£L(0) -tL 3 ©-3F Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 JANUARI 1964 Groningen Victoria en haar Prins Drie eilanden Oorlogsroman Drie eilanden één, door H. J. Stuvel. Uitgave Scheltema en Holkeraa N.V., Amsterdam. De heer Stuvel heeft zo larrg- «amerhand al een kleine biblio theek bij elkaar geschreven over alles wat met het Deltaplan en Nederlands strijd tegen de zee verband houdt. In al zijn werk heeft hij getoond niet alleen dit fascinerende onderwerp grondig te beheersen, maar ook een uit stekende gids te zijn voor al de- ren, die zich interesseren voor dijken en de dammen, welke de veiligheid van ons land moeten waarborgen. De jongste penne- vrucht van Stuvel die over het Drie-eilandenplan, de geslaagde ouverture van de nog veel grote re Delta-projecten levert op nieuw het bewijs, dat de schrij ver zijn stof volledig onder de knie heeft en ook. dat hij het weet te brengen. Stuvel, gespeci aliseerd in Delta-aangelegenheden, behandelt in dit boekje praktisch alle aspecten van het Drie-eilan- denplan: de voorbereiding, de uit voering, de gevolgen (voor de vis sers en ook voor de afwatering van het omliggende land), de per spectieven voor het toerisme enz. In kort bestek is hier alles bij eengebracht wat men weten moet om te kunnen zeggen wat het Drie-eilandenplan betekent. Stuvel heeft daarnaast kans gezien met een keur van zelfgemaakte en voortreffelijke kleurenfoto's dit boek te illustreren. Het is een aan winst voor de literatuur over de Deltawerken! De Admiraal, door James Basaett. Uitgave Scheltens en GUtay, Amsterdam. Een oorlogsroman over de zee strijd in de Pacific en James Bas- sett beschrijft zijn verhaal niet van het standpunt uit van de ge wone zeeman, de matroos of ma rinier, zoals velen vóór hem de den. De hoofdpersoon is een van de leidende figuren en het is Bas- sett erom te doen, diens verant woordelijkheid en eenzaamheid te schetsen, diens plicht om tegen over de mannen die van hem af hankelijk zijn, geen emoties te tonen omdat zijn emoties gevol gen kunnen wékken. Achter deze leidende figuur staat niemand om zich ,,op te dekken", alles mnoet hij zelf doen. ten hoogste steu nend op adviezen en projecten.... die hij zelf heeft moeten ontwer pen en die hij anderen ter uit werking voorlegde. Bassett schreef als ingewijde, want tij dens de oorlog was hij als kapi tein ter zee verbonden aan de staf van admiraal Halsey. Zijn hoofd figuur ts niet identiek met Halsey, Revanche Tahiti Heidens paradijs, door Susan- ne McConnaughev. Uitgave De Arbeiderspers, Amsterdam. Wie de trilogie ,.De muiterij op de Bounty" heeft gelezen, is geo grafisch enigszins georiënteerd als hij .Heidens paradijs" ter hand neemt. Beide verhalen spe len zich af op Tahiti en beide zijn geschreven aan de hand van authentieke gegevens. Dit zijn overigens de enige overeenkom sten, want de eilandbewoners, over wie de (Amerikaanse) Su- sanne McConnaughey schrijft, verschillen hemelsbreed van de Tahitianen, die de muiters ont moeten. Een groep Engelsen heeft huis en haard verlaten om zending te bedrijven op het eiland. Men vraagt zich echter af, waarom juist zii tot dat besluit zijn geko men. Slechts een van hen meent, dat hij, wil hij zijn opdracht goed vervullen, de bewoners in naasten liefde moet trachten te bekeren. Revanche door Noël Degaulle. Uitgave De Bezige Bö. Amsterdam. Wie van dezelfde schrijver het boek Carnaval der desperados heeft gelezen, weet hoe Noël De gaulle een verhaal sappig f i ionag< Duitsland gestationeerd onder deel van de NATO. De geografi sche situatie van de plaats van handeling is een bestaande. Het boek beschrijft alle aspecten van een werkelijk hoofdkwartier. De uitgever laat weten, dat dit moge lijk is, doordat de schrijver be vriend zou zijn met NATO-gene- raals en de commandoposten uit persoonlijker ervaring kent. Hier door ademt het boek de sfeer van een grote militaire gemeenschap, waarin toch iedereen alles van iedereen weet Tot op zekere hoog te dan. Noël Degaulle heeft met Revanche een knappe detective geschreven, al moeten wij er bij zeggen, dat om aan een accep tabel slot te komen een carnaval achtig gedoe ten tonele wordt ge voerd. waardoor de stijgende span ning van de ontknoping wel wat geweld wordt aangedaan. Wie van prettige ontspanningslectuur houdt late zich daardoor echter niet weerhouden het boek te lezen. De mannen van de San Pablo De mannen van de San Pablo, door Richard McKenna. Uit gave Hollandla N.V., Baarn. Een avonturenroman om eens echt voor te gaan zitten. Heel wat (winter)avonden lang, want met zijn bijna vijfhonderd vrij dicht bedrukte pagina's is het echt wel een kluif. Maar dan een, die de gedachten totaal gevangen houdt en meeneemt naar het woelige China van de jaren twintig met zijn grote revolutie, waarbij men zich onder leiding van de Kwo- mintang voor het eerst als natie liet gelden. Men maakt deze dra matische periode mee aan boord van de ouderwetse Amerikaanse kanonneerboot „San Pablo" te midden van de ..Sand Pebbles", zoals de leden van de bemanning zich noemen. Er gebeurt zeer veel op en in de omgeving van het schip, dat niet altijd even vrien delijk, maar meestal wel zeer spannend is. De gedachten, gevoe lens en daden van de hoofdfiguur Holman lopen als een rode draad door het omvangrijke verhaal heen en lijmen de gebeurtenissen aan elkaar. Daardoor krijgen niet in de eerste plaats de voorvallen, doch vooral de menselijke reac ties hierop accent. Een goed ge kozen uitgangspunt te noemen, evenals daarnaast de vertaling van D. Ouwendijk wel even de aandacht verdient Bijzonder vreemde dief Een bijzonder vreemde dief, door Ewald Vanvugt. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Vanvugt schrijft aan het slot van zijn boekje „geen einde", en terecht, want zo kan hij blijvend voortgaan met zijn puberale ont boezemingen tot hij zijn verstand en onderscheidingsvermogen heeft gekregen. Het is echter niet duidelijk waarom hij anderen op dit fraais moet trakteren. Zijn taalgebruik, waarin bv. persoons- en tijdvormen dwaas verhaspeld worden, is een gewild en erger lijk modernisme. Normen van fat soen wil hij kennelijk niet hante ren om „waar" te zijn. Het is ons onbegrijpelijk, dat De Bezige Bij deze bedenkelijke aforismen heeft willen drukken, of zag men er een representatie in van onze moderne jongeren? Waar gaan we dan naar toe? We zijn na de eerste bladzijden al lang niet meer nieuwsgierig naar het verborgen leven en de privégevoelens van Vanvugt. Groningen, stad en gewest, door J. Dekkers en A. Boerma. Uitgave Publiciteitsbureau A. Boerma, Groningen. Voor ons ligt een fraai geteken de kaleidoskoop van een provin cie. die door de opzienbarende aardgasvondsten meer dan ooit in de belangstelling is getreden. Zes tig kloeke tekeningen van de Utrechtse kunstenaar Jan Dek kers brengen elk voor zich op treffende wijze een typerend plek je Groningen in beeld:, een sfeer vol hoekje, een in strakke lijnen gevangen schets van de (einde lijk) fors op gang gekomen indus triële ontwikkeling, een brokje recreatie enz. De journalist A. Boerma. die dit in alle opzichten goed verzorgde boekwerk uit lief- A--;s_" provincie pakkende 'teksten, waarvan ook Engelse en Duitse vertalingen zijn opgenomen. Het geheim Het geheim van mijn vrouw, door Milan Fiist, Uitgave De Tijdstroom. Lochem. Dit boek dat dr. Lószló Slui- mers uit het Hongaars heeft ver taald, is volgens de uitgever te beschouwen als de bekroning van het kunstenaarschap van de schrijver en tegelijk als die van de Hongaarse romankunst van deze tijd in het algemeen. Bo vendien zou het een geestig boek zijn met in de hoofdrol de „dol komische" Nederlandse kapitein Steur. Mogelijk heeft de schrij ver e*- veel plezier aan beleefd en we gunnen de vertaler het zelfde. maar voor ons was het vervelend. Milén Füst behoeft voor ons niet meer als kapitein Steur op te treden. Deze ene keer was genoeg. Prettig boek De ander en jezelf, door Do- la de Jong. Uitgave Ploegsma, Amsterdam. Een roman voor oudere meisjes door de Neder lands-Amerikaanse schrijfster Dola de Jong, uit het Engels vertaald door Gertie Evenhuis. Een prettig boek, waarin het vakantieleven van een groep Amerikaanse jongeren wordt ge schetst. De hoofdpersoon Laurie Reed is de enige vreemde in die groep, maar weet zich ondanks een aangeboren terughoudendheid goed aan te passen. Ze wordt echter daarbij geconfronteerd met allerlei omstandigheden en problemen, die achter de schiin- bare vrolijkheid haar vrienden bezighouden. Steeds weer moet zij haar houding bepalen en daar voor eigen ervaringen en gevoe lens toetsen aan die van ande ren. Van harte aanbevolen. Victoria en haar prins, door Evelyn Anthony. Uitgave N.V. Gebr. Zomer Keunings Uitge versmaatschappij, Wagenlngen. Voor dames, die graag histori sche romans lezen, welke min of meer tegen de werkelijkheid aan leunen, is het bij de N.V. Zomer Keuning te Wageningen ver schenen boek „Victoria en haar prins" beslist een aanwinst. De Engelse schrijfster Evelyn Anthony beschikt juist over dat onder houdende verteltalent, dat zulke boeken zo prettig leesbaar maakt. 'Het onderwerp op zichzelf is boeiend genoeg: de geromantiseer de geschiedenis van de heel jonge koningin Victoria en haar vrij korte huwelijk met de Duitse prins Albert in bewogen tijden. Zoals zulk een roman vereist heeft de schrijfster de nadruk gelegd op de overgrote liefde, welke de jonge Victoria voor haar gemaal koes terde en het verhaal eindigt dan ook bij zijn dood. Het boek is uit gegeven in een aardig plastic bandje. Literatuur kunnen wij het niet noemen, maar wel een uitstekend specimen van vertel kunst. Kerstverhalen Kerstverhalen door Aart Ko mijn. Uitgave Bosch en Keu ning N.V. Baarn. Zes knappe verhalen waarin Kerstfeest niet is gebruikt als sausje-voor-de-stemming. Integen deel de verhalen zouden het ook in andere perioden van het jaar „doen". Toch kan Kerstfeest er ook niet worden uitgelicht, het hoort bij de gevoelens die de mensen nu eenmaal rond Kerst feest beheersen. Het meest ontroerend vinden we het verhaal van de predikant, die zo graag in zijn laatste kerst preek eens niet wil tekortschieten zoals hij zijn hele leven deed. We kunnen de kerstverhalen van Aart Romijn warm aanbevelen. Swift en Verne Gullivers reizen, en De reis om de wereld in 80 dagen. Uitgave N.V. Kon. uitgeverij Erven J. J. Tijl, Zwolle. Voor deze „jeugdklassieken" van Jonathan Swift en Jules Ver ne zal altijd belangstelling blijven bestaan, hoe ver de techniek ook voortschrijdt en hoe vroegwijs de jeugd ook zal zijn. De reden daarvan is duidelijk: deze koste lijke, spannende verhalen, met al hun romantiek uit oude tijden, appeleren aan de fantasie ook nog van de ouderen. En de ver halen worden nóg mooier, als zij zoals in deze boeken van groot formaat zijn voorzien van bij zonder knappe gekleurde teke ningen, gemaakt door Maraja. De goede vertalingen zijn res pectievelijk van A. Klaassens en Chr. Daling. Culinaire kunst Culinaire kunst uit twintig Europese landen, door Rie Yke- ma-Steenbergen. Uitgave Broek man de Meris n.v. Amster- Rie Ykema-Steenbergen wil de toerist die in de vreemde genoten heeft van vreemde spijzen en dranken terug laten keren naar de absolute vrijheid en de zon van een vergane zomer. In vijftien hoofdstukken geeft ze nationale cu linaire specialiteiten uit twintig Europese landen, doordat ze enke le landen bij elkaar genomen heeft. Polen bij Rusland en de Scandinavische landen worden in één adem genoemd. Bij ieder land is een kleine inleiding over de eetgewoonten gevoegd: „Ge vaart er altijd het beste mee te kiezen uit wat de mensen zelf ge- Geboren leugenaar Een geboren leugenaar, door Keith Waterhouse. Uitgave Van Ditmar, Amsterdam. Het verhaal van de pathologi sche leugenaar en dwang-neuroti cus Billy Liar is in ons land al door een toneelbewerking bekend geworden. In deze toneelbewer king is eigenlijk de tragedie van het werk van Waterhouse verlo ren gegaan. „Een geboren leuge naar" is dan ook de tragedie van een 'klein, onbeduidend mannetje, die door zijn vreemde capriolen veel van wat mooi en goed lijkt stuk maakt. Het boek is het eer ste werk van Waterhouse dat in het Nederlands verschijnt. Bin nenkort zal het worden gevolgd door een tweede, getiteld Jubb. Weerzien van Moskou Weerzien van Moskou, dc r Mar- koosha Fischer. Uitgave C.F. Cal- lenbach N.V., Nijkerk. Wat in Rusland (nog?) niet is toegestaan, wordt in het vrije westen gelukkig wel getolereerd: het lezen van geschriften over de opvattingen van en de ervaringen in het land van onze grote tegen speler. De schrijfster, die in mei 1960, na een verblijf van 21 jaar in de V.S., weer eens een bezoek aan haar geboorteland heeft ge bracht, zal bij velen met dit nieuwe boek ongetwijfeld veel wanbegrip en onwetendheid over het leven in de Sowjetunie wegne men. De verbeteringen sinds Sta lin's dood (in 1953) zijn wonder baarlijk. Zo vindt 's zondags een ware uittocht plaats van mensen in mooie kleren naar bossen en rivieren, bepakt met manden vol eten en drinken. In een gezel lige betoogtrant beschrijft ze al le facetten van het leven daar: van het winkelen in Moskou tot de politiek van het Sowjet-regime. In teressant en bovendien vlot ge schreven. Enkele illustraties zou den het boek zeker in waarde hebben doen stijgen. (3) Deschappelle—La Bourdonnais. Vier positieséén idee wilt: het gem ischaj pelijk motief onthult. Welk dat gemeenschappelijk ele ment is onthullen wij u niet. Zodra u de oplossing van een der opgaven gevonden hebt, kimt u de „eigenaar digheid" daarvan best zelf ontdekken, en -dus vaststellen wat er ln de ove rige opgaven verborgen moet zitten. Merk op. dat (4) Eindspelstudie van A. Troitzky. tellen. De e g e d a ialyse betrekking op de realiteit. Twijfel niet aan de juistheid van stelling 3. hoe vreemd deze u ook moge voorkomen. Wij hebben deze nog opzettelijk geverifieerd. U ziet het: lang geleden konden er zeer vreemde stellingen voorkomen! (l)John Samisch (Berlijn 1932) *'C? - V T V T T »T® T abcdefgh s B 1 A A ja i aeaaa *- au v B B m ss* Wat volgde op 1. zoudt U met zwaï b cd e f g h Wit speelt en wint. Oplossingen >nder volgen de oplosslnger 1. GeilerIvkov: 1. Tc6 Khó (In dien 1. h5 dan 2. Tel! b3 3. Thl! b2 4. Tgl I2. Tb6 h8 3. Txb4 Kg6 4. Tb6t Kh7 3. h4 Kg7 6.h3 Kh7 7. Tg6 en zwart gaf het op. 2. O'Kelly—Ivkov: 1. Pe3t Kf3 Pdl 3. Pxdl Lxdlt 4. Ke4 d2! en wit streek de vlag. 3. De Grelff—Tal: 1. Df4t 2. Kgl Dclt 3. Dfl De3t 4. Kh2 Kg7! (4. Dxe4? dan 5. Df6l Df4t 6. Dxf4 exf4 7. g5! en wint) 5. Dg2 Df4t 6. Kgl Dolt 7. Dfl De3f 8. Kh2 Dxe4! 9. b5 g5 10. Ddl Kg6 11. Kg3 De3t 12, Kg2 e4 13. Dal Df3t 14. Kh2 Df2f 15. Khl Dg3 16, Dfl Df3f 17. Dxf3 exf3 16. Kgl Kf6 19. Kf2 Ke5 20. Kxf3 Kd4 en wit gaf het op. 4. Jimenez—Bareza: 1. Td7t 2. Kc3 Kg2 3. Th6 Kxh2 4. g4 h4! 5. Txh4t Kg3 6. Thl Kxf4 7. b4 Kxg4 8. có bxc5 9 bxcö f5 10. Kc4 f4 11 c6 Td8I 12. Kc5 f3 13. c7 Tc8 14. KdS e3 en wit gaf het op. Niet altijd even gemakkelijk, doch wel bijzonder leerzaam, vooral de laatste twee opgaven. PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. aanwijzend, 11. lusthof, 12. dunne overjas, 13. steen, 14. plaats die herinnert aan Mohammed, 17. stok, 18. oude lengte maat, 19. deel van Overijsel, 21. voegwoord (Fr). 22. gravure. 23. kever, 25. meisjesnaam, 26. gemalin van Saturnus, 28. tevens, 30. oplopende vlakte, 31. lief, 32. wereldtaal, 33. zoon van Noach, 35. tel woord, 37. boom, 39. mandje, 41. in oprichting (afk), 43. gemeente in Limburg, 46. voorzetsel, 47. boom, 49. staatsiekoets. 50. ouderwetse da mesjapon. 51. lelieachtig gewas, 53. wiersoort. 54. kanaal in Ne derland. Verticaal: 1. geestelijke. 2. nobel. 3. maand van het jaar. 4. voor voegsel, 5. bij elkaar behorende voorwerpen, 6. meisjesnaam, 7. tot de (afk), 8. Europeaan, 9. drietenige struis, 10. vervoermiddel, 14. twaalf gros, van knopen, 15. slag, 16. voorvoegsel, 19. burgemeester, landvoogd in Polen, 20. door elkaar, 22 dorp in N. Brab., 24. gemeente ln Drente, 25. steensoort, 26 gemeente in N. Brab., 27. jongensnaam, 29. deel van het gelaat, 34. gast, 36. gemeente in Gelderland, 38. kle verige zelfstandigheid, 39. vruchtje, 40. dorp in N. Brab., 42. gekheid. 44. roede. 45. boom, 46. brilslang als god in Hindostan vereerd, 48. gevangenis, 50. groente. 52. en wel (afk), 53. meisjesnaam. verraad, 10. e.k.. 11. lommer. 13. ei, 15. nadien, 17. laan, 19. stop. 20. kram. 22. ante, 24. R. D.. 25. nr. 27. on, 28. en, 31. mirakel. 35. sabel, 37. Dalen. 39. set. 40. kan, 41. met, 42. ent. 46. nonkel. 48.ontaard. 50. Samaria, 51. Leen de, 53. pias, 55. veer. 56. lint, 58. idee. 60. en. 61. mi. 62. s.o., 64. ed, 66. raad. 68. maan, 72. of. 75. ka, 76. te. 77. me. 78. nr. vOOft DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - '/OOR DÈ JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE -JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR Dt JE) Dag nichten en neven, Hebben jullie heerlijk gesmuld van de olie bollen en appelflappen? We genieten er nog van als we er aan denken. En wat waren we dik! Hoe Is het in de vakantie geweest? Allemaal fijn uitgerust? Voor jullie was het wel jammer dat de ijspret zomaar werd afgebroken in de vakantie. In ieder geval hebben we de schaat sen nog kunnen onderbinden. Verschillende meisjes en jongens schreven mij dat ze ook op mochten blijven met de jaarwisseling. Fijn hoor! We gaan het nieuwe jaar natuurlijk weer beginnen met goede voornemens. We zullen lief en gehoorzaam zijn, goed ons best doen op school en ga zo maar door. Laten we het in ieder geval blijven pro beren hoor! Hartelijk bedankt voor jullie wensen en mooie kaarten die ik toegestuurd kreeg. Tante Jos wenst jullie óók allemaal een gezegend en voorspoedig nieuwjaar toe. Ik hoop dat jullie goed je best blijft doen met de brievenschrijverij. Jullie weten wel dat tante Jos graag veel en gezellige brieven ontvangt. Ook kreeg ik veel rapportcijfers toegestuurd. Hartelijk dank niets over. Wacht je weer zo lang met schrijven? Natuur lijk mag jij een neefje worden Oor Bezemer Hoogvliet. Harte lijk welkom. Hoe gaat het nu met jouw grote broer? Jij bent verschrikkelijk verwend hoor op Heb jij -< i rapport gekre- I flllllllllllllllllllllll Vlaardtngen. Leuk die kerstver gadering! Hadden jullie de ta fels mooi versierd? Heb jij ook gezongen in de kerk op de markt? Prachtig dat je zoveel punten hebt. Waarom schreven jullie niets Klaas Both Stolwijk en Tonny Bervoets Oud-Beijerland? Vol gende keer krijg ik toch wel een lange brief? De oplossing van de puzzel is horizontaal, ballon, trom, tang, aar, trap, aster, walnoot en pet. Vertikaal (dus van links naar rechts) lezen we taart, boot, maat, nar, graat, spin, spat, web. De hoofdprijs krijgt thuisge stuurd Klarie Breederland Zuidland. De troostprijzen gaan naar Nanny Boutkan Bergambacht, Nelleke van Dam Bleskens- graaf en Anke van Delft Den Haag. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. bekend. 6. kervel, 12. arre, 1*. roek, 16. o.L, 18. An, 19. sik, 21. gr. 22. Aa, 23. markant, 26. roerend, 29. made, 30. roman, 32. anti, 33. en. 34. es, 36. Pim, 37. Da. 38. Ee, 39. ■lak, 41. Made, 43. de. 44. baga tel, 45. na, 47. toen, 49. test, 52. op, 54. nl, 55. vel, 57. na, 48. i.e., 59. niet, 61. melis, 63. mede. 65. kanarie, 67. nomaden. 69. es. 70. Aa, 71. rot. 73. ar. 74. cd. 75. krat. 77. Main, 79. ladder. 80. Verticaal: 2 e a 3. krakeel. 4. Erna. 5. ne, 7. er. 8. roge, 9. Er zijn er weer jarig, hoera, hoera Tineke de Kooter, Dirk de Kooter, Jan Kraak en Marga v-d. Meij van harte gefelici teerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzeloplos sing". Er zijn drie prijzen: een van ƒ5,— en twee van ƒ2.50. i de bri CSc*<«OS<*c»eScf<8Ci Meisjes en jon gens, jullie zien hier op deze plaat negen korte re bussen. Helemaal niet moeilijk hoor.' De oplossing van elke rebus heeft maar twee letters. Deze woorden vormen van bor ven naar beneden gelezen een zin. Zenden jullie de oplossing in vóór dinsdag 7 januari? Jammer dat jij niets schreef Joop Alblas Rijsoord. Volgende keer krijg ik weer een lange brief? Wat zullen de koeien blij zijn met hun nieuwe huis. Bas van Andel. Andel. Het is nu buiten veel te koud. Zomers zou ik best wel koe willen zijn. En jij? Fijn dat jij je pappa zo goed kan helpen. Een kerstkrans is ook Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Donnle Bakker Rotterdam? Fijn dat ik zo'n lange brief van je kreeg. Heb je veel pret gehad op de verjaardag van je buur meisje? Leuk dat oma en opa geweest zijn. Wacht je niet meer zo lang met schrijven? Waar om schreef jij niets Henk van Beek Waddlnxveen? Hoe is het nu met jouw been Joost van Beek Rotterdam? Ja als je wil leren schaatsenrijden val je veel hoor! Maar dat geeft toch niet? Door schade en schande word je wijs hoor!. Leuk dat jij nog zo'n kleine broer hebt. Hoe is het op school? Wat heb jij wel genoten van die kerstbomen Johan van Beest Alblasserdam. Ga jij altijd op de fiets naar wen beant- school? Heb jij een mooi rap port gekregen? Je schrijft er i -mp Waarom schreven jullie niets Bep de Doclder Rotterdam, W. Diepenhorst Gorinchem, Jan van Dongen Rotterdam en Ietje Donk Nieuwland? Volgende keer je verjaardag. Heb je al veel schrijven jullie een lange brief? met je trein gespeeld? Jam- Natuurlijk mag jij een nichtje mer dat jullie niets schreven worden Greetje Donker Nieuw- Arie Bezemer Berkel, Theo land. Hartelijk welkom hoor. Binneireg Geertruidenberg en A. Leuk dat jij zoveel zusjes en Blom Raamsdonksveer. Volgen- broertjes hebt. Had jij mooie de keer schrijven jullie een lan- slingers gemaakt voor 13 decem- ge brief? Fijn dat jij zo ge- ber? Hoeveel jaar ben jij en in noten hebt van het kerstfeest I welke klas zit ie? Marletje den Boef Alblasserdam. Ben jij nog bij je jarige oom geweest? Hoe gaat het op school? Ik heb er niets van ge lezen. Bedankt voor je mooie versje hoor! Heb jij veel moois op de handwerkles ge maakt, Joke van Bohcmen Rot terdam? Je hebt er een mooi cijfer voor gekregen. Mmm, wat heb jij gesmuld. Het was na- i tuurlijk allemaal erg lekker. Fijn dat oma ook geweest is. Jij kan nu fijn veel lezen met zo'n mooie lamp. Hoe heet het j boek? Is het mooi? Nou en of ik fijne kerstdagen heb gehad Leny Bolluyt Dintel- oord. Jullie club heeft een mooie naam hoor! Allemensen wat ben jij verwend mei zulke j prachtige schaatsen. Vond jij het j zo moeilijk om een briefje te 1 schrijven Rudi Bosschleter Rot terdam? Volgende keer ver wacht ik een lange brief van jou hoor! Wat verschrikkelijk jammer dat jij beide kerstdagen ziek bent geweest Nanny Boutkan Bergambacht. Het was dus wel een klein ziekenhuisje bij jullie. Heb jij werkelijk zoveel zin in sneeuw? Geweldig dat jij ook oliebollen mocht bakken. Waren ze lekker? Grappig dat er zo veel vogels in het huisje komen. Wat heb je er in gehangen? Is het blokfluiten goed gegaan? Jammer dat jouw zusje niet mee kon spelen. Jij bofte maar dat je mocht lo geren Hannie v.d. Burgh Zuid- land. Wim en Peter vonden het natuurlijk geweldig dat hun nicht kwam. Wat. wordt. Kees al groot, 'k Geloof best dat Maaike het hier maar koud Wat kreeg ik van jou mooie tekeningen Nelleke van Dam Bleskensgraaf. Hartelijk bedankt hoor! Je hebt het keurig gedaan. Heb jij een fijne verjaardag ge had? Je schrijft er niets over. Hoe komt dat? Wat ging jij ver- leden week laat naar bed. Wat zal jouw pop deftig zijn met 1 veel moois. Geweldig dat jij IP9ISH99I ,»ai u JC ancm prijs hebt.gewonnen met hard- I op handwerkles gemaakt" door Thea Beekman Heb jij al veel gedamd Ad v. d. Akker Monster? Jij bent maar verwend hoor! Heb je in de kerstvakantie nog gelogeerd? Is de uitvoering nog niet ge weest? Je schrijft er niets over. Vind je het leuk op de judo les Margriet Akse Den Haag. Geweldig dat jij zo'n mooie ba- :ki be rijden. Heb je je schaatsen al opgeborgen? Jij bent ook al zo'n boffert dat je mocht logeren in de kerst vakantie Joke van Dam Bode graven. Prachtig dat jij de eerste prijs won met hardrijden. Is het maandag groot feest ge weest? Had je mooie slingers gemaakt? Heb je je mooie nieu we jurk al aangehad? Heerlijk dat je nu weer thuis bent Nelly van Dam Nieuw Lek- kerland. Je bent wel verwend hoor! Fijn dat je zoveel bezoek hebt gekre gen in dc kerstvakantie, wat zal Jaap blij zijn dat hij ook weer thuis is. Gaat alles nu goed? Je blijft maar goed je bypop hebt gekregen. Heb je dacht? Grappig die poppekast Heb je er al veel mee gespeeld? Wat heb jij genoten van het schaatsenrijden. Wist jij werkelijk niets te schrijven, Henk Akse Den Haag? Volgende keer schrijf je 'n lange brief? Allemensen wat ben jij verschrikkelijk verwend Hcnny Bardelmeijer Ter Aar. Hoe heel jouw pop? Zijn de boeken mooi? Mmm, wat heb jij gesmuld van het lekkers. Wat was Henk wel blij met z'n extra boek. Bedankt voor je tekeningen hoor! Jij bent ook al zo verwend Co- Bardelmcijer, Ter Aar. Fijn opa weer beter is. Hoe gaat het met oma? Heb jij Dirk al bewonderd? Wat heb je allemaal Fijn dat ik nu weer een brief je van je kreeg Marjo Bassie 's-Gravenzande. Prachtig dat jij zo van het kerstfeest hebt geno ten. Hoe gaat het op school? Heb jij wel een mooi rapport gekre gen? (Vervolg; ..Mijn dochters", zei de ko ning, „dragen gouden kroontjes, zilveren schoentjes, witte japon nen en paarlen kettingen. Ieder een zou ze onmiddellijk herken nen al had hij ze nooit gezien. Toch hebben duizenden soldaten en ambtenaren hen niet kunnen vinden... Zou jij het dan wél kunnen?" „Ja zeker, majesteit", zei Roe land beleefd. „Mijn ministers en raadslieden denken, dat een heks de prin sessen heeft betoverd en heeft veranderd in kippen of ganzen." Roeland lachte hartelijk en zonder verlegenheid. „Daar geloof ik niets van... be toverd! Ik denk eerder, dat ze gewoon zijn weggelopen." „Neen Roeland, dat kan niet. Waarom zouden vijf prinsessen, die elke dag een nieuwe jurk kregen, die verschrikkelijk ver wend werden en al hun wensen in vervulling zagen gaan, waar om zouden die weglopen? Nooit werden ze geslagen of gestraft, elk van hen had vijftien bedien den om alles voor hen te doen. Ze hoefden nooit hun eigen ve ters te strikken, hun eigen haar te kammen. Zelfs als ze een speld lieten vallen was er altijd kamermeisje bij de hand die voor hen op te rapen. Ze werden zorgvuldig bewaakt nooit buiten het pa- ergezeld leis zonder dat werden door een stoet bedienden en soldaten. En toch waren ze op een ochtend plotseling ver dwenen. Dat moet tovenarij ge weest zijn." „Wéar hebben uw soldaten ge zocht, majesteit?" vroeg Roe land. ,,In de hutten van de ar men, in de werkplaatsen in de stad, in de boerenhoeven of in de bossen? En zochten ze naar vijf meisjes, of naar vijf prin sessen in dure jurkjes en met gouden kroontjes op het hoofd? Tja. die vonden ze niet. Maar ik zalfde meisjes vinden... dat be- De koning gromde. „Ga dan, en zoek. Maar luis ter, Roeland. Niemand kan onge straft zijn koning voor de mal houden. Kapitein Heron zal je al les geven wat je voor de reis nodig hebt. Maar wanneer je er niet in slaagt, binnen drie maan den de prinsessen terug te vin den, dan laat ik je gevangen ne men en onthoofden. Begrepen?" „Jawel, koninklijke majesteit", zei Roeland, niet in het minst geschrokken. En toen konden ze „Hè, hè", zuchtte kapitein He ron. „Dat is nog goed afgelo pen! Het was een waagstuk om jou in de troonzaal te brengen, Roeland. Vertel nu eens, hoe wil je de prinsessen gaan zoeken?" .Vertelt u mij eerst, hoe ze verdwenen (Volgende week verder) slacht Wist jij werkelijk r schrijven Gretha v. 's-Gravenzande? Geweldig, wat heb jij van al die schepen genoten Peter Bin nendijk Naaldwijk. Er gaan gro te boten voorbij hoor! Is de kerstboom verbrand? Ben je nog bij oma geweest? Hoe is het mei je kanarie? Ga jij graag naar de gymnas tiek Frits v.d. Blij Den Haag? Prachtig dat jij mocht helpen best doen hoor Nelbe. Je zult versieren. Je hebt je toch :ien dat het best gaat. Is het boekomslag mooi ge- Nou en of jouw vriendin mooie naam heeft Anke Delft Den Haag. Oef, hoe kwam dat van de kerstboom? Jammer dat er wel wat kapot is gegaan. Wat leuk van jouw broer. Je was er natuurlijk erg blij mee. Wanneer ben jij jarig? De win ter is nog niet voorbij hoor Wim van Dijk Voorschoten. Het kan nog best gaan vriezen. Vond je erg dat je konijn ge- :rd? Heeft jouw broer net naar zijn zin gehad? Waar om schreef jij niets Ina van Dijk Wassenaar? Volgende keer krijg ik een lange brief? Hier komen nog wat nageko men brieven. Wil jij een nichtje worden Adrie van Asperen Alblasser dam? Jij hebt de brief keurig geschreven Klarie Breederland Zuidland. Wat vond Lenie het wel prachtig dat ze naast jou mocht slapen. Waar was de kerstmiddag? Den Briel is een leuk plaatsje! Bc-n jij ook nog aaan het logeren geweest? Be dankt voor je mooie tekening hoor! Jij boft maar dat je zo veel moois op je verjaardag hebt gekregen Corrie Brinkman Maasland. Wat heb je wel een pret gehad met zoveel vriendin nen. Waren de appelflappen lek ker? Wat zal jij deftig zijn met nieuwe trui. Is de sjaal mooi geworden? Heerlijk rapport? Niet meer zo lang wachten met schrijven hoor! Het kan nog best gaan vriezen Lenje Buys NJeuwpoort. De i werken vlak voor de vakantie. Wat zal het allemaal netjes zijn. Volgende keer krijg ik een lange brief? Jij mag natuurlijk ook weieens op de boerderij spelen Gerda Binnendijk Wassenaar? Heerlijk hoor! Heb jij veel vriendinnen? Hoe komt het dat je zo lang gewacht hebt met schrijven? Wat heb jij wel ge smuld! Is het een mooi en groot vuur geworden? Jullie had den goed gespaard. Fijn dat jij nog van het schaatsenrijden hebt kunnen genieten Nelleke v. d. Bosch Alphen a.d. Rijn. Is jouw boek mooi? Heb je mamma goed geholpen? Wat kreeg ik van jou een mooie tekening toe gestuurd Lize van Dijk Katwijk aan Zee. Hartelijk bedankt hoor! Wil jij een nichtje worden? Meisjes en jongens de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jullie weer voor een volle? De letters E t.c.m. K. zijn aan de beurt. Veel sterkte weer op hooi en tot de volgende week worden Henrleke Dekker Rotter- Hans Bosman Voorburg, dam. Wat vond Ingrid het wel prachtig dat ze mee mocht. Is jouw boek mooi? Ja jammer dat nu alle feestdagen voorbij zijn. wel eeld in de vakantie? «JHi Jammer^dat^jij niets schreef dat jij iedere weck nog ka Corrie Buyk Zijn jouw wensen in vervulling Rotterdam. Heb je al een dipïo- gegaan Tineke dc Bruin Lelden? ma gekregen? Heb je veel vuur- Hoe gaat het op school? Heb jij |werk gezien? Hoe gaat het op 'Ovt I ter-S

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16