e Nieuwe Leidse Coiiraimt PvdA: Geen vertrouwen in minister Strauss kan nu voor rechter bij Erhard houdt het been nog stijf Gebrek POLITIEK FEIT VAN BETEKENIS, VINDT SCHMELZER aan planning defensie? Nederland rookt meest van alle E.E.G.-landen Raul) krijgt 9 maanden cel Oud-president Heuss ziek BP-Hovercraft stuk naar huis Commentaren Aardverschuiving in Quebec: vier doden Gezonken Westland Producer gelicht DE Half miljoen treinroof in telefooncel gevonden Donderdag 12 december 116:1.1 lata jaargang r" CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD Lichte vorst Opklaringen ail hter an daar ook lichte sneeuw. Langs de waddenkust to4 krachtig of hard toenemende noordoos- telijke Mind met temperaturen om he* vriespunt. Elders matige tot krachtige noordoostelijke wind met overwegend lichte vorst. (Zie vervolg pagina E9f Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 W Abonnementsprijzen 3,15, p.kw. 9.45 Klachtendienst bezorging 18 de minister te stemmen slechts wil laten uitkomen, dat ze „een persoons wisseling en daarmee een beleidswijzi ging voorstaat". Van een afbreuk doen de nationale zaak is in geen enkel opzicht sprake. Integendeel, de P.v.d.A.- oppositle acht het juist een goede en nationale zaak om eerlijke kritiek te leveren. De (niet onhandige) pogingen de communist Bakker om overeen komst te ontdekken tussen zijn kritiek ie van de P.v.d.A., wees de heer Kranenburg dan ook met grote stellig heid van de hand. Twijfels N.V. N.V. r 20 (Van onze parlementsredactie) TNE PjV.d.A.-fractie dn de Tweede Kamer heeft geen enkel vertrouwen in minister De Jong en zijn beleid. Ze heeft dit gisteravond onomwon den tot uiting gebracht door aan het eind van het Kamerdebat over de defensiebegroting 1964 te laten aanteken, dat ze geacht wenst te worden tegen de begrotingspost voor het salaris van de minister (f 60.500) te heb ben gestemd. Eenzelfde aantekening verlangden ook P.S.P. en C.P.N., maar in tegenstelling tot deze fracties stemde de P.v.d.A. niet tegen de hele be groting. De overige partijen hadden er geen behoefte aan minister De Jong 'beentje te lichten. Weliswaar ver klaarde V.V.D.-aanvoerder mr. Geertsema, dat er in zijn fractie nog al wat twijfel heerst over de juist heid van het reorganisatiebeleid, maar hij wilde de minister niet temin een eerlijke kans geven. Dat had hij trouwens eind oktober bij de interpellatie-Wierda (soc.) al verklaard. De Kamer aanvaardde de begroting zondef- hoofdelijke stem ming. P.v.d.A.-woordvoerder kol. Wierda motiveerde waarom zijn fractie tegen de salarispost voor de minister meen de te moeten stemmen. „Wij hebben, zo zei hij, „niet die mate van vei trouwen in de bewindsman die wij voor een zo belangrijke post nodig achten." Hij baseerde deze uitspraak op twee overwegingen: de ondeugde lijke cijfers van de begroting („wc zullen financieel nog geruime tijd in de mist varen") en het gebrek aar planning, de desintegratie en de ver spilling, die, naar de P.v.d.A. vreest, het gevolg zullen zijn van de nieuwe organisatie van het departement. Uitdrukkelijk verklaarde de heer Wier- da, dat zijn fractie niet tegen de begro ting wil stemmen, omdat dit een ver keerde indruk zou wekken. „Wij zijn bereid offers te brengen voor de weste lijke verdediging en daarom zullen we onze stem niet aan de begroting onit- j houden, wat overigens niet betekent dat we vertrouwen hbben in de minister, aldus de socialistische spreker. Deze verklaring lokte de gloednieuw K.V.P.-fractieleider drs. Schmelzer naa het spreekgestoelte. Hij herinnerde er aan, dat onze defensie de afgelopen acht tien jaar steeds een bij uitstek nationale zaak is geweest, die in ons volksbestaan een zo breed mogelijke steun genoot, ook van de kant van de socialisten. Dat de P.v.d.A. nu zo duidelijk blijk geeft van gebrek aan vertrouwen in de nister van defensie door tegen diens larispost te stemmen, noemde de heer Schmelzer „de eerste gebeurtenis deze aard na de oorlog". „De P.v.d.A. heeft aan het defensiebe leid steeds haar steun toegezeg niet gebeurt overigens in milde is een politiek feit van bete kenis." Drs. Schmelzer gaf dan uiting aan zijn „verwondering en ont stemming" over de socialistische Hij waardeerde overigens de mildheid an de P.v.d.A. om alleen tegen het sala- s van de minister en niet tegen de hele begroting te stemmen. Deze mildheid deed hem hopen, dat de P.v.d.A. ii toekomst zoveel nationaal besef zal ten op te brengen, dat ze bij een slagen van het beleid van minister De Jong daaraan alsnog hun steun zullen geven. Niet gelukkig Drs. Schmelzers maidenspeech als fractieleider was niet zo gelukkig. Hij had in dit verband de termen „nationale zaak" en „nationaal besef" beter achterwege kunnen laten. Zijn eigen partij heeft destijds de c.h. mi nister van oorlog mr. Schokking en enkele jaren later de socialistische staatssecretaris van defensie mr. Kra nenburg tot heengaan gedwongen. Deed de K.V.P. daarmee tekort aan de nationale zaak? Niemand heeft dit ook maar in de verste verte durven be- Mr. Kranenburg, nu Kamerlid, her innerde zich gisteravond ongetwijfeld zijn val in 1958 toen hij het woord vroeg om drs. Schmelzer van repliek te dienen Hij stelde nadrukkelijk, dat zijn fractie met haar besluit om tegen het salaris De voorzitter van de WD-fractie mr. Geertsema memoreerde dat hij eind oktober bij de interpellatie-Wierda (soc.) minister De Jong „the benefit of the doubt" had gegeven voor wat betreft de verticale opzet van dien departement. Na het defensiedebat van deze week moest de heer Geertsema meedelen, dat er in zijn fractie nog steeds lichte tot zeer ernstige twijels bestaan over de juistheid van de ministeriële beslissin gen. „Wij weten." zo zei hij, „op dit ogenblik nog niet of de koers van het defensie-schip zodanig is dat dit vaar tuig de veilige haven kan bereiken. Dat dienen wij af te wachten." Voor vervolg zie pagina 11 De 62-jarige mevrouw A. Harkema uit Amsterdam is gisteravond in het zieken huis in Amsterdam overleden aai zware verwondingen die zij 's middags bij een aanrijding had opgelopen. Aan de hand van een agent van de veiligheidsdienst staan Caroline en John, de kinderen van wijlen Amerikaanse president Kennedy, op de roltrap van de luchthaven Dulles hij Washington. De twee kinderen namen op het vliegveld afscheid van éen tante, mevrouw Peter Lawford en haar dochter. Niet gebonden aan 31 december "DONDSKANSELIER Erhard weigert de datum van 31 december te aanvaarden als uiterste termijn vool het hereiken van overeenstemming over een gemeenschappelijk land bouwbeleid van de EEG. Volgens het verdrag van Rome behoeft dat pas eind 1969 het geval te zijn. Generaal De Gaulle baseert zijn eisen ten on rechte op een EEG-besluit van 9 mei jl., waarin werd gezegd dat een ge meenschappelijk EEG-standpunt ten aanzien van de Kennedy-ronde moet worden vastgesteld. Zoals men weet heeft De Gaulle de 31ste december als uiterste termijn In één oogopslag Atheïsten in Bjesteyl preek ten kerk leeg pag. 2 Open gesprek met Zuid- Afrika gevraagd pag. 2 Oehoeroe in Kenya! pag. 5 Rusk praat niet met De Gaulle pag. 5 Groei van de Randstad nog in bedwang pag. 13 Zijlstra bedoelde vakbewe ging niet pag. 15 Ook in Engeland veel rokende vrouwen NEDERLAND staat aan de top wanneer het gaat om het roken. Wij roken meer dan de inwoners van de andere Euromarktlanden; we ro ken zelfs meer dan de Engelsen. Dit blijkt uit het grote marktonderzoek, dat Reader's Digest in de zes EEG- landen en in Engeland heeft laten houden, over de rookgewoonten van personen van 21 jaar en ouder. De Fransen en Italianen zijn de meest gematigde rokers De West duitsers staan wat filtersigaretten be treft aan de kop. Van de 34 procent sigarettenrokers, roken er 28 procent filtersigaretten. De Britten en Luxemburgers komen mot. resp, 20 en 19 procent op de tweede en derde plaats. In Nederland wordt de filtersigaret hel minst gerookt. Als het om het pijproken gaat staan Nederland en België bovi aan. met 17 en 16 procent. In Italië rookt slechts vier procent pijp. De Italianen en Engelsen zijn tri wens ook zeer gematigde sigarenrokers. In beide landen is het percentage niet hoger dan vier procent. Daarna komen de Fransen met 12. de Luxemburgers Westduitsers met resp. 22 en 27 procent, en de Belgen met 35 procent. Nederland staat ver aan de top 45 procent Opmerkelijk is. dat Nederland Engeland wat het sigarettenroken betreft op hun hoge percentages komen (57 en 51 procent) doordat hier de vrouwen meer roken. Van de 63 procent vrij ge. regelde sigarettenrokers in ons land zijn het 32 procent gesteld en gedreigd, dat het niet be reiken vah overeenstemming" voor deze datum het einde van de EEG kan betekenen. In Bonn beschouwt men deze woorden van de Franse pre sident niet als een ultimatum. „Onze regering", aldus een Westduitse woordvoerder, „kan niet gedwongen worden, enigerlei beslissing te aam ir zij niet mee instemt." De Westduitse regering zal haar medewer king verlenen bij het regelen vai tarweprijzen voor het nieuwe sei: Zij liet echter weten, dat de graanprijzen niet verward moeten worden met gemeenschappelijk landbouwbeleid, de kern van het Frans-Duitse geschil 51-mt. Tegenover het verwijt, dat de West duitse regering de onderhandelingen vertraagt en daarmede ook overeen stemming onmogelijk maakt, verklaarde Westduitse woordvoerder: „Wie niel te aanvaarden eisen stelt ten aanzien van de verordeningen voor de landbouw markt, vertraagt de Kennedy-ronde." Met deze woorden zinspeelde hij op de jong- xn Frankrijk, dat de melkpre- de Duitse boeren moeten ver vallen. Men kan het in Brussel niet worden, als voor West-Duitsland onaanvaardbare eisen worden gesteld, zo meende de woordvoerder. Ook wat an dere zaken betreft, hielden de Duitsers gisteren tijdens het overleg in de minis terraad van de E.E.G. te Brussel het been stijf. i heeft Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, gepleit voor een politieke ge meenschap van de zes E.E.G.-landen er Engeland. Hij meent, dat het nog lang kan duren, voordat Engeland lid va E.E.G. zal M-orden en dat er dus alles te zeggen is, voorlopig twee al derlijke gemeenschappen naast elkaar te laten bestaan. Mishandeling rekruten De 22-jarige Westduitse voormalige onderofficier Hans Dieter Raub. die in Caiw terecht staat wegens mishande ling van rekruten, is gisteren veroor deeld tot een gevangenisstraf van achl maanden en betaling van de proces kosten. Raub is onderofficier geweest in de inmiddels ontbonden opleidings compagnie voor parachutisten in Na- Aan Raub was opzettelijke mishande ling en onmenswaardige behandeling ten laste gelegd. Tegen hem was een jaar gevangenisstraf geëist. Raub werd aangeklaagd nadat deze zomer een rekruuut, Gerd Trimborn, een uitputtende nachtmars, was o^ leden. Hij is de eerste van acht instruc teurs van het voormalige bataljon, die voor soortgelijke gebeuitenissen terecht moeten staan. De Westduitse minister van defensie, von Hassel, zei gisteren in het parlement naar aanleiding van het proces, dat hij maatregelen zal nemen ter voorkoming van herhaling van dergelijke misstanden Een harde soldatenopleiding achtte hij noodzakeijk, maar deze moet niet ont aarden in geestloos drillen gepaard aan chicanes, aldus minister von Hassel. Tijdens haar werkbezoek aan Limburg werd H.M. de Koningin gisteren voor het Sint Annage- sticht in Panheel verwelkomd door een erehaag van nonnen. Naast de Koningin de moeder overste, Gerontina. De West-Duitse oud-president Theodor Heuss, die drie maanden geleden een ge vaarlijke operatie overleefde, heeft moei lijkheden met de bloedsomloop, zo heeft |n zoon gisteren gezegd. Dr. Ernst Ludwig Heuss zei te geloven dat de verslechtering in de gezondheids toestand van zijn thans 79 jaar oude der te wijten is aan het koudere w Heuss werd bij de oprichting van bondsrepubliek tot president gekozen. Hij bekleedde de functie voor de maximum termijn van twee maal vijf jaar. In 1959 hij opgevolgd door Heinrich Lübke. Daarna heeft Heuss, een zeer populaire geleei-de, veel tijd besteed aan het schrij ven van boeken Cabot Lodge: ik wil geen j j president zijn J Henry Cabot Lodge heeft gewei- J gex-d zich kandidaat te stellen voor de voorverkiezingen van de Repu- blikeinse partij in het district Co- lumbia. waarin de hoofdstad Washington ligt Hij heeft ver- klaard geen kandidaat te willen zijn voor het presidentschap en c geen plannen te hebben om zich alsnog kandidaat te stellen. Lodge, die republikeins Senator voor de staat Massachuessetts is geweest en nu ambassadeur in e Zuid-Vietnam is, heeft geantwoord dat een dergelijke verklaring hem in een onjuiste positie zou brengen l J en dat hij daarom weigert. I In 1960 was Lodge kandidaat J voor het vice-premierschap. Nixon J en hij verloren de verkiezingen echter van John F. Kennedy en Lyndon B. Johnson. Onschendbaarheid opgeheven J}E WESTDUITSE BONDSDAG heeft gisteren met algemene stemmen de parlementaire onschendbaarheid de voorzitter van de Beierse chris telijke sociale unie (CSU), Franz-Jozef Strauss, vervallen verklaard. Ook ten aanzien van de sociaal-de mocratische afgevaardigden Hans Mer- ;n Gerhard Jahn werd een derge lijk besluit genomen. Strauss, die onder Adenauer minister xn defensie was, wordt ervan beschul digd tijdens de „Spiegel-affaire" van vorig jaar oktober op onwettige wijze de arrestatie van een medewerker van Dei- Spiegel, Konrad Ahlers, in Spanje te hebben bewex-kstelligd. Door het besluit van de bondsdag kan het openbaar mi nisterie Strauss op grond van ambtsmis bruik vervolgen. Ook de twee sociaal-democratische af gevaardigden waren bij de affaire met het Westduitse weekblad Der Spiegel be trokken. Ahlers was verantwoordelijk voor een artikel in het weekblad waarin kritiek werd geleverd op de herfstoefening „Fallex 62" van de NAVO en waarin mi litaire geheimen wei-den onthuld. Tijdens de actie van de toenmalige minister van defensie, Strauss, tegen het weekblad liet deze Ahlers, die in Spanje verbleef door de Spaanse politie arx-esteren over de grens zetten. De affaire leidde tot het aftreden van Strauss. De socialistische bondsdagafgevaardig den Merten en Jahn worden ervan be schuldigd militaire geheimen aan Der Spiegel te hebben verstrekt. Gisteren is een vaartuig van het type Hovercraft, dat zou worden ingeschakeld bij de exploratiewerkzaamheden van de British Petroleum Company op Schier monnikoog, zodanig beschadigd, dat het moet worden teruggezonden naar de fa briek in Engeland, om daar te worden gerepareerd. De B P wilde het vaartuig volgende week maandag in dienst stellen on te gebruiken voor het vervoer van per soneel en materiaal over de Waddenzee. CTEEKPROEVEN bij verschillende winkels hebben aangetoond, dat er dit jaar bijzonder goed voor Sin terklaas is gekocht". Beter dan de steekproeven zijn d« enquêtes die het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf bij een groot aantal winkels houdt. Uit de eigen opgaven van de winkeliers blijkt nu, dat er in okto ber heel wat meer is gekocht dan vorig jaar oktober. Voordat wij hier verder op in gaan, eerst de cijfers die zojuist bekend M-erden gemaakt. 14% schoenreparateurs kappers tabakszaken kantoorboekhandel 6% boekhandel 9% groente- en fruitw. 9% kruiden.bedieningsw. 7% kruiden, zelfbedien.w. 19% meubelzaken 14% banketbakkers 12% bakkers 8% melk- en zuivelM'. 10% parfumeriezaken 19% textielwinkels 17% huish.art.winkels 22% drogisterijen 14% slijterijen 14% goud- en zilv.w., juw. 30% Wij hebben de stijging 9% 9% 11% 11% 12% 13% 17% de geld- omzet genomen in oktober van dit jaar ten opzichte van oktober van vorig Jaar en de stijging in tien maanden van dit jaar t.o.v. tien maanden van vorig jaar. Wij zien dan in de eerste plaats, dat de geld- omzet in de eerste 10 maanden van dit jaar behoorlijk wat hoger ligt dan vorig jaar, een duideliik gevolg van grotere koopkracht. Slechts in enkele gevallen (bij de slagers, de groentewinkels, de banketbakkers, de hakkers, de melkwinkels en de slijters) soeelden prijsverhogingen een rol. Alleen de schoenreparateurs waren nog niet de slag te boven die de koude maanden januari en fe bruari hun hadden toegebracht. Hun omzet lag lager dan vorig jaar. In okfober is echter de omzet wel biizonder opgelonen, vooral in de winkels waar huishoudelijke artike len worden verkocht en bij de goud en zilveru'inkels alsmede de juwe liers. Wij zouden hier bijna van een koopragc kunnen spreken. Of de mensen dit allemaal uit liun inko men hebben kunnen doen, dan wel dat zij geld van de snaarbank hebben genomen, is moeilijk uit te maken. Een feit is dat er volop is gekocht. Of hier ook de vrees dat de prijzen volgend jaar veel hoger zullen zi.in van invloed is eeweest, weten wij niet. In verschillende gevallen kan dit inderdaad zo zijn geweest, maar beslist toch niet in alle gevallen. Daarvoor is de stijging toch te alge meen geweest. Wal hiervan ook zij, de winkeliers hebben goede zaken gedaan, hetgeen ook in volgende publikaties wel naar voren zal komen. bii nada) die drie huizen brug heeft meegesleurd huizen in de St. Lawrei gestort De aardverschuiving gat van 50 meter diep groot. Een vrachtauto wagen die langs den, stortten eri betonnen Rivier heeft n 130 hectare een personen- secondaire weg re- j meldde Gauthier. Enorm karwei in Theemsmonding (Van een onzer redacteuren) i van W. A. van den Taks bergingsbedrijf N.V. heb ben in Engeland een karwei verricht, dat daar groot opzien en grote be wondering heeft gewekt. Reeds een week. na het begin van de bergings werkzaamheden slaagden zij er in het Nederlandse kustvaartuig West- land Producer dat sinds 26 novem ber in de monding van de Theems bij Sheerness gezonken was, te lich- Het schip had een aanvaring gehad met het Panamese schip „Urania". De Westland Producer lag op een diepte van ongeveer 25 meter op een plaats, waar altijd een zeer sterke stroming staat en het tijverschil niet minder dan vijf meter is. Een belangrijke reden voor het ver krijgen van de bergingsopdracht was het feit. dat de bokken Arend en Condor van Van den Tak. die voor het karwei M-er den ingezet, in staat werden geacht de Westland Producer in een hijs aan de oppervlakte te brengen. HoeM-el aanvankelijk werd verwacht, dat het moeilijke karM-ei enkele M*eken zou vergen, z|jn hoofduitvoerder Z. W. S. Moerkerk en zijn mensen er in geslaagd het schip aan het wateroppervlak te doen De Britse politie heeft gisteren na de arrestatie van de vermoedelijke leider van de overval op de posttrein nog heel wat geld in de wacht kunnen slepen. De woning waar James, alias De Wezel, werd aangehouden, leverde na een grondig onderzoek ongeveer 12.000 pond (120.000 gulden) op. Nog meer geld werd tevoorschijn getoverd na een telefonische tip. In een telefooncel in het zuiden van Londen lagen zomaar'twee oude jute zakken dicht gebonden met een touwtje, met als inhoud maar liefst 50.000 pond (bijna een half miljoen gulden) in bankbiljetten van een en vijf pond. James blijft overigens hardnekkig ontkennen dat hij iets met de overval heeft uil te staan. Hij zei zich niet te herinneren waar hij de bewuste dag ge weest was, maar in ieder geval niet op de boerderij in Leatherslade, die de bende als schuilplaats heeft gebruikt. verschijnen. Toen het zover was, kon hel vaartuig naar binnen M-orden gebracht en op de lappelbank aan de grond wor. den gezet. Deze bank valt bij laag water droog en de scheuren, die de Westland Pro ducer heeft opgelopen, kunnen daar worden gedicht. Het bergingsvaartuig Dolfijn, dat vanaf het begin van de ope- ratie aanwezig is geM'eest, blijft voor de dichtingswerkzaamheden bij de West land Producex-, De bokken Arend en Condor worden nu zeeklaar gemaakt voor de thuisreis naar Rotterdam, die weer met sleepboten van L. Smit en Co*s Internationale Sleepdienst zal wor den uitgevoerd. Men verwacht, dat hel materieel vrijdag uit Engeland zal kun nen vertrekken. Amsterdam: Z.-Afrika krijgt ons tientje niet... Hoewel B. en W. van Amsterdam in hun memorie van antwoord gesteld had den het geen doeltreffende maatregel tc achten een tientje voor het lidmaatschap van de Zuidafrikaansc vereniging van de begroting 1964 te schrappen uit protest tegen de apartheidspolitiek in de Unie. heeft burgemeester mr. G. van Hall van middag in de raad medegedeeld dat het college wat dit betreft zal doen wat de raad wil. Het is inderdaad wel wonder lijk dat het enige lidmaatschap op de begroting juist van deze vereniging is. Het blijft natuurlijk de vraag of het schrappen van dit tientje M'el dc juiste manier is om de afkeer van de apart heidspolitiek te demonstreren. Het lijkt op het schieten met een px-oppenschieter op een gevaarlijke tijger, maar als de raad het M'il, M-ordt de post geschrapt", aldus mr. Van Hall in antwoord op vra gen van de PSP en de PvdA. 0 Een grote rots die door hevige regen val was losgeraakt; heeft gisteren twee huizen vernield in de havenstad Kce- lung, in het noorden van Formosa. Vier vrouwen en twee jongens kwamen hier bij om het leven. De nationalistisch Chi nese politic heeft meegedeeld dat <5c rots zo groot was als twee vrachtauto's en meer dan 100 ton moet hebben ge wogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1