„Uitwerking totale oorlog gaat krachten te boven" Vallen behoort tot belangrijke doodsoorzaken Civiele verdediging mag geen schutterij worden Kamer niet gerust over tempo dijkverhogingen Min. Van Aartsen oogst lof in Tweede Kamer Tweeduizend uur op de Thunderstreak Subsidie aan het L.E.I. met 33.500 verminderd NIEUWE LEIDSE COURANT s DONDERDAG 19 DECEMBER 196J Statistieken hebben aan het licht ge bracht. dat in ons land. zowel als in het buitenland (bijv. in Duitsland. En geland en Amerika) na de verkeers ongelukken de ongelukken in en bij de woning de meeste slachtoffers eisen In Nederland is hierbij de val de be langrijkste doodsoorzaak. In het jaar 1962 kwamen in Nederland i ongeveer 5000 personen door een ongeval om het leven. Evenals in de meeste an- i dere landen eiste het wegverkeer de meeste slachtoffers, namelijk 2181. In totaal kwamen in 1962 1647 mensen door een val om het leven. Door een val van de trap overleden 137 personen, al- Ilerlei niet nader gespecificeerde valpar tijen eisten bijna 1300 doden. Het meren deel van de valpartijen gebeurt in of bij het huis, althans buiten het beroep. Een kleiner aantal heeft betrekking op onge- vallen in bedrijven. In 1962 bezetten ver- drinkingsgevallen met dodelijke afloop de vierde plaats met een totaal aantal slachtoffers van 369. Daarna komen de gevolg van de treinramp bij Harmeien t januari 1962). Er waren 127 doden te be- Ireuren als gevolg van vergiftiging door i. 'i gassen en dampen. Hierbij speelde kolen- ,i lampvergiftiging de belangrijkste rol. terwijl vergiftiging door lichtgas 53 I ilachtoffers eiste. Veel van de ongevalleD jt huis overkomen aan de huisvrouwen. lan kinderen en aan bejaarden. Beslag op vermogen 1,150 jaar Koninkrijk' 1 Mr. P. M. Peters, advocaat en procureur jn Nijmegen, heeft dezer dagen bij de Sfwentsche Bank beslag laten leggen op get vermogen van de Stichting Viering j^50 jaar Koninkrijk te Nijmegen, een be- 1 rond f 26.500. Tot deze maatregel |i besloten na overleg tussen de regisseur openluchtspelen Carel Briels en vier rote krediteuren. De krediteuren achteD plan van het stichtingsbestuur om ;r te gaan tot uitbetaling van zes pro- ït van hun vorderingen, niet aanvaard- ir. Daarbij komt. dat de vordering van heer Briels door het stichtingsbestuur erkend. Na de betaling van zes t aan de overige schuldeisers zou n geld resteren om achteraf alsnog zijn spraken te kunnen honoreren. gevolg van de beslaglegging is de jetalingsregeling van het stichtings- r geblokkeerd er illissement van de stichting worden ingevraagd. In de nu beschikbare tijd ;n de schuldeisers nagaan, of het mo- k is, de leden van het stichtingsbe- r persoonlijk financieel aansprakelijk 1 stellen. Daarvoor moet worden ■Hid, dat ze bij het organiseren van de jpstelijkheden in Nijmegen de normale n voorzichtigheid hebbeD Dingen bij naam noemen noodzakelijk Ik geloof dat wij goed doen voor ons zelf te erkennen en daarvan te doen blijken, dat de uitwerking van een totale nucleaire oorlog overal, waar deze „allout" zou zijn, onze mogelijkheden verre te boven gaat. Als enige uitgangspunt mag daarom slechts gelden wat een goede civiele verdediging kan doen bij minder dan „allout". Mr. F. R. Mijnlieff, directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid, heeft dit gisteravond betoogd in een rede over de civiele verdediging en haar grenzen. Hij hield deze in Rotter dam voor de Vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap. Ik geloof, zo zei mr. Mijnlieff ook, dat het goed zou zijn in Nederland, maar ook in andere Navo-landen, dui delijk aan de bevolking te zeggen, dat in geval van een al'lout-kerrrwapen- oorlog er miljoenen en nog eens mil joenen slachtoffers zullen zijn van luchtdruk en hitte en radioactiviteit, dood en gewond, waar iets aan moet worden gedaan en dat noch in de Navo-wereld, noch aan de andere kant van het ijzeren gordijn er enig land is met een organisatie van vol doende kracht om te doen wat gedaan zou moeten worden. Wij zullen de dingen bij {je naam moeten noemen zonder te verdoezelen en met duide lijke belichting van de mogelijkheden van de grenzen van wat mogelijk Mr. Mijnlieff achtte het overigens niet waarschijnlijk dat er oorlog komt, maar meende dat, als deze er toch zou komen i dan overal allout thermonucleair zou orden, we onze matten wel kunnen op rollen (zo we zelfs nog tot deze tijdro vende bezigheid in staat zouden zyn). Hij vroeg zich, in het licht hiervan, af waarop de voorbereiding der civiele ver dediging zich in de eerstkomende jaren moet richten. Mr. Mijnlieff realiseerde zich dat bepaalde maatregelen nu een maar niet worden geaccepteerd In tij ontspanning heeft het bijvoor beeld geen zin aan te komen met de raad te zorgen voor een voedselvoorraad of te vragen aan het knutselen en graven te gaan. In tijden van ontspanning loopt echter ook het bepaald niet te ver onachtzamen gevaar dat de werkers voor de verschillende onderdelen van de ci viele verdediging het óók wel gaan ge loven, of beter gezegd er i' geloven zich er niet meer kunnen maken. Om te voorkomen dat de civiele ver dediging ontaardt n een gemoderniseer de, maar even goed belachelijke schut terij, lijkt het zaak haar zoveel mogelijk de vredesorganisatie te integreren. Soms is dit bepaald niet mogelijk, zoals Samen op tandem het huwelijk tegemoet |E besneeuwde straten konden het bruidsoaar Jac. van den Enk en frid Könij*, wonende aan de lothekersdijk te Leiden, er niet n weerhouden per tandem naar t stadhuis te gaan voor de liuwe- tsvoltrekking „Wij hadden er lemaal geen speciale reden voor. t zo te doen", zeide bruidegom, 'c vonden het alleen maar leuk", ij. König is verpleegster in het ademisch Ziekenhuis te Leiden veest en haar man is nu arts in legerplaats 't Harde. Foto N. v. d. Horst Verbetering salarissen ids gemeentepersoneel IDEN Het ligt in het voorne van de regering de salarissen en i van het rijkspersoneel met in- van 1 januari 1964 te herzien, te herziening omvat: een verhoging de salorissen en lonen met 0.6 levolg van de nacalculatie van de 1963: een verhoging van de sala- en lonen met 10 7c op grond van e verwachten trend 1964 en een ensatie in verband met de wijzi- van het pensioenpremieverhaal zover dit verhaal minder bedroeg M is de bedoeling dat voor het ge- Leidse portier gaf zicli uit voor politieman LEIDEN, De Leidse politie heeft gisteren een 61-jarige portier aangehou den. De man wordt ervan verdacht dat hij zich van tijd tot tijd vermomde als politieman en dan bekeuringen uitdeel de. De 23-jarige onderwijzeres H. Straats- a kwam tijdens sportoefeningen in de christelijke kweekschool aan de Antho- Duycklaan gisteravond om 7.15 uui vallen. Zij liep een lichte hersen schudding. 'n snijwond aan haar kin en een breuk ln haar linkerbovenarm op. Per E.H.D. werd zij naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Gistermorgen omstnreeks half negen slipte op de Kaiserstraat een personen auto, bestuurd door een 23-jarige Leid se inwoonster. De wagen kwam tegen een lantaarnpaal ter hoogte van perceel no. 8 en werd geheel vernield. Met hersenschudding werd de Leidse n het Academisch Ziekenhuis vervoerd, meentepersoneel overeenkomstige maat regelen worden getroffen. De voorschrif ten van de minister van binnenlandse zaken zijn thans echter nog niet ont vangen. Het is evenwel, in het bijzonder met het oog op de weeklonen, noodza kelijk dat de salarisverbetering reeds in de eerste loonweek van 1964 wordt uit gekeerd. B. en W. stellen voor goed te keuren, dat aan het gemeentepersoneel de salarisverbetering ingaande 1 januari 1964 bij wijze van voorschot wordt uit gekeerd. hamsterver- Daartegenover staat, dat het bij andere onderdelen van de civiele verdediging eigenlijk zonde is dat over een capaciteit wordt beschikt, die in vredestijd renteloos als dure reserveluxe ongebruikt wordt gela ten. Het in de civiele sector bestaan de en nog uit te breiden verbindings systeem voor oorlogstijd zou even goed. en beter, ook in vredestijd kun nen worden gebruikt. Waarom bij de bestrijding van de mis daad, die zich niet stoort aan de gren zen van gemeenten met gemeentepolitie en districten met rijkspolitie, of misschien ook juist wel deze begrenzingen in zijn troebele berekeningen betrekt; waarom bij het toezicht op het langzamerhand uit de hand lopende verkeer in vredestijd niet te werken en ervaring op te doen in groter verband, in eendrachtige sa menwerking, op basis van de mogelijk heden, die de Politiewet van 1957 voor vredestijd geschapen heeft? Een ander voorbeeld, aldus mr. Mijnlieff: We zitten met het steeds groter wordende pro bleem van een efficiënte ongevallen- en rampenmelding. Zou het nu werkelijk zo gek zijn, om de commandoposten van de BB. die er grotendeels al zijn met hun prachtige telecommunicatieappara- tuur, de commandoposten van de politie en de provinciale commandoposten voor de civiele verdediging, die er zijn of zul len komen, in te schakelen bij een het ge hele land overlappend net van perma nent bezette alarmcentrales voor brand weer, politie en geneeskundige dienst? Nog een voorbeeld: de brandweeror ganisatie. Over het algemeen genomen uitzonderingen daargelaten zullen de lokale brandweerorganisaties het op den duur zieker niet kunnen bijsloffen. De brandschadecijfers wijzen dit uit. Er is een onvermijdelijk tekort aan ervaring in de kleinere gemeenten, er is een te kort aan brandpreventie en de daarbij behorende voorlichting, er is een tekort aan potentieel als men voor grotere en door de technische ontwikkeling meer gecompliceerde branden komt te staan. Er zijn gevallen waarvan men aohteraf alleen maar kan concluderen dat het an ders had gemoeten, dat de schade aan zienlijk beperkt had kunnen worden, als er niet geweest was een tekort aan on middellijk beschikbaar personeel en ma- En dan stemt het tot nadenken, dat er zijn: 335 BB-motorspuiten van groot vermogen, 79 van middelbaar vermo gen en het materieel van de mobiele brandweerkolonnes met 264 autospui ten. 264 motorspuiten met grote hoe veelheden slang en tal van moderne hulpmiddelen. Dit olies staat te staan, alleen gebruikt voor oefendoeleinden, Kerstzang Leidse scholieren LEIDEN, Ongeveer duizend leer lingen van verschillende Leidse scholen hebben vandaag tegen het middaguur op het bordes van het Leidse station kerstliederen gezongen, begeleid door een interscholair schoolorkest en enige hon derden blokfluitisten. Vorig jaar had voor het eerst een dergelijk indrukwek kende getuigenis plaats, dat vele posi tieve reacties kreeg. Aan deze tweede kerstzang namen vanochtend leerlingen deelvan het chr. lyceum, de chr. kweekschool en het R K. lyceum „St Bonaventura". Het programma was in drieën ver deeld: de geboorte, de herders en Drie koningen en het bevatte Nederlandse, Franse en Duitse kerstliederen alsmede enige negro-spirituals. Het werd onder broken door Schriftlezingen, verzorgd door reotor dr. A. Bolhuis van het chr. lyceum, dr. P. A. M. Geurts o.f.m. van het R.K.-lyceum, en de heer J. J. Siljée, directeur van de chr. kweekschool- Mar griet Dieben van het Sint-Agneslyceum declameerde „De vrolijke herders" van Gabriël Smit. Het programma werd be sloten met het zingen van „Ere zij God". verouderd en over een jaar of tien aan vernieuwing toe. Dat kost dan weer een miljoen of veertig. Schuilkelders Mr. Mijnlieff schetste voorts de mo gelijkheden die hij zag op het gebied van EHBO, waarna hij kwam op de schuil- kelderbouw. In dit venband bepleitte hij de bouw van parkeergarages, die tevens als fallout-sohuilgelegenheid kunnen die nen, naast het gebruik maken van ver- keerstunnels, openbare toiletten, de me tro in Rotterdam enz. Daarna wees hij op behoefte aan he likopters voor tal van doeleinden, waar in om de kosten niet wordt voorzien. Zouden particulier initiatief en overheid de handen ineenslaan dan zouden de behoeften in vredestijd - de CV-ongani- satie in oorlogstijd gediend kunnen wor- Een ander samengaan van belangen zag hij liggen bij de aanleg van olielei dingen. Aan het eind van z(jn betoog wees mr. Mijnlieff op de psychologische betekenis zijn suggesties, speciaal voor hen die met het CV-werk opstaan en naar bed gaan. „Welke perspectieven zouden zich niet openen, welk een stimulans zou het niet zijn, als deze stille en stoere wer kers de kans geboden werd hun gaven, hun organisatietalent, hun energie en hun toewijding mede in dienst te stellen van werk dat positief ook op vredesbehoeften is gericht." „Boerenjongens" i straks pittiger Van overheidswege is men zich de laatste tijd zorgen gaan maken over het gehalte van onze „boeren- jongens" en boerenmeisjesHet geldt hier echter geen sociologisch of pedagogisch probleem, maar het betreft de kwaliteit van de dran- ken. die uit rozijnen, resp. abriko- zen met ethylalcohol. suiker water worden bereid. Het is keuringsdiensten van waren r melijk gebleken dat. het alcohol- gehalte van deze dranken als ge- j volg van de concurrentie sterk gedaald. Reeds nu komen er boerenjon- gens met slechts 4 tot 5 procent alcohol in de handel voor. Uitgaande van de stelling, dat de naam boerenjongenshet publiek 2 een stevig drankje doet verwach- ten. is i7i overleg met het Produkt- schap voor gedistilleerde dranken besloten tot een aanvulling van het op de warenwet berustende likeur besluit, met een artikel 4a. Hierin wordt bepaald, dat het alcoholgehalte van boerenjongens (en de dito „meisjes" (ten minste 12 volume-procent moet bedragen I bij een temperatuur van 15 graden I Kennedymonument in Amsterdam? Als activiteiten tot de oprichting van een monument ter nagedachtenis aan president Kennedy uitgaan van de bur gerij en deze blijk geeft prijs te stellen op zulk een monument zal het Amster damse gemeentebestuur zijn medewer king aan de uitvoering van dat plan niet ontzeggen. Forsere aanpak wegenbouw bepleit (Van onze parlementsredactie) TN DE Tweede Kamer Is men er niet gerust op, dat het brengen van de noordelijke en zuid-westelijke zeedijken op „deltahoogte" in het ge wenste tempo zal worden voortgezet. Dit bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat. Minister Van Aartsen heeft laten doorschemeren, dat de dijkverhogingen enigszins getemporiseerd zullen worden in verband met de hogere bedragen, die in de eerstkomende jaren in de afsluiting van de zeegaten geïnvesteerd zullen moeten worden. „Zal hierdoor de continuïteit in de dijkverhogingen niet worden verstoord, met alle gevaren van dien?", zo vroegen verschillende Kamerleden zich af. Het c.h. Kamerlid Van der Peyl zou een dergelijke verstoring ernstig be treuren. „Daardoor zou de veiligheid weer in de waagschaal worden gewor pen. Zolang de dijken langs de vader landse kust niet op deltahoogte zijn ge bracht, .blijft er een bijzonder;, groot ri sico" bestaan", zo meende Hij. Boven dien zullen ook de werkschema's van de waterschappen door de temporise ring worden verstoord. De schappen werken volgens een vast plan en vele werken zijn, of worden, voorbereid. Er zijn nu nog waterschappen, waarvan de dijken nog voor 75 a 78 procent op deltahoogte moeten worden gebracht. Van verschillende kanten is gisteren andermaal gepleit voor een spoedige indiening van het wetsontwerp ex art. 8 van de Deltawet (vergoeding aan hen die door de Deltawerken in de uit oefening van hun beroep worden ge troffen. Men wilde nu weieens precies van minister Van Aartsen weten wan neer de betrokken regelingen bij de Kamer zullen worden ingediend. Het betreft hier een zeer urgente zaak, zo zeiden de heren Aantjes (a.r.) en Van der Peyl (C.H.). „Als een snelle in diening niet mogelijk is, laat de minis ter dan zeggen waaróm dat niet kan. Er moet een einde komen aan de onzekerheid", zo meende de heer Aant jes. De heer Van der Peyl was wel tevreden over de aangekondigde indie ning van een wetsvoorstel tot tegemoet koming in de schade van de oester kwekers. maar hij wees erop, dat er nog andere gedupeerden zijn, zoals de middenstanders in Veere e.dEr zijn „meevallers" in de Nederlandse economie, zoals de rijke aardgasvond sten. Laat de gedupeerden door de Deltawerken daarvan nu eens in het bijzonder profiteren, aldus de c.h. af gevaardigde. Veel aandacht besteedde de Kamer aan de verkeersproblematiek in het al gemeen en de verkeersveiligheid in het bijzonder. In dat verband werd alge meen aangedrongen op een krachtiger aanpak van de wegenbouw. De KVP-er pleitte zelfs voor het ontwer- een „Deltaplan" voor de we genbouw. Er is sprake van een achter- de wegenbouw bij de ont wikkeling van het verkeer. Deze toe stand is zorgwekkend, want de over belasting van vele Nederlandse wegen n de oorzaken van toene ming van het' aantal verkeersongeval len. de Kamer Openhartig en doortastend (Van onze parlementsredactie) MINISTER Van Aartsen (verkeer en waterstaat) heeft gisteren in de Tweede Kamer veel lof mogen incasseren voor de grote openhartig heid,waarmee hij in de middagvergadering van de Kamer de moeilijk heden bij de K.L.M. had besproken. Verschillende sprekers prezen de be windsman bovendien om de besluitvaardigheid waarvan hij in de afge lopen weken blijk heeft gegeven. „Met grote beslistheid is hij in de moei lijke situatie opgetreden", zo zei de K.V.P.-er Van den Heuvel. „Met één slag heeft de minister de vermoedens weggevaagd, dat hij niet krachtig genoeg zou zijn opgetreden", aldus de heer Mellema (c.h.). „Ik heb meer vertrouwen in de minister dan in de K.L.M.-directie", zo zei de heer Zegering Hadders (lib.). Ook de heren Aantjes (a.r.) en Lank- horst (pac. soc.) staken hun waarde ring niet onder stoelen of banken. Zelfs de heer Koekoek (boerenpartij) had een „goed" woord voor de minister over. „Wij willen niet stellen, dat wij nu ver trouwen in hem hebben, maar hij is in ieder geval meer uit de mist te voorschijn gekomen dan andere minis- zo vond de boerenleider. In ant woord op een vraag van de heer Koe koek beloofde de minister nog, de Ka- desgewenst („als het inderdaad belangrijk wordt") hedenavond in te lichten over de vergadering van de K.L.M.-commissarissen. die vandaag plaats hebben. Maar Kamervoorzit ter Van Thiel wees er terloops op, dat de Kamer vanavond hoogstwaarschijn lijk al op Kerstreces zal zijn. Aan het slot van zijn uiteenzetting /er, wat hij noemde, „de trieste en zorgvolle K.L.M.-zaak" sprak de mi nister de wens uit, dat nu een streep onder de verwikkelingen zal worden ge zet Hij sprak zijn vertrouwen uit in de directie en zei het gevoel te heb ben, dat weer van homogeniteit kan worden gesproken. Hij deed een beroep op het gehele K.L.M.-personeel om vertrouwen in de directie te stel en aldus gezamenlijk de moeilijk heden het hoofd te bieden. O Ver de positie van de categorale per soneelsorganisaties zei de minister, dat blijvende vorm van overleg en sa- werking tussen deze organisaties en de erkende vakbonden moet worden ge vonden. Maar dan moeten de categora- len eerst weer vertrouwen gaan stellen de directie. De minister achtte het niet juist, dat de heer Den Hollander thuis buiten medeweten van de directie onderonsje heeft gehad met verte genwoordigers van de categorale or ganisaties. Dit was temeer onjuist ge- de ontstane verhouding tussen de- organisaties en de directie. Overi gens is in de vergadering van commis- sen achter deze zaak een punt ge zet. Sprekend over de naaste toekomst in de K.L.M. gaf de minister toe, dat de komende loonsverhogingen een zwa- st voor het bedrijf zullen vormen. Ze vergen een bedrag van ongeveer f 20 miljoen. De K.L.M. hoopt dit door opvoering van de produktiviteit en de efficiency te kunnen opvangen. Over de (onvermijdelijke) tariefsverlagingen maakt de K.L.M. zich niet zo schrikkelijk ongerust, want zij verwacht x een verruiming van de vraag i Dit jaar zullen nog beslissingen Hulde voor adjudant-vlieger de toekomst van de KL.M. worden genomen aan de hand van een door de directie op te stellen meerjarenplan, dat uiterlijk eind april bij de minister moet worden ingediend. Mr. Van Aartsen zei, dat het saneringsbeleid van de K.L.M. in ieder geval een rechtvaardig beleid zal moeten zijn. Hij herhaalde nog eens, dat de be drijfsresultaten over 1963 gunstiger zijn dan werd verwacht Het verlies over dit jaar wordt thans geschat op f55 mil joen. Men had aanvankelijk gerekend op een tekort van f 75 miljoen. De debuterende staatssecretaris van verkeer en waterstaat de heer Keyzer, merkte nog op, dat bij de onvermij delijke komst van het supersonische tijdperk in de luchtvaart het voor geen enkel land meer mogelijk zal zijn al leen te blijven staan. Verlies van eigen identiteit hoeft daarvan echter de con- seuqntieniet te zijn. Duitsland, België. Frankrijk en Italië gaan nu het beraad over de vorming van „Air Union" voort zetten. Wellicht komt voor Nederland geschikt moment om aan deze be sprekingen deel te nemen. Zowel de minister als de staatsse cretaris spraken gisteren ook over de Nederlandse Spoorwegen. Zij achtten een verdergaande verhoging van de spoortarieven onvermijdelijk, wil men althans een redelijk rendement moge lijk maken. Voor 1963 is een sluitende rekening bij de N.S. te verwachten. Over de tariefsverhogingen vindt over leg plaats met het ministerie van eco nomische zaken. Wanneer ze zullen in gaan en hoe hoog ze zullen worden, is nog niet bekend. Ovv de aanleg van een lijn Den Har ^-Schiphol vindt nog beraad plaats. De staatssecretaris hoopt het desbetref fende rapport in de eerste helft van 1964 te ontvangen. De socialist Posthumus Informeerde gistermiddag nog eens naar de politie ke gezindheid van de staatssecretaris. Deze antwoordde, dat ambtenaren vau de buitenlandse dienst (de heer Keyzer vóór zijn huidige functie aan de Nederlandse ambassade in Parijs ver bonden-red.) geen stemrecht hebben en gewoonlijk niet bij een politieke par tij zijn aangesloten. „Als ik wel stem recht had gehad, had ik wel geweten wie ik had gestemd", aldus de heer Keijzer, die bekende, dat het V.V.D.- beginselprogramma voor hem volko men aanvaardbaar is. „Bent u lid van de V.V.D.?" vroeg de heer Posthumus. „Neen", antwoordde de staatssecreta ris, „maar dat sluit niet uit dat ik het zal worden. Ik -jl u daarvan dan tijdig op de hoogte brengen." Men had hem en anderen va vliegbasis Eindhoven van de Konink lijke Luchtmacht verteld dat er gis teren in hotel Des Indes in Den Haag een aantal bijzondere films op het ge bied van de luchtvaart zou worden vertoond en zo kwam het dat adjudant onderofficier-vlieger Harm de Jong met een aantal militaire vliegers van de basis, onder leiding van luitenant kolonel F. ter Braak, chef vliegdienst Eindhoven, het Haagse hotel tegen vier uur binnenwandelde om die vertoning bij te wonen. Het kwam echter allemaal een beetje anders uit en in het bijzonder vo<T~ 35-jarige De Jong, vader van drie s_ en woonachtig te Uden: de assistent- luchtvaartattaché verbonden aan de oassade der Verenigde Staten in Den Haag, de heer Robert Hendrix Si nodigde de heer De Jong uit naar v te treden en bood hem een model van de F 84 F Thunderstreak-straaljager omdat hij op 10 oktober de eerste Neder landse vlieger is geweest die tweedui zend uur heeft gevlogen op vliegtuigen van het type Thunderstreak. Het is niet onwaarschijnlijk dat hij de eerste vlieger in Europa is die dit aantal vlieguren op een type heeft bereikt De heer Sayre trad bij deze aanbieding op als plaatsvervanger van de repre sentant van de Amerikaanse fabrikanten van dit type vliegtuig Republic Aviation. Deze representant was op weg naar Haag te Brussel gestrand met zijn vlieg tuig, als gevolg van de weersomstandig- De heer De Jong die in totaal ongeveer zesendertighonderd vlieguren heeft werd te Hoek van Holland geboren. Hij kwam in 1948 in militaire dienst en ging in 1950 over naar de luchtmacht Van febr. 1952 tot april 1953 volgde hij de vliegop- leiding in de Verenigde Staten. In april 1953 kwam hij op de basis Volkel voor het eerst op de F 84 F Thunderstreak. In oktober 1961 werd hij overgeplaatst naar de basis Eindhoven. Adjudant onderofficier-vlieger De Jong zei in z(jn kort dankwoord dat hjj bluft was. Hy hoopt nog vele uren o_ Thunderstreak te vliegen, maar maakte er geen geheim van dat h(j over niet al te lange t(jd graag de stuurknuppel van de F104 G Starfighter zou willen han teren. Al is dat toestel dan ook ander fabrikaat, zo voegde hij er aan toe. Schade aan KW. 131 juist na afvaart IJMUIDEN De KW 131, de Adriana, voer vanmorgen omstreeks kwart voor tien uit de IJmuidense haven. Nauwe lijks was de kotter op weg of het schip kreeg machineschadc en liep op een hoop stortsel, dat gebruikt wordt voor werk zaamheden aan de haven. De schipper Het twee ballen in de mast hysen. die door de reddingboot Neeltje Jacoba wer den opgemerkt. De kotter sloeg weer los en dreigde te stranden, maar de Neeltje Jacoba slaag de erin het sehip vast te maken. Op nieuw sloeg de KW 131 los en dreef naar open zee. De kotter UK 63 de Zuiderzee bracht daarop ccn verbinding tot stand en sleepte de Adriana om kwart over elf de haringhaven binnen. Schaken in Hillegom HILLEGOM Uitslagen schaakclub De Uil: A. J. Staats—M. Rood 0—1; J. van der Zwet—J. van den Berg J. H. Veenstra—J. van der Weijdcn W. PeetH. H. Hulsman 01; J. van Lierop—J. Braucfcman 0—1. Groep B: Tha BrandsmaJ. Ph. van den Berg 10; O. J. van der LindenD. Balkenende 10. Groep C: B. WinkelaarS. Mohlmann 10; G. van HeuadenB. Hartman 10; J. ScheepmakerJ. Salier 01. VERGADERING VISSERIJSCHAP Na een uitvoerige discussie is tij dens de openbare vergadering van het Visserijschap besloten het Landbouw Econ. Instituut v oor het jaar 1964 f 120.000 subsidie te geven. Er zal een brief uitgaan naar het LEI, waarin uiteengezet wordt, dat het subsidie beleid dient te worden herzien, nu de overschotten, waaruit voorgaande ja ren de aangevraagde subsidie kon worden bekostigd, zijn verdwenen. Aan de aanvrage van het LEI van 153.500 zal dus niet worden voldaan. Om de grootte van de subsidie nog verder terug te brengen zal over het jaar 1965 niet meer dan f 100.000 worden uitgekeerd- Ten slotte is nog opgemerkt, dat het dagelijks bestuur het onaanvaardbaar achtte, dat de subsidie aan het L.E.I. meer dan de uitgaven voor de gewone dienst van het visserijschap zou gaan be dragen. De begroting van het Visserijschap, die in totaal een bedrag van f 284.000 omvat, is goedgekeurd. De voorstellen van de commissie vak opleiding wat betreft examenprogram ma's voor de visserij school zijn eveneens goedgekeurd. In het algemeen is men het er thans over eens. dat in welke vorm de diploma's ook zullen worden gegoten, de totale eisen voor de voorgestelde twee programma's onverkort dienen te wor den gehandhaafd. Voorts acht de meerderheid van de or ganisaties de eis. dat tussen het afleg gen van het stuurmansdiploma en het kapiteinsdiploma tenminste een jaar praktijk moet liggen, onaanvaardbaar. De minderheid heeft geen overwegend bezwaar tegen het zonodig laten ver vallen van deze eis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5