Katwijkse schutterij liet de geweren rustig verroesten Aandelen Vereenigd Bezit van 1894* risicospreiding, deskundig "beheer, rendement TROTSEER DE TRADITIE Krijgsman's Supermarkt NETTE JONGEN Geringe aanvoer in IJmuiden Vissers handhaven ultimatum CBC maakt voorstel nieuwe cao bekend Bondsleden stellen zich achter O.V.B. Kuiper A. van Duijn in Katwijk onderscheiden Moeilijkheden ontstaan door lage minimumprijs ran NIEUWE LEroSE COURANT ZATERDAG 4 JANUARI 1964 KATWIJK 150 jaar geleden (2) KATWIJK. Op 9 december 1813 richtte de President van de Gemeente' raad zich tot de predikanten om op de eerstvolgende zondag een dank- en bedestond te houden over de gelukkige verandering van zaken en voorbede te doen voor de Vorst en Souverein en zijn familie. De handelingen van de kerkeraad in beide dorpen zwijgen merkwaardigerwijs geheel over de bevrijding, doch de predikanten ds. P. Tegel (te Katwijk aan den Rijn) en ds. W. van Vloten hebben ongetwijfeld aan het verzoek van het gemeente bestuur voldaan. Toen op 16 december Prins Willem ook in Katwijk officieel en plechtig als wettig vorst werd uitgeroepen en er kend, was door de dagelijkse leiding der gemeente vrijwel geheel orde op zaken gesteld. De gaarder der directe belas tingen, een Hollander, was op zün post gebleven, doch de ontvangers van de Do meinen en de Douane waren gevlucht, met hun belangrijkste stukken. Gelegen heid ook de gemeentekas mee te nemen, hebben de Fransen niet gehad, want maire Hogewerf had het laatste restje gebruikt om de meest noodzakelijke be talingen te verrichten Aan ihet eind van 1813 ging men er in Den Haag aan denken de gemeente lijke bestuursvorm te herzien, en presi dent Sesseler bracht rapport uit over de inridhting tijdens het Franse bewind, toen er voor elke 3000 zielen 5 raadsle den waren. Hij beval zichzelf en de kort voor de bevrijding in dienst gekomen a'djunct Johan Christiaan Hummel ook weer aan. omdat zij beiden toch sterk het nadelige van hun ambt onder de Fransen hadden ondervonden. Het zou evenwél nog geruime tijd duren, eer de Gemeenteraad een definitieve samen stelling kreeg en op voordracht van de Vrouwe van Katwijk, Johanna Judith van Issélmuden, douairière van Wasse- naer, door Gedeputeerde Staten werd benoemd. Goede vaderlanders In Katwijk aan Zee traden na de be vrijding enkele figuren op de voorgrond, die hun vaderlandse gezindheid ook on der de bezetting niet hadden verborgen, t.w. de koopman Maart n Maartensz Kulk (1755—1819) en de reder Huig Bastiaansz Kruyt. wiens broer Maarten scheepstimmerman in Noordwijk was en daar vóór en na de bevrijding resp. als adjoint-maire en assessor (later wethou der genoemd) optrad. Ook de uit Alphen afkomstige bakker Hermanus van Sta veren, die woonde op de Voorstraat waar nu Chr. Verplanoke is gevestigd, bleef deel uitmaken van de Raad. In Katwijk aan den Rijn waren het vooral de grutter Klaas Poorter en de molenaars Willem en Dirk Oudshoorn, cn niet te vergeten Hendrik Westerbaan en Reyn Varkevdsser, welke beide laat- sten echter geen actieve politieke rol meer wensten te spelen, toen de defini tieve samenstelling van de Raad in 1817 haar beslag kreeg. Misschien waren zij het regeren wel moe, want er hadden zich in middels genoeg problemen voor gedaan- De Katwijkers. die onder de Fransen begrijpelijk geen enthousiasme voor dienstneming konden opbrengen, voelden er on der het Koninkrijk al evenmin voor de wapenrok te dragen en (Advertentie) Wegens verbouwing Princestraat alléén verkoop Voorstraat 52 hoek Noordeinde SCHOENHANDEL HAASNOOT LUISTER MORGEN NAAR evangelist BEN HOEKENDIJK I Hij brengt voor jong 'en oud een bijbelse 1 boodschap van bevrijding en genezing. Aanvang 4 uur in de UNI-zaal Plaatsen vrij. NEEM DEZE KANS WAAR is plaats voor een voor magazijnwerk onttrokken zich aan dc loting door dienst te nemen op de koopvaar dij. Toch had men in januari 1814 een groep manschappen voor de landmilitie bij elkaar gekregen, ai scheen het niet eenvoudig ze ook bijeen te houden. Want de President moest dc districtscom missaris om assistentie van 3 of 4 onderofficieren verzoeken en schreef over de „vrij levendige" Katwijkers „dat ik zulks ver zoek is niet dat zü onwillig zijn, maar slegts om hun onderwegens ondergeschikt te houden". Hij deed ook een beroep voor dienst neming bij de landstorm uitgaan en had een lijst samengesteld, waarop de na men van de daarvoor in aanmerking ko mende jongelingen waren geschreven. Maar erg veel vertrouwen dn succes had Sesseler niet en hij riep al bij voorbaat de clementie van de hogere overheid dn „het exerceren zal hier minder gere geld kunnen gaan dan in andere plaat sen, daar de zeelieden de meesten tijd afwezig zijn'. De kosten voor de landmilitie werden in maart 1814 bij besluit van de Koning (toen nog de Prins van Oranje, Souve rein Vorst) omgeslagen over de gemeen ten naar de grootte der bevolking. Het zeedorp met zijn 2500 inwoners moest f 1750,- opbrengen, Katwijk aan den Rijn (1000 inwoners) f 1000.- en Valkenburg met 350 zielen f 350.-. Voor Katwyk aan Zee werd een quotisatie-commissie be noemd, waarin o.a. zitting had Willem Taat (1777—1833), reder en spoedig ook scheepsbouwer, die kapitein van de „schutterij" in Katwijk aan Zee was. Geruchten Begin april 1814 gingen er geruchten, dat de Vorst spoedig een bezoek aan de kust en ook aan Katwijk zou brengen, en de President zond Taat een bericht om zijn onderofficieren aan te zeggen hun kleding egaal in orde te hebben en.hun manschappen te vragen zich pieken aan te schaffen. Ook schreef hij aan Maarten Kulk, of deze een ont vangst-commissie, bestaande uit de pre dikant en de boekhouders (tegenwoor dig reders genoemd) wilde vormen. Ook voor de kleding van deze commissie gaf de president een voorschrift: ze moesten in het zwart zijn, met als hoofdbedek king een driekante hoed. Inderdaad heeft Prins Willem een inspectietocht langs de kust ge maakt, echter zonder de Katwijkse landstorm te zien, want die schitter de door afwezigheidPresident Sesseler zat er danig mee verlegen en trachtte tegenover de districts commissaris de nodige verontschul digingen aan te voeren: de meeste manschappen hadden een zorgelijke winter achter de rug, en konden nu juist wat gaan verdienen. Ook had men het allerminst verwacht opge roepen te zullen worden, getuige het feit, dat er van de 6 officieren maar één verschenen was. Een andere was er ziek en de 4 overigen waren naar de feesten gaan kijken De landstorm is beslist niet populair geworden in Katwijk, althans niet in het zeedorp. Want toen er 240 pieken moes ten worden aangeschaft, .wilde men die niet zelf bekostigen, zodat de president er aan ging denken hiervoor een hoof delijke omslag te heffen. Het innen van de dorpslasten ging overigens maar heel matig. Men begon zelfs al bij executie te verkopen, al vond men dit middel wel wat al te rigoureus. Een beter mid del achtte Sesseler dan ook de verplichte inkwartiering van een militair, totdat de schuld aan de gemeente was aangezui- De ontvanger der Directe Belastingen. Gerardus Oorthuys. meldde zich in 1815 vrijwillig bij de landmilitie. Doch het gemeentebestuur kon deze goede kracht niet missen en vroeg hem naar huis te zenden. Hij was ook kapitein van de landstorm (meestal schutterij genoemd) in Katwijk aan den Rijn en heeft de gemeente tot aan zijn overlijden in 1869 als ontvanger gediend. Zijn jongste zoon, ds. C. B. Oorthuys (1843—1925), was ge durende twee perioden hervormd predi kant te Katwijk aan Zee. Landstorm Begin 1815 bestond de landstorm in de drie dorpen uit totaal 714 man. De 64 officieren, onderofficieren en korpo raals waren gewapend met degens of sabels, een klein aantal manschappen beschikte over een geweer, en verder was men met pieken uitgerust, voorzo ver die er waren. Want de ingeschreven zeelui, die wel in de verplichte leeftijd van 1851 jaar vielen, maar nooit kwa men opdagen, hadden geen wapen. Het gebrek aan activiteit, dat voor een goed deel kan worden verklaard door de be grijpelijk grotere aantrekkingskracht der visserij, heeft de Katwijkse schutterij steeds een pover beslaan doen lijden. Ook toen in april 1869 de schutterij nieuw leven werd ingeblazen, werd het niet anders. Er gingen 17 schutters dienst doen, die eerst voor rekening van de gemeente werden gekleed. Er was f 2000 uitgetrokken voor eerste kosten van op richting, doch men vond al gauw, dal de commandant wat al te vlot met het krediet omsprong en het duurde niet lang, of men kreeg spijt over de onder nomen poging tot „militarisering" van de Katwijkers. De in 1874 nog maar kort aan het bewind zijnde burgemeester De Ridder moest tenminste constateren, dat een aantal geweerlopen door verwaar lozing was verroest Maar al bleek dan de Katwijkse schutterij geen apparaat, dat vol doende garantie voor een parate verdediging der gemeentegrenzen kon bieden, gelukkig was dit ook niet nodig, zelfs niet toen Napoleon weer de macht in Frankrijk kreeg. Of er in de slag bij Waterloo ook door de misschien niet zo militante, maar toch wel Oranjegezinde Kat wijkers meegevochten is? Dat is een vraag, die waarschijnlijk wel nooit zal worden beantwoord. J. P. van Brakel. (Advertentie) BOERENKAAS., dat smaakt naar méér!! Als u eenmaal echte Boerenkaas geproefd hebt dan vraagt U er vaker naEir. Verfijnd, verrukkelijk, bijzonder. En wat ontdekt u de tweede keer en telkens weer? Dat geen twéé Boerenkazen het zelfde zijn. 'tls immers „handwerk"! Vandaar die heerlijke variatie in smaak en aroma. Soms zacht en vriendelijk, soms stevig en pikant, maar altijd met een verrassend „bouquet". Leuk als er gasten op de borrel komen: „Stukje Boerenkaas erbij?" WEES NIET KARIG MET KAAS „De Landbouwer" heeft ze in voorraad Uitsluitend de eerste kwaliteiten VOORSTRAAT 36 i de maanden i i september. TELEFOON 2136 VISSERIJ GOLFJES IJMUIDEN Zoals rond de jaar wisseling gebruikelijk is- was de aan voer vrijdag maar mondjesmaat. Voor de afslag van zeven uur moesten slechts 57 kisten worden verkocht, aangevoerd door twee kotters en be staande uit 10 kisten schol, 20 kisten schar, 25 kisten sprot en 2 kisten ha ring. Later op dc dag verscheen de TX 18 nog aan de markt met 150 kis ten spanharing- Niet slecht Vanuit zee was niet veel nieuws te vermelden. De plus minus 100 vaartui gen, die donderdag weer ter visserij vertrokken, zijn nog niet op de visgron den aangekomen. De SCH 171 Cornells Vrolijk FZn die na de Kerstdagen naar de Ierse Zee was gestoomd boerde niet slecht. Dit schip kwam de laatste dagen tot een dagvangst van 100 kantjes. 10 pet. en 12 dagen vakantie extra Evenals de reders in Scheveningen en de andere vissersplaatsen, houden ook de actievoerende vissers voet bij stuk. Nadat gisteren ongeveer 250 leden van wel erkende bonden de ver gaderzaal in Op Gouden Wieken had den verlaten, toen het bestuur mee deelde dat de vergadering voor O V.B.- leden niet toegankelijk was, zijn leden van de erkende bonden en niet erkende Bond van Zeevarenden toch gezamenlijk bijeengekomen in een door het O.V.B. gehuurde zaal, even eens in °P Gouden Wieken. Tijdens deze langdurige vergadering, waarin de wel erkende bonden veelvuldig zUn aangevallen, is tenslotte besloten het ultimatum dat aan de visserij reders is gesteld te handhaven tot maandagochtend acht uur. Tot die tijd zal in de visserij- havens gepost worden om eventuele werkwilligen te beletten uit te gaan. Naar verluidt zouden de kottereige- naren wel bereid zijn tot overleg omtrent de door het O.V.B. gestelde eisen de kotterbemanning. Vandaag is door de kotterschippers en de O.V.B.-ers verga- Een woerdvoerder van de Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale sprak gisteravond met klem tegen dat de IJmuidense reders overleg zouden gaan plegen met het O.V-B. over de gestelde arbeidsvoorwaarden. De IJmuidense rederij zou tegenover de C.B.C. het te gendeel verklaard hebben, van wat door O-V.B.-woordvoerders wordt be weerd. Nieuive eisen Ondertussen zullen de besprekingen tussen de reders en de erkende werkne. mersorganisaties C.B.C., C.K.V. en de r.k.-bond, over de nieuwe cao gewoon worden voortgezet. Gisteren heeft de C.B.C. bekend gemaakt, wat de voor- naEimste eisen van de nieuwe overeen- komst zijn: Gistermiddag is het in Gouden Wie ken te Den Haag tot moeilijkheden gekomen tussen de leden en hun be stuurders van de erkende werknemers organisaties in het visserijbedrijf. De C.K.V. en C.B.C. en de r.k. bond zouden met hun leden vergaderen over de wilde actie van de O.V-B. De O.V.B.-leden wensten deze vergade ring eveneens bij te wonen, maar de bondsvertegenwoordigers weigerden hun de toegang. De leden van de erkende bonden wa ren he hiermede niet eens, stonden als één man op en verlieten de zaal. Het grootste deel van de vakbondsbe stuurders is daarop naar huis gegaan. Daarna is men toch nog tot een ver gadering gekomen. De leiding had de commissie van bedrijfsarbeiders, die gisteren tijdens een O.V.B.-vergadering in het leven is geroepen. 1) Een verhoging van alle vaste in de thans bestaande cao genoemde be dragen van 10 pet, waarbij ook de toe slagen worden bedoeld. 2) Eén dag per maand extra vakantie als compensatie voor de zaterdagen (i.p.~ 114 dag 2V« dag per maand). 3) Een nog onbepaalde verhoging van c deelpercentages. Zowel rederij als werknemersorganisa ties verwachten dat voor het eind va maand een akkoord zal zijn bereikt. In ieder geval zal de nieuwe cao, zoals reeds eerder is vastgesteld, per 1 januari 1964 van kracht worden. „Hoewel de erkende bonden zich een onaangename situatie gedrongen voelen door het optreden van hun leden tijdens de laatste vergadering, zullen zij toch niet zwichten", aldus de heer L. de Jong van de C.B.C- Scheveningen. „We zullen oaze leden op zee in ieder geval niet in de steek laten. Wij gaan gewoon door met de onderhandelingen met -de reders". In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 300 kisten 9prot en 150 kisten wijting. Vrijdag zijn uit IJMUIDEN 35 schepen naar zee vertrokken, onder meer de IJM 25 Julie Streiff, de KW 54 Dirkje, de KW 3 Koraalbank, de KW 144 Cor- nelis den Duik, de KW 81 Alberta Hen- derika. de KW 159 Marian Ellen, de IJM 24 Utrecht en de IJM 82 Rotter dam. De twee laatste vaartuigen zijn op weg naar de IJslandse wateren. Er liggen nog ongeveer 100 sohepen aan de kant. Deze zijn echter niet allemaal het slachtoffer van de actie van de OVB. Een aantal daarvan moet pas maandag Toch zijn er vaartuigen die door deze affaire noodgedwongen binnen moesten blijven liggen. Als maar een paar op varenden er de brui aan -geven, kan men niet vertrekken. Maar algemeen is men van oordeel, dat deze actie die de naam staking eigenlijk niet verdient, aan het verlopen is. Nu de reders in onderhan deling zijn met de erkende bonden over betere arbeidsvoorwaarden en er is toe gezegd dat de binnenkort af te sluiten regeling terugwerkende kracht tot 1 januari 1964 zal hebben begeven de meeste vissers zich liever naar zee, voor al omdat er uit de Ierse Zee door de SCH 171 goede haringvangsten worden gemeld. Daar willen z\J graag een graan tje van meepikken! Vogelteutoonstelling in jeugdhuis Katwijk KATWIJK Woensdagavond om 8 iur wordt in de Oranjezaal van het jeugdhuis aan de Voorstraat te Katwijk Zee door burgemeester H. Duiker tentoonstelling geopend, die wordt georganiseerd door de vogelvereniging voor Katwijk en omstreken „De Kana rievogel". Geslaagden visserijschool KATWIJK ZEE Bij de door de rijks commissie voor de stuurliedenexamens de visserijschool alhier afgenomen examens in kennis der internationale be palingen ter voorkoming van aanvarin gen op zee en de toepassing daarvan zijn geslaagd: Bas Varkevisser Azn. (KW 40); Mar- tjien Vlieland Azn. (WR 50); Piet Klas man (KW 103); Arie de Vreugd (KW 193); Gerrit Vooijts Mzn. (KW 187); Corn, de West (KW 16); Jacob van der Plas (KW 79); Jacob Vlieland (KW 74); Ame- rik Hoek (KW 73); Klaas van Rijn iKW 46); Maart van Rijn (KW 136); Corn, de Vreugd (KW 70); W. van der Bent (IJM 206): Piet van Duyvenvoorde (IJM 15); Corn. Guyt (KW 166); Huig van der Bent JIJM 36); Huig van Duyn (WR 32): Dirk de Vreugd (KW 31). KATWIJK RIJN In tegenstelling met wat enige tijd door ons werd ge schreven, als zou de heer H. Scheele indagmiddag van twee tot zes uu verband met zijn 25-jarig jubileum, receptie houden, ontvingen wij de mede deling. dat deze receptie wordt gehouden van twee tot vier uur. Ds. Irik te Oegslgeest in morgenwijding Avro OEGSTGEEST Ds. J. Irik, Her vormd predikant te Oegstgeest. hoopt over het onderwerp „De weg weten de weg gaan" een toespraak voor de A.V.R.O.-microfoon te houden. Deze wordt dinsdagmorgen om 9.40 uur uit gezonden. De morgenwijding wordt be sloten met gezang 19. KATWIJK. De heer A. van Duijn uit de Kaninefatenstraat is de trotse drager van de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden zilveren ere medaille. Kennelijk verrast heeft hij de bij deze onderscheiding behorende versierselen aanvaard uit handen van burgemeester Duiker. De burge meester prees de heer Van Duijn om zijn trouw. Een halve eeuw lang is hij als kuiper verbonden aan de groothandel in haring, visrokerij en inleggerij B. den Duik. Dc heer Duiker legde de nadruk op de zeldzaamheid van een dergelijk jubi leum en hij uitte zijn waardering ovei de goede verstandhouding tussen werk gever en werknemer. De huldigingsbijeenkomst had plaats in een der bedrijfsgebouwen. R. v. d. Zwan over wilde actie: „De diepere oorzaak van de O.V.B.-actie ligt in het feit dat de minimum prijzen voor de aangevoerde vis en haring te laag zijn", aldus de heer R. van der Zwan, de voorzitter van de Scheveningse redersvereniging. „Als de minimumprijzen immers hoger zouden liggen, zouden wij gemakke lijker een hogere beloning kunnen geven, zodat de ontevredenheid over de verdienste bij een deel van de vissers niet zou bestaan. De verhoging van de minimumprijzen slaat ten slotte terug op de consument. En of die nu een cent meer of minder voor een haring of een schol betaalt, is voor hem zelf nauwelijks belangrijk, maar het zou veel moeilijkheden in ons bedrijf voorkomen". Voordat de burgemeester aan het woord kwam; was gesproken door de heer B. den Duik, die de loftrompet stak over kuiper Van Duijn. Er is in de loop der jaren een stevige band tussen ons gegroeid. De heer Van Duijn leefde erg ons mee in goede en kwade dagen. Wij zijn hem zeer erkentelijk voor het geen hij voor ons bedrijf heeft betekend. De heer Den Duik schonk de jubilaris een enveloppe met inhoud. Uit naam van het personeel werden sigaren aangeboden. Het dankwoord van de heer Van Duijn werd gevolgd door een gezellig samenzijn. Ontspanning in Katwijk KATWIJK Bij de rijkspostspaarbank te Katwijk aan Zee is in de maand de cember ingelegd ƒ84 471.86 en uitbetaald ƒ121.863,64. In het hulppostkantoor te Katwijk aan den Rijn werd ingelegd ƒ31.99185 en uitbetaald ƒ35.746,96. KATWIJK AAN ZEE Zondag hoog water 7.36 uur. 19.58 uur; laag water 3.09 uur, 15.36 uur. Maandag hoog water 8.25 uur, 20.52 uur; laag water 3.59 uur, 16.28 uur. Fotoclub Lisse over s De Bilt LISSE De Fotoclub „Bloembollen streek" hield vrijdagavond in de filmzaal van het Lab. voor Bloembollenonderzoek een vergadering. Voorzitter J. Snijders uit Hillegom kondigde als spreker aan de heer Tj. Langcrveld uit Bilthoven, die een lezing hield ov.r „Tussen hemel en aarde". De heer Langerveld gaf een his torische beschouwing over het ontstaan van mctereologische instituten als het K.N.M.I. in dc Bilt. Met een serie dia's werd de aanwezigen duidelijk gemaakt hoe de ontwikkeling van de weersom standigheden plaats heeft. LISSE Zondag hoopt voor de Ned. Prot. Bond om 10.30 uur dr. S. L. Ver- heus. Amsterdam, voor te gaan. LISSE Bij dc Rijkspostspaarbank werd in december ingelegd f 76.454 en terugbetaald f 59.305. Agendanieuws Lisse LISSE De postzegelverzamelaars vereniging „Philatelica" komt woensdag avond om 8 uur bijeen in ,,Oase" in de Bondstraat. Mevrouw Van Hamme zal een causerie houden over het postzegels verzamelen, voorts wordt er een veiling gehouden en zal er gelegenheid zijn tot ruilen. De toneelvereniging ..Nut en Genoe gen" zal op zaterdag 29 februari nog maals een opvoering geven van het to neelstuk „De Vrek" in het KAB-gebouw; zulks op veler verzoek. De VW houdt op woensdag 15 januari de jaarvergadering in de Nachtegaal, aanvang 8 uur. Als nieuwe leden voor het bestuur worden voorgesteld de heren A. Bruggeman en H. van der Kroft. De heren W. Verkerk en F. van der Eerden zijn aftredend en herkiesbaar. Op dinsdag 7 januari komt de evange lisatiekring in de Witte Zwaan bijeen. Spreker is de evangelist Th. Dikkes uit Leiden. Aanvang 8 uur. Merck, Sharp and Dohme te Brussel Merck, Sharp and Dohme. een van de grootste fabrikanten van farmaceutische en chemische produkten ter wereld zal spoedig te Brussel een vestiging ope nen om de werkzaamheden in alle Eu- pese landen behalve Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije in één hand te verenigen. Het concern bezit 26 fabrie ken. waarvan één te Haarlem. Markt- en visserijberichten Visserij SCHEVENINGEN. richten Totaal aan sprot. 440 kisten v Januari Visser jjbe- e markt: 1560 kisten se haring. 35 kisten wijting. 385 kisten 4415 kg tong en SCHEVENINGEN1.™ januari Visserijbe- richt Besommingen kustvissers in guldens: OD 19—4255. OD 10—2900, OD 5—2390. SL 1—2600 en 12 Goereese schokkers met te- Spanvissers: i TX 49—3440. TX 3 l TX 4—620, •1080, TX 36 en TX 3T— 1580. T 19 en WK 67—2440. SL 4 en SL 3— 730, SL 16 en SL 22—290. SL 10 en SL 42-- 1965 en 2 Goereese spannen met tezamen 5220 aan sprot. Garnalcnaanvoer 1115 kg. Notering per kg: handelsgarnalen 1.101 20. SCHEVENINGEN. 4 januari Visserijbe- I 7,50-8.74. II 6.707.90. mg 6.40—7.20, t haring 19.5024. Voor maandag r niet bekend. AI 630—9.20. AH 2.80—8. B extra 710—850. BI 5—0.30. Bil 2—3.10. Bil grof 1.80—3.70, breekpeen 3.10. uien grof 4 20—430. middel- grof 3.20. boerenkool 3035. groene kool 20—22. rode kool AI 11—14. BI 9—13. andij vie 81, prei AI 4255. BI 29. spruiten AH 7576 Bil 37. geschoond 5055. Aanvoer kg. 30—52. spruiten 40—93. idem drielingen 16.40. idem middelfijn 17.60 —18.10, idem grof 21, witlof 50—1.12, sla 16—35 RIJNSBURG, 3 januari Groenteveiling: De heer Van der Zwan zei voorts dat er reeds sinds enige tijd besprekingen met de erkende bonden gaande zijn over een nieuwe c.a.o., die vermoedelijk eind januari gereed zal zijn. De actie van de niet erkende O.V.B. ziet hij slechts als een doorkruisen van de bestaande onder handelingen met de wel erkende bon- „De O.V.B.", aldus de heer Van der Zwan, „wil slechts erkend worden. Dan wel niet door de regering, maar dan toch door ons en het is nu eenmaal onmogelijk om als werkgever met een niet erkende organisatie te praten". DEELVISSERU Het essentiële verschil tussen de thans bestaande arbeidsvoorwaarden en die welke de O.V.B. nastreeft, is volgens de heer Van der Zwan. dat een hoger loon en een lager deelpercentage geëist wordt, dan nu het geval is. De matroos verdient momenteel een garantieloon van f 103 per week, ter wijl de deelpercentages per schip en per besomming lopen tussen 25 pet en 32 pet afhankelijk van de vissoort, de hoe veelheid en het vermogen van het Deze deelvisserij wordt vrijwel door (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg leder schip bedreven, want het systeem Noord, waarbij het accent juist viel op een vaste verdienste, is de laatste tijd sterk ingekrompen. PARALLEL „Als de visserman belang heeft by de vangst, zal er meer zorg aai lading worden besteed. Vandaar dat de deelvisserij voor ons bedrijf essentiee is. Ten slotte moeten wij kunnen wed ijveren met de goede produkten, die het buitenland te biederheeft. En daar komt dan nog bij dat deze wijze van beloning gewoon neerkomt op winstdeling"aldus de heer Van der Zo ziet hij de belangen van de vis serman en de reder dus voor een goed deel parallel lopen. Maar er moet naar zijn mening meer planning in het be drijf komen. De regering is te laks op dit punt en heeft volgens de heer Van der Zwan al te lang niets gedaan. De wortel van de moeilijkheden ligt in de te lage prijs voor zeeprodukten. „Als het produkt een goede prijs oplevert, zou ieder actie belachelijk zijn". Nieuws uit Sassenlieiin SASSENHEIM Bij de oprit van rijksweg 8 naar rijksweg 4 had een autobotsing plaats. Eén der automobilis ten bevond zich te veel op het linker weggedeelte, zodat een ander hem niet kon ontwijken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de materiële schade was aanzienlijk. Beide auto's moesten door kraanwagens worden weg gesleept. De 6-jarige Bennie Beijk, die per fiets uiit de Julianalaan kwam, lette niet op het verkeer op de Hoofdstraat, waar door hij werd aangereden door een be stelauto uit Leiden. Dokter Kwint, die eerste hulp verleende, constateerde een beenbreuk, en achtte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzake lijk. Vermoedelijk als gevolg van een de fecte oliehaard ontstond brand in een perceel aan de Nachtegaallaan. De brand weer had het vuur spoedig onder de

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11