Nieuwe LeMse (braamt Grotere gaten in de muur Brussels overleg gaat thans beter Half miljoen West Berlijners gaan Kerstpasjes aanvragen \ondeling wil niet in Pacificatiecommissie Gijzelaars schoven bewakers opzij Zuid-Afrika uit de FAO Commentaren Goede kans op weer een winterse kerst Bouw te vroeg stil? CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh is ghablavan nijn hart in taghanspoat" Donderdag 19 december 1963. 44ete Winterweer PLAATSELIJK opklaringen. 1 enkele lokale sneeuwbuien. Hier en daar tijdelyk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Van nacht en morgenochtend op vele plaat sen matige vorst, in de middag over het algemeen lichte vorst. (Zie ook pag. 13) .J COMMUNISTISCHE GRENSWACHTERS hebben vandaag de vergroting voltooid van twee openingen voor controleposten bij de muur om het verwachte drukke verkeer te kunnen opvangen wanneer de Westberlijners naar de Russische sector van de stad beginnen te trekken, om voor het eerst in bijna twee jaar tyd hun familieleden aan de andere kant van de muur op te zoeken. Bij de oversteekplaats voor voet gangers bij Oberbaumbrücke sloegen de Oostduitsers gisteravond nog een gat in de betonnen muur. De meeste Oostduitsers, die aan project werkten, waren officieren, die beter dan de manschappen vertrouwd kunnen worden. Bij de oversteekplaats voor voertuigen in het district Neukölln werd in de muur ook de opening vergroot De Oostduitsers schijnen alles in het werk te stellen verkeersopstoppingen te voorkomen bij de vijf controleposten tus sen de twee delen van de stad. Er zijn grenswachten en douane-ambte- op de post gezet om alles sneller De communistische autoriteiten klaarden van mening te zijn, dat snelle doorgang noodzakelijk is on voorkomen dat grote menigten zich bij de muur verzamelen, wat tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Intussen heeft een voormalige Duitse minister. Ernst Lemmer, gewaarschuwd dat de overeenkomst tussen Oost- en West-Duitsland om Westberlijners toe te staan hun dierbaren tijdens de kerstdagen in Oost-Berlijn te bezoeken, weieens door de communisten zou kunnen aangewend voor toekomstige politiek chantage Biesheuvel: niet op zondag Het optimisme, dat de laatste da- ïn de besprekingen in Brussel heeft ekenmerkt, is gisteren weer toege- omen. Over een van de moeilijkste iderwerpen van de marathonzitting m de E.E.G.-ministerraad werd on- ïrwaoht grote vooruitgang geboekt. 11e zes E.E.G.-landen reageerden frrassend goed op een nieuw voor- el van de Europese commissie van i E.E.G. Hierin werd vastgelegd, elk standpunt de E.E.G. moet in- fmen bij de onderhandelingen, die tlgend jaar mei in Genève met de fr. Staten beginnen over interna- inale verlagingen van douanetarie- in, de zgn. Kennedyronde. bvereenstemrning over dit punt is zo ilangrijk omdat de partners van Frank- Ik deze als voorwaarde hebben gesteld or de voltooiing van het gemeenschap- lijk landbouwbeleid in de E.E.G. Zij llen tegenover de verdere integratie n de zes de handelsbetrekkingen met »den buiten de gemeenschap als bewijs h het „open karakter-' van de E.E.G. ndhaven. De reacties na afloop van de rgadering van gisteren waren dan ook (opgevend voor het verdere verloop van marathon. oorwcuu cle t>verigens liet de Franse minister van anciën, Giscard d'Estaing merken dat or de Fransen de voltooiing van het meenschappelijke landbouwbeleid een Ejlute voorwaarde is voor dc goed- ring van het onderhandelingsstand- nt in de Kennedyronde. Hij zei dat een tinitieve aanvaarding van de voorstel- t van de Europese commissie slechts D geschieden nadat ook de marktorga- aties voor zuivel rijst en rundvlees >r ondertekening gereed zullen zijn. t daarbij de marktorganisatie voor zui- het moeilijkste vraagstuk zal zijn, is teren gebleken in de verdere bespre- igen van de ministers van landbouw, afzonderlijk bijeenkwamen onder (rzitterschap van minister Biesheuvel. Nederland •e Nederlandse verdediging van de •r ons land zeer belangrijke industrie »r gecondenseerde melk deed een wat trikkelde sfeer ontstaan. Nederland is |r een lichte vrijwaringsclausule voor vel, die de lidstaten in staat moet |len onder bepaalde omstandigheden invoer te beperken. De andere vijf le- l willen echter een „zwaardere" clau- e, om een grotere bescherming van de lionale produktie mogelijk te maken, ewel geheel geïsoleerd tegenover haar In een oogopslag In Mexico-City wordt (zen- dings-) geschiedenis ge maakt pag. 2. Ds. Sillevis Smitt: „dit is uw leven" pag. 2. KLM-vliegers klagen over de veiligheid pag. 13. Veiligheidsbroekje pag. 13 Achter het ijzeren gordijn pag. 7. Politieke ontwikkelingen in de vrije wereld pag. 7. Onrust in Moskou pag. 7. Folklore op stereo pag. 15 Nieuwe visie op de civiele verdediging; mr. Mijnlieff pleit voor samenwerking pag. 5. Verkeer en Waterstaat in Tweede Kamer pag. 5. Overleg Nederland stond opnieuw alleen, toen het voorstelde dat de ministerraad met gekwalificeerde meerderheid (en niet met unanimiteit) zou kunnen beslissen over xtra-invoer van bevroren vlees uit landen buiten de E.EG. boven het iri het Gatt geconsolideerde contingent van 22.000 ton, om een veto van een der lid staten te voorkomen. Bij de rundvlees- verordening bleven verder nog open staan de kwestie van de heffingen bij de er van runderen uit derde landen de interventieregelingen. Hierover voerden minister Biesheuvel en diens Franse collega Pisani gisteren een oriën terend gesprek. Pisani lieeft inmiddels voorgesteld de marathonzitting te verlengen tot 23 de cember. Volgens het tijdschema moet de conferentie as. zaterdag worden beëin digd. Minister Biesheuvel die als voor zitter van een E.E.G.-ministerraad op trad. bracht zijn collega echter op de hoogte van zjjn bezwaren om ook op zondag te vergaderen. Een beslissing vaarschijnljjk pas zaterdag worden genomen. Gevaren van rotjes en vuurwerk De Alg. Ned. Ver. ter voorkoming van blindheid waarschuwt met klem tegen het afsteken van rotjes en vuurwerk door kinderen. Elk jaar rond Kerstmis en Nieuwjaar worden naar schatting 300 ogen, de meeste van kinderen, door het afsteken vuurwerk min of meer ernstig be schadigd, aldus de vereniging. De meeste ongevallen komen voor by jongens tus sen 10 en 15 jaar. De vereniging wyst er ook op, dat soms niet degene, die het vuurwerk afsteekt, maar een toeschou- wordt getroffen en dat ouders van het kind, dat het ongeval veroorzaakte, wetteiyk aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de gevolgen. In de Bankastraat te Amsterdam is gisteren de 6-jarige Peter van Scherpen- zeel aangereden door Later is hij aan zyn verwondingen Volgende week installatie (Van onze parlementsredactie) "TkE P.v.d.A.-fractieleider in de Tweede Kamer, dr. A. Vondeling, heeft U minister Bot (o. k. en w.) meegedeeld, dat hij noch enig ander lid van zijn fractie zal toetreden tot de Pacificatiecommissie, die een wette lijke regeling voor de bezetting van het tweede televisienet moet voor bereiden. De fractie heeft gisteren besloten de desbetreffende uitnodiging van de minister af te slaan. Het staat vast, dat de voorzitters van de vier andere grote fracties (K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U.) wèl in de pacifi catiecommissie, zullen stappen, of zich daarin zullen laten vertegenwoor digen. Het departement van o. k. en w. heeft intussen meegedeeld, dat minister Bot de commissie volgende week dinsdag 24 december zal in stalleren. Tot de instelling van de pacificatie commissie is tijdens de kabinetsforma tie besloten bij de totstandkoming van het Akkoord van Wassenaar: de basis van het confessioneel-liberale kabinct- Marijnen. In het Akkoord staat, dat de fractievoorzitters van P.v.d.A.. K.V.P., A.R.P. en C.H.U. zitting zullen hebben Vrijlating liet te lang wachten De gijzelaars, die in eën Boliviaan se mijn gevangen werden gehouden, zijn nooit officieel vrijgelaten. Zij werden het wachten moe en beslo ten zelf op te treden. Met z'n allen schoven zij de verwarde bewakers opzij, duwden hun geweren weg en liepen naar een menigte van meer dan vijfhonderd mensen, die buiten het gebouw waarin zij gevangen wa ren gehouden, stonden te kijken. Tot hun verbazing juichte de menigte. De mensen wilden de uitgebroken gijze laars de hand schudden en felicite- Dit vertelde gisteren de Amerikaan Thomas Martin, een van de gijzelaars. Hij voegde er aan toe. dat zij allen, vier Amerikanen, de Nederlandse myndirec- teur. een Duitse ingenieur en dertien Boliviaanse ingenieurs, solidair waren gebleven. Er werden pogingen gedaan om verdeeldheid te zaaien. Men trachtte de diplomaten van de technici te scheiden en de Boliviancn van de buitenlanders. Maar dit mislukte. Op een gegeven mo ment werd de Bolivianen verteld, dat allen vrügelaten zouden worden, als de Amerikanen een verklaring zouden afleggen, waarin zij pleitten voor de vrij lating van de twee gearresteerde commu nistische vakbondsleiders. Toen men in de gaten kreeg dat er niets te bereiken viel. werd men erg vriendelijk tegen de gijzelaars. Zij kochten sigaretten en kran- Cornelis Bloot, de Nederlandse mijn directeur, bleef zelfs in zün status van gijzelaar nog een autoriteit. Toen de be richten over troepenbewegingen de lei ders van de vakbond bereikten, vroegen zij hem toestemming voor het weghalen twintig kisten dynamiet voor ge vechtsdoeleinden. Onnodig te zeggen, aldus de Amerikaan, dat de heer Bloot dit botweg weigerde. Niettemin namen de mijnwerkers het dynamiet Veel steun hebben de gijzelaars gehad van het inter nationale perskorps, dat in zekere zin als bemiddelaar voor hun vrijlating is opge treden. De pers was overal. De journalis ten waren soms midden in de nacht op paa en zochten dan naar dc legerposities. Zij brachten de gijzelaars sigaretten eit hielden hen op de hoogte van het niéuws Toen de onderhandelingen over hun vry- lating te lang gingen duren, besloten zij zelf in actie te komen. Het is goed af ge- de pacificatiecommissie. Maar als leider van de P v.d.A.-oppositie is dr. Vondeling uiteraard niet aan het akkoord gebonden, in tegenstelling tot zijn collega's van de vier andere giote fracties. Van deze vrijheid hebben de socialistische aanvoerder en de zijnen nu gebruik gemaakt. In zyn brief aan minister Bot moti veert dr. Vondeling uitvoerig waarom hij niet wil meedoen. Hij wijst er in de eerste plaats op, dat het de taak van de regering is zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over de bezet ting van het tweede t.v.-net Het lands belang vergt, dat die beslissing zeer snel wordt genomen, temeer nu de dag is genaderd, waarop het technisch mogelijk wordt een tweede program uit te zenden. De regering heeft tijd genoeg gehad om de aangelegenheid te bestuderen. Zij kende de opvatting van de Kamer, zoals die in april van dit jaar naar voren kwam bij het Kamerdebat over de televisienota- Scholten. Dr. Vondeling herinnert er verder in, dat de P.v.d.a.-fractie van meet aan bezwaren tegen het denk beeld van de pacificatiecommissie heeft gehad. Hij geeft echter toe bij kabinetsformatie onder bepaalde voorwaarden akkoord te zijn gegaan de instelling van de commissie, onmiddellijk voegt hy daaraan dat aan enige van deze voorwaar- nu niet meer wordt voldaan, zo als 1. het meedoen van de P.v.d.A. het kabinet. 2. de eerbiediging de uitspraak van de Kamer, die veto inhield over de commerciële televisie. Dat dit veto niet meer wordt gerespecteerd, concludeert dr. Vonde ling uit de opmerkingen, die minister Bot enige weken geleden bij de behan deling van zijn begroting in de Kamer heeft gemaakt. Voorts schrijft dr. Vondeling, dat nu de regering niet als uitgangspunt van werk der pacificaticcommissie heeft aanvaard dat dc Kameruitspraak moet worden geëerbiedigd, de kans op echte pacificatie, verkeken is, ge- de samenstelling van de commis- vervolg zie pagina 13 Bij de tioaalf in scholen inge richte passenbureaus, die gister middag open gingen stonden 's morgens vroeg reeds duizen den West-Berlijners te wachten. De foto van de lange rij wach tenden, die reikhalzend uitzien naar een weerzien met hun familieleden aan de andere kant van de muur, werd gemaakt in de wijk Charlottenburg. Grote kraanwagens zijn al begonnen bij doorlaatposten stukken uit de muur weg te hijsen, om de door gangen, waardoor duizenden West-Berlijners zullen gaan, te verbreden. Op de voorgrond een nu nog gesloten slagboom. Zestien Softenon- baby's in leven Uit een onderzoek van de geneeskun dige hoofdinspecteur van de volksge zondheid is gebleken dat in totaal vijf entwintig ..softenonbaby's" bekend zijn geworden in ons land. Van dezen zyn nog zestien kinderen in leven. By dertien van deze kinderen zyn blijvend medi sche voorzieningen noodzakelijk. Dit heeft staatssecretaris Bart els (sociale zaken en volksgezondheid) aan de Tweede Kamer meegedeeld. De staats secretaris deelt mee. dat in de genees- Kundige zorg voor de softenonkinderen thans op bevredigende wyze is voorzien. De regering ziet geen aanleiding voor deze groep een aparte voorziening in het leven te roepen. Explosie van 250 ballonnen: boete van 30 gulden Een jongeman uit Haarlem die op na- tionale bevrijdingsdag op het Spaarne 250 ballonnen deed ontploffen, is door de politierechter in zyn woonplaats wegens straatschendery veroordeeld tot f 30. Hij raakte „voor de grap" met een lucifer een ballon aan die met 249 andere op sportauto was vastgemaakt. Het resultaat was dat alle ballonnen, gevuld met wa terstofgas. op een niet gebruikelyke manier de lucht ingingen. Er ontstonden een explosie en een steekvlam, die twee dames in de sportauto ernstige brand wonden toebrac' Een van hen heeft vier weken niet kunnen werken. De jongeman een 22-jarige byrijder werd vrijgesproken van de ook ten laste gelegde toebrenging van letsel door schuld. Stedelyke functionarissen uit West- Berlyn schatten dat, als de bureaus der tien dagen geopend zullen blijven, ongeveer een half miljoen passen zullen worden uitgereikt, voordat de muur op 5 januari weer zal worden gesloten. In tussen heeft burgemeester Brandt, die gisteren zijn vijftigste verjaardag vierde, verklaard dat hy hoopt dat na 5 januari de bezoeken zullen kunnen worden voort- Iedere aanvrager moet gisteren zyn persoonlijke gegevens verstrekken, even als de naam en het adres van de per sonen die hij wenst te bezoeken. Er wer den geen vragen gesteld over de aard van het verwantschap. De lange rij schoof de gehele middag langs de zwijgende ambtenaren, die gekleed waren in een nieuwe blauwe jas, blauwe stropdas en zwarte broek. Er werden ongeveer vijf duizend mensen per uur geholpen. Toen de kantoren gesloten werden, stonden er nog ongeveer 8500 mensen te wachten in dc vrieskou. Sommigen konden zich niet meer beheersen en trachtten de toe gang tot de scholen te forceren. Zij wer den met zachte hand verwyderd door politiemensen. De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) heeft meegedeeld dat Zuid-Afrika zich uit de organisatie terugtrekt. Een woordvoerder van de FAO deelde mee niet te weten of Zuid-Afrika hier voor een reden heeft gegeven. Het lykt echter duidelyk dat dit een gevolg is van de stemming van 5 december waar bij de FAO besloot Zuid-Afrika uit te sluiten van alle toekomstige byeenkom- sten in Afrika. Dit gebeurde op aandrang van de andere Afrikaanse landen met het oog op de Zuidafrikaanse apartheids politiek. De Zuidafrikaanse ambassadeur in Rome Francois C. Erasmus heeft de brief waarin het terugtrekken wordt aangekondigd in Rome overhandigt. Voor overtreding van prijsstop f600 geëist De melkhandelaar H. J. H. uit Haar lem moest zich voor de economische po litierechter te Haarlem verantwoorden omdat hij de prysstop yoghurt, pap en vla van 6 december heeft overtreden De officier van justitie eiste een boete van 600. waarvan 400 voorwaardelijk, subsidiair een hechtenisstraf van 60 da gen. De rechter stelde de behandeling van de zaak uit tot 6 januari om alsnog een getuige-deskundige te horen. Op de Kanaalstraat in Heerde is van morgen de zesjarige Jannie Draayer bij het uitwijken voor een met paard be spannen melkwagen geslipt en onder het achterwiel van de wagen gekomen. Op weg naar een ziekenhuis in Zwolle is hel kind overleden. pEHEEL VERDIEND heeft onze minister van verkeer en water staat in de Tweede Kamer lof ge oogst voor zijn besluitvaardigheid in de zaak van de KLM. We weten niet, of er van onze nationale luchtvaartmaatschappij nog iets kan terecht komen. De moeilijk heden waarin zij zich bevindt lijken onoverkomelijk groot. Voor een be langrijk deel worden zij veroorzaakt door de problematiek van het vlieg- wezen zelf. Wat kan een klein land, dat niet veel te bieden en te eisen heeft, hier bereiken Maar indien, dan toch slechts in eensgezindheid en met inzet van alle krachten. Mogen wij nu aannemen, dat aan de familietwisten binnen onze luchtvaartmaatschappij een ein de is gekomen Ten aanzien van de directie zijn ingrijpende beslissin gen genomen. En volkomen juist komt ook het college van commissa rissen op de helling. Er gaat bij de KLM opnieuw be gonnen worden. De worsteling om uit de zorgen te geraken zal er niet minder om kunnen zijn. Maar aan de zo nodige eenheid zal het daarbij, moeen wij hopen, niet langer ont- TAE SOCIALISTEN zullen dus niet meedoen aan de pacificatlecom- misie voor de televisie. Ongelijk geven kunnen we ze niel. Naar aard en wezen is deze com missie een onding. Ze heeft iets van een dwangakkoord. onderdeel als ze is van het befaamde akkoord van Wassenaar dat ons uit de regerings crisis moest helpen. In haar vorige samenstelling had de Tweede Kamer reeds duidelijk gesproken. Waarom haar uitspraak thans verwaarloosd Dat doet men immers ook niet met alle andere uit- snraken, in het verleden door de Kamer gedaan Tenzij zij zelf blijk geeft daarop terug te komen. Het geen in deze zaak niet hel geval is geweest. Wanneer wij niettemin de onthou ding van de socialisten betreuren, dan is het omdat wij de indruk heb ben dat zij in de onderhavige mate rie veelszins eensdenkend met ons zijn. En dat had dan binnen deze pacificatiecommissie kunnen blijken. Recente gesprekken met buiten landers hebben ons nog weer ge leerd hoezeer men over de grenzen ons om ons bestel inzake radio en televisie benijdt. Waarom dat bestel telkens weer in een commissie ge bracht QVER HET BESLUIT van dc Gro ningse universiteit om een ere doctoraat in de theologie toe te ken nen aan dr. Dippel. thans doctor in de scheikunde, verheugen wij ons. Dr. Dinnel is een man die bij velen ook bij ons respect heeft afge dwongen door zijn studies over de verhouding tussen geloof, cultuur en natuurwetenschaD. Wat hij schrijft, is niet eemakkeliik. Maar het loont de moeite van het kennisnemen. In het biizonder denken wij dan aan zijn studies in het voortreffe lijke maandblad Wending, waarvan een aantal onlangs opnieuw, thans in boekvorm, zijn uitgegeven. Ons maakt dr. Dippel het niet ge- makke'i'k, zichzelf echter al even min. Hij neemt de dingen ernstig, ook die waarvan wij soms de nei ging hebben re onzij te leegen om dat ze ons minder conveniëren. Dit laatste dan veelal ten onrechte. Niet altijd zijn we het met dr. Dippel eens geweest. Maar ook dan was het steeds de moeite waard, van ander inzicht blijk te geven. Dat zijn studies theologie in diepe zin des woords binnen de theologische wetenschap de erkenning hebben gevonden die hem nu toevalt, achten wij gelukkig. Derde maal achtereen (Van onze weerkundige medewerker) - De decembermaand heeft dit jaar nog niet veel anders dan vorstweer gebracht. Tot woensdagavond was er op de meeste plaatsen in ons land nog geen 3 mm neerslag gevallen. De komende 24 tot 36 uur kunnen daar plaatselijk een paar centimeter sneeuw bij komen, veroorzaakt door de actieve depressie die via Scandi navië naar het zuiden is gekomen vergezeld van wind en sneeuwbuien. Bij Groenland breidt zich al weer een hogedrukgebied naar Scandinavië uit waarbü tegen het weekeinde weer kou dere vorstlucht met meer noordoosten winden kan worden aangevoerd. Dit zou XJ ET Amsterdams bouwvakcomité heeft ln een gisteravond gehouden bijeen- J"L komst als zijn mening uitgesproken „dat het niet te wijten is aan de bouw vakarbeiders dat de Amsterdamse bouw nagenoeg stil ligt". Van de ongeveer vijfentwintig woningbouwobjecten zijn er vijf waarop het werk doorgang vindt. Op de andere bouwobjecten wordt voor vijftig procent gewerkt. „De bouwvakkers willen wel werken, maar de patroons sturen ons naar huis, ook als dat niet nodig is. Als het woningbouwprogramma van minister Bogaers niet gereed komt, ligt dat niet aan ons", aldus de voorzitter van het comité, de heer K. Staphorst. voor de derde opeenvolgende keer een winterse kerst kunnen betekenen. Tussen 1946 en 1961 is er op de kerst dagen geen sneeuw of vorst van enige betekenis voorgekomen. Kerst 1961 bracht fraai helder winterweer. Het landschap was wit gevroren maar sneeuw lag er niet Verleden jaar een witte kerst met vooral op Tweede Kerstdag in een groot deel van ons land meer dan tien graden vorst Met kerst 1938 zelfs de koudste over de laatste 100 jaar. En dit jaar? Er kan de bomende dagen nog veel ver- anderen, maar dc tenders biyft winters en het zou ons niet verwonderen wanneer de hogedrukgebieden bij Groenland en IJsland nog stand houden met rond hel weekeinde weer toenemende vorst. Vroeg is de winter wel. want het is de vierde maal in dertig jaar dat er voor halt december yswedstryden in ons land kon den worden georganiseerd. Tlieeprijzen niet lager voorlopig Aangezien op de 1 jan nog onver kochte theevoorraden dc in 1963 betaalde invoerrechten niet vergoed worden, zal men volgens vakkringen de prijzen pas in de loop van 1964 aanpassen aan het wegvallen van het invoerrecht, wanneer de huidige voorraden grotendeels opge ruimd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1