Minister De Jong: „Geen blaam op voorganger" Geruststelling Kamerleden Man liet verloofde dure etentjes zelf betalen Publiek dient mee te helpen prijzen in de hand te houden Verwachtingen moeten niet te hoog zijn „Bevoegdheden komen duidelijker te liggen*' Waarschuwing niet tot vakbeweging gericht Noem geen plein naar Kennedy Rijnsburgs „Wilhelmina' gaf goede uitvoering IEUWE LEIDSE COURANT 13 DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 Toestand strijdkrachten verbeterd zijn begroting in de Tweede Kamer met nadruk verklaard, dat het onjuist is om een blaam te werpen op zijn voorganger Cs) wegens de financiële spanningen, waarmee het defensiebeleid thans heeft te kampen. Die spanningen zijn inderdaad door omvangrijke beta lingen ontstaan, maar juist door het beleid van de vorige minister van de fensie ir. Visser zijn de motorisatie en mechanisatie van het leger en is ook de aanschaf van de modernste vlieg tuigen versneld. Daardoor zijn onze strijdkrachten in een aanzienlijk betere toestand gebracht. Minister De Jong vond het dan ook verkeerd om het vorige beleid alleen te toetsen aan de financiële gevolgen ervan. De minister stelde die Kamerleden gerust, die de vrees hadden geuit, dat de bewindsman de marine zal bevoor delen, gezien zijn maritieme anteceden ten. Van bevoordeling is geen sprake. „De schijn is tegen me", zo erkende de minister, maar hij gaf liever de voorkeur aan die schijn dan aan een beleid dat onrechtvaardig zou zyn te genover de marine. De marine heeft overigens al jarenlang de tering naar de nering gezet. De verdeelsleutel voor de drie krijgsmachtsonderdelen zal in de naaste toekomst geen wijzi ging ondergaan. Anderzijds is die sleu tel geen wet van Meden en Perzen.In de defensienota, die hij volgend jaar mei of juni hoopt in te dienen, zal de minister hierop nader terugkomen. Na de minister, die met opmerke lijk gemak en veel gevoel voor humor (Van c irlementsredactie) zijn beleid verdedigde, werd het woord gevoerd door de staatssecretarissen Van Es (marine), Den Toom (lucht macht) en Haex (landmacht), die nog wat onwennig debuteerden.Staatssecre taris Van Es zei, dat het korps ma riniers eerst is teruggebracht tot 2900 man, maar nu weer zal worden ver groot tot 3075 man, exclusief de mu zikanten, tamboers e.d.. Met deze sterk te kan het korps zijn vredestaken uit oefenen. Binnen 24 uur kan een ver sterkte compagnie mariniers ter be schikking van de Verenigde Naties wor den gesteld en kan een andere com pagnie b.v. naar de Antillen worden gedirigeerd. De bewindsman wees er nog op, dat er geen nationaal vloot- plan bestaat, doch dat men voortdurend tracht zo goed mogelijk aan de NAVO- te voldoen. Dat lukt echter niet helemaal. In de eerste helft van het volgend jaar kan een studie worden verwacht over de vraag welke vlieg tuigen en schepen vervangen moeten worden en wanneer dat zal moeten ge schieden. De uitslag van die studie zal de komende defensienota worden verwerkt Staatssecretaris Den Toom sprak er zijn voldoening over uit,dat de lucht macht sedert veertien dagen over een eigen bewindsman beschikt. Hij be- De romance tussen de 40-jarige verkoopster Sophia B. en de 53- jarige inpakker Guus J. F. ter S. uit Amsterdam die deze zomer werd ingeleid op een hotel terras je in de hoofdsbad en werd voortgezet in een pension en vele'dure restaurants, is gistermiddag voor de rechtbank in Amsterdam geëindigd. Sophia zat nu met een verbolgen gezicht in de ge tuigenbank, Guus, was de yea$achte van twee gevallen van opliditing. fflj zou o.m. Z$n' ex-verloofde na dé trouwbelofte hebben bewogen tot afgif te van allerlei geldsbedragen, waarbij hij het deed voorkomen dat hij rechts kundig adviseur was, nog f 6000 op de spaarbank had en beneden een loon van f 1400 per mand niet wenste te wer ken. In werkelijkheid verdiende hij als inpakker f 93 per week. De dure eten tjes van het tweetal mocht Sophia zelf betalen, ook haar verlovingscadeau (een gouden horloge van f 420), de meubels voor het huis, een mantelpakje van f 435, het verlovingsfeest en de bruids- Twaalf maanden gevangenisstraf waar van vier voorwaardelijk en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling luidde de eis tegen de ex-minnaar. „Ik zoek een leuk, keurig vrouwtje", vroeg de verdachte in juli aan een de- monstratrice, die hij op een terrasje in de hoofdstad ontmoette. De demonstra- trice kende uit haar pension mej. B. en bracht de man met haar in con- I tact. Er groeide een romance tussen het tweetal en de demonstratrice werd la ter voor haar bemiddeling beloond met een dinertje in de stad. De twee echtelieden-in-spe dineerden trouwens veel en bij voorkeur in de duurste gelegenheden. In het begin be taalde Ter S. nog wel eens wat, maar later gaf hij steeds te kennen dat hij „toevallig" geen geld meer bij zich had. ..Wil je even wat lenen?", vroeg hij dan aan Sophia, Die daarop prompt geld onder tafel door aan haar adonis gaf. Argwaan De argwaan groeide bij Sophia. Zc verbrak ten slotte de verloving en stap te naar de politie. Daar bleek dat haar „rechtskundig adviseur'' een Inpakker was die al meermalen wegens oplich ting en verduistering 16 veroordeeld en al twee maal ter beschikking van de re gering Is geweest. TNO ten strijde tegen slechte schoorstenen De afdeling warmtetechniek van TNO te Delft heeft van een particuliere on derneming de opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van het niet trekken van vele schoorstenen, vooral in nieuw gebouw de huizen. Tot nu toe is aan een der gelijk onderzoek, ondanks een groot aan tal klachten, nog niet veel gedaan., om dat TNO een gebrek had aan de daartoe geëigende meetinstrumenten, waarvan de drukveranderingsmeters de belang rijkste zijn. Vooral bij windstille dagen trekken vele schoorstenen onvoldoende en elk jaar heeft men te maken met gevallen van kolendampvergiftiging, vaak met dodelijk gevolg. Soms worden in nieu we flats bij een bepaalde windrichting rook en giftige gassen juist de kamer ingeblazen. Daartegen zijn vele pogin gen ondernomen, tot nu toe echter zon der veel resultaat, omdat men geval voor geval moet nazien. Er zijn vele hulpstukken in de handel, die op een schoorsteen kunnen worden gezet, maar ze blijken lang niet altijd voldoende. Er is ook een nogal kost bare elektrische ventilator in de handel, die tussen kachel en schoorsteen kan worden gekoppeld. Er zijn vele oorzaken, waardoor een schoorsteen niet trekt: hij kan te nauw, j te ruim. te kort of ook te lang zijn, bij I regen of door lekkage te nat worden. Oplichting van een schrijfmachinehan delaar was Ter S, ook ten laste gelegd. Hij zou van de man een paa'r schrijf machines in consignatie hebben ontvan gen om aan bekenden te venkopen. Ter S. was met de man in contact geko men, omdat hij incassowerk voor hem deed. De schrijfmachines zijn spoorloos. De verdachte bekende wel dat hij geld van zijn ex-verloofde te leen heeft ont vangen, maar hij ontkende de oplich ting van de schrijfmachinehandelaar. „Ik heb die machines teruggebracht". De officier van justitie noemde Ter S. een rasoptflbiföir, die met'zijn vertrou wenwekkende optreden bij iedereen „verlammifi?8veraehiJftfie!%n^-; VèroorzaSc-° te die inherent zijn aan de succesvolle oplichters". De raadsvrouwe meende dat er sprake is van wederzijds huwelijksbedrog, want mej. B. wilde dolgraag trouwen. „Als dit oplichting is staan morgen tiental len mensen na een verbroken verloving bij de politie om hun geld terug te eisen", betoogde de raadsvrouwe die in beide gevallen vrijspraak bepleitte. Vlisco stabiliseerde op lager peil P F van Vlissingen en Co's Katoen- falbrleken meldt dat 1983 zich heeft ontwikkeld als voorzien was en dat de doeleinden van het ratiqnallsatieplan zijn overtroffen. Een nieuw evenwicht is ge vonden op verlaagd peil, waarbij perso neels- en overige kosten zijn aangepast aan de economische klimaatsverandering in verscheidene van de voornaamste Westafrikaanse markten. Na de daling in produktie en omzet van exotische ar tikelen. kwam in 1963 een stabilisatie. Europese produkten stonden onder zwa re druk, doch de positie is bevredigend gehandhaafd, maar door felle concur rentie zijn de marges afgebrokkeld. Over 1963 worden gezien de moeilijke om- standigiheden bevredigende resultaten verwacht. Ditmaal echter zal men het dividend niet kunnen aanvullen uit een uitkeringsreserve. schouwde het als een eer om de ste te mogen zijn. Wat de prijs de Starfighters betreft (begin dit jaar nog f6.2 miljoen): sedert 1959 zijn daarin niet de loons- en prijsverhogin gen in verwerkt. Dat zal nog moeten gebeuren en dus zal die prijs wel ho ger uitvallen. De gevechtswaarde var de Starfighters is minder dan ze hac kunnen zijn als het meldings- en ge- vechtsleidingsstelsel al gereed zou zijr geweest. De staatssecretaris verwacht te, dat het eerste Nederlandse HAWK- bataljon in september 1964 operationeel zal kunnen zijn. Staatssecretaris Haex zei, dat de voorgenomen beperking van exploitatie uitgaven kan leiden tot het verminde ren en zelfs hier eh daar afsnijden var nationale taken van de landmacht. Aan de parate troepen zal echter in geen enkel opzicht worden getornd.Integen- deel, de bezuiniging die voorzichtig in z'n werk moet gaan zal voorna melijk het parate legerkorps ten goede komen. Hierover zal de chef van de generale staf binnenkort voorstellen in dienen. Dat er sprake sou sijn van een fail lissement van ons leger, ontkende staatssecretaris Haex ten stelligste. „In tegendeel, ons legerkorps kan een ver gelijking met andere, bondgenootschap pelijke legerkorpsen glansrijk door staan", zo zei hij. Op het gebied van de geoefendheid slaan wij lang geen slecht figunr. Over de vervangingsda tum van de middelzware Centurlon- tanks is nog geen enkele beslissing ge in. Er bestaan ook geen plannen in 1PS4 al aanbetalingen voor de vervanging van deze ankst te doen. Deze zaak is alleen nog maar in stu- De Centurion-tanks verkeren overi gens zeker niet in een deplorabele .taat. Staatssecretaris Haex zei tenslotte dat hij overweegt om de legerplaats Steenwijkerwold om te dopen tot Jo- hannes-Postkazerne. Zoals bekend was Johannes Post een door de Duitsers gefusilleerde Drentse verzetsheld. Volgende week donderdag zal aan de Arnhemse architect prof. ir. H, Brouwer de culturele prijs van de ge meente Arnhem worden uitgereikt. De prijs bestaat uit een bedrag van dui zend gulden en een oorkonde. Bij de beoordeling had de jury zeventig bouw- objecten van verschillende architecten in Gelderland in ogenschouw genomen. Minister De Jong over Duitse decoraties (Van onze parlementsredactie) Minister De Jong (defensie) acht het niet mogelijk om in Budel gelegerde Duitse militairen het dragen van hel IJzeren Kruis en andere oorlogsdecora ties te verbieden. In NAVO-verband is dit aanvaard en formeel valt er niets tegen te doen, aldus de minister van defensie gistermiddag in de Twee de-Kamer. Hij wil echter proberen of hij „op persoonlijke basis" iets kan doen aan deze zaak, die, volgens de minister, emotioneel voor ons allen moeilijk is te verwerken. Soldij wordt met kwartje per dag verhoogd (Van onze parlementsredactie) Minister De Jong heeft vanmiddag in de Tweede Kamer aangekondigd, dat de soldij van de dienstplichtige soldaten per 1 januari met een kwartje per dag zal worden verhoogd. Dit zal een bedrag van in totaal 6% a 7 miljoen gulden per jaar vergen. Afdeling RIJNSBURG NCBO RIJNSBURG De afdeling Rijnsburg van de NCBO heeft zich gister avond door de meest gezaghebbende NCBO-figuur, landelijk-voorzitter J. ten Heuvelhof, laten voorlichten over de resultaten van de kortgeleden gevoerde loononderhandelingen. De bondsvoorzitter gaf een overzicht van wat concreet bereikt is: een salarisverhoging van minimaal 10 pet., een loonsverhoging van 0,67 ter compensatie van de trendachterstand en een minimumloon van f 440.— per maand, een loonsverhoging van 8 pet. ter compensatie van de afgeschafte merit-rating. Aan de hand van een groot aantal voorbeelden toonde de heer Ten Heu- velhot aan. dait in vele gevallen de loonsverhoging ver boven de 10 pet. uit gaat. De drie bonden van overheids personeel hebben gezamenlijk een eisenpakket ingediend, waarover slechis op enkele onderdelen geen overeen stemming met de minister kon worden bereikt, nL terzake van de plaatsver vangende uitkering in verband met Witteveen over consumptiestijging (Van onze parlementsredactie) De minister van financiën, prof. Witteveen, heeft gisteren in de Eerste Kamer gewaarschuwd tegen overspannen verwachtingen ten aan zien van de koopkrachtstijging als ge volg van de op handen zijnde loon- operatic. Wanneer de consumptie te sterk zou toenemen zo zei hij prof. Zijlstra na (zie pag. 9) zou dit een ernstige uitwerking op de betalings balans hebben. Daarom wekte hij op tot een reëel bezien van deze zaak, waardoor het mogelijk is een zware terugslag te voorkomen. Tot z'n vreug de kon de minister vaststellen, dat vrij wel algemeen instemming re M ont spanningsprogram van de 1 was betuigd. Met de heer Zijlstra was min i itte- veen het ook eens, dat niet moei orden overggegaan tot afkondiging van een om vangrijk bestedingsbeperkingsprogramma leer de betalingsbalans tekorten gaat vertonen. De opmerkingen, die door zijn voorganger waren gemaakt ten aanzien de te volgen gedragslijn, sluiten ge heel aan bij het beleid van de regering. Op departement van defensie \\0\ K -> %-v«\ (Van onze parlementsredactie) Het is inderdaad mogelijk de nu ingevoerde organisatie van het depar tement van defensie terug te draaien als zc in de praktijk een mislukking zal blijken te zijn. De interne structuur verandert door de jongste wijzi gingen namelijk minder opzienbarend dan men wel heeft doen voorkomen. Dit zei minister De Jong vanmiddag in de Tweede Kamer toen bij ant woordde op de betogen die de Kamer gisteren over de defensiebegroting- 1964 had gemaakt. van het defensie-apparaat had gewijzigd. HU benadrukte, dat de organisatie „Men kan", aldus de bewindsman, ïer verschillend over de nieuwe or ganisatie denken, maar een feit is, dat men met bekwame topmensen - die krijgt men automatisch bij een nauwkeurige selectie zoals ons depar tement die steeds heeft gehad elke organisatie kan laten werken. Mei goede mensen werkt zelfs een slechte organisatie goed, maar met goede men- goede organisatie werkt men zoveel te beter en efficiënter. En dat is het waarnaar wij streven". Minister De Jong somde nog eens uit voerig dc overwegingen op, op grond h(j de structuur van de leiding Prof. Zijlstra verduidelijkt: (Van onze parlementsredactie) Prof. Zijlstra heeft dinsdag ind e Eerste Kamer beslist niet waarschu wend do vinger tegen de vakbeweging willen opheffen. „Ik heb", zo ver duidelijkte hij gistermiddag, „niet tot de vakbeweging gezegd: wat hebt gij een onverstandige dingen gedaan, maar slechts een analyse gegeven, op grond waarvan ik met zorg over de ontwikkeling der dingen ben vervuld. Als gebeurt wat ik vrees een ernstige verstoring van de betalingsbalans betekent dit een klap voor de hele Nederlandse volkshuishouding, voor de brede massa. Daarom achtte ik een waarschuwing op haar plaats. Door de geleidelijke ontwikkeling op het gebied van lonen en prijzen is het werknemersaandeel in het nationaal inkomen belangrijk gestegen, maar mijn vrees is, dat door de sprongvariatie van dit ogenblik dat aandeel zal worden gereduceerd. Wij moeten de koppen bij elkaar steken om dit te voorkomen. Ik heb hoop dat we er zonder kleerscheuren doorkomen". De anti-revolutionaire senator maakte deze aanvullende opmerkingen in ant woord op de woorden van de socialisti sche afgevaardigde A. H. Kloos, tweede voorzitter van het N.V.V., die in het be toog van prof. Zijlstra wel degelijk een \yaarschuwing aan het adres van de vak beweging had gehoord. Hij vond dit al lerminst juist en betoogde, dat als er mensen gewaarschuwd moesten worden, het degenen waren, die verantwoorde lijkheid voor het prijsbeleid dragen. Bij hen ligt de eerste verantwoordelijkheid voor de waardevastheid van het geld. Wanneer het tekort od de betalingsba lans doorschiet, moeten we door middel van een zeer gerichte politiek zorgen voor herstel van het evenwicht op de arbeidsmarkt. Aldus de socialistische se nator, die zich in dit verband afvroeg of het voor dit doel benodigde instrumenta rium niet belangrijk moet worden uit gebreid. Prof. Zijlstra richtte scherpe pijlen op de socialistische mej. Zeelenberg, die een pleidooi had gevoerd voor uitbrei ding der collectieve voorzieningen. Wan neer het de socialisten op dit punt ernst is, zullen zij zich wat nog nooit is gebeurd moeten verzetten tegen el ke belastingverlaging, dus ook tegen de neutralisering van de progressiefactor „Dat Wie prof. Zijlstra hoorde spreken, kreeg de Indruk, dat hü nog wel enige moeite had om afstand van zijn be windsperiode te nemen. Op een gegeven ogenblik gaf hij een toelichting, die mej. Zeelenberg uit dc mond van dc minister had willen horen. Hilariteit-verwekkend antwoordde de heer Zijlstra: „Dat kan de minister niet zo precieB weten; die begint pas." wat betreft de politieke verantwoordelijk- beid eigenlijk steeds verticaal is geweest. De nieuwe structuur is een verdieping van de oude. De bevoegdheden komen nu duidelijker te liggen bij hen die verant woordelijk zijn, de politieke verantwoor delijkheden tegenover de volksvertegen woordiging worden meer geaccentueerd, er is nu niet meer te veel invloed in één hand, de verantwoordciyke bewindslieden zijn nu niet meer afhankelijk van slechts eén adviseur doch van meerdere, en: minister noemde de nieuwe organisatie een goed-uitgebalanceerde, waarin aspecten tot hun recht komen. Het liefst had hij gezien, dat de hele politieke leiding, dus minister én staats secretarissen, op één plaats zouden kun nen worden gehuisvest Nu dat echter niet mogelijk is gebleken, is het beter dat de staatssecretarissen geplaatst worden daar waar de problemen spelen waarmee ze elke dag te maken hebben. Het is ook een psychologisch voordeel dat de schei ding tussen staven en politieke leiding fysiek opzicht verdwijnt De aange legenheden die overleg tussen minister staatssecretarissen vergen, zijn niet dien aard, dat er van minuut tot minuut over moet worden beslist De minister had wel begrip voor de be zwaren tegen de geringe politieke erva ring van zijn onderministers. Bij hun keuze heeft echter hun militaire des kundigheid zwaarder gewogen. Militaire ondeskundigheid büjkt pas over tien of twintig jaar (aankoop verkeerde wagens enz.), maar met politieke ondeskundig heid kan de Kamer meteen korte metten maken. „Ik vertrouw, dat met steun van de Kamer de politieke onervarenheid van de staatssecretarissen spoedig tot het ver leden zal behoren", aldus de minister. De minister lichtte nog eens de motie ven toe, die de generaal v. d. Wall Bake tot heengaan hadden genoopt De be windsman begreep en respecteerde de be slissing van de generaal. In tegenstel ling'tot de heer Van Dis (s.g.) voelde hij er niets voor om er nog eens by de gene raal op aan te dringen zijn beslissing te herzien. „Het zou onjuist zijn iemand te vragen zo'n zware last op zijn schouders te nemen als hy het met de beginselen niet eens is". Dat staatssecretaris Haex een volgens een bepaald dagblad beden kelijke rol bij de ontheffing van de heer v. d. Wall Bake zou hebben gespeeld, is volgens de minister volkomen uit de lucht gegrepen. De minister bleek in principe be reid om midden volgend jaar een defensienota in te dienen. Hij wilde liever even de resultaten van de NAVO-studies afwachten, maar als deze te lang op zich laten wachten, zal genoemde nota in mei of juni van 1964 verschijnen. Dat de begroting-1964 nu waardeloos zou zijn geworden, ontkende de minis- De minister was begonnen met op te merken, dat er in het regeringsbeleid een typische verschuiving is opgetreden. Het beleid van het kabinet-De Quay ken merkte zich door een vrij stringente loon- cn prüsbeheersing, waarby de spanning bleef voortbestaan, terwyl het huidige kabinet zeer bewust een styging van het loon- cn prijspeil heeft aanvaard om een zekere ontspanning te bereiken. Deze verschuiving brengt mee, dat in het be leid meer nadruk komt te vallen op de begrotingspolitiek, de fiscale en de mone taire politiek. In het ontspanningsprogramma zag de minister ook een bijdrage tot vergroting van de bouwactiviteit, hoewel tegeiyker- tyd de vergroting van de bouw de ont spanning bemoeiiykt Deze twee elemen ten moeten tegen elkaar worden afge wogen. Wanneer het ontspanningspro gramma niet toereikend is, zal de rege ring nog andere maatregelen nemen. De minister deelde mee, dat het Cen traal Planbureau hard werkt aan een nota over de belastingopbrengst en de beste dingen; verwacht mag worden, dat deze nota in het eerste kwartaal aan de Ka mers kan worden voorgelegd. Over 1963 zal de belastingopbrengst 300 miljoen gulden meer bedragen dan in de miljoe nennota is geschat. Op langere termyn bezien is cr een sterke basis voor de realisering van het streven der regering om dc progressie in de belastingen te neutraliseren. Staatssecretaris Van den Berge was met prof. Zyistra van oordeel, dat het aanbeveling verdient om tydlg een wettelijke regeling hiervoor te tref fen en de datum van invoering van de conjuncturele omstandigheden te doen afhangen. Hoe sterk de progressie is, maakte de staatssecretaris met enkele cijfers duide lijk. By een salaris van f6000 moet mer van de verwachte 10 pet loonstyging 1,J pc*, aftrekken als gevolg van de progres sie; by een salaris van f7000 is dit pet en bU een Inkomen van f15.000 niet minder dan 3,5 pet. Wanneer men daarbü ook nog rekening houdt met de te ver wachten prysstyging, kan men zeggen, dat de progressie praktisch buitensporig is geworden, aldus de staatssecretaris. N.V. Aagruno. Verenigde Bedrijven te Groningen is opgericht met een kapitaal var: 6000 aandelen A en 4000 B 1000. voor fabricage van en handel in chemische produkten. waarvan geplaatst en contant volgestort door de oprichters de heren Th. Boersma. drs. J Bel Robaard te Groningen en J Werners te Haren ieder 500. Directeuren zyn de heren Th. Boersma en drs. J. Bel. te betreuren, dat de neutrale bond van overheidspersoneel deze voorwaarden niet wilde aanvaarden. De siandpuniten van deze bond en de NCBO lagen niet ver uit elkaar. De NCBO achtte het niet verantwoord deze zeer reële verbete ringen af te wijzen omdat de minister de handen dan weer vrij krijgt. De neu trale organisatie stelde: wij wyzen de voorstellen af, maar met pün- De NCBO stelde: wü aanvaarden de voorstellen, maar met pUn. De standpunten lagen dus seor dicht bU elkaar. Neen aeggen ls gemak kelUker en beter te verkopen. Ak koord gaan betekent mede-verant woordelijk zün. De onderhandelingspostitie van de Een belangrijk succes achtte de bonds- NCBO is bemoeilijkt door een uitlating Dorzitter dat degenen die 15 jaar bij; van de heer Wemmers. voorzitter va de overheid in dienst zyn en reeds 6 he Prot. Chr. Bond^ van jaar op hn maximum-salaris staan een Deze had verklaard dat een sterke op- winstuitkeringen in het vrije bedrijf er terzake van de opvulling van het „loon- dal" voor de lager-middelbare en mid delbare ambtenarengroepen Promotie automatische promotie maken. De for matieblokkering wordt daardoor door broken De aftrek voor de gemeenteclassifi catie is gehalveerd. De heer Ten Heuvelhof 9telde zeer Adres aan de raad (Van onze raadsverslaggever) Brede lagen van de bevolking zou den er met onbehagen van kennis ne men indien de naam van president Kennedy, onder wiens bewind zich het drama met Nieuw-Guinea heeft afgespeeld, aan de vergetelheid sou worden ontrukt door die naam aan een Haagse straat of plein te verbin den. Dat schrijft mr. J- A. Schuering, ad vocaat en procureur in Den Haag, in een adres aan de Haagse raad, die hij vraagt te bevorderen dat geen straat of plein naar wylen president Kennedy wordt genoemd. Mr. Schuering ontveinst zich niet dat het onvermoeide streven van de president tot bewaring van de wereldvrede ook voor ons land heilzaam is geweest, maar meent toch dat deze gunstige activiteit nimmer kan uitwissen dat de houding van de Amerikaanse re gering gedurende zijn bewind in het con flict met Indonesië betreffende Nieuw- Guinea hoogst teleurstellend is geweest Niet vergeten De adressant meent dat het niet het minst aan de houding van de Amerikaan se regering is te wyten geweest dat dit Nederlandse gebiedsdeel tandenknarsend moest worden afgestaan aan een dictato riaal regerend staatshoofd, die slechts met het oogmerk de aandacht van zyn onderdrukte onderdanen van de werke- lyke oorzaken hunner moeilykheden af te leiden, volkomen ongefundeerde aan spraken op Nieuw-Guinea is gaan maken. Hij stelt dat het uitleveren van de in heemse bevolking, mede veroorzaakt door de houding van de Amerikaanse regering, op brede lagen van de bevol king diepe indruk heeft gemaakt en dat dit ten hemel schreiende feit gedurende een generatie niet vergeten zal worden Mr. Schuering meent dat, indien er al een straat vernoemd zou dienen te worden naar een buitenlands staatshoofd het in de eerste plaats naar Koning Al- bert der Belgen zou moeten zyn. gezien de waardige en heldhaftige wijze waar op hy zyn met ons volk nauw verwante onderdanen heeft aangevoerd tegen een wederrechtlijke aanval van een grote mogendheid, waarmede hy de bewonde ring uan de gehele beschaafde wereld heeft opgewekt. Ook de vernoeming in het verleden van Paul Kruger acht hij op zijn plaats. trekking van de salarissen voor het overheidspersoneel consequenties zou hebben voor het loonoverleg van het bedrijfsleven. De heer Ten Heuvelhof meende, dat verwacht had mogen worden dat een convents-partner een dergelijke uitla ting niet doet ronder vooroverleg me: het CNV. De minister, goed onderhan delaar als hy is, had hier uiteraard verwezen. RIJNSBURG ln de Flora-hal gaf de muziekvereniging „Wilhelmina" de jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heer J. H. Bosveld. Burge~ meester Koomans sprak als erevoorzitter, het openingswoord, waarin hij, onder meer, ie heren Anderson en Wakka en de aanwezige afgevaardig den in 't bijzonder verwelkomde. Ook riep hij in herinnering het verschei den van koningin Wilhelmina, wier naam de vereniging draagt. „Wilhelmina" had zich. door alle druk-1 Het was bepaal een genoegen, ke werkzaamheden van de muzikanten heen. terdege voor deze avond voorbe reid. Dat verdient veel respect. En di rigent Bosveld heeft blykbaar zóveel beslag op zyn mannen, dat ze stipt naar ziin bedoelingen handelen. De klank was mooi gaaf en zuiver, de blaasvaardig- heid in alle groepen meer dan voldoen de. We noemen geen opvallende instru mentalisten. omdat ze het allemaal goed deden, zy het dan toch wel met enkele uitschieters onder hen. Een daarvan was Martien van Delft, die een fraaie tuba- solo blies in het overigens, als compo- litie. niet bclangryke Shine through my Dream" van Ivor Novello. De keurige voordracht toonde door gaans veel begrip. We kregen de indruk, dat wat de heer Bosveld over karakter stijl had verteld, ook werkelijk door de muzikanten was overdacht. Een alleen 1 aangeleerde les kan niet op zo'n natuurlüke manier in toepassing worden gebracht als „Wilhelmina" het deed. Dit trof ons al spoedig in een Suite an de grote Engelse voorganger van Handel. Henry PurcelL door Den Arend met büzonder veel smaak gearrangeerd. ter. Deze begroting geeft volgens hep accuraat de bedoelingen en het beleid van de vier bewindslieden van defen- aan. De minister hoopte dan ook, dat de socialist Wierda „uit volle borst" voor deze begroting zal stem men. Hendrik Altinks „Suite Héroique" kan daartegen beslist niet op. De vier delen zijn, met uitzondering van de zeer wel geslaagde polonaise, onduidelyk van vorm. Met een „finale a la russe" bijvoor beeld. kan men alle kanten uit, wat de componist dan ook deed, ten behoeve natuurlijk van zyn romantisch streven. „The siege of Rochelle" van Jakma, een ouderwetse programmatische ouverture met Weber- en Suppé-reminiscentlea, be vredigde ons nog minder, al is het werk niet slecht geschreven. Van beide wer ken. de suite en de ouverture, heeft het korps, dank zy de verzorgde uitvoering, gemaakt wat er van te maken is. Enkele marsen, in vrij snel tempo (132) genomen, klonken eveneens uitste kend (o.a. de zeer bekende „Death or Glory" van Hall Tierolff. In samenwer king met de kranige drumband klonken aan het eind nog twee marsen. Voorzitter Notenboom dankte ten slotte de dirigent en mevrouw Bosveld en bood hun respectievelijk sigaren en mooie Rynsburgse bloemen aan. „Zijne Prinselijke Hoogheid" van Ro- sita Peters, werd na de pauze, tot ver maak van de aanwezigen, door de groep O.B.K. ten tonele gebracht. Wolfswinkel. Waarde De waarde van een vakbeweging is niet in absolute cyfers te meten Wel duidelijk waarneembaar is dat daar geen (of een zwakke) vakbewe ging is de arbeidende stand een veel geringere welvaart bezit (Zuid-ïtalië, Griekenland, Midden-Oosten). Over de prijzen zei de heer Ten Heuvelhof, dat de vakbonden zich niet meer aan de bereikte akkoorden gebonden achten als de prijzen te sterk stijgen. Het publiek kan er echter aan meehelpen de prijzen in de hand te houden. Te weinig is men tegenwoordig prijsbewust. De con sument moet daar kopen waar hij de produkten het goedkoopst kan krij gen. De concurrentie zal dan sterker doorwerken. Op vrouwenverenigin gen kan in dit verband nuttig werk worden verricht door prijsvergelij kingen békend te maken. In enkele gevallen heeft dit al zeer effectief gewerkt, ook in dorpen. De leiding van de vergadering be rustte by voorzitter Van Elk, Maatschappijnieuws Vier schepen voor KJCPL De Koninklijke Java China Paket- vaartiynen N.V. hoopt in de eerste helft van 1964 vier moderne snelle vracht schepen in dienst te nemen: De Straat Franklin, Straat Freetown, Straat Frazer en Straat Fremantle op de in 1958 ge opende dienst Japan-West-Afrika, waar door de overtocht byzonder snel zal worden, nameiyk 28 dagen van Japan tot de eerste West-Afrikaanse loshaven. Hierbij worden Durban en Kaapstad aangedaan. De reisduur naar deze ha vens duurt 18 en 21 dagen. Het eerstge noemde schip komt in januari in de vaart, heeft een dienstsnelheid van 20 miil en meet 12 000 ton Houthandel Key verwacht dank zy spreiding van belangen, dat het resul taat in 1963 niet veel lager zal zyn. Het was voor het eerst sinds Jaren een woe lig jaar- De win terachterstand in de om zet is nagenoeg ingehaald, hoewel door de late aanvoeren uit Noorse landen het bijzonder sterk aanspreken van voorra den moeilykheden gat Dit verhoogde de kosten terwyi daartegenover de lage voorraden een besparende invloed had den. De buitenlandse houtprijzen en zeevrachten zyn sterk gestegen en door de aandacht voor de achterstand in de omzet is daarop te laat gereageerd. Brocades Stheeman; De omzetten bly- ven zich gunstig ontwikkelen. De ver kopen van eigen produkten, grotendeels uit eigen speurwerk, zyn niet onaan zienlijk vergroot, het meest in het bui tenland. De groothandclsomzetten zyn bijzonder bevredigend vergroot. De pro- duktiebedrijven zyn ruimschoots van orders voorzien en de directie heeft ver trouwen in het resultaat van 1963. Nieuwe Nedam in liquidatie: In het 30 juni geëindigde boekjaar blijven on kosten vrijwel onveranderd cn de in komsten werden gunstig beïnvloed door hogere huuropbrengst van minerale rechtten. De oliereobten in noordoost Montana gaven geen resultaat en on danks olieboringen op korte afstand wa ren er geen gegadigden om te pachten Op eigendom in Noord-Centraal-Montana is een behoorlijke gasoron aangeboord met S 20.000 Jaaropbrengst Voorlopig mag men nog niet te veel hiervan verwach ten. Voor uitKering van elke ƒ10 op de amortisattebewUzen is 8110.000 nodig, zo dat de produktie nog aanmerkelUk zou moeten stUgen. Tot nog toe is 128 van de ƒ500 per bewijs uitgekeerd en voor de resterende ƒ382 zou $4 miljoen nodig zyn. De kasmiddelen in Amerika zUn $35.060, ln Nederland ƒ204.806. terwyl voor nog met opgevraagde uitkeringen ƒ215.947 gereserveerd moet worden. Het winstsakio was 13.241. Plulmveebedryf Iddel N.V. is opge richt met een kapitaal van 1000 aandelen van 1000, waarvan geplaatst en volge stort 54 by elk der opters, Albert Heijn, G. Lullen N.V., in contanten, en de heer Dries Beekman, als directeur van Beek mans Broederij N.V. en privé, waarvan 20.000 contant en 34.000 door inbren gen van een weiland tc UddcL Deze laatste wordt directeur. Zwanenberg-Organon: Opgericht is Or. ganon Nederland N.V., die met ingang van 1 januari belast wordt met de ver koop in Nederland van de pharmaceu- tische produkten van N.V. Organon. Directeuren zyn de heren J. A. L. Sa- velsbergh en H. van der Zee. H. P, Gelderman en Zonen: De geld- omzet was groter, doch tengevolge van gedeelteiyke onderbezetting en te lage opbrengst van massa-artikelen is de kostenstyging niet geheel goedgemaakt. Sinds het begin van het laatste kwar taal is een lichte verbetering ingetreden, doóh het resultaat zal lager zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15