Nieuwe Leidse Conraiiiit Veiligheidsraad bijeen: Cyprus-crisis geluwd Zwolsman nestelt zich thans in Noordwijk d°wn with Argoud blijft nog steeds zwijgen Voor t eerst sinds 56 spoedbij eenkomst //*-. tJ?LC.CPRA nmm. In één EMS-collectie weer uitgebreid Nog lano niet uitgekeken Commentaren Westberlijns protest bij de Oostduitsers weerbericht Zaterdag 28 december 1963,44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i T~\E VEILIGHEIDSRAAD is gisteravond laat in spoedzitting bijeengeko- men om de toestand op Cyprus te bespreken nadat uit Nicosia berich ten waren ontvangen over het opstomen van Turkse oorlogsschepen naar het eiland. De bijeenkomst werd gehouden binnen vijf uur nadat de re gering van Cyprus hierom had verzocht. De Turkse vertegenwoordiger bij de V.N., Kural, heeft van zijn rege ring opdracht gekregen categorisch te verklaren dait er geen Turkse oor logsschepen op weg zijn naar Cyprus en dat de schepen die in dit gebied zijn waargenomen van de ene Turkse haven naar de andere onderweg zijn. De kust van Turkije loopt op som mige plaatsen dicht langs de Cy- j priotische wateren. Het Is voor het eerst sinds de Hon gaarse en de Suez-crisis in 1956 dat de Veiligheidsraad op zo korte termijn bij eenkomt. De stap van Cyprus kwi voor de V.N--afgevaardigden als c verrassing, omdat men meende dat de toestand na de op kerstmis in Nicosia gesloten wapenstilstand rustiger wa: worden. De Cypriotische woordvoerder schatte het aantal schepen op twaalf: vijf onder- j zeeboten, vier torpedobootjagers en drie I troepenschepen. vroeg met een troepenvliegtuig on wacht naar Cyprus gevlogen om de stand zelf in ogenschouw te kunnen I men. President Makarios heeft vannacht I nog vergaderd met de Griekse leden j van zijn kabinet in tegenwoordigheid i van de Britse en Amerikaanse verte- genwoordigers op het eiland. De staf- chefs van de drie onderdelen van de Griekse strijdkrachten kwamen in Athe- bijeen onder voorzitterschap van :e-presidenl Venizelos. Zij bespraken 1 de beweerde Turkse vlootbewegmgen. |Op deze bijeenkomst werd de toestand .niet alarmerend geacht. De Cypriotische vertegenwoordiger bij de V.N., Rossides. die vanmorgen vroeg de Veiligheidsraad toesprak, zei te hebben vernomen dat de Turkse schepen bij het vernemen i het bericht dat de raad bijeen was geroepen, hun koers hadden gewijzigd niet langer op het eiland afvoeren, j Hij vroeg de raad een einde te maken aan de intimidatie- en kanonnenpolitiek van Turkije. Kort na het aanbreken van de dag gierden vanmorgen drie straaljagers de daken van Nicosia na een nacht vol spanning, waarin conferenties op hoog niveau werden gehouden, die tot de vroege morgenuren voortduurden. De vliegtuigen scheerden tweemaal over de Turkse wijk van de stad vlogen toen weg in de richting van Tur kije. de derde keer binnen vier dagen, dat straaljagers laag boven Cy prus vlogen en volgens de Griekse Cy prioten waren het telkens toestellen de Turkse luchtmacht. Inmiddels heeft koning Paul Griekenland in een nota aan president Cemal Gursel van Turkije de beschul diging verworpen dat de Grieks-Cyprio ten verantwoordelijk zijn voor de ge beurtenissen van de afgelopen dagen. De nota was een antwoord op een nota de Turkse president van 25 de cember. In de nota wordt gezegd dat gewapende Turks-Cyprioten provocatie hebben gepleegd ten opzichte van de'j juridische autoriteiten. Daardoor zouden' de gevechten zijn uitgebroken. De Ko ning doet op Gursel een beroep al zijn invloed aan te wenden bij de Turkse regering om alle daden te voorkomen, die het nu bestaande evenwicht zouden kunnen verstoren. Tass meldt in een in scherpe be woordingen gesteld bericht uit Nicosia dat de aankomst van Britse troepen op Cyprus kan leiden tot ,.een ernstig ternationaal conflict". Over het bevel van de Britse commandanten dat z de Griekse als de Turkse politie en litairen hun wapens moeten inlev wordt gezegd dat bet doel daarvan is de soevereiniteit van de regering-Maka- rios nog meer in te perken. In Londen is gisteren een demon stratieve optocht gehouden door enkele honderden Turkse Cypri oten, die naar Downingstreet 10 trokken om zo te protesteren tegen de gang van zaken op CyprusOp de foto de stoet in Oxford-street. IN ECCfr^ Johnson bezorgd over het debat in Brussel President Johnson heeft gisteravond op een persconferentie gezegd dat hij ervan overtuigd is dat vooruitgang kan worden geboekt in de betrekkingen tussen oost en west, en dat de Ver enigde Staten van hun kant alles zul len doen om daartoe bij te dragen. Johnson zei dit tijdens een geïmpr seerde persconferentie op een partijtje dat hij op zijn boerderij in Texas gaf. De president en zijn minister van land bouw, Orville Freeman, spraken beiden hun bezorgdheid uit over de conferentie in Brussel. In feite is daar niets gezegd over de toelating van de Verenigde Sta ten tot de landbouwmarkt van de E.E.G. op „rechtvaardige en redelijke basis", zei- President Johnson maakte voorts be kend dat hij de minister van defensie, McNamara, opdracht had gegeven een speciale commissie te vormen die het gehele vraagstuk van de Amerikaanse militaire installaties, zowel in de Ver enigde Staten als in het buitenland, moet bestuderen volgens het soberheidspro gramma van de nieuwe regering. Nieuwe commandant R.Z.M. op Ceram De algemeen vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken in Neder land, dr. J. P. Nikijuluw deelt mede dat na de gevangenneming van mr. dr. Chr. R. S. Soumokil, de waarnemend president der republiek, een militair bewind is! ingesteld op Ceram onder leiding van de| chef-staf, kolonel L. Sopamena. Op de tweede dag van het proces te gen de gewezen OAS-leider Antoine Argoud hebben diens verdedigers ver klaard dat Argouds ontvoering in Miinclien „een daad van internationale piraterij" is. Zij verzochten hun cliënt naar Duitsland terug te sturen. Deel personeel van aannemer kwam I niet opdagen K Van de 300 man personeel van he O, aannemersbedrijf G. P. van Esteren op het werk aan de Amsterdamse Bank aan het Frederiksplein zijn 110 gisteren niet verschenen. De aannemer heeft voorzorgen geno men, dat dit werk bij nat of vriezend weer tot tien graden onder nul gewoon kan doorgaan. Men bouwt aan het kluisgedeelte van het bankgebouw on der een grote tent, waarin warme jlucht geblazen wordt, zodat ook beton gestort kan worden. De aannemer vermoedt, dat de be etrokken 110 bouwvakkers zonder zijn Voorkennis een „derde kerstdag" heb- |ben genomen. hebt 'ank? act all< Neen r kwali sterren oogopslag Protestantisme in Spanje pag. 2 Duitse socialisten in leiders crisis pag. 7 Koudetoeslag voor haven arbeiders pag. 7 Geen menselijk leven op Mars pag. 7 Wim Kan verzet de kerk diensten pag. 9 Kapitein van Lakonia ver dedigt zijn mannen pag. 9 D* |E heer Reinder Zwolsman heeft dus de drie grote Noorthvijk- se hotels Huis ter Duin, Palace Hotel en Rembrandt Hotel toegevoegd aan zijn toch al indrukwekkende rij van bezittingen in de hotel-sector. Nog juist voor het oude jaar voorbij heeft Zwolsman ook Noordwijk in de greep, nu hij deze drie bekende ho tels van de hotelier L. van Sterken- burg heeft kunnen overnemen. Van deze transactie maken ook het Doe len Hotel in Amsterdam en Majestic (waarin het ministerie van Sociale Zaken is gevestigd) in Den Haag deel uit. De Exploitatiemaatschappij Scheve- ningen, E.M.S., waarin de Zwolsman groep de meeste aandelen heeft, zal alle aandelen van de Maatschappij tot hotelexploitatie Huis ter Duin ei N.V. Verenigde Hotels L. van Sterken- burg overnemen in ruil voor aandelen E.M.S. Stakenburg Adviseur De exploitatie van Huis ter Duin, als .Kurort" bijzonder in trek bij gefortu neerde Duitsers, zal normaal worden voortgezet en de heer W. Tappenbeck blijft directeur. De Amerikanen Zwitsers, die twee derden van het delenkapitaal van Huis ter Duin in han den hadden, hebben weinig belangstelling getoond voor de exploitatie. Ook de an dere hotels zullen worden geëxploiteerd zoals thans het geval is. De heer Sterkenburg echter zal op :n nader vast te stellen tijdstip heen gaan. Hem wacht de functie van advi- ;ur in de horeca-sector van de Zwols- ian-groep. Na twee jaar geleden de grote Scheve- ningse hotels te hebben gekregen, heeft Zwolsman zich nu ook in Noordwijk ge nesteld, waar hij nog lang niet is uitge keken. Er openen zich hier belangrijke perspectieven door de overname van de hotels, zo zei hij. Samen met het ge meentebestuur zal de E.M.S. eens kijken Noordwijk verder nog voor ont wikkelingsplannen uit te voeren zijn. Zo zal bijvoorbeeld het plan dat al jaren lang bestaat om een zwembad aan ti o O leggen bij het Rembrandt Hotel, in de nabije toekomst worden gerealiseerd. Behalve bij de gefortuneerde Duitsers heeft er in geheel Europa steeds grote belangstelling voor de Zwolsman-nieuwe- ling, Huis ter Duin bestaan. Het is niet voor niets het grootste hotel langs de kust van West-Europa. Behalve een groot aantal zalen en zaaltjes bevinden zich in Huis ter Duin liefst 360 kamers, waarin 500 bedden staan. De Belgische koning Boudewijn logeer de hier als kleuter. Koningin Wilhelmina kwam hem toen met prinses uliana enkele malen opzoeken. De Keizerszaal in Huis ter Duin herinnert aan het feit dat de Duitse keizer Wilhelm eens gedineerd heeft in deze zaal. Ex-keizerin Soraya is een van de laatste beroemde gasten geweest, die het hotel in de loop der jaren hebben bezocht. Het flatgebouw Majestic in Den Haag, dat al eens behoorde tot het bezit van Zwolsman, verkocht werd aan de heer Sterkenburg en nu weer teruggekocht is, heeft belangrijk meer gekost dan dê twee en een half miljoen die er destijds voor betaald is, zij het dan nu in de vorm van E.M.S.-aandelen. De heer v. Sterkenburg zei de nieuwe ontwikkeling toe te juichen omdat door deze concentratie van hotels een be tere bedrijfsvoering mogelijk zal zijn, onder meer door personeelsuitwisseling en centrale inkoop. De heer Zwolsman had hem verzekerd dat één van de eer ste dingen zal zijn dat een zwembad bij het Rembrandt-hotel wordt aange legd. Huis ter Duin, het beroemde grote hotel in Noordwijk aan Zee, dat thans deel uitmaakt van het almaar uitdijende bezit van de Zwolsmangroep. stilzwijgen. Af en toe knikte en glim lachte hij tegen zijn advocaten. Toen de president van het hof de staatsveiligheid zich met een aantal vragen tot hem richtte, o.m. over ontvoering in februari, de manier op hij naar Parijs werd gesmokkeld en hoe hij geboeid in een bestelwagen in de nabijheid van het hoofdbureau politie in Parijs was achtergelaten, deed hij alsof het hem niet aanging. In justitiële kringen verwacht mei indien zijn verzoek om naar Duitsland terug te keren wordt afgewezen, Ar goud waarschijnlijk zal weigeren nog in de beklaagdenbank plaats te n< en dat zijn verdedigers de zaal zullen verlaten, waardoor het proces zonder verdedigers zal moeten worden voort- Franse schepen op de Noordzee in hotsing Twee Franse schepen, de Eldonia de Typhée, zijn kort na middernacht dichte mist op de Noordzee, twaalf mijl ten noordoosten van het lichtschip Texel, met elkaar in aanvaring gekomen. De bemanning van de midscheeps geramde Eldonia (2662 brtl van de Union Navale in Duinkerken ging in de sloepen boord, maar kon na van de ergste schrik te zijn bekomen en met de wetenschap, dat de sleepboot Holland van Doeksen uit Terschelling in de buurt was gearriveerd, weer aan boord gaan. De gehavende donia die slagzij maakt, wordt door de Holland naai- Amsterdam gebracht. De Typhée (2405 brt) van de Société Navale Caennaise in Caen kreeg bij de botsing ook averij, maar kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. flinke verkoopster Woningtextiel Fa. C. Verduyn, Rijnsburg, Vliet Z.Z. 29. Tel. 01713-3036 De aankomst van kolonel Argoud aan het tribunaal in Parijs, vrij dag. De opname werd gemaakt met een telelens, doch de beschuldigde kreeg de fotograaf toch in de gaten en wees hem aan zijn begeleiders aan. Op dat moment knipte de fotograaf. (Advertentie) LATEN WIJ UW SALADES of HORS d'OEUVRES verzorgen voor oudejaarsavond v.a. 1,50 tot 5,— p.p. PETER LEENEN Regering Ceylon naast olie De regering van Ceylon heeft beslo ten alle olieverkooppunten te nationali seren en onder te brengen in een staats bedrijf. De verkooppunten zijn nu in handen van drie ondernemingen, de Shell, de Esso en de Caltex. Eerder was de regering van plan 209 van de ongeveer 600 verkooppunten over te nemen. Het huidige voorstel zal in twee etappes worden uitgevoerd: 300 per 1 januari en de rest een week later. De meer dan 1.000 werknemers zullen door het staatsbedrijf worden overgenomen. /AP 1 januari a.s. mogen de offi ciële c.a.o.-lonen in alle bedrijfs takken met tenminste 5 procent ver hoogd worden. Deze 5 procent is een tegemoetkoming aan het hogere Europese loonpeil en draagt een min of meer verplicht karakter. Hieruit vloeit voort, dat bedrijfstakken die deze 5 procent moeilijk uit de pro- duktiviteit of de rentabiliteit van het bedrijf betalen kunnen, de 5 procent mogen doorberekenen in de prijzen. Te verwachten valt dat er in januari een groot aantal prijzen om hoog zullen gaan. Bijzonder belang rijk zijn daarbij de prijzen van het levensmiddelenpakket. De prijzen van levensmiddelen komen immers iedere week terug en drukken extra zwaar op het huishoudbudget van ieder gezin. Het staat echter vast, dat juist in de levensmiddelensector niet aan een doorberekening van de 5 procent in de prijzen ontkomen zal kunnen worden. Het kruideniersbedrijf kan er terecht trots op zijn, dat het de afgelopen jaren meer prijzen heeft verlaagd dan verhoogd, maar de winstmarges zijn daardoor ook zo krap, dat een 5 procents loon stijging moeilijk en in de meeste gevallen onmogelijk uit de winsten betaald kan worden. Met een aan tal gemotiveerde, geringe prijsstij gingen voor levensmiddelen zal het publiek daarom in het nieuwe jaar rekening moeten houden. PRIJSVERHOGINGEN zijn voor het publiek, maar ook voor de handel geen aangename zaken. Ze ker geldt dit voor de middenstan der-detaillist of middenstander-am bachtsman, die in rechtstreeks con tact komen met de consument cn aan deze consument persoonlijk een prijsverhoging moeten meedelen en toelichten. Ook deze middenstanders moeten veelal tegen hogere prijzen inkopen, zowel bij de groothandel als de fa brikant. Geeft deze middenstander daarna zijn artikelen met eenzelfde winstbedrag als voorheen aan het publick door, dan moet hij meer geld investeren zonder meer winst te maken en gaat zijn inkomen dus niet met 5 procent omly>og, zoals van de overige consumenten. Ook bij de hogere prijzen zou de mid denstander er in dat geval op ach teruit gaan. Wij menen daarom, dat de mid denstander recht heeft op een vas te procentuele marge, die ook be rekend mag worden over de hoge re inkoopprijzen per 1 januari. Van de enkele procenten prijsstijging, die zich begin januari zal voordoen, zal de middenstander zelf dan nog maar een gering deel extra ontvan gen en wij vragen ons dan ook af, of ten departemente bij de vaststel ling van het prijsbeleid,er ook geen zorg voor gedragen dient te wor den, dat een gezond middenstands- bedrijf ook aan een verruiming van het inkomen komt met 5 procent. Er zal dan misschien hier en daar wel iets extra's aan de prijzen ge daan moeten worden. Het is im mers een christelijke sociale ge dachte, dat ieder om de ander denkt. De werkgever zal moeten denken om de werknemer, maar de werknemer evenzeer om de midden stander en de middenstander even zeer om zijn collega. Zo heeft ieder te denken om wie naast, wie boven of wie onder hem staat. De sociale gerechtigheid is hiermee gediend. Geallieerden zijn verbaasd Het Westberlijnse stadsbestuur heeft zicht gisteren voor het eerst in de geschiedenis rechtstreeks ge wend tot de regering van Oost-Duits- land. Bij monde van bestuursfunc- tionaris Horst Korber legde de West- berlijnse regering een kritische mon delinge verklaring af tegenover de Oostduitse onderminister van cul turele zaken, Erich Wendt, over het neerschieten door Oostduitse grens wachten van de 18-jarige Paul Schultz. Deze beide mannen hebben de onderhandelingen gevoerd over de tijdelijke regeling van de uitgifte van kerstpasjes. Het optreden van het WestberlUnse stadsbestuur kwam voor westerse func tionarissen als een volkomen verrassing, zo is meegedeeld. Van betrouwbare zij de is echter vernomen dat Westberlijnse functionarissen de Amerikanen tevoren hadden verteld met de Oostduitsers tc zullen gaan spreken. Westerse autoritei ten toonden zich verbaasd, temeer om dat het doodschieten van de Oostduitse jongen niets had te maken met dc pas jeskwestie. Woordvoerders hebben verklaard dat enig verschil van mening onder de westerse functionarissen bestaat over de waardering van de Westberlijnse stap. Een standpunt was dat het moei lijk voor Korber zou zijn geweest geen melding te maken van de schietpartij bij zijn ontmoeting met Wendt. Op een persconferentie zei een West berlijnse woordvoerder dat cr een „pro test" bij de Oostduitsers was ingediend. Later echter verbeterde hij zichzelf en deelde hij mee dat het een „verklaring" geweest Voor vervolg zie pagina 7 Zuidelijke wind Veranderlijke bewolking cn overwe gend droog weer met op sommige plaat sen mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen. (Voor vervolg zie pagina 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1