Nieuwe Leidse Courant simca 10001 Tsjoe En-lai begint met politieke safari hroesjtsjef: Leger is nu sterk genoeg Gijzelaars Bolivia vandaag nog vrij? Ollenhauer overleden Peking: communisme ^aantrekkelijk' maken lieer steun aan de chemie Marken zonder veerdienst Schoenfabriek uitgebrand Schip vernielt twee buizen Damdoorbraak teistert deel van Los Angeles NAVO-gesprek over „ontspanning" Man houdt hoofd koel m CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblev Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Maandag 16 december 1963, 44ste jaargang Tijdelijk liclite dooi Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen enige regen, tjzel of sneeuw en hier en daar mist. Morgen van het noorden uit opklaringen. AanvankelUk zwakke tot matige wind tussen zuid en west, bij lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, later wind ruimend naar noordelijke richtingen en tgdelljk licht* V Klachtendierist bezorging 18.00—19.00 rs rs I - leider S.P.D. - Erich Ollenhauer, de leider var Westduitse sociaal-demoeatische (op positie) partij, is zaterdagmiddag op 62-jarige leeftijd in Bonn aan een longembolie overleden. Ollenhauer was dinsdag uit het zie- jkenhuis ontslagen na vorige week te zijn geopereerd aan beide benen wegens sto ringen in de bloedsomloop. Vrijdag werd 2er opgenomen. De Westduitse re gering heeft meegedeeld dat Ollenhauer kinderdag een staatsbegrafenis zal krij sen. Het bestuur van de S.P.D. is onmid, lellijk in spoedvergadering in Bonn bij eengekomen en bepaalde dat burgemees- Willy Brandt van Berlijn tot het vol- ;ende partijcongres als voorzitter zal op reden Brandt trad reeds gedurende Ol- enhauers ziekte als plaatsvervangend voorzitter op. De Bondsdagfractie zal (vorden geleid door Fritz Erler. Uit alle delen van de wereld kwamen ilijken van medeleven, ook van de leider de Oostduitse communistische partij, Val ter Ulbricht. Tsjoe En-lai, de premier van communistisch China (rechts) werd welkom geheten door presi dent Nasser van de Ver. Arabi sche Republiek bij zijn bezoek aan het presidentiële Kubbelipa- leis in Kairo. Tsjoe brengt een bezoek van een week aan Egypte, zijn eerste officiële bezoek van twee maanden door Afrikaanse landen Afrikaans-Aziatische solidariteit PREMIER TSJOE EN-LAI van communistisch China is zaterdag aan een lange politieke safari door Afrika begonnen met het doel, zijn vorm van communisme aantrekkelijk te maken voor de Afrikaanse landen in opkomst. Hij arriveerde in Kairo (terwijl Nasser zich nog in Tunis bevond) in een gecharterd KLM-vliegtuig, bekeek in de afgelopen dagen enkele oude Egyptische kunstschatten en vergeleek de vriendschap tussen Egypte en China met de „altijd stromende Nijl en de Gele Rivier". Hij voorspelde, dat de Aziatische Beleden al verder waren dan de Chine- en Afrikaanse volken overwinningen zullen blijven behalen in kwesties van nationale onafhankelijkheid en wereldvrede. Tsjoe blijft een week in Egypte. Zijn besprekingen met president Nasser zijn gisteravond begonnen. Aan een banket, dat hem door Nasser werd aangeboden, verklaarde de Chinese premier dat China en Egypte elkaar hun gemeenschappelijke strijd tegen het imperialisme hebben gesteund en aange moedigd en dat zij hand in hand verder zullen gaan. Met betrekking tot de vol keren van Azië en Afrika zei hij, dat de bescherming van hun fundamen tele belangen een strijd voor onafhanke lijkheid vereist is, benevens bescherming hun economie, consolidering van df Afrikaans-Aziatische solidariteit en be houd van de wereldvrede. Hij bracht een toast uit op de „diepge wortelde vriendschap tussen beide lan- verklaarde na een bezoek aan eer dat de Egyptenaren 4000 jaar ngen, ening iN een rede waarmee hij de vijf dagen durende zitting van het ptrale comité van de Russische immunistische partij heeft afgeslo- in heeft premier Chroesjtsjef ver jaard, dat de Sowjctunie de sterkte )n haar weermacht en het bedrag |n haar militaire uitgaven nog wat il verminderen. Volgens Tass zou premier hebben gezegd, dat Rus- thans over genoeg kracht bc- om een aanval af te slaan, hroesjtsjef zou ook hebben ver- ïrd dat in de wereld van vandaag vreedzaam naast elkaar leven van afwijkende maatschappe- instellingen de enige redelijke ieke koers is die gevolgd kan wor- - Sowjetunie wil f>p vreedzame wijze niet in het treffen van oorlogsvoorbe- lingen wedijveren, zo zei Chroesjtsjef, das l In één as 5, oogopslag Radicalisme in partij moet van jeugd komen pag. 2. »n moeten omhoog pag. 2. Sidney J. van den Bergh verlaat Unilever 5. •Sport op drie pagina's, o.a. een Ned. Hervormd rapport „Kerk en Sport" en schaats wedstrijden op vele plaatsen pag. 8, 9 en 11. die meende dat hiervoor ook bij weste lijke staatslieden begrip zal bestaan. „Wij hopen," zo zei h(j. „dat ook zij de geest de tijd zullen begrijpen en dat zü tegemoet zullen komen aan de wens van hun volkeren, dat er zal worden ont wapend". Chroesjtsjef prees de Amerikaanse mi nister van buitenla-dse zaken, Dean Rusk voor zijn verklaring op 10 decem- waarvan de strekking was de Verenigde Staten zich thans niet veilig kunnen voelen als zij van de van de wereld afgezonderd zijn. De Russische leider sprak de hoop uit, dat de „gezonde krachten" in de Verenigde Staten de „agressieve militaire kringen" iom zullen weten te houden, opdat gevaarlijke ontwikkelingen vermeden worden. De „agressieve militaire kringen" in de Verenigde Staten waren opnieuw be zig de spanning met Cuba op te voeren. Een „verzinsel" over wapens uit Cuba in Venezuela waren aangetroffen, noemde Chroesjtsjef „een oude list van agenten van de Amerikaanse geheime dienst". Chroesjtsjef kondigde een verbete ring aan van de sociale voorzieningen in de Sowjetunie en een verhoging van lonen en verlaging van prijzen. Waarnemers in Moskou merken op. dat de aangekondigde vermindering van de Russische militaire uitgaven een begin in de oplossing van het financiële probleem dat gerezen is door het uit breidingsplan voor de Russische chemi sche industrie, waarmee een bedrag van 42 miljard is gemoeid. In de Sowjet-Unie zal de chemische produktie in 1964/65 met 36 procent wor den vergroot en zullen kunstmeststoffen en insectenbestrijdingsmiddelen worden vervaardigd op grond van een ontwerp dat vandaag aan de Opperste Sowjet wordt voorgelegd. De defensiebegroting bedraagt bijna 53 miljard gulden d.i. 14.6 pet van de gehele begroting (in 1963: 16.1 pet) Zaterdagmiddag zijn twee zusjes, de 24-jarige B. H. en de 16-jarige H. J. Altena uit Markelo. om het leven ge komen toen hun auto op een onbewaakte overweg tussen Zutphen en Hengelo door een sneltrein werd gegrepen. Nasser had eerder in een toespraak hulde gebracht aan het „grote Chinese volk", dat aan het hoofd van de volken staat die „ons steunden toen het impe rialisme een gewapende aanval op om ondernam, nadat wü ons meester had den gemaakt van het Suezkanaal". De Egyptische president verklaarde met nadruk, dat de Verenigde Naties him rol niet doeltreffend kunnen ver vullen, zolang het „ware China zijn rechtmatige zetel niet bezet". Het viel echter op, dat Nasser lof had voo Russische coëxistentie-politiek, die door Peking van de hand wordt gewezen. Hij voegde eraan toe. dat Egypte oprecht streeft naar het principe van n iet-gebon denheid als middel ter vermindering var de spanning in de wereld en ter beper king van de gevaren van de koude oor- Tsjoe, die in het voormalige Konink lijk paleis logeert, heeft in de verklarin gen die hij tot dusver heeft afgelegd, steeds in sterke mate de nadruk gelegd op de Afrikaans-Aziatische verbonden heid. Kennelijk tracht hij hiermee eer tegenwicht te vormen voor de politiek van niet-gebondenheid, die Nasser streeft (en anderen met hem). Hij klaarde dat China de Arabieren in Twee meisjes door het ijs gezakt In het Hoornsediep in Groningen zijn zaterdag twee meisjes van vier er jaar verdronken. Zij waren gaan spelen op het ijs op een ondergelopen stuk land langs het niet geheel toegevroren ka naal. Toen de kinderen niet thuis kwi werd de politie ingeschakeld, die b(j het dreggen de vierjarige Elly Tbeu- nissen ophaalde. Het zesjarige vriendin netje, Willy van der Molen, is nog niet gevonden. President de Gaulle verleent gratie In Parijs is gisteren officieel meege deeld dat president de Gaulle gratie ver leend aan honderd veroordeelden die 1 juli 1962 misdaden hadden begaan tijdens de Algerijnse onafhankelijkheids strijd. Drie veroordeelden hadden steun verleend aan het Algerijnse bevrijdings- de FLN. Het zijn vooral jeugdige personen, jonger dan 25 jaar, die van de- amnestie profiteren. Zij zouden van- aag in vrijheid worden gesteld. In de bekendmaking wordt gezegd dat generaal de Gaulle van mening is dat de meeste misdaden en overtredingen tijdens de Algerijnse onafhankelijk heidsstrijd nu berecht zijn. Op 1 juni van dit jaar zaten 1421 per sonen wegens lidmaatschap van de OAS gevangen. Zevenhonderd waren toen ge sist. lestina zal blijven steunen in hun strijd voor de uitoefening van hun wettige rechten. Gisteravond begon het overleg tus sen Tsjoe en Nasser in het weelderige Kubbah-paleis van de vroegere ko ning Faroek. Een besloten ontmoeting is het zeker niet. Nasser had een en tourage van ongeveer tien man. De ijsvorming op het IJsselmeer krijgt steeds meer betekenis. Met ingang van zaterdag zijn de veerdiensten over de Gouwzee (Marken-Monnikendam en Marken-Volendam) gestaakt. schoenfabriek Jagil in Gilze is stil gelegd door een brand, die daar zaterdag heeft gewoed en waardoor het magazijn van de fabriek geheel is vernield. De fabriek heeft zodanige water- en vorstschade opgelopen, dat de 80 arbei ders die er werken voorlopig niet aan de slag kunnen. Behalve het magazijn is ook een aangrenzend huis. waarin twee ge zinnen woonden, uitgebrand en werd een transformatorhuisje vernield, waardoor het dorp Gilze zonder stroom is geko- Het 13.903 ton metende Griekse schip „Paros" is in de Bosporus tegen een ka de in Anadoluhisari aangevaren, waar door twee huizen werden vernield en een persoon omkwam. De „Paros" die met een lading graan uit Canada onderweg was naar de Rus sische haven Odesse in de Zwarte Zee, werd aan de boeg beschadigd. Aanslag in Columbia eiste zeventien doden Ongeveer 150 km. ten zuidwesten van Bogota in Columbia is zondag een aan slag gepleegd op een autobus, die door militairen werd beschermd. Er vielen 17 doden en 24 gewonden. Men had een helse machine midden op de weg ge plaatst. Toen de bus er boven was. liet men haar van een afstand ontploffen. De daders zijn ontkomen De negentien gijzelaars die door sta kende mijnwerkera in Bolivia worden vastgehouden zouden zeer waarschijn lijk vandaag nog in vrijheid worden gesteld. Onder hen bevinden zich de Katwijkse ingenieur C. Bloot en vier Amerikanen. De vrijlating is vastge legd in een zaterdag gesloten akkoord tussen de Boliviaanse president Estenssoro en ex-vice-president Juan Lechin de leider van de linkervleu gel van de regerende „Nationale revo lutionaire beweging" die aan het hoofd van de stakers staat. Het akkoord behelsde drie punten: vrijlating van de gijzelaars, terugtrek king van de regeringstroepen die Ca- tavi (waar de tinmijn is gelegen) had den omsingeld, en waarborgen voor een onpartijdige berechting van de vakbondsleiders Pimentel en Escobar, A LS DOOR een reusachtige dweil werd zaterdagavond een deel van de dichtbegroeide hellingen van de Baldwinheuvels in de omgeving van de Californische stad Los Angeles schoongeveegd. Bijna een miljard liter water baande zich plotseling met groot geweld een weg naar het dal, in zijn dolle vaart alles meeslepend, wat het op zijn pad vond. Tegen de enkele nog overeind staande bomen leunden autowrakken en de straten van de overspoelde woonwijken zagen er de volgende ochtend uit, alsof er een veldslag was geleverd. De wand van het grote stuwmeer, dat middenin de woonwijken van Los Angeles was gelegen, had het bege ven. Drie mensen kwamen om het le ven. Br wordt nog iemand vermist. De schade bedraagt meer dan tien miljoen dollars. Om kwart over elf zaterdagochtend (kwart over acht Ned. tijd) werd een lek ontdekt in de dam. De eerste waar schuwing aan de omwonenden werd bin nen enkele minuten gegeven. Velen von den het echter overdreven om meteen al te vertrekken en toen ruim vier uur later een wigvormig stuk als een kanon schot uit de dam brak. waren er nog honderden mensen in het bedreigde ge bied. Meer dan een uur blijft het water uit de breuk stromen. Het was toen al bijna donker en het reddingswerk ging door bg het licht van schijnwerpers totdat het daglicht de om vang van de schade aan het liclit bracht. Tijdens de nacht hebben helikopters tien tallen mensen opgepikt van de daken en andere hooggelegen punten. Poltie en brandweer waadden tot de borst door de modder om zieken en invaliden naar ambulances te dragen. Na het ontdekken van het lek heeft men urenlang getracht, met zandzakken de breuk te dichten. Maar dit werk was tevergeefs Ooggetuigen zeiden dat het water vijftien meter omhoogspoot toen de met asfalt en beton beklede aarden wal het begaf. Het water strotte in bekken aan de voet van de dam, m dit was slechts vijftien meter diep in een oogwenk vol. Langs een beekbed ding stortte een muur water van tien meter hoog en dertig meter breed op de huizen toe. Meer naar beneden verspreid de het water zich, zodat kleinere stro men zich een weg naar het dal baanden. Toen het reservoir leeg was, was een lange r(j brokkelige gaten in de zwarte oppervlakte te zien. Deze gaten zijn ken nelijk de lekken waardoor de dam is bezweken. Zij liggen in een rechte lijn van de ene zijde tot aan de breuk in de wier arrestatie de aanleiding vormde voor de staking. Aanvankelijk waren de stakende mijn werkers het niet eens met het door Lechin getekende akkoord. Zij eisten van hun leider dat hij eerst naar Catavi zou kómen om hun mededeling te doen van de voorwaarden die hij voor de vrijla ting van de negentien gijzelaars had ge steld. In de loop van de dag zou Lechin aan de verlangens van de stakers op een vergadering in Catavi voldoen. Deson danks nam men vanmorgen aan, dat de stakers het beleid van hun voorman zouden steunen, zodat de gijzelaars on middellijk zouden kunnen worden vrij gelaten. Voor de radio heeft Lechin zaterdag avond verklaard, dat hij het akkoord heeft geaccepteerd om elk bloedvergie ten te voorkomen. Hij verweet de regeringsonderhande laar dat hij (Lechin) met de stakende mijnwerkers geen overleg had kunnen plegen Tijdens het weekeinde zouden reeds bloedige gevechten zijn geleverd tussen de boerenmilitie onder bevel van de regering en voorposten van de sta- Vamiaeht in Wassenaar Auto tegen boom: man dood en vrouw gewond Ernstiger De ramp had veel ernstiger gevolgen kunnen hebben als zij zich in de late avond zou hebben voorgedaan, zonder men het begin van een breuk had kunnen constateren. De inwoners var Los Angeles herinneren zich nog eer dergelijke ramp in Saint Francis, onge- 40 km van de stad in 1928. Daar brak een stuwdam even voor midder nacht door en 500 mensen (in de slaap verrast) verloren daarbij het leven. Toen /atermassa beneden kwam was het meest bedreigde gebied zo goed als uit gestorven. Het water srtoomde weer snel weg in de richting van de Ballona Creek daarna in zee terecht te komen, een spoor van modder achterlatend. Ontzetting De ministers van buitenlandse za ken van het Atlantische bondgenoot schap hebben de eerste dag van de conferentie die in Parijs wordt ge houden, zich geheel gewijd aan de bespreking van politieke onderwerpen. Het zwaartpunt van het overleg op deze NAVO-ministeraconferentie, die tvoensdag zal duren, viel op de huidige verhouding tussen de com munistische en de westelijke wereld wat de NAVO had bereikt. Er wer den geen sensationele besluiten ge nomen. De secretaris-generaal van de NAVO, r. D. U. Stikker, heeft zaterdag op een persconferentie verklaard dat deze zit ting een bijeenkomst van bezinning en consolidatie zou worden. Hg wees erop t er op dit ogenblik geen acute crisis de verhouding Oost en West was. Alle landen vermeden een diepgaande ge- dachtenwisseling over de strategische conceptie van de NAVO, omdat over deze conceptie in de verdragsorganisatie geen eensgezindheid bestond. Frankrijk heeft namelijk een afwij kende mening over de inzet van kern wapens in het geval van agressie. Het wil dadelgk met kernwapens antwoorden voelt niets voor het door de Ameri kaanse regering voorgestane beginsel een soepele reactie, waarbij men aftast hoe ver men moet gaan. De ministers trachten op deze zitting tot overeenstemming te komen over de stappen die kunnen worden gedaan in het kielzog van het beperkte kernstop- verdrag van Moskou. De belangrijkste leden van de Neder- landsp delegatie zijn: de ministers Luns, De Jong en Witteveen. staatssecretaris Den Toom (defensie) en ambassadeur Boon (permanent vertegenwoordiger bg de NAVO). Gesprek Luns-Rusk In Parijs neemt men aan dat minis ter Luns, zijn Amerikaanse ambtge noot, Dean Rusk, zaterdag heeft ge vraagd of van de zijde van de Ameri kaanse regering een stap kan worden verwacht die zou kunnen bijdragen tot de oplossing van de huidige moei lijkheden in Europa. Minister Rusk antwoordde, aldus meent men te ten. dat die moeilijkheden een interne Europese zaak zijn en dat hij hier geen taak voor de Verenigde Staten ziet. Zes mensen zijn om het leven gekomen, toen bij Los Angeles in de Baldwinheuvels een stuwdam doorbrak, waarna het water kol kend door het dal stroomde en vele luxueuze huizen vernielde. De schade is enorm Johnson: vrijheid en vooruitgang President Johnson heeft zondagavond verklaard vastbesloten te zijn om te ko men tot een Amerikaanse gemeenschap van landen, die tezamen naar vooruit gang en vrijheid streven. Juwelendiefstal van 1,4 min. DM De politic in Baden-Baden heeft van dag voor het hele land alarm geslagen vawege een diefstal van juwelen ter waarde van 1,4 miljoen mark in Spa. De juwelen, waaronder ruwe diaman ten, zijn gestolen uit een safe die gister avond opengebrand werd. Aan contanten werd verder 40.000 mark gestolen. De safe bevond zich in de privéwoning van een juwelier. Het onder communistische leiding staande Italiaanse algemene verbond spoorwegarbeiders heeft een staking 24 uur aangekondigd, die donderdagavond begint. Op de plaatsen, waar de geëvacueer. den zijn samengebracht heerste grote ontzetting en verwarring. Tal van mensen klampten iedereen aan om te vragen naar vermiste familieleden. Een vrouw rende van de ene politie agent naór de andere en vroeg hui lend; „Heeft u mijn kleine meid ge zien?" Elders schreeuwde een vrouw hysterisch: „Mijn man is er niet meer." Ik zag hem in zijn auto gaan en ik zag, hoe hij weggespoeld werd." La ter bleek dat hij aan een hartver lamming was gestorven. Intussen zijn duizenden mensen vandaag naar het toneel van dc ramp teruggekeerd. De regering van de staat Californië en de federale regering te Washington hebben de getroffen wijken tot nood- gebied verklaard. In Nieuw Weerdinge is zaterdag avond een bestelauto op het Weerdinger kanaal Zuidzijde geslipt en tegen een boom gebotst. De 15-jarige bestuurder. Peter Smit uit Musselkanaal, kwam daarbjj om het leven. Zgn oudere broer H. Smit, die ook in het busje zat, werd gewond. In de afgelopen nacht is de 29-jarige kelner G. W. C. Kraan uit de Stevin- straat in Den Ilaag op de Rijksstraat weg in Wassenaar met zijn auto tegen een boom gebotst. De man werd dode lijk gewond en is later overleden in het Academisch Ziekenhuis in Lei den, zijn vrouw is zwaar gewond in de Wassenaarse Uraulakliniek opgeno- De auto kwam omstreeks kwart over drie uit de richting Den Haag en is ver moedelijk tengevolge van hoge snelheid in de flauwe bocht ter hoogte van Ker- kehout geslipt en aan de overkant tegen een boom gebotst en wel met zo'n kracht, dat de wagen nagenoeg door midden brak. De bestuurder moest uit het wrak worden gezaagd. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. waar hij is overleden. Zijn vrouw, die bg de botsing uit de wagen werd geslingerd, werd met zeer ernstig letsel in de Ursulakliniek opge- Bij het oversteken in Papendrecht is gisteravond de 52-jarige H. Donker door een auto gegrepen en zodanig ge wond. dat hg tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. De Kongolese zaakgelastigde in Lon den, Kanza, heeft zijn functie neergelegd omdat hij het niet eens is met het beleid van zijn regering in Leopoldstad. Abonnementsprijzen Na overleg met het Ministerie van Economische Zaken gaan de abon nementsprijzen van vrijwel alle kranten met ingang van 1 januari a.s. met vijf cent per week omhoog. Hierdoor kan een beperkt deel van de grote kostenstijgingen die per 1 januari zullen optreden, worden opgevangen. 0,78 per week; 3,35 per maand; 10.05 per kwartaal Ondanks deze vijf cent verhoging per week blijft de Nederlandse krant nog verreweg de goedkoop ste in heel Europa. VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERSl Toen de bejaarde Brit John George in Carlisle ontdekte, dat z(Jn bed in brand stond, slofte hij naar beneden om bluswater. HU kon slechts een melkkoker vinden i ten einde raad ging hg daarmee de trap op. Dat was om twaalf uur des nachts, m een uur was John daar evenwel nog mee bezig, om twee uur ook. Tegen drleen erd de rookontwikkeling sterker. Het werd vier uur en John was nog altijd bezig. Om vijf uur ging het er benauwd uitzien. De bejaarde man probeerde wel zijn buren te wekken, maar die sliepen kennelijk zeer vast. Eindelgk. tegen zessen, ekte een buurman de brand. Hij waarschuwde de brandweer, die in tien iten bet vuur had geblust. >545

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1