Romeinse mozaïeken in Oudheden k Boeiende kunst van Charles Roelofsz in de Lakenhal r.'IEUWE LEIDSE COURANT 4 ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag: Herv. jeugdcentrum In den Moriaen, Mariaansteeg 2, 7.30 uur: sociëteitavond. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15u.: Haagsche Comedie met „Horen en zien' Gebouw K. en W„ 8 uur: Snip en Snap-revue. Diligentia, 8.15 uur: Ned- Blazersen semble, met Aafje Heynis. alt Op Gouden Wieken (Scheveningen), 8.15 uur: toneelgroep Proton met „Het wonder in de garage". Mauritshuis, 8.15 uur: The Edinburgh- Zondag Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: Bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente, advents- bij eenkomst. Stadsgehoorzaal, 8.15 n.m.: kerstont moeting van de christenheid. Oecume nische Raad en Dekenaat Leiden Geref. jeugdhuis Breestraat, 8 uur: kerstavond Gerei Jeugdverband. Maandag Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraadsverga- Gebouw Chr. Belangen. Oude Singel 236, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemis- tenvereniging „Door Eendracht Verbon den", ledenvergadering. Gerei Kerk, Oude Vest, 8 uur: chr toneelgroep „Imperium", opvoering van „De ster van Bethlehem". De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur- fotografenvereniging, bonds-kleurendia- colleotie. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Zuid-West Christenvrouwenbond, kerst feestviering. Den Haag, Kom. Schouwburg, 8.15u.: Haagsche Comedie met .,Tot elke prijs". Dinsdag Stadhuisplein, 7-458.15 uur n.m.: kerstzang. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15u.: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Woensdag (Eerste Kerstdag) Stadsgehoorzaal. 6 uur vjn.: kerst- feestviering Leger des Heils, opvoering van het spel „De moderne stal". Donderdag (Tweede Kerstdag) Gebouw Prediker, 10.30 uur: Bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente, kerstsamen komst voor alleenstaanden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 2 uur: Haagsche Comedie met "De Maxibulen; 8.15 uur met Horen en Zien. Gebouw K. en W„ 8 uur: René Slees- wijk-s revue „Uit en thuis". Diligentia, 2.30 uur: Andor Foldes, piano; 8 uur: Haags Studentencabaret. VrUdag Zaal Koningskerk (hoek Koningstraat- Willem de Zwijgerlaan), 7.30 uur: ruil- avond voor verzamelaars. Geref. Jeugdgebouw: Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt ds. J. A. Smink. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15u.: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Diligentia, 8 uur: Haags Studenten cabaret. Zaterdag Foyer Gehoorzaal. 8 uur: K. en O. er LJ.A., jazz-concert. Moriaansteeg 2 (Herv. jeugdgebouw). 7.30 uur: sociëteitsavond, epidiascopisch jaaroverzicht. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met Macbeth. Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De geschiedenis van de soldaat" Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur, kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): Het meisje Gogo (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur, kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): De lefschopper (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur. kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Captain Sinbad (14 jaar); dinsdag tot en met donderdag (2.30, 7.15 en 9.15 uur, kerst dagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur): Tar- zan wordt getart (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur, kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): D'r moet nu maar eens getrouwd worden (alle leef tijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur. kerstdagen 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur): Wedren me* de ooievaar (14 jaar). Tentoonstelling Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië (tot 15 maart). Rijksmuseum Oudheden: .Romeinse mozaïeken uit Tunesië", tot 15 maart Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6: dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 820 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur; openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat- dinsdag en donderdag van 6.30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 520 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van tot 5.30 uur. Zondagsdienst huisartsen De zondagsdienst hulsartsen te Lei den wordt morgen Ln afwijking van wat gisteren Is vermeld, waargenomen door de dokters Legtenberg. Pleterse, Teve- laar. Brand eo De Jong. LEIDEN. Na een kleine herdenkingstentoonstelling in Utrecht en een kortgeleden gesloten tentoonstelling in Amsterdam siert thans een groot aantal werken van de in 1962 overleden kunstenaar Charles F. Roelofsz de wanden van de zalen voor de tijdelijke tentoonstellingen in de Lakenhal. Schilderijen, aquarellen en gouaches en tekeningen, voorts wat ceramiek, grafiek, toneelontwerpen en een drietal wandtapijten. Kunsttechnisch ge zien een weinig heterogene verzameling, nochtans een goed en naar toe mogen aannemen volledig beeld gevende van een schilder, die lange tijd vrij onbekend is geblevendoch die, gezien het nivea^vqn,een,groot deel van zijn werken, veel meer in de schijnwerper moest 'worden gezet. Roelofsz werd in 1897 te Nieuwer Am- stel geboren. Reeds op jeugdige leeftijd Twee jubilarissen bij Pel te Leiden LEIDEN BU de fabriek van suiker- kerwerken Gebroeders Pel vierden de heren W. B. Corpel en P. Leugering liun respectievelijk gouden en zilveren ar- beidsjubileum. 's Morgens werden zft met hun familieleden in het directie kantoor ontvangen. De heer Corpel werd toegesproken door directeur mr. J. Pel, die hem een uiterst bekwame kracht noemde. Het bedrijf prijst zich gelukkig, dat de ju bilaris na het bereiken van de 65-jarige leeftijd niet onmiddellijk met pensioen is gegaan. De directeur bood een ge schenk onder couvert aan en sigaretten. Mevrouw Corpel ontving bloemen een proef van het door haar man maakte produkt- Jubilaris Leugering werd toegespro ken door directeur mr. C. G. Pel, die vooral diens nauwkeurigheid roemde. Ook hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud sigaretten. De heer Onvlee overhandigde e zelfde geschenk aan beide jubilarissen namens het personeel. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Johanna Judith, dr v P P H M Speel en J A Hoog duin; Elisabeth Adriana. dr v F L Vernet en J C Meskers; Saskia Pa tricia, dr v J J Kuivenhoven en H W van Djjk: Liekele Ferdinand, zn v L B Zeilstra en J G J Hendriks: Sonja Helena Adriana, dr v A J van Duijvenbode en L S Zwanenburg; Alwine Lioba Maria Andrea, dr v C A Mank en G A M Uielanen: Marcellinus Antonius Jacobus, zn v C T A Plomp en J A Weber: Johan. zn v A P Hakkenberg en S M Kors- wagen: Catharlna Maria, dr v J de Raad en J van Rossum: Barend An- tonie. zn v N Schouten en H Thoma. Gehuwd: A J van Es en B H L van der Tuin: J J C M Komman en C H F Knol. Overleden: J Nievaart 66 j, echtgen van F H Kemner; J Philippo 67 j. beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tej. 23401 Breestraat 108 - Leiden LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden beleeft vandaag de wereldpremière van de tentoonstelling van Romeinse mozaïeken uit Tunesië. De expositie is vanmiddag in het groot auditorium van de rijks universiteit van Leiden geopend door de heer Chadli Klibi, minister culturele zaken en voorlichting van de Tunesische Republiek. Het is de eerste maal in de geschie denis van Tunesië, dat de beroemde Ro meinse mozaïeken het land verlaten. Leiden kreeg de primeur vanwege de jarenlange nauwe samenwerking op cul tureel en archeologisch gebied. Ter be krachtiging van die nauwe samenwer king zal dezer dagen door minister Chadli Klibi en minister Bot eencul tureel' verdrag tussen Tunesië' en'Ne derland worden ondertekend. vertrok hij naar het toenmalige Neder- lands-Indië, later naar Zuid-Amerika, ~,et name naar Argentinië en Mexico. In 1927 bevond hij zich te Milaan. Hij leerde daar de schilder Carlo Carra kennen, onder wiens invloed hij enige tijd werkter. Hij schilderde voorts te Bussum en in Laren, werd professor aan de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam en overleed 5 augus tus 1962. Wij schreven, dat zijn werk weinig heterogeen was: technisch, naar onder werp, naar „richting" en naar artistiek resultaat. Vele invloeden van kunstrich tingen van-na-de-tweede wereldoorlog zijn aanwijsbaar op deze expositie, die werken omvat van het einde der jaren twintig tot de tijd, die direct aan zijn dood voorafging. We noemden reeds de Italiaanse futurist en kubist Carlo Car- ook het surrealisme, zij het ir gematigde vorm, kreeg hem in zjjr greep. Roelofsz betrapte het leven op eigen wijze. Met evenveel gemak stelde hij het snobisme en de zelfgenoegzaamheid van de burgerlijke mens aan de kaak, als de rebel van zijn tijd. In ..Rode vlag gen" bijvoorbeeld met de suggestie var de dreiging van vele marcherende voe ten onder hooggeheven uitwaaiende bloedrode vlaggen. Deze rebellie vinden we ook terug in een werk „Zuivering des Tempels", waar Jezus de wisselaars uit de tempel drijft. Prachtig van ex pressie en eerlijke gramschap. Het religieuze onderwerp heeft Roe lofsz overigens vaker geboeid, ondanks of wellicht juist door 7 een op standige geest We wijzen op „De Hove nier", op de „Verloren Zoon", een aqua rel uit 1950, over wel onderwerp hij ook een wandtapijt maakte. Verder op „O Crux ave" uit 1947 en het smartelijke „Madonna" met de zeven zwaarden symbool van de zeven smarten van Ma ria. een werk dat hij in 1947 schilderde. Het wonderlijke in dit werk is het licht. De kleur lost zich soms bijna geheel in het licht op, of het nu een helle, zonbeschenen muur is, een lichte achtergrond van een grauw gebouw, of zoals in „Glazenzet- ters" de transparantie van het glas. Naar onze smaak een der mooi ste tekeningen van de collectie. t zou te ver voeren al teveel op de details in te gaan. We zouden dan moeten wijzen op het anekdotische in veel van het werk. het monsterachtige d.at hij als Jeroen Bosch weet te ver beelden in een serie „De zeven hoofd zonden". de ironie, dikwijls bij het cy nische af, in „Haan met kippen" of zijn realistische naakten. Het alles geeft beeld van de mens Roelofsz, die wij zijn eenzaamheid terug menen te zien in „De Doedelzakspeler" of in de zelf spot van een Don Qulchotte. dolende ir van de droevige figuur- De tentoonstelling, die vrijdagavond werd ingeleid door de dichter Jan En gelman, is tot 27 januari geopend op de gewone museumuren. Wpr. by de foto Fragment uan „Jongen hoepelt door Paradijspoortje", een werk van Charles Roelofsz uit 1930. De contacten óp cultureel en archeo logisch gebied tussen beide landen be staan reeds honderdvijftig jaar. Ze zijn echter onlangs strakker aangehaald door dr. J. W. Salomonson, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden, die bij opgravingen in, Tunesië was betrokken De directeur van het rijksmuseum, prof. dr. A. Klasens onthulde met de directeur der nationale musea in Tune sië, de heer Abdelaziz Driss, dat in het LEIDEN In de stemmig ge stoffeerde maar nog niet geheel ingerichte medische bibliotheek van het nieuwe Diaconessenhuis heb ik deze week kennis gemaakt met de ook al nieuwe medisch directeur, dokter P. A. Coumou (48), thans nog huisarts te Zwart sluis maar per 1 januari te Leiden in functie. Hij voelde zich blijk baar nog niet erg thuis op de fonkelnieuwe gemakkelijke stoe len en ging herhaaldelijk verzit ten. Maar dat kan ook wel geko men zijn doordat hij die ochtend al heel vroeg uit Zwartsluis was vertrokken om naar Leiden te rei zen, terwijl hij desondanks in de korte nacht ervoor nog twee keer uit z'n bed was gebeld. Het leven van een apotheekhoudend plat telandsarts lijkt me even boeiend als zwaar. ,,'k Heb juist een huis in Leiden kunnen kopen," begon dokter Coumou en zijn vriendelijke ogen straalden van voldoening achter de fonkelende brilleglazen. „Aan het Plantsoen, nummer 5. Maar we kunnen er pas 1 maart intrek ken en tot zolang gaan we nu maar gemeubileerd wonen in Noordwijk". T^ïOKTER Coumou blikte even naar de maquette naast ons en werd weer medisch directeur van het nieuwe Diaconessenhuis. Bijzonder fijn om in zo'n prach tige nieuwe omgeving een nieuwe werkkring te beginnen," zei hij. „Ja, wat m'n naam betreft: m'n voorouders vluchtten in 1685 als Hugenoten per vissersboot uit Frankrijk, waarna ze zich in Zie- rikzee vestigden. Zelf ben ik op Wieringen gebo ren, op 17 mei 1915. Mijn vader was als waterbouwkundige werk zaam bij de voorbereiding van de Zuiderzeewerken, aldaar. Hij werd overgeplaatst naar Middel burg, waar ik de lagere school en vijf klassen van het gymnasium bezocht. Toen verhuisden we naar Amsterdam en daar leerde ik op het gymnasium het meisje ken nen, dat nu mijn vrouw is. Ik ben in Amsterdam blijven studeren en - M Dokter P. A. Coumou begint per 1 januari zijn werk als me disch directeur van het Diaconessenhuis te Leiden. Tijdens een oriëntatiebezoek aan het nieuwe ziekenhuis ontmoette ik hem in de bibliotheek, waar hij met belangstelling de maquette van het inmiddels voltooide complex bekeek. zij trouwens ook. Rechten en theo logie deed mijn vrouw maar ze is alleen afgestudeerd in de rechten. Toen ik m'n artsexamen achter de rug had, vervulde ik enkele assistentschappen en waarnemin gen. Ook werkte ik nog in het sa natorium Sonnevanck te Harder wijk voordat ik in 1942 een huis artsenpraktijk overnam. /N 1946 werd ik opgeroepen als reserve-officier en dat ben ik tot 1950 gebleven. Dat was eens deels een vervelende tijd. Drie jaar bracht ik zonder m'n gezin in het voormalig Ned.-Indië door, terwijl waarnemers m'n praktijk vervulden. Beide politionele ac ties maakte ik mee. Aan de andere kant was het toch ook weer een zeer leerzame tijd omdat ik in primitieve om standigheden m'n werk moest doen. Daar kreeg ik ook zieken- huiservaring. Ik was on dercom mandant van een zogenaamde verbandvlaats en bovendien kreeg ik opdracht een totaal vervuild en oud ziekenhuis op Sumatra weer te laten functioneren. Dat was bij zonder intressant werk en graag was ik er gebleven. Vóór de oorlog had ik me trouwens al opgegeven als zendingsarts. Doordat ik mili tair arts was. werd ik na de sou- vereiniteitsoverdracht echter ais een der eersten naar Nederland teruggestuurdbij nader inzien Weer terug in m'n praktijk in Zwartsluis ben ik op publicis tisch terrein gaan werken. Voor vaktijdschriften en vooral op ver loskundig gebied, een kant. die me altijd erg heeft geïnteresseerd. Zelf hebben we vier kinderen van 8 tot 20 jaar, drie meisjes en één jongen. De oudste, een meisje-, stu deert Franse letteren in Amster dam en de tweede zit voor het eindexamen in Zwolle, dus u be grijpt wel, dat zij dat daar eerst afmaakt". WOORZICHTIG formuleerde dokter Coumou hierna zijn nieuwe taak, zoals hij die ziet dan en hij moest zelf even lachen om de mooie woorden die hij gebruik te om zijn bedoelingen weer te geven. Maar in ieder geval lijkt 't hem prachtig al die verschillende diensten in zo'n groot ziekenhuis integraal te doen werken. Dokter Coumou is ervan overtuigd, dat door een goede coördinatie elke patiënt nog werkelijk mens kan zijn in zo'n modern ziekenhuis en geen nummer. „Het ziekenhuis moet niet al leen medische hulp verlenen," zegt hij, „het heeft ook een taak ten aanzien van de resocialisatie van de patiënt en zelf zie ik me dan zo'n beetje als de katalysator. En misschien, dat ook m'n erva ringen als afdelings-voorzitter van de artsenkring Noord-Overijs sel en Drente, die zich met inter collegiale geschillen bezig houdt, me van nut kan zijn". Hoewel hem die dag voor zijn terugkeer naar Zwarsluis nog heel wat besprekingen wachtten, stond dokter Coumou er op mij zelf naar de uitgang te begeleiden. Even later begreep ik die vasthoudend heid, want zelfs nu verdwaalden voorjaar van 1964 gemeenschappelijke opgravingen gedaan zullen worden in i Rakada'bij Kairouan. De expositie omvat naast de moza ïeken ook wandschilderingen, sculp turen en aardewerk. Van de laatste categorie zijn veel voorwerpen verza meld door majoor Humbert, een Ne derlands genie-officier die honderd vijftig jaar geleden in dienst trad van de Bey van Tunnis. Het transport van de mozaïeken heeft veel moeilijkheden opgeleverd. Hetj zwaarste mozaïek op de expositie weegt iets meer dan duizend kilogram. De meeste wandmozaïeken konden na aan komst onmiddellijk in stellingen ge plaatst worden dankzij het voorberei dende werk van inrichter A. Verhoeven, en dr. Salomonson. De heer Verhoeven! heeft de vele wandmozaïeken in passé- partout-achtige wanden verwerkt. De expositie is voor het publiek ge opend van 23 december tot 15 maart 1964. Wij hopen in de krant van dinsdag nader op de inhoud van deze tentoon- stelling terug te komen, bij de /oio Het mozaïek „Jagende Diana" werd in 1912 opgegraven met de resten van een Romeins huis bij de stad Bou Chateur. Het werk stamt uit de tweede helft van de tweede eeuw. Zoekt u een GERO - CASSETTE van 40.— of f 400.—. De Gero Specialist v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het Omzet veiling Leiden f 16 miljoen LEIDEN De Coöp. groenten-, fruit- en bloemenveiling „Leiden en omstre ken" hield in de Stadsgehoorzaal de ledenvergadering waarop voorzitter B. van Vliet meedeelde dat er in 1963 voor ongeveer f 1.200.000 meer is geveild dan in 1962, waardoor een omzet van fit miljoen werd bereikt. Deels veroorzaakt door een verdere uitbreiding van het glasareaal, deels ook door de gestadige aanwas van het ledental. In het begin van 1963 ging door dc strenge vorst naar schatting 1 miljoen: kg. spruiten en het grootste deel van de koudglasteelt verloren De voorstellen tot uitbetaling van de ledenrekening over 1960 en tot beschik-J baarstelling van kwekerskrediet voor- 1964 werden goedgekeurd De veilingj provisie en de kistenverhuur voor 1964 werden onveranderd vastgesteld. Voorzitter Vah Vliet lichtte de be groting 1964 toe, waaruit bleek dat de bouwplannen in een vergevorderd stadium zyn; het wachten is slechts op vergunningen. In overleg met het ge meentebestuur zal bij de bouw van de nieuwe neerzethal de bestaande hal tot dezelfde lengte worden doorgetrokken. De begroting werd goedgekeurd. De heren C G. Meijer, J. Hendriks en A. du Prie werden in het bestuur herkozen, de heer M. L. Hageman werd opgevolgd door de heer H van Soest. In de raad van toezicht wérd de heer D. O. Brussee opgevolgd door de heer H. N Janssen. Kaarslicht zet luister bijp GOUDA KAARSEN g Film in Volkenkunde LEIDEN Zondagmiddag 3 uur wordt i Volkenkunde, Steenstraat la, een kleurenfilm over de Papoea-houtsnUder Matjemosh vertoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4