Nieuwe LeMse Courant Stadschauffeurs krijgen geen 10,6 maar 18,5 pet opslag Incident op Papoea Uitreiking pasjes verloopt stroef Vertrouwenscrisis in het nationale exportapparaat KERSTNUMMER Overheid nam streekvervoer bij de neus erzoeningscommissie harcl aan t werk Aan top gaan tonnen heen Commissarissen van K.L.M. afgetreden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblev mijn her» in feghenspoi 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Zaterdag 21 december 1963,44ste jaargang "N Weinig wind en op vele plaatsen mist Op vele plaatsen mist en in de kust gebieden slechts noe een enkele ver spreide sneeuwbui. In de ochtend over het algemeen matige vorst, in de middag overwegend lichte vorst. Zwakke wind. (Voor vervolg zie pagina 7) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Kamerlid vraagt: Wel premie betalen - geen kinderbijslag Het Tweede-Kamerlid G. A. Kieft (ARP) heeft de staatssecretaris van financiën schriftelijk gevraagd of hij het juist acht dat in bepaalde gevallen ouders geen kinderbijslag krijgen, terwijl ze wel pre mie moeten betalen. Sommige rijksbe lastinginspecties zouden namelijk over 1963 ingevolge de kindebijslagwet voor lontrekkenden 3 pet. premie-afdracht vorderen over het loon van in het bedrijf voor de ouder(s) meewerkende kinde ren. Raden van Arbeid hebben echter verklaard, dat voor deze kinderen geen recht op kinderbijslag bestaat. De heer Kieft informeert, of de staats secretaris bereid is de ten onrechte ge heven premie terug te doen betalen. Gaan bonden ondanks akkoord opnieuw aan de bel trekken (Van onze sociaal-economische redactie) Het is niet onmogelijk, dat de bonden van vervoerspersoneel binnen kort opnieuw aan de bel zullen trekken over de achterstand in beloning tussen de buschauffeurs van streekvervoersbedrijvcn en de chauffeurs, die in dienst zijn bij gemeentelijke busbedrijven. Tot op dit moment leven deze bonden namelijk in de veronderstelling, dat door het onlangs met de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemers bereikte loonakkoord een belangrijk deel van de loonachterstand ten opzichte van de stadschauffeurs is weggewerkt. Naar ons uit vergelijking van nog nim mer aan de openbaarheid prijsgegeven cijfers echter is gebleken, wordt de achterstand in 1964 eerder vergroot dan verkleind, omdat de buschauf feurs in overheidsdienst bijna tweemaal zoveel loonsverhoging krijgen als de streekchauffeurs denken. Op vrijdag 6 december sloten de drie bondien. t.w. de Prot. Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, de R.K. Bond van Vervoerspersoneel St. Ra phael en de Algemene Bond van Vervoerspersoneel. met de werkge vers in het particuliere busbedrijf een overeenkomst af, die, zoals gemeld, voorziet in een loonsverhoging van 15 procent. Samen met de verbeterin gen, die ten aanzien van toeslagen e.d. werden verkregen, komt het ge hele akkoord voor de streekbuschauf feurs neer op een inkomensverbete ring van bijna 20 procent. Een resul taat, waarover de bonden terecht zeer tevreden mochten zijn, temeer omdat bovendien was overeengekomen dat de nieuwe c.a.o. per 1 januari van kracht zal worden, hoewel de huidige c.a.o. eerst op 1 april afloopt. werkgevers zijn met deze vervroegde vernieuwing van de overeenkomst akkoord gegaan, omdat de loonsver beteringen in de overheidssector ook op 1 januari worden gerealiseerd. Regeringsbeslissing Vier dagen vóór diit loonakkoord be reikt werd, besliste de regering over de salarismaatregelen voor het overheids personeel. Er kwam, zoals gemeld, een algemene loonsverhoging van 10 pro cent uit de bus, vermeerderd met 0.6 procent op grond van de nacalculatie de trend in het bedrijfsleven over De vervoersbonden leefden dus be grijpelijkerwijze in de veronderstelling, er van het bestaande toonverschil tussen streek- en stadsahauffeurs (welk verschil o.m. aanleiding gaf tot de op richting van een actiecomité, een ingrij pende busstaking en forse looneisen van de bonden) een aanzienlijk deel zou worden weggenomen. Verheugd over dit resultaat begonnen zij in heel het land hun leden over de nieuwe c.a.o. voor te Terwijl Westherlijnse politie mannen en helpers van het Rode Kruis toekeken, gingen gistermor gen, toen de muur pas officieel geopend was voor Westberlijners, de eersten door een nauwe door gang bij de Oberbaumbrug naar hun bloedverwanten in het ooste lijk deel van de stad. Negen baby's voor de „levende kerstgroep" Negen Nijmeegse moeders zijn bereid gevonden hun baby af te staan voor de traditionele „levende kerstgroep", die I van 25 december tot en met 5 januari voorstellingen verzorgt in het Waagge bouw te Nijmegen. De kerstgroep geeft dagelijks non-stop voorstellingen van tien minuten: iedere dag van twee tot zes uur en op zater dagen bovendien van tién tot twaalf uur. De oudere kinderen spelen steeds de volle vier uren, mee. De met moeite ver gaarde baby's, die in leeftijd variëren van twee tot zes maanden, worden om de twee uur afgelost. De 37-jarige schipper A. v. Tliull van het schip Sint Antonis uit Maas- bracht is gisteren verdronken in het Ju- l lianakanaal. De man is vermoedelijk op de gladde loopplank uitgegleden en tus- sen twee schepen in het water gevallen In één oogopslag Vlotte bouwstart voor vier de Zonnehuis pag. 2. Koning Saoed in ernstig con flict met koning Fedsal pag. 5. Russische waarschuwing aan Afrikaanse studenten pag. 5. Tsjoe-En-lai: In hoogste nood samen met het Kremlin pag. 5. •De sigaren worden duurder pag. 7. en bovendien het KERSTNUMMER Velen moesten terugkeren /"ONGEVEER 30.000 Westberlijners V-' hebben gisteren hun familie leden in het oostelijk stadsdeel be zocht, een aantal dat lager is dan werd verwacht, in aanmerking ge nomen het aantal van 170.000 pasjes dat sinds woensdag is afgegeven. Aangenomen wordt echter dat de meeste Westberlijners hun pas op Kerstavond zullen gebruiken. Intussen is wel gebleken dat het met de uitreiking niet zo vlot gaat als met de afwikkeling aan de controleposten naar Oost-Berlijn. Duizenden mensen moesten opnieuw onverrichter zake naar huis worden teruggestuurd, na uren in de rij te hebben gestaan. Een 76-jarige vrouw was door het lange wachten onwel geworden en over leed tijdens het vervoer naar het zieken huis. Vijftien anderen moesten, uitgeput en bevangen door de kou, eveneens naai ziekenhuizen worden gebracht. Om maatregelen te bespreken, die de uitreiking van de passen een vlotter verloop zouden kunnen doen hebben, hebben Oost- en Westberlijnse autoritei gisteren overleg gepleegd. Van West berlijnse zijde werd voorgesteld het aan tal aanvraagbureaus (thans 12,> uit te breiden. Propaganda De Oostduitsers maken van de ge legenheid wel gebruik om flinke pro paganda te maken. Zij hebben de rode loper breeduit uitgerold. De westberlij ners werden gisteren via luidsprekers welkom geheten met de woorden: „dierbare burgers van West-Berlijn. wy heten u welkom in de hoofdstad van de D.D.R.". Bij iedere trein, die over het viaduct uit het westen het station bij de Friedrichsstrasse binnen reed, klonken deze woorden opnieuw. Voorts viel op, dat straten en pleinen in de binnenstad aanzienlijker beter ver licht zijn dan anders het geval is. Ook zijn de grenswachten iets soepeler ge worden. Zy staan thans ook toe dat de Westberlijners hun honden Tot nu toe was niet toegestaan dat huis dieren werden meegenomen. Bij enkele doorlaatposten werden met behulp van cokes vuren gestookt om de wachtenden te verwarmen. Neues Deutschland, het officiële dag blad der Oostduitse communistische par tij, meldt dat ook de Oostduitse vluchte lingen, die in West-Berlijn wonen, dag passen kunnen aanvragen, mits zij vóói 13 augustus 1961, de datum, waarop werd begonnen n\et het bouwen van de Ber- lijnse muur, de zonegrens hebben over schreden. „Dit geldt voor hen, die de Oostduitse wetten niet op andere wijze hebben overschreden", aldus het biad (volgens de Oostduitse wet is een vlucht naar het westen een misdrijf). lichten en het is gebleken, dat de streek chauffeurs mét hun bondsbesturen ver heugd waren over de verkleining van de loonachterstand: die achterstand was weliswaar niet geheel weggewerkt, maar het akkoord steeg dan toch aanmerke lijk uit boven de in de Stichting van de Arbeid bereikte overeenkomst van eenmaal 5 procent op 1 januari en nog maals (gemiddeld) 5 procent uiterlijk op 1 april. Van f 17 lot (7 Het gemiddelde bruto weekloon voor chauffeurs van gemeentelijke vervoers bedrijven kan gesteld worden op 140 en dat van de streekbuschau ffeurs op 123. zodat er thans een verschil be staat van 17 per week. (Op basis van deze cijfers hebben de vervoersbonden ook hun loononderhandelingen gevoerd). Voor vervolg zie pagina 7 In Frankfurt is gisteren het monsterproces begonnen tegen 22 voormalige bewakers en artsen van het beruchte Nazi-vernietigingskamp Auschwitz. Op de foto een overzicht van de overvolle beklaagdenbank. Beklaagde Kaduk meldt zich juist present (staande). Voor hem op de voorgrond links, met donkere bril, beklaagde Victor Capesius. speciale verslaggever) (Van Een verzoeningscommissie, wel pacificatiecommissie genoemd, stelt sinds kort alles in het werk om een aan het daglicht getreden breuk tussen de Centrale Kamer van Han delsbevordering en de tweelanden- kamers en instituten voor de buiten landse handel te helen. De secreta rissen, respectievelijk directeuren van laatstgenoemde, particuliere in stellingen hebben, gedeeltelijk of geheel, het vertrouwen verloren in directeur van de C.H.K., drs. B. J. Udink. Een reorganisatieplan, dat door het Adviescollege voor de Eco nomische en Handelsvoorlichting werd opgesteld, is unaniem door de voorzitters van de tweelanden-ka mers en instituten voor .de buiten landse handel verworpen. Drs. Udink, die we dezer dagen over de ontstane moeilijkheden benaderden, wenste geen commentaar te geven. „Ik kan en mag niets zeggen", ver klaarde hij. Hij verwees ons naar de voorzitter van het Adviescollege voor de Economische en Handelsvoorlich- ting, mr. J. J. Oyevaar. De Centrale Kamer van Handelsbe vordering, die jaarlijks 750.000 gulden subsidie van de overheid krijgt en een zelfde bedrag van het bedrijfsleven ont vangt, betrok in januari van dit jaar groot, modern gebouw aan de Laan Nieuw-Oost Indië in Den Haag. De C.H.K. is een georganiseerde voortzetting het Cihan, waarover zelden iets goeds is gezegd, en werkt samen met de Economische Voorlichtingsdienst en het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het Buiten land. In 1961 aanvaardde de toenmalige ister van economische zaken in be ginsel de huidige opzet: het op een cen traal pun^Ceoordelen. coördineren en plannen van de exportbevordering, zo mede het afstemmen daarvan op hel handelspolitieke bek id. Negen tweelanden-kamers en institu- n voor- de buitenlandse handel namen, gelijktijdig met de C.H.K., hun intrek gebouw. De belangrijke IfANDAAG ontvangen onze lezers en lezeressen ons kerstnummer. Dat kerst. nummer is voor onze krant allengs een traditie geworden, aan dt voortzetting waarvan wij hechten. In de krant zelf de lezei nieuwsbericht het andere. Er i spiegelt een gejaagde tijd. Dan, zoals in ons aller leven, is dp behoefte te verwezenlijken om ruimte ie laten aan de boodschap die ook onze haast overleeft. In de niet aflatende reeks van dagelijkse kranten wordt dan het kerstnummer tot een moment van stilte, en we prijzen ons gelukkig dat ook het jachtige kranteleven daartoe de mogelijkheid biedt. TïAAROM zijn we ook dit keer gebleven bij onze gewoonte: voorbereiding en samenstelling van het kerstnummer geheel te laten bij wie ook de dage lijkse krant maken. Zo willen we te sterker *ilen uitkomen, dat het bij de krant zelf hoort. Als in andere jaren zijn directie en hoofdredactie erkentelijk voor de in dit nummer gestoken toewijding, een erkentelijkheid die stellig door de lezerskring zal icorden gedeeld. JN eeen wereld die in zichzelf geen uitzicht biedt, in een wereld die geken merkt ivordt door muren en rampen, wil ook dit kerstnummer vertellen van het Kerstkind dat om ons te redden in ons midden kwam. Nederlands-Duitse Kamer van Koophan del was hier niet by. Er zou geen ruimte meer zijn, doch insiders menen dat dit een voorwendsel was. Vast staat in ieder geval dat de instellingen, die wel een paar kamers in het gebouw kregen, met enige tegenzin verhuisden. Men vreesde terreinverlies door centralisatie, wat als schadelijk voor de Nederlandse export belangen wordt beschouwd. Nog voor het eerste jaar van samen werking ten einde is, kan reeds ge zegd worden dat de bom gebarsten is. De slechte samenwerking tussen de leidende figuren, die bij wijze van zeggen naast elkaar kantoor houden, heeft geresulteerd in een opzeggen van vertrouwen. Sommige secretaris sen, respectievelijk directeuren van de tweelanden-kamers en instituten voor de buitenlandse handel spreken zelfs niet meer met de directeur van de C.K.H. en diens assistenten. Op 3 december j.l. riep de voorzitter van het Adviescollege voor de Econo mische en Handelsvoorlichting, mr. J. J. Oyevaar, in Den Haag een vergadering bijeen van de voorzitters van de „inwo nende" particuliere instellingen. In de uitnodiging stelde hij o.m. dat de co ördinatie, de rationalisatie en de homo gene slagvaardigheid van het apparaat (lees: C.K.H.red.) nog niet tot stand gekomen was. Hij voegde er het schema van een reorganisatie-plan bij, na goed keuring door de vergadering, in advise rende zin aan de minister van econo mische zaken zou worden aangeboden. Zover is het echter niet gekomen. Het reorganisatieplan van het Adviescollegt voor de Economische en Handelsvoor lichting werd én bloc verworpen. Dt tweelanden-kamers en instituten voo; de buitenlandse handel vreesden volle dige opslokking door de C.K.H. De eigen status zou in het nieuwe schema onge veer worden teruggebracht tot die v; een verstrekker van handelsadressen. (Voor vervolg zie pag.9) Treinstagnatie door botsing Doordat de trein Den Haag-Utrecht gisteravond om zes uur op de met automatische halve bomen beveiligd' spoorwegovergang in Bleiswijk in bot sing kwam met een oplegger heeft het treinverkeer op deze lijn de hele avond vertragingen ondervonden. Bij de botsing deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Minister kon mededelen: (Van een onzer verslaggevers) De raad van commissarissen van de K.L.M. is afgetreden. Hij heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld met ingang van een door de minister te bepalen datum. Dit om de ver gadering van aandeelhouders zoveel mogelijk de vrije hand te laten voor de samenstelling van een nieuwe raad. Minister Van Aartsen heeft dit gisteravond schriftelijk bericht aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel. De minister heeft de situatie in be raad genomen en dc raad verzocht zyn taak voort te zetten tot de eerst volgende vergadering van aandeel houders, bij welke gelegenheid de nodi ge voorzieningen met betrekking tot de samenstelling van de raad van commis sarissen zullen worden getroffen. Het in de lyn der verwachtingen, dat deze vergadering niet voor januari zal orden gehouden. Hoewel de raad zijn mandaat ter be- T ransportbedrijf uitgebrand Gisteren heeft een brand de opslag- uimte, spuitinrichting en kantoren van de firma Janssen Transport NV te Horst (L) totaal verwoest De garage kon wor den behouden. Honderd autobanden gingen verloren. Verder motoren en grote hoeveelheden olie, vet en verf. De oorzaak van de brand is onbekend. De eigenaar van het pand was verzekerd, de schade wordt ge taxeerd op 75.000 gulden. schikking heeft gesteld, betekent dit niet dat alle leden nu van het K.L.M.- toneel zullen verdwijnen. Algemeen wordt verwacht dat verscheidene missarissen ook in de nieuwe raad zit ting zullen hebben. Over de toekomstige samenstelling van de raad zouden reeds enkele be sprekingen zijn gevoerd tussen de mi nister, dr- ir. Den Hollander, prof. Lief- tinck en mr. Gieben. Ook gisteravond zou hierover overleg zijn gepleegd. Volgens een bericht in het weekblad South Pacific Post zou een groep Aus tralische landmeters, die werkzaamhe den verrichtten aan de grens tussen Papoea en het onder Indonesisch be stuur staande westelijk Nieuw-Guinea dezer dagen door Indonesische mili tairen onder bedreiging met wapens zijn verjaagd. De landmeters zouden hebben ontdekt, dat de grenspalen die daar hadden ge staan waren verplaatst, ongeveer 10 km verder op het Australische gebied Toen zij de palen op hun oorspronke lijke plaatsen wilden aanbrengen werden zij door de Indonesiërs gedwongen het veld te ruimen. De opmetingen zijn gestaakt in af wachting van opheldering uit Djakarta, die langs diplomatieke weg is gevraagd. Commentaren F)E streekvervoersondernemingen zijn een loonsverhoging over eengekomen van 15 procent. Niemand zal kunnen stellen dat dit geen forse loonsverhoging is, vooral ook omdat dc overeenkomst nog meer belangrijke verbeteringen bc- Wij menen, dat deze 15 procent terecht is overeengekomen, omdat het beroep van buschauffeur, ook op langere afstanden, een bijzonder grote verantwoordelijkheid mee brengt en veel vakmanschap vraagt. De Stichting van de Arbeid heeft nog niet haar goedkeuring gehecht aan dit ontwerp-contract voor het streek vervoer. Naar wij menen te ween. hebben een aantal vertegenwoordi gers van de Centrale werkgeversorga - nisaties de wenkbrauwen gefronst over dit hoge percentage en het col lege van rijksbemiddelaars heeft ge vraagd naar de motieven voor de „achterstandsredenering", die aan de ze 15 procent ten grondslag liggen- Deze 15 procent is inderdaad een uit schieter. De loonsverhoging gaat im mers aanmerkelijk uit boven de ge middelde 10 procent, die in het stich- tingsaccoord werd overeengekomen. Wij willen er graag aan toevoegen, dat, wanneer op grote schaal loons verhogingen van 15 procent overeen gekomen worden, het stichtingsak koord in even ernstige mate in gevaar wordt gebracht als wanneer de prij zen voor een groot aantal artikelen ongemotiveerd opgejaagd zouden worden. Hier echter is sprake van een achterstand, die een uitzonder lijke loonsverhoging rechtvaardigt. XJET hele vervoersbedrijf, zowel het personen- als het goederen vervoer, is typisch een dienstverle nende bedrijfstak. Tot het typisch» van deze bedrijven behoort het ar beidsintensieve karakter en het moeilijk kunnen meekomen in de wedloop naar vrhoging van de pro- duktiviteit. In vele gevallen heeft dc produk- tie per man reeds een maximum bereikt en kunnen er geen mensen meer vervangen worden door me chanische hulpmiddelen. In de jaarvergadering van de Ne derlandse bond van Prot. Chr. Be- roepsgoederenvervoerders te Bilt- hoven, heeft kortgeleden drs. H. J. Noortinan, directeur van het Econo misch Bureau voor het Wegvervoer, betoogd dat het relatief sterk oplo pen van prijzen en tarieven in be drijven, die zich richten op d« dienstverlening, een normaal neven verschijnsel is van de welvaart De juistheid van deze stelling wordt inderdaad alom in de sector van de overgrote deel van het bedrijfsleven kans de lonen regelmatig te verho gen op grond van de toenemende produktiviteit (dus zonder prijsver hoging), de dienstverlenende secto ren kunnen niet, of in veel mindere mate op deze produktiviteitsstijging terugvallen. Hier moeten bij loons verhoging in vele gevallen ook de prijzen of tarieven omhoog. Verhoging van de tarieven is echter een verre van aangename taak, vooral wanneer het bedrijven be treft, waarmee iedereen te maken heeft, zoals het vervoer. Hier heb ben de tarieven de neiging achterop te komen, maar het noodwendige gevolg hiervan is, dat ook de lonen achterop komen- De overeengekomen loonsverhoging en de aangekondigde verhoging van de tarieven bij het streekvervoer moeten tegen deze achtergrond ge zien worden 0 Dc Kon. Mij tot bevordering der bouwkunst Bond van Ned. Architecten BNA heeft prof. ir. M. J. Granpe Molière te Wassenaar en G. Th Rietveld te Utrecht, benoemd tot ereleden. STEEDS MEER abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal per giro te betalen. Het bespaart voor de abonnefe in cassokosten en voor onze admini stratie is het eenvoudiger. De kwartaalprijs is thans 10,05. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u het bedrag dan vóór 1 jan. overschrijven op onze postrekening nr. 58936 of voldoen aan ons loket? Als u voor een ander betaalt, wilt u dan vooral het bezorgadres van de krant vermelden Voor uw medewerking bij voor baat onze dank. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging tot automatische af schrijving hebben verstrekt. Administratie Nieuwe Leidse Courant. Een betere bontmantel EEN FRAAI KERSTGESCHENK v. Egmond BREESTRAAT 173

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1