Nieuwe Leidse Courant Ook Frankrijk wenst Gronings aardgas EEG-AKKOORD IS DIT JAAR TECHNISCH ONMOGELIJK BOOT Vlug, veilig, voordelig en oplettend Vijf miljard kubieke meter per jaar Veld bij De Lier zou niet zo groot zijn Zelfs al zou politieke wil aanwezig zijn Slagers: het vlees wordt nóg duurder Heuss (79) overleden Nederland wil meedoen aan kernmacht-overleg IEMCO N.V. weerbericht F Vrijdag 13 december 1963,44ste jaargang ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Wr«c*«ur> F. DIEMER Hoofdredacteur! Or. E. DIEMER Vraagl geïllustreerde prijslijst CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn hort in leghentpoef 58936 Abonnementsprijzen 3,15, p.kw. f 9,45 Klachtendienst bezorging 18 De Afrikaanse staat Kenia heeft gisteren de eerste dag van zijn onafhankelijkheid gevierd. Premier Jomo Kenyatta zwaaide op het spreekgestoelte naar een juichende menigte met het proto col. waarbij Groot-Brittannië het bestuur overdroeg. Het kostbare document was hem overhandigd door prins Philip, die de Britse koningin vertegenwoordigde en die (links) met Kenyatta voor het volk verscheen. Op de voor grond een Engelse rechter met zijn typische pruik. (Van een onzer redacteuren) TVTA België en de Westduitse Bondsrepubliek blijkt ook Frankrijk grote belangstelling voor het Nederlandse aardgas te hebben. In Parijs heeft de Franse gasraad gisteren bekendgemaakt, dat de onderhandelingen met de Nederlandse instanties over de levering van vijf miljard kubieke meter aardgas per jaar (een hoeveelheid die in 1970 bereikt moet zijn) vergevorderd stadium verkeren i afgesloten. Van de rijke gasbel in het Groningse Slochteren zal jaarlijks een grote massa naar Frankrijk gaan afvloeien. Omdat daarvoor de aanleg van een pijpleiding door België noodzakelijk zal zijn. is bij het overleg ook de internationale gas- transportmaatschappij betrokken. Andere partijen zijn de Franse nationale gas maatschappij en de Nederlandse Aard olie Maatschappij N.A.M. In Parijs wordt ming kan Avorden bereikt tussen de EEG-landen over een gemeen schappelijke landbouAvpolitiek. Zelfs al zou de politieke Avil aanwezig zijn, dan zou het technisch onmogelijk zijn. Er zijn alleen technisch gesproken al drie Aveken nodig om alles te voltooien, Avat thans nog ter tafel ligt. De Belgische minister Spaak meent te weten, dat Frankrijk zich al heeft Ejrgelegd bij het overschrijden van 31 december-grens en dat generaal Gaulle niet op een breuk zal aan sturen. Ook de Nederlandse minister Biesheuvel (voorzitter van de minis terraad) meent, dat er niet ATan een crisis kan Avorden gesproken. Minister Biesheuvel verklaarde op een persconferentie, dat de houding A-an Frankrijk aanleiding is geweest om te spreken van een crisissfeer. Bij som migen is daarbij sprake A'an Wishful Thinking. Het is geen geringe zaak. Er langrijkheid betreft vergeleek met de gehele Gemeenschap voor Kolen en Staal handelt over de subsidies aan de melk- producenten in de gemeenschap. De Euro commissie doet daarin een methode de hand om in de eindfase van het EEG-verdrag (in 1970 dus) te komen tot gemeenschappelijke richtprijs voor en toenadering van de marktprij- zijn enorme financiële en economische consequenties aan verbonden. Miljoenen boeren en nog meer consumenten zijn er bij betrokken, alsmede de handelspoli tieke banden met de landen buiten de gemeenschap. Er bestaan tegenstellingen omdat er tegengestelde belangen zijn. Er zijn er die menen, dat er een crisis is, indien er scherpe woorden vallen. Dat behoeft niet het geval te zijn. Ook politici zijn men sen bij Avie emoties een rol spelen, aldus mr. Biesheuvel. De nieuwe voorstellen voor het zuivel beleid dat de heer Biesheuvel wat be- Duurdere inkoop niet doorberekend: (Van onze soc.-econ. redactie) DE slagers vrezen, dat de vleesprij- zen dn de komende maanden nog Honderd jaar Rode Kruis op penning Ter gelegenheid van het 100-jarig be- Itaan van het Internationale Rode Kruis {eeft de Koninklijke Begeer te Voorscho en woensdag een gedenkpenning uit daarvan de baten ten goede komen aan iet Nederlandsche Roode Kruis. Het ont werp is van de Haagse kunstenaar Pol Aannemers nemen stelling tegen de „speldeprik-acties" Een aantal grote aannemers heeft er )anochtend in een telegram aan de Rerkgeversorganisaties in het bouwbe- Irijf met klem op aangedrongen dat de tnderhandelingen over de nieuwe c.a.o. foor het bouwbedrijf slechts worden roortgezet „indien en voorzover op de tferken in Nederland geen acties door werknemers Avorden ondernomen". De viering van de Koningsrijkdag tal dit jaar niet op de eigenlijke datum, tondag 15 december plaats vinden maar ïp maandag 16 december. Van alle rijks- lebouwen zal maandag de Nederlandse flag met oranje wimpel worden uitge stoken aanzienlijk verder zullen stijgen in dien geen ingrijpende maatregelen worden genomen. Tot deze maatre gelen zouden kunnen behoren een verdere verruiming van de invoer en inkrimping van de export, zo .verd in de gistermiddag te Den Haag gehouden bestuursvergadering van het Bedrijfschap voor het Slagersbe- drijf geopperd. In principe Averd be sloten de regering te verzoeken de belasting van 14 procent op de in- aer van rundvlees af te schaffen. De voorzitter van het bedrijfschap, de heer C. Burger, zei dat er A'oorlopig nog sprake zal zijn van rust in de vleesprijzen. omdat het er niat naar uit ziet dat er binnen afzienbare tijd sprake zal zijn van een ruimer aanbod op de binnenlandse varkens- en rundveemarkt. De salgers zijn in korte tijd geconfron teerd met een snelle stijging van de marktprijzen en zij hebben de aanzien lijk hogere inkoopprijzen nog niet ge heel in hun verkoopprijzen gecalcu leerd. Als de producentenprijzen echter niet spoedig dalen zullen de slagers ge dwongen zijn tot verdere doorbereke ning. al staan zij daar. met het oog op hun klanten, zeer huiverig tegenover. Omzetten dalen De heer Burger verklaarde, dat de verkoop van varkensvlees als gevolg var de recente prijsstijgingen met niet min der dan 80 procent is gedaald. Daar staai een stijging van de verkoop van rund vlees met 60 procent tegenover, doch ni ook dit vlees voortdurend In prijs stijgt neemt ook het \-erbruik van rundvlees al weer af. De slagers hebben te maken met dalende omzetten, terwijl de kosten aanzienlijk stijgen. Concessie De voorstellen worden gezien als concessie aan de Duitse boeren, omdat ook na de overgangsperiode de mogelijk heid \'an subsidies aan de melkproducen ten in die EEG-landen, Avaar de huidige richtprijs moet dalen, wordt gehand haafd. De huidige subsidies aan de Duit- wordt geraamd op meer dan een miljard mark per jaar. Frankrijk, Italië, België en Nederland hebben nogal wat bezwaren aangevoerd. Zo wierp mr. Biesheuvel de vraag op, om wel wordt voorzien in producen tensubsidies om lagere inkomens van de boeren te compenseren en niet incon- sumenten subsidies om de hogere prijzen de consumenten op te vangen. Ook achtte hij moeilijk met elkaar te ver enigen het streven naar een vrije markt zuivelprodukten in 1970 met het in standhouden van subsidies op nationaal gebied. Het vervangen van de directe subsidies door bijvoorbeeld sociale voor zieningen achtte hij verder een belem mering voor het bereiken van een ander deel van het EEG-verdrag: de harmoni satie van de sociale voorzieningen. Het Nederlandse kabinet zou vandaag deze kwestie bespreken, voordat volgende week het EEG-gespreb wordt voortgezet Graanhandel De vereniging de Nederlandse Graan handel heeft in een aan de regering geboden nota stelling genomen tegen het voorstel van de Europese aanpassing van de graanprijs. De ging acht het voorgestelde prijsniveau zodanig, dat dit tot produktie-uitbreiding zal leiden, die de graanimporten met 40 procent zal doen dalen. De vereniging pleit voor een lager niveau en in werking treden EEG-urgentieprogramma voor structuur hervormingen. Verder worden band voorstellen gedaan met betrekking tot de zgn. Kennedy-ronde en EEG- oriëntatie en garantiefonds en de bestaan de EEG-reglementen \'oor veredelings- produkten. spoedig niet succes kunnen worden verwacht dat nog voor het einde van dit jaar overeenstemming zal worden bereikt. In 1966 zou de le\'ering aan Frankrijk moeten beginnen en, zoals gezegd, hoopt men tegen 1970 de afgesproken hoeveel heid van 5 miljard m3 per jaar te be- In de olie-industrie is men van ning. dat deze op 17 oktober reeds be gonnen onderhandelingen, een wijziging in de politiek van de Franse regering betekenen. De Fransen richtten tot dus verre het oog voornamelijk op de even eens rijke gasvoorraden van de Sahara. Het eerste vloeibaar gemaakte gas zal begin volgend jaar uit de woestijn naar Frankrijk stromen. De pijpleiding naar Frankrijk, met de hoofdader naar Parijs, zal dwars door België gaan en bij Maubeuge de Franse grens passeren en onderweg aftakkingen krijgen naar verschillende delen van Noord-Frankrijk. Het dagblad Le Monde wist nog të vermelden, dat de Koninklijke Shell en de Standard Oil of New Jersey (ESSO) die tezamen de N.A.M. ex ploiteren. ook medezeggenschap wil- Het nieuwe hospitaal-kerk schip De Hoop gleed gisteren bij Pot in Bolnes het water van de Nieuwe Maas in. Op de boeg een versiering die de oecumeni sche gedachte symboliseert. (Verslag op pagina 2). len houden in de transport- en koopmaatschappij, die het Nederland se gas in Frankrijk moet brengen. Dat zou dan zijn via de internationale gastransportmaatsohappij. waarvan genoemde concerns ook het aandelen pakket bezitten. Nieuwe sensatie De laatste dagen cicculeren ook op timistische berichten over het vinden van een bijzonder rijke gasbel in het Westland, in de buurt van De Lier. De grootste optimisten verklaarden, dat de N.A.M. bij deze plaats 'n aard- gasschat had aangeboord, die nog rij ker zou zijn dan de bel in Groningen, die. zoals men weet, volgens de laat ste officiële raming 1100 miljard ku bieke meter groot is. (Voor vervolg zie pagina 11) Dr. Theodore Heuss, de eerste presi dent van de Duitse Bondsrepubliek, is gisteren op 79-jarige leeftijd als ge\'olg van stoornissen in de bloedsomloop in zijn woning te Stuttgart overleden. Aan het sterfbed bevond zich de enige zoon van de voormalige bondspresident, dr. Ernst Ludwig Heuss. Theodore Heuss was al enige maanden ziek en in augus tus van dit jaar werd zijn linkerbeen geamputeerd Zie voor levensbeschrijving pagina 9. B. en W. van Amsterdam hebben van de drie ingediende plannen voor de bebouwing van Buikslotermeer be noorden het IJ dat van de architect F. J. van Gooi (Van onze parlementsredactie) r)E regering heeft besloten om deel te nemen aan de besprekingen over de vorming van een multilaterale NAVO-kernmacht, maar dit be tekent zeer bepaald niet dat Nederland ook aan de kernmacht zelf zal deelnemen, om nog maar te ZAvijgen van een financiële bijdrage. De rege ring wil in dit opzicht de handen volkomen vrijhouden. Dit heeft minister Luns gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. Hij zei, dat de regering de mili taire noodzaak van deze kernmacht nog steeds niet inziet. Dat ze desondanks aan de bespre kingen wil deelnemen, vloeit voort ui' het feit dat sinds mei jl. de grond slag van deze besprekingen is gewij zigd Men heeft thans aanvaard, da' elk land vrijblijvend aan het gesprek kan meedoen. Minister en Kamer gaven overigens uitdrukking aan hun ongerustheid onzekerheid over wat zich op het ogen blik bij de landbouwonderhandelingen in de Belgische hoofdstad afspeelt. Over de mogelijkheden tot nat politieke samenwerking in Europa liet de minister zich niet optimistisch uit Met instemming van mr. Luns vaardde de Kamer gistermiddag de destijds ingediende motie vai vaste Kamercommissie voor buiten landse zaken over het toekennen van bepaalde budgettaire bevoegd heden aan het Europese parlement. West'lrian In antwoord op vragen van o. heer Jongeling (g.p.v) zei de minis ter. dat hü inlichtingen zal inwinnen over de opheffing door Indonesië \rar pro-Nederlandse en nationalistische Pa poea-partijen in het A'oormaligc Neder lands Nieuw-Guinea. Aan mej. Rutgers (a.r) deelde h(j mee, dat de regering van de Verenigde Staten inmiddels op de hoogte is gesteld van de in on land bestaande verontrusting over d voorgenomen executie van Presto: Cobb. De Amerikaanse regering heeft toegezegd de autoriteiten in de staat Georgia hiervan in kennis te zullen stellen. De begroting van buitenlandse zaken werd ten slotte z h.s aanvaard met alleen de CPN en PSP tegen. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES TNank zij de oplettendheid a'an de NS-machinist Van kwart voor drie reed machi- Avas in de buurt bij het kind. loos was, werd naar het sta- niets over het ongeval ver der Vegte uit Zutphen ligt nist Van der Vegte op het Op het station Winterswijk tion Groenlo-Lichtenvoorde tellen. Zij wist alleen dat ze de 12-jarige Arina van Wes- traject Zutphen-Winterswijk- meldde hij dit geval bij de gebracht, waar een dokter en aan het schaatsen was. Waar- terhuis uit Lievelde nu veilig Even voorbij het station stationschef, die onmiddellijk haar ouders gewaarschuwd schijnlijk is zij hierbij geval- en warm zij het met een Groenlo-Lichtenvoorde zag een bemande locomotief met werden- De arts constateerde len en onmiddellijk bewuste- lichte hersenschudding in hij op een ondergelopen wei- een EHBO-er naar de be- later bij het meisje een lichte loos geraakt. Hoe lang zij bed in haar ouderlijke avo- land een kind bewegingloos treffende plek toestuurde. hersenschudding. Toen het daar gelegen heeft is niet be ning Gistermiddag omstreeks op het ijs liggen. Niemand Het meisje, dat bewuste- kind later bijkwam, kon aij kend. Commentaren IV/TINISTER Biesheuvel heeft in de - Tweede Kamer de eis van de Friese Maatschappij van Landbouw tot uitbetaling van een garantie prijs voor de melk van 35 cent per kg „een dwaze zaak" genoemd. Het dreigement dat hieraan a'erbonden werd, namelijk een eventuele staking van de melklevering, noemde de minister van elke redelijkheid ont bloot, zich daarbij afvragend, of een dreigement ooit Avel iets redelijks kan bevatten. Met dit nachtere stand punt A'an de minister van landbouw kunnen wij het eens zijn. Eerst thans is echter ook het bestuur van het K N.L.C-. waarbij de Friese Maatschappij van Landbouw is aan gesloten, met een distanciëring ge komen A-an het Friese standpunt. Dit K.N.L.C-standpunt op zichzelf kan men verstandig noemen, maar het was nog verstandiger geweest, wan neer het hoofdbestuur van het K-N.L.C eerder zijn invloed had aangewend om zijn Friese boeren tot de orde te roepen. Het bestuur had dan nog vóór de behandeling A'an de begroting A'an landbouw in de Tweede Kamer zijn standpunt kenbaar kunnen maken. Thans heelt men de minister A-an landbouw het spits laten afbijten om zich daarna achter de minister scharend, de Frie se boeren terecht te wijzen. LJET beleid van de minister van landbouAV A'erdient ook op een ander punt de aandacht, namelijk op het punt van de vleesprijzen. Mr. Biesheuvel is er niet A'oor terugge schrokken, het bestuur van het pro- duktschap A'oor A'ee en A'lees van zijn ontstemming te doen blijken over het feit. dat dit produktschap heeft geAveigerd de uitvoer A'an rund vee te beperken en de invoer te verruimen. Het produktschap heeft zich thans in tweede instantie alsnog hiertoe bereid A'erklaard. Wellicht heeft in de kring van de veehouderij de minister deze stap niet in dank afgenomen. Zowel de boeren als de landarbeiders staan op het standpunt, dat de vleesprij zen, die het publiek zo hoog vindt, slechts redelijke prijzen zijn voor de producent. Te lang heeft de boer voor een te lage prijs moeten werken en onder abnormaal ongunstige omstandighc- Minister Biesheuvel zal de laatste zijn, die de boeren een wat beter bestaan misgunt. Daarvoor is deze minister te goed op de hoogte van de toestanden op het boerenbedrijf Maar terecht heeft deze minister het boerenbelang niet laten prevaleren boven het algemeen belang- Het is een algemeen belang, dat het Neder landse publiek tegen een redelijke, zij het gestegen prijs vlees kan ko pen. De binnenlandse markt is voor de Nederlandse vleesproducenten altijd nog het belangrijkste afzetge bied. Deze afzet is de afgelopen Ave- ken al A'erminderd. De prijzen voor zuiA'el- en vlees- produkten zullen in de toekomst mede onder invloed van de EEG- maatregelen, nog wel verder stijgen maar deze prijsstijging mag niet met grote schokken verlopen. Dit werkt op den duur marktontwrichtend en bij een ontwrichting van de markt is niemand gebaat. Niet alleen op het gebied A-an de zuivel, maar ook A'oor wat betreft de prijzen A'oor A'ee en A'lees zal in ieders belang geleidelijkheid be tracht dienen te Avorden. T-JET actiecomité van buschauffeurs bij streekvervoersbedrijvcn, dat een aantal Aveken geleden reeds van zich heeft doen spreken door als motor te fungeren van een omvang rijke staking, heeft opnieuw een lan delijke vergadering belegd; nu, om te protesteren tegen het voor het streek- A'ervoer bereikte loonakkoord, dat, gezien de gegeven omstandigheden en mogelijkheden, werkelijk een goed resultaat genoemd mag Avorden. Deze protcstvergadering wordt in de nacht van maandag op dinsdag a.s. gehouden. HoeAvcl niet precies be kend is welke bezwaren het actie comité tegen het loonakkoord zal in brengen, kan verAvacht worden dat de streekchauffeurs willen b 1 ij v e n ijveren voor een beloning, die gelijk is aan het inkomen dat dc hoogst- betaalde stadschauffeurs ontvangen. Op zichzelf kan men een dergelijk streven (afgezien van de vraag of de verlangde materiële inhoud reëel is, hetgeen Avij A'ooralsnog sterk be- tAvijfelen) niet veroordelen, mits de verlangens langs de geordende weg te bestemder plaatse worden .ge bracht. Natuurlijk zyn door het bereikte loonakkoord niet alle grieven van alle streekbuschauffcurs weggeno men, doch de leden van het actie comité dienen te beseffen, dat de vakbonden zeer goed van nog be staande verlangens op de hoogte zijn. En dat zij zeker niet zullen aarzelen deze wensen op de juiste plaats en de juiste tijd naar A-oren te brengen, zo gauAv zich daartoe nieuwe mogelijk heden A-oordoen. Onder de huidige omstandigheden zou een nieuwe „actie" buiten de A'akbonden om alleen maar averechts Noordoostelijke wind Plaatselijke opklaringen en hier ea daar een sneenwbuitje. OA'erwegend matige noordoostelijke wind- In het zui den en oosten \-an het land lichte tot matige vorst, elders lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. (Voor vervolg zie pag. 11)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1