Nieuwe LeMse Courant Loonakkoord dreigt uit de hand te lopen Broodprijs weer 2 cent omhoog Bestaan Stichting weer op het spel Bel bij De Lier leverde in 1963 100 min m3 gas Paus met pracht en praal naar Palestina VL Disconto half pet. omhoog Alle militairen voortaan op vrijdag met verlof Zaterdag 4 janoarf 1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gfiebleven nijn hert in teghentpoet" Op de meeste plaatsen zonnig Droog en zonnig weer, maar in Zee» land en Zaid-Holland plaatselijk wolken velden. Zwakke tot matige zuidelijk® wind. Lichte vorst tot temperaturen om (zie voorts pagina 9) Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31 58936 Abonnementsprij; (Van onze soc.-econ. redactie) Aan het loonfront dreigen nieuwe moeilijkheden nu er in een groot aantal bedrijfstakken loonsverhogingen overeengekomen zijn, die de 10 procent van het akkoord van de Stichting van de Arbeid ernstig overschrijden. Het College van Rijksbemiddelaars heeft in een brief de ernst van deze zaak onder de aandacht van de Stichting van de Arbeid gebracht en van de zijde van de Stichting heeft men moeien erkennen, dat het akkoord van de Stichting inderdaad gevaar loopt. De werknemersvakcentralen gaan zich nu de komende week intern en onder ling beraden op de situatie. De 10 pro cent loonsverhoging wordt in steeds meer bedrijfstakken als een minimum beschouwd. Op deze wijze dreigt een moeilijke situatie te ontstaan, die zorgen baart voor de toekomstige werkgelegen- De Stiohting van de Arbeid is eind vorig jaar na het bereiken van een ak koord, weliswaar gered. Thans blijkt de patiënt echter nog ziek. Zou de loon ontwikkeling zich op dezelfde voet voort zetten als thans het geval is, dan moet verwacht worden, dat van het stichtings akkoord niets terecht komt. De werknemersvakcentralen weigeren op het ogenblik aan de loonvoorstellen. die uit de diverse bedrijfstakken binnen komen te gaan knabbelen. Men vindt het een onaanvaardbare zaak, dat de werk gevers in het bedrijfstaksgewijze overleg te ver gaan om dan de werknemers in de Stichting de loonsverhogingen te la ten torpederen. Zo is de looncommissie van de Stich ting deze week akkoord gegaan met de forse loonsverhogingen, die waren over een gekomen bij de A.K.U. en voor het personeel in dienst van de busonderne mingen bij het streekvervoer. Het Col lege van Rijksbemiddelaars heeft echter nog enkele dagen respijt gevraagd, zodat dinsdag pas bekend wordt of het College voor deze c.a.o.'s de rode lamp hijst ja of nee. In de looncommissie duurt het overleg nog voort over de loonsverhoging van 15 procent, die in de houthandel is overeengekomen. Op voorstel van het College van Rijks- bemiddelaars ls aan het loonbureau van de Stichting van de Arbeid opdracht ge geven na te gaan hoe de loonstijgingen zich in 1964 zullen ontwikkelen, indien de thans aan de gang zijnde ontwikke ling doorzet. Met name gaat het hier om de vraag welke bedrijfstakken zullen ko men met een zogenaamd achterstands- verhaal, op grond waarvan een grotere loonsverhoging dan 10 procent wordt ge claimd. In december had het college ook reeds een brief aan de Stichting van de Arbeid doen toekomen, waarin gewaarschuwd werd tegen een al te forse loonontwik keling. De ministers van economische za ken en van landbouw en visserij zijn van mening, dat op grond van de voor doorberekening in aanmerking komende loonsverhoging in het bak kersbedrijf en op grond van externe kostenstijgingen, een prijsverhoging van waterwitbrood, volkswit- en volksbruinbrood met twee cent per 800 gram met ingang van 9 januari gerechtvaardigd is. De Nederlandse bakkerijstichting heeft toegezegd dat de prijzen van de overige broodsoorten naar verhouding in min dere mate zullen worden verhoogd. De De minister van economische ken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft naar aanleiding van vragen vai K.V.P.-kamerleden Maenen -en Ne- lissen bevestigd, dat in de omgeving van de gemeente De Lier belang rijke hoeveelheden aardgas zijn ge vonden. Hij geeft voorts een overzicht va werkzaamheden in het veld De Lier. Door de Nederlandse aardolie Maatschappij (NA.M.) werd daar medio 1955 een voerende formatie aangeboord Op g- van de toondertijd tussen de N.A.M. het Staatsgasbedrijf bestaande overf komst_heeft de N.AM. aan het gasbedrijf in 1959 aangeboden uit bedoelde for matie gedurende twintig jaar een hoe veelheid aardgas van 250.000 m3 per dag met een calorische waarde van 9400 Mengelmoes van traditie en techniek T> OND het middaguur begonnen in de Libanon de klokken van alle kerken te luiden. De man voor wie het bedoeld was hoorde er niets van. Hij vloog op ongeveer tien kilometer hoogte boven de kerktorens, op weg van Rome naar Amman. Maar het was toch een van de vele bewijzen dat het Midden-Oosten voelt dat deze eerste reis van Paus Paulus naar het Heilige Land iets bijzon ders is. Een uur later daverden over het vliegveld van Amman 21 saluutscho ten. Het was het begin van het eer betoon van een Mohammedaans land aan een kerkelijk leider, paus Paulus Duizenden Romeinen waren naar het vliegveld gekomen om de paus uitge leide te doen. Reeds in de ochtendduis ternis waren de in Rome wonende kar dinalen naar zijn woning gekomen om afscheid van hem te nemen. Leden van de Palatijnse wacht, de Vaticaanse gen darmerie en de Zwitserse garde vormden een erewacht. Nieuw vliegtuig De paus vloog met een nieuw vlieg tuig van de Alitalia, dat nog nimmer passagiers heeft vervoerd. Er was in het vliegtuig zelf maar weinig veranderd. De wanden waren niet met rood damast be kleed noch waren er rode lopers gelegd. De maatschappij had besloten, dat die traditie niet verantwoord zou zijn op de In één oogopslag Beroep op onderwijzers: rook niet op school pag. 2. Albeda en Schmelzer: Voor bezitsvorming is f 100 mil joen per jaar nodig pag. 2 Makarios streeft naar een onafhankelijke staat pag. 5. Een aantal Nederlandse jon geren is naar Brazilië ver trokken om daar hulp te verlenen pag. 9. grote hoogten waar het straalvliegtuig, een DC-8. zou vliege.n. De rustigste kleur daar is zachtgroen. Maar de hele reis bleef een bonte men gelmoes van eeuwenoude traditie en mo derne organisatie. Zo zegende de paus voor hij vretrok nog even de geschenken, die hij meeneemt onder anderen een olijftak. Voor de kerk in Bethlehem heeft hij by zich een gouden roos. een 18de eeuws wierookvat en een zakje mirre, een soort lijmachtige stof die ge bruikt wordt om wierook te maken en nu als ingrediënt in tandpasta, parfums en verstrekende middelen wordt Verwachting De paus verwacht zelf veel van zijn reis. In zijn nieuwjaarsboodschap zei hij zelfs dat zijn pelgrimstocht van geweldige invloed zal zijn in de ko mende jaren. Hij heeft de reis aange kondigd als een onderdeel van zijn streven om de zaak van de christelijke eenheid en de vrede in de wereld te dienen en om zijn kerk in de 20ste eeuw te vernieuwen. Hoe dat alles door een dergelijke kanhetzij dan dat de paus meent dat zijn gebeden in het Heilige Land waarde hebben dan in zijn Vaticaans paleis, zal de meeste protestanten niet duidelijk zijn. Zij zijn dan ook veel meer geïnteresseerd in de ontmoeting, die de paus zal hebben met de patri arch van de oosters orthodoxe kerken. Het is nu zeker dat er twee ontmoe tingen plaats zullen vinden, een on zondag en een op maandag. Even geestdriftig als de paus in Rome werd uitgezwaaid zelfs de Italiaanse president Segni was aanwezig even luidruchtig werd hlf door de Jordanen ingehaald. Het gehele land is versierd met duizenden geel-witte wimpels (de pauselijke kleuren). Ongeveer een kwart van de militairen van dit land zyn in geschakeld om te zorgen voor de veilig heid van de paus. De route waarlangs hij van Ammam naar Jeruzalem werd bewaakt door 5000 geharde woestynsol- daten. De heilige plaatsen zijn „ver sierd" met erebogen van electrische lampjes. Luidruchtig Het was op het vliegveld bij de aan komst een combinatie van pracht en praal, eerbetoon van de aanwezige rooms-katholieken en hvaaierig enthou siasme van de Mohammedanen. Koning Hoessein was ter begroeting aanwezig, alsmede vele regeringsfunctionarissen. De begroeting duurde ruim een uur- Na tuurlijk ontbraken ook de Jordaanse kindertjes niet die de paus een olijftak en een ruiker bloemen overhandigden en een vlucht witte duiven loslieten als symbool van de vrede. cal. te leveren. In het veld De Lier zou in totaal zeven gasprodurerende putten zijn geboord. Daaruit is sedert 1958 per jaar achtereenvolgens 5 2. 26 7, 62,5. 82.7 en 760 miljoen kubieke meter nard- gas gewonnen. In 1963 bedroeg deze hoeveelheid ongeveer 100 miljoen kub(eke meter. De bewezen reserve van het nan- getoonde aardgasvoorkomen wordt door de N.A.M. gesteld op 2 a 3 miljard m3 De minister is van oordeel dat e>- op grond van de kennis van het onderhavige veld geen reden aanwezig is voor de veronderstelling, dat dit voorkomen be langrijk groter zal zijn. Minister Andriessen voegt hier nog aan toe, dat uit de ongeveer 25 producerende olieputten in het veld De Lier ook een hoeveelheid z.g. nat aardgas wordt ge wonnen. In november van dit jaar werd uit deze boringen een dagproduktie van 90.000 m3 aardgas verkregen. De cumu latieve gasproduktie uit de olieproducen ten bedroeg tot dusverre circa 70 min. m3. Dit gas werd voor het overgrote deel eveneens aan het Staatsgasbedrijf geleverd. De Nederlandsche bank heeft het officiële wisseldisconto met ingang van maandag 6 januari verhoogd met een half procent en daarmee gebracht van drieeneenhalf op vier procent. In Bant in de Noordoostpolder is gis teren de vierjarige Albert Tiesinga door een personenauto aangereden, en op slag gedood. Het kind was onverhoeds de weg overgestoken. prijs van kleinbrood zal niet omhoog- In het overleg met de bakkerijstichting is ook gesproken over de wenselijkheid om meer uniformiteit in de broodprijzen te brengen. Als resultaat hiervan werd besloten dat voortaan t.a.v. de brood prijzen drie categorieën gemeenten zul len woren onderscheiden, t.w. grote ste den met randgemeenten, provinciesteden en overige gemeenten. In deze drie cate gorieën gemeenten zullen in het vervolg de navolgende maximumprijzen voor zorgd waterwitbrood gelden: in de grote steden 55 cent; in de provinciesteden 56 cent; in de overige gemeenten 57 cent. Voor volksbruinbrood zal deze grens drie cent lager liggen en voor het volks wit twee cent lager. Indien thans de prijzen in bepaalde plaatsen lager liggen dan de genoemde maxima mag de verhoging niet meer dan drie cent bedragen. Een en ander be tekent, dat in een aantal gevallen de prijzen met minder dan drie cent of zelfs in het geheel niet zulen mogen worden verhoogd, al naar gelang de tot dusver wettelijk geoorloofde prijzen. Prijsver hoging is dus niet toegestaan als de prij zen thans reeds op de hiervoor genoemde grenzen liggen. In die gevallen, waarin tot dusverre de prijs van afgehaald brood lager lag dan die van bezorgd brood zal dit prijsverschil tenminste een cent die nen te bedragen. In overeenstemming met het voor gaande zal de prijzenbeschikking brood 1963 worden vervangen door een nieuwe beschikking. Amerikaanse nazi's: straffen van 10 jaar Vijf leden van de Amerikaanse Nazi partij, die schuldig zijn bevonden het aanstichten tot opstootjes tijdens Israëlische bijeenkomst in april, zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. Verzoeken om een nieuw proces zijn afgewezen. Het hof besliste dat zij door gebruik van geweld tijdens het incident het recht op vrijheid van spreken had den verloren. De verdediging betoogde dat zy het recht hadden om te agiteren en om een menigte die de bijeenkomst bijwoonde op te zwepen. De gevangenisstraffen varieerden van tien jaar tot tien maanden. Twee be klaagden gaan naar de jeugdgevangenis. Valentino Nikolajef-Teresjko- va, Pavel Popowitsch, Andrian Nikolajef en Valeri Bikofski spelen ijshockey. De Russische kosmonauten hebben na hun ruimtetochten vele reizen ge maakt, ook naar tropische lan den. Terug in Rusland genie ten zij van een echte Russische winter compleet met veel sneeuw en ijs. Van het contingent van 21 Nederlandse jongeren-vrij willigers, dat gisteren meit het schip ASlnatiuit de Lekhaven in Rotterdam vertrok naar Recife in Brazi lië, maakt ook deel uit mej. J. M. A. Diepenhorst, dochter van de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. I. N. Th. Diepenhorst. De foto toont mej. Diepenhorst met haar ouders in haar hut aan boord van het sefhip. Ook voor de militairen van scholen en depots van de Konink lijke Landmacht, dienstplichtig zo- ■el als beroeps, zal met ingang van 31 januari een gewijzigde regeling bewegingsvrijheid van kracht den waardoor met recht ook hier een vijfdaagse werkweek ge sproken kan worden. De tot nu geldende regeling van het korte lange weekeinde komt hiermee te vervallen. Alle militairen zullen voortaan vrij dags na de avondmaaltijd vertrekken kunnen des zondagsavonds terugke- Voor diegenen die principiële be- tren hebben om op zondag te reizen bestaat de mogelijkheid een keer in de veertien dagen op maandagmorgen te- jg te keren. Allen kunnen op vrijdagavond thuis zijn. Indien iemand bij vertrek op het voorgeschreven uur zijn woonplaats meer voor middernacht zou kun- bereiken. zal desgevraagd toe: ming worden verleend om op een der tijdstip te vertrekken. De militairen van de depots hadden tot dusver afwisselend bewegingsvrij heid. de ene week van zaterdag 13 uui tot zondag 24 uur en de andere week 'zaterdagochtend 6 uur tot maan dag 10 uur. Bij elkaar was dat 89 uur Onder de nieuwe regeling hebben zij ir totaal 103 uur bewegingsvrijheid in dt twee weken. De bewegingsvrijheid voor de parate troepen verandert niet. Daar geldt de parate troepen in Nederland nog steeds dat men eenmaal in de veertien dagen verlof heeft van vrijdag 13 uur tot maandag 12 uur. i Op de N.C.B.-laan in Veghel is gis- i een personenauto gedeeltelijk on een stilstaande, met hout geladen, vrachtwagen gereden. De circa vijftig jarige H. Dullemond uit Veghel. die naast de bestuörder van de personen auto zat, was onmiddellijk dood. De heer Dullemond was directie-secretaris van de coöperatieve melkproduktenfabriek De Meijerij en secretaris van de Veghel- Industriële Kring. Den Hollander en Tromp uit KLM De K.L.M. heeft bevestigd, dat dr. ir. F. Q. den Hollander en ir. Th. P. Tromp op 31 december hun lidmaatschap van de raad van commissarissen van de K.L.M. hebben beëindigd. Gisteren is in Nieuwe Niedorp de 28- jarige W. Veldhuizen uit Haarlem om gekomen na een ongeluk met zijn auto op de provinciale weg toen hij bij het passeren van 'n vrachtwagen slipte, juist toen er uit tegengestelde richting een veewagen met aanhanger kwam waar tegen de auto van de heer Veldhuizen frontaal botste. In Noordholland: Mr. Kranenburg commissaris der Koningin (Van onze parlementsredactle) Mr. F. J. Kranenburg, oud-staatssecre taris van defensie en thans lid va Tweede Kamer voor de P.v.d.A.. worden benoemd tot commissaris de Koningin in de provincie Noordhol land. Het desbetreffende Koninklijk Be sluit kan in de loop van de volgende eek worden verwacht. Mr. Kranenburg Dlgt in zyn nieuwe functie dr- M. J. rins op, die met pensioen gaat. Mr. Kranenburg is op 1 april 1911 geboren als zoon van de bekende staats rechtsgeleerde en latere voorzitter van de Eerste Kamer prof. mr. R. Kranen burg. Hij bezocht het gymnasium in Amsterdam en Leiden, studeerde in laatstgenoemde stad rechten en behaal de in 1934 de meesterstitel. In dat jaar vestigde hij zich als advocaat en procu reur in Dordrecht, daarna in Rotterdam. Van 1949 tot '51 was hij lid van de so cialistische fractie van de Rotterdamse gemeenteraad. In 1951 werd hij benoemd tot staatssecretaris van oorlog, welk ambt hij tot midden 1958 bekleedde. De beruchte helmenaffaire noopte hem tot aftreden. Zijn val werd veroorzaakt in de Eerste Kamer, waar de K.VJ?.- woordvoerder dr. De Gou een felle val op het beleid van mr- Kranenburg deed. Enige maanden na zijn aftreden werd mr. Kranenburg benoemd tot lid de Tweede Kamer. Sinds 1962 was hy ook lid van de Haagse gemeenteraad. Drogist trad op als apotheker De Amsterdamse politie heeft de 72- jarige drogist J. P. A B. gearresteerd. als apotheker te zijn opgetreden De belangstelling van de recherche ging in het bijzonder uit naar het onbevoegd voorhanden hebben van verdovende middelen. In het pand van de drogisterij was vroeger een apotheek gevestigd. Bij het spelen is de achtjarige G. A J. van der Drift op de Nieuwe Weg te Hon. selersdijk 1 gem. Naaldwijk) plotseling achter enkele geparkeerde auto's vandaan de weg over gestoken en aangereden door een juist passerende auto. Het kind onmiddellijk dood. Commentaren TNE VOLGENDE week wordt voor ons parlement belangrijk. Dan is het namelijk vijf eeuwen geleden dat voor het eerst bijeenkwam wat als een vertegenwoordiging mocht worden beschouwd. Enige fantasie is hier wel onvermij delijk. maar dat geldt meer herden kingen. Het heeft stellig nog lang geduurd voordat ons parlement kon worden wat het thans is. Een bewo gen geschiedenis mag het worden genoemd, waarover men elders in onze krant van vandaag nader kan Onze volksvertegenwoordiging staat in deze tijd voor nieuwe proble men, die voor haar juiste functione ring bestudering vergen. Daar is in de eerste plaats het in toenemende mate ingewikkelde ka rakter van het regeerbestel. Hoe daarop het juiste toezicht te houden, als immers voor een parlement nood zakelijk? Dat is een kwestie van de bewerktuiging, waaraan wel iets te verbeteren valt. In de tweede plaats is daar het feit, dat het regeringsbeleid meer en meer mede internationaal wordt bepaald. Hoe daarop de nationale parlemen ten de nodige inspraak te doen be houden? De viering van het jubileum van de komende week is te nuttiger naarmate de belangstelling wordt gewekt voor de problemen van nu. Sociaal-economische raad heeft ge houden bij de aanvang van het nieuwe jaar hebben wij, eveneens gisteren, reeds een samenvatting ge geven. Voor ditmaal zouden we de vinger w illen leggen bij enkele verstandige opmerkingen, door hem gemaakt over de E.E.G., de Europese econo mische gemeenschap. De voorzitter had zijn kritiek, die te aannemelijker klonk nu hij de E.E.G. als zodanig aanvaardt, met name op industrieel gebied verschaft de E.E.G. voordeel aan alle deelne- Kritiek, en zulks terecht, had hij op de Franse houding. Van die zijde tracht men dc deelnemers telkens weer onder druk te zetten. Daarmee kan men wel resultaten bereiken, maar het is fataal voor de geest, en deze laatste moet het toch doen. Kritiek had de voorzitter van de S.E.R. eveneens op het gebruik om de belangrijkste beslissingen te ne men in samenkomsten waarin het vóór alles schijnt aan te komen op een lichamelijk uithoudingsvermo gen. Men vergadert elkaar en vooral de ander murw. Eigenlijk moet zoiets het nieuwe Europa, waaraan men werkt, on waardig zijn. Het stijgende protest hiertegen stemt tot voldoening. yANMORGEN dan is'paus Paulus op reis gegaan naar het Heilige Land. Van zijn voorganger is gezegd, dat hij de kerk haar plaats in de we reld heeft willen hereeven: van hem zelf geldt dat hij zelf de wereld in trekt. Dit laatste zal overigens eerst met het recht het geval zijn bij volgende reizen waarover nu al wordt gerept. De reis van nu bepaalt zich tot wat genoemd wordt de heilige plaatsen. Maar als zodanig reeds trekt zij sterk de aandacht. De paus is pelgrim geworden, een reizende paus. Werden tot dusver de mensen geacht naar hem toe te ko men. nu gaat hij naar de mensen. Zijn bezoek aan de plaatsen waar eens Jezus heeft geleefd accentueert intussen de verdeelde wereld ginds verdeeld in zowel godsdienstig als politiek opzicht. De paus heeft behoefte aan medita tie en inkeer. Men moet zich wel af vragen in hoeverre de mogelijkheid daartoe hem zal zijn vergund.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1