Oehoeroe is nu voor Kenya aangebroken V Verleden is zo goed als vergeten Schakel Ver. Naties in bij controle op kernwapens Rusk wil geen gesprek niet president De Gaulle WILLEM II fantastica 29* /ft een. daafce Ky, Kenia Afrika's 34ste staat Donar en Indra DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 Enkele dagen na Zanzibar van enorme tegenstellingen, met witte stranden, omzoomd met ranke wuiven de palmen, naast kronkelende steegjes met ondeugdelijke woningen. Over een afstand van nog geen honderd meter kan het panorama veranderen van slui merende meren en ruisende branding in broeierige kamers, waar ventilators aan de plafonds draaien, zonder ech ter enige verkoeling te brengen, ter wijl de geluiden van het oerwoud bin nendringen. Partijen (Van een onzer redacteuren) HET is vandaag feest in Kenya. Oehoeroe is einde. Hjk aangebroken voor de ruim acht miljoen mensen, die dit gebied in Afrika bevolken. Oehoeroe. Vrijheid. Feest. De Britse Union Jack zal worden gestreken. De zwart-rood-groe- ne vlag van het onafhankelijke Kenya wordt gehesen. De meest welvarende Britse kolo nie in Oost-Afrika staat nu op eigen benen. Gelukkig zijn de terreur van de Mau Mau en de t bijzonder hardhandige onder- drukking daarvan door de Jomo Kenyatta, een bestrijder van „raumr Britse strijdkrachten zo goed de Britten, nu premier pan Kenya. hoogheid-. werd aangesproken, als vergeten. En de bevolking »n vroeger dagen. ..majesteit" geworden, van Kenya zal dan ook naar verwachting 'haar onafhanke lijkheid goed voorbereid en met waardigheid aanvaarden. Zowel de regering als de op positie heeft de wens uitgespro ken, dat Kenya deel zal uitma ken van het (Britse) Gemene best. De ontwikkeling van Zanzibar in de richting van de onafhankelijkheid is voor Afrikaanse begrippen althans vreedzaam verlopen, met uitzondering van ongeregeldheden van twee iaar ge leden. De Nationale partij (ZNP). die door Arabieren en Afrikanen wordt ge leid, schijnt hetzelfde politieke pro gramma te hebben als de Afri-Sjirazi- partij van de oppositie, gevormd door Afrikanen en mensen met Afrikaans en Perzisch bloed. Het enige verschil ligt in de persoon, die volgens hen capabel is om deze politiek uit te voeren. De ZNP wordt over het algemeen als iso lationistisch en conservatief-nationalis- tisch beschouwd. De andere partij zou meer weg hebben van de panafrikaan- se organisaties in vele andere Afrikaan se landen. Sultan Seyyd Jamsjid. die onder het Britse bestuur met ..zijne krachten op de arbeidsmarkt bij en er Zanzibar produceert voornamelijk zullen zich ongetwijfeld spanningen kruidnagelen. Daar de teelt ervan prak tisch geen zorgen met zich brengt, kan de mannelijke bevolking van het eiland het grootste deel van de dag doorbren- Sen met nietsdoen. De mannen hoeven OUIllUl'i maar weinig moeite te doen om een maal per jaar de oogst binnen te halen. Er zijn pogingen gedaan, de economie van het land veelzijdiger te maken, maar niemand is erg enthousiast het werk, dat ervoor moet worden zet. Tengevolge hiervan blijft de e< mie sukkelen door een te grote eenzij digheid. En Zanzibar zal dan ook 3 lopig nog sterk afhankelijk blijven Britse financiële steun. Het zal deel uit maken van het (Britse) Gemenebest Sommige blanke kolonisten zullen het land verlaten, behoorlijk schadeloos ge steld door de Britse regering voor hun door de autoriteiten van Kenya genaas te eigendommen. Velen zijn echter van plan te blijven en af te wachten, hoe de toekomst zich ontwikkelt. Er heerst geen vrees, geen spanning, in verband met de verkrijging van onafhankelijk heid. Kenya vormt tot dusver nog een gunstige uitzondering. Het wordt be schouwd als de meest ontwikkelde en meest gemoderniseerde onder de vroe gere Afrikaanse bezittingen van Enge land. Een stad als Nairobi vindt zo zeggen kenners van Afrika nauwe lijks haar weerga op het Afrikaanse Problemen Toch zijn er enkele problemen, die als ze niet worden opgelost het even wicht in de nieuwe samenleving van Kenya kunnen verstoren. Het voornaam ste vraagstuk is het diepgewortelde stambewustzijn. de grondslag van het politieke leven van het land. De Ki- koejoe s en de Loeo's beheersen Afrikaanse nationale unie (Kanoe), die de belangrijkste partij van het land is en waarvan premier Jomo Kenyatta de „brandende speer") de leider is. Kenyatta is een Kikoejoe, Oginga Odin- ga en Tom Mboya, twee leidende tionalistische ministers, zijn Loeo's. ue verscheidene tientallen kleinere stam men zijn de Kikoejoe's en de Loeo's vijandig gezind. Als hun leiders besluiten, een politie ke stammenoorlog tegen de regering te beginnen kan Kenya In moeilijkheden komen, omdat de belde overheersende stammen de minderheid van de Afri kaanse bevolking van Kenya vertegen woordigen. Op internationaal terrein is het be langrijkste probleem van Kenya, dat het naburige Somali aanspraak maakt op zijn noordoostelijke gebieden. De laatste weken hebben Somali-terroris- ten het de militaire en politie-autoritei- ten in het gebied erg lastig gemaakt en .de regering in Nairobi gedwongen, de militaire garnizoenen te versterken. Kenya zal geen centimeter van zijn ge bied prijsgeven. Somali eist een volks stemming tot zelfbeschikking in dit ge bied. waar 150.000 Somali's wonen. Pre mier Kenyatta zal met Ethiopië (dat ook moeilijkheden met de Somali's heeft) een verdedigingsverdrag sluiten. Waarnemers zijn van mening, dat de toestand nog zal verergeren, maar dat de drie landen liever zullen onderhan delen, dan zich in een grensoorlog van terreur en guerrilla te storten. Dit neemt niet weg, dat Somali een gevaar lijke koers is Ingeslagen, sinds het wa pens van de Sowjetunic ging betrekken.. Zanzibar De mogelijkheid is voorts niet uit gesloten, dat er nauwere samenwerking tot stand wordt gebracht tussen Kenya, Tanganjika. Oeganda en Zanzibar, welk laatste gebied enkele dagen geleden afhankelijk is geworden. Er is al e gesproken over de vorming van ostafrikaanse federatie. Tanganjika Oeganda zijn al enige tijd onafhanke lijk. Zanzibar is het dinsdag jl. gewor den. Dit specerijeneiland vormde met het zustereiland Pamba een Brits pro tectoraat. Het heeft een bevolking van 300.000 zielen. Zanzibar is een gebied Butler bij de muur IVA in Bonn besprekingen te hebben gevoerd, bezocht de Britse minister van buitenlandse zaken Butler gisteren West- Berlijn. Geruime tijd vertoefde hij op de Potsdamer Platz bij de muur, die de stad in tweeën deelt. Bezuinigingsplannen van Mcnamara De Amerikaanse minister van defensie, Robert Mcnamara, heeft besloten ruim 30 bases en andere militaire Installaties in 16 staten van de VS te sluiten, waar door 75.000 burgerambtenaren overbodig zouden worden. Alleen al In de staat New York zouden al 11.000 mensen zon der werk komen. Dit is gisteren meegedeeld door Alexander Pirnie, lid van de commissie voor de strijdkrachten uit het Huis van Afgevaardigden. Volgens hem had de onderminister van defensie. Gilpatrick, dit meegedeeld op een bijeenkomst van een aantal Newyorkse leden van genoem de commissie. Nobelprijswinnaar prof. Pauling: Professor Linus Pauling, win- Als het plan wordt doorgezet kunnen Nkroemah ontslaat rechter die minister vrijsprak President Nkroemah van Ghana heeft gisteren sir Arkoe Korsah als opper rechter ontslagen. Voor het ontslag werd geen reden genoemd. Sir Arkoe was voorzitter van een spe ciale rechtbank, die twee dagen geleden drie personen vrijsprak die waren be schuldigd van verraad en samenzwe ring. Twee anderen, een voormalig parlementslid van de oppositie en een ex-ambtenaar, werden ter dood veroor deeld. Vrijgesproken werden toen de ex-ml- nister van buitenlandse zaken. Ako Adjei, ex-minister van voorlichting Ta- wiah Adamafio en H Coffie Crabbe. secretaris van de regerende conventie- volkspartij. Twee mannen hebben als kerstmannetjes vermomd een overval gepleegd bij de Alpine State Bank in Rockford en zijn met een buit van eventjes 40.000 dol lar (ruim 144.000 gulden) er vandoor gegaan. Volgens een hulpkassier haalde het twee tal de kassa's leeg en vluchtte in een wagen, zonder te proberen de grote kluis te kraken. Tien ernployé's en vier klanten werden in de kluis opgesloten. Zij werden na ongeveer 10 minuten bevrijd, omdat de naar van de Nobelprijs-1962 voor de vrede, heeft in een rede te Oslo aangedrongen op het onder toezicht stellen van de voorraden kernwapens. Volgens het door hem voorgestelde controlesysteem zou den de kernwapens alleen mogen worden gebruikt met toestemming van de betrokken nationale rege ring en van de Verenigde Naties. Een kleine stap in de richting van dit voorstel, bijvoorbeeld de toelating van V.N.-waarnemers tot controle- stations van de kernmogendheden, zou de kans op een oorlog al aan zienlijk verkleinen, aldus Pauling. kOSRAM Bonn verontwaardigd over houding Spaak De uitlating van de Belgische minis ter van buitenlandse zaken Spaak na zijn terugkeer uit Warschau, dat hij thans een andere kijk heeft op de Duits- Poolse betrekkingen, heeft in Bonn ver wondering gewekt. Verontwaardigd was de Westduitse regering echter over het feit dat ter gelegenheid van het be zoek van Spaak in Warschau de Belgi sche ambassadeur een receptie gaf. waarbij wel dc Oostduitse ambassadeur was uitgenodigd, maar niet de leider van de Westduitse handelsmissie. De Westduitse regering zal hierover een protest indienen bij de Belgische re gering. Gevaar In zuiver politieke zin lijkt het twee partijenstelsel aan betekenis te verlie zen. Belangrijke leden van de Afrikaan se democratische unie van Kenya (de Kadoet verlaten de gelederen van de ze partij en gaan over naar de Kanoe. De meerderheid van deze (regerings-) partij in het Lagerhuis van het parle ment zal wellicht binnenkort nog gro ter worden. Dit moet wellicht worden betreurd, omdat ook in Kenya het ge vaar op de loer zou kunnen liggen, dat er een eenpartijstelsel komt, met alle bezwaren, die daaraan verbonden zijn Het overlopen van politieke leiders naar de Kanoe is verklaarbaar. De partij van Kenyatta heeft de meerderheid in het Lagerhuis en dus ook de macht. Het Is niet aantrekkelijk om in dergelijke omstandigheden deel van de oppositie uit te maken. Daar om zullen velen gedacht hebben, dat het beter was nog voor de dag van de onafhankelijkheids verwerving over te stappen. Spanningen NAVO-ministers naar Parijs dan willen wij het beste proeven: louter lichte geurigheid Volgende week zal de Navo- ministerraad in Parijs bijeenkomen om grondig na te gaan hoe de hou ding van de Navo moet zijn tegen over een niet-aanvalsverdrag tus sen Oost en West. Amerika zal hierbij zijn vertegenwoordigd door minister van buitenlandse zaken Rusk, en de ministers Douglas Dillon en Robert McNamara, resp. van Financiën en Defensie. Een woordvoerder van het State De partment in Washington deelde mee dat Rusk na de vergadering geen besprekingen zou hebben met de Franse president De Gaulle, maar rechtstreeks naar Londen izou vliegen om met de Britse pre mier Sir Alec Douglas-Home van [gedachten te wisselen. De Gaulle heeft gisteren te ver staan gegeven dat hij niet van ge dachten veranderd is ten aanzien van het organiseren van een nucleai re ontwapeningsconferentie. Uit Washington wordt vernomen dat de Russische minister van bui tenlandse zaken. Andrei Gromiko, een nieuw voorstel zou hebben ge daan aan zijn Amerikaanse collega Rusk, voor een niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West. dat zich zou moeten uitstrekken tot West-Berlijn. Dit voorstel, dat volgens een woord voerder een informeel karakter zou hebben, is voor het Westen even onaantrekkelijk als het oude Russi sche voorstel voor een niet-aan valsverdrag tussen de landen van de Navo en die van het pact van Warschau, omdat de Russen altijd maatregelen kunnen nemen ter on dermijning van de positie van het Westen in Bei lijn zonder direct hun toevlucht te hoeven nemen tot mi litaire agressie. de Amerikaanse kernwapens alleen worden gebruikt met toestemming zowel de Amerikaanse regering als de Verenigde Naties, Russische kernwapens alleen met toestemming van de Russische regering en van de V.N., enz. enz., zo verduidelijkte hij. De vernietiging van de bestaande oorraden kernwapens kan volgens professor Pauling pas over enkele ja ren, „misschien tientallen jaren", wor den tegemoetgezien. Kwaadwilligen Een andere stap die onmiddellijk kan worden genomen, ziet Pauling in het stopzetten van de huidige programma's inzake ontwikkeling van methoden voor biologische en chemische oorlogsvoe- Het „afschuwelijke vooruitzicht", dat e een of andere groep kwaadwillige lieden, „mogelijk in een der kleinere landen", dergelijke geheimen m handen krijgt en een aanval ontketent, kan al leen worden uitgebannen door een al gemene overeenkomst inzake stopzet ting van het speurwerk naar en de ont wikkeling van zulke wapens. Overigens gelooft professor Pauling niet, dat de Sowjetunie en de Verenig de Staten belangrijke ontwapeningstap pen zullen doen zolang China „die potentieel grote kernmogendheid" zich niet bereid toont, een ontwape ningsovereenkomst te ondertekenen. Mancroft keert niet terug Lord Mancroft heeft geweigerd terug te keren in het bestuur van de Britse verzekeringsmaatschappij „Norwich Afgelopen dinsdag was hij uitgeno digd zijn plaats als directeur opnieuw in nadat hij vorige week zijn Tsjoe En-Iai ook naar Albanië Premier Tsjoe En-Iai van commu nistisch China zal zijn binnenkort te houden rondreis door negen Afri kaanse staten onderbreken voor een bezoek aan Albanië, China's enige bondgenoot in Europa. Tsjoe's reis zal zes weken duren en behalve Albanië bezoekt hij de VAR. Al gerije. Marokko. Ghana, Mali. Guinee, Tanganjika, Oeganda en Somali. In fe bruari zal de Chinese premier een be zoek brengen aan Pakistan. China heeft gisteren de oproep premier Chroesjtsjef -om de openbare polemiek tussen de twee landen te staken, van de hand gewezen. Volgens de Chinezen is de oproep van Chroesjt sjef een taktischc zet. die erop wijst dat hij en de zijnen zich zorgen maken over de steeds openlijker aanvallen op zijn politiek en leiding. Chroesjtsjef zelf gaat overigens ook op reis. zo heeft ste tijd wordt doorgevoerd. Het strekt tot het geleidelijk opkopen van de meeste Europese boerderijen (met medewerking van Engeland) om deze te veranderen in kleine pachthoeven voor Afrikaanse gezinnen. Een gebied zal evenwel uitsluitend worden gereser-1 veerd voor grote permanente pacht- boerderijen. Hoewel sommige blanke kolonisten een aanzienlijke daling van de landbouwproduktie voorspellen, ho pen de landbouwdeskundigen van Ke nya. dat de uitvoer nog kon worden opgevoerd. De snelle groei van de bevolking kan echter ook roet in bet eten gooien. Elk jaar komen er tienduizenden Jonge I I De gemeenteraad van New York heeft besloten het vliegveld Idlewild om te dopen als eerbe wijs aan wijlen presi dent Kennedy. Deze maatregel, die gisteren met algemene stemmen werd goedgekeurd, is naar men aanneemt de eerste plaatselijke wet die ooit door de gebelo raad is gesteund. Het is zeker dat burgemeester Robert F. Wagner de wet zal ondertekenen. Idlewild zal voortaan de John F. Kennedy Inter national Airport heten. De Japanse telefoon maatschappij is bevoegd op verzoek van de politie te trachten dc oorsprong van telefonische „bedrei gingen" op te sporen en de stem van degene die dc bedreigingen uit spreekt op de band op te nemen, aldus gisteren een Japanse regerings verklaring. Een derge lijk onderzoek is alleen toegestaan als er sprake is van opsporing van misdadigers. I Generaal-majoor Ste- phan Mikoyan, zoon van de Russische eerste vl- ce-premier, Is onder scheiden als „verdleriste- lijk invlieger van Rus land". Stephan Mikoyan is 40 jaar. I Zuid-Korca en het Va- tlkaan hebben besloten diplomatieke betrekkin gen aan te gaan. Het Va- tikaan zal zijn vertegen woordigd door een inter nuntius en Zuid-Korca door een gevolmachtigd minister. I Japan verwacht dit seizoen 480.000 a 600.000 barrels walvistraan te brengen, (een barrel is ongeveer 159 liter). Dit Dc makelaarsfirma deelde voorts mee dat de prijzen vast zijn en zich rond de 80 a 82 pond (800 a 820 gulden) per ton bewegen. Het Japanse transport schip „Tota" zal in de eerste week van januari in Rotterdam aankomen met 20.000 barrels traan. Een deel hiervan is gekocht door een West duitse makelaar. De rest wordt In Rotterdam op geslagen. tenlandse zaken, Richard Butler, ge brand zijn op een ontmoeting met zijn Russische collega, Gromiko. Butler heeft Gromiko een brief geschreven, waarin hij vraagt of er kans bestaat op een bijeenkomst van hem en Gromi ko. De Britse regering zou haar polsin gen omtrent de verdere bedoelingen van de Russische regering, na de tot standkoming van het kernstopakkoord, wensen voort te zetten. Men gelooft dat minister Butler zijn Russische collega wil ontmoeten op de in januari te her vatten ontwapeningsconferentie in Ge- nève. Hij wil deze conferentie bijwonen, zelfs al zouden zijn buitenlandse ambt genoten wegblijven. Butler heeft gisteren voor het eerst van zijn leven een kijkje genomen bij j de Berlijnse muur. Hij verklaarde dat; het een zeer schokkende ervaring voor hem was geweest. Butler bracht een bezoek aan West-Duitsland voor be sprekingen met de regeringsleiders van de Bondsrepubliek. Hij is inmiddels weer naar zijn land teruggekeerd. Kenia is vandaag een minuut na middernacht onafhankelijk geworden na 68 jaar Brits bestuur. Als hoogtepunt van de feestelijkheden in het stadion van de hoofdstad, Nai robi, werd toen onder donderend ge juich de „Union Jack" gestreken en kwam daarvoor in de plaats de nieu we zwart-groen-rood-witte vlag van Ke nia in top. Kenia wordt later op de dag formeel Afrika's 34-ste onafhanke lijke staat, als de hertog van Edin burgh premier Jomo Kenjatta de con stitutionele onafhankelijkheidsoorkonden overhandigt. Duizenden mensen sloegen in de uran voorafgaande aan de ceremonie van het vlaghijsen in het stadion geboeid en enthousiast een groot folkloristisch dansfeest gade. waaraan ongeveer 1200 Afrikaanse dansers en ook artiesten uit Azië meewerkten. De straten van de hoofdstad zagen zwart van de mensen. Het was een zingende, dansende, jui chende en met vlaggen zwaaiende me nigte en alle verkeer was dan ook on mogelijk. Premier Jomo Kenjatta kwam een halfuur later in het stadion aan dan de bedoeling was en ook prins Philip was niet op tijd. Zijn auto liep niet ver van het stadion in de menig te vast en hij moest te voet de rest van de weg afleggen. In de officiële loge van het stadion bevonden zich onder anderen drie Mau- Mau-generaals in gala-uniform. Een van hen. generaal-majoor Kioekia. sprak er zijn blijdschap over uit. dat het land ..nu toch eindelijk een eigen vlag heeft". Hij merkte op. dat hij zijn huidige rang had bereikt na. op zijn eentje gedurende zijn deelneming aan de ondergrondse strijd 34 personen te hebben gedood. De Veiligheidsraad kwam vandaag bij een om dc verzoeken van Zanzibar en Kenya om toelating tot de Verenigde Naties te behandelen. Zanzibar is dins dag onafhankelijk geworden en Kenya i „onverwijld de datum vast te stellen voor de onafhankelijkheid van Brits- Guyana in overeenstemming met het verlangen van de bevolking van dit ge- ontslag had aangeboden omdat Arabi sche klanten druk op de maatschappij uitoefenden vanwege de Joodse afkomst van lord Mancroft. In een brief aan sir Robert Bighold, de president-directeur van de maat schappij, schrijft lord Mancroft te me nen dat zijn terugkeer de werkverhou ding in het bedrijf niet ten goede zal komen. Hij is er van overtuigd dat de bedoelingen van het verzoek om deel uit te maken van de directie wel in binnen- als buitenland zullen worden begrepen." Erhard: geleerden niet meer naar buitenland Bondskanselier Erhard heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken op dracht gegeven middelen te beramen om Westduitse geleerden te verhinderen in het buitenland aan de ontwikkeling van wapens voor massavernietiging te werken. Met de fractievoorzitters van de drie grote partijen zal minister Hoecherl be palingen opstellen voor beperking van de geldigheid van paspoorten om het gewenste doel te bereiken. Ruwe handen Schrale huid De gevolmachtigde ambassadeur in de Kongolese hoofdstad Leopoldstad. mr. W. G. Zeylstra, is tevens benoemd tot gevolmachtigd ambassadeur in de re publieken Kameroen, Gabon en Tsjaad. De gezant bij het Laotiaanse hof mr. A. F. Calkoen zal binnenkort worden benoemd tot ambassadeur bij dit hof. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, is benoemd tot voorzitter van de Rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Nederlandse taaL Hij volgt in deze func tie wijlen dr. L. G Kortenhorst op. 18 januari a s. is het precies honderd jaar geleden dat met de werkzaamheden voor het woordenboek werd begonnen. FARVERFEST: vloerkleed met zéér hoge pool. vachtzacht, 17 tinten, effen of gedessineerd. weliswaar veel lawaai, destijds toch als een vriend beschouwd, op w bouwen in tijden van Hij beantwoordt aar i god Donar, die ar werd gebeelde Indische god Indra, aan araebtig wie ongeveer een kwart van de hym- wic zij konden nen van de Rgveda gewijd zijn! Zij moeilijkheden, die warm lopen voor alles wat uit de Westger- het oude Indië stamt, zuilen hier- uiteraard niet verbaasd s eenmaal per week op donderdag gedenken, zo- De Indische cultuur is immers zo alle aanleiding Is de kennis making wat te verdiepen. Thor. of Donar dan, ls het toon beeld van mannelijke kracht veel onder dan de Noordeuropese, zodat Indra, geplaatst naast Thor. de Indruk moet wekken als werd hoogontwikkelde edelman wordt voorgesteld met rode baard achterlijke polderjongen vergeleken, en de alles verpletterende hamer Laten we Iedereen In dit opzicht flie na een worp weer naar zijn uit- gerust mogen stellen. De lompe Thor gangspunt terug- Is In alle opzirhten keert. Hierbij moet vorm denken, doch liever aan de blik semstraal die hier mee bedoeld zal zijn en waarvan de hamervorm de don der en het geweld symboliseert. Deze nogal i t de Indische In dra te vergelijken. Ook Indra personi fieert alles wat kracht en geweid Is. ook hU bestrijdt de demonen, brengt re gen en schenkt vruchtbaarheid aan de bodem. De over eenstemming van de Europese Thor Thor. werd des- en de Indische Indra stemt tot in de tijds te Trondhjem afgebeeld met kleinste details overeen, zelfs in de TOCH IS HET ZO* door bokken getrokken wagen zwelgpartijen die ten bijeen, kunnen ons geen indruk de figuren één Indogermaai heid als grondslag kan worden genomen. Indra slingert weliswaar i van zijn buitensporige zijn vlammende speer, terwijl Thor eetlust. Desondanks was zijn hamer smijt, maar enig wezen knaap steeds he- lijk verschil ligt hierin niet, want ook die vlammende speer impliceert drink- deze onbehouw reid de wereld der goden tegen demonische machten te de bliksem. Nu het mensenleven, ten Bovendien gaf hij dc boeren re bij herhaling de Oudindi- ngen hebben genoemd, moe- toch ook eens spreken het verwonderlijke geheugen dat de toonde hij ook in geestelijke za ken zijn mannetje te staan. En toch, hoe lomp moet deze, per

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5