SasmUfü Raad voor Luchtvaart gespeend van inzicht Vondeling niet in de Pacificatiecommissie A'dam lieeft recht op betere havenmonding Apenieren Pinokkio kreeg een uniek „broekje"5 Produktschap doet niets aan de vleesprijzen Optreden tegen Delftse timmerman onjuist NIEUWE LEIDSE COURANT 13 DONDERDAG 19 DECEMBER 1963 KLM-ers over uitspraak bij na-botsing Teuge: Voor gezagvoerder Boeing geen disciplinaire straf Cavaliers aan de ene kant, Ruiters aan de andere kant. Links onder het knopje „pousser", rechts „du wen". Waar anders kan dit stop licht voor ruiters staan dan in België? Om precies te zijn op de weg naar Terhulpen en de Lotha- ringsedreef in Brussel. Door het indrukken van een knop, die op „ruiterhoogte" is aangebracht, kunnen ruiters het licht vijftien seconden op groen zetten, genoeg om over te steken. Een met tanks geladen militaire goe derentrein is vannacht om kwart over twaalf in Oldenzaal door een stootjuk gereden en op straat terecht gekomen, vlak voor een overweg. De trein stond op een doodlopend zijspoortje, Toen hij vertrok bleek de wisel rechtuit te liggen in plaats van naar het hoofdspoor Per soonlijke ongelukken deden zich niet de raad de Luchtvaart is in de behandeling van de zaak van de „bijna-botsing" boven Teuge op uiterst pijnlijke november-numraer van „Op de bok", wijze naar voren gekomen. Aldus het het maandblad van de vereniging van KLM-vliegers. „Zo wist de voorzitter (mr. Cle- veringa) niet waarover men het had toen er bij de beschouwing vat heersende weer cb's (cumulus i bus, regenbui met onweer) sprake kwamen, en eigenlijk vond men dat de Panam 107 helemaal niet had behoeven uit te wijken voor de aanstormende Beaver omdat het ding zeker tien meter onder de linker vleugel van de Boeing zou zijn door gevlogen. Doe in zo'n geval je ogen maar dicht," vertrouwde een lie de raad de Panam-gezagvoerder toe. De gehele zitting leek meer op een mislukt blijspel dan op wat zij had behoren te zijn", aldus vervolgde het blad. De raad voor de Luchtvaart heeft be sloten de gezagvoerder J. B. Magenis de Boeing van de Pan American Airways, die büna een botsing maakte de lucht met een Beaver van de Ned. Kon. Luchtmacht geen disciplinaire straf op te leggen. Wel zouden door zijn han. delingen enkele inzittenden gewond zijn geraakt. De voorschriften van Panam ge. voorts niet duidelijk aan, dat het noodzakelijk is, om onder weersomstan digheden waarhij met zich kan worden gevlogen, steeds een doeltreffende uitkijk te houden en ook in de praktijk wordt dan blijkbaar een zodanige uitkijk veelal niet gehouden, aldus de raad. Als viei-de grote bezwaar tegen de I pacificatiecommissie noemt dr. Vonde ling het feit, dat minister Bot zich wil houden aan de termijn van anderhalf jaar, die de commissie voor het ver richten van haar werk heeft gekregen. De lange periode van onzekerheid, die hierdoor ontstaat, is des te erger, om dat het op de voorwaarden, die de mi nister stelt, onmogelijk lijkt, een goede nationale oplossing te vinden voor de tijdelijke bezetting van het tweede net Het is volgens dr. Vondeling „nauwe lijks fatsoenlijk" om de bestaande omroeporganisaties (of enige andere groep) te vragen de tijdelijke bezetting op zich te nemen. De grote inspannin gen en kosten die zij zich zouden moe ten getroosten, mogen immers bij de pacificatie-commissie op geen enkele wijze erkenning vinden. Dr. Vondeling doelt hiermee op de bepaling in het Akkoord van Wassenaar, dat de tijde lijke regeling (voorlopige bezetting tweede net door N.T.S. en omroeporga nisaties) in geen enkel opzicht mag vooruitlopen -op de regeling voor de definitieve bezetting. „Meewerken aan de uitvoering van de bepalingen van het Akkoord zou betekenen dat wij ook verant woordelijkheid aanvaarden voor de ver tragingen en voor de tussenoplossing. Die verantwoordelijkheid menen wjj niet te kunnen dragen", aldus dr. Von- Aan het slot van zijn brief geeft hij de minister en de andere partijen in overweging het punt van de pacifi catiecommissie alsnog' te laten vallen en op korte termijn met een eigen voorstel bij de Kamer te komen. „Wij zullen dan zonder twijfel met de mees te spoed aan de behandeling van een HOOG WATER SCIIEVENINGEN 20 december: 5.36 v.m.; 17.51 n.m. ZON EN MAAN Vrijdag 20 december: zon op: 8.45, on der 16.30; maan op 11.52, onder 20.51 Maandag 23 december: Eerste kwartier HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur li UI Luxemburg indstil -8 -21 0 Indstil -4 -17 0 indstil 16 13 10 •.odanig wetsontwerp meewerken, zo dat de kijkers weldra kunnen kiezen ttfSSéü twéé programma's en alle kan, in van ons nationale culturele leven an bod kunnen komen". Persconferentie Dr. Vondeling heeft zijn antwoord m minister Bot gistermiddag toege- lich. op een korte persconferentie. Hij legde bij die gelegenheid ook een brief 15 oktober over, waarin hij de mi nister enige vragen had voorgelegd. De beantwoording daarvan zou bepa lend zijn voor het besluit van P.v.d.A.- fractie over het al of niet deelnemen de pacifioatiecommissie. Het mini steriële antwoord was vervat in een vertrouwelijke brief, die voor de fractie niet bevredigend was. Dr. Vondeling daar niet nader op ingaan, maar .vel, dat voor één van de door hem gestelde problemen, nl. de moei lijkheid om met een „piratenzender" als radio-Veronica aan één tafel te gaan zitten, wel een oplossing mogelijk Hij ontkende voorts, dat de beslissing an zijn fractie zou zijn genomen in auw overleg met de VARA. „Het zou iij niets verbazen, als er meer frac- e-leden lid zouden blijken te zijn van de V.P.R.O.", zo zei hij. Besluit van P.v.d.A. wekt geen verbazing (Van onze parlementsredactie) Het besluit van de -P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer om niet deel te ne- de Pacificatiecommissie voor het t.v.-vraagstuk, heeft enkele reacties uitgelokt van vooraanstaande politici. De voorzitter van de C.H.U.-fractie in Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink, kon het standpunt van dr. Vondeling c.s. wel begrijpen, want, zo hij, „de P.v.d.A. heeft in de t.v.- zaak altijd een extreem standpunt inge- ook ten aanzien van de pacifi catiecommissie". Er is zijns inziens ni kans, dat het gesprek in deze com- ie iets vlotter zal verlopen. Nu het extreme standpunt is weggevallen, zal er misschien wat minder hoeven te worden gepraat. Mr. Beernink hoopte zelf in de pacificatiecommissie zitting te zullen nemen. A.R.-fractieleider J. Smallenbroek id eveneens volledig begrip voor hel standpunt van de heer Vondeling. Nie mand kan hem iets kwalijk nemen want hij is immers niet gebonden aar het Akkoord van Wassenaar. De rege ringspartijen zijn dat wel en daarom verwachtte de heer Smallenbroek dat de instelling van de pacificatiecommis sie normaal doorgang zal vinden. In leidende K.VJ'.-kringen heeft het besluit van de P.v.d.A.-fractie ook geen ernstige verbazing gewekt. De opposi tieleider. zo zei men daar. is niet ver antwoordelijk voor iets dat de rege ringspartijen aangaat. Genoemde krin gen spraken de verwachting uit dat de pacificatiecommissie er zal komen en dat minister Bot gewoon me zijn werk zal doorgaan. „Het zal jam mer zijn. dat het vinden van eer goede oplossing daarvoor geen krediet aan de heer Vondeling kan worden ge geven", aldus het K.VP.-commentaar De radio- en t.v.-expert van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer mevr. Van Someren-Downer. noemde het een bewijs van zwakte om bij voor baat een gesprek te weigeren. Dit te meer omdat aan het begin van de ka binetsformatie de heer Vondeling wel oren naar het pacificatieplan bleek te hebben. Mevr. Van Someren sprak „enorme verstarring in socialistische Terstond na de uitspraak in de van de Boeing en de Beaver, is de eniging van KLM-vliegers hiertegen fel van leer getrokken. Wet De militaire verkeersleider ergens het midden van ons land wist dat de Beaver zich ophield in de luchtcorridor. maar hij heeft niemand gewaarschuwd' niet de verkeerstoren »ran Schiphol, de Boeing en niet de Beaver. Men mag hem dat niet eens aanreke nen, want de wet schrijft hem niet voor, dat hij dit doen moet", aldus het be- stuurslid Z. L. Zeyfert, zelf gezagvoerder op Viscounts van de KLM. Laksheid „Het zijn niet de luchtvaartmaatschap pijen, in dit geval dus Pan American, die de schuld hebben van een sil als die boven Winterswijk, want de grote burgerluchtvaart doet al het mogelijke ter verhoging van de veiligheid en zoi er niet aan denken om VFR (op zicht in onder controle van de verkeersleiders staande luchtcorridors te vliegen. Maar sportvliegers en militairen doen dat wel Dat is al fout. maar ergerlijk is dat ze uit laksheid en omdat de wet het toe laat dikwijls niet de moeite nemen de verkeersleiders van hun aanwezigheid ir de corridors op de hoogte te stellen. En als ze dat een keer wel doen, zoals dit geval de Beaver, dan rust op de mili- taire verkeersleider niet de wettelijke plicht ook Schiphol van zo'n VFR-vlucht van een militair toestel in de corridor op de hoogte te stellen. Het Is een o antwoordelijke situatie in een tijdperk, waarin straaltoestellen met honderden passagiers met snelheden van tegen de 1000 km per uur door de lucht vliegen" aldus de Ver. van KLM-vliegers. Versteld KLM-gezagvóerder A. Cameron, die by de behandeling van deze zaak als tolk fungeerde, schrijft in „Op de bok" „Mijn vroegere Indruk werd bevestigd dat de raad gespeend is van ieder inzicht in de moderne luchtvaart". Ik stond versteld toen ik hoorde dat een richtlijn voor vliegers met het zoek iti corridors niet meer VFR, (visual flight rule op zicht) te vliegen waar schijnlijk militaire vliegers niet had be. reikt, omdat men vindt, dat zij daar niets hebben te maken en omdat het niet nodig wordt geacht dat zij van de grond regels der luchtvaart op de hoogte zijn Enerzijds verweet de raad de Amerikaanse gezavoerder z^r.der ge vaar rustig rechtdoor had kunnen vliegen, anderzijds werd hem weten, dat hij niet goed had uitge keken. Indien het niet zo tragisch was geweest, zou het komisch zijn Ik ben van mening dat het hoog tijd wordt aan deze treurige gang van zaken een eind te maken", aldus Cameron. Praktisch De uitspraak van de raad heeft uiter aard niet alleen principiële betekenis, doch ook praktische. Van die uitspraak kan namelijk afhangen welke patrij (Ne derland of de maatschappij, waarbij Pan American zich heeft verzekerd) de zeer hoge claims moet betalen, die ingediend zijn door een aantal Amerikaanse passa- Advertentie) Kaarslicht zet luister bijp GOUDA KAARSEN g giers van de Boeing. Velen liepen door de zwieper van de staart letsel aan de halswervels op en enkelen zijn levens lang invalide geworden. In Amerika wor den daarvoor zeer hoge vergoedingen toegewezen. Nu de raad geen der betrok kenen disciplinair gestraft heeft, zal waarschijnlijk in civiele processen nader moet worden vastgesteld, wie zal moeten betalen. Persoonlijke leningen bondsspaarbanken De Nederlandse spaarbankbond meldt i persoonlijke leningen kunnen verstrek ken tengevolge van een wijziging in de richtlijnen van de Nederlandsche Bank voor de beleggingen. Het was reeds mo gelijk voorschotten te verstrekken tegen persoonlijke en zakelijke zekerheid, doch voortaan kunnen de banken voorschot ten „in blanco" verlenen. De bond heeft enkele wenken gegeven, bijvoorbeeld berekening van effectief 10% voor rente en kosten een gangbaar percentage, doch de spaarbanken kunnen hiervan afwij ken- Het is echter niet waarschijnlijk dat alle spaarbanken tot verstrekking van persoonlijke leningen zullen overgaan. Kasreserve onveranderd De Nederlandsche Bank handhaaft in het tijdvak 23 december t.m. 21 januari het kasreservepercentage op nihil. Paul Robeson naar Amerika terug De Amerikaanse negerzanger Paul Ro beson en zijn vrouw zijn gisteren per vliegtuig uit Oost-Duitsland naar de V.S. vertrokken om. zoals hy tegen een lid van het politieke bureau van de Oostduitse communistische partij zei „te midden van zijn negerlandgenoten te zijn in de beslissende fase van hun strijd". Robeson, die sinds eind augustus in Oost- Duitsland is geweest, is volgens het Oost duitse persbureau ADN in een kliniek te Buch ten noorden van Berlijn grondig onderzocht. Zijn gezondheidstoestand is verbeterd. Belgisch prijspeil komt in gevaar De spanning op de Belgische arbeids markt en de daarmee gepaard gaande druk op lonen en prijzen brengen de stabiliteit van het prijspeil in gevaar Dit heeft de Belgische minister van econo mische zaken. Spinoy, dinsdag tijdens de behandeling van zijn begroting in de Kamer van Volksvertegenwoordigers verklaard. De prijzen zijn de afgelopen jaren vrij wel op hetzelfde peil gebleven, doch de laatste maanden is het indexcijfer vrij snel gestegen, voegde hij hieraan toe. Nieuwe plv. S.-G. min. van financiën Per 1 januari is de plaatsvervangend secretaris-generaal van het ministerie van financiën, mr. L. O. van der Plas. wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de vele en belangrijke aan den lande bewezen dien sten. Met ingang van dezelfde datum is in de functie van plaatsvervangend se cretaris-generaal benoemd mr. J. C. W M. Huijsmans, thans directeur bewind- 'oering hij hetzelfde departement. De Amsterdamse burgemeester mr. G. van Hall heeft gistermiddag tijdens de begrotingsbehandeling een scheme aanval gedaan op zijn Rot terdamse ambtsgenoot mr. G. van Walsum ever diens opmerkingen een weekblad over de ontwikkeling van de Amsterdamse haven. Een 44-jarige havenarbeider heeft deze week het ziekenhuis in New Orleans verlaten met apenieren in zijn lichaam. Volgens de Tulane-univers teit, die dJt bekendmaakte, is de gezondheidstoe stand van de man goed. De havenerbei. der, Jefferson Davis, zou de eerste mens zijn die zodanig van een niertransplan tatie is hersteld dat hij ait het zieken huis kon worden ontslagen. De- operatie, die negenendertig minuten duurde en werd uitgevoerd door twaalf artsen van de Tulane-universiteit, vond zes weken geleden plaats. De ni die afkomstig waren van een chim pansee. begonnen hun werk onmidel- lijk nadat zij in het lichaam van dr patiënt waren aangebracht. Davis* eige^ nieren, d: door een chronische ontste king waren aangetast, werden niet verwijderd. Hij kreeg speciale genees middelen om te verhinderen dat zijn lichaam het vreemde weefsel zot In oktober van dit jaar werd vooi eerst in de geschiedenis transplantatie van nieren van een primaat op een mens uitgevoerd. Een 32-jarige vrouw kreeg toen de nieren van een rhesus aapje De organen staakten echter een week na de operatie hun werk en de vrouw stierf aan de ziekte waaraan haar eigen nieren leden. Dr. Keith Reemtsma, die namens de Tulane-universiteit het woord voerde, zei dat niet bekend was hoe lang de apenieren hun functie zouden blijven uitoefenen. Veiligheidsgordels voor kinderen (Van onze speciale verslaggever De veiligheidsgordel voor een kind moet an ders zijn dan die voor een volwassene. Tot deze conclusie is het RA1- TNO-Instituut voor Weg- iransportmiddelen (Delft gekomen, na. in samen werking met de bio mechanische afdeling van de Vrije Universiteit (Amsterdam), een reeks van proeven te hebben uitgevoerd. Het resul taat: een soort leren „broekje", dat aan een gesp boven de achterbank van een auto moet wor den gehaakt, heet uniek voor Europa te zijn. Om de krachtinwer kingen te meten, welke bij een botsing op het lichaam van een kind ontstaan, heeft het RA1- TNO-Instituut voor Weg- transportmiddelen een pop geconstrueerd, die Pinokkio is genoemd Dr namaak-kleuter is tn Drincipe gelijk aan zijn qrotere oom Olivier, die op de proefbank voor volwassenen is gebruikt De gewrichten kunnen op een zodanige frictie weerstand worden inge- Nog belangrijker Het bevestigen van ee kind in een gordel is i een auto van nog groter belang dan dat het reeds voor volwassenen is. Kin deren immers, die op de achterbank worden ge plaatst zijn geneigd te -taan staan, waardoor hun zwaartepunt hoog komt te liggen. Bij een plotse linge vertraging bi? krachtig remmen reeds zal de kleuter naar vor schieten. De fixatie van he( kind moet dan ook eodani p rijn dat geen traagheids- krachten op die lichaams delen ontstaan, die. ge zien hun anatomische bouw. hier niet tegen be stand zijn. Wanneer by- voorbeeld de hele wer velkolom van heup tot schouder dus gefixeero wordt, bestaat de kans dat het hoofd met een schok naar voren knikt. Dit kan resulteren in een fractuur van de „tand" en de „draaier" met een in het algemeen dode lijke afloop. Ook de borstwervels laten slechts een geringe verbuiging toe in voor- en achterwaartse richting. Tegen een sterke buiging in het lendegebied be staat daarentegen geen enkel bezwaar. Indien de door het RAI- TNO-Instituut ontwik- welde kindergordel wordt gebruikt, buigt het li chaam bij een plotselinge schok in het lendegebied en in de heupgewrichten naar voren. De kracht die op de wervelkolom wordt uitgeoefend, resul teert dan in een trek kracht in lengterichting IV2 tot 6 jaar Het ..broekje" wordi ranbevolen voor kinderen tussen anderhalf en zes iaar. Door een ingenieus '•ruisbandje kan de kleu ter er mee zitten, staan liggen naar buiten kijken dus. Volgens de heer J. C Bastiaanse vau het RA1- rN O-Instituut voor Weg- 'ransportmiddelen komen •n ons land jaarlijks acht honderd auto-inzittenden bij ongevallen om het leven. Het zouden er volgens hem nog geen honderd zijn. als iedereen "eiliaheidsgordels zou ge bruiken. Mr. Van Walsum had gesteld dat het irrationeel is de havenmond te IJmui- den te vergroten, zodat grotere schepen Amsterdam kunnen bereiken, terwijl Rotterdam tot minstens 1965 moet wach ten op verbeteringen, hoewel Amsterdam toch een veel kleinere haven heeft. Ook had mr. Van Walsum kritiek geleverd op het feit dat Amsterdam zijn haven gelden niet met 25 pet. zal verhogen, zo als Rotterdam voornemens is. „Natuurlijk verheugden wij ons over de gunstige ontwikkeling in Rotterdam en omgeving. Deze bloei is van nationale betekenis, maar men mag niet stellen dat de Amsterdamse ontwikkeling alleen van plaatselijk belang is omdat het om la gere bedragen gaat Het zou niet redelijk en billijk zij om de ontwikkeling van de, Amsterdamse haven af te remmen", al-, dus het betoog van de hoofdstedelijke burgemeester. Hij deelde mee dat men inmiddels be sprekingen is begonnen over de proble men (havengelden) van de twee haven steden. Feestdagen... Seven-Up hoort erbij. Als fris drank, als mixdrank, als fééstdrank. Mix eens met Seven-Up: Oude of jonge jenever, bessen- of citroenjenever, cognac of vermouth... ver rukkelijk! Probeert u Seven-Up ook eens aan tafel. Seven-Up is ook verkrijg baar in handige draagcar- tons en in de voordelige gezinsfles. VERRUKKELIJK Li Ondersoek naar Belgische exportstop (Van onze soc.-econ. redactie) TTET bestuur van het produkt- AA schap voor vee en vlees heeft gisteren geen verdere maatregelen genomen ter beperking van de steeds voortgaande stijging van de vlees- prijzen. Niettegenstaande het feit, dat België een exportstop voor var kens heeft afgekondigd en boven dien nog een subsidie betaalt voor de import van varkens, wordt de in- en uitvoer in ons land, op een on langs verlaagde heffing op de im port na, overgelaten aan het vrije spel van het marktgebeuren. Bevreemding werd uitgesproken over de Belgische houding, daar dit optreden strijd is met het E.E.G.-verdrag. Me degedeeld werd, dat de zaak aanhangig is gemaakt bij de Europese Commissie dat de Belgische maatregelen, die alleen gelden voor derde landen, spoe dig aan de orde gesteld zullen worden in de Raad van Ministers te Brussel In het bestuur van et produktschap werden een aantal suggesties gedaan Nederland over te gaan tot b vloeding van de in- en uitvoer. Ons land kan weliswaar tengevolge van zijn speci fieke exportpositie de export niet radicaal kappen, maar er zouden mogelijkheden bestaan tot contingentering van de export of tot het leggen van een heffing op de export van varkens. Deze kwestie zal door het secretariaat van het produktschap worden onder zocht. By de voorzitter leefde namelijk wel het besef, dat de vleesprijzen thanj gevaarlijk hoog geworden zijn, ook ge vaarlijk voor de producenten. Deze laat ste opmerking lichtte de voorzitter ech ter niet toe. Alvorens het produktschap maatregelen treft, zal eers de beslissing van Brussel worden afgewacht over het Belgische optreden. Geen goud-geld Uitgaande van een indexcijfer van 100 oor de rundveepryzen in de periode an 1949-1953 stegen de prijzen in 1962 tot 110 en in oktober jl. tof 121. Het loon- cüfer steeg echter 124 punten en het totale kostencijfer tot niet minder dan 166_ De voorzitter vond het dan ook on juist, te suggereren, dat er thans door de boeren-producenten goud verdiend wordt. Men komt op dit moment aan een redelijke prijs. Daar het de laatste bestuursvergade ring van het produktschap was, die door de heer Joh. de Veer werd geleid, gaf de voorzitter aan het slot een overzicht de belangrijkste ontwikkelingen ge durende het voorzittersschap. De heer de Veer, die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd van het produktsch. p afscheid nee recepieert maandag 23 december om uur in het Kurhaus te Scheveningen. Ned. gezinnen in bungalows Vaals Minister Bogaers (volkshuisvesting er bouwnijverheid) heeft de nodige maat regelen getroffen opda' het overgrote deel van de in de gemeente Vaals t« bouwen bungalows door Nederlandse ge zinnen zal worden betrokken. Hij deelt dit mee in antwoord op dc schriftelijke vragen van de heer Oele, Tweede-Kamer lid (P.v.d.A.), over de verkoop aan Duit sers van in Vaals gebouwde bungalows. Voor de bouw van 46 bungalows is bouwvergunning verleend. Reeds 23 wo ningen zijn opgeleverd, en binnenkort zullen de resterende woningen gereed zijn. Voor veertien van de 23 gereedge komen woningen zijn bewoningsvergun- ningen afgegeven voor Nederlandse ge- sn, voor de overige negen woningen Duitse gezinnen. Minister Bogaers in zijn antwoord dat voor een on juiste besteding van het bouwvolume behoeft te worden gevreesd. Postzegels verliezen geldigheid Met ingang van 1 januari 1964 zullen een aantal postzegels niet langer voor frankering geldig zijn. Het zijn: de herdenkingspostzegels uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig huwe lijksjubileum van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard frankeerwaarden 12 en 30 cent; uitgifte 1962; de Zomerpostzegels 1962, frankeerwaar den 4, 6, 8. 12 en 30 cent; de herdenkingspostzegels, uitgegeven ter gelegenheid van de voltooiing van de automatisering van het Nederlandse telefoonnet (frankeerwaarden 4, 12 en 30 cent; uitgifte 1962); de Europa-postzegels 1962, frankeer waarden 12 en 30 cent; de Kinderpostzegels 1962, frankeer waarden 4, 6, 8, 12 en 30 cent Nederl. Boekhandel N.V. geworden Opgericht is de Nederlandse Boekhan del N.V te Utrecht Het kapitaal bestaat uit 150 -aandelen van f 1000 waarvan 12 geplaatst 'bij elk der 5 oprichters: A. W. Bruna en Zoon. Utrecht, H. J. W. Bechts Uitgeversmij. Amsterdam, Van Holke- rna en.Warendorf aldaar, A. W. Sijthoffs Uitgeversmij.. Leiden, en de Zuidhol- landsche Boek- en Handelsdrukkerij, Den Haag. Doel is handel in boeken, tijd schriften, grammofoonplaten e.d. Direc- r is de heer H. O. Wijers te Utrecht commissarissen zijn de heren A. W. Bruna. A Bacht. R van der Velde, O. de Flines en Ad M C. Stok. De goodwill Minister Bogaers antwoordt: Betreurenswaardig", zo reageert minister Bogaers (volkshuisvesting en bouwnijverheid) op de selectie, toegepast door een Vereniging van woningeigenaren in Delft bij het verhuren van een woning. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen van de heer J. H Scheps, lid van de Tweede Kamer (Soc.). De minister zegt in het antwoord o.m bekend te zijn met het feit dat een wo ning, gelegen in het complex Van Blom- mesteynstraat in Delft niet aan de tim- ïan H. K. verhuurd kon worden „uit overwegingen ontleend aan de wens tot het bewaren van de sociale homogeniteit binnen het complex". Het opnemen van oen bepaling in het verenigingsreglement, dat het toelaten van nieuwe bewoners afhankelijk is van de instemming van het bestuur der vereniging, acht de minis ter begrijpelijk. Er bestaat zijns inziens in net algemeen daartegen geen bezwaar. Hij is echter van mening, dat in het onder havige geval aan de bepaling een be treurenswaardige toepassing is gegeven. Zijns inziens zou het echter te ver gaan om op grond van een enkel geval van minder juist gebruik het opnemen van een bepaling als bovenbedoeld tegen te willen gaan. Zou een dergelijke onjuiste toepassing zich vaak voordoen, hetgeen hem mede vanwege de te constateren reacties, onwaarschijnlijk voorkomt, dan is de minister bereid na te gaan op welke wijze hiertegen een dam kan worden opgeworpen, zo blijkt uit het antwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13