T^eetlj eeiwen Kerstbezoeken LAATSTE STRIJKKU/ARTETTEN VAN RERSTBIJLAGE 1963 Diepste gedachten leven er in Om maar met de dear in huls t« vallen enig; direct verband tussen Beethoven's laatste strijkkwartetten en het Kerstfeest be staat er niet. Ze zijn niet in de Kersttijd geconcipieerd, ze hebben er niets mee te maken. Waarom dan toch een beschouwing over deze meesterstukken in het Kerstnummer? Om twee redenen. De eerste is een zuiver feitelijke aanleiding: het Amadeus Kwar tet heeft n.l. deze vijf werken, op. 127, op. 130, op. 131, op. 132 en op. 135 plus de Grosse Fuge op. 133, kort geleden op de plaat vastgelegd in een meesterlijke interpretatie, die tot lang onover troffen zal blijven. De tweede is, dat in deze strijkkwartetten Beethoven's diepste en rijkste gedachten leven, een wereld van eensdeels sterk beschouwelijk, anderzijds zeer menselijke weten. Het is de Beethoven uit de drie laatste jaren van zijn leven, Beethoven in zijn geniaalste grootheid. Beethoven in al zijn men selijkheid. En daarvan kennis te nemen, raakt ons eigen hart, ons eigen leven, altijd, ook met het Kerstfeest. Ja. de menselijke zijde van Beethoven ls onverbrekelijk verbonden met zijn werk, maar staat toch ook in schei pe tegenstel ling er mee. Goethe noemde Beethoven ..das Bild emes wahrhaft genialen Geistes", maar „leider eme ganz ungebandigte Per- sönlichkelt". Beiden, Goethe en Beethoven, ontmoetten elkaar in 1812 enkele raaien in Teplitz en In Karlsbad en Goethe raakte diep onder de indruk van Beethoven, die van zijn kant hem, de geniale schepper van de Faust, zijn leven lang bewonderd heeft. Maar ook Beethoven vond niet alles even aangenaam in Goethe. Goethe houdt te veel van de hoflucht", merkte Beethoven op. Ziedaar nu een aanwijzing naar een van Beethoven's wezenlijke karaktereigen schappen: zijn zin voor onafhankelijkheid, zijn warsheid van de maatschappelijke conventies. En hierin wist hij niet van transigeren. Aangeboren Deze houding was hem aangeboren en was in hem versterkt onder invloed van Jean-Jacques Rousseau. Laten wij vooral niet vergeten, dat Beethoven leefde in een van de woeligste perioden van Europa's geschiedenis. Tijdens zijn leven speelden zich de Franse Revolutie af, de Napoleon tische Oorlogen, het Congres van Wenen, de Restauratie.... Een nieuwe tijd met nieu we ideëen was gekomen die wij roman tiek. individualisme, liberalisme, parle- mentaire democratie om maar enkele etiketten op te sommen noemen. Een oude wereld, die van het „aneien régime" had afgedaan, hoezeer de Restauratie poog de deze weer in het leven te roepen. De nieuwe tijd, het nieuwe Europa was gebo ren. De cultuur werd niet meer door hof en adel gedragen, maar langzamerhand door de rijke en ontwikkelde burgerij overgenomen. En in deze eruptie waarmee altijd veranderingen in staat en maat schappij gepaard gaan. leefde Beethoven, kind, ja zelfs personificatie van zijn tijd. Op platteland Beethoven leerde de geschriften van Rousseau al tijdens zijn jeugd in Bonn kennen en wij kunnert ons voorstellen, hoe geestdriftig hij diens ideeën beaamde. Zijn Hefde voor de natuur werd er door aan- Sewakkerd: Rousseau's leuze „terug naar e natuur" heeft hij zijn gehele leven in Eraktijk gebracht. Elke zomer placht hij op et platteland buiten Wer.en door te bren gen, waar hij rondzwierf door velden in bossen, altijd ln zijn schetsboeken note rend wat hem aan muzikale gedachten in viel. Daar kreeg hij zijn inspiratie, En de- ze notities werden voor hem het materiaal van zijn latere composities. Rousseau's opvattingen over de mense- liike vrijheid en gelijkheid, over het vrije uitleven van het gevoel deelde hij in vol le overtuiging. Hij voelde zich de gelijke van de adel, die immers de musicus in de rang van een soort Jakei plaatste. Haydn noemde hem licht spottend „der Grossmo- Kl", omdat hij fier en welbewust van zijn nstenaarschap geen enkele onderdanig, heid wenste te betonen. Zoals hij zich kon gedragen in de salons van de Weense adel, dat had deze nog nooit beleefd: Beethoven duldde geen enkele inbreuk op zijn „ge lijkheid" en hij kon zacht gezegd uitermate bot uitvallen als er Iets gebeur de dat hij als een belediging van zijn kun stenaarswaardigheid achtte. Bij een souper, waar hij door zijn gastvrouw onderaan de tafel geplaatst was. liep hij weg en ala iemand iets zei terwijl hij aan het spelen was. ontstak hij in woede, schold hem uit en rende weg. Maar ook zijn vrienden kon hij de grofste beschuldigingen naar het hoord slingeren, onbeheerst als hij was. Maar en dat is het merkwaardige de adellijk# kringen, zijn vrienden, zij verdroegen aïles van hem. Men erkende in hem het genie, de uitzonderlijke mens, van wie men uitzonderlijke zaken te verwach ten en te dulden had. Ondanks alles heeft men Beethoven altijd geholpen, hem fi nancieel gesteund, ja hem liefgehad. zijn nieuwigheden. Maar men beschouwde hem al tijdens zijn leven als een van de grootste muziekgenieën, die de wereld ge kend heeft. Bij zijn dood hield de stad We nen een algemene rouwdag, de scholen wer den gesloten en twintigduizend mensen, volgden de lijkstoet. Onder de fakkeldra gers, die de kist begeleidden liep Schu bert, die nooit Beethoven had durven te be zoeken. Beethoven had overigens Schubert's werk wel onder ogen gehad en zich lovend uitgelaten; „in dem wonnt der göttliche Fun- ken" had hij gezegd. Er moeten dus naast deze onbeheeraitheid in Beethoven andere eigenschappen ge weest zijn, waarmee hij iedereen aantrok en eerbied inboezemde. Want hij wés een waarlijk unieke, een waarlijk grote per soonlijkheid. En dat zijn geweest zijn ar tistieke zelftucht, en jegens zijn kunst als ook zijn medemens zijn streng plichts^e- Beetboven's laatste strijkkwar tetten, gespeeld door het Amadeus Kwartet zijn verschenen op D.G.G. KL 18-21 (stereo SKL 118-121) 4 platen ln een cassette. sie kan slechts hiervoor dienen en er zijn vele betrouwbare berichten overgeleverd over Beethoven's verschrikkelijke worstelin gen met de materie: hij sloot zich op in zijn kamer, men hoorde hem schreeuwen en razen, stampen en op de vleugel slaan, totdat hij eindelijk het gevonden had, en volkomen verwilderd kwam hij dan uit deze enorme geestelijke inspanning, uit dit for midabele denkwerk tevoorschijn. Hoe Beet hoven b.v. de mistekst doorleefd heeft, ge tuigt zijn Missa Solemnis, een volkomen enig werk in de muziekliteratuur, geboren in de jaren 1818-1823. Want al heeft Beet hoven niet veel geestelijke muziek geschre ven hij was in de allereerste plaats een instrumentaal componist hij was een op recht religieus mens, die Gods aanwezig heid overal en in nederigheid doorvoelde. God was voor hem de bron van zijn mu ziek, God. de Al-Ziende, de Al-Begrijpende, Wiens hulp hij inriep: „Hdre nicht auf, an meiner Besserung zu arbeiten". Geroepene Hier vond hij bij Kant en bij Schiller dezelfde gedachten. Kant's Griyidlegung der Metaphysik der Sitten en Kant's Kri- tik der praktischen Vernunft benoorden tot zijn vaste lectuur en de welbekende Beethovense zinsneden als „Du kannst, denn du solist" en ,.der gestirnte Himmel iiber uns und das moralische Gesetz in uns" stammen van Kant af, terwijl de broederschapsgedachte en het geloof in de mensheid met alleen uitgedrukt staan in de befaamde ,,Ode an die Freude" van Schiller, maar nog beter en omvattender in Beethoven's eigen woorden „Es 1st der Geist, der edle und bessere Menschen auf diesem Erdenrund zusammenhalt und den keine Zeit zerstören kann". Ongekend Beethoven voelde het als zijn heilige plicht met zijn muziek de mensheid te die nen, te verbeteren, wel te doen en hiermee gaf hij zijn kunst tot nu toe ongekende di mensies. Bij Haydn en Mozart was de mu ziek in zekere zin nóg gericht tot de ..sa lon", tot de kleine kring van maatschap pelijk bevoordeelden. Beethoven schept voor de gehele mensheid, doelbewust en met de inzet van heel zijn ongehoorde energie en vindingskracht. Aan de mensheid wil hij de vrijheidsgedachte (c f. de Egmont-ouver- ture), de waarde van trouw en liefde (de opera Fidelio), de waarheid en de schoon heid verkondigen. Zo worstelt hij om wat hij in zich voelt branden, tot algemeen men selijke verstaanbaarheid te brengen De hoogste intensiteit van de muzikale expres- J. Jjpi fin - -r n Iets i nieuws Men voelde dat Beethoven iets nieuws bracht, dat hij de muziek nieuwe impulsen, de mens nieuwe en ongekende gevoelsspan ningen gaf. Vanaf het begin van zijn loop baan heeft Beethoven de grootste bewon dering en erkenning genoten, die zich al spoedig buiten Oostenrijk en de Duitse lan den verbreidden. Uitgevers kochten dadelijk zijn nieuwe oomposities, die grif van de hand gingen, opdrachten werden hem steeds Segeven, Men was toen niet afkerig van e moderne muziek! Integendeel. En Beet hoven schokte zijn luisteraars danig met Beethoven: Kwartet op. 132 Jieiliger Dankgesang an die Gottheit". Het A madeus-kwartet speelt de vijf laat ste strijkkwartetten onovertroffen. ontzagwekkend innerlijke spanningen, een waarlijk geroepene (een ..Dfimon" zei Goethe), daarbij een groot denker en bouwer. Beethoven, v.oor wie het woord genie misschien nog te klein is. De vorm, waarin Beethoven zijn gedach ten goot, was die van de sonate, en deze vorm met haar twee contrasterende the ma's, die in de doorwerking op elkaar bot sen. uiteenvallen en weer in de reprise voor den dag komen, vormde het bij uitstek ge schikte medium voor Beethoven's drama tisch pathos. Beethoven nam deze vorm dus over zoals hij haar vond bij Haydn en en Mozart (die hij zeer vereerde) maar bouwde haar uit, vergrootte en verdiepte haar. Hij individualiseerde de sonate, gaf haar soms een dergelijke spanning, dat zij bijna uit de voegen ging barsten. Maar zoals hij zijn persoonlijke gevoelens wist te veralgemenen, zo bleef hij bijna steeds binnen de grenzen van de sonatevorm. Beet hoven blijft Dij zijn sterke individualiteit toch „klassiek". Maar hij opende de weg naar de 19de-eeuwse romantiek waarin het individuele, het particuliere, hoogtij viert. Nu dan tot slot de Beethoven van de vijf laatste strijkkwartetten, de Beethoven uit de jaren 1824-1827. Drie er van schreef hij ln 1824-1826 op bestelling van vorst Nicolaus von Galitzin, n.l. op. 127, op. 132 en op. 130, dat toen nog de oorspronkelijke finale had, die later apart is gepubliceerd onder op. 133 de „Grosse Fuge". De de finitieve finale stamt uit 1826. Opus 131 en op. 135 zijn het laatst geschreven en zijn opgedragen resp. aan baron von Stutterheim en aan Johann Nèpomuk Wolf- mayer. De „Grosse Fuge" werd aan Aarts hertog Rudolf, voor wie de Missa Solemnis geschreven is. opgedragen. De volgorde van de opusnummers geeft dus niet de volgorde in het ontstaan aan Wij vatten ze hier alle tezamen omdat ze uit eenzelfde denkwereld - geboren zijn en alle de kern- merken van de late „Beetho ven-stijl" dragen. Zij zijn ook nauw verwant aan el kaar: men vindt motieven van het ene kwartet terug bij het andere en deze ver wantschap is terug te bren- g;n op een voorliefde van eethoven voor een bepaal de muzikale gedachtegang, de verbinding van de halve- toonschrede met spanning- rijke intervallen als de ver minderde septiem, de over matige secunde, de vermin derde kwart. Al deze kwartetten zijn op een dergelijk kernmotief ge bouwd ln een waarlijk inge nieuze fantasierijkdom. Er is geen sprake van verschra ling van de taal. Deze is zelfs rijker, vooral fijner ge leed, gedifferentieerder van expressie en ongelooflijk ge- structuur geworden. Men heeft deze kwartetten wel eens de „hogere wis kunde" van de muziek genoemd! Het contra- puntisch denken overheerst in de stemvoe ring en de stemmen zijn soms zo onafhanke lijk van de middeleeuwse muziek. En de wijze, waarop Beethoven het kernmotief als basis'gebruikt, wijst op toekomst op ZiMaar meen niet, dat bij een dergelijk welgevoegde structuur het gevoelselement te kort komt. Natuurlijk is er een groot verstandelijk genieten van deze sublieme stemvoering, maar welk een gevoelsspan ning weet Beethoven hieraan te geven. Wij wijzen dan op het beroemde „Heiliger Dankgesang eines Genesenen an die Gott- heit in der lydischen Tonart" uit opua 132: neerslag van Beethoven's gevoelens van dank toen hij na een zware ziekte herstelde. Molto Adagio schrijft hij, waarop met de aanduiding „Neue Kraft fühlend" het tem po versnelt tot Andante.: geniale wijze, waarop hij het gegeven motief varieert tot in de gevoeligste expressie. Wij wijzen op de Cavatina uit op. 130, een van de aller mooiste muzieken, wij wijzen op de som bere, beschouwende inzet van het cis-dur Kwartet (op. 131), zo uitdrukkingsvol ge schreven in.... een fuga-vorm. En dan toont Beethoven zelf in zijn laatste kwartet het op. 135, welk motief hij bij de hand gehad heeft: het motief, waaronder hij schreef „Musa es sein?,, Es muss sein, es muss sein", het motief, waarop het gehele werk gebouwd ls. Welk een volmaakte eenheid ran denken en voelen! Ja Beethoven was op de top van zijn kunnen, toen hij zijn laatste werken schreef. Hij schonk de wereld er een onuitputtelijke schat aan „waarheid en schoonheid", „zelftucht en mensenliefde" in. Dankbaar moet men zijn tegenover deze muziek, die zich op de hoog ste toppen van het mens-zijn beweegt, dank- varieerd Nu de industrie ons prachtige kleurenfilms kan leveren, geschikt om binnen te filmen (15° din) is er geen enkel bezwaar om bet deze Kerst eens te gaan proberen. De techniek van het binnen filmen is uiteraard vrij eenvoudig. In onderstaand recept vindt u de voornaamste vuistregels voor dit werk. Ais u een kleurenfilm hebt (voor kunstlicht natuurlijk!) is de gevoeligheid 15° din. Laten we aannemen dat u filmt met b.v. twee lampen van 500 watt. Dan hebt u een richtgetal boom vanzelf wordt versierd. Uit het niets komen de ballen en ke gels aan de boom. Dit houdt in, dat u de afstand onderwerp-camera deelt op 8. Dus als u wilt filmen op 2 meter krij gen we 8:2=4 en dat laatste is het juiste diafragma f:4. Filmt u op 4 meter dan wordt de lensopening 8:4=2, dus f:2. We gaan er van uit, dat u beide lam- Sen frontaal vanaf de camera op et onderwerp richt. Automatische camera's of came ra's met gekoppelde belichtings meters, stellen we even met de hand in op het juiste diafragma, want de meter werkt op deze af standen, dikwijls minder juist. U kunt natuurlijk een gewoon huiselijk filmpje maken, waarin u de gebeurtenissen zoals ze zich aan uw oog voordoen zonder mèer opneemt. Leuker is het om de zaak als een kleine geschiedenis te verfilmen. Kleine broer die zo graag een mooie boom met versiering wil hebben, kan hoofdpersoon in uw film worden. Hij gaat met zijn moeder op stap naar de kerst boomverkopen. Ze komen thuis, versieren de boom enz. enz. Nog aardiger wordt het als u het gezin laat meespelen in een compleet verhaaltje. De boom die zich zelf optuigt, is een specifieke filmmogelijkheid. Met de enkelbeeldknop van de filmcamera gaat het prima. Maar u kunt het ook via de z.g. stop truc doen. De camera gaat hierbij op sta tief. We hangen een glazen bal in de boom en filmen een stukje, dan weer een slinger en weer draaien wij een stukje film tot de boom vol is. Bij projectie schijnt het dat de Verplaats de camera na iede re scène, anders krijgt u „sprin- Wissel dichtbijopnamen regel matig af met totaaloverzichten u houdt het beeld levendig Als de film klaar is gaat u monteren. Eerst gaan de eventu eel gesluierde stukken en de ge perforeerde delen er uit. Dan plakken we de scènes in de Juiste volgorde aan elkaar. Uw film moet logisch verlopen. En wilt u weten of het logisch en duidelijk is, draai uw product dan voor iemand die niet bij de opname geweest is en het verhaal Nevenstaande pagina „De mens en zijn God", waarin Ton Hydra, één onzer kunstredacteu ren, een gecomprimeerd beeld geeft van de geestesgesteldheid van de mens in vele eeu wen zoals deze in de kunst expressie heeft gekregen, achten wij van blijvende waarde. Het is daarom, dat wij, vooral met het oog op leerlingen van middelbare scholen en oudere geïnteresseerden, besloten hebben, re producties van deze pagina op kunstdrukpa pier beschikbaar te stellen. Tot uiterlijk donderdag 9 januari zijn deze kunstafdrukken (die uiteraard aanzienlijk mooier zijn dan een rotatiedruk) te bestellen door de kosten ad 2 per exemplaar over te maken op de postrekening, waarvan het num mer is vermeld in de balk bovenaan de voor pagina van ons blad. In de tweede helft van januari hopen wij de afdrukken per post toe te zenden, verge zeld van een lijst van gemakkelijk toeganke lijke literatuur om zelf de draden van de cul tuur verder te volgen. Deze literatuurlijst is niet in dit Kerstnummer gepubliceerd. FILM DE KERST IN KLEXJKEN In de kerstdagen van 1863 konden Londenaren voor de eerste maal in de wereld geschiedenis voor hun kerst- bezoeken gebruik maken van de Underground. De Londense ondergrondse werd namelijk honderd jaar geleden in dienst gesteld. Weliswaar was de lijn van Farringdon Street, vlak bij het huidige Holbornviaduct naar Bishop's Road welge- meten nog geen 6 km lang, maar dat deed aan de be langstelling voor dit aan vankelijk zo verguisde trein traject niets af. Vele duizen den wilden na de veelvul dige kritiek op het project de belevenis van een rit on der de grond ervaren. Het project, zo was voorspeld, zou levens en eigendommen in gevaar brengen. Het zou de St. Paul's Cathedral, de Westminster Abbey en de Parlementsgebou wen doen instorten en zelfs inge nieurs niet bij de bouw betrok ken beweerden, dat de tun nels het zouden begeven door het gewicht van het bovengrondse verkeer. De huizen zouden op hun grondvesten schudden door het vibreren van de treinen en bovendien het leek het einde van alle tegenspraak zouden de reizigers worden vergiftigd door de rook van de lokomotief. Moeilijkheden Het humoristische blad Punch vond, dat de moderne ontwerpers niets meer konden brengen in de oude wereld van de spoorwegen en nu maar een nieuwe onder grondse wereld hadden uitgevon den, waarvoor zij onder de brede hoofdstraten van Londen spoorlij nen wilden aanleggen. Punch ver wachtte in plaats van ernstige, louter lachwekkende technische moeilijkheden. Neen, enthousiast waren de Londenaren voor het project niet. Maar toen de treinen eenmaal re den, waagden ze toch maar een rit. De eerste de beste dag al werden 30.000 reizigers vervoerd in de beste spoorwegrijtuigen. De beste van die tijd wel te verstaan. De wagons werden verlicht door gas, dat zich in rubber- zakken op het dak van de rijtuigen bevond. Deson danks nam ieder een, die lezen wil de, zijn eigen kaars EEN EEUW GELEDEN IN LONDEN PER UNDERGROUND Bovengronds De eerste onder grondse spoorlijn werd „boven gronds" geconstru eerd. De wegen werden voor het verkeer gesloten en er werd een geul gegraven, die om muurd werd. Ver volgens werd de overkapping ge metseld en tenslot te het wegdek weer ln orde ge bracht In vroegere dagen werden de treinen aangedreven door stoom- lokómotieven, waarvoor cokes werd gebruikt van de beste Dur- ham-kolen. Deze werden eerst een hele tijd in de ovens gestookt om ze te ontdoen van ieder spoor van zwavel en andere schadelijke dam pen. Niettegenstaande deze prij zenswaardige voorzorgsmaatrege len werd beweerd, dat het trein personeel en de kruiers toch maar toestemming vroegen om hun baarden en snorren te laten staan. Thans is men zelfs van mening, dat de atmosfeer ondergronds ge zonder is dan die boven de grond, omdat bacillen niet gedijen „Tubes" grint. Dank zij deze methode werd de aanleg van de huidige Londense ondergrondse mogelijk. London Transport beheert thans zeven, vroeger geheel onafhanke lijke lijnen. Een achtste lijn wordt beheerd door de Britse Spoorwe gen. Dat is dè lijn, die onder de Theems doorloopt en de verbin ding vormt tussen het Waterloo- spoorwegstation en het Bank-sta tion aan de Central Line. Het overstappen op het Bank-station wordt vergemakkelijkt door de be roemd geworden „Travolator", een ruim tien meter lang beweeg baar perron, dat de passagiers naar boven en beneden vervoert door een ruimte die niet voor een roltrap geschikt is. van het Victoria-station via Green Park, Oxford Circus en King's Cross naar Walthamstow zal voe ren en 15 km lang zal worden. Het is tevens de eerste nieuw# lijn, die sinds 1907 aan het net van ondergrondse lijnen in Lon den zal worden toegevoegd. Zes km Roltrappen De tunnels, of „tubes" zoals de Engelsen zeggen, op dieper ni veau werden pas later aangelegd en wel in 1890, toen James Henry Greathead er in slaagde verbete ringen aan te brengen in de me thode van het graven van tunnels door kilometers klei, zand en Niettemin zijn momenteel 188 roltrappen in bedrijf; zij kunnen veilige 10.000 personen per ------ Een eeuw geleden dus werd d# eerste 6 km. geopend en een hal ve eeuw later tot nu toe bestond het net van de Londense onder grondse uit 360 km. rails, waar langs liefst 273 stations zijn ge bouwd. Momenteel worden dage lijks vijfhonderd treinen ingezet, die twee miljoen passagiers per Ondanks dat de treinen elkaar vaak binnen enkele seconden op volgen, wordt beweerd, dat de Londense Underground de meest ken bij een maximum snelheid van 60 meter per minuut. De langste roltrap bevindt zich op het station Leicester Square en heeft een lengte van 24 meter. De achtste lijn, van London Londen Het automatische be veiligingssysteem wordt door de treinen zelf bediend. Elektroni sche apparatuur c»ntroleert de routes en zelfs worden momen teel proeven genomen met geheel automatische treinen, waarin de bestuurders de treinen slechts on de stations in beweging zetten...

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 26