DROOM UITVINDER MEESTAL BEDROG In 95 pet. van gevallen volgt teleurstelling Puzzelhoek ÖJSpïsch Het wordt dringen in de grote kopgroep Van Mastrigt treedt af als voorzitter CNV NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 DECEMBER 196' (Van een onzer verslaggevers) JN hun dromen wanen zij zich wellicht een Edison, -*■ een Bell of een Watt. Misschien zien zij visioenen van een gouden toekomst met een eigen fabriek of een landhuis. In gedachten lezen zij vet hun namen in de kranten. Misschien. Maar, zegt de heer R. War tenaar, directeur van het bureau voor uitvinders, van elke honderd uitvindingen in Nederland, zijn er maar 15 interessant genoeg om nader te worden bekeken. En van die 15 vallen er na nader onderzoek nog eens 10 af zodat er maar vijf overblijven. En van die vijf is er vrijwel niet één rijk geworden. Deze tendens weerspiegelt zich trou wens ook in de cijfers van de octrooi- raad, die CO procent van de aanvragen afwijst. Van 40 procent der gevallen, waarin men octrooi verleent is 80 procent niet rendabel omdat men er niet uithaalt wat er in zit. Ruim 60 procent van dit gedeelte is al direct verliesgevend, de rest blijft quitte, dat wil zeggen dat de opbrengst de oc- trooikosten (tenminste duizend gulden de kosten van het prototype en de ontwikkelingskosten niet te boven Waarschuwing Wij helpen de kleine man, zegt de heer Wartenaar. De particulier, die meestal niet weet wat hij moet doen met zijn uitvinding. Wij waarschuwen hem ook. Voor de grote bedrijven is dit niet nodig. Die hebben omdat men in Nederland zijn octrooi-aanvraag niet zelf mag indienen hun eigen octrooige machtigden. Dat zijn academici, die de bedrijfsuitvinding op praktische waarde testen en die de ingewikkelde aanvraag procedure tot in de details kennen. Phillips bijvoorbeeld heeft dertig van deze gemachtigden in dienst, de B.P.M 50. De kleine uitvinder moet dat alle maal zelf maar doen en dat is on mogelijk. De heer Wartenaar trekt laden open. Dozen komen te voorschijn. Inzendingen van mensen, die na dikwijls jarenlang speur-en-denkwerk Kledingmagazijn en Televizier „vonden elkaar" voor rechter Het kort geding, dat door het kleding magazijn Utrecht te Heerlen tegen het weekblad Televizier aanhangig was ge maakt en dinsdag diende voor de presi dent van de rechtbank te Maastricht, mr. P. Paulissen, is geëindigd in het feit, dat beide partijen elkaar vonden op basis van de plaatsing van een wederwoord van het kledingmagazijn in het weekblad. Hiermede liet de advocaat van het kle dingmagazijn de eis, die aan de dagvaar ding ten grondslag lag, vallen. Zoals bekend pleegt het kledingmaga zijn een groot deel van zijn klanten met bussen uit het omringende buitenland aan te voeren. Het adverteert onder de slagzin „Tweemaal kopen, eenmaal be talen". Televizier wijdde aan 1 koopsysteem een artikel in de a een kritische analyse, die aanleiding werd tot een dagvaarding kort geding wegens belediging en onrechtmatige daad. Het kledingmagazijn had geëist, dat de redactie van het weekblad zelf het arti kel zou terugnemen, hetgeen het week blad weigerde. Verhoogde uitkeringen van maatsch. werk De maximum uitkeringen op grond van de tijdelijke Injstandsregeling voor mindervaliden worden met ingang van 30 december 1963 voor personen van 21 tot 30 jaar verhoogd van 24.50 per week tot 28,10 en voor ouderen van 34,35 per week tot 39,35 (te vermeer deren met de premies voor vrijwillige cn aanvullende ziekenfondsverzekering. De wetten buitengewoon pensioen 19401945 en zeelieden-oorlogsslachtof fers worden behoudens goedkeuring der staten-generaal zodanig gewij zigd dat de uitkeringen van 1 januari 1963 worden verhoogd met 3% procent en met ingang van 1 januari 1964 bo vendien met 10 procent. V ervolg-puzzel Vul horizontaal in: 1. betaald: 2. draad van radiotoestel; 3. zwarte vrouw: 4. rechtschapen; 5. het deel dat iemand toekomt uit een na latenschap; 6. rampzalige toestand; 7 volslagen mislukking: 8. erflater die een legaat gemaakt heeft; 9. amandelmelk met suiker en citroenschillen; 10. te de len getal; 11. iedereen. 11 Het tweede woord begint met de laat ste twee letters van het eerste woord, het derde woord met de twee laatste letters van het tweede woord, enz. Bij juiste oplossing leest men op de kruisjes een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. ervaren; 2. Vermeer; 3- Leerdam; 4. legeren; 5. geleerd; 6. portier: 7. ham ster; 8. honderd: 9. negeren; 10. Heerlen; 11. perkoen; 12. erfenis. hun werkstuk laten beoordelen en nu praten over het „ei van Colum bus". Een blikken vliegtuigje is er bij, waarvan de inzender zegt dat dit het ideale model is van het su personische vliegtuig van de toe komst. Uit een andere doos rolt een plastic kapje, dat scooterrijders moet beschermen tegen het barre klimaat. Een andere inzender stuur de een in de vestzak mee te nemen rondzaag. Nog een ander vertelt de ideale schoenlepel te hebben uitge vonden. Wat doet het Bureau voor Uitvinders (een stichting) daar nu mee? De heer Wartenaar: voor zover de inzendingen al niet direct afvallen, gaan de uitvinding origineel is. Daarvoor wordt de literatuurrecherche van de oc- trooiraad ingeschakeld. Later gaan w« dan eens kijken of de vinding in de prak tijk is toe te passen en of de inzender ei wel verstandig aan doet octrooi te laten aanvragen (wat zeer kostbaar is) vinding in de praktijk te gaan Meestal blijkt dit laatste voo niet mogelijk omdat dit te hoge investe ringskosten met zich brengt Dat is trouwens ook een struikelblok wanneer men zijn octrooi wil verkopen („wat wij altijd aanraden"): de fabrieken wagen veelal geen kapitalen aan de dik wijls grote investeringen. De snelle ver oudering van de techniek speelt daarbij een rol. Nieuwe methoden van vandaag kunnen morgen verouderd zijn. De heer Wartenaar noemt het voorbeeld AKU die in 1928 een hele nieuwe fabriek liet bouwen om een nieuw spinprocédé te gaan toepassen. Enkele jaren later dit procédé totaal verouderd. Ook met technisch-economische aspec ten zal men rekening houden. Er is l voorbeeld bekend dat het rendement x de fiets met 30 procent kan worden v hoogd door een andere overbrenging gebruiken. Maar geen enkele fabriek wil daarmee beginnen. Het is onmogelijk plotseling de hele markt om te zetten. In zulke gevallen wordt een octrooi wel gegeven, maar wat heeft de uitvin der eraan? Een waarschuwend woord is hier wel op zjjn plaats om te voorkomen dat de man er zelf een financiële strop op zijn hals haalt. Het is wel ge beurd dat een heel familiekapitaal van duizenden guldens in een uitvinding werd gestoken, zonder dat daar ooit een cent is uitgekomen. Bemiddelaar Ziet het bureau werkelijk mogelijk heden voor een vinding, dan wordt alles gedaan om de uitvinder te helpen verkopen of toepassen van zijn idee. Het bureau treedt dan op als bemiddelaar tussen uitvinder en fabrikant. Het be schikt daarvoor over een groot aantal laties in het hele land. De heer Wartenaar verheelt echter niet it van de kleine duizend inzendingen, die hij elk jaar binnenkrijgt, het maar iet een zeer klein gedeelte zover komt In de meeste gevallen loopt het uit een teleurstelling voor de uitvinder, die zijn visioenen dikwijls in één slag vernietigd ziet. Dat komt ook omdat hij zich van te voren meestal niet af vraagt wat de mogelijkheden van zijn idee zijn of door onwetendheid. Zo krijgen we bijvoorbeeld veel in zendingen binnen van mensen, die vertellen dat hun idee aanzienlijk goedkoper is dan een reeds bestaand produkt. Zij kijken dan alleen naar de winkelprijzen, maar vergeten dat van veel produkten niet minder dan vijftig procent naar de tussenhandel gaat Dat de dikwijls met zoveel hartstocht en enthousiasme tot stand gekomen vindingen van de kleine man meestal op een fiasco uitlopen, tonen ook de cij fers aan: slechts tien procent van alle verleende octrooien gaat naar de parti culiere ideeën-man. Negentig procent wordt aan vindingen van de grote ondernemingen verleend Ondernemingen, die heel anders staan te- Dagelijks stromen de grote en kleine pakketten binnen, de telefoon staat geen moment stil en bij tientallen vallen de brieven in de bus van het kantoor aan het hoofdstede lijke Rokin. „Wij moeten dat enthousiasme altijd 'n beetje temperen", zegt de heer Wartenaar, de man die de kleine particulier of het kleine bedrijf, zoals hij zegt, met zijn bureau met raad en daad terzijde wil staan „omdat men dikwijls niet weet hoe men het probleem van het vorkrij gen van een octrooi moet aanpakken". De mensten verwachten dikwijls gouden bergen en zijn bereid grote kapitalen te steken in de ontwikkeling van hun vinding. In de meeste gevallen moeten we dat afra den. Omdat vaak blijkt dat eenzelfde uitvinding al eens eerder gedaan is of omdat de uitvinding nooit rendabel zal zijn te maken. genover een uitvinding, omdat die aan de lopende band worden gedaan. Zij be schouwen een octrooi meer als koop waar, die uitgewisseld wordt en waar mee goede zaken kunnen worden ge- Subsidie Alle inzendingen worden door de heer Wartenaar persoonlijk behandeld. Zijn bureau, dat wordt gesubsidieerd door o.m. het ministerie van economische za ken, de maatschappij voor nijverheid en handel, de octrooiraad en de Rijksnijver- heidsdienst, is klein. De directeur werkt met slechts enkele personeelsleden. Maar reeds velen zijn door zijn bureau van deskundig advies voor zien. Vele malen kon de heer War tenaar teleurstellingen en fianciële fiasco's voorkomen. Fiasco's, die de meesten te wachten zouden hehhen gestaan, als ze niet tijdig raad had den gevraagd. 1 JAu£RL& Arts voor Ned. ploeg in Winterspelen Het Ned. Olympisch Comité heeft als arts, toegevoegd aan de Ned. afvaardi ging voor de Olympische Winterspelen te Innsbruck, aangewezen de heer A. A M. F. Pannekoek (Helmond). Dokter Pannekoek geniet in de Ned. sportwereld bekendheid als begeleidend arts van het Ned. voetbalelftal. Japanse schaatsers voor Innsbruck De Japanse schaatsploeg, die zal deel* nemen aan de Olympische Winterspelen te Innsbruck, is reeds samengesteld zal bestaan uit drie dames en vijf heren. De ploeg, die op 21 januari per vlieg tuig vanuit Tokio naar Innsbruck ver trekt, bestaat uit de volgende rijders er rijdsters met achter hun namen vermeld de afstanden, waarop zij zullen uitkomen, alsmede hun beste tijden hierop: heren: Fumio Nagakubo (500 meter 40.4, 1500 m 2.14.4); Keiichi Suzuki (500 m 41.8, 1500 m 2.15.6); Yoshi- hiro Kono (5000 m 8.17.9, 10.000 m 16.53.9), Satoshi Shimpo (500 m 43.8. 1500 m 2.15.3), Toyobumi Aruga (5000 t 8.22.9, 10.000 m 16.51.4). dames: Hatsue Nagakubo (500 m 46.6, 1000 m 1.35.8, 1500 m 2.32.3, 3000 m 5.21.4), Kaneko Takahashi (500 m 49.-, 1000 m 1.38.5), Yasuko Takano (500 m 48.4, 1000 m 1. 1500 m 2.31.5, 3000 m 5.29.7). Op Oudejaarsavond 300 treinen minder Op oudejaarsavond zal na negen een groot aantal treinen niet rijden. We gens het te verwachten geringe reizigers verkeer zullen ongeveer driehonderd treinen, verspreid over het hele land, worden opgeheven. Op de stations han gen overzichten van de gewijzigde dienst regeling. IN DE EREDIVISIE VOLLEYBAL AMVJKweekschool; Kweekschool— Odulphus; Valuas—SFC; Valbovol—SOS; DESOlhaco; Libanon—Cito Hoewel het aantal gespeelde wedstrijden van de onderscheidene ploegen nogal verschilt, gaat de divisie een spannend weekeinde tegemoet. Voor het eerst na vele weken is weer volledig programma vastgesteld. Alleen Oranje Nassau en Tor nado spelen niet. Kweekschool komt twee maal in het Veld; vanavond in Amsterdam tegen landskampioen AMVJ en morgen in dien de wedstrijd in Deventer althans kan doorgaan tegen Odulphus. Beide Skiën in St. Moritz Italiaan Aimoni beste springer Bij de traditionele internationale ski- springwedstrijden op Tweede Kerstdag op de Olympische springschans van St. Mo ritz zijn uitstekende prestaties geleverd. t vier keer toe werd het record van deze schans, dat sinds 1956 met een sprong van 73 meter op naam stond van de Duitser Harry Glass, verbeterd en het ve record kwam tenslotte op naam de winnaar van de wedstrijden, de Italiaan Giacomo Aimoni, met 75 meter, namen 34 springers uit vijf landen de wedstrijd deel. Aimoni eindigde op' de eerste plaats met een totaal ~!3,8 punten. De tweede en derde prijs waren resp. de Zwitsers Heribert Schmid met 214,1 pt en Ueli Scheidegger met 212,7 pt. De vierde tot en met de zevende plaats werden weer ingenomen door Italianen. Ook de wedstrijd voor juniores eindig- 2 in een Italiaanse zege, namelijk van Mario Cecon, wiens beste prestatie was sprong van 74 meter, welke afstand ook Aimoni (buiten zijn recordsprong om) tweemaal had behaald. keren zal Kweekschool met een neder laag genoegen moeten nemen, hetgeen dus inhoudt, dat Odulphus in de kop groep blijft en AMVJ zich op de zevende plaats zal handhaven. Winst op de rang lijst zit er voor de Amsterdammers niet in, doordat Libanon een zekere zege tegen Cito tegemoet gaat en de Zeister ploeg, momenteel derde, op de ranglijst pas seert. Maar ook leider SOS wint en wel van Valbovol. dat vierde staat, terwijl het Haagse DES, dat tweede is. ondanks een zege op Olhaco tweede blijft. Het wordt dus dringen aan de kop van de ranglijst, temeer omdat Valuas zich via een zege op SFC handhaaft op de achtste plaats. Er komen dus bovenaan de ladder verschuivingen voor, waarvan Libanon met twee plaatsen winst het meest zal profiteren. De scheiding tussen de ster kere en de zwakkere ploegen zal na het komende weekeinde alleen maar des te duidelijker worden geaccentueerd. In de Hoofd- en Overgangsklasse wordt morgen niet gespeeld. VAR versloeg Algerie In het Voor-Olympische selectietoer- nooi volleybal heeft de Verenigde Arabi sche Republiek gisteren in Alexandria met 3—1 gewonnen van Algerië. De set standen luiden: 15—2, 13—15, 15—2, 15—3. Paviljoen uitgebrand van psychiatrische inrichting In het paviljoen Dennenoord van de christelijke psychiatrische inrichting Vo gelenzang in Bennebroek heeft dinsdag avond een felle brand gewoed De pa tiënten konden op tijd naar andere pa viljoens worden overgebracht, maar de afdeling brandde totaal uit. Nadat eerst de plaatselijke brandweer was gewaarschuwd, werd later ook de hulp ingeroepen van de brandweren uit Vogelenzang (gemeente Bloemendaal) en Haarlem Door de onbekendheid met het terrein duurde het een kwartier voor de brandputten waren gevonden In het paviljoen Dennenoord verble- dcn-Europa lag en de ontwikkeling var diepe depressie ten noorden var Schotland hebben gedurende de Kerst dagen een snelle inval van de dooi be werkstelligd. Nadat gistermiddag eer kleine storing met regen was gepasseerd kwam ons land wel weer tijdelijk onder een uitloper van het hogedrukgebied, zodat de temperatuur in het Westen van het land tot om het vriespunt daalde en op vele plaatsen een dichte mist ont stond, maar geudrende het komende et maal zal de wind alwee- gaan toenemen uit zuid tot zuidwest, zodat dan de voer van zachte lucht hervat wordt. De toenemende wind wordt veroorzaakt door dat een diepe oceaandepressie haar in vloedsfeer geleidelijk naar IJsland er Schotland en later ook naar het Noord zeegebied uitbreidt. De regenkansen zijn nog klein en het zicht zal langzaam vt beteren. ZON EN MAAN 28 december: zon op 08.48, onder 16.: maan op 15.05, onder 06.06. HOOGWATER SCHEVENINGEN 28 december: 0.51 v.m.; 13.12 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station Weeri- cesteldh WInd- rl ebt. éi II ïl i II D. Helder Ypenburg VlLssingen °nm£ w 6 2 6 4 5 -0 5 0 5 7 6 Eelde De Bilt Twente Eindhover h 4 2 3 3 3 1 4 0 4 12 7 2 4 6 8 Zd.-Limb. Helsinki Stockh. gh. bew. S 3 4 2 -0 4 2 7 0.1 Kopenh. Aberdeen zinÜii Tzw 4 -1 -7 2 1 4 -1 0.1 0 Londen windstil zzw 2 6 -1 3 -1 6 Luxemburg mist Parijs gh. bew. ozc 2 5 3 10 3 5 1 1 Grenoble 0nmist no 1 windstil 11 -0 6 -7 0 0 Berlijn Frankfort gh"bew gh. bew. zzv 6 3 2 3 München ZUrich zw regen fZ 3 4 -1 7 -4 0.1 0 Wene? «zei windstil windstil 6 -7 4 -5 -5 -7 0 0 Belgrado Athene Rome Ajaccio niet ontv. onbew. windstil ono 4 windstil 4 -9 16 5 15 4 0 0.2 o Madrid Mallorca Lissabon Z h! bew! wir 2 dstil 6 9 2 15 3 15 7 0 0 0 Olympische Spelen Voor de Olym pische Winterspelen in Innsbruck heeft het Japans Olympisch Comité 48 deel- >rs en 13 officials aangewezen. Feestdagen!.. Seven-Up hoort erbij. Als fris drank, als mixdrank, als feéstdrank. Mix eens met Seven-Up: Oude of jonge jenever, bessen- of citroenjenever, cognac of vermouth... ver rukkelijk! Probeert u Seven-Up ook eens aan tafeL Seven-Up is ook verkrijg baar in handige draagcar- tons en in de voordelige gezinsfles. VERRUKKELIJK Li (Van onze soc.-econ. redactie) De heer C. J. van Mastrigt heeft de wens te kennen gegeven af te tre den als voorzitter van het CNV. Aan deze mededeling van de zijde het CNV werd in een officieel i muniqué toegevoegd dat de functie van voorzitter voor hem grotere spanning heeft gevraagd dan de func tie van gewoon bestuurder bij vakverbond. De gezondheidstoestand van de heer Van Mastrigt staat niet toe dat hij nog langer voorzitter blijft De bestuursorganen van het CNV zul len nu op korte termijn zich beraden over de bezetting van de vrijgekomen voorzitterszetel. Gebruikelijk is dat het bestuur een kandidaat voor bet voorzit terschap voordraagt. De nieuwe voorzit ter moet door de algemene vergadering gekozen worden, welke waarschijnlijk nog in januari in buitengewone zitting 37 Ciska kwam heftig overeind en verloor haar neuskapje. „Bah, wat hebben die kinderen van ons toch een gebrek aan gemeenschapszin!" ze geërgerd tegen haar man, die in de ligstoel naast haar een detectiveromannetje lag te lezen. „Hè?" vroeg dokter Van Balen goedig. Hij had het gesprek niet gevolgd, want de moordenaar had zojuist voor de tweede keer zijn slag geslagen. Ciska merkte zijn gebrek aan interesse op en werd daardoor nog bozer. „Dat lieve doch tertje van jou!" zei ze met een driftige hoofd knik naar Marrit, die met haar duim in haar mond tegen de spéelgoedauto'tjes stond te schoppen „dat totaal geen gemeenschapszin heeft!!" „Geen enkel kind van vier jaar heeft veel gemeenschapszin," vergoelijkte dokter Van Balen. Hij legde zijn vinger bij de regel waar hij was blijven steken en zuchtte onderdrukt. Ciska keek hem fronsend aan. „Kom Jeroen," riep Lily afleidend, „zullen e gaan?" Jeroentje, die een beetje zenuwachtig van zijn moeder haar zijn vader had staan kijken, wendde zich haastig naar Lily. Hij stak zijn handje uit en legde dat in de hare. „Ik zal voor een plaid zorgen, hoor," beloof de Lily opgewekt, en Marritje," ging ze 'én adem door, „weet je wat wij gaan doen als Lily straks terugkomt? Dan gaan wij de winkel in het dorp om een mooi plaatje te kopen voor op je mouw. Dat wou je toch zo graag? Maar dan moet je nu lief Ze bukte zich en zoende het kleine boze gezichtje. „Ben je erg boos op Lily?" drong Lily met een komiek gezicht aan. „Erg, èrg boos? Nee toch?" De kinderogen draaiden eerst onwillig weg, maar toen kon het kleine meisje zich niet meer goedhouden en barstte in schateren uit. .,Nou, we gaan hoor!" riep Lily bij de deur, achteromkijkend naar de Van Balens. Ze ving de erkentelijke blik op van de dok ter, eer hij zich weer over zijn boek boog. Ciska keek Lily fronsend na. Het was vanaf het hotelletje niet langer dan tien minuten lopen tot aan de Skiwiese, en het speet Lily bijna, dat het niet verder was, zo'n verkwikking was de wandeling. Ze Het grote M. C. LOONEN-VAM DER LINDEN liep, bewust genietend van alles om haar heen, over de gladde weg, met het stille Jeroentje naast zich. Van terzijde keek ze naar het kind. Hij sloot zich soms zo op, in een voor zijn leeftijd onnatuurlijk nors stil zwijgen. Ze bukte zich en gooide wat sneeuw naar hem toe. Hij lachte, keek uitdagend en schop te met zijn Schoen een lading sneeuw terug. „Fijn is het hier, hè Lily?" zei hij, opeens blij. „Nou en of!!" beaamde ze met een knip oog. „Nou, probeer eens raak te gooien!" Als zij met het jongetje alleen was, was hij meestal vrolijk, maar zo gauw zijn moeder er bij was, trok hij zich terug. Niettemin had hij een angstig soort bewondering voor Ciska, was er altijd vol van, als ze optrad in een uitvoe ring, merkte het altijd op wanneer ze iets nieuws aanhad. Misschien, dacht Lily, voelde het kind instinctief aan, dat hij het tegen zijn moeders felheid en levensdrift toch nooit zou kunnen opnemen, werd hij overschaduwd door haar al te krachtige persoonlijkheid. Want een persoonlijkheid wès Ciska, dat moest Lily toegeven. Eigenlijk kan ik zelf evenmin tegen haar op, dacht Lily opeens verwonderd. „Ik zou wel naar boven willen met de kabel baan", verbrak Jeroentje Lily's gedachtengang. „Maar Pappie en Mammie zijn al geweest en toen was ik er niet by. Toen moest ik slapen. Slapen als je haast zeven bent." Hij trok een minachtend gezicht Lily lachte. „Nou, we blijven hier nog bijna twee weken," troostte ze. „We zullen heus nog wel eens gaan." Opeens klonken vlugge voetstappen achter baar en toen Lily omkeek, zag ze dat een lange blonde jongeman haar ingehaald Ze kreeg de neiging om snel weer vóór zich te kijken. Natuurlijk was het een Zweed of zo iemand, vermoedde ze. Hij zag er tenminste verschrikkelijk Scandinavisch uit met zijn lich te haren en zijn helblauwe ogen. „Hallo!" zei de jongeman, Lily's ontoeschie- telijkheid negerend. „Zo, schone dame, nu bent u honderden kilometers van huis gegaan om geen Hollanders tegen het lijf te lopen en nu komt u er al in de vroege morgen een tegen. Hallo boy," zei hij tegen Jeroen, die alleen maar keek en niets terugzei. „Zeg eens dag," moedigde Lily aan. „Dag," mompelde Jeroen, een andere kant uitkijkend. De Hollander stelde zich voor en informeer de, hoe lang Lily al in het dorp was. „Een week," vertelde ze. „Weet u, ik dacht dat u een Zweed was. U zag er zo Zweeds uit en ik werd al zenuwachtig bij het idee om weer het een of andere onbegrijpelijke Duits of Engels te moeten verstaan!" De jongeman lachte. „Een Zweed heeft zélf wel bergen," merkte hij op. „Die hoeft niet helemaal hierheen te komen om te winter sporten." Lily kreeg een kleur. „O ja, da's waar," ontdekte ze. Ze glimlachte verontschuldigend, maar voelde een lichte tegenzin opkomen tegen deze jongen, die haar eigenlijk beetje belachelijk had gemaakt. „Neemt u niet kwalijk, maar ik moet doorlopen," zei ze met een klein laagje ijzel over haar stem. „Ik moet hem nog naar de kinderklas brengen ook!" Ze begon weer verder te wandelen, terwijl de jongeman een paar passen met haar meedrentelde. „Als u er geen bezwaar tegen heeft, loop ik zover mee," zei hij. „Ik moet ook die kant uit." Dit was voor haar een vertrouwde situatie. ..Helemaal niet," zei ze en ze kon niet nala ten, haar stem een tikje ironisch te laten klinken, als wraak voor zyn gelach van zo even. (Wordt vervolgd) bijeengeroepen zal wonden. Op korte ter mijn valt ook een buitengewone zitting van de verbondsraad van het CNV te wachten. De heer Van Mastrigt, die ook de af gelopen weken weer rust heeft moeten houden, heeft zijn werk bij het verbond gedeeltelij khervat. Hij blijft voorlopig de voorzittersfunctie waarnemen. De heer Van Mastrigt, afkomstig uit de kring van de landarbeiders, is voor zitter geweest van het CNV van sep tember 1959 af toen hij de heer Ruppert in deze kwaliteit opvolgde. Hij was voordien bestuurder van het CNV, spe ciaal belast met het werk van de sociale verzekering. Aan de totstandkoming van de algemene oudersdomswet heeft hij belangrijk bijgedragen. Uit het CNV- communiqué was hedenmorgen niet op te maken welke functie de heer Van Mastrigt in de toekomst bij het CNV zal gaan vervullen. Crisis in Griekenland Kabinetsf ormatie is niet gelukt De leider van de Griekse nationale radicale unie, Panajotis Canallopoulos. heeft zijn verkennende besprekingen over de mogelijkheid tot vorming van een nieuwe regering gestaakt. Koning Paul had hem hiermee belast nadat het kabinet-Papendreou dinsdag was afge treden. Verwacht wordt dat Canello- poulus, die een langdurig onderhoud gehad heeft met de demissionaire pre mier, de koning zal meedelen dat hy geen enkele oplossing voor de crisis heeft gevonden. Ministers evenzeer verantwoordelijk voor beleid KLM Het lid van de Tweede Kamer ir. S. A. Posthumus (soc.) heeft de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aart. sen, gevraagd, of de geruchten Juist zijn volgens welke van de zijde van de raad van commissarissen van de KLM reeds eerder aan de minister gveraagd zon zijn te bevorderen, dat de raad zou besluiten collectief zijn zetels ter beschikking te stellen. Is het ook juist dat de minister toen dit advies heeft afgewezen? De heer Posthumus vraagt verder, of het waar is, dat elke belangrijke beslis sing van de raad slechts genomen is met instemming van de betrokken ministers, zodat geconcludeerd moet worden, dat er met betrekking tot de gang van zaken in de KLM een volstrekt gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid van de beide betrokken ministers cn de raad van commissarissen aar.wezig is. Als de minister op deze vragen bevestigend ant woordt, moet dan niet de conclusie wor den getrokken, dat het collectief ontslag van de raad ten onrechte de indruk zou kunnen wekken, dat deze raad uitsluitend verantwoordelijk wordt gesteld voor een beleid, waarvoor de beide betrokken be windslieden evenzeer verantwoordelijk moeten worden gesteld?, zo vraagt hij. Schorsing ingetrokken Dir. GGD Vlaardingen: nu eervol ontslag (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Vlaardingen heeft dinsdagavond in een besloten spoedvergadering aan de directeur van de plaatselijke Gemeentelijke Genees kundige Dienst, dr. C. J. Storm op diens schriftelijk verzoek eervol ontslag oit de gemeentedienst verleend met ingang van 1 juli 1964. Gelet op dit besluit van de gemeente raad hebben burgemeester en wethou ders de heer Storm met onmiddellijke ingang buitengewoon verlof verleend tot en met 30 juni 1964. met behoud van be zoldiging en onder gelijktijdige intrek king van hun besluit van 20 december, waarbij dr. Storm „wegens het in ernsti ge mate missen van de geschiktheid no dig voor het bekleden van zijn betrek king* werd geschorst. De gemeenteraad heeft verder beslo ten dr. Storm met ingang van 1 juli 1964 e8R a?°Pende uitkering te verlenen De Vlaardingse politie heeft tegen dr. 5t®™ ®fn justitioneel onderzoek inge steld. Hy is vorige week donderdag aan gehouden en vrijdagmiddag daarop, na overleg met de officier van justitie te Rotterdam, heengezonden. Het onderzoek van de politie gaat door. ook nu de schonsing is opgeheven. De 61-jarige C. Klootwijk, typograaf te Rotterdam, is op tweede kerstdag s middags in het water van de Nieuwe Maas verdronken. De man wilde familie bezoeken aan boord van het binnenschip wniem, gemeerd aan de Feijenoord-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5