Nieuwe leMse Courant Dramatische redding van 1000 stnica DOOI man Caltex vindt een gasveld op Ameland Drama onder kerkdienst: vier doden bij overval Biesheuvel overtuigd van „redelijke oplossing" Grieks passagiersschip (vroegere „Johan J gaat brandend in oceaan ten onder Vandaag beslissing in Brussel verwacht Turken op Cyprus slaags met Grieken het Velen sprongen water in Frans schip in storm vergaan CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 23 december 1963,44ste jaargang Matige tot strenge vorst Droog: weer met weinig bewolking, maar op enkele plaatsen tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind overwegend tus sen oost en zuid, in de nacht en ochtend matige tot strenge vorst. Morgen overdag lichte tot matige vorst. (Zie verder pagina 9) Kantoren Leiden - Steensiraat 37 Postbus 76 Telefoon 31 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 De Griekse Lakenia. die van daag op de Atlantische Oceaan brandend is vergaan, was de vroegere Nederlandse Johan van Oldenbarnevelt, welk schip o.m. als emigranten schip dienst heeft gedaan. Uit de gloriejaren van „de Johan" deze foto. Prof. De Quay commissaris Noury en v. d. Lande Aandeelhouders van de Koninklijke idustrieele Mij. Noury en Van der Einde hebben prof. dr. J. E. de Quay en jr. O. Vogelenzang tot jkozen. VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS! Na zondags kabinetsberaad in Den Haag: (Van onze parlementsredactie) Het feit, dat Nederland door Frankrijk verantwoordelijk werd gesteld voor het niet op tijd slagen van de marathonzitting over het gemeenschap pelijk landbouwbeleid in de EEG is voor de Nederlandse delegatie aanlei ding geweest, zich naar Den Haag te spoeden om de kwestie aan de voltal lige ministerraad voor te leggen. Het zondagse kabinetsberaad was ongebruikelijk maar hoogst noodza kelijk, omdat naar algemene opvat ting het Nederlandse standpunt de uitslag van de Brusselse marathon zal bepalen. Na afloop van de minis terraad verklaarde minister-presi dent Marijnen gisteravond „over tuigd te zijn van een goede afloop' Ook de minister van landbouw, vice- premier Biesheuvel, zei er zeker van te zijn dat vandaag in de Belgische hoofdstad een „redelijke oplossing" Nicosia „in staat van oorlog voor de hangende vraagstukken zou worden gevonden. De bewindslieden wilden geen gede tailleerde mededelingen doen over de door de ministerraad genomen beslui ten. omdat dit de Nederlandse onder handelingspositie zou kunnen schaden. Maar het werd in ieder geval duide lijk, dat het kabinet het geheel eens was geworden over de te volgen lijn. Zaterdag deden echter hardnekkige ge ruchten de ronde, dat er ernstige me ningsverschillen zouden zijn ontstaan tussen met name de ministers Bies heuvel en Andriessen (econ. zaken) In een vraaggesprek voor de televisie zei mr. Biesheuvel hierover zaterdag avond: „We zijn het niet altijd over alle dingen eens, maar als we erover gaan praten, komen we eruit". Het voornaamste programmapunt het kabinetsberaad van gisteren was Nederlandse verzet tegen de hoge marga- rineprijs, die zal voortvloeien uit het promisvoorstel van de Europese e. Volgens insiders zou in Neder land de consumentenprijs voor marga- als gevolg van de voorgestelde Europese heffing op grondstoffen (ten behoeve van de Italiaanse olljventelers) margarine, met 4 cent per pakje stijgen en de slaolie met 20 ct. per liter. Na een dag van rust heeft de janning op Cyprus zich gisteren eer ontladen in een hevige schiet- frtij tussen Griekse en Turkse Cy~ 'ioten. Het vuurgevecht begon gis- rmorgen in het hoofdkwartier voor it leger en werd onmiddellijk in •le delen van Nicosia gevolgd door haten uit machinegeweren en pis- len. De Amerikaanse en Engelse trtegenwoordigers hebben bij presi- Int aartsbisschop Makarios aange- Wigen op matiging door beide ge- In één oogopslag Ook kosters trekken aan de bel pag. 2 Veel medicamenten hebben schadelijke bijwerking pag. 2 Kerstbezoek aan Oost-Ber- lijn pag. 5 Ben Bella prijst „Russisch systeem" pag. 5 Buitenlandse hulp in gevaar pag. 5 Pas ontdekte Nederlandse muziek op galaconcert pag. 9. Sport pag. 6 en 7 meenschappen op het eiland. In Tur kije is de kwestie zeer hoog opgeno men. De Turkse vice-president dr. Kutsjuk, heeft zaterdag reeds een onderhoud ge had met president Makarios waarna werd besloten tot instelling van een commissie om het incident van zaterdag te onder zoeken. Het zou niet worden toegestaan dat zich een verslechtering in de betrek kingen tussen de Griekse en Turkse ge meenschappen voltrok. In Turkije zijn vele demonstraties ge houden, vooral door studenten, om te protesteren tegen de vechtpartijen en de beweerde onderdrukking van de Turkse minderheid op het eiland. De Turkse regering volgt de zaak met gro te aandacht. Zaterdag kwam het reeds tot een barsting die aan twee personen het leven kostte. Dit incident was een rechtstreeks gevolg van de politieke strijd die is opge laaid na de voorstellen van Griekse zijde tot wijziging van de grondwet. Onmid dellijk na het gevecht hielden duizenden Turkse Cyprioten (er wonen driemaal zoveel Grieken als Turken op het eiland) een protestdemonstratie in de hoofdstad Na het vuurgevecht van gisteren wer den hotels, cafe's en restaurants snel ge- sloten. De straten leken wel uitgestorven op gewapende soldaten en politiemannen na. Verslaggevers die om inlichtingen kwamen op het hoofdbureau van politie werden weggestuurd door politiemannen met de bajonet op het geweer, onder het uitroepen van: „Ga weg, er is een oorlog aan de gang, we hebben nu geen tijd voor jullie". Een man is tot nu toe gedood. Drie Griekse gewonden zijn met kogelwonden in het ziekenhuis opgenomen. Zieken auto's die af en aan door de straten rij den, hebben nog vele andere slachtoffers opgepikt. Oplossing Mr. Biesheuvel meende gisteravond echter, dat voor deze zaak een oplossing kan worden verkregen. Het is evenwel niet bekend welke tegenvoorstellen de Nederlandse delegatie op dit punt zal doen. Het is wel duidelijk geworden, dat name minister Andriessen de eerst ïtwoordelyke bewindsman voor het prijsbeleid, weinig voelt voor een zo drastische verhoging van de margarine- prijs. Het kabinet heeft gisteren ook ge sproken over de voorstellen om de budgettaire bevoegdheden van het Euro pese parlement te versterken. Door het wegvallen van de controle van de na tionale parlementen op de besteding van norme bedragen die straks in het Europese landbouwfonds zullen worden gestort, dreigt een bedenkelijke situatie ontstaan die alleen kan worden op gevangen als de E.E.G.-ministerraad er akkoord gaat. dat het Europese par lement die controle overneemt. Enkele weken geleden is hierover door de Tweede Kamer een motie aanvaard. De Europese commissie heeft in haar voor stel met de Nederlandse wens echter geen rekening gehouden en de vraag is of de Nederlandse delegatie in Brussel het punt van de uitbreiding van de controlerende bevoegdheden van het Europese parlement alsnog aan de orde kan stellen. Z(j heeft het recht van veto. Minister Luns en staatssecretaris De Gistermiddag om ongeveer twee •en dieselelektrische locomotief ti Nieuw Amsterdam en Emmen bij het rangeren gedeeltelijk ontspoord. Gedu rende enige tijd was het treinverkeer ge heel onmogelijk. Passagiers werden bussen naar de plaats van bestemming gebracht. Block (buitenlandse zaken) zijn gister avond na afloop van de ministerraad on middellijk weer naar Brussel vertrokken. De ministers Biesheuvel, Andriessen en Witteveen voegden zich vanmorgen bij (Voor vervolg zie pag. 9) "C'En zich snel verspreidende brand op het Griekse vakantieschip Lakonia heeft een blijde kerstreis doen verkeren in een strijd om het leven voor 651 (voornamelijk Engelse) passagiers en meer dan 300 (hoofdzakelijk Duitse en Griekse) bemanningsleden, die gedwongen werden het schip op de Atlantische Oceaan bij Casablanca te verlaten. Sommigen wisten te ont komen in de reddingsboten, anderen sprongen in hun wedloop tegen de vlamen het water in. Het Griekse schip (29.238 ton) is het voormalige Nederlandse passa giersschip Johan van Oldenbarnevelt van de Stoomvaartmij. Nederland. Gisteravond is de brand aan boord, ontstaan. Het schip bevindt zich op volle zee in de Atlantische Oceaan, ongeveer 500 km ten noorden van het Portugese eiland Madeira, 700 km ten westen van Marokko en 650 km ten zuidwesten van Lissabon. Door toeschietende schepen waren tot het eind van de morgen ongeveer 330 mensen gered. Talrijke opvaren den waren in het water gesprongen en zwommen rond het brandende schip. Velen zijn in de sloepen. Het Argentijnse passagiersschip Salta had 220 opvarenden aan boord en het Britse vrachtschip Montcalm honderd twaalf. De reddingsoperaties worden niet ernstig bemoeilijkt door de nogal woelige zee. Het 23.754 ton metende Amerikaanse schip Independence voer naar de plaats van de ramp. Een Llberiaans schip, dc Martita, seinde vanmorgen vroeg van de Lakonia een radioboodschap ontvangen te hebben waarin gezegd werd dat de radiotelegrafist wegens het vuur zijn hut moest verlaten en voor de laatste maal om onmiddellijke hulp verzocht. Het laatste dramatische bericht, dat de marconist de ether inzond luidde: „S.O.S. van de Lakonia. De laatste keer. Ik kan niet langer in de radiohut blijven. We verlaten het schip. Onmiddellijk hulp s.v.p. Hulp s.v.p. Dat was omstreeks half twee vannacht Daarna werd niets meer van de Lakonia vernomen Ondertussen voeren tal var schepen naar de plaats van de ramp. In nachtkleding Enkele passagiers waren In nachtge waad, toen het bevel werd gegeven het schip te verlaten. De meesten van hadden op de dekken gewandeld e jongeren hadden gedanst en geflirt. Er was ook een groep artisten boord om de passagiers te vermaken. R.k.-geestelijken en predikanten hadden schikkingen getroffen om speciale kerst, diensten te houden. De 799 ton metende Noorse sleepboot Herkules is vanochtend vroeg uit Gibral tar uitgevaren om de Lakonia te hulp ■te snellen- Havenautoriteiten in Casa blanca zeiden dat de Marokkaanse rine was gealarmeerd en dat de Agadir, een 325 ton metende patrouilleboot de marine, onderweg was naar de La konia. In Casablanca werden voorberei dingen getroffen voor de ontvangst de geredden. De windsterkte in het bied was 18 tot 20 knopen en er stond een tamelijk hoge zee. Er zouden zich ontploffingen aan boord van de Lako nia hebben voorgedaan en het verspieidde zich snel naar alle delen van het vaartuig. Een Brits en een Amerikaans militair vliegtuig zijn naar de Lakonia vertrok- om aanwijzingen te geven bij de reddingsoperaties. Het Amerikaanse toestel is voorzien van vlotten, voedsel, medicamenten en water. Aan boord van de Lakonia bevonden zich voornamelijk vakantiegangers die een pleziertocht maakten. Het schip vertrok donderdag uit Southampton voor eem reis van elf dagen, waarbij het Madeira. Tenerife, Las Palmas. Le Ha en tenslotte weer Southampton zoi aandoen. Als de Johan van Oldebarnevelt voei het schip destijds tussen Europa er Australië. Het schip werd door de nieu- eigenaar, de Ormos Shipping Com pany Ltd of London, verbouwd vooi plezierreizen. Eén Nederlander De agent van de Ormos Shipping de N.V. De Vries en Co in Amster dam meldde dat zich aan boord van de Lakonia geen Nederlandse pa-s sagiers bevinden. Wel is aan boord een Nederlandse elektricien, u naam Van Kalshoven is. let een vertraging van een d; gistermiddag de Indonesische hantfels- e onder leiding van dr. Sartono uit Nederland vertrokken. Zij reist via Hong naar Djakarta. Het KLM-noestel zou zaterdagmorgen reeds zijn opgestegen, de mist stak een spaak in het wiel. Een nachtelijke poging van de Europese commissie van de EEG om in één klap de politieke vraag stukken van de „Marathonzitting" op te lossen, mislukte. De vergade ring eindigde zondagochtend half- zes. Wat staat er op het briefje, dat de Franse minister van land- bottti' Edgar Pisani en de Neder landse landbouwminister Barend Willem Biesheuvel zo doet scha teren? Na afloop van de vergade ring had Pisani in antwoord op vragen verklaard, dat Nederland het moeilijkste was". Maasdam twee dagen te laat in New York Het passagiersschip Maasdam van de Holland Amerika Lijn is gisteren, na een stormachtige overtocht vanuit Brcmers- haven in Duitsland, met een laag Ijs over dekt te New York aangekomen. Kapitein Van Roosendaal sprak van een zeer zware storm en zei dat het schip alleen niet door stormen gebeukt was toen het omstreeks 10 uur dc haven van New York naderde „Sinds ons vertrek uit Bremerhaven hebben wij niets anders dan slecht weer gehad", zei hij. De Maasdam was twee dagen te laat in New York. De eerste dag ging verloren door mist in het En gelse Kanaal en de tweede dag door het slechte weer op de Atlantische Oceaan. Het schip voer door 10 meter hoge gol ven, sneeuw, ijs en hagel en windstoten van 120 km/u de oceaan over. Volgens de binnenhuis-ontwerpster Frances Bass waren de passagiers eerder nerveus dan bang. „Mijn koffer gleed steeds maar weer onder mijn bed uit", Ondanks de zorgelijke toestand stonden ook de gezichten van deze ministers nogal zonnig, toen zij gistermiddag voor een speciale kabinetszitting in het ministerie van algemene zaken in Den Haag bijeenkwamen. De aankomst van (v.l.n.r.) de ministers Marijnen, Veldkamp en Witteveen. De 26-jarige mej. Tiny Heijkers uit Ell is vanmorgen in Weert bij een ver keersongeluk omgekomen. Zij reed op haar fiets en werd op het kruispunt IttervoorterwegRoermondse weg door een personenauto aangereden. De derde actie van de Katholieke Arbeiders Beweging voor hulp aan wikkelingsprojecten in Afrika, Azië Latljns-Amerika heeft ruim twee opgebracht. Vorige jaren bracht de actie resp. op f 176.000 in 1961 en f 196.000 het vorige jaar. (Van een onzer redacteuren) De race om de olie op Ameland, waarover wij enkele weken geleden uitvoerig in ons Zondagsblad hebben geschreven, heeft als tussentijdse winnaar gekregen: de Caltex olie maatschappij. Vertegenwoordigers van deze maatschappij (die als eer ste met een boorinstallatie ver scheen) meldden gistermiddag van dit Waddeneiland, dat de boorput no. 1 hoge drukken ontmoet had, die normaal wijzen op het voorkomen van gas of olie. Van morgen meldde men dat er zekerheid over is dat er gas op Ameland voorkomt. De boorput nummer 1 is gelegen op anderhalve kilometer ten Noordwesten van Nes dicht bij zee. Volgens deskun digen wijst het voorkomen van hoge drukken zoals gisteren het geval was, mogelijk op een rijke bel. De Caltex- mensen begonnen ijlings tegendrukma- teriaal naar de boorput te voeren. Twee duizend zakken zand werden naar de vindplaats gebracht. Er werd van een druk van duidend atmosfeer gseproken die in de boorput zou zijn waargenomen. Het zou voorbarig zijn om nu reeds gissingen te doen over de grootte van de aangeboorde bol, want er zullen nog meer boringen moeten volgen, om zeker heid te hébben. Zoals men weet beconcurreren diverse maatschappijen elkaar fel bij het zoeken naar gas en olie op Ameland. De vondst van de Caltex zou wel eens bijzonder belangrijk kunnen zijn. Voor het aan vragen van een concessie om te kunnen gaan exploiteren, moet namelijk eerst dc aanwezigheid van een grote 'hoeveelheid gas of olie worden aangetoond. Auto bij Brakel tegen een boom Drie personen zijn zaterdag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de Van Heemstraweg bij het dorp Brakel in de Bommelerwaard. Een per- menauto raakte in slip op een door an de bomen gevallen rijp glad ge- orden weg en botste tegen een boom. Van de zes inzittenden kwamen om het leven: de 37-jarige bestuurster me vrouw J. Vos-Duyster uit Veen (N.B.t, haar schoonzuster, mevrouw R. Vos- van der Giessen uit Poederoyen (ge meente Brakel) en haar elfjarige doch tertje R. Vos. De andere drie passagiers zijn met verwondingen overgebracht naar het ziekengasthuis te Zaltbommel. Hun toe- itand is niet levensgevaarlijk. Ticaal f man verdronken Twaalf opvarenden van de Franse 'rachtboot Douala (2333 t.) zijn om gekomen doordat hun schip zaterdag in een hevige sneeuwstorm voor de kust van Newfoundland verging. De overige zeventien opvarenden kon den zondag worden gered, voor het merendeel door de Canadese ijsbreker Sir Humphrey Gilbert, die hen naar de vijftig mijl verder gelegen haven van Port aux Basques op Newfoundland bracht. De geredden werden in een zie kenhuis opgenomen. Zij hadden de nacht temidden van huizehoge golven in een tempera tuur van min 17 graden Celsius doorgebracht, met alle macht in de weer om hun reddingboot voor om slaan te behoeden. Zeven zeelieden waren aan boord van de Douala achtergebleven. Zij verdwe nen met het schip in de golven. De ove rige vijf zijn later overleden. In het gebied rond New Foundland zijn nog meer schepen gezonken De Canadese kustvaarder Mary Pauline zonk tussen het eiland en Nova Scotia. Zes bemanningsleden verdronken. Inbrekers hebben gisteren in Ottawa in (Canada) geprobeerd een pasto rie binnen te dringen tcrwgl in het r.-k. kerkje naast het woonhuis een kerkdienst aan dc gang was. Even later werd de vredige stilte verscheurd door revolverschoten toen de inbrekers zich ontdekt zagen. Vier doden en een gewonde waren het verschrikkelijke resultaat. De pastoor die voor in de kerk stond, zag wat de inbrekers (twee jonge mannen) van plan waren. Hij holde de kerk door en verzocht enkele aan wezigen hem te komen helpen. Toen zij bij de kerkdeur kwamen, klonken de eersteschoten en een van de kerkgangers zakte dodelijk getroffen ineen De bandieten hadden voordien al twee vrouwen die in de pastorie woonden door revolverschoten om het leven gebracht. Een derde vrouw werd zwaar gewond. Een van de jonge rovers sloeg daarna de hand aan zichzelf. Hij joeg zich een kogel door het hoofd. De pastorie werd door kerkgangers omsingeld en na aankomst van de politie kon de laatste moordenaar op zolder worden ge arresteerd. Hij h'ad twee revolvers en maskers in zijn zakken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1