Nieuwe Leidse Courant Er hard eist van terugzending Frankrijk de van Argoud Chroesjtsjefsamen met Amerika naar vrede' Lang krediet voor Sowjets van de baan Dansen in de Pan Negen miljoen in dc pot Couve de Murville ontkent eerder verzoek Franse minister wordt wellicht aangeklaagd Hagenaar schrijft Koningin ,Op hoop van zegen' vol onwaarheden Aanklacht voor reders en vissers w Jaar 1964 kan beslissend blijken Sollen met 12.000.000 oliebollen Op brillenprijs geen 20 pet korting meer Commentaren aren worden duurder Dinsdan 31 decadier 1953, 44rt« jaarpang Wcofdredecteon Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn hert in feghenspo»»" Zuidwestelijke wind Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde zuidweste lijke wind. Iets zachter. (Voor vervolg zie pagina 7) IJmuidense kotter zonk plotseling In de Noordzee, op ongeveer 6 mijl ten noordwesten van Texel, is gisteren omstreeks drie uur 's morgens de IJmui dense kotter IJM 11 Poolster plotseling gezonken. Het sahip is eigendom van de nederij De Dageraad in LJmuiden. De bemanning moest spoedig de hulp in roepen van de IJM 2 de Neeltje van de zelfde rederij. Omstreeks drie uur heeft de beman- ning van de Poolster het schip verlaten. De bemanning van 5 personen, bestaande uit schipper D. van der Plas, motordrij ver J. v. d. Zwan en de matrozen A. Glas en A. Guyt, allen uit LJmuiden en nog een opvarende uit Katwijk aan den Rijn, wiens naam vanmorgen nog niet bekend was, werd gered. "DONDSKANSELIER ERHARD heeft gisteren persoonlijk laten weten, dat West-Duitsland Frankrijk officieel heeft verzocht om terugzen ding van de Franse ex-kolonel Antoine Argoud- Deze gewezen'leider van de antigaullistische OAS werd ongeveer een jaar geleden uit het Eden- Wolf-Hotel in München ontvoerd. Erhard verklaarde, reeds op 12 decem ber jl. een soortgelijk verzoek te hebben gedaan. Dit werd als aide- memoire overhandigd aan de Franse ambassadeur te Bonn. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, ont kende echter een verzoek van de Westduitse regering om terugzending van Argoud te hebben ontvangen. Vandaar dat Erhard nu zelf mededeling heeft gedaan van de overhandiging van de officiële nota. Als gevolg van de kwestie Argoud zijn de Frans-Duitse betrekkingen enigszins gespannen. Vorige maand hebben alle partijen in het Westduitse parlement een beroep op de regering Haag, die zich heeft verdiept in ae geschiedenis van de haringvis serij en talrijke publikaties op dit gebied verzorgde, heeft in een brief aan de Koningin aangedrongen op een onderzoek door de minister van justitie naar de omstandigheden, waaronder de tussen 1870 en 1900 gezonken visserschepen verloren zijn gegaan. Hij wil hiermee uitgemaakt zien of i er aanwijzingen zijn die aanleiding geven tot het vermoeden, dat de re ders deze schepen met opzet hebben laten vergaan. Aanleiding tot dit ver zoek is de inhoud van het toneelstuk ,.Op hoop van zegen" van Herman Heyermans, dat dit logger-tijdvak uit- beeldt. De heer Ligthart. die geboren is in Vlaardingen, betoogt in zijn brief, dat aan „Op hoop van zegen" door een groot deel van de bevolking historische en docu- mentaire waarde wordt toegekend en dat op de scholen wordt geleerd dat de I gebeurtenissen en toestanden in de vis sersplaatsen waren zoals Heyermans die heeft geschetst. De reders, zo schrijft de heer Ligthart, worden in het stuk voorgesteld als laag hartige schurken, die schepen in zee stu- n lek, dat de tonnen in de ruimen drijven. Mensenlevens tellen niet, als zij de verzekeringssom maar kunnen j incasseren. De bemanning gaat door voor I vloekende, drankzuchtige lieden, zo achterlijk en slaafs, dat zij aan boord J gaan, hoewel zij de slechte staat van hun schip kennen. De heer Ligthart noemt 3 deze voorstelling van zaken voor de be- Ij woners van de vissersplaatsen niet alleen een aanklacht, maar ook een diepe be- lediging, die zij geenszins hebben ver diend. Hij wijst erop dat in de jaren j 19141918 976 van hen bij de uitoefening koi>i In één oogopslag I Economische viel 1963 best 1 mee pag. 2 I Met sleepboot in huwe 1 lijksboot (maar dan in een I colbertje) pag. 7 1 Vogels in de Avinter pag. 7 1 I Politiek in Griekenland pag. 9 1 1 Doodstraf geëist tegen 1 Georgief pag. 9 1 Bij de S.S. voor omzet van 1 vaders café pag. 9 Jaaroverzichten op ver 1 schillende pagina's. J van hun beroep zijn omgekomen en dat tijdens de tweede wereldoorlog alleen al uit Vlaardingen 2500 vissers en hun zoons op oorlogsschepen en koopvaardij schepen voeren en honderden van hen zijn omgekomen. Zonen, wier vader in 1900 op de logger voer, zijn tot hoge pos ten opgeklommen, aldus de schrijver. Hij is ervan overtuigd dat de Koningin bij de aanbieding van de eerste nieuwe haring nooit in die reders de laaghartige misdadigers heeft gezien, die in koelen bloede hun zeelieden de dood inzonden, noch in die vissers aan de drank verslaafde en paupers en blodaards. De heer Ligthart, zoon van een scheepsmakersgezel, betoogt vervolgens, dat zowel de bouw als het onderhoud van de schepen met alle zorg gebeurde. Hij geeft ook een opsomming van de schepen, die in die 30 jaar vergingen en waarbij ongeveer 210 zeelieden de dood vonden. De heer Heyermans doet het echter in zijn stuk voorkomen, aldus de heer Ligthart, alsof iedere maand meer dan 210 zeelieden moedwillig door de reders de dood werden ingejaagd. Tot slot spreekt de heer Ligthart de hoop uit, dat het onderzoek de schuld of onschuld van de reders en scheep makers zal vaststellen. Amerika, Frankrijk en West-Duits land, hebben besloten geen kredieten op lange termijn te verstrekken aan de Sowjetunie omdat dergelijke kre dieten de Russen in staat zouden kun nen stellen hun economische moeilijk heden te boven te komen. Dit is gis teren in Bonn door bondskanselier Erhard op een persconferentie na zijn terugkeer uit de V.S. gezegd. Kanselier Erhard zei voorts,' dat hij tij dens zijn gesprek met de Amerikaanse president Johnson gesproken had over mogelijke onderhandelingn met Oost- Duitsland over verlenging van de rege ling voor vrije toegang van Westberlij- ners tot Oost-Berlijn. De Amerikanen waren van mening dat het hier om een „Duitse zaak" gaat, maar verheelden niet dat de „Duitse autoriteiten niets mochten doen wat de huidige toestand ingewikkelder kon maken". Erhard wees er in dit verband op dat de verantwoordelijkheid van de geal lieerden en die van de Bondsrepubliek op het ogenblik in Berlijn in het geding zijn. „Als men nu de gehele verantwoor delijkheid voor de huidige toestand door de Westberlijnse regering laat dragen, betekent dit dat deze toestand gecompli ceerder zal worden", aldus Erhard op de persconferentie. De bondskanselier zag in zijn overleg met Johnson het begin van een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de V.S. en de Bondsrepubliek. Hij had met de Amerikaanse president een overeen komst gesloten die, hoewel ze niet in een verdrag was vastgesteld, toch veel gelijkenis vertoonde met het in het Frans-Duitse verdrag vastgelegde systeem van overleg. Zo zullen West-Duitsland en de V.S. in de toekomst op „alle mogelijke ni- veau's" over alle kwesties van belang overleg plegen. gedaan, stappen te doen om Argoud te doen terugkeren. Zijn ontvoering uit München werd be schouwd als een cchending van de West duitse souvereiniteit Over het algemeen erd aangenomen dat het overbrengen" an Argoud naar Parijs het werk was an leden van de Franse geheime politie, omdat de Fransen hem niet langs legale weg naar hun land konden krijgen om hem te berechten. Wat de ontkenning Couve de Murvjelle betreft zei Erhard, dat deze het woord nota had gebruikt en dat het document van 12 de cember jl. een aide memoire wordt ge noemd. Een technisch onderscheid dus. Levenslang Op de vraag, waarom de regering te Bonn pas nu tot deze officiële stap heeft besloten antwoordde Erhard, dat voor 12 december talrijke onder handelingen met de Fransen zijn ge voerd om de zaak tot een bevredigende oplossing te brengen, zonder tot dras-i tisehe stappen als bijvoorbeeld een nota moest worden overgegaan. De Franse regering heeft echter voet bij stuk gehouden, dat zij Argoud zou laten berechten. Intussen is Argoud tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de generaalsop- stand in Algiers, welke vooraf ging aan het verlenen van onafhankelijkheid aan de Algerijnse bevolking. Hij werd ver oordeeld ondanks het feit dat hij niet in de rechtzaal aanwezig was. Ongekleed Tijdens de zitting van gisteren ver klaarde een kapitein van de gendar- meriemerie dat Argoud ongekleed op zijn brits lag en weigerde gehoor te geven aan het bevel uit zijn cel te komen Er zouden ongeveer 15 gendar mes nodig zijn geweest om hem met geweld voor de rechtbank te kunnen brengen. Dit zou onoverkomelijk moei lijk zijn geweest Argoud had gedreigd, tot geweld te zullen overgaan, indien iemand zou proberen, hem te dwin gen naar het gerechtsgebouw te gaan. De aanklager zei vervolgens akkoord te gaan met de houding van de gen darmes. Elke eventuele poging om Argoud met geweld voor de rechtbank le krij gen, zou leiden tot een ongewenst schandaal, waarop velen misschien ho pen", aldus de aanklager. Nadat de officier van justitie levenslang had ge- eist en de verdedigers van Argoud hadden medegedeeld dat hun cliënt hen verboden had, te pleiten, volgde de veroordeling. Voor vervolg zie pagina 7 1 het lijkt in deze tijd van welvaart wat rauw, deze ?r in het straks vervlogen jaar vele natuur rampen, ongelukken, moordaanslagen. Zelfs op Cyprus, waar het zo lang alweer betrekkelijk rustig was, laaide de oude haat tussen Grie ken en Turken weer op. Daarvan getuigt ook deze foto: twee Turkse- Cypriotische vrouwen, de een met. een baby op de arm, op dc vlucht nadat hun huis zondag in Ayvasil door de tegenstander ivas bestookt. Altijd weer de vrouwen en kinderen, wie het verdriet treft. Denk aan Iengede, denk ook aan Kennedy.... „Wij bestuderen de mogelijkheid v zekere verminderingen betref- men een militaire schok zou ondergaan. De mensheid zou dat wel overleven en het socialistische systeem zou in elk ge- fende onze strijdkrachten, heeft de Russische premier Chroesjtsjef ver klaard in een gesprek met United Press International, waarvan de in houd door radio-Moskou en het Sow- jet-persbureau Tass is gepubliceerd. Chroesjtsjef zei verder dat, als het vreedzaam naast elkaar bestaan verbro ken zou worden, de twee wereldsyste- De federatie van Nederlandse op ticiensorganisaties heeft de leden van de bij haar aangesloten drie opticiensorganisaties geadviseerd hun overeenkomsten met de alge mene ziekenfondsen, waarbij zij 20 procent korting verleenden op prij zen van brillenglazen en brilmontu ren aan ziekenfondsverzekerden voor 1 jan. 1964 op te zeggen. Voor fondsleden betekent dat een verho ging van de brillenprijs met 25 pro cent. De federatie deelt mede dat zij hoopt in overleg met het ministerie van economische zaken en met het gemeenschappelijk overleg van zie kenfondsorganisaties voor 1 april 1964 #Zoals bekend werd vanaf 1957 aan ziekenfondsverzekerden zowel op bril lenglazen als brilmonturen door de op ticiens een korting verleend van 20 pet. Deze discriminatie tussen particulieren en ziekenfondsverzekerden was de fede ratie reeds lang een doorn in het oog, mede omdat zij aanleiding was tot onge wenste situaties in de diverse opticiens- bedrijven. De federatie wil de branche gezond maken door de prfjzen voor par ticulieren en verzekerden gelijk te ma ken. In de in 1957 met het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorganisa ties (G.O.Z.) overeengekomen prijsrege ling is een toeslag voor arbeidsloon voor de verschillende glazen opgenomen. De ze toeslag is tot nu toe ongewijzigd ge handhaafd, hoewel de lonen sinds die tijd bijna verdubbeld zijn. De federatie Vanavond zullen miljoenen op Hilversum I afstellen om te horen wat de conferencier Wim Kan over het oude jaar te v tellen en te zingen heeft. Zijn conference onder de titel „Twaalf miljoen oliebollen op aardgas is gisteravond opgenomen in de Stadsgehoorzaal te Leiden en vandaag was hij met technici van de VARA druk doende, uit de geluidsbandjes het programma voor vanavond bij elkaar te knippen. De foto toont Kan aan het slot van zijn Leidse optre den, gisteravond. heeft zich tot het G.O.Z. gericht met het verzoek de vergoeding op brilleglazen door de ziekenfondsen welke tot nu toe 30 procent van dc verkoopsprijs van het brilleglas bedroeg, op te trekken in zo verre dat de verzekerden evenals tot nu toe de glazen zonder bijbetaling kunnen blijven betrekken. In de prijzen van de monturen was praktisch geen arbeids loon gecalculeerd. De federatie streeft ernaar na het wegvallen van het 20 procentkortingsysteem, de prijzen voor de monturen vrij te laten. Zij verwacht zeker geen prijsstijging doch eerder, als een gevolg van lokale concurrentie, prijsverlagingen. val overeind blijven staan maar, aldus de Sowjet-premier, wij willen de toe komst niet opbouwen op de ruiïnes van de menselijke beschaving en ten koste van miljoenen lijken. De Russische leider herinnerde er aan dat nog onlangs de mogelijkheid van ver betering van de internationale toestand was aangetoond en voegde daaraan toe: „Waarom zouden we niet op die weg voortgaan, het succes tegemoet? Ik ben van nature optimistisch". Chroesjtsjef zei in het nieuwe jaar een ontwikkeling te wensen van vreed zame samenwerking, goede nabuurschap en vriendschap tussen de volkeren van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. Als deze twee landen zich met anderen ge zamenlijk inspannen voor de vrede, kan 1964 een jaar van een beslissende omme keer ten goede in de internationale toe stand worden. De Sowjet-Unie wil alle voorstellen tot ontwikkeling van de goede betrek kingen tussen Amerika en Rusland be studeren. Er zijn mogelijk redelijk goede vooruitzichten voor overeenstemming in het komend jaar over kwesties als be perking van de strijdkrachten en de mi litaire uitgaven, een niet-aanvalsverdrag tussen NAVO en Pact van Warschau, het niet verder verspreiden van kernwapens en instelling van kernwapenvrije zones. Als eerste onder de in 1964 op te los sen dringende problemen noemde Chroesjtsjef het „verwijderen van de overblijfselen van de tweede wereldoor log in Europa". Bij witwasserijen: prijzen 4 pet omhoog De prijzen beschikking witwasserijen. die een maand geleden werd afgekon digd, is gewijzigd. De prijzenbeschlkking celstofluiers is Ingetrokken, evenals die voor houten meubelen. De witwasserijen mochten geen hogere tarieven in rekening brengen dan op 2 ianuari 1963 golden. Nu mogen de tarie ven met 4 pet. omhoog, zulks op grond van loonkostenstijging en externe kosten, stijgingen. Morgen geen NLC Morgen, Nieuwjaarsdag, zal de NLC niet verschijnen en is ons kantoor gesloten. TAE Algemene Bijstandswet, waar- aan de naam van oud-minister mejuffrouw Klompé verbonden is, gaat de bestaande Armenwet ver vangen. De nieuAve wet betekent verbetering voor landgenoten die, tijdelijk of meer duurzaam, een beroep moeten doen op familie, kerken of overheids instanties. Zij kan dit althans be tekenen. Veel hangt af van de geest waarin de Avet uitgevoerd zal Avorden. Maar Avij tAvijfclen niet, of het zal geschie den in de geest van de ontwerpster. In ons land beschikken nog ruim 75.000 gezinnen en alleenstaanden niet over voldoende inkomsten om steeds zelf in het onderhoud te voor zien. Daarnaast moeten nog 40.000 personen in ziekenhuizen, bejaarden tehuizen en verpleeginrichtingen verblijA-en zonder de kosten geheel te kunnen betalen. Velen ontvangen reeds hnlp. maar onverplicht. De nieuAve wet geeft recht op beroep bij Gedeputeerde Staten en zelfs bij de Kroon. Wij juichen deze mogelijkheid toe. Gelukkig echter gaat de ontwikke ling almeer in de richting van ver zekering. Steun is te Avaarderen. Maar eigen hulp in de vorm van verzekering is beter. "YTET hun benoeming van de heer Zijlstra tot buitengewoon hoog leraar hebben de bestuurderen van de Vrije Universiteit een gelukkig besluit genomen. Toen professor Zijlstra minister werd, leed de V. U. in hem een be langrijk verlies. Maar een landsbe lang was hier in het geding. Sedert dien is men in al wijder kring onder de indruk geraakt van de doceerta- lenten waarmee de heer Zijlstra is begiftigd. Beide Kamers der Staten-Generaal waren spoedig geïmponeerd door het speelse gemak waarmee hij de stof beheerste. Snel werkte hij zich in. snel nam hij zijn beslissingen. Op schier onnavolgbare wijze wist hij ingewikkelde materie doorzichtig te maken. Kamerleden hadden het ge voel college te lopen. De bewonde ring was algemeen; zijn beleid wek te vertrouwen. Het is de Vrije Universiteit die van deze talenten het profijt gaat trekken. Men mag er haar studenten om benijden. TN deze voor haar moeilijke tijd denkt onze K.L.M. en met haar vele anderen eraan, dat vandaag tien jaar geleden Albert Plesman is overleden. Plesman is de man geweest die onze nationale luchtvaartmaatschap pij heeft opgebouwd tot twee keer toe zelfs. Want bij de beArijding werd een nieuwe aanpak van hem geëist, en hij heeft die geleverd. Aan Plesman denken wij als aan een markante persoonlijkheid, die met verbetenheid zijn weg ging. Hij bewees, dat ook een klein land groot kan zijn, mits het de ruimte krijgt. Plesman was iemand van een vrije wereld en een vrije lucht. Door te genslagen heen volgde hij zijn koers. Zou Plesman de moeilijkheden hebben aangekund? Het is een vraag die zich moeilijk laat beantwoorden. Ook ten aanzien van de K.L.M. geldt, dat de kritiek gemakkelijker is dan het vinden van een oplossing. Wel kan de gedachte aan deze gro te man, zoals zij zich juist vandaag A'erleA-endigt, opwekken tot de vol harding die nu bij uitstek noodza kelijk lijkt. De goedkoopste sigaartjes, de zoge naamde sprietjes, worden per 1 januari het algemeen een halve cent duur der, hetgeen betekent dat de doosjes in twintig stuks van een gulden f 1.10 aan kosten en die van f 1,20 straks f 1,30. De betere sprietjes zullen een cent in prijs stijgen en de zogenaamde grote senoritas zullen twee cent duurder wor den. Dit betekent dat de meest courante namelijk die in de prijsklasse zestien cent, nu achttien cent gaan kosten. De sigaren van 22 cent kosten straks 25 cent, de sigaren van 24 cent worden 27 cent. De prijs van de duurdere sigaren zal het algemeen met vier cent Avorden verhoogd. De sigaren van 29 cent kosten straks 33 cent en die van 33 cent 37 cent. ander is meegedeeld door het Bureau sigarenindustrie te Eindhoven na het beraad dat de Nederlandse sigaren- industrie over de prijzen heeft gevoerd. In Groningen is gisteren de 43-jarige tijdschrijver J. de Vries uit Roden door slippende vrachtauto met aanhan ger overreden en gedood. HU stond naast een richtingbord van de A-N.W.B. te wachten. De Belgische justitie heeft tot maandagavond tien arrestaties verricht in een zaak van valse munters, die in het afgelopen weekeinde aan het licht is gekomen. Vermoed wordt, dat in een afgelegen boerderij in het zuiden van België in totaal 23 miljoen Belgische frank ongeveer 1.65 miljoen gulden aan valse bankbiljetten van 1.000 frank zijn vervaardigd. Maan dagmiddag Averd in de rivier de Samber een aarden pot gevonden met in totaal ongeveer negen miljoen aan nagemaakte bankbiljetten. Naar een tweede pot, die volgens de hoofdbeklaagden eveneens in de rivier werd ge worpen, wordt nog gezocht. Ook zoekt men naar de drukpers, waarmee de biljetten werden nagemaakt. De zaak kwam aan het licht door de loslip pigheid van enkele medeplichtigen, die de nagemaakte biljetten in een café tegen een veel lagere waarde tegen echte biljetten aanboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1