3 Koorts in het bloed, knappe film van Elia Kazan Handel heeft goede verwachtingen Doktersdiensten voor Leiden LEZERS SCHRIJVEN ONS: Kernbewapening (II) NIEUWE LEIDSE COURANT s ZATERDAG 4 JANUARI N« Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugd/verband, boerenkoolfuif nieuwj aarebijeenkomst Herv. Jeugdgebouw In den Moriaen, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: Nieuwjaarsbal, medewerking van The black Vipens, in termezzi Freek Sachs en trio Hans Maandag De Lakenhal, 2 uur: ledenvergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De Lakenhal. 3.30 uur: Nieuwjaarsver gadering Kamer van koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met De Maxi- Dilieentia, 8.15 uun Nieuwe Komedie met „De heer van Pourceaugnac". Dinsdag Consistorie Pieterskerk, 8 tot 9 uur: receptie A. Linschoten ter gelegenheid van zilveren jubileum als lid van het college van collectanten. Zaal Petrakerk, Surinamestraat, 8 u afd. Noord Ned. Christen-vrouwenbond, de heer v. d. Hoek. Leiderdorp, over „Vragen rond de gebedsgenezing". Rest Van der Heijden, Breestraat 85, 8.15 uur: Leidse Assurantie-club. R. So- d enk amp jr. over ..Vreemde mensen en dingen in ons vak". Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19. 8 u: afd. Leiden Ver. voor experimenteel Radio-onderzoek in Ned., over intergra- ted circuits en de laatst uitgekomen transistors. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Den H a agKon. Schouwburg, 8.15 uur: toneelgroep Centrum met „De lui- zenbaTones" en .Huis Clos". Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De heer van Pourceaugnac". Woensdag Pieterskerk, 715 tot 7.50 uur: avond- Foyer gehoorzaal, 8 uur: afd. LeHen Ver. voor Pedagogiek, cabaret De Vuur pijl uit Den Haag. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Het Nationale Ballet. Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De heer van Pourceaugnac". Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring Voor Allen, duo Hermaif Krebbers- Danielle Dechenne. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- cursus „Shakespeare, wie, wat en hoe?" Oegstgeest, Gebouw Irene, 8 uur: Herv. Gemeente en Ver. v. vrijz.-Her- vormden afd. Leiden-Oegstgeest, prof. dr. C. L. Patijn uit Den Haag over „Het vraagstuk der kernbewapening". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: „De Maxibulen" (besloten voorst). Diligentia, 8-15 uur: Nieuwe Komedie met „What is in a name?" Vrijdag Zaal Koningskerk, hoek Willem de Zwijgerlaan-Koningstraat 7 30 uur: ruil- avond voor verzamelaars. Gebouw Rapenburg 8. 4 tot 5.30 uur: receptie J. A. Harteloh, directeur bij kantoor Leiden Nat. Levensverzekering- Bank N.V., t.g.v. zilveren jubileum. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Macbeth Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje". Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Smit Röntgen. Grote zaal Den Burcht, 8 uur: toneel- avond Ons Grunnegerlaand. Stadhuis, 3.30 uur: défilé lustrum- j reünie 't Oude Vierde. Plein Doelenkazerne, 4 tot 4.30 uur: concert Kon- MiL Kapel voor genodigden en reünisten t.g.v. 150-jarig bestaan 't Oude Vierde. Herv. Jeugdgebouw, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: sociëteitsavond. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Geref. Jeugd verband Leiden, politieke avond. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met ,Het donker is licht genoeg". Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje". Kurhaus-Paviljoen 8.15 uur: London Academy of Music and Dramatic Art met „A midsummer Night'i Dream". Apotheken De dienst der apotheken wordt waar genomen door de Zuider-apotheek, Lam- menschansweg 7, telefoon 23553. Deze apotheek neemt tevens de dienst waar de apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Op werkdagen be gint de avonddienst om half 6. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Koorts in het bloed (18 jaar). LIDO (2 30, 7 en 9.15 uur): De Lef schopper (18 jaar). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met zondag: Gunslinger (14 jaar); maandag tot en met woensdag: Meisjes langs de weg (18 jaar). STUDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): D'r moet nu maar eens getrouwd worden, (alle leeftijden). TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur): Ge luidloos als de nacht (18 jaar). Tentoonstellingen Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië (tot I 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen I Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart). De Ruif, Janvossensteeg 59: expositie tekeningen, goaches. aquarellen en pastels van J. Turk, van 4 jan. tot en met 1 febr. Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van t is en blijft een feit, dat er West-Europa te weinig slachtvee is is zeer te betreuren. En heft ziet uit, welke maatregelen men ook neemit, dat dit voorlopig wel zo zal blij' Ondertussen staat de agrarische we reld wel in de beQangstelliing; 1963 gaf hoge prijzen te zien op alle afdelingen an de markt. De eerste markten van 1964 deden 3or wat de prijzen betreft daar niet Dor onder: het slachtvee steeg nog. De invoer van gebruiksvee was niet zo groot, normaal voor de tijd van het jaar. De handel in melkkoeien was willig, met iets aantrekkende prijzen. Op de afdéling vare koeien was het iets rusti- ïr, maar ook daar vaste prijzen. Notering: melkkoeien f 865/1190/1350; vare koeien f 575/ 850/1150. Slachtvee: aanvoer meer dan de vo rige week, de handel was vlug en de prijzen uitgesproken hoger; de markt as spoedig geruimd. Notering: 3,-/3.70/4.20 per kg gesl. gcw. De allerbeste hoger; vorige week 3,-/3,60/ Vette kalveren: de .er en onveranderd duur; men vraagt zich af welke huisvrouw het vlees v deze diersoort nog kan betalen; wel alles voor de export bestemd. Op en om Leidse veemarkt LEIDEN De eerste markt in 1964 kenmerkte zich door een groot be zoek van jong en oud. De aanvoeren waren voor de tijd van het jaar heel goed en de prijzen vooral bij het slachtvee, waren hoog. Men wacht met belangstelling af wat het bestuur van het P.V.V. deze weken zal doen in verband met de Belgische maatregelen, welke een beperking van de uit voer van slaohtvarkens en varkensvlees inhouden. Kolonel Holland voor Leids Leger des Heils LEIDEN Zondagmorgen zal in de heiligingssamenkomst van het Leger des Heils voorgaan kolonel F. Holland, chef- secretaris, toegevoegd aan de comman dant van het Leger der Heils in Neder- De heer Holland is Engelsman van geboorte en volgde enkele jaren geleden de toenmalige chef-secretaris kolonel W. F. Palstra op, toen deze zijn aanstel ling als commissioner-territoriaal com mandant van het Leger in Nederland aanvaardde. De heiligingssamenkomst begint om 10 .uur. LEIDEN De doktersdiensten voor Leiden worden van vanmid dag twee uur af waargenomen door: dokter Ligtenberg, Witte Singel 33, tel. 22630; dokter Pieterse, Hoge Rijndijk 4, tel. 24403; dokter Tege laar, Burggravenlaan 14, tel. 34092; dokter Brand, ?ocherstra,at 1, telP 26946; dokter Frijling, Joh. de Witt- straat 49, tel. 51873. Bij geen ge hoor dokterstelefoon 22222. BILJARTEN C. van den Ende nog ongeslagen finalist LEIDEN De Delftenaar C. van den Ende is de enige finalist bij het gewes telijk kampioenschap vierde klasse libre in Rotterdam, die ongeslagen wist te blijven op de eerste wedstrijddag. De Gouwenaar A. Spek bleef zonder enig •instpunt De overige titelpretendenten deelden de punten door verlies en winst, waaruit de conclusie getrokken kan worden, dat de onderlinge krachtsver houding niet erg groot is. De stand na de eerste wedstrijddag luidt: 1. C. v. d. Ende 4—2.14; 2. A. H. Aken (Rotterdam) 21,99; 3. Ph. Kornaat (Schiedam) 21,87; 4. L. v. d. Plas (Bollenstreek) 21,85; 5. J. v. d. Wildt (Den Haag) 2—1,72; 6. J. Hogen- boom (Leiden) 21,60; 7 B de Koning (Krimpenerwaard) 21,56; 8. A. Spek 0—2.03 Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN. GEBOREN: William Arnold zn v H Overbeek Bloem en M L Krijgsman; Johannes zn v A van Lunsen en M W Rietbergen; Mo nique dr v H Ouwersloot en M A W Peters; Kasper Age Jan zn v C Mul der en A Bakker; Johanna Jeannette dr v W Vegter en J de Vries; Gesli- na Cornelia Maria dr v C G van Ton geren en J J M van Hul ten ONDERTROUWD: C J Stokker- mans en N G de Jong; R W H Sohreu- der en T F Veldhuizen; L W Veenen- daal en L M Versteeg; P S A Minnes en H R M A Bongihans; R G de Jong en C S Philipsen: G {Schraa en J J J Schimmel; H J Vink en M van Cas- pel; J J J van Beek en J J Schreijer. OVERLEDEN: G J van Kamp 54 j man; J Sjardijn 83 j man; A C Am- merlaan 80 j wed v A J T Tibboel; J Bruijnzeel 17 j dochter; J W van Niedek 87 j wed v D Slingerland; H van der Vlist 65 j man; M M de Kooker 58 j echtg v C van de Weerd; F C Lassooij 58 j man; G M C van Guli'k 67 j echtg v E de Jongh. Woningcomniissie Voorhout VOORHOUT Het spreekuur van de woningcommissie zal niet op 6, maar op 14 januari worden gehouden. In den vervolge zal deze commissie de eerste dinsdag van elke maand spreekuur hou 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6: dinsdag 3.ö„ tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag 6.30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot 4 uur, voor de jeugd woensdag van tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 u woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van tot 5.30 uur. Notering: 3,-/3,70/4,- per kg lev. gew. Hetzelfde kan worden gezegd van het wolvee; de aanvoer was gisteren goed ongeveer 1500 dieren waren aange voerd. Wel was de handel niet zo wild als vorige week, maar toch werden er hoge prijzen bedongen, en bleef de no tering dezelfde als de vorige week. Notering: vette schapen 105,-/135,-/150,- vette lammeren 120,-/160,-/182,50 Het aantal schapen, dat werd aange boden daalde; de dieren raken op. Lei den is de enige markt waar de expor teurs nog keuze hebben. Varkens: Slachtvarkens: hier valt wei- ig van te zeggen, door de jaarwisseling as het aanbod zeer klein; de prijzen lagen dus veel hoger- Biggen en lichte varkens: hier bleven de hoge prijzen gehandhaafd. De aanvoer tamelijk en de handel goed. Ook hier is het wachten op wat het P.V.V. doet. Notering: zeugen: 525,-/625,-; lichte varkens: 110,-/135,-; biggen 80,-/85,-/90.-. Hoger dus, maar toch sterk gereser- Kaas: aanvoer 6 partijen, handel goed. Notering Goudse: 2,56/2,63. D'r moet nu maar eens getrouwd ivorden STUDIO De Franse komiek Pierre Etaix, hier een vrij onbekende grappen maker, maar naar men zegt in Parijs een erkende grootheid op het ge bied van de pantomime, heeft zich eens heerlijk uitgeleefd in een door hem zelf bedachte, geregisseerde en gespeelde filmkomedie, getiteld „Le soupirant" (De aanbidder). Daarin verbeeldt hij de bedeesde jon geman, die omdat er nu maar eens ge trouwd moet worden op de vrouwen jacht gaat en daarbij uiteraard in vele moeilijke situaties geraakt. Pierre Etaix heeft het nogal flauwe verhaaltje uitgebuit om zijn voorname lijk pantomimische kunsten ten toon te spreiden en gezegd moet worden dat hij dat niet onverdienstelijk heeft gedaan, al is het niet duidelijk dat hij van vele voorgangers variërend van Harold Lloyd tot Jacques Tati een graantje heeft meegepikt. Zijn grapjes zijn niet altijd even leuk, maar het is tenminste geen platte lol en dat is al heel wat (Amusement op niveau). Alleman LUXOR De voortreffelijke film „Alleman" van Bert Haanstra is opnieuw geprolongeerd. Haanstra heeft, onder meer verscholen in een wasmachine, al lerlei Nederlanders in uiteenlopende si tuaties gefilmd. Het resultaat is een ver rassend portret van ons allemaal. (Schitterend). -TUSSEN DE BLADZIJDEN Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 T)S. VAN DEN BERG te Leiden, die gisteren hierover schreef, mag na tuurlijk het kernwapenrapport van de I.erv. Synode afkeuren. Zoals iemand het met hetzelfde recht mag goedkeuren. Ik begrijp echter niet, hoe hij zich als predikant kan laten verleiden tot de uitspraak dat de Kerk in haar predi king niets anders heeft te doen dan haar hoorders 't Kind van de kribbe en de Man van smarten voor te houden, daar- e suggererend dat de zaken op aarde niets toe doen. Alsof dat Kind niet juist in onze aardse werkelijkheid is ge boren en alsof het geloof in dat Kind geen consequenties heeft voor ons han delen hier beneden. Zo dacht men in de vorige eeuw klaar blijkelijk ook. De Kerk had geen woord over de sociale verwording. Gevolg: ontelbaren hebben haar de rug toege keerd. „Wees tevreden met uw lot. Zie hoe alles hier verandert en verlang al leen naar God". Dit hemelgeloof-zonder- en deze hemel-en-berustingspre- diking-zonder-meer zijn de Kerk en de zaak van het Evangelie heel duur te staan gëkomen. hou heeft de Kerk eenmaal ook voor onze aardse werkelijkheid, waarin Christus juist is neergedaald, een mond gekregen en zou haar wéér het zwijgen worden opgelegd. Nogmaals: hoé de Kerk spreekt, daarover kan men van mening verschillen. Maar een discussiepunt mag het toch niet zijn DAT de Kerk in voor komende gevallen haar mond opendoet. Dat kan voor de wereld en haar lotge vallen uiterst heilzaam zijn. Of dacht ds. Van den Berg nu werkelijk dat de zeer vele protesten van kerkelijke zijde ove: heel de wereld tegen de atomaire bewa pening, proefnemingen en dreigingen ii het geheel niéts uitwerken. Als hij z< weinig geloof hecht aan de Kerk, dan moet hij de toga maar afleggen. Trouwens, ik meen te weten dat de predikant de christelijk-historische be ginselen is toegedaan. Dan moet hij toch verband erkennen tussen goddienst politiek handelen. Hoe rijmt hij dat dan met zijn uitspraak van gisteren? Als hij consequent is, moet hij als lid van deze partij van zijn afdelingsvoorzitter eisen, dat deze in het vervolg de Bijbel bij het begin van de vergadering maar dicht laat en ook het gebed laat vervallen. Deze kritiek betekent niet, dat ik het met alle punten in het stuk van ds. Van den Berg oneens ben. Ik voel wel aan wat hij bedoelt. Maar laat hij de zaken zuiver stellen. In zijn lyn zou men ach teraf moeten betreuren dat de Kerk ook in de jarèn 1940-1945 heeft gesproken. En dat is toch al te absurd. De vraag aan ds. Van den Berg is dus: moet de Kerk alleen maar spreken als het kwaad de aarde eenmaal heeft over spoeld of heeft zij óók een praktische en principiële boodschap als de mens heid „slechts" door de dodelijke drei gingen wordt verstrikt? LEIDEN J. G. A. PAULUSSE CAMERA De titel van Elia Kazans film „Splendor in the grass" (Koorts in het bloed) is ontleend aan Wordsworth's „Ode on Intimations of Immortality", die luidt: „Though nothing can bring back the hour Of splendor in the grass, Glory in the flower, We will grieve not, rather find Strength in what remains behind". (Hoewel niets het uur kan wederbrengen van de pradht van het jonge gras, nooh van het stralen van de bloem, wij zullen dit niet bewenen, moor onze kracht zoeken in wat achterbleef). Kazan stelt in rijn film het jeugd probleem aan de orde, nader toege spitst op de seksuele moeilijkheden bij de omgang van jongens en meisjes, als die in een verhaal van William Inge worden beschreven. Deze jeugdigen zijn gesitueerd in Amerika van 1928, toen daar de ec mische opgang nog geen einde scheen te nemen en de „tieners" reeds de beschik king hadden over een eigen auto, waarin zij op avontuur konden gaan. Te be- grijpen valt, dat allerlei moeilijkheden by de vrije omgang van jeugdigen niet uitbleven. In zijn film stelt Kazan een paar traal, dat deze moeilijkheden geenszins de baas kan, ja zelfs zo ernstig wordt losgeslagen dat het meisje na een De lefschopper LIDO Dwaas verhaal, waarin de filmkomiek Norman Wisdom een slagers jongen is, die in een ziekenhuis voor 'n schier eindeloze reeks misverstanden zorgt. Hij wordt door zyn witte slagers- jas voor de tandarts aangezien, hij komt op de operatietafel terecht, hij vermomt zich als verpleegster enz. Dit alles ge schiedt met 't prijzenswaardige doel een lieftallige patiënte te bemoedigen, die op de laatste meters celluloid, genezen er wel aan de zijde van een eindelijk be grepen Norman is te zien. Geprolon- (Aardige lachfilm). Geluidloos als de nacht TRIANON Hoe onder bepaalde om standigheden zelfs de misdaad tot eei speels amusement kan dienen bewijst de kundige Henri Verneuil in zij film „Geluidloos als de ncht" (Mélodie sous-sol), waarin hij Jean Gabin dit maal samen met de charmante Alain Delon de speelbank in Cannes laat be roven. Het is een geslaagde bankroof, uitnemend voorbereid, kundig uitge voerd, vol spanning. Er wordt echter op het ëind een foutje gemaakt en dat is de oorzaak, dat alles nog veel gekker terechtkomt dan de boeven (en met hen het publek) gedacht hadden. Van begin tot eind zit men in span ning en als dan de ontknoping komt, blijkt dat ook dit misdrijf niet lonend is. Een knap werkje, waarom menigeen plezier zal hebben. (Amusant). ging tot zelfmoord in een psychiatrische inrichting terecht komt. Na haar ont slag is de jongen met een ander ge trouwd, het meisje leert hierin berus ten en vindt het geluk met een andere ontslagen patiënt De gebruikelijke happy ending ont breekt hier dus. Het gaat veel meer om het vertellen van een goed verhaal in beelden, ongehaast, zoals de traditie van de actors studio wiL Kazan observeert zijn acteurs en actrices zorgvuldig, hij weet precies hoe ver hij kan gaan om het net geen kitsch te doen worden. De emoties zijn haarscherp uitgesneden, Kazan houdt ervan zijn publiek met de neus onontkoombaar op de feiten te drukken. De moeder van het meisje maakt hy tot zo'n onuitstaanbaar dom mens, die in haar goedwillendheid altijd weer haar dochter als een onmon dig kind behandelt en zo de narigheid zelf afroept, dat de reacties van het meisje aanvaardbaar worden. En Kazan geeft de vader van de jongen zo'n inge houden kracht mee dat zUn overheer sing van zyn zoon de jongen zelf toch niet verlaagt tot een zwakke nietsnut Deze regisseur weet alle facetten van zo'n verhaal zo meesteriyk te doen uit komen, dat de film ondanks het over heersende thema van verkeerd gerichte ouderliefde ook een verbluffend beeld geeft van het Amerika uit de tijd vlak voor en na de grote beurskrach. Natalie Wood heeft de intenties van Kazan voortreffeiyk vervuld. Warren Beatty wordt nu reeds aangezien voor een nieuwe James Dean door zyn rol van Bud Stamper, maar hy heeft toch niet dezelfde capaciteiten en blijft bij Natalie Wood in de schaduw staan. Waarom Kazan hier kleur heeft ge bruikt is ons niet duideiyk geworden. Landschappen spelen geen rol in het verhaal, een waterval op het dramati sche hoogtepunt heeft ook al geen kleur nodig, de gezichten worden er alleen maar onwezenlijk door. In zwart-wit had deze film het zeker zo goed gedaan. (Felle emoties in dramatische tijd). LEIDEN Leerling-prepara teur P. Staffeleu (23) sinds z'n expeditie naar de bossen van Su riname wordt z'n expressief ge laat gesierd door een stekelig ringbaardje en dito snorretje wil niet graag voor een opschep per wórden aangezien en daarom kan je hem maar met moeite aan de praat krijgen. Om over het ma ken van een foto maar te zwij gen. Toch kan hij zulke interes sante dingen vertellen over zijn zeldzaam beroep en over het van gen van slangen en andere dieren, dat het nooit in één gesprek te vangen vs. Dat voelt hij zelf ook wel aan en daarom denkt hij er al over te gaan schrijven. En als hij dat idee net zo grondig aan pakt als het fotograferen, waar mee hij enkele jaren geleden be gon hij maakte en ontwikkelde sindsdien al meer dan 1000 zwart wit foto's en 500 kleurendia's dan zullen we heus wel eens iets van hem lezen, vermoed ik. Voordat hij een jaar of vijf ge leden op uitnodiging bij een Leids museum ging werken, was zijn jeugd nogal verward. Een timmermansopleiding bij de Am bachtsschool, een cursus bouw kundig tekenen, een paar jaar avond-mulo en ondertussen maar schelpen verzamelen. Dat bracht hem in contact met het museum en daar zag men wel wat in hem. Eerst werkte hij er op de insek- tenafdeling en later bij de zoog dieren. En op een goede dag vroeg een bioloog aan de jonge Staffeleu (die zich het moeilijke ideaal heeft gesteld preparatuur te worden) of hij zin had mee te gaan naar Suriname voor een zo ologische expeditie. AKKOORD zei de heer Staf- -3*- feleu enthousiast. Hij liet de mulo voorlopig voor wat ze was en dwaalde acht maanden door de bossen van Suriname met een jachtgeweer, een kapmes en een Leerling-preparateur P. Staffeleu, die z'n hart heeft verpand aan een moeilijk èn uitstervend ambacht, thuis aan het werk. U ziet het waarschijnlijk niet maar hij brengt hier eigenhandig in Suriname gevangen torren en andere insekten op een spanhout aan. Op de achtergrond .een opgezette giftige bosspin. Dit zijn slechts enkele dieren van de vele honderden, waaronder apen en gifslangen, die hij ving tijdens een zoölogische expeditie, waaraan hij deelnam met het frisse enthousiasme en de verwonderde ogen van de debutant. injectiespuitje met ampullen slan genserum. Een 24-jarige Indiaan, beschikbaar gesteld door het mu seum van Suriname, was hem en de bioloog tot gids bij het van gen van acht soorten apen van Suriname, muizen, ratten, ja guars, slangen, giftige bosspinnen, amfibieën en wat niet al. Hij leer de zijn ogen en zijn handen te ge bruiken. want het leven in de zuidelijke bossen van Suriname is bepaald niet zonder gevaar. En hij ging met verwondering con stateren, dat de bosnegers zelf nergens banger voor zijn dan voor een gifslang. Dat die gladde beesten water vlug in hun reacties zijn, onder vond hij al gauw en bijna aan den lijve. Een ratelslang van 1,80 m lang, was de Leidse jongeling bij na te vlug af en dat had wel eens heel vervelend kunnen aflopen. Juist op die dag had hij maar één ampul tegengif bij zich met een werkingsduur van hooguit 2Vz uur, terwijl het wel een dag rei zen was om het bos uit te komen. rjKJCH was de heer Staffeleu -*• niet bang, verklaarde hij me, zelfs niet toen hij op een kwade nacht een schorpioen uit zijn hangmatt viste. Tijdens zijn gehele verblijf in Suriname was hij be zield van zijn ideaal, een goede preparateur te worden. Daar ho ren (voor menig buitenstaander) nare karweitjes bij als villen en botten reinigenhet kan er dan nogal bloederig aan toe gaan. Met liefde voor zijn moeilijk vak heeft leerling-preparateur Staffeleu me proberen duidelijk te maken weet er alzo komt kijken om een bekwaam preparateur te worden. Een roodborstje opzetten of een „lekker vette bunzing", daar draait ook hij zijn hand niet meer voor om maar voor een goe de preparateur ofte wel taxider mist, moeten ook de grotere die ren geen problemen meer hebben. „Laten we nou eens zeggen, dat je een leeuw krijgt", zei de heer Staffeleu. „Zo'n dier moet plas tisch worden opgezet en dat kan je alleen als je het hebt geobser veerd in de natuur en als je weet waar de spierenbundels lopen en hoe de adering op het voorhoofd is. Want het gaat er im/mers om, dat je het leven in zo'n dier legt. Om bijvoorbeeld een paard te pre pareren en zó, dat het later niet uit elkaar barst dat kost voor een goede vakman zeker drie maanden werk. En nu is het zo vervelend dat je in ons land eigenlijk niet meer kan worden opgéleid. Ik ben in Londen ge weest en in die hele grote stad was maar één echte preparateur te vinden. Weet u, dat we hier in Leiden de laatste vijf jaar niet meer met arsenicum werken? Vroeger ging je naar de drogist en dan bestel de je gewoon arsenicum. Je ver telde er dan bij, dat het nodig was om te prepareren. Wel, je kreeg het, hoor! Met de vermaning goed op te passen Nathalie Wood ails het. meisje uit „Koorts in het bloed". Meisjes lang de iveg REX (maandag tot en met woensdag) De Finse film Meisjes langs de weg, behandelt de ontmoeting tussen een lift ster, over wier achtergronden men niets te weten komt, en een in alle eenzaam heid naar zijn zomerhuis onderweg zijn de confectiefabrikant. De al op jaren gekomen fabrikant, toegerust met een Clark Gablesnorretje, ziet wel iets in het lieve kind, dat trouwens niet nalaat be proefde verleidingskunsten op hem toe te passen. Het wordt een heel lang herdersuurtje in het huis aan het meer. In dat meer pleegt het meisje zwemtochtjcs te maken, bij gebrek aan een zwempak in natuur lijke staat. Zij wordt daarbij opgemerkt door een breedgeschouderde fietsenma ker, die onder zijn gewone kledij een zwembroek pleegt te dragen, zdat een innige ontmoeting voor de hand ligt. De jongen heeft als hobby het 's avonds door vensters binnendringen van meis jesslaapkamers, maar nu denkt hij de ware Josephine te hebben gevonden. De Finse Don Juan droomt al van een eigen benzinestation, maar Pa. een vette winkelier wil hem het kapitaal niet verschaffen. Komaan, dan nog maar eens door een raam naar binnen, denkt de jongen, maar hu ervaart dat zqn uit verkorene zich al met snorremans heeft getroost. De fietsenmaker valt van de ladder en komt jammerlijk in de regen om. Clark Gable begraaft hem en daar mee is de kous nog niet af, want snor remans vergeet kousen uit de stad voor zijn liefje mee te nemen. Het meiske wordt daarover zo kwaad dat zij hem verraadt en maar opnieuw aan het liften slaat, op zoek naar een andere rijke amant. Wat moet men van zo'n dolzinnige film nog zeggen' Dat er in wordt geacteerd in een stijl die bij ons in de theaters vijftig jaar geleden gebruikelijk was, compleet met rollende ogen? Och kom, daarvoor is dit fraais niet geïmporteerd, het gaat om de onverhulde vervulling van zinnelijke wensen, breedvoerig op het celluloid gebracht. Een zinnig mens kan over deze film niets goeds zeggen. (Minnekozen op z'n Fins). Gunslinger REX (vrijdag tot maandag) In Gunslinger is alls present wat in een Western behoort aan te treden: een held, een lafaard, een fatale vrouw, een no bele vrouw, en een stadje in Texas vol corruptie en schurken. Ditmaal ontbreekt de koene sheriff, want die sneuvelt al in de eerste meters. Zijn weduwe echter krijgt de zilveren ster op haar borst en manmoedig roeit zij de misdaad uit Toch is deze Western een tikkeltje anders dan de normale. Ondanks dc vaste, voor Westerns geijkte gegevens hebben de makers een paar speelse 'ondsten door de rolprent geweven. U neemt er niets van mee, de karak ters zijn allemaal of pikzwart of hagel wit, met een beetje fantasie ziet u het allemaal wel aankomen, en toch is door een paar originele trekjes deze boeven- jacht op immer galopperende paarden, -Ti leuk filmpje. (Aardige Western).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3