Half jaar voor kwade genius van IJmuider hallen In alle sectoren wordt nu aardig gevangen Lezing te Alphen over het veehouderijbedrijf Groene Kruis zoekt een huis voor derde zuster Geschutsvloer opgeblazen voor woningbouw Woubrugge Ledenvergadering Chr. Nat. school in Ter Aar NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 Visserijgolfjes IJMUIDEN Eindelijk is gebeurd waar de bemanningen van de Neder landse schepen in de Ierse Zee zo lang op hebben gewacht! De haring is te voorschijn gekomen. En wel in bijzonder grote hoeveelheden in de om geving van Dunmore. De vaartuigen, die zich meteen in de buurt bevonden, konden dagvangsten doorgeven van 500 kantjes, onder meer de SCH 23 Margriet en de SCH 21 Arie van der Zwan. De VI 7 Ada gaf een dagvangst door van 200 kantjes imaar dit schip arriveerde pas na de middag in deze haringrijke contreien. Ook andere vaartuigen kwamen even te laat om het onderste uit de haringkan te kunnen halen, maar met de 100 kantjes die gemiddeld onder de bak kwamen te staan was men dik tevreden. Temeer daar dinsdagmorgen bleek dat de haring nog steeds aanwezig was. De Ada gaf uit haar eerste trek een vangst van 150 kantjes door. Het bericht van deze „haringbom" deed alle schepen in het Kanaal de steven naar de opgegeven positie snellen. Ook de vaartuigen, die maandag uit de thuishavens vertrokken om zich naar hel Kanaal of naar de Noord te spoedden, wendden de steven derwaarts. In de Noord was het overigens een zuinige boel. Er werd alleen maar wat koolvis. haai en wijting gevangen. De tongvisserij wordt steeds beter. Van verscheidene kotters kwamen trek ken door van 30 kilo van deze gewilde vissoort, vergezeld van een Daar manden andere vis. hoofdzakelijk schol. De gro tere kotters die hun geluk in de omge ving van 55 NB beproeven, vingen aan trekkelijke hoeveelheden kleine schelvis De KW 171 Jan Maria heeft een andere schipper. Op de brug staat thans Bertus Plug die voorheen het bevel voerde over de IJM 82 's-Gravenhage. Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 37 vaartuigen. Zij voerden 6320 kisten aan waarvan 450 kisten schelvis. 160 kisten radio. 240 kisten wijting, 120 kisten gul en kabeljauw. 50 kisten koolvis. 3500 kisten spanharing, 1700 kisten haring van 45 kilo aangevoerd door twee Zweedse kotters 420 kisten makreel. 880 kisten schol. 60 kisten tarbot, 160 kisten diversen. 440 stuks stijve kabeljauw en 14.000 kilo tong Vandaag aan de markt Vandaag lag in IJmuiden onder meer aan de markt de IJM 33 Thorina met 470 kisten en 350 stuks stijve kabeljauw. Diefstal De leden van het complot dat enige tijd geleden in de IJmuider vishallen werd op gerold stonden maandag heel wat minder zelfbewust voor de Haarlemse politie rechter dan in de gouden 'dagen van weleer. De officier van justitie mr. J. Wiarda bleek buitengewoon verontwaar digd te ziin over de toestanden die in de vishallen kan aantreffen. In ■equisitoir sprak hij van waardoor een voortvarende bezem dient worden gehaald. De werkgevers zien veel te veel door de vingers omdat zij bang zijn personeel te verliezen. Maar zal dienen te beseffen, dat men zich n IJmuiden aan de in Nederland gel dende rechtsnormen dient te houden. Als hoofdverdachte verscheen een 23- jarige vishandelaar uit Amsterdam voor de balie. Hem werd heling van kisten tong en andere vis ten laste gelegd. Hij maakte nu een bedeesde indruk en leek niets op de geweldenaar die hij volgens verschillende getuigen moet zijn. Zij ver telden. dat hij altijd klaar stond met zijn handen om iedereen, die zich aan zijn invloed trachtte te onttrekken, op een hardhandige wijze tot andere gedachten brengen. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf. De officier onthulde on langs anoniem te zijn opgebeld. De man de andere kant van de lijn feliciteerde de officier met deze goede vangst. In IJmuiden was men nogal verontwaardigd, dat de vishandelaar samen met zijn broer HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zichtzending aan huls G. KOELEWIJN Kerstwijdingssamen- komst te Katwijk Rijn KATWIJK-RIJN In de hal van de Katwijkse groenteveiling aan de Sandt- laan wordt op vrijdag 20 dec., 's avonds om kwart voor acht, een interkerkelijke kerstwijdingssamenkomst gehouden. Als sprekers treden op ds. A. Vos. Gerefor meerd predikant te Wassenaar, en pater P. Chapel O.F.M. te Alverna. De samenzang wordt begeleid door de Harmonie Katwijk onder leiding van de heer P. Baart, terwijl voorts muzikale medewerking wordt verleend door de heer W. J. van der Marei, die het Bald- winorgel bespeelt. Het evangelie wordt gelezen door de burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker. Kapelaan H. P. Meijer te Kat wijk aan den Rijn opent de bijeenkomst en ds. T. Kruyne, vlootpredikant va I het Marine Vliegkamp Valkenburg, ve zorgt de sluiting. Bloembollencultuur te Katwijk bijeen KATWIJK RIJN Een vergadering, belegd door de afdeling Katwijk van Bloembollencultuur, werd geopend door I voorzitter H. A. Topper, die de heer R. van Delft herdacht, die op 12 juni plotse- ling is overleden. Als gevolg van dé strenge winter kwamen verscheidene kwekers in moeilijkheden door schade aan gewassen. De export, in kilogramme: I uitgedrukt, was dan ook lager dan voor Een voorstel tot contributieheffing van 10 20% had tot resultaat, dat de vergadering besloot tot een extra con- tributieheffing van 20%, dienend als re- serve voor het herdenken van het 75- jarig bestaan der afdeling. Als bestuurslid werd herkozen de heer H. Noort. In de vacature J. v. d. Perk die zich wegens hoge leeftijd niet beschikbaar stelde, werd gekozen de heer C. D. van Leeuwen. Bij monde de heer C. van der Plas werd extra aandacht gevraagd voor de activiteiten van de vereniging „De Tulp" in band met de beslissende stem die deze vereniging heeft inzake de toekomstige ontwikkelingen van de teelt in E.E.G- verband. KATWIJK ZEE Vrijdag: hoog water I.46 en 13.59 uur; laag water 9.47 21.55 uur. door zijn oneerlijke praktijken veel goed kopere vis kon aanbieden waardoor de bona fide handel* oneerlijke concurrentie werd aangedaan. Het werd de verdachte kwalijk genomen, dat hij een 16- jarige visknecht tot diefstal van kisten had geprest. Zodoende kon de firma die op de afslag f 150 noteerde voor minder dan f 50 inslaan. De politierechter rekende dit de Amsterdammer ook zwaar De verdediger van de vishandelaar, mr. J. A. van Waarden, hekelde fel dat zijn cliënt als de bron van alle kwaad werd beschouwd. Hij meende dat de Amster dammer met zijn joviale Jordaanse men taliteit alleen maar zo goedkoop vis had ingekocht om vrienden en kennissen aan een billijk maaltje te helpen. Hij deed volgens de verdediger alles onder invloed van zijn oudere broer. De politierechter bleek niet onder de indruk van het overigens knappe pleidooi gekomen te zijn en vonniste conform. Mr. Vink had liever gezien dat de zaak voor de meervoudige kamer was ge bracht. Dan zou de vishandelaar er niet zo goed afgekomen zijn. Zes maanden is namelijk het maximum dat de politierech ter als straf kan opleggen. De „leveranciers" van de vishandelaar, een 46-jarige ijsbewerker, een 49-jarige inkoper, een 23-jarige ijsbewerker en een 34-jarige visknecht werden respectieve lijk veroordeeld tot vijf maanden, waar van twee maanden voorwaardelijk en tot een geldboete van f 100 en een maand voorwaardelij k IJMUIDEN De haring liet zich in de Ierse Zee weer goed vangen. De SCH 33 Magnolia "haalde voor de middag uit een trek 170 kantjes scheep en is onmiddellijk aan de thuisreis begonnen. De dagvangsten van de meeste schepen schommelden tussen de 100 en 300 kantjes. Deze aanhoudende gunstige berichten deed de schippers en de bemanningen van de vaar tuigen die op weg zijn naar de Ierse Zee popelen ook hun aandel in deze rijke haringbuit op te eisen. Helaas konden zij niet op volle kracht varen. De schepen hadden op te tornen tegen een zuidwestelijke storm met wind kracht 8. In de Noord verliep de visserij heel wat beter dan de voorgaande dagen. De HD 74 Michiel die op de thuisreis is. meldde aan de IJM 33 Thorina dat ei regelmatig trekjes van 30 tot 40 manden boord waren gekomen. Het grootste gedeelte bestond uit wijting, maar ei s ook wel wat makreel bij. De IJM Egmont die op weg is naar de IJs landse wateren trof goed weer. De schipper meldde: dat alles wel aan boord De kotters die om de Oost visten, moch. ;n over de resultaten niet mopperen. In de afgelopen nacht haalden zij )0 tot 250 kilo tong scheep plus een paar manden andere platvis. Sommige schepen hadden daar zelfs nog een paar kabeljauwen bij. Aan de oostkant van het Keteldiep ging het niet zo best. Daar werden trekken gedaan van 10 tot 30 kilo tong. De vaartuigen die het wes telijker probeerden, vingen helemaal geen tong. Zij konden alleen wat kleine schol bergen. Wat er was Zestien vaartuigen verzorgden in IJmuiden een aanvoer van 4000 kisten, irvan 190 kisten schelvis, 100 kisten 110 kisten wijting, 60 kisten gul kabeljauw. 2860 kisten haring, 180 kisten schol. 40 kisten diversen. 360 stuks stijve kabeljauw en 1800 kilo tong. Vandaag aan de markt Vandaag lag in IJmuiden onder meer in de markt de IJM 24 Utrecht met 1200 kisten, hoofdzakelijk roodbaars. Dit schip komt van IJsland. Verder was pre sent de HD 74 Michiel met 550 kisten In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 40 kisten schol en 250 kilo tong. Müntoestel Het mijntoestel is woensdag in de IJmuider vishallen officieel in gebruik genonjen. De hele tongaanvoer 1800 kilo werd zeer vlot over de klok ver kocht. Dit hoge tempo kon men berei ken, doordat de vishandelaren al een paar keer proef hadden gestoomd. Later op de dag ging ook nog 400 kilo gar naal op deze manier van de hand. Over het algemeen waren de vishandelaren tevreden met deze modernisering van het veilingwezen. De prijzen werden nu tot op een cent nauwkeurig afgedrukt. Bij het tot nu toe gevolgde systeem werd per stuiver afgeslagen. Het lögt in de bedoeling voortaan alle tong op deze manier van de hand te doen. Op den duur zullen ook andere vissoorten over de klok worden kocht. Het gebouw is zeer modern gerust, maar toch is er wel een en ander op aan te merken. De asbakken zijn dermate vast in de banken verankerd dat zij niet kunnen worden geleegd. Daar zal, zoals een viskoper opmerkte, een stofzuiger aan te pas moeten komen Verontwaardiging In de IJmuider vishallen bestaat veel verontwaardiging over de uitlatingen de officier van justitie bij de Haarlemse politierechter, mr. J. Wiarda, requisitoir tegen een Amsterdamse veel te ver is gegaan. Men ontkent niet, dat er in de IJmuider vishallen ;ens dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen, maar zo erg als de officier het voorstelde, is het toch niet orden elk jaar miljoenen kilo'; aangevoerd. Slechts een klein gedeelte daarvan wordt via niet-officiële kanalen verhandeld. Er zijn z,elfs al, stemmen op- m een brief aan de officier te ver zenden, waarin stellihg wjOrdt genomen tegen diens uitlatingen. handelaar vishallen, waa richtten. Men i werknemers uit de wij woensdag be- oordeel dat de offi- ALPHEN Belegd door dc Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Rijn streekOost werd in hotel een bijeen komst gehouden, waarin de heer J. H. J. Giesen uit H'ageningen sprak over „De mogelijkheid van arbeidsbesparing op onze veehouderijbedrijven". Er was veel belangstelling. De heer Giesen begon met op te mer ken dat er altijd agrariërs zijn, die een gevoel van onbehagen krijgen wanneer ze iemand, die ze als leek beschouwen horen praten over het veehoudersbe- drUf. Ze denken: „Je moest het zelf maar eens doen". Een standpunt, dat spreker zich ook nog wel kon inden- Hij gaf een beschouwing over het machinaal melken, en bleek daar niet zo'n voorstander van te zijn, want het duurt langer dan met de hand. Van het Nieuwbouw Raiffeisenbank in Alphen begonnen ALPHEN Een dragline heeft van daag de eerste bakken aarde bij de Alphense brug verplaatst voor de bouw put voor het nieuwe kantoorgebouw de Coöperatieve Raiffeisenbank. Aan de zuidelijke wand van het bankgebouw zal een winkelpand met bovenwoningen komen, in noord-westelijke richting sluit een winkelpand aan. De bank krijgt ge. lijkvloers een brede ingang, ruime hal een bedieningsgedeelte met 6 loketten, administratie- cn archiefruimte, r dag- en nachtkluis De eerste verdieping wordt benut voor een dienstwoning. Voor het gebruik van het souterrain zijn nog geen vastomlijnde plannen. Vóór het ge bouw zal een ruim parkeerterrein den vrijgehouden. Ook voor een aantal rijwielen wordt ruimte gemaakt. Bouwi van het bankgebouw is de plaatselijke aannemer de heer Oudenes. architecten zijn de heren Geels en Kamsteeg te Leiden. Men hoopt het gebouw in de tweede helft van 1964 te betrekken. Watermisère te Zoeterwoude ZOETERWOUDE Aan de Hoge Rijn dijk zijn in de afgelopen dagen nare din gen gebeurd met de waterleiding. Zo waren maandagavond de bewoners van de WeiDoort tot de grens met Leiden van water verstoken door een lek. Na veel tegenslag, veroorzaakt door grondwater en ,,loopzand". kon pas tegen 11 uur "s avonds het lek worden gelokaliseerd. Dinsdagochtend is men het lek gaan repareren. Daarna moest het water weer worden afgesloten. Er werd een nieuwe buis onder de weg door gelegd en dag en nacht is er doorgewerkt door ge meente-architect Van den Broek en zijn mannen, maar gisteren was de narigheid dan toch hopelijk voorgoed achter de rug. De betrokken bewoners kregen de af gelopen dagen water in bussen thuis bezorgd. In Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE De afdeling Katwijk van het Groene Kruis hield gisteravond in het wijkgebouw aan de Zeeweg haar jaarvergadering onder leiding van waarnemend-voorzitter, B. G. Lammens. Secretaris penningmeester H. van Groeningen bracht verslag uit over de stand van zaken. Hoewel het de vereniging qua aantal leden zeker goed gaat, baren de financiën enige zorg. Omdat de émdere Kruisverenigingen met hetzelfde euvel te kampen hebben, werd na gezamenlijk overleg besloten de contributie ingaande het jaar 1964 te verhogen tot f 10 per jaar. Doordat de beide wijkzusters hun han den door de gestadig uitbreidende be moeiingen meer dan vol hebben, besloot het bestuur tot aanstelling van een derde zuster. Dit voornemen kon echter niet worden gerealiseerd wegens gebrek aan passende huisvesting. De vraag is thans gerechtvaardigd of het gemeentebestuur het belang van de plaatselijke volks gezondheid geen medewerking moet verlenen. In verband met de toenemende werk zaamheden werd het bestuur aangevuld met de dames Spijker en Lodder en de heer Rutgers. Ten slotte dankte de wnd. voorzitter alle medewerkers, met name de wijk zusters A. Moerkerken en J. M. Ouwe hand, dokter Van Vliet-de Vries, de heer Ruigrok. mevrouw Willem- Brittij n. De heer S A. Kuipers, die door vertrek naar elders als voorzitter aftrad, sprak een dankwoord. Grote opdracht voor Katwijks bedrijf KATWIJK Voor rekening van de onderwijsstichting „Sint Antonius" te Gouda heeft het Bureau voor Architec tuur en Stedebouw Van den Bosch-Hen- driks-Campman te Rotterdam aan de fa. J. van Rhijn en Zonen te Katwijk aan den Rijn de bouw van een H.B.S.-M.M.S. te Gouda opgedragen. De opdracht is ver leend na enkelvoudige inschrijving voor bedrag van ca. f2 miljoen. Maiiiienvereniging groeit nog steeds KATWIJK AAN ZEE In dc achter zaal van de chr. geref. kerk hield de mamnenvereniging „Onderzoekt de Schriften" haar jaarvergadering. Na het openingswoord van de voorzitter, ds heer D. de Jong, gaf de secretaris, de heer J. H. van Neerbos, een overzicht van het afgelopen jaar. Het ledental gaat nog steeds vooruit. Felicitaties wer den uitgebracht door de kerkeraad en verscheidene verenigingen. Hierna hield de voorzitter een inleiding over de be lijdenisgeschriften. Na de pauze werden door de heren Kr. Guijt en W. van den Oever gedich ten voorgedragen. „Het geschenk'* en ,.De laagste plaats". WOUBRUGGE Zo vlogen gisteren omstreeks het middaguur de stukken beton en ijzer de lucht in toen perso neel van de firma Nieuwenhuis uit Hil- legom de betonnen geschutsvloer ter dikte v>". een meter liet springen. Vijfmaal dreunden de knallen over Boeren in Koudekerk over rationalisatie KOUDEKERK In het verenigings gebouw werd gisteren door de Chr. Boe ren- en Tuindersbond een voorlich tingsavond gehouden o.l.y. voorzitter J. D. de Wit. Deze wees op de finan ciële moeilijkheden in het boerenbe drijf, waarbij men zich gaat afvragen of een rationalisatie wel kan worden doorgevoerd. Hierna vertoonde de heer Jans van de Rijksvoorlichtingsdienst te Gouda en kele films. De eerste had betrekking op de verzorging van het rundvee op de bedrijven. Vervolgens kon men zien hoe ons land met zijn ongeveer 60 pet. weideland, moet worden benut op effi ciënte wijze. Met verstandig werken is meer te verdienen, daarom is op vele bedrijven rationalisatie noodzakelijk Ten laatste werd gewezen op een goed beheer van een weidebedrijf. Vooral in de winter is goed voedsel voor de dieren een eerste vereiste, waaraan men in de zomer al aandacht moet schenken. Postduivententoonetelling KOUDEKERK Zaterdag om zeven uur zal de postduivenvereniging „Ons Genoegen" de deuren van het Vereni gingsgebouw openen voor een postdui- vententoonstelling. Behalve de duiven van eigen vereniging zullen ook aanwe zig zijn de kampioensduiven uit de ge hele Rijnstreek. De verenigingen uit Woerden, Bodegraven, Nieilwkoop, Al phen aan den Rijn. Leiderdorp en Wad- dinxveen werken mee. Tevoren worden de dieren gekeurd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Alle leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen ontvingen van de leerlingen van de scholen in de zuster- gemeente Artesia (Californië) een per soonlijk schrijven, waarin hun een pret tig Kerstfeest en een gelukkig Nieuw jaar werd toegewenst. De Nederlandse kinderen zullen deze brieven persoonlijk beantwoorden. het anders zo rustige dorp aan de Woudwetering en even zoveel keren vlogen de stukken in het rond. Ook burgemeester J. C. van Wagenin- gen kwam zich op de hoogte stellen van de gang van zaken. De politie zorgde voor een goede af zetting- De bouw van woningen werd door dit obstakel enkele weken gestagneerd. Of men nog op meer van deze tegen vallers zal stuiten kon men niet mee- P. N. Winters erelid ijsclub Hoogmade TER AAR Het bestuur van de Chr. Nat. Schoolvereniging had dins dagavond een ledenvergadering belegd, waarin als spreker optrad dokter W. B. J. M. v. d. Meeren. de schoolarts. Hij sprak over de gezond heid van het schoolkind, en begon daarbij met de kraamzorg en het Werk van het kleuterbureau. Dat zijn de grondslagen voor de zorg om de ge zondheid van het schoolgaande kind. De bij deze zorg opgedane ervaringen zijn van groot belang voor de schoolarts. Gebruik van aardgas in de tuinbouw Ook het. tbc-onderzoek mag niet ver- vaarloosd worden Deze ziekte is wel eruggedrongen. aldus dokter v. d. Mee- en. maar beslist nog nie Daarvan geven blijk de telkens weer op duikende gevallen van schoolbesmetling met tuberculose. De ouders maken zich veelal direct ongerust wanneer de schrap. jes bij het schoolkind positief werken en ze daarom naar het consultatiebureau worden verwezen In slechts enkele ge vallen blijkt er inderdaad een besmetting te zijn. Regelmatige controle is voor deze kinderen een eerste vereiste. De aversie tegen de inentingen is zo danig teruggelopen, dat vrijwel ieder kind wordt ingeënt. Er is komen vast te staan, dat bij het uitbreken van epide mieën de niet ingeënte kinderen de eer ste slachtoffers zijn. Dokter v. d. Meeren besprak het op Ujd naar bed gaan van de schooljeugd en de tijd voor het spel. Hij was er voorstander van om de kin deren vroeg naar bed te laten gaan. zodat ze voldoende nachtrust kunnen genieten ten gunste van hun gezondheid. In de vacature van L. Koning werd tot bestuurslid gekozen de heer T J. Gaastra. Het probleem van het ruimtegebrek voor dc school is nog niet geheel opgelost. Wel doet een noodlokaal dienst, maar het is de bedoeling de school definitief uit te breiden. Gesproken werd over de moge lijkheid een Ulo-school aan de lagere school te verbinden. HOOGMADE Vier jeugdleden de plaatselijke ijsclub worden in dc ge legenheid gesteld mee te doen aan de jeugdschaatskampioensehappen, die van 27 tot 30 december in Deventer worden gehouden. Twee hunner gaan op kosten van de K.N.S.B. Dit werd gisteravond op de jaarvergadering meegedeeld. Voorzit ter C. Th. van Ryn betreurde het ge nomen besluit van de bond om de geld prijzen te vervangen door waardebon nen. Het was echter geen reden om de bond de rug toe te keren. Ondanks de grote uitgaven was er toch een batig saldo van ruim driehonderd gulden. De verenigingswisselbeker is definitief in handen gekomen van C. Borst Cz. Er was echter op de bijeenkomst al een nieuwe. De heren J. Jansen. J. van Leeuwen en G. van Leijden werden in het bestuur gekozen. Het aftredende be stuurslid P. N. Winters werd tot erelid benoemd. In verband met de werkzaam heden aan de -brug over de Does kampt men momenteel met verlichtingsmoei lijkheden op de baan. Bakkerij in brand TER AAR Gisteravond om hall zes brak brand uit in de bakkerij de heer P. Servaas. In het ovenhuis was. mischien door oververhitting, de brand uitgebroken die zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien Spoedig sloegen de vlammen door het dak naar buiten en kon men de hitte op de Aardamse- weg merken. De heer L. P Rietveld, wist door nat houden van zijn werk plaats overslaan van de brand te voor komen. De brandweer was in korte tijd het vuur meester. Het ovenhuis ging verloren en de bakkerij liep grote waterschade op, evenals het woonhuis. De heer Servaas was niet thuis toen de brand werd ontdekt. Omwonenden stonden zijn vrouw bij met het in vei ligheid brengen van zakken meel. huis raad en kleding. TER AAR Op de driesprong bij Hendrikse in dc Vierambaehtspolder vond gistermorgen een autobotsing plaats tussen een vrachtwagen van de heer C J. Besemer, bestuurd door de heer J v d. Laan en de bestelauto van de heer B. Zwirs te Langeraar Beide wagens werden zwaar bescha digd, maar persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Seliaatsweclslr:'cl TER AAR De eerste wedstrijd die de Ter Aarse IJsclub weer gaat organi seren op de landjjsbaan is die om het kampioenschap van Ter Aar, waaraan een wisselbeker verbonden is. geschon ken door burgemeester B J Hogen- boom. De wedstrijd wordt gehouden op vrijdag 13 december. Tentoonstelling van De Dianiantvink ALKEMADE Zaterdagavond om ze ven uur hoopt de heer P. Meereboer de tentoonstelling te openen van de plaat selijke vogelhoudersvereniging De Dia- mantvink, die in hotel De vier Heems kinderen wordt gehouden. De expositie is zaterdag tot tien uur geopend. Wit-Gele Kruis verhoogt de contributie ROELOFARENDSVEEN Op de vergadering van het Wit-Gele Kruis besloten de contributie tot f 15,per lid te verhogen. De heer N. W. Droogh bood voorzitter dokter Muskens als per soonlijk geschenk een voorzittershamer met inscriptie aan- namelken komt meestal niets terecht en de koeien worden „taai-melks", zoals en dat noemt. Over de arbeiders in de boerenbe drijven zeide heer Giesen dat hier wel problemen zijn. Velen verlaten de land bouw en veeteelt omdat de sociale voor waarden in andere bedrijfstakken beter zijn. En dan valt vaak het besluit, dat tweemans- tot een eenmans bedrijf overgaat. Dit nu vond spreker onjuist want dan komt er, om wat te noemen, van verkorting van de arbeids tijd helemaal niets terecht. Het zou juister zijn, dan een man meer op het bedrijf aan te trekken en de heer "iesen meende dat die zijn rendement m opleveren. Voorts werden nog adviezen gegeven /er arbeidsbesparing Door soms kleine verbouwingen, verharden van erven men tot een rationeler werk wijze komen en overbodig werk ver mijden. Spreker wees cr op dat men hiermee wellicht bepaalde tradities zou doorbreken, maar men zou daar stellig genoegen van beleven. Kerstwijding in Alphen ALPHEN Het bericht, dat wij dins dag plaatsten over de Kerstwijding be hoeft wel enige aanvulling. Men zond namelijk een programma voor don derdagavond, maar. zoals gewoonlijk, worden weer twee avonden gegeven; de eerste is op woensdag. Voor hen, die zich het laatste jaar in onze gemeente gevestigd hebben, zij meegedeeld, dat Alphen aan den Rijn in de veelheid van kerstwijdingen, door allerlei verenigin gen en clubs in eigen kring georgani seerd) vaak wat overtrokken!). deze twee avonden heeft als een gemeenschap pelijk zich bezinnen op het wonder van Bethlehem. Daartoe wordt de meditatie de ene avond door een hervormd, de andere avond door een gereformeerd predikant uitgesproken. Voorts is er veel samenzang. Vaste medewerkenden zlja het Hervormd Kerkkoor en Jongenskoor en de Chr. muziekvereniging „Arti et Religioni". Onze plaatsgenoten de so praan Janny Godthelp zal enkele liede ren zingen en Henny Wassenaar bespeelt het orgel. Jaarlijks komen er ruim vijf- en-twintighonderd bezoekers. Haagse politierech ter Alphenaar beboet na mishandeling DEN HAAG Het was een oude vete waarvoor een 42-jarige grondwerker uit Alphen aan den Rijn in de verdachten- bank bij de Haagse politierechter stond. „Hij heeft mij vroeger al eens mishan deld. Nu was ik hem voor," luidide zijn „Ik denk dat hij toen ook veroordeeld is," opperde de officier. „Maar dat heeft niets geholpen," ver klaarde verdachte. „En voor u ook niet," gaf de rechter terug. De ruzies met de buurman bleken onverminderd te zijn voortgezet en het was ditmaal weer op een mishandeling uitgedraaid. Overigens bleek wel, dat het min of meer een familie-aangelegen heid betrof. „Op die manier houden we hier wel een poosje werk," constateerde de officier. „Om er een eind aan te ma ken," eiste de officier naast de 75 boete of 15 dagen hechtenis ook nog twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar. De rechter veroordeelde overeenkom- Vogelpracht in Voorschoten VOORSCHOTEN De afdeling Leiden II van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers. houdt op zaterdag 14 en zon dag 15 december de dertiende tentoon stelling in het R.K. Bondsgebouw aan de Leidseweg 100. Tentoongesteld wor den zang- en kleurkanaries, tropische vogels, bastaarden, grote en kleine par kieten. De tentoonstelling is geopend zaterdag van 10 tot 22 uur en zondag van 9.30 tot 19 uur. Er zijn ongeveer 450 vogels te bewonderen, die door zes keur meesters in 30 klassen worden gekeurd. Voor de mooiste zijn 75 afdelingsprijzen ?n nog vele fraaie wissel- en ereprijzen (o.a. van ons blad) beschikbaar gesteld. De inzendingen zijn afkomstig van leden uit Leiden. Oegstgeest, Voorschoten, Zoe- 'erwoude en andere omliggende plaatsen. Voorschoter banen blijven nog dicht VOORSCHOTEN De banen van do ijsclubs aan de Rijndijk en de Boerhaave- iaan zijn nog niet geopend en het ziet er •liet naar uit, dat daar binnenkort ge schaatst zal kunnen worden. Wij hebben bij de desbetreffende besturen naar de oorzaak van, deze voor vele schaatslief hebbers wel zeer teleurstellende ervaring ïavraag gedaan. Het is ons gebleken, dat deze besturen ;een blaam treft. Nog tijdens de laatst gehouden jaarvergadering van de ijsclub .Voorschoten" kon op een desbetreffende vraag worden meegedeeld, dat de ge meente had toegezegd ervoor te zullen zorgen, dat de baan op 1 december onder water zou worden gezet. Nu blykt even wel. dat de gemeente nog diverse voor zieningen moet treffen. Men vraagt zich nu toch wel af. waarom met het treffen van die voorzieningen zo lang moest wor telt gewacht, temeer omdat de ervaringen op dit punt vorig jaar ook al niet aan- Adventsconcert te Li5.se wordt vrijdag gegeven LISSE Het Adventsconcert van Wim van der Panne in de Chr. Geref. kerk wordt niet op donderdag (heden* maar Vrijdag (13 december) gegeven, LISSE De amateurfotografenvereni- ging „Bollenstreek" komt vrijdag 13 de cember om acht uur in de filmzaal van het Lab. voor Bloembollenonderzoek te Lisse bijeen. LISSE De postduivenvereniging „De Luchtklievers" houdt een tentoonstelling die zaterdagmiddag om vijf uur zal wor den geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9