Nieuwe Leidse Courant i Leven van 919 werd gespaard DE HERDERS Nederland kan zijn over voldaan Brussel" Melk twee weer eent duurder m ef Bruin gezicht niet langer populair weerbericht Margarine wordt niet duurder „Belangrijke dag voor de Europese landbouw" Elfstedentocht: liet woord is weer gevallen.... Reddingvloot weggevaren van rampschip Dins-dag 24 december 1963,44ste jaargang Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBIAD „Stintvastigh is ghebleven mijn h«rt In Hghenspoet" ORGELS, PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt vrijblijvend BODEGRAVEN TELEF. 01726—2541 h Omdat eenvoudigen verstaan Wat door geen ingewikkeld zoeken Noch lezen in geleerde boeken Begrepen wordt of nagegaan, Zyn herders toen in uwen stal Geknield en hebben U aanbeden; Dit is tweeduizend jaar geleden En nog weet elk het overal. Geen mens heeft ooit hun naam gemeld, De rest van hun onschuldig leven Is door geen wetenschap beschreven, Wordt slechts aan kinderen verteld. Anton van Duinkerken. ET bruine gezicht als statussym bool heeft afgedaan, zo verze- lerde ons de vereniging voor vreem- plingenverkeer in de wintersporl- Ïntra bij Innsbruck. Men zal ver- r moeten trekken om zich te on- In één oogopslag Kerkelijke kerstboodschap pen pag. 2 Het gordijn scheurtre- po rtagereis naar Tsjecho- slowakije pag. 5 Boswachter De Bree: het zal je gebeuren pag. 5 Nieuwe actie voor buschauf feurs pag. 6 Koninklijk gezin vierde kerstfeest pag. 6 ;n knikt# Niet negatief zijn over de woningbouw pag. 6 Minister achter het orgel pag. 7 Mr. Langemeyer voorzitter pacificatieoommissie pag. 7 Conflict om water in Israël pag. 9. Spek?" aan. Heb Toe moet indelweg, aden. En grauwe iten zich ter rond- naal niet t zal nog aze ogen het beste derscheiden van de „gewone man". Dat gebeurt dan ook, want de vlieg tuigboeking naar verre streken ne men in aantal toe. Maar het feit dat de animo voor een wintersportvakantie in bepaalde kringen wat op zijn retour is, neemt niet weg dat er weer duizenden naar de be sneeuwde bergstreken in Oostenrijk, Zwitserland en Italië vertrokken zijn. De vraag is nu: wie zal het winnen, de sneeuw of de palmen? De zon is niet in het geding, want die heeft men ook hoog boven in de bergen. Velen die eenmaal met de wintersport hebben kennis gemaakt, willen deze ken nismaking niet hernieuwen. Zij prefe reren nu zon en warmte. Dan is er ook nog de tanende belangstelling van die groepen, die alleen maar naar de winter- centra willen gaan terwille skieën, schaatsen en sleeën. De barre winter van vorig jaar ligt nog vers in het geheugen en de vroeg- Matige lol strenge vorst Droog weer met weinig of geen be wolking. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht en morgenochtend matige, op enkele plaat sen, strenge, vorst, midden op de dag lichte tot matige vorst. (Voor vervolg zie pagina 7) tijdige sneeuw die ditmaal viel, doet het verlangen naar ders bepaqjd niet groeien. „De vergaande wil om tot een compromis te komen" zoals ministei Luns het gisteravond noemde heeft ten slotte in Brussel de doorslag ge geven. Na dagenlange intensieve besprekingen is de „marathon-zitting" geëindigd met de goedkeuring door de ministers van de zes landen van de E.E.G. van het compromisvoorstel van de Europese commissie, waarin de basis is gelegd voor de voltooiing van het gemeenschappelijk landbouw beleid en het standpunt, dat de gemeenschap zal innemen in de komende tariefonderhandelingen in het GATT, de „Kennedy-ronde". Vrijwel iedereen was het erover eens: de EEG heeft zich hersteld van de klap die aan het begin van dit jaar werd geïncasseerd bij mon de van president De Gaulle op zijn roemruchte persconferentie. Zeer te vreden toonden zich ook de Neder landse ministers Biesheuvel en voor Nederland beslist niet ongunstig. Minister Andriessen was zeer vol over het feit, dat Nederland niet zal den gedwongen de eerste twee jaar de margarineprijs te verhogen. De mogelijk heid bestaat, dat deze verhoging met drie jaar zal worden uitgesteld. En hü wa- ook niet ontevreden, evenmin als minis ter Luns, over de wijze waarop het stand punt is geformuleerd waarmee de E.E.G. de onderhandelingen met Amerika eertig andere landen over internatio nale tariefverlagingen gaat voeren. Minister Biesheuvel was in zijn nopjes /er de regelingen die op het gebied het zuivelgebied voor ons land zijn In Leeuwarden zijn plastic-gordijnen opgehangen in de grachten bij de Vrou- wenpoortsbrug en bij de Dokkumer Ee. Hierdoor kan de Leeuwarder stadsgracht vrij worden gehouden van het warme condenswater der industrieën. Bij een eventuele Elfstedentocht, waaraan men in Friesland thans begint te denken, kan de finish dan weer op de traditionele plaats, aan de voet van de Oldenhove worden gehouden. Als eerste datum, die voor de Elfstedentocht in aanmerking zou kunnen komen, wordt vrijdag 3 januari genoemd. Een vroegere datum zal niet mogelijk zijn met het oog op de feestda gen. Het zal echter bijzonder hard en con stant moeten gaan vriezen, wil op een dergelijke korte termijn nog een Elfste dentocht uitgeschreven kunnen worden. Tot nu toe heeft het te weinig gevroren en een belangrijk deel van de route, zoals bijvoorbeeld het Van Harinxmakanaal, ligt nog geheel open. Op de Friese me- •n is wel ijs aanwezig, maar het is nog «r onbetrouwbaar. Bovendien zou. voor men een Elfste dentocht kan uitschrijven, eerst nog een vaarverbod voor alle wateren van de provincie uitgevaardigd moeten worden en men is nu pas zover, dat wel over wogen wordt een dergelijk verbod in te stellen, maar dat zou niet gelden voor de grote vaarwegen. Ook is het bestuur van de Elfstedenvereniging nog niet bij elkaar geweest en evenmin bestaan er plannen om op zeer korte termijn te vergaderen. De brandende Lakonia van uit de lucht gefotografeerd. Duidelijk zijn de verwoestingen zichtbaar. troffen! Nederland mag bij export resti tuties verlenen die in toenemende mate door de gemeenschap zullen worden ge financierd. waarin ook is begrepen de toeslag die in ons land voor de industrie- melk wordt verstrekt. Dit betekent voor Nederland, dat per jaar ongeveer 50 mil joen gulden bij de volledige fondsen wordt gefinancierd Tot 1970 Anderzijds zullen tot 1970, uitgaande van een gebruik van twee miljard kilo zuivelprodukten in Nederland, de prijzen met ongeveer 100 miljoen gulden moeten Een ander knelpunt was de Nederland se wens, dat het Europese parlement be voegdheden krijgt om controle uit te oefenen op de uitgaven van het bij het gemeenschappelijk landbouwbeleid be horende oriëntatie- en garantiefonds, dat in de loop van de komende jaren enorme bedragen gaat beschikken. Men spreekt zelfs van bedragen in de orde van grootte van 2 miljard gulden. Besloten werd deze kwestie gelijk te behandelen met de politieke vraagstuk ken, die in februari 1964 in de minister raad aan de orde zullen komen! de uit breiding van de bevoegdheden var Europese parlement en de samensmelting van de uitvoerende organen van de Euro. pese gemeenschappen. Graanprijs uniforme graanprijs is nog geen beslissing genomen. West-Duitsland weigert het voorstel van de c- aanvaarden. Voor 15 april zal een besluit worden genomen, maar dit zal slechts voor één jaar bindend zün. Minister Luns vroeg voorts de aandacht voor het „open karakter" van de E.E.G., dat tot uiting moet komen in het stand punt van de gemeenschap in de Kennedy- ronde. Het standpunt zelf werd niet openbaar gemaakt, maar was, volgens insiders, zeer bevredigend. Het gaat niet voorbij aan twee beginselen: een goede interne markt van de E.E.G. heid naar buiten. (Voor vervolg zie pagina 10) De reddingsvloot van de vijf sche pen, die uit alle windstreken naar de brandende Lakonia waren gekomen, is weer weggevaren. Alleen cirkel den nog enkele vliegtuigen boven de plaats van de ramp op zoek naar overlevenden. Want nog ruim 100 op varenden worden nog vermist. En verder is het Britse vliegdekschep Centaur bij het brandende wrak achtergebleven. Misschien kan het karkas nog een prooi worden van zeeslepers, die gisteren al aan hun wedren zijn begonnen. Vandaag zouden de reddingsschepen de verschillende havens afmeren. Met aan boord 919 geredden van de 1081 opvarenden. Ook vervoeren deze schepen een aantal doden, die gebor gen konden worden. Het Argentijnse passagiersschip Salta >u in de loop van de morgen in Madeira aankomen. De bemanning van dit j tuig heeft tijdens de moeilijke redding van gisteren een heldenrol gespeeld. Niet minder dan 500 passagiers en bemannings leden pikten zij onder moeilijke omstan digheden uit zee op. Maar ook de Britse Montcalm, de Bel gische Charleville, de Braziliaanse Rio Grande en de Pakistaanse Mehdi hebben hun aandeel geleverd in de heroïsche slag om de levens van de 1081 die in die schrikkelijke nacht midden in volle van het brandende vaartuig moesten vluchten. Het was de kapitein va: Montcalm, die koel en berekend de i lijke redding heeft geleid. Nu heeft hij zijn taak overgedragen aan de com dant van het vliegdekschip Centaur. Maar veel heeft deze niet meer te doen. Het scheepsdrama heeft zich afgespeeld. (Voor vervolg zie pagina 10) (Van onze so< J^E minister u redactie) economische zaken heeft er in toegestemd, dat 29 december as. de prijs van losse en karnemelk met één cent per liter wordt verhoogd. De fles sen gepasteuriseerde en gesterl- leerde melk mogen met twee cent per liter omhoog en de karne melk en taptemelk in flessen gaat eveneens twee cent per liter meer kosten. Ook de melkprodukten. zoals yoghurt, pappen en vla, zul len in prijs omhoog gaan en wel met drie cent per liter. Voor de prijsverhoging van de melk moet uitgegaan worden van de prijzen per 1 november j.l. Zijn de prijzen tussentijds reeds verhoogd, dan moet deze tussen tijdse prijsoptrekking thans ver rekend worden met de officiële prijsstijging. Op 1 november werd de prijs van de melkprodukten (yoghurt, pap en vla) reeds met twee cent per liter opgetrokken, zodat deze produkten na 29 december vijl cent in prijs hoger mogen liggen dan op 1 november j.l. De prijsstijging is een gevolg van de verhoging van de lonen per 1 januari met vijf procent. Ook de minister van landbouw en visserij heeft met deze prijs maatregel ingestemd. Voor de mclkdetailhandel be tekent dit een verruiming van de winstmarge met gemiddeld ruim 40 cent per 100 liter. Met waar dering hebben de vertegenwoor digers van de melkdetailhandel geconstateerd, dat op het departe ment van economische zaken het begrip voor de moeilijkheden bij de melkdetailhandel groeiende is De prijzenbeschikking voor kar nemelk en melkprodukten blijft echter gehandhaafd. De prijzen in deze beschikking zijn aangepast aan de nieuwe maatregelen. De economische controledienst heeft zich de laatste weken genoodzaakt gezien vele processen-verbaal op te maken tegen melkdetaillisten wegens het vragen van te hoge melkprijzen. Overtredingen kwa men met name voor in de steden Leiden en Haarlem. Commentaren mijn. Een president tot wie wij hoog opzagen wordt gedood. Op een con ferentie hebben mensen, hoezeer een zelfde doel voor ogen, moeite elkaar te vinden. Daarvan vertelt de krant. Het is de wereld waarin wij leven. In deze zelfde wereld vieren wij morgen het Kerstfeest. W- mogen het morgen doen. maar eigenlijk mogen wij het iedere dag doen. Zoals wij ook iede re dag Goede Vrijdag mogen vieren en Pasen en Hemelvaart en Pink steren. Want dit alles heeft zich voltrokken in deze zelfde wereld, waarin zo veel onvolkomen lijkt en moeilijk. We hebben ervan verteld in ons kerstnummer dat we. als behorend bij onze krant, aan onze lezers en lezeressen ter hand hebben gesteld. Maar ook vandaag willen we dank baar naar het Kerstfeest wijzen, dat we als mensheid morgen vieren mo gen. en dus alle dagen van het jaar. Het is het feest van het Godskind Dat tot ons afdaalde, in onze we reldproblemen en in onze eigen vra gen. om naast ons te staan en ons, zoals dat heten mag. te verlossen. Het is een onvoorstelbaar groot ge schenk, en een voor ons allen. BRUSSEL hebben de politici elkaar toch weer gevonden. Het nieuwe Europa komt moeizaam tot stand. Het lijkt een onwillig samen gaan, maar het kost ook iets. Het is een geven en nemen. Ditmaal ging het erom. hoe de Ne derlandse prijspolitiek te verenigen met het Italiaanse boercnbelang. Om zulke zaken gaat het ook in het nieuwe Europa, en zij moeten waar devol worden geacht. Niet prettig was het dat. naar op zijn minst de schijn was, de Neder landse bewindslieden aanvankelijk ook onderling niet geheel eenstem mig waren. Onze bewindslieden zijn nog op een leeftijd dat het bloed kan bruisen. Niettemin verdient het in het vervolg aanbeveling, eensge zindheid te bereiken alvorens naar buiten op te treden. In vindingrijkheid is nu opnieuw voor de problematiek waarmee men te Brussel werd geconfronteerd een oplossing gevonden. Dat is mogelijk doordat men bij alle verscheidenheid aan het gemeenschappelijke doel vasthoudt. En dat is belangrijk. Er begint iets als een nieuw Europa te groeien. Al kost het nog langdu rig geconfereer. EIND vorige week vroegen wg begrip voor de bijzonder forse loonsverhoging, die onlangs door de streekvervoersondernemingen voor de busschauffeurs is overeengeko men- De toegezegde 15 procent gaat vijf procent uit boven het percen tage dat het bestuur van de Stich ting van de Arbeid voor 1964 in het algemeen wenselijk acht. De streekvervoersbedrijven hebben namelijk een achterstand, zowel wat betreft de lonen als de tarie ven. Met name bleek deze achter stand uit vergelijkingen met de be loning van chauffeurs, werkzaam bij de gemeentelijke vervoersbedrij- Thans is echter opnieuw onrust ont staan onder het buspersoneel bij het streekvervoer, omdat, zoals wij zaterdag publiceerden, de loons verhoging voor het buspersoneel bij de gemeenten volgens de toezeggin gen van minister Toxopeus geen 15 procent, maar ongeveer 18.5 procent zal gaan bedragen. Hiermede is de afstand in beloning tussen de „streekchauffeur" en de „stadsehauffeur" gehandhaafd. Het bedrijfsleven heeft zich zoveel mogelijk te houden aan de richtlij nen van het akkoord van de Stich ting van de Arbeid, maar de over heid voert naar het lijkt een ande re richtlijn voor het loonbeleid. Het is begrijpelijk dat de Prot.chr. bond van vervoerspersoneel zich gisteren telegrafisch tot de minister van verkeer en waterstaat heeft ge richt met het dringende verzoek om een onderhoud. Tussen het loon beleid van de overheid en van liet bedrijfsleven dient een coördinatie te bestaan. Deze coördinatie ontbreekt in dit geval, waaruit sociale onrust kan voortvloeien. De overheid, die zich formeel ook achter het loonak- koord van de Stichting van de Ar beid heeft geplaatst, dient hier haar verantwoordelijkheid voor het loon beleid te verstaan. Wegeninformatie werkt langer met feestdagen De wegeninformatiedienst KNAC ANWB zal de komende feestdagen langer in bedrijf blijven om aan de weggebrui kers, die van bezoek naar huis terug keren. nog laat in de avond actuele ge. gevens over de wegsituatie te kunnen verstrekken. Op beide kerstdagen zal de wegeninformatiedienst van zes uur 's morgens tot een uur 's nachts in bedrijf zijn, evenals op oudejaarsavond. De wegeninformatiedienst verstrekt de laatste twee weken circa 4000 inlichtin gen per dag. Pas vanaf een uur 's nachts zullen op de feestdagen de laatste ge gevens over de toestanden van het Ne derlandse wegennet via automatische antwoordapparatuur worden verstrekt. De wegeninformatiedienst KNAC-ANWB is te bereiken in Den Haag onder tele foonnummer 070-61.42.41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1