„Gloeiende spijkers A.N.W.B.- actie voor dubbel - dimmen Grote plannen Zwolsman met VHS Sneeuwvlokken nu: rose katoentjes in t voorjaar Het wintert in t Noorden méér dan in Holland In ons land voorlopig geen „namen-nood" Financier zegt „idiote onzin" NIEUWE LEIDSE COURANT VRUDAG 20 DECEMBER 1963 VEEL RUMOER OM DE (Van onze verkeersredacteur) Elke weggebruiker, of hij nu voetganger, tweewiel- berijder, of automobilist is, weet het ondertussen wel: de autoverlichting in de grote steden deugt over 't al gemeen niet. Vooral daar, waar de straatverlichting nogal wat te wensen overlaat, vormen de „gloeiende spijkers" een groot gevaar. Veel voertuigen ziet men niet, of nauwelijks aankomen. Het schatten van af stand en snelheid een steeds weer herhaalde nood zakelijkheid voor een ieder, die aan het verkeer deel neemt is moeilijk, zo niet onmogelijk. Sterkere pitten, zelfs die van rijwielen en bromfietsen, kunnen een met zwak stadslicht rijdende auto totaal aan onze waarneming onttrekken. Zonder meer kan gesteld worden dat wein Nederland achterop zijn geraakt met de eisen ten aanzien van de auto verlichting in bebouwde kommen. In Duitsland bijvoorbeeld heten onze „stadslichten" „Standlichte", wat op zichzelf reeds een heel andere functie aanduidt. In de steden is ge dimd licht voorgeschreven degene, die het anders doet, riskeert een bekeuring. Nu is het ook weer niet zo dat het rijden met gedimd licht in onze bebouwde kommen verboden is. Alleen daar, waar op borden stadslicht wordt voorgeschreven, is het gebruik ervan echter imperatief. OVERTREDER Aan de andere kant is het echter wel zo dat de auto mobilist, die met dimlicht ln een file van met „gloeiende spijkers" uitgeruste wagens rijdt, door tegemoetkomende be stuurders zonder meer voor een „overtreder" wordt aange merkt. Er wordt met groter licht geknipperd, zelfs wel met de verblindende schijnwerpers. Het resultaat is meestal d^n ook dat men het in den vervolge wel laat „op te vallen". Er zyn veel auto's, die, naar de mening van deskundigen, met stadslichten van veel te geringe sterkte ryden. De Citroen 2 CV behoort hierby, de Citroen ID 19, de Renault Dauphine, de DAF, de Opel en de Taunus 12 M. Maar ook grotere wagens hebben vaak hetzelfde euvel. De Chevrolet bijvoorbeeld en de Jaguar zü'n in het dokker even moeiiyk waar te nemeen. Bij andere merken, wordt de lichtsterkte langzaam maar zeker zwakker. Ofschoon het stadslicht in nieuwe staat aan redelijk te stellen eisen voldoet, verflauwt het na verloop van tijd. Vergeten wordt vaak dat lampjes, die oud zijn, niet meer op volle kracht werken. Ook het stroomverlies van de contacten wordt groter. Waarom dan in de steden het gebruik van dimlicht niet voorgeschreven? zo zal men zich afvragen. Het vraagstuk van de stadsverlichting is echter minder eenvoudig dan het lijkt. Er zitten nogal wat haken en ogen aan, die eerst uit de weg moeten worden geruimd. REFLEXEN MISLUKT In Enschede wordt de proefneming eveneens als mm of meer mislukt beschouwd. Te weinig verkeersdeelnemers zou den hebben meegewerkt. In afwachting van het onderzoek ln Haarlem en omgeving heeft de A.N.W.B. het probleem van de „gloeiende spijkers" inmiddels op een andere wijze aangepakt Na veel experi menteren is men er in geslaagd het zogenaamde dubbel dimmen voor iedereen bereikbaar te maken. In de voedingsleiding voor het dimlicht wordt namelijk een weerstand geplaatst die het dimlicht zodanig verzwakt dat het in het stadsverkeer niet meer als hinderlijk wordt aangevoeld, terwijl er niettemin nog een zeer behoorlijke lichtsterkte overblijft. Volgens de A.N.W.B. zal de industrie geschikte weerstan den moeten vervaardigen, die in de garage zonder veel moeite en in korte tijd kunnen worden gemonteerd. Als aanwijzing is er bij gegeven dat het. ter wille van de uniformiteit, vaste weerstanden dienen te zijn. Bij een regelbare weerstand zijn namelijk alle mogelijke lichtsterk ten in het verkeer te verwachten. Advies: Nu we het toch over autolicht hebben, waarom overtuigt u zich niet even, of de koplichten van uw wagen goed zyn afgesteld. Veel geknipper van tegemoet komen de autobestuurders, die menen dat u groot licht voert, kan er door voorkomen worden. Zo zal bij regenachtig weer en op asfalt een wagen, die met dimlicht nadert, ongetwijfeld beter door voetgangers, of wielrijders worden gezien. De reflexen in de vorm van licht- kronkels op de weg maken de plaatsbepaling en de afstands zowel als de snelheidsschatting voor andere automobilisten echter nog even moeilijk. In Haarlem en omliggende plaatsen wordt door de politie thans een proef genomen om na te gaan wat het effect van dimlicht is op de ongevallencurve in de donkere uren van december en januari. Te dien einde zijn bij de grens der verschillende gemeenten borden geplaatst, waarop auto mobilisten verzocht wordt gedimd licht te voeren. Van de verschillende categorieën verkeersdeelnemers wordt mede werking verwacht in de vorm van commentaar na afloop van het experiment. Wat Haarlem thans doet, is niet nieuw. De vorige winter is in Enschede dezelfde proefgenomen. In Birmingham in Engeland gelden dezelfde vuistregels als bij ons heeft men zich ook aan een soortgelijk experiment gewaagd. Hoewel, vooral in Birmingham, is geconstateerd dat er. vergeleken met dezelfde periode in het Jaar er voor, minder ongelukken met dimlicht voorkwamen, wordt de waarde van de betreffende cijfers betwist Door het zeer strenge winter weer waren er veel minder auto's dan in 1961—1962 op straat zo is o.m. aangevoerd. De resultaten zouden dam ook nauwelijks betekenis van werkelijke waarde hebben. Van „gloeiende spijker dim/men nac via dimmen en nog eens groot licht. Winst voor LSG 3 VOORSCHOTEN Het eerste tien tal van de schaakclub „Voorschoten" verloor gisteravond in de derde ronde van de competitie van de Leidse Schaak bond de wedstrijd tegen L.S-G. nL Dinsdagavond waren in Leiden drie partijen vooruit gespeeld, die een stand van 21 voor de Leidenaren hadden op geleverd. De gedetailleerde uitslagen waren: R. Verstraten-G. J. Bakker 10: P. J. Segaar- ds. P. J. Mackaay 01; G. Hattink (res.)-P. de Wekker 01. De Voorschotenaren begonnen dus in hun eigen clublokaal met een 21 achterstand, die ze niet konden weg werken. De partij P. J. Houweling-ir. M. Ellerbroek werd afgebroken in een waarschijnlijk voor de L.SG.-er verlo ren stand: In een gewonnen stand bleek zijn laatste zet, in tijdnood gedaan, fou tief te zijn. De gedetailleerde uitslagen van gister avond luiden: dr. Th. vam Schaick-J. W. Kijne VzG. P. Sluiter-J. Keuning 01; P, J. Houweling-ir. M. Ellerbroek afg.; K. A. Waasdorp-ir. G. F. Cool 01; P. A. de Mink-A. H. Niinninghof (res.) 10: dr. P. Vermet-J. Toorman (res.) 0—1; A. Kooy-E. M. J. van der Valk 10. Eindstand voorlopig 5Vs3Vfe voo: L.S.G. III. Schaatswedstrijden in Voorschoten VOORSCHOTEN Morgenmiddag oir 2 uur beginnen op de banen van de ijs- club Voorschoten de schaatswedstrijden om het kampioenschap van Voorschoten. Er wordt gereden in vier groepen: heren boven de 40 jaar, dames boven de 40 jaar. heren beneden de 40 jaar en dames beneden de 40 jaar. In de aandeelhoudersvergadering van de Verenigde Hollandse Sigarenfabrie ken is de statutenwijziging aangenomen, waarbij de naam veranderd wordt in Verenigde Handelsonderneming Sche- veningen, de doeleinden worden uitge breid, prioriteitsaandelen worden inge- voetd, de winstverdeling wordt gewij zigd met behoud der rechten van res tant-aandeelhouders en het kapitaal wordt vergroot van f 2.5 miljoen tot f 12.5 min, In de nieuwe raad van com missarissen werden benoemd de heren R. Zwolsman (voorzitter), De Rooij (vice-voorzitter) en mr. J. van der Wiel (gedelegeerd commissaris), tot leden van de raad van bestuur de heren P. van Cleeff (voorzitter), J. Simon (leiding handel in aardolieprodukten), drs. li van Wely (produktenhandel), en P. J. Ros Abbing kleinhandel en verkoop der produkten van de V.H.S.). De heer Zwolsman zeide dat de N.V. weer gezond is gemaakt en wellicht een klein dividend kan uitkeren. De sigaren produktie gaat voort en wordt op den duur misschien geconcentreerd te Hapert Op het terrein in Den Bosch kunnen later andere gebouwen verrijzen er lege fabriekspand te Amersfoort kal goed verhuurd worden. De VHS zal nauw samenwerken met de Exploitatie 'Mij. Scheveningen en houdstermaatschappy worden. Nu reeds onmiddellijk worden d-arin ondergebracht een groothandel in aardolieprodukten, tevens verzorgster van benzinestations, nog zonder n de N.V. Produktenhandel Die Oost Haghe, de groothandel in sanitaire ar tikelen der firma Van der Ryn en Co. de fa. Van den Berg en Werner (klein handel in radio, tv en elektrische appa raten), en de N.V. Spieker en Elfferink (veem en opslag, zand en grindhandel) De heengaande raad van beheer, mr. G Bergsma en de heren M. Gleichman er J. K. Verloop ontving woorden var dank. Deze had tevoren buitengewone vergaderingen geleid van rcstantaandeel- houders. die de statutenwijziging hadden goedgekeurd. Volgens de heer Zwols man zullen de nieuwe werkzaamheden ongetwijfeld uitbreiding van het ge plaatste kapitaal tengevolge hebben. (Van onze moderedactrice) A MSTERDAM met extra lichtjes, met een reikhalzende giraffe en een lichtvoetige bambi. met de eerste sneeuwvlokken en zo hier en daar al een versierde kerstboom, vreemd idee daar te gaan zien wat Menko aan zomerse katoentjes voor het prille voorjaar belooft. Maar Dick Holthaus had van die katoentjes speelse modellen gemaakt en eigen huis voor Menko's gasten uit bin nen- en buitenland voor een show ter beschikking gesteld. Voorjaar 1964, het duurt echt zo lang niet meer of we zitten er midden in. Geloven we in de Menko-Holthaus- presentatie, dan zal dat voorjaar rose zijn. Van het tedere rose der kleinste biggetjes tot 't felle paars-rose bessensap. Gelukkig dat het fraaie stalentooek ook veel helder, geel;-teer turquoise, don kerblauw en jong groen liet zien. Alle katoen is geen katoen meer en lin nen, of wat wy denken dat linnen is kan best katoen zyn. Het weefsel ii te dikwyis een samenspel van grond stoffen om de leek en zelfs iemand, die er wat verstand van heeft, onmid dellijk de materialen te doen herken nen. Deze heel mooie collectie hield ook heel was variaties op het gewone katoentje in. Nieuw is een rekbare katoen, gedacht voor pantalons. Ze werden gebracht in een helder rood-wit geblokt katoen. Opmerkeiyk mooi vonden we de crêpes, zowel in Terlenka en Tricel (dus onkreukbaar) als katoen, ideaal voor blouses, Voor een pakje koos Holthaus een nenweefsel, dat ook niet kreukt, dank JJET noorden van Nederland be vindt zich de hele week al in een onwaarschijnlijke vaste greep van de winter, althans vergeleken bij „Hol land". De dikke laag sneeuw die er gisteren al lagwerd de afgelopen nacht nog aangevuld met enkele cen timeters. Bovendien zorgde een storm achtige wind voor flinke sneeuwdui- nen hier en daar, waarvan het ver keer zeer ernstige hinder ondervindt. De gedachte aan de winter van het vorige jaar lijkt hier al weer onge veer werkelijkheid. Nogmaals: zelden zal ei; zoveel verschil in dein de mate winter in de verschil lende delen van Nederland hebben ge staan als nu het geval is. Op een tocht bijvoorbeeld Rotterdam naar Gronin gen is de overgang duidelijk waar te nemen. Op de Veluwe zijn de sparren al zwaar beladen onder een dikke vacht van sneeuw en naar gelang men ver der noordwaarts trekt, zijn de wegen moeilijker begaanbaar. In Drente en Groningen heeft men verschillende wegen niet meer schoon krijgen en de steeds vallende sneeuw verergert <3e situatie snel. Franco over zijn opvolging Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft de voorstanders van een Spaanse republiek opnieuw teleurgesteld In een in Madrid gepubliceerd vraag gesprek met de Parijse krant Le Figaro verklaarde Franco dat er geen enkele reden bestaat om met de traditionele Spaanse staatsvorm van koninkrijk te breken en een republikeins systeem te kiezen. Spanje is daardoor reeds twee maal naar de ondergang gevoerd, zei hij. „Dit betekent niet noodzakelyk dat ik door een koning moet worden opge volgd'.' Volgens hem kan gekozen wor den tussen een vorst van koninklijke bloede, die gekroond wordt en instel ling van een regentschap. Politieke waarnemers hechten bijzon der veel belang aan deze verklaringen van Franco. De laatste tijd bestond de indruk dat Spanje misschien een t bliek zou gaan worden in plaats een koninkrijk. De falangistische syndi calisten wijzen een koninkryk beslist af en willen dat Spanje een republiek wordt. Slechts5610 De Jongs in Den Haag Het valt in ons land nog al mee met de Jansens, de De Jongs, de De Vrie- sen, de Van den Bergs en andere grote familienamen. In tegenstelling tot de vrij algemene mening, is niet alleen het aantal „grote" familienamen in Nederland geringer dan men denkt, maar ook het aantal personen dat deze namen draagt. Het is volgens het naamkundebureau van de Koninklijke akademie van Wetenschappen zelfs zo, dat er van een „namennood" in Ne derland geen sprake is. Er beslaat in ons land geen aanleiding tot een breed opgezette actie om naar Zweeds voor beeld onze familienamen te verande- De heer H. Buitenhuis, wetenschappe lijk ambtenaar van het naamkundebu reau in Amsterdam, is tot deze conclusie gekomen, nadat hy zich de afwyzing van een radioforum de Nederlandse familie naam naar Zweeds voorbeeld te wyzigen om verwarring te voorkomen, nogal had aangetrokken. Om zijn protest kracht bij te zetten, meende hij over gegevens van geheel Nederland te moeten beschikken en hij is het thans geheel eens met de visie van de leden van het radioforum. Van achttien familienamen kan men volgens de heer Buitenhuis zeggen dat ze dc hoogste aantallen in ons land ha len. Dat zyn ln volgorde: De Jong, Jan- De Vries, Van den Berg, Visser, Meyer, Bakker. Van Dyk, Smit, De Groot, Mulder, Bos, Vos, Janssen, Hen driks, Dekker, De Graaf en Muller. Het totaal aantal inwoners van de tien gecontroleerde gemeenten (Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Tilburg, En schede, Arnhem, Apeldoorn, Emmen, Zutphen en Middelburg) bedraagt 2.475.639. De 18 familienamen worden ge dragen door 130.474 personen. Dat bete kent dus ruim vijf procent van de be volking in deze tien gemeenten slechts 18 familienamen ter beschikking heeft. In Amsterdam overheerst de familie naam De Vries (5610), in Rotterdam (4090) en Den Haag (2940) is het de fa milienaam De Jong. De Jansens komen in de drie grote steden pas veel later aan bod. want in Amsterdam gaan daar aan vooraf de Meijers (4249) en de Bak kers (3936). waarna de Jansens met 3682 op de vierde plaats volgen. In Rotterdam komt de familienaam Visser (3250) op de tweede plaats, in Den Haag de Van den Bergs (2629). De Van Dijks (2719) zyn in Rotterdam derde en in Den Haag zijn het de Jansens (2185). Ondanks de ervaringen van de vorige winter heeft men blijkbaar geen kans gezien voor deze winter afdoende oplos singen te vinden. Overigens biedt het sneeuwlandschap op veel plaatsen eer sprookjesachtige aanblik. Door de veel al dichte bebossing langs de belang rijkste autoroutes kan men zich in Zwe den of Noorwegen wanen_ Een tocht door deze steken zo rondom de kerst dagen biedt veel geneugten en is stel lig minder kostbaar dan in een ver, vreemd land. Schrijver S. V. in arrest: marihuana Naar eerst thans bekend wordt heeft de Amsterdamse centrale recherche in het afgelopen weekeinde de 35-jarige schrijver S. V. uit de hoofdstad gearres teerd onder verdenking van het onbe voegd voorhanden hebben Van marihua na (Indische hennep). De politie vond bij een minderjarig, van huis weggelo pen Amsterdams meisje drie door V. bij haar in bewaring gegeven marihuanasi- garetten. De schrijver is opgesloten op het hoofd bureau van politie en zal vermoedelijk voor de officier van justitie worden voor- Suikerwerk-choc. industrie 9,2 pet. loonsverhoging Tussen werkgevers- en werknemers organisaties in de suikerwerk- en de chocolade verwerkende industrie is over eenstemming bereikt over een wijziging van de cao, die behoudens goedkeu ring door de bevoegde instanties neer komt op een loonsverhoging van 9.2 procent per 1 januari en Voorts een ver lenging der vakantie met twee dageo en optrekking van enkele jeugdlonen. De Chinese volksrepubliek en het onlangs onafhankeiyk geworden Kenia hebben besloten diplomatieke betrekkin gen op ambassadeursniveau aan te kno- wm. zij synthetische toevoegingen. Veel effen materiaal met gedessineerde bij passende ontwerpen. Weinig grote bloemigheden, maar veel kleine krie beltjes of ragfyne bloempatroontjes onder de naam „les stylistes de France" Ook groot modenicuwsjersey scheerwol met ingeweven randen of strepen- Fascinerend mooi Deze jersey is 145 of 160 cm breed en rondgeweven- De strepen lopen ho rizontaal en kunnen dus bijv. zoom, taille of schouderpas accentueren. Holthaus had er aansluitende toiletjes van gemaakt, die een warm applaus ontketenden. Byzonder mooi was ook diolen, een een piqué-jersey van allure. Hiervan werd een slanike, tot de enkel reikende huisjapon getoond. Met stomme verbazing ontdekten bU het naar huis gaan weer de winter; we hadden ons werkelijk een uurtje i de lente 1964 gewaand Personenvervoer cloor grachten van Amsterdam In het thans verschenen rapport va de verkeersdeskundige dr. J. M. Fuchs, met de resultaten van de op 3 oktober in Amsterdam genomen proef „Operatie Watergeus" wordt het vervoer in de och. tend, en avondspits van langparkeerders per boot door de grachten van de perife rie naar de binnenstad v.v. wel mogelijk en nuttig geacht. Dr. Fuchs acht het niet gewenst te denken aan een watertram (dus een openbaar vervoermiddel) waarbij halte plaatsen worden aangedaan. Men moet in het begin in ieder geval tot een z< punt-naar-punt-vervoer komen. Een bij zonder belangrijk punt in het geheel acht dr. Fuchs de opbouw van het eigen lijke lijnennet. Men beschikt in Amster. dam sinds jaren over grote ervaring met scheepvaartverkeer in de grachten. Het plan-10 (genoemd naar de tien textie? grossiers die met het plan zijn gekomen) zoals dat tot nu toe geprojecteerd is kan relatief snel worden verwezenlijkt. De kosten daarvan zullen een fractie bedra- gen van hetgeen benodigd is voor metro, parkeergarages enz. Zeer velen naar Oost-Berlijn (Vervolg van pagina 1) Glimlach Een echtpaar had vier kinderen van 6, 4 en 2 jaar meegenomen voor ee boek aan een 74-jarige grootvader. Hij huilde toen hij hen in de sneeuw West-Berlijn zag terugkeren. Een ander jong echtpaar had het eerste kind genomen. Dit werd geboren nadat de muur opgetrokken was. De grootouders hadden het kleintje nog nooit gezien. De autoriteiten aan beide zyden van de i ïn verrast door het (te) vroege begin de zorgvuldig beraamde operatie. De Westberlijnse politie stond versteld ovei de plotselinge verschijning van de grens- •achters. Enkele Westberlijners hadden ver geten. zich van Oostduits geld te voor zien. Zij vroegen enkele journalisten een paar marken voor de bus. omdat zij niet met Westduits geld mo gen betalen in de Russische sector. De journalisten reden daarop met hun auto de grensgangers naar de plaats van bestemming. Het werd een tref fend weerzien en „het heefit zo lang geduurd, zo lang" was alles, wat ieder ',n het begin kon uitbrengen Minder gespaard Het spaaroverschot by de leden van de Nederlandse Spaarbankbond was in no vember slechts f 13.4 (tegen vorig jaar 25,8) miljoen. De inleggingen beliejien f 192.7 (176.7) min., de terugbetalingen f 179,3 (150,9 min. Het spaaroverschot over de eerste 11 maanden bedroeg f 359,4 (305,9) min, en het totale spaar tegoed kwam op f 3.997,4 min. I Fijne kriebelpatroontjes of I bloemdessins van Menko voor 't I voorjaar 1964 Arabische boycot De Britse financier Charles Clora heeft gisteren het feit, dat dc Arabi sche landen hem op de zwarte iyst heb ben geplaatst „idiote onzin" genoemd. Clore zei voor zijn vertrek naar New York, dat hij er niet officieel van in kennis was gesteld, dat de Arabische landen hem op hun zwarte lyst hadden „Het zal niet de geringste invloed hebben op mijn houding wart: betreft het zaken doen met Israël", zo zei hij- De boycot heeft betrekking op 41 maatschappijen van Clore. 33 commissa* risen en directieleden in zyn groep zijn yeneens op de zwarte lijst geplaatst. Clore's advocaat, Leonard Sainer, die ook op de zwarte lijst staat, zei: „De zaken die wy in Arabische landen doen zyn zo klein, dat het effect van dc boy cot te verwaarlozen zal zyn'"- De Ara bische boycot zal 14 januari van kracht worden. De landen die er aan deelne men zijn Egypte, Jordanië, Saoedi-Axa- bië, Syrië en Irak. Clore staat bekend om zijn financiële steun aan Israël. Cindu ontplooit zich krachtig De geconsolideerde omzet van Cindu heeft zich in tien jaren ontwikkeld van f 25,3tot f 42,9 miljoen. Zij is de groot ste dakrolfabrikant in Nederland, een dei- eerste leveranciers ter wereld van petroleumharsen, bezit het grootste par ticuliere tankautopark van Nederland met 1360 kubieke meter laadvermogen, heeft in de binnenvaart-tankredery Van Seuemeren negen binnenschepen, voorts eigen kantoren, in Frankrijk, Duitsland en België en onderhoudt vaste betrek kingen met New York, Moskou en Jo hannesburg. aldus dr R. van Maanen. ge delegeerd lid van de raad van bestuur. Demka teleurgesteld De Koninklijke Demka Staalfabrieken N.V. meldt dat de produktie in de eerste helft van het jaar geschaad is door aanloopmoeilijkheden met de nieu we staaf- en draadwalserij, waarvan de produktie weliswaar hoger is dan die van de oude, maar nog niet geheel normaal is, mede door tekort aan vak bekwaam personeel. Tegenover daling van grondstofprijzen staat stijging van verwerkingskosten mede door hogere arbeidskosten en verdere technische cn commerciële voorbereidingskosten voor produktie en afzet van speciaal staal. Bovendien zijn voor de meeste oro- dukten de verkoopprijzen gedaald ten gevolge van verscherpte concurrentie. De resultaten, stellen dan ook teleur. Snoepjes van een paar mille Moortje, een straathondje dat als huisgenoot fungeert van een bejaard Nijmeegs echtpaar, heeft de reputatie een dure kostganger te zijn. Het beest kreeg enkele weken geleden een dasspeld met briljant van zijn baas te pakken en verorberde het sieraad smak. kend. Het werd nooit terugge vonden. De eigenaar vond het vervelend, maar wilde er Moor tje verder niet over lastig vallen. Toen de viervoeter dezer dagen twee oorbellen, ter waarde van 2500 tussen de kiezen vermaal de en vervolgens doorslikte, werd het de baas echter te bar. Hij snelde met Moortje naar dc dierenarts, die het keffertje een fiks laxeermiddel gaf en daarna hoopvol afwachtte. Met succes, want ditmaal retourneerde Moortje de oorbellen. De gouden zetting bleek goeddeels te zijn vernield, de briljanten waren onbeschadigd. Het stoffende commentaar ran de 78-jarige eigenaresse was simpel: „Och, we verwennen Moortje wel wat veel. Maar nu is hij toch te ver gegaan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 17