Nieuwe Diaconessenhuis volgende maand in gebruik Alles loopt er in een huiselijke sfeer letterlijk op rolletjes NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 Alle foto's zijn gemaakt door N. van der Horst. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Over enkele weken, op een zaterdag in januari is het zover. Dan wordt het nieuwe Diaconessenhuis, vlak bij de Leidsc Hout gelegen, mgebruik genomen. Met medewerking van de verkeerspolitie worden dan de circa honderd patiënten, die op dat moment nog' in het oude Diacones senhuis aan de Witte Singel liggen, met alles wat er bij hen hoort, over gebracht naar het prachtige nieuwe ziekenhuis, waarvoor rukn vijf jaar geleden de eerste paal werd geslagen en dat, inclusief de grond, ruim f 17,6 miljoen heeft gekost. D-day noemt economisch directeur mr. J. W. Filippo deze dag Diaconessenhuis-dag en het zal dan ook niet in de laatste plaats voor hem en de besturende zuster A. P. Anspach een dag van on uitputtelijke vreugde worden. Van de eerste paal af zijn zij namelijk voort durend intens bij de bouw betrokken geweest. Het wordt trouwens een vreugdedag voor heel Leiden en omgeving. Velen hebben een steentje bij gedragen in de kosten de verschillende acties brachten meer dan f 600.000 op en velen ook weten, al of niet uit ervaring, hoezeer de oude gebouw „uit de tijd" is geraakt. De capaciteit van het nieuwe Diaconessen huis is trouwens bijna twee keer zo groot 317 bedden (inclusief wiegen en kinderbedjes) tegen een totaal van 170 bedden thans en die capaciteit kan te zijner tijd eventueel nog worden verdubbeld door uitbreiding der vleugels. Huiselijke sfeer En dan repten we nog niet over het sfeervolle karakter van het nieu we ziekenhuis en de efficiënte en doelmatige accommodatie Alles gaat er letterlijk op rolletjes, zoals we deze week tijdens een rondgang door het nieuwe gebouw konden con stateren, tot de emmers van het huis houdelijke personeel toe. Alles is ge spitst op efficiency. Een voorbeeld: de keuken, die 6 tot 10 maaltijden per minuut kan afleveren, heeft een centraal distributiesysteem. Per patiënt wordt daar een blad klaargemaakt, dat na eincontróle door een diëtiste naar de kamers en zaaltjes wordt gebracht. Ingebouwde accumu latoren zorgen er voor, dat iedere maal tijd minstens een uur op constante temperatuuur blijft zodat bijvoorbeeld ook langzame eters de maaltijd toch warm naar binnen krijgen. Ook de afwas wordt machinaal centraal verzorgd. grote (personeels-) achterland van Lei den en het feit. dat vele protestantse ouders er de voorkeur er aan blijken te geven, dat hun dochter naar het Diaconessenhuis gaat, als zij verpleeg ster. wil worden. Er zijn constant circa honderd leerling-verpleegsters in oplei ding. Eenheidsprijs Maar om weer op het nieuwe Diaco nessenhuis terug te komen: naast een nivellering van het klasse-verschil wordt er gestreefd naar een gelijke prijs voor de bijkomende kosten, zoals die van laboratorium, apotheek, opera tiekamer en verloskamer. Het wachten is wat dit betreft nog slechts op de goedkeuring van de minister van eco nomische z&ken. Veel werkzaamheden in het nieu we ziekenhuis zullen centraal wor den geregeld. Zo is er een eigen was serij die reeds volledig in bedrijf is onder leiding van wasmeester W. van Leuveren. Er is een centraal beddenstation met reinigingsgelegen- Ook voor de kinderen wil het nieuwe Diaconessenhuis zo hui selijk en gezellig mogelijk zijn. Er is een kleurrijke speelkamer en bovendien worden in de dag verblijven voor de kinderen (en ook in die voor de oudere pa tiënten) televisietoestellen ge plaatst. KaarslichtA verlicht ^onkere dagen v, GOUDA KAARSEN I? Geen grote zeden Ja, er is heel wat verandert, sinds in 1897 het Diaconessenhuis op beschei den wijze startte in een pand aan het Plantsoen: enige jaren later werd het nu oude huis aan de Witte Singel be trokken. Het nieuwe zesverdicpingeii hoge gebouw, bevat 100 patiëntenkamers met 1 tot 6 bedden. Er is dus bewust ge broken met het grote-zalenstysteem. Bovendien blijkt uit de inrichting een minder geaccentueerd klasse-verschil- Zo zijn alle bedden, kastjes en kasten Elk bed kan door het overhalen van handel verrolbaar worden gemaakt, ter wijl met een tweede greep de rugsteun =-nu>n omhoog kan worden ge bracht. Over elk bed heen bevindt zich een ook venrolbaar bed tafeltje, waar- én dé onc*er meer de plateaus met de n bül- maahijden passen, terwijl het midden- i die 9!u^ schuin omhoog kan worden gezet g' nog om le lezen °f te schrijven.. gesta- Met één handgreep kan naast eilk &ed een gordijnscherm worden uit getrokken ihet gesjouw met zware kamerschermen is er dus niet meer p bij. Deze en andere snufjes zijn er mede op gericht 'de verpleegsters tijd- en energierovende routinehan- delingen uit de handen te nemen zo- dat ze meer gelegenheid krijgen voor S haar eigenlijke taak (die trouwens 7 door de voortschrijdende medische wetenschap veel omvattender is ge- worden). "j Verpleegsters Een typisch verschijnsel in ons blijk baar om verpleegsters schreeuwende land is, dat het Diaconessenhuis in Lei- i den og nooit met een tekort aan verplceg- sfers beef' gehad, terwijl nu al vast staat, dat dit ook in de toekomst niet het geval zal zijn. Als oorzaken hiervoor noemde zuster Anspach ons twee factoren: het vrij er- I n dr. i e bij- Nazi- de J Zonneterras is er een noodaggregaat voor het geval de stroomvoorziening mocht worden ge stagneerd. Aparte ingangen Om tenslotte nog lets over de entree te vertellen: het gebouw heeft een cen trale hal, waarop een stemmige wachtge- legenheid uitkomt. Er is een aparte in gang voor gewone bezoekers en mensen, die naar de polikliniek moeten. Beide categorieën moeten van de sierlijke be tonnen brug (die ook door auto's worden bereden) gebruik maken waarna hun we gen zich schelden bij de eigenlijke en« Voor mensen, die per ambulance-auto worden aangevoerd, is er een gelijkvloer se ingang, waar de opname zetelt; een aantal liften staat hier gereed voor snel verder transport. Bewust is er naar gestreefd van dit ziekenhuis een echt „huis" te maken, dat niet wordt overheerst door de kille techniek. Ook al ter wille van een zo menselijk mogelijke aanpak, worden bij de opname boekjes met adviezen en nut tigen wenken uitgereikt. 25 specialisten Aan het nieuwe Diaconessenhuis wordt een staf van 25 specialisten verbonden: buiten hen omvat het personeel 338 personen. De samen werking met het academisch zieken huis zal groter worden dan voorheen teneinde onnodige doublures bij de aansahaf van kostbare apparatuur te voorkomen. Voor superspeciailis- tische behandeling zal dan een be roep op het academisch ziekenhuis worden gedaan. Zo zullen in het Diaconessenhuis geen hartoperaties worden verricht. Tot medisch directeur is benoemd dok ter P. A. Coumou te Zwartsluis, die op 1 januari in dienst treedt. Verwacht wordt, dat het aantal klini sche patiënten nu 5090 per jaar snel zal stijgen tot plm. 9000. De wacht lijsten zijn er dan ook naar! Ook wordt een toeneming van het aantal polikl- nische patiënten verwacht. Leiden en omgeving kunnen trots zijn op dit mooie nieuwe Diaconessenhuis, dat dus over enkele weken in gebruik wordt genomen. De officiële opening heeft In het voorjaar plaats. In het Diaconessenhuis zoekt men tevergeefs naar grote zalen. De grootste ziekenkamers, zoals deze, bevatten maximaal zes bedden, die met een enkele handbeweging ver rolbaar kunnen worden gemaakt en van een rugsteun kunnen worden voorzien. Aan de voeteneinden ziet men de verrijdbare bedtafeltjes, waarop de plateaus met maaltijden passen, terwijl het middenstuk ervan schuin omhoog kan worden geklapt bij wijze van schrijf- of leesplankje (zie het achterste bed). Tussen de bedden bevinden zich uittrekbare gordijnen en de nachtverlichting is onder de bedden gemonteerd. Naast ieder be-d bevindt zich een stopcon tact voor een koptelefoon met keu zemogelijkheid uit twee kanalen. De nachtkastjes staan op wieltjes en voor iedere patiënt is er een smalle muurkast. Alle honderd patiënten kamers zijn volkomen uniform uitge rust wat dit betreft geen klas sensysteem dus. Evenals in het ver dere gebouw hangt ook hier bij de wasbak een automaat met papieren handdoeken. Detze kleurloze foto geeft slechts een vage indruk van de bijzon der intieme waohtgelegenheid voor de polikliniekeneen wachbhal, die overigens nooit al te vol zal worden, aangezien een afspraaksysteem wordt inge voerd. heidihevd dekens worden automa tisch geklopt in een hermetisch ge sloten machine. Verder is er een cen trale sterilisatie-afdeling, uitgerust met de modernste apparatuur. Dan wordt het transport centraal ver zorgd, waardoor de zusters minder behoeven te lopen. Door het gehele gebouw loop een centrale zuurstof-, vacuüm- en persluchtleiding. Internaat Tijdens een rondwandeling door het nieuwe ziekenhuis waarin men door de ligging van het gangenstelsel gemak kelijk verdwaald noteerden we de volgende gegevens, die echter de vol ledigheid bepaald niet benaderen. Het Rotterdamse architectenbureau ir. B. J K. .Cramer en ir. J. E. Kruis heer heeft bet nieuwe Diaconessenhuis een H-vormig grondpatroon gegeven 225 personen ten onrechte wel eens „zusterhuis" genoemd. In dit internaat bevinden zich volledig gestoffeerde en gemeubileerde één kamerflats voor ver pleegsters en ander personeel. Eerste verpleegsters en hoofdverpleegsters hebben een grotere kamer terwijl er nog acht flats zün voor diensthoofden. Dit Internaat is reeds enige Hid in gebruik. met personenzoekinstallatie. Op de eigen telefooncentrale een der grootste van Leiden zijn momen teel 125 toestellen aangesloten. Dit aantal wordt uitgebreid tot 200. Toiletten, douches en badkamers zijn met een noodroepfaciliteit uitgerust. T.v. op kinderkamer Noodroepinstallatie Het gebouw wordt centraal verwarmd maar zonder stofverzamelende radiato ren. Inplaats daarvan zijn warmte-ele- menten in de plafonds aangebracht. De nachtverlichting is onder de bedden ge monteerd. In de gangen bevinden zich ingebouwde warme-kruikenautomaten. Iedere afdeling heeft een eigen kleine dienkeuken. Er is in het gehele gebouwen een vol ledige air-conditioning toegepast. Elke afdeling beschikt ook over een eigen behandelkamer. Voor dok ters en andere ambulante mensen in het gebouw is er een oproepsysteem satiekamer voor de hoofdzuster Het ligt in de bedoeling in de dagverblijven voor patiënten en in de kindersneelkamers te levisietoestellen te plaatsen Kinder- en babyafdeling zijn trouwens juweeltjes op zich met vele snufjes en huiselüke facetjes. Zo is er bij de kin derafdeling de kinderkamers kunnen door ruiten in de wanden gemakkelijk worden geobserveerd een speciale speelkamer met hobbelpaarden, kleurige stoeltjes en schommels. De kinderafde ling telt 54 bedden. Het nieuwe ziekenhuis telt vier grote operatiekamers, elk met een aparte voor bereidingskamer (voor de narcose e d.) en een ontwaakkamer. Voorts is er onder meer een gipskamer. Kerkzaal In het complex is ook een bijzon der mooie kerkzaal opgenomen met gaanderij en orgel. Er is hier een aparte lichtinval toegepast, terwijl de aohterwand stemmig en tegelijk speels van allure is door afgescherm de betongleuven. De zaal bevat 100 zitplaatsen, terwijl er bovendien ruimte is voor een aantal bedden. Uiteraard is de kerkzaal op huisradio aangesloten. Voorts is er een aula met de moge- lijheid om van hieruit een uitvaart te doen plaats hebben. Het gebouw heeft een aparte buisver binding met het gemeentelijk energiebe drijf, waardoor stoom wordt aangeveerd. De resultaten hiermee zijn tot nu toe bij zonder bevredigend. Onder meer wordt deze stoom benut voor de verwarming maar daarnaast blijken er nog vele an dere toepassingsmogelijkheden te zijn: zo verkrijgt men na afkoeling mineraalvrij water. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, bevat het ziekenhuis nog wel een ketelhuis met ketels maar men hoopt deze nooit te behoeven gebruiken. Ook In het nieuwe Diaconessenhuis- complex is een hypermoderne eigen wasserij opgenomen, waar wasmeester W. van Leuveren de scepter zwaait, die hier in ge sprek is met besturend zuster A. P. Anspach en economisch direc teur mr. J. W. Filippo. De éénpersoonsflats in het inter naat voor verpleegsters en ander personeel zijn sfeervol gestof feerd en gemeubileerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3