c 00(JXj00Ó(J)00> Oéé+éêéé* 00 00 Gezellige prijsvraag voor jong en oud I 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II 12 13 14 15 16 17 18 D E 7 8 9 IO II 12 13 14 15 16 17 18 Een groot doorlopend kruiswoordraadsel 20 21 22 23 KERSTBIJLAGE 1963 11 Evenals vorig jaar heb ben we ook nu een gezel lige prijsvraag, waaraan jong en oud kunnen mee doen. We zullen maar on middellijk met de deur in huis vallen. Bij het ver sieren van de kerstboom werd een doos glinsteren de ballen opengemaakt. Het was een hele grote boom, dus ook: een heel grote doos. Er zaten 216 ballen in: DRIE SOOR TEN: witte, zwarte en gestreepte. De tekening hiernaast laat zien, hoe die ballen lagen. WIT Eén van de kerstboomver sierders ontdekte plotseling, dat het mogelijk was met die doos een spelletje te doen. Men kon namelijk uiterst links met een witte bal be ginnen, dan een zwarte ne men, dan een gestreepte, dan weer een witte, zwarte, ge streepte enz. en zo de uiters te rechterkant bereiken. ZWART En er bleek in de hele doos maar een mogelijkheid te zijn om die uiterste rechter kant ook precies in de juiste volgorde te bereiken. GESTREEPT Aan U: de opgave om ook die weg te vinden. Dit: zijn de spelregels: u moet links (dus in de verticale kolom 1) beginnen met een witte bal en ook rechts eindigen met een witte bal (dus in de verticale kolom 18). U mag horizon taal, verticaal en diagonaal voortbewegen, maar nooit teruggaan. Wij geven enkele voorbeelden: u kunt van BI naar B2, of van K4 naar K5, van Bl naar Cl, Bl naar Al, van G8 naar H8, maar terug mag u niet en de volgorde moet steeds zijn: wit, zwart gestreept. Dezelfde bal map maar één keer gepasseerd worden. IEDEREEN Oplossingen kunnen door ieder gezinslid worden inge zonden. Die oplossing moet gegoten zijn in de vorm, die ook bij dammers en schakers wel bekend is. Boven de 18 verticale kolommen staan de cijfers van 1 tot 18, naast de horizontale de letters A tot en met L. Op deze manier heeft elke bal een aanduiding: de eerste bal is Al, de bal er onder Bl, de bal er naast B2 enz. Uw oplossing moet dus (bijvoorbeeld) luiden: LI, L2, L3, K4, K5. J5, 15 enz. Die oplossingen moeten met de ochtendpost van maandag 6 januari a.s. in ons bezit zijn. In de linkerbovenhoek van de briefkaart (of enve loppe) vragen wij U het woord: KERSTPUZZEL te vermelden. PRIJZEN Voor de winnaars zijn de volgende prijzen be schikbaar: één van vjjf- tig gulden, twee van vijf en twintig gulden, vier van tien gulden en acht van vijf gulden. Een lang niet gemakkelijk doorlopend kruiswoordraadsel is de extra opgave, die wjj onze lezers en lezeressen stellen. Het is een hele kluif en er zal zonder twij fel menig uurtje in gaan zitten. De liefhebbers zullen er dat graag voor over hebben. Een goed (puzzel)woordenboek en een atlas zullen er waarschijnlijk wel bij moeten komen. Wij hopen, dat U niet alleen succes zult hebben, maar dat U ook inderdaad een paar genoeglijke uren aan dit grote monster zult beleven. De omschrijving is als volgt: als extra in- en ontspanning 1 Z 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 U 15 16 17 18 r 19 HORIZONTAAL: 1. borgstelling gemeente in O. Vlaan deren visuil in Z. Azië en Indië mannetjesvalk (gewestelijk). 1. uitslag op muren, ook chemische stof plaats in Zeeland salaris (Vlaamsch) de bovenloop van de Amazonerivier. 3. wordt gezegd van een oud maar nog vitaal mens karaat (afk.) achting plaats in België scheikundig ele ment (afk.) oordeel. t. .titel (afk.) bahnhof (afk) Italiaans dichter en schrijver meisjesnaam oorlogsgod welaan. 5. overweldiging water in Friesland scheikundig element (afk) water ketel (ZN) plaats in Z. Italië tot de (afk.). j. stoomschip (afk.) geluid van een ezel godsdienst (afk.) uitroep scheikundig element (afk.) ontken ning (duits) landbouwwerktuig plaats aan de Moezel bij Trier tot nader order (afk. Lat.), een vastzittende levenswijze hebbend rivier in Rusland muzieknoot eer ste letter van alfabet ontkenning (Engels) inwendig lichaamsdeel voorzetsel banknoot (afk.). 8. hoekpijler plaats in Belg. Limburg stad in Z. Italië kostbaar versier de voorhoofdsband bijwoord. O soort van kraai cilinder voorzien van punten of pennen voor zuiveren van wol, zijde, enz. ruk of haal voor- naamw. gewicht (afk.) hogepries ter te Silo 10. voegwoord nauwe opening betrek king waarin zaken of personen tot el kander staan lans bijrivier van de Tiber. 11. slingerplant in Azië plaats in Belg. Limburg biersoort verstandig (bar- goens) munt in Japan van elk evenveel (afk. op recepten) jongens- 12. dorp in Friesland vuurgloed ge vangenis familielid zijtak Po interval van negen tonen. 13. heden spoedig voorvoegsel plaats in Limburg laan (Fr.) langzaam. 14. samengedrongen menigte bijbelse fi guur stad in Drente boom fa milielid bedrijf van een toneelstuk. 15. verwarring (Fr.) soort koffie ri vier in Rusland look zijtak Weser. 16. plaats in Gelderland water in N. Hol land riviertje in Normandië kip penloop de heilige taal der Boed dhisten. 17 voorvoegsel mens eerste vrouw torenkraai (gewestelijk voorgeschre ven kerkgebruik soort van groente geluid van een ezel. 18 oder dergleichen (afk.) gewas met houtige stam telwoord (Eng.) stad in België klein strandmeer lusthof. 19 oude Egyptische zonnegod meisjes naam zonder (Lat.) bolrond vruchtje (spreektaal) verfstof uit run in het jaar der wereld (afk. Lat.) ad vocem (afk.) Rom. keizer. 20. welaan tocht of uitstap voorzetsel maling plaats in Neder Silezië bekende afkorting vogels drieteni- ge struis. 21. trustee (afk.) hinderen ouderwet se rustbank bastaarduitgang glij- voertuig in het jaar onzes Heren (afk Lat.) bijwoord, 22 bekende afkorting voorvoegsel eertijds koningstitel in Peru munt eenheid in Iran een der middelste Cycladen vreemde munt zijtak Donau. 23 leeg stoomschip (afk.) stap burgemeester in Polen; ook landvoogd vaarwel keurig. VERTICAAL: 1. landengte spaanse dans voorslag. 2. gemeente in Utrecht gehucht in Lim burg onder Grathem plaats in Lim burg planeet. 3. meervoud (afk. Lat.) vergissing schildpad koperen blaasinstrument. 4 stijlfiguur waarbij aan reeds afgeronde zin delen worden toegevoegd dwerg valk adellijke titel op Java (afk.) papegaai niet van hetzelfde gevoe len. 5. zeevis lichtgeraakt scheikundig element (afk.) Egyptische zonnegod. 6 deel van de bijbel (afk.) twist rivier in Spanje godin van de jacht plaats in de N.O. Polder. 7. bergketen in Griekenland speelgoed tocht gemalin van de zeegod Aegir deel van de mast rivier in Enge land vloeistof. plaats in de oudheid emeritus (afk.) dat is (afk. Lat.) ten naaste bij andere naam voor Turken iemand die treitert. hoepel boom rivier in Engeland en Schotland scheikundig element (afk.) motorschip (afk.) part vreemde munt. verpakking van boombast admiraal- vlinder beschrijving van het oor. lid van de voormalige Raad van Indië royal licence (afk.) lelieachtig ge was geraamte zuivelprodukt. Nederlands schilder en graficus sterretje als typografisch verwijzings teken langzaam (muziek) zang stem. dorp in Groningen drama van Sopho cles grote hartslagader muziek noot afkorting van dona. bijwoord stad in Italië buitenha ven een soort van baviaan bloem. scharnier (ZN) elektrisch geladen atoom stad aan de Zwarte Zee stad in Mexico gewicht in China stad in Noorwegen. officiële taal van Pakistan gevange nis (bargoens) zekere chocoladebon bon gelijk rund. in oorlogstijd: tijdelijk beslag op sche pen plaats in Z.H. geelwortel Europeaan. tropische hoge boom met bruinrode bloemen verschijnsel dat een ziekte in een bepaalde streek geregeld voor komt meer in Lapland bekende afkorting. vlaktemaat innerlijke kracht (figuur lijk) voorzetsel verse haring (ZN), bergplaats scheikundig element (afk.) een oud of uitgediend soldaat moerasvogel riviertje uit Mecklen burg rivier in Groot-Britannië. voegwoord afzondering stad in Californië gemeente in Drente, onderofficier bij de Marine elektrisch geladen atoom werklokaal dorpje in Gelderland. dal van de Inn in kanton Graubünden plaats in Frankrijk in het departe ment Puy de Dome bronnimf, raadgeefster van koning Numa Pompi- lius ontkenning (Eng.) droogoven tot het roosten van graankorrels. DE PRIJZEN: Voor de goede oplossers zyn beschikbaar: een eerste prys van vijftig gulden; een tweede prijs van vijfentwin tig gulden en voorts zes prijzen van vijf gulden. INZENDINGEN: De inzendingen moeten uiterlijk op maandag 6 januari a.s. met de ochtendpost in ons bezit zijn. Stuurt uw oplossing naar het redactie' adres van dit blad en vermeldt in ieder geval in de linkerbovenhoek van briefkaart of en veloppe het woord: MONSTERRAADSEL. Weer als vanouds een tip. die altijd vele lezers ter harte nemen: Er zijn weer Kinder postzegels en het gebruik daarvan steunt ten mooi en een goed doel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 33