QQ Heeft Duitse fabriek anti - raket - raket? Rubber, specerijen en tin direct naar Nederland Troepen richting Chinese grens CITROENBRANDEWIJN Sowjetunie en Amerika zijn nog niet zover Japan eerste bij visvangst /ft eea doafce lij, Bonn weigert toegang aan anti-nazi Reptielen en vogels VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 Indonesische handelsmissie: f j Het verbreken van de handels betrekkingen tussen Indonesië en Maleisië heeft o.m. tot gevolg dat Nederland weer direct bij de af name van exportgoederen betrok ken zal worden. Het gaat om thee, koffie, specerijen en tin, vooral ook om rubber. Van het laatste produkt wordt volgend jaar een toevoer uit Indonesië verwacht, die tussen honderdduizend en hon. derdvijftigduizend ton zou liggen. De tabaksmarkt komt niet terug naar Nederland. Bremen zal de plaats behouden, die het op Am sterdam veroverd heeft. Een en ander werd gistermiddag in Den Haag verklaard door ambas sadeur dr. Harsono Reksoatmodjo, plaatsvervangend voorzitter van de Indonesische economische missie voor West-Europa. De voorzitter, on derminister kolonel Achmed Joesoef, is reeds drie weken geleden naar In donesië afgereisd. De missie, die maandenlang in West- Europa heeft vertoefd, vertrekt zater dag per KLM naar Djakarta. Dr. Harsono toonde zich zeer tevreden over de resultaten, die waren geboekt. In 't bijzonder in Nederland had men veel begrip voor de Indonesische problemen aan de dag gelegd. Een menigte van concrete voorstellen men fluistert reeds van gesloten contracten zou mee naar huis worden genomen. Audiëntie Minister-president Marijnen en de mi nisters Luns (buitenlandse zaken) en Andriessen (economische zaken) hadden de leden van de missie gistermorgen ontvangen. Er had een vruchtbare ge- dachtenwisseling plaats gevonden. Over schade-claims ten aanzien van in be slag genomen goed was niet gesproken. Dit onderwerp lag buiten de competen tie van de op bezoek zijnde Indonesiërs. Door het wegvallen van Singapore en Penang als traditionele markten voor typisch Indonesische exportprodukten als rubber, koffie en thee noet jaarlijks een miljoen ton goederen rechtstreeks naar consumerende landen worden vervoerd, (niet alleen Nederland, ook o.m. de Ver enigde Staten en Frankrijk). Om meer dan één reden toonde dr. Harsono zich bijzonder tevreden over deze ontwikke ling. De handel met Maleisië had vol gens hem altijd een ongezonde basis kerd zijn. Verscheidene handels- en industrie- groepen in.Nederland hebben, aldus dr. Harsono, toegestemd in gezamenlijke projecten met Indonesië samen te wer ken. Ook op basis van production sha ring" winstdeling in de vorm van een aandeel in de productie ter ver krijging van harde valuta heeft de missie meerdere bedrijven bereid ge vonden investeringen in Indonesië te doen. Over de hoogte en de vorm van de garanties zouden de betreffende fir ma's reeds contacten in regeringskrin gen hebben gelegd. Heidemi j Bandoeng een „Bouwcentrum" te stich- ten. Dit instituut, dat een gezamenlijk Nederlands-Indonesisch project dient te zijn, zal studies maken en onderzoekin-1 gen doan ter voorbereiding van plannen voor de ontwikkelingslanden in Zuid-oost-1 Azië in het algemgen en voor Indone sië in 't bijzonder. Aan de voorstellen, waarmee de mis sie naar huis reist, moet Djakarta nog officieel zijn goedkeuring hechten. Eind januari zou dit echter zeker beklonken zijn. Inmiddels zal begin januari een groep van acht Nederlandse deskundigen naar Indonesië gaan om voorbereidin gen ten aanzien van de komende, hech tere samenwerking te treffen. Rusk: VS achter Maleisië Wéér een nieuw BOOTZ-produkt. Citroenbrande wijn. Vol van smaak. Echt voor de fijnproever, 't Is van B00TZ; het beste wat u kopen kunt. per hele liter 005 per halve liter j 030 Weer spanning hij Sinkiang? OP bescheiden schaal" trek ken de Russen troepen sa- imen aan de grens met China te genover de Chinese provincie (Sinkiang, het gebied waarover tussen de twee communistische reuzen nogal wat spanning is ont staan. Dit kan worden afgeleid uit berichten die uit Moskou het 'Westen bereiken. Hoge diploma- De Heidemij. (landhervorming) en Stork (fabrieks- en machinebouw) zijn in leder geval bij de bedrijven, die zich In Indonesië zullen gaan vestigen. Ook De Amerikaanse minister van bui-1 andere, niet met name genoemde fir- tenlandse zaken, Dean Rusk, ma s, zouden m groten getale hebben T gereageerd om Djakarta te helpen bij Jeravol»d Lo"den naa.r Washing- herstel van bestaande fabrieken. *on vertrokken. De Amerikaanse be- Van de zijde van de Nederlandse I "',nds.man' die de v"*ade™gen van scheepvaart is eveneens grote belang- de ministerraad van de NAVO in Pa stelling getoond. Het gaat hier om de rijs heeft bijgewoond, vloog gisteren ling van een lacune ■ÜÉBT J !X opvulling scheepsruimtecapaciteit van tachtigdui zend ton, waarin tot voor kort Singapo re voorzag. Tevens zal bijstand worden verleend op het gebied van havem zieningen (kranen, baggcrwerken, bouw van kaden) ten einde de import en de export een snelle afhandeling te kunnen In dit verband merkte dr. Harsono o.m. op dat Indonesië tot nog toe drie KPM-schepen met een gezamenlijk ton nage van 26.000 tegen contante betaling .•heeft overgenomen. Andere schepen, die nodig zijn, zullen voorlopig op een huurkoop-contract in charter varen. Uitwisseling Op het vlak van technische samen werking gaan Indonesië en Nederland experts en academici uitwisselen. Ne derlandse experts zo verklaarde de woordvoerder van de missie, kunnen Indonesië bijstaan in zijn economische ontwikkeling; Nederlandse ingenieurs van de Landbouw Hogeschool in Wa- geningèn, die tropische landbouw heb ben gestudeerd, kunnen hun practicum Indonesië doorlopen. Aan de andere kant kunnen Indonesische academici ten behoeve van het. eigen land in Ne derland cursussen volgen en weten schappelijk werk verrichten. Ophouw in „nieuwe stijl Russische vloot wordt steeds belangrijker De Verenigde Staten hebben nog steeds de grootste vloot, die de wereld ooit heeft gekend, maar de Russische marine wordt in steeds toenemende mate een door kernenergie voortgedreven er met geleide projectielen uitge ruste vloot een marine in nieu we stijl, die van diepgaande in vloed moet zijn bij de opstelling van marineplannen aan weerszij den van de Atlantische Oceaan. Dit is de opsomming:, die in de nieuwe editie van het naslagboek voor de marine „Jane's Fighting Ships" voor het jaar 19631964 wordt gegeven voor de marinestrijdkrach ten van 's werelds twee grootste mo gendheden. In het boek staat, dat de wereld meer marinestrijdkrachten telt dan ooit te voren en dat er in totaal 96 vloten be staan waarvan sommige niet in de kinderschoenen staan, maar aanzienlij ke vloten zijn, waarbij die van Duits land, Italië. Japan en Indonesië. ..Het is wel ironisch, dat terwijl de marine van de machtige Verenigde Sta ten. de grootste partner -van de zegevie rende geallieerden, gevaar loopt dat zij topzwaar wordt door het gewicht van ouderwetse vaartuigen uit de oorlog (alhoewel Amerika in de afgelopen ja ren de grootste en meest gekunstelde oorlogsschepen van elke belangrijke ca tegorie heeft gebouwd), de marinestrijd krachten van de zogenaamde verslagen landen verrijzen in een constructie van nieuw staal, vrij van het drijfhout van een generatie uit het verleden", aldus Er wordt gewezen op het feit dat ,.het niet onaannemelijk is dat indien Amerika jaarlijks tien a twaalf kernon derzeeërs kan bouwen, de Sowjetunie dit ook kan doen. De nadruk, die Amerika thans op kernonderzeeërs legt, wordt ook ge noemd, maar Jane's merkt tevens op: Afkeuring over optreden van Glianezen Studenten van de Patrice-Loemoem- ba universiteit in Moskou hebben gisteren hun afkeuring uitgesproken over het optreden van de Ghanese studenten die tijdens een demonstra tie het Rode Plein hebben „veroverd" op de Russische politie. Over het algemeen schijnen Aziatische en Latijnsamerikac.nse studenten zich gemakkelijker in de Sowjetunie aan te passtn. Men is van mening dat de Afri kanen minder goed zijn voorbereid op een studie in een westers land. Inmiddels heeft de Ghanese ambassa deur weer orde op zaken laten stellen m zijn eigen ambassadegebouw. Op zijn verzoek hielden soldaten van het Rus sische leger de wacht bij het gebouw om te verhinderen lat de Ghanese stu denten nogmaals een invasie zouden ple gen. (Stoelen en schilderijen waren een geliefkoosd object van "e woedende be togers). De soldaten hielden ongeveer dertig studenten tegen en gaven aan een klein groepje toestemming met de ambassadeur te spreken. Honderden nieuwsgierige Moscovieten keken toe. Uit luidsprekers werd hen „Wat er ook over het nut van vliegdek schepen in de jaren 1970 gedacht moge worden, de Verenigde Staten menen thans dat deze schepen doeltreffend Wachtwoord „Aan de Amerikaanse zijde van Atlantische Oceaan gaan de bewakers van veiligheid en vrijheid de vaak her haalde en bewezen slagzin van Nelson Churchill dat: Wie over de zee re geert ook over de wereld regeert, steeds meer ter harte nemen. In het boek worden twee kolommen aan commentaar plus 21 bladzijden fo to's en illustratie aan de Russische vloot gewijd. Het wachtwoord van de Russische marine schijnt te zijn: inlichtingen, in filtratie en onderschepping. Inlichtingen de activiteiten van alle vloten, in filtratie in alle handelsroutes op de Oceanen en onderschepping van alle be dreigingen tegen de Sowjetunie. Hiertoe heeft de Sowjetunie een ster- en moderne marine opgebouwd en bouwt zij nog aan deze vloot, die alleen sor de Amerikaanse marine onderdoet. Ontheffing militair centrum Austerlitz Het militaire herstel- en oefencen trum in Austerlitz zal binnenkort wor den opgeheven. In dit herstel- en oe fencentrum van de militair-geneeskun dige dienst werden tot nu toe militai ren ondergebracht die aanpassings moeilijkheden in de krijgsmacht ble ken te hebben. Met een speciale the rapie trachtte men deze militairen als nog geschikt te maken voor de mili taire dienst. De staatssecretaris van de Koninklij ke Landmacht, de heer Haex, heeft nu besloten dat deze categorie militairen het vervolg niet meer in dienst zal blijven, doch zo spoedig mogelijk wordt teruggegeven aan de burger maatschappij. De maatregel zal als meekomende bate hebben dat de ex ploitatiekosten van de militairgenees- kundige dienst verminderd zullen wor den. Irt het H.O.C. te Austerlitz worden militairen van de Koninklijke Land macht en van de luchtmacht verpleegd, i de Britse hoofdstad sprekingen met de Britse regering. De Britse minister van buitenlandse zaken. Butler, nam zijn Amerikaanse ambtgenoot enkele malen mee naar de woning van premier sir Alec Douglas- Home. waar volgens Amerikaanse zegs lieden onder meer van gedachten werd gewisseld over de vraagstukken Berlijn en Duitsland. Behalve over Europese zaken spra ken de ministers ook over regionale kwesties betreffende Zuidoost-Azië, La- tijns-Amerika, Afrika en Brits-Ameri kaanse economische onderwerpen. Wat Zuid-oost-Azië betreft, aldus werd van Amerikaanse zijde opgemerkt, verduidelijkte Minister Rusk dat zijn land bij een eventuele rechtstreekse aanval op de Maleise Federatie eens gezind zal zijn met de andere part ners van het ANZUS-verbond: Nieuw- Zeeland en Australië. De V.S. zullen geen politiek voeren in de zin van stopzetten van voedselversche- pingen naar Indonesië. Dergelijke ac ties zullen de kans om de westelijke standpunten in Indonesië duidelijk te maken slechts verkleinen, aldus deze zegslieden. Rusk zou de Britse ministers voorts duidelijk hebben gemaakt dat de V.S- geen enkel bezwaar tegen hebben ineer Butler naar de ontwapenings conferentie in Genève gaat. De Ameri kaanse minister had reeds eerdér laten doorschemeren dat hij niet naar Genè- In Bonn vraagt men zich af: Opperste Sow jet akkoord met plan nat. economie De Opperste Sowjet heeft met alge mene stemmen het wetsontwerp goed gekeurd aangaande het plan voo ontwikkeling van de nationale econ van de Sowjetunie. Dit voorziet in vergroting van de industriële produktie t 17,5 pet. in twee jaar. Dc kloof i het tempo van de vergroting voortbrenging van produktiemiddelen die van verbruiksgoederen wordt kleiner, namelijk van 18,6 tot 14,5 pet. De snelste ontwikkeling zal de chemi sche industrie doormaken. De omvang zal stijgen met 36 pet., de raffinage van olie wordt met 29 pet. uitgebreid, de gasproduktie met 40 pet. en de eiïergie- produktie met 23 pet. Spanje bouwt voor Cuba schepen De directeur-generaal van de scheeps bouw in Spanje, Fernando Rodrigo, heeft meegedeeld, dat op Spaanse wer ven meer dan 100 schepen ter gezamen lijke waarde van 500 miljoen dollar voor Cuba zullen worden gebouwd. De Cubaanse regering zal deze bouw financieren door de verkoop van suiker "an Spanje. Volgens Rodrigo zullen de Spaanse erven allereerst schepen van 13.000 ton bouwen en vervolgens visserssche- van 2000 ton. De Hamburgse „Waffen- und Luftrüstungs-A.G.", die ontwik kelingslanden raketten aanbiedt, heeft in een brief aan de defen sie-commissie van de Westduitse Bondsdag meegedeeld, dat zij anti-raket-raket heeft ont wikkeld. Sensatie? Als het waar is, wat deze vennoot schap heeft aangekondigd enige reden om aan de waarheidslief de te twijfelen zou dat een zijn. Zowel de Verenigde Staten als de Sowjetunie doen sinds jaren met hoge kosten hun uiterste best om een projek- tiel te ontwikkelen, dat in staat is een vijandelijke raket nog gedurende de vlucht naar zijn doel te vernietigen. Geen van beide landen heeft de anti raket-raket, die volle trefzekerheid biedt, kunnen produceren, ofschoon twee doen alsof zij over dit wapen be schikken. De „Waffen- und Luftrüstungs A. G." in Hamburg beweert thans een speciale raket te bezitten, waarmede het moge lijk is om raketten voor middel- en lan ge afstanden onderweg in de stratosfeer onschadelijk te maken. De vennootschap is van haar bewering blijkbaar dermate zeker, dat zij haar schrijven aan de defensie-commissie van de Bondsdag heeft gepubliceerd. Men zou geneigd zijn kelijk willen zijn. Stengier gelooft in minstens 70 landen klanten te kunnen winnen. Een groot voordeel voor de het algemeen arme ontwikkelingslanden is. dat de „Waffen A.G." goedkoop is: 800 mark b.v. voor een eentraps-raket. Wie nog 400 mark meer wil betalen krijgt een tweetraps-raket, die maximaal drie maal de snelheid van het geluid kan halen. Stengiers prijzen liggen ongeveer de helft beneden die, welke de „Bundes- Rus met Kerst hij Amerikaan Opgewacht door hun gastheer en een drom verslaggevers en cameramen sen van de tv zijn donderdagavond een Russisch echtpaar en zijn twee kinderen op het vliegveld van New York aangekomen om de Kerstda gen door te brengen bij een Ame rikaans gezin in Portsmouth, Ohio. Het bezoek maakt deel uit van project operatie vrede op aarde onder auspiciën van de Kamer van Koophandel van Portsmouth. De uitwisseling tussen Russische en Amerikaanse gezinnen is geregeld door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en de Sow- jet-regering. De Rus werkt in een autofabriek in Moskou en zijn vrouw geeft Engel se les. Hun gastheer is advocaat. Senoritas - Rood In het bekende rode blik Navraag In het begin van deze maand heeft de afgekort „Waffen A.G." in Cux- haven vier proefraketten gelanceerd, die bij het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn een stroom van navragen door Westduitse ambas sadeurs in de gehele wereld uitlokten. Volgens het Westduitse nieuwsweek- blad „Der Spiegel" waren de Westduitse diplomaten er ongerust over, dat de „Waffen A.G. raketten aan ontwik kelingslanden wilde leveren. Bij de proe ven waren militairen uit Jordanië en Saoedi-Arabië aanwezig. Volgens de Pa- rijse Verdragen van 1955 is het de Bonds republiek verboden militaire raketten te produceren of te exporteren. De „Waffen A.G." bood echter de door haar gepro duceerde raketten al naar behoefte en interesse van mogelijke kopers aan als gevaarlijke wapens of raketten voor we tenschappelijk onderzoek op het gebied der meteorologie. Hierin ligt de -twijfel aan de waarheidsliefde van de presi dent-directeur der vennootschap, de 53- jarige Richard Stengier. Stengier was vroeger technisch medewerker van het Reichsluftfahrt-Ministerium van Her mann Göring. Van huis uit is hij vlieg- tuigbouw-ingenieur. De „Waffen A.G." zelf produceert niet. Dat doen ongeveer 40 kleinere- en middelgrote bedrijfjes en bedrijven, die in de vennootschap aan eengesloten zijn. De Westduitse groot industriëlen willen met de „Waffen A. niets te maken hebben. Voor de participanten aan de „Waffen A.G." heeft deze vennootschapsvorm het voor deel, dat zij anoniem kunnen blijven. Niet populair De oorlogsindustrie is in Westduitsland nog altijd onpopulair. De „Waffen A. G." biedt alles op het gebied van oor logsmateriaal aan. niet alleen raketten: snelboten, snelboten-destroyers, machine geweren. vliegtuigafweer - raketten. Al leen geen groot oorlogstuig, zoals slag schepen, tanks en militaire vliegtuigen. Wel handgranaten en geweren. De „Waf fen A.G." hoopt vooral zaken te kunnen doen met ontwikkelingslanden, die zelf geen oorlogsindustrie hebben en die van de „grote Twee". Amerika en de Sovjet- voor wapenleveranties afhan- haar onder de loupe te vennootschap met i llementscommissie getreden. Het zou firma Stengier cs. en brief aan een par- i de openbaarheid is kunnen zijn, dat de de goede Bondsrepubliek in het buitenland ii spraak brengt. Als het daarbij zou blij ven, gaat het nog. Gevaarlijker is echter wanneer de „Waffen- und Luftrüstungs- A.G." onder de geallieerde verbods-be- palingen doorduikt. Blijkens de zo juist gepubliceerde statistieken van de voedsel- en land bouw organisatie (FAO) der Verenig de Naties werd in 1962 een nieuwt cord-visvangst in Europa bereikt 8,35 miljoen metrieke ton. Dit was 19 procent van de eveneens een record zijnde totale visvangst in de wereld van 7,72 miljoen metrieke ton. De laatste jaren is het Europese aan deel in de wereldvisvangst echter klei ner geworden. In 1957 was het 25 pro cent, in 1958 22 pet. en in 1961 20 pro cent. Van de Europese landen had Noor- •egen in 1962 de leiding met een vangst van 1.338.000 metrieke ton, ge volgd door Spanje met 1.006.000 ton, Engeland 944.000 ton, Denemarken met inbegrip van de Far Oer, had een ngst van 928.400 ton, IJsland 832.600 ra. Frankrijk 737.000 ton en West- Duitsland 632.700 ton. Het Nederlandse vangstcijfer bedroeg 321.000 ton. Japan, dat lange tijd het visserijre- [ten van NAVO-landen hebben de juistheid van deze berichten be vestigd. De troepenverplaatsin gen zouden zijn gecontroleerd door westerse missies in Moskou en door de Westelijke inlichtin gendiensten. Dit zou ook de mogelijke verkla ring kunnen zijn voor het massaal terugtrekken van Russische strijd krachten uit het gebied tussen Mos kou en Berlijn. De Amerikaanse mi nister van defensie, McNamara, heeft recentelijk verklaard dat de oude schattingen van de Russische troepensterkte in dit gebied uit de tijd zijn geraakt. Er werd aangeno men dat de Russen 175 divisies in Oost-Europa gereed hadden. Dit astronomische getal zou nu tot nor maler proporties zijn teruggebracht. Tevens zouden deze troepenverplaat singen er op kunnen duiden dat het politieke geschil tussen China en de Sowjetunie een militair tintje heeft gekregen. Westelijke diplomaten zijn van mening, dat de Rtissische plan nenmakers nu wel degelijk moeten gaan denken aan een twee-fronten- strategie. In Sinkiang had het vorig jaar een mysterieuze revolutie plaats. De moei lijkheden zouden hier nog niet helemaal zijn opgelost. De Chinezen beschuldig den Moskou van subversieve activiteiten in dit gebied en van het weglokken van grote aantallen Chinese burgers. De Russen op hun beurt beschuldigen Pe king van het koloniseren en bezetten van grote stukken Russisch grensge bied. De Chinezen werden gewaar schuwd op te houden met dit soort grensschendingen want zij zouden „op zeer besliste wijze worden teruggewe zen". Alleen al in 1962 telde Moskou 5.000 van deze grensschendingen. Prinses Desirée verloofd Het Zweedse hof heeft gisteren de ver loving bekendgemaakt van prinses Desi rée, de 25-jarige kleindochter van ko ning Gustaaf Adolf, met baron Niclas Silfversioeld, een 29-jarige gefortuneer de Zweedse landeigenaar. een bekendmaking van het hof wordt voorts gezegd dat koning Gustaaf Adolf zijn goedkeuring aan de verloving heeft verleend en dat prinses Desirée haar huwelijk haar titel zal behou den. De blauwogige prinses, de vrolijk ste van de vier dochters van prinses Sy- billa, kent baron Niclas al enige jaren en is verscheidene malen met hem op jacht geweest. Twee jaar geleden wer den geruchten omtrent een verloving door het hof tegengesproken. Baron Niclas is de oudste van de drie kinderen van baronesse Madeleine Silf versioeld, evenals de moeder van de prinses, weduwe. Haar man overleed ze ven jaar geleden. Prins Gustaf Adolf, vader van Desirée, is in 1947 bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Niclas en zijn moeder wonen in het 15-de eeuwse kasteel Koberg bij Trol- haetten in zuidwest-Zweden, waar hij grote bezittingen heeft. De verloofden hebben de pers meege deeld, dat zij omstreeks eind mei van het volgend jaar hopen te trouwen. eenderde deel van de wereldvangst. De Chinese volksrepubliek werd als derde onder de visserij-landen gerangschikt, al zijn de cijfers van dit land slechts op schattingen gebaseerd. Visserijdeskundigen van de FAO schatten dat ongeveer 32 miljoen ton van de vangst van 1962 als menselijk voedsel werden gebruikt in verse, be vroren of gerookte vorm, of in blik. Twaalfmiljoen ton werden gebruikt voor het maken van vismeel en olie voor voeding van dieren en ongeveer een miljoen ton voor diverse andere doeleinden. «tand gehouden. •verden op een af- De met bloed bevlek te stamboom van Adolf Hitler, die aan het einde van de oorlog door een Duitse soldaat was mee genomen uit de bunker in Berlijn waar de lei der van het Derde Rijk zijn laatste uren door bracht, heeft gisteren op een veiling in Lon den duizend gulden op gebracht. De Duitse mi litair had de in 1934 op gestelde stamboom te koop aangeboden jm zich voor het geld een kunstbeen te kunnen aan schaffen. Het historische stuk is nu in handen van een 24-jarige Britse in genieur, die direct ver klaarde geen nationaal- socialistische sympathie- en te koesteren. I In Rome heeft een 15- jarige jongen terechtge staan, omdat hij met behulp van een magneet aan een touw geldstuk ken uit de beroemde Trevi-fontein had gevist. Volgens een uitspraak van het hooggerechtshof behoort het geld, dat toeristen in de fontein werpen omdat dit geluk zou brengen, aan de ste delijke overheid van Ro me. De jongen werd echter niet veroordeeld. Een 20-jarige man die hem zou hebben gehol pen kreeg een voor waardelijke gevangenis straf van een half jaar. I Bij opgravingen in bet paleis van Cyrus, de grondvester van het Perzische rijk, zijn on geveer 200 gouden siera den, waaronder oorrin gen, armbanden en hals kettingen, gevonden. De resten van het paleis lig gen te Parsagadae bij Shiraz in zuidwest-Perzië. De sieraden dateren uit omstreeks 522 voor Chris tus. I Europa beschikt over 780.000 bevoegde ver pleegsters. hetgeen 30.000 meer is dan in de V.S. en 180.000 meer dan in de Sowjetunie, aldus een premier Tsjoe En-Iai gisteren de oude pyrami- den bezocht met als gids Mohames Rahman, de curator van het Egyp tische nationale museum. Met de handen boven zijn hoofd klapte Tsjoe toen de 37-jarige Abdel Nabi Fayed in vijf mi nuten naar de top de 135 meter hoge py- ramide van Cheops ge klauterd was. Als belo ning voor zijn inspan ning gaf Tsjoe aan Fay- rode vulpen. deskundigen, vertelde la ter: „Ik ben de pyrami- dekampioen. Ik klim alleen voor hoge gas- DE. Franse professor en anti- nazi schrijver, Paul Rassi- nier, die op weg was naar Frank furt om het proces Auschwitz te verslaan, dat morgen in Mün- chen begint, is de toegang tot West-Duitsland verboden, aldus is gisteren door de uitgever van Rassinier Damm Verlag, meege deeld. Professor Rassinier uit Asnièrcs (Frankrijk) werd woensdag door de Duitse politic aan de grens tegenge houden. In Bonn verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, dat Rassinier be hoort tot een „internationale fascis tische groep" en dat daarom de komst van de Franse professor onge wenst is. Rassinier, een vooraaj.staand Frans verzetsstrijder die zelf de Duitse con centratiekampen heeft overleefd, ver klaarde bij het vernemen van het nieuws met stomheid te zijn geslagen. „Ik behoor bij geen enkele politieke partij en de enige organisatie die ik aanhang is de internationale beweging tegen oorlog, een pacifistische organisa tie die in Engeland is gevestigd", zo ver klaarde Rassinier. Hij voegde er aan toe dat het „grove smaad" zou zijn om de internationale organisatie tegen oor- '~e een fascistische organisatie te noe- Morgen begint in München het groot ste oorlogsmisdadigersproces dat ooit in Duitsland is gehouden. Er worden 22 Duitsers beschuldigd van medeplichtig heid aan het in bedrijf houden van het uitroeiingskamp Auschwitz waar mil joenen Joden en andere slachtoffers tij dens de tweede wereldoorlog vermoord 1400) Het leek in het begin alle- daag is het voldoende cr de aan maal zo erg logisch, en vooral een- dacht op te vestigen dat het optrc- voudig: in het jaar 1861 werd op een den van vliegende reptielen, gevolgd kalkstenen plaat, afkomstig uit de door primitieve vogelsoorten met steengroeven bij Solenhofen In Bele- reptielachtige kenmerken, dc con- ren, de afdruk gevonden van een clusle in de hand werkte dat de vo- zeer primitieve vogel, ter grootte gels oorspronkelijk van de reptielen van een kip. Kort daarna werd een afstammen. Zoals wc in de aanhef iets kleinere, maar soortgelijke vorm reeds hebben ongemerkt, scheen dit gevonden in de steengroeven bij logisch en....eenvoudig. Eichstatt. Beide afdrukken bleken te Nu is bet kenmerkende bezwaar stammen uit het bovenste deel van van deze hele materie, dat geen en- het Juratijdperk cn na zorgvuldig on derzoek kwam men tot dc conclusie dat beide vormen zo als dc afdruk van aantoonden wel iswaar afkomstig zij TOCH IS HET ZO? vraagstuk op het terrein van het leven eenvoudig Is. En het woord logisch In dit verband ooit kunnen gebruiken, blfjft een open Maar nu terzake. maar dat Een nader onder aantal kernmerken bezaten zoek leerde, dat de bouw van het die karakteristiek zijn voor reptielen vliegapparaat van de vliegende rep en die bij de tegenwoordige vogels tielen en de vleugels van de vogcla niet meer voorkomen. Deze primi- fundamentele verschillen vertoont, tieve vogeltypen werden aangeduid Dc vleugel van de vliegende reptie- als oervogels. len werd immers gevormd door een Uit een nog vroegere periode (t.w. huidplooi, gespannen tussen arm en het secundaire tijdperk) zijn in de romp, waarbij de verlenging van de gesteenten overblijfselen gevonden voorste ledematen werd tot stand van vliegende reptielen. Deze dieren gebracht door verlenging van een bezaten lange, smalle vleugels, voor- der vingers Bij de vogels wordt dc zien van een vlieghuid. Sommige vleugellengte echter verkregen door vormen waren niet veel groter dan verlenging van de bovenarm (dus een mus, andere vliegende reptielen niet door een der vingers) en boven kwamen in grootte ongeveer overeen dien wordt de vleugel zelf gevormd met de havik. Maar er zijn ook ge- door veren die op een vrije arm weldige reuzen opgetreden, zoals de staan. Hier komen dus twee geheel pteranodon, die gevonden werd in verschillende principes naar voren, het krijt van Kansas. Dit geweldige waardoor iedere afstammingstheorie vliegende reptiel had een vlucht van op grond van het feit dat belde dler- 8 meter en droeg een grote beenkam groepen vliegen of gevlogen hebben, op het achterhoofd die een tegen- illusoir wordt. (We zelden reeds dat wicht vormde voor de zware, met de hele materie niet zo eenvoudig hoorn bedekte snavel. Is als zij oorspronkelijk scheen!) Het ia verleidelijk nok wal voort Dat bervijren ook de vllejende ma- !-"de vliegende eekhoorn. uit vroeger tijden, Nadruk verboden. H. Petition

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5