Amerika toch naar de maan Is pseudo-geleerde mede debet aan graantekort? Jji een. doafce h# Nasleep affaire Wennerstroem Makarios streeft naar onafhankelijke staat Vliegt arieven omlaag VS doen voorstellen niet als propaganda af Italië wil spoedberaad van E.E.G.-ministers Aardrijkskunde van Eskimo ZATERDAG 4 JANUARI 19M Ruimtebudget ingekrompen President Johnson heeft gisteren bekendgemaakt dat hij overweegt de programma's voor het kern- en ruim te-onderzoek met verscheidene hon derden miljoenen dollar in te krimpen. Het Amerikaanse plan om tegen 1970 een mens op de maan te laten landen zal niet worden opgegeven. De Amerikaanse president zei de be groting voor het belastingjaar i964-1965 op omstreeks 100 miljoen dollar te wil len houden. Hij maakte bekend dat de begroting voor de landbouw zal worden verlaagd. De president zal de begroting later in januari naar het congres zenden. De „Stockholm-Tidningen", het dag blad der verenigde Zweedse vakbonden, meldt dat ongeveer dertig hoge Zweedse officieren in verband met de verraad- zaak-Wennerstroem voor het gerecht zijn gedaagd. Deze officieren, onder wie zich ver scheidene generaals bevinden wordt ten laste gelegd dat zij zorgeloos en in strijd met de staatsveiligheidsvoorschrif- ten hebben gehandeld, waardoor zir het ex-kolonel Wennerstroem mogelijk ge maakt hebben in het bezit te komen van geheime Zweedse militaire ge gevens, die hij aan de Sowjetunie ver kocht. De gearresteerde Wennerstroem zal in de komende zomer terecht staan. Rusland-kenners vragen zich af: (Van een onzer redacteuren) De Russen kopen enorme hoe veelheden graan. In Australië, in Canada, in de Verenigde Staten. Ook andere landen uit het Oost blok, zoals Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Hongarije en Roeme nië, richten hun oog op het Wes- Iten als gevolg van hun kennelijk nijpende tekorten aan tarwe. Terecht worden als voorname oor- I zaken van de plotselinge grote Ooste- I lijke vraag naar graan genoemd: mis- oogsten door vorst en droogte, gebrek I aan kunstmest, stijgend graanverbruik in de betrokken landen. Maar er is een belangrijke factor die waard is in dit verband óók onder de aandacht te wor den gebracht. Een factor die alles te maken heeft met de communistische ideologie. Amerika verleent vergunning voor uitvoer tarwe Het Amerikaanse ministerie van han del heeft vergunningen verleend voor de uitvoer van ongeveer dertig miljoen schepels tarwe, 'zr waarde van onge veer 80 miljoen dollar, naar de Sowjet unie, en van meel tot een waarde van omstreeks vijf miljoen dollar. In de vergunningen is bepaald dat de helft van deze hoeveelheden reeds in het komende voorjaar met Amerikaan se schepen moet worden verscheept. Geen inmenging van buitenaf PRESIDENT Makarios van Cy prus heeft gisteren Hat het zijn bedoeling is om op de conferentie te Londen te streven naar een wezenlijk onafhankelijke- en verenigde staat, die vrij zal zijn van buitenlandse invloed en in menging. Makarios. die een persconferen tie hield, zei dat, als de conferentie er niet in zou slagen een recht vaardige oplossing voor het vraag- stuk-Cyprus te vinden, hij vastbe sloten was met alle vreedzame De neeste grote luchtvaartmaat schappijen, waaronder de Britse maatschappij BOAC, Pan-American airlines System en Trans World Air lines, hebben gisteravond aangekon digd hun prijzen op de transatlanti sche routes drastisch te zullen ver- Ook de K.L.M. zal de tariefs verlagingen m.i.v, 1 april invoe ren, zo deelde een woordvoerder van de K.L.M. vanmorgen in ant woord op vragen mede. De BOAC en de Panam hadden de prijsverlagingen eind vorig jaar op een conferentie in Nassau voorgesteld. De grote maatschappijen maakten gisteren bekend de prijsverlagingen door te voe ren ondanks het feit dat geen algehele overeenstemming kon worden bereikt omdat enige kleinere maatschappijen De prijsverlagingen, die 1 april als de regeringen van de betrokken landen er mee instemmen, van kracht zullen wor den bedragen omstreeks 680 gulden voor een transatlantische retourvlucht in de eerste klasse en omstreeks 360 gulden in de toeristenklasse. Scandinavian Airlines System (SAS) heeft gisteren bekendgemaakt dat ze haar tarieven op de Noordatlantische route zal verlagen met ten hoogste hondernegentig dollar. Dit met het oog op wat genoemd wordt het mis lukken van het overleg over lagere tarieven tussen de luchtvaartmaat schappijen. Ook Air France De ..Air France" heeft later meege deeld dat ook zij op de luchtverbinding ParijSnNew York v.v. een overeenkom stige verlaging zal invoeren voor de ta rieven in de eerste- en de toeristen klasse, een en ander behoudens rege ringsgoedkeuring. Het is de bedoeling de verlagingen op 1 april a s. van kracht 'middelen zelf een dergelijke op zoeking te zoeken. Hij verzekerde dat het niet in zijn bedoeling lag de Turkse Cyprioten van hun minderheidsrechten te be roven. Wij willen deze juist garan deren, zo zei hij. Makarios verklaarde voorts dat als de Londense conferentie zou mislukken be paalde vraagstukken, zoals de garantie- en bondgenootschapsakkoorden, aan de 'Verenigde Naties zouden wórden voor-' gelegd. Op een vraag of hij van plan was de Turks-Cypriotische vice-president dr. Kutchuk te ontmoeten zei Makarios dat hij volgende week het kabinet bijeen zal roepen en dat hij hoopte dat dr. Kutchuk daarbij aanwezig zal zijn. Verdeling Kutchuk, die gisteren eveneens persconferentie hield, zei dat de ge beurtenissen hadden aangetoond dat verdeling Toon Chroesjtsjef is verzoenend De eerste reacties op het voorstel van premier Chroesjtsjef territo riale geschillen langs vreedzame weg op te lossen, zijn niet onver deeld gunstig, tenminste wat de praktische uitwerking aangaat. De Amerikanen merken op dat dit ant woord van de Russen op Johnsons oproep voor vrede teleurstellend objectief en een herhaling reeds vroeger gespuide Russische wensen is. Volgens het Russische voorstel moet elke staat ermee instemmen, dat zijn grondgebied nooit zelfs niet tijdelijk ter beschikking van andere staten wordt gesteld voor het voorbereiden van aanvallen, of gewelddadige acties. Een akkoord zou moeten vaststellen dat het grondgebied der staten niet mag worden geschonden om redenen als: verschillen in sociale en politieke stelsels, weige ring om een andere staat te erkennen, of dergelijke voorwendsels. Chroesjtsjef merkt echter ook op dat niet alle gebiedsaanspraken van dezelfde aard zijn. Als voorbeeld noemt hij For mosa,, dat „reeds lang deel uitmaakt van het Chinese vasteland, en ook de aanspraken van bevrijde staten op ge bieden die nog zuchten onder het ko loniale juk". Serieus recht van de Chinezen om naar de wa pens te grijpen teneinde Formosa te ver overen. Kennelijk heeft hij de Chinees- Indiase oorlog op het oog wanneer hi, ten aanzien van Azië het gebruik var geweld om bestaande grenzen te ver anderen, afkeurt. Israël Men merkt verder in westelijke krin gen op dat het intiatief van de Rus- siche premier de Arabische staten in een hachelijke positie zou brengen, wanneer zij Israël zouden aangrijpen Ook zal het plan van de Rus ongetwijfeld zijn invloed doen gelden op de Indonesische confrontatiepolitiek tegenover Maleisië. Volgens een Parijs blad zullen de Sow- jet-voorstellen, al zijn ze niet nieuw, zeker op dit moment bijdragen tot het stabiliseren van de status quo in Midden- Europa en Azië. Deskundigen vragen zich af of een belangrijke oorzaak van de huidige graantekorten achter het ijzeren gordijn tot nu toe niet zo goed als ongenoemd is gebleven. Zij doelen dan op verkeerde Rus sische landbouwmethoden welke een uitvloeisel zijn van een (on juiste) Russische theorie die wel wordt aangeduid als de Lyssenko- Oin nadere inlichtingen over dit onderwerp hebben wij ons gewend tot prof. dr. L. van der Pijl te 's-Gravenhage, wiens spe cialiteit de bloembiologie (be- Aan de hand van zijn informatie alsmede met gebruikmaking van literatuur is bijgaand artikel ge- si dent van de Sow jet landbouwacade- mie. werd hij directeur van het beroem de genetische instituut dat Vavilof had opgericht en ontving hij tal van hoge onderscheidingen. opleiding aan een landbouw- school had genoten, doch het tóch „won" Rusland is niet het eerste land waar- van geleerden als Vavilof c.s. omdat heilsleer konsekwenties heeft hij de achter zich had.Waar- ■w«. o a vooral? Omdat Lyssenko's biologi- i zijn „waarheid": de i Uüd aan tiet milieu aan en i kan de natuur dus ineen bepaalde richting dwingen, namelijk door dat milieu te veranderen, ging hü Russi sche steppen beplanten, begon hü een bananenteelt in raidden-Rusland en een citroenen-cultuur in Siberië. Kortom, de Russische landbouwpraktyk berust te op een gegeven openblik volledig op de „progressieve" ideeën van Lyssenko. Zijn schrifturen werden vertaald, kwamen in de satellietstaten tereoht, waar men braaf overschakelde op de Lyssenko-„golflengte" En al logen straften alle resultaten de waarde van eenvoudige boerenjongen die de Lyesenko-biologie. de man giag rua- gehad voor de wetenschap, althans bepaalde takken ervan. Om maar m het recente verleden te blijven: ook in nazi-Duitslamd kon zulks worden ge constateerd. Wat de Sowjetunie echter aangaat: omstreeks de jaren dertig tot veertig, kon men zich daar een denken zien ontwikkelen met betrekking tot de erfelijkheidsleer, dat wel bijzonder ver afweek van de opvattingen inzake de genetica welke het Westen huldigde. Discussie hierover tussen West en Oost was volledig onmogelijk, omdat de Russische opvattingen volstrekt on wetenschappelijk waren en van een dus danig gehalte dat men er elders in de wereld alleen maar de schouders over op kon halen! Ja. ook Russische acade- ~.w«, theorie rr^<r+ acne meorie Want wat leerde Lyssenko? Het erf goed van planten, dieren en mensen wordt bijna uitsluitend door omstan digheden van buitenaf bepaald. Prak tisch alle erfelijkheid zou dus een mi lieu-kwestie, zouden invloeden van bui tenaf zijn en invloeden vam binnenuit (aanleg» zouden daar weinig mee te maken hebben Daar ook in het Marxisme geen plaats is voor aanleg en daarentegen het mi lieu alleenzaligmakend wordt geacht (men denke maar aan de marxisti sche theorie van de verdrukte standen) wordt het begrijpelijk dat bovenge- tig door Tót Stalin stierf en andere Russische machthebbers aan bod kwamen. Aan vankelijk werd Lyssenko uit al zijn functies ontslagen, werden in allerijl zijn portretten en statistieken van Rus sische agrarische tentoonstellingen weg- 1 mische kringen dachten in gelijke geest en gaven daar aanvankelijk ook uiting noemde LysSe„ko-biologie aan- munistische Rusland van Stalin een Echter, deze „oppositie", wier denk- warm onthaal kon vinden, ook al vonn- beelden dezelfde waren als die van het de deze „biologie" volstrekte weten- Westen. moest haar vermetelheid wel schappelijke nonsens, erg bezuren. Bekwame biologen als Lyssenko. die ook al in zijn land prof. Vavilof. Serebrovski, Karpersjen- naam gemaakt had doordat hij langs ko en Levitzki moesten eenvoudig het kunstmatige weg. dus zonder dat het veld ruimen. Eerstgenoemde moet in in november in de grond behoefde, win- 1940 zijn gefusilleerd, de anderen wer- tertarwe kon „maken", zodat het als den naar de gevangenis of Siberië zomertarwe uitgezaaid kon worden (een overgebracht (Prof. Vavilof werd methode, die bepaald niet nieuw en in het Westen al geruime tijd bekend was), ging, aangemoedigd door zijn successen op een gegeven ogenblik zelfs zo ver. dat hü zijn theorie op wetenschappe lijke gronden wilde bewijzen later posthuum gerehabiliteerd). Eenvoudige boerenzoon De verpersoonlijking van de „nieuwe" Russische opvattingen op biologisch ge bied was een zekere Trofim D. Lyssen- Tanve wordt rogge. Appelenoorlog" na marathon De Amerikanen zün ernstig van plan de boodschap van de Russische leider niet zonder meer af te doen als pro- paganda, vooral ook omdat iedere van de „marathon-zitting van de marxistische fraseologie in het stuk ont- Europese economische gemeen- breekt. De toon van de Russiche pre- i in i t mier is verder zeer verzoeningsgezind schaP over landbouwvraagstukken Hy gebruikt geen woorden als „imperia- zullen de ministers van landbouw rjÏTL2ZISb" t"5!iun«eeh,"Cv»dd*° £L£lvande Zes <of huB Plaatsvervan- weg was naar dc oplossing kwestie-Cyprus. Hij zei dat de Turks-Cyprioten met hooggestemde verwachtingen naar de conferentie in Londen zullen gaan. Deze conferentie, aldus de Turkse vice-presi dent, mag niet mislukken, doch wij zul len de Turkse gemeenschap niet bena delen om tot elke prijs deze conferentie te doen slagen. Dr. Kutchuk heeft voorts bij secretaris-generaal Oe Thant gepro testeerd tegen het verzoek van de per manente gedelegeerde van Cyprus om een büeenkomst van de Veiligheidsraad. Volgens dr. Kutchuk kon deze gedele geerde Cyprus niet vertegenwoordigen. Naar wordt vernomen zün gisteroch tend 13 Griekse güzelaars. die door de Turken werden vastgehouden vrügclaten. stellingen aangaande actieve steun i ael „rechtvaardige oorlogen". Nergens spreekt Chroesjtsjef te doen Voor het hof van assizen te Rome zullen op 23 maart terechtstaan de 22- jarige student Enrico Prisco cn de vüf jaar oudere horlogemaker Sergio Squaz- zardi. Zij worden beschuldigd van de moord op een landgenoot, de 25-jarlge vertegenwoordiger Bruno Colombo, in november 1961 in Nederland gepleegd. Squazzardi werd indertijd in Parijs ge arresteerd, Prisco in Rome. Colombo werd sedert 12 november 1961 vermist Zijn stoffelijk overschot werd op aan wijzingen van Squazzardi op 7 december 1961 opgegraven in het Amsterdamse bos. nadat al eerder de auto van het slachtoffer in Den Haag was terugge vonden. Na de moord die vermoedelijk in de omgeving van Rotterdam is ge pleegd is 3runo Colombo beroofd van zijn geld. buitenlandse valuta voor een Nederlandse tegenwaarde van 5.400. Wanne»r u de houten landkaarten zoudt zien, die de Eskimo's van Oost-Groenland plachten te snijden zou het u zeker moeite kosten een smalende glimlach te onderdrukken over dit onnozele pogen. De diepe in snijdingen en veelvuldig aangebrach te groeven in het hout lijken immers geen steek op de cartografische pro- dukten die wij gemeenlijk onder ogen krijgen en cen stok met allerlei bul ten. verdunningen en verdikkingen, kan ons er werkelijk niet toe bren gen de primitieve aardrijkskunde van de Eskimo's te hoogachten. Toch hebben we ongelijk. De Oost- Groenlander die dergelijke produk- aktc, aanzienlijk van dc plaatselijke aardrijkskunde af dan de meesten van ons. De diepe inkepingen in het hout stellen de vele fjorden en inhammen van dc kust voor en de groeven in het hout, lo pend van de ene inkeping naar de andere, geen de plaatsen aan, waar de van hout vervaardigde boten over het land gedragen kunnen worden. De knobbelige stok, die met goed recht tot =teun van de dorpsheks zou kunnen dienen, blijkt bij nader inzien een rij eilanden, die voor de kust liggen, voor te stellen. De stok, te genover dc inkepingen van het vreemdsoortig ingesneden stuk hout geplaatst, geeft dus dc fjordenkust met de daarvoor liggende eilanden Van het land dat door het hout wordt uitgebeeld, heeft deze Eskimo niet veel werk gemaakt, want het land is voor hem van weinig belang. Het gaat hem om de kuststrook, waar hij voortdurend mee te maken heeft, en die hij dan ook op zijn duimpje moet kennen. We beweerden zojuist, dat deze TOCH IS HET ZO9 beter met de plaatselijke aard rijkskunde op de hoogte was dan wij. Vraagt men aan u, of aan on dergetekende, waar Londen, Kaap stad of Suez liggen, dan zullen we er inderdaad wel in slagen bij bena dering aan te duiden waar deze plaatsen zich bevinden. Van de Es kimo, die geen scholen heeft be zocht, kan dit moeilijk worden ver langd en hij zou naar alle waar schijnlijkheid het antwoord op een dergelijke vraag schuldig blijven. In dit opzicht steken wij dus met hoofd en schouders fier boven hem nit. Zou echter iemand voudige kustlijn van Den Helder tot Le Havre op papier te tekenen, dan komen wü in moeilijkhe den. Tot Hoek van Holland gaat het vrü gemakkelijk maar bü de Zuidholland se en Zeeuwse eilanden komen de moeilijkheden al en in de buurt van Calais zullen velen van ons moeten toegeven, dat hun probeersel eigen lijk naar niets lijkt. Nu is een fjordenkust met talloze Inhammen en insnijdingen onverge lijkelijk veel moeilijker uit te beel den, althans in een tekening die enigszins met de werkelijkheid in overeenstemming is. Desondanks wist een Eskimo, behorende tot de Avillkstam, desgevraagd de kust vanaf de Churchillrivier tot aan de Lancaster: Iraat op papier te schet sen. dat is een afstand van bijna 1300 km in vogelvlucht! Een derge lijk voorbeeld i: '-arakteristiek voor de „onwetende Eskimo's". Nu we toch In de kou verzeild zijn geraakt, moeten we maar eens naar China, want daar is met de ijstijd iets vreemds aan de hand. (Nadruk verboden) H. Pétillon. sluiten had goedgekeurd, werd soortgelijk verzoek ontvangen Frankrijk. Frankrijk vreest dat de Ita liaanse appelen, die gereed stonden naar de Duitse bondsrepubliek te i den gezonden, over zijn grenzen zullen I komen en het deed in Brussel medede- Frecles twee weken na het einde len, dat reeds grote aantallen wagons met Italiaanse appelen aan de Italiaans- -Frans grns stonden te wachten te worden toegelaten. Overigens worden de Nederlandse appelen van exportkwaliteit door de Duitse maatregel niet getroffen, dat zij voorkomen op de lijst van zonderingen. Dit neemt niet weg, dat naar Nederlandse opvatting het ir ginsel onwenselijk wordt geacht, dat de grenzen hermetisch worden ge sloten onmiddellijk nadat een verdere stap wordt gezel op de verdere libera lisatie van ae handel in groenten fruit in de gemeenschap. gers) weer naar Brussel moeten komen. Maandagavond om zes uur worden zij verwacht om een oor deel te vellen in de „appelenoor log", die tussen Italië enerzijds en de Duitse bondsrepubliek en Frankrijk anderzijds is uitgebro ken. Italië heeft om deze spoedbijeen- komst gevraagd omdat het zich niet wenst neer te leggen bij een beslis sing van de Europese commissie van de E.E.G. om aan Duitsland toe te staan tot 12 januari de grenzen voor bepaalde soorten appelen te sluiten. Op 1 januari is volgens de bepalin gen van de marktorganisatie voor groen ten en fruit de handel tussen de lan den van de E.E.G. in deze produkten van „kwaliteit een" volledig geliberali seerd. Voor „extra-kwaliteit" was dit reeds het geval in 1962, terwijl voor „tweede kwaliteit" deze maatregelen op 1 januari 1966 zal ingaan. Voorkomen De regering in Bonn had echter voor dat op 1 januari van dit jaar de han delsbelemmeringen voor „kwaliteit een" werden opgeheven de ontsnappingsclau sule van de marktorganisatie voor groenten en fruit ingeroepen om markt verstoringen op de Duitse markt te voorkomen. Nadat de Europese commissie met enige beperkingen het Duitse verzoek i om tijdelijk de grens voor appelen te Luikse tandartsen in staking De tandartsen in Luik zijn donder dag in staking gegaan uit protest te gen de nieuwe wet voor de ziekte en invaliditeitsverzekering, die op 1 januari in België van kracht is ge worden. In de provincie Luik heeft ook het merendeel van de ongeveer 1400 artsen het lidmaatschap van de orde der ge neesheren opgezegd. Deze opzeggingen zijn echter nog niet formeel door de orde aanvaard en in afwachting daar van oefenen deze geneesheren h»"A prak tijk normaal uit. Tegen de nieuwe wet heeft de over grote meerderheid van de ongeveer 10.000 praktiserende artsen zich de af gelopen weken uitgesproken. In decem ber heeft de Belgische regering een ver geefse poging gedaan om door enkele wijzigingen in de wet een conflict met de artsen te voorkomen. De Belgische geneesheren zien in de nieuwe wet ondermeer een aantasting van heit beroepsgeheim en een bedrei ging van de status van de artsen, ter wijl zij bezwaren hebben tegen de wij ze van vaststelling van het honorarium. Tot dusverre hebben de Belgische artsen hun werkzaamheden voortgezet, hoewel zij hebben geweigerd de uit de nieuwe wet voortkomende nieuwe over- nkomsten te tekenen. Dit in afwach ting van de verdere besluiten, die een speciale bijeenkomst van het Belgische kabinet eventueel maandag al nemen. Goldwater doet gooi naar presidentschap Senator Barry Goldwater heeft gis teren bekendgemaakt dat hij zich be schikbaar stelt als kandidaat van de republikeinse partij voor de presi dentsverkiezingen die dit jaar wor den gehouden. De conservatief uit Arizona maak te een einde aan de maanden waar in zijn voor- en tegenstanders zich afgevraagd hebben of hij een kandi datuur ambieert. Goldwater. die op Nieuwjaarsdag 55 jaar oud geworden is. deelde zijn be sluit mee aan een groep republikeinse leiders die in zijn huis bijeengekomen Uit de omgeving van de senator eerder vernomen dat Goldwater zich verplicht gevoelde een gooi te doen naar de republikeinse kandidatuur ge zien de steun die hij ondervindt en de honderdduizenden dollars die door zijn conservatieve aanhangers in geheel Amerika zijn bijeengebracht. Zijn enige republikeinse tegenstan der tot dusver is gouverneur Nelson Rockefeller van New York, die al reeds een verkiezingscampagne in New Hampshire gehouden heeft waar 10 maart de eerste Amerikaanse pre sidentiële voorverkiezing zal plaats vinden. Uit de omgeving van Goldwater wordt vernomen dat deze ook spoedig zijn campagne in New Hampshire zal be ginnen. Zo „bewees" hü onder meer dat de omstandigheden (het milieu) planten anders kunnen maken. Een uitvoerig geschrift verscheen van zün hand, waarin op grond van proeven aangetoond, dat Indien men bi. beeld tarwe tussen rogge in zaait die tarwe dan ook verder tydens het groeiproces als rogge behandelt, kort- die tarwe een „roggekllmaaf ^'alteen Trofim Denisovitsch Lyssenko, de pseudo professor, wiens tijd met Stalins dood voorbij scheen, maar die door Chroesjtsjef weer te paard werd gezet. Met alle gevolgen van dien. gehaald, zodat de toeschouwers bijzon en wem der veel kale Pakken kregen te aan- schouwen, büyoor- Van Van 1955 tot 1959 kon men zeggen dat Lyssenko volledig van het agrari sche toneel in Rusland was verdwenen, nadat de communistische party die "i maar „bravo" had geroepen yen als volkomen onjuist liad gekenschetst. De Pravda luidde de di- „r, milieu uc aou lettelrt-piotesór als volgt uit: De agra. ten. (Later bleek echter dat de proeven schept, deze tarwe dan vanzelf rogge wordtWaarmee dan weer proef ondervindelijk bewezen zou zün, dat het milieu de dominerende rol <L,aier oieeK ecmer aai ae proeven T - - eLre„ko volkomen ondeugde.tlk *-£*>^«nptenrd. Merkwaardig is. dat bovengenoemde ff* Lyssenko-biologie in Rusland hectaren verminderd. ;^Laiïï?S!ïïf: SS uitgespeeld veriist zich. De redenen zullen wel altijd duis ter blijven, maar dezelfde Chroesjtsjef die Lyssenko zijn congé had gegeven, haalde hem midden 1961 weer naar vo- uveiwtw..»:.! v«u ren en benoemde hem onder meer tot .westers" bioloog vóór Darwin die president van de Lenin Landbouwaca- denkt dat de rol i noemde theorieën bijzonder weinig met de opvattingen van Darwin hebben uit te staan, ook al zijn dan enkele uitla tingen van Darwin erin opgenomen. Méér heeft het Russische z.g. ,.dar- overgenomen van Lamarck, demie. Chroesjtsjef kon echter de grote die hierdoor onder vele Rus- Rusland moeilijk worden TBeleCT£en ontstond met negeren. onderzoekingen grotendeels werden ach terhaald. was iemand met „blauw bloed", een ridder zelfs, die toch moei lijk de „biologie van het proletariaat" een naém kon gaan geven. Zoals gezegd, op een gegeven ogen- blik heeft Lyssenko het van de échte k0 Niet pro forma Croesjtsjef blééf hem echter in be scherming nemen cn benoemde Lyssen- ko (en waarlijk niet pro forma) tot zijn Russische biologen zoals Vavilof, ,ge- adviseur in landbouwzaken! Ook in de omdat„ Stadrn achterh^ni Sow jetpers werd de naam van Lyssen- stond en ook de communistische partij. kQ weer met Zijn ster steeg steeds hoger: in plaats dere woorden: sinds n pre- jg Lyssenko opnieuw Vavilof werd hy hoogleraar e De Russische geleerde Nikolai Vavilof, man van wereldgezag, die het veld moest ruimen voor Lyssenko. Ja, hij werd zelfs de dood ingejaagd.Onlangs is de geleerde posthuum gerehabiliteerd. genoemd Met twee jaren belangrijk man m agrarisch Rusland, een man diie zijn eigen Lyssenko-biologie in ai haar oonsekwenties metterdaad trouw is ge bleven. Een man dus, die gelooft dat je uit rogge tarwe en uit haver gerst kunt maken; een man die meent de grond zijn wil op te kunnen leggen en dien overeenkomstig zal handelen door bijv. voor tarwe ongeschikte grond toch met tarwe te bezaaien, de grond verder als tarwegrond te behandelen waardoor er dan vanzelf echte tarwegrond zal ont- De amateuristische misvattingen van deze Lyssenko hebben dat moet de con clusie zijn. mede aanleiding kunnen ge ven tot de enorme graantekorten achter het ijzeren gordijn. Zo dit het geval is: zal Nikita Chroesjtsjef daar tenslotte toch de enige juiste conclusie uit trek ken die er wel eens uit getrokken zou moeten worden? Het ware te hopen. AI was het dan alleen maar opdat de Rus sische kindertjes op de scholen niet meer behoeven te vernemen dat de westerse erfelijkheidsleer alleen maar een soort bijgeloof is. Want ook zij (de Russische jongeren dus) behoren toch zo langzamerhand te weten wie mensen als Morgan en Mendel waren en wat Darwin wérkelijk heeft gezegd en bedoeld. gegeven, bestaande uit in totaal 46 vergulde munten uit 46 landen waarmee de Sowjetunie diplomatieke betrekkin gen onderhoudt. De plechtigheid werd bijge woond door mevrouw Chroesjtsjef. dat dit besluit kritiek zal uitlokken van de conservatieve pers wel ke reeds haar misnoe gen uitgesproken heeft over het betrekken van koning Olav bij het be zoek van de Russische premier. l Het vliegverkeer op het vliegveld Mohanbari in Assam (India) heeft gis teren uren lang stilge legen toen een wilde oli fant over de startbaan liep. Het dier was af komstig uit de wildernis rond het vliegveld. Bin nenkomende toestellen werden naar een andere Tijdens zijn bezoek in ju- a Delfzijl heeft ni aaai Oslo zal de Rus- sische premier Chroesj tsjef verblijven in de ko ninklijke boerderij op het schiereiland Bygdoe. dat in de Oslofjord uit steekt, zo heeft de rege ring gisteren bekendge maakt. Verwacht wordt luchthaven gedirigeerd. I De vrouwen van de ge accrediteerde buiten landse diplomaten in Moskou hebben gisteren de Russische kosmonau- te Valentina Teresjkova een halsketting en een armband ten geschenke meer dan 18.000 inwoners. Gis termorgen bedroeg het aantal precies 18.025. Wie de 18.000ste ls heeft men op het gemeente huis niet uitgezocht. Vermoedelijk is deze mijlpaal-Delfzijler een immigrant. Per dag ko men alleen per post al zo'n zeven tot tien nieu we inschrijvingen bin nen. I De 44-jarige lndustrieel- ontwerper R. Wolf uit Amstelveen heeft als eerste Nederlander de jaarprijs gewonnen voor het beste internationale ontwerp, ingesteld door het American institute of international desig ners in New York. Gis teren is Wolf met de PanAm naar Chicago ge reisd. waar hem de jaarprijs 1964 zal wor den uitgereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5