dick nuchter op. Lily stond met zo'n ruk op, dat de slee met Dick en al een eindje weggleed. „Kom, laten we teruggaan", stelde ze kortaf voor. „Wou je nu al weg?" vroeg de jongeman een beetje verbaasd. „Nou. oké dan. Kom. ga jij maar hier vooraan zitten. En houd je goed vast, we gaan met een noodvaart, hoor!" Lily ging zwijgend zitten op de slee en dwong de neiging om flink af te zetten en hem daar alleen te laten staan. Maar haar ergernis verdween, toen hij even later achter haar had plaatsgevonden en ze in vliegende vaart langs het gladde bospad omlaagsuisden. De wind floot langs haar oren en haar haren fladderden achr "teruit. Eenmaal vlogen ze bijna uit een bocht en een andere keer kwamen ze in botsing met een scherp uitstekende rotspunt, wat een gevoel gaf alsof de slee een draai om zijn oren kreeg. Ze schaterden, toen Dick door de schok op de grond schoot en op zijn broek nog een eind achter de slee aangleed. Dan suisden ze weer verder, sparretakken zwiepten in hun gezicht, sneeuw en waterdruppels dropen in hun nek Ze zetten zich schrap met hun takken om een volgende bocht om te komen en het witte slijp sel spoot als een fontein omhoog. Nog één bocht, toen remden ze beiden krachtig en lieten de slee tot stilstand komen. Ze waren bij het bruggetje over de beek aangeland, dat smal en speigelglad was. Voetje voor voetje schui felden ze er overheen, de bergbeek bruiste me ters diep onder hun voeten, dc slee leek éven weg te glippen Maar daar waren ze al aan de overkant en gleden alweer in snelle vaart verder naar beneden. Nog één bocht, en daar lag het wijde dal, wit en sereen in het licht van de dalende zon. Kleine kleurige stipjes be wogen zich hier en daar op de velden, op weg naar huis of hotel. De postauto rammelde over de weg en liet zijn uitbundige claxon horen. (Wordt vervolgd) Dit schrijft prof. G. Brouwers, se cretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, deze week on der het opschrift „In de greep van de integratie, in Economisch-Statis- tische Berichten. Aldus is een eind gekomen, zo ver volgt hU. aan een belangrijke fase van Nederlands economische ontwikkeling: die van het concurrentievoordeel. De expansie van het verleden was daar voor een groot deel aan te danken. Geen land had zo'n ingrijpende structu rele omschakeling te volbrengen. Ner gens was de infrastructuur zo'n dwin gend probleem als In het dichtbevolk te Nederland. Het concurrentievoordeel is nu ver dwenen. Welke invloed dat op de ex port zal hebben, is mede afhankelijk van dc internationale conjunctuur. Zet de inflatie zich in het huidige tempo voort, dan zal de onvermijdelijke cor rectie met meer of minder grote be talingsbalanstekorten alleen maar dras tischer zijn. Het economische beloop op langere termijn is voor prof. Brouwers nog geen open boek. De nationale conjunc tuur krygt door de stoot op de con sumptie voorshands een extra stimu lans. Een negatieve betalingsbalans blijkt in 1964 nauwelijks te vermyden. Op zichzelf behoeft dat geen reden voor nervositeit te zijn. Indien wij er tenminste in slagen de nieuwe positie spoedig te consolideren. Zet de sprong zich voort, dan kunnen wij straks be- >ver devaluatie dan over revaluatie n. toespraak 10.00 Viool en plano: klass ïziek 10.30 Gesproken portret 10.45 Al- i leen op zondag, gevar progr. AVRO: 12.00 Lichte muziek-kaletdoscoo 13.00 Nws 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Mededelingen of gram 13 20 Knipperlicht. I een programma voor alle weggebruikers 14.00 Boekbespreking 14.10 Tot uw orders gevar programma v d militairen 15.20 So- i praan en piano: klaas en moderne Uede- ren 15.55 Lichte orkestmuziek (gr) 16.30 i Sportrevue. VARA: 17.00 Discobal: Tieners dansen op grammofoonplaten 17.30 V d jeugd 17.50 Nws, sportuitslagen en sport- journaal VPRO 18.30 Vorm en visie- beeldende kunst bij schriftloze volken 18.45 Parlando: een veertiendaags programma van praats en praaties met plaats voor i plagties 19.30 Korte Ned Herv kerkdienst AVRO- 20.00 Nws 20.05 Klank-omrankte le- vens ji.oo Lichte gram 21.20 Gevaarlijke thee. hoorspel (deel 1) 22.00 Strijkkwartet; moderne muziek 22.30 Nws 22.40 Actualitei ten 22.55 Dansorkest en zangsolisten 23 30 Klass gram 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 19.30 Weekiournaal 19.55 Journaal 20.00 Sport in beeld. KRO: 20.30 Erik Sik- kes en de kat. TV-feuilleton 20.55 Inter view 21."30 Kiekeboe: Nederlanders van na bij gezien, gehoord en gekiekt 21.55 Am sterdams Kunstmaandorkest en soliste: po pulaire klassieke werken uit het Franse repertoire 22.30 Eiloog. NTS: 22.40—22 45 Journaal. Programma voor maandag Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-berfchten 7.10 Dagopening 7.20 Klass gram 7.35 Sportuitslagen van zaterdag 7.45 Radiokrant 8 00 Nws en NCRV-lled 8.15 Geestelijke liederen (opn) 8.30 Lichte gram 9.00 Muziek naar keuze: verzoekprogram- ma v d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 V d huisvrouw 10.10 Klass gram 10.20 Rondom het woord: theologische etherleergang 11.05 Lichte gram 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Orgelspel: lichte muziek actualiteiten 13.00 en lichte orkestmuziek (gr) 14.05 Licht In strumentaal trio 14 35 Pianorecital: klas- muziek (gr) 1505 Herhaling wedstrijd Op sporing verzocht van donderdag 19 de cember jl 15 45 Vocaal ensemble 18.00 Btl- beloverdenking 18 30 Tenor en plano: klaw liederen 16.55 Gram 17.00 V d kleuters Regerlngsultzending: Tus- Marowijne (Enkele aspec ten van het stuwdam-project bij Affo- bakks) door Wllly de Gruyter 18.00 Marl- nierskapel van de Koninklijke Marine: marsmuziek 18 20 Uitzending van het Ge- de Tweede Kamer 18.30 Klas Lichte gram 8 00 Nws ij dl led 8.18 Lichte era 9.10 Klas Investeren De produktiviteit wordt riu ons voor- naamsle plechtanker. Omvangrijke in- vesterlngen blijven voor en na vereist De Euromarkt is voor de groei van ons land onmisbaar. Er is geen weg terug. Zonder een grote vrije markt heeft het nieuwe type industrie, waar- van wij het nu primair moeten hebben. J weinig kans. Daarvoor zullen wij dan J ook wel door de dure appel moeten S bijten van de gemeenschappelijke land- bouwpolitiek. J Met de helft van zijn export binnen, de helft buiten de F.uromarkt moet Ne- derland zich naar twee fronten richten. ZUn dienstenverkeer is nog internat in- J naler. De integratie van het continent groots, maar niet genoeg. Slechts het Atlantisrhe verbond legt in de mondiale weegschaal voldoende tegei.- t om het evenwieht intact te hou- den, aldus prof. Brouwers. Ochtcndgym VPRO; 9 40 Op zoek king VARA: 10.00 V dracht 11.20 Radlokamerorkcst Nederlandse orkestwerken 12.00 Dansork met zancsollstcn 1230 Meded ten beho- Voor lichte ïstand 13. 12 38 Plant ■iek k i'T2° Wikken uit de muziekgeschiedenis. rnuzikalê'Te- zing 14.30 Dit is uw leven 15.30 Piano- Z-est'S.1 liedjes 17 15 "Menie Militair orkest (gr) 17.50 Milit TELEVISIE CVK/IKOR/RKK 19.30 Logboek, jeugd programma over de bijbel 19 15 Kenmerk het magazine van de kerken NTS: 20 oo' :ht 20.20 Zendtijd ïollekc Volkspartij 2o}»o 22 05 Ook «raket. film 22 35—22 40

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9