CON AMORE was een beter orkest waard geweest Ensemble gaf opvoering van „De Opvolger" 8 Grote belangstelling voor decemberconcert Jules Verne herleeft in et een duivelse uitvinding Tuintjesvereniging „Floralia had prijsuitreikingsavond NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 Geboeid, zit professor Rodh in de onderzeeboot te kijken naar de Gijjr. Filmkring K. en O. Leiden n J LEIDEN Gisteravond draaide de filmkring va.n K. en O. in de film zaal der universiteit „Een duivelse uitvinding", een rolprent naar het boek „Face au dra/peau" van Jules Verne. Van het primitieve gaat altijd een grote bekoring uit. Jules Verne, die voor zijn tijd zeer vooruitstrevend was, een stoutmoedig dromer, mag tegenwoordig, nu er zoveel ge- ?p5?e realiseerd is, van wat hij met zijn geestesoog voorzag, werkelijk primitief Auto -worden genoemd. Zijn boeken werden steevast geïllustreerd door Benett ^'ou en ^mn houtsneden zijn van een minstens grote betékenis derjol® Vernes technische fantasieën zélf. Wat Verne droomde hebben deze le as-fceide tekenaars eens en voor altijd in beelden vastgelegd. Zij waren bij die tegra" uitbeelding nog meer gebonden aan de toen geldende werkelijkheid en hun Het 'primitiviteit is daardoor nog meer in het oog springend dan die van Jules Verne zelf. Ie re- Tooh mag men zowel de iniventor Ver- Mlf zÜn beide illustrators een enwe-2ekere genialiteit niet ontzeggen en on willekeurig komt men onder de indruk van het elan waarmee zij in hun werk- t Ho-zaamheid de dageraad van het techni- tijdperk hebben begroet en bezon- ïn*en" Voor Primitiviteit behoeft genialiteit niet h>{t s^u^en en dat geldt zeker niet ten 1 jeg"»anzien van de problematiek, die Verne ie be-^^icbt als eerste aan de orde heeft aeant.gesteld; zal de techniek voor de mens- niet. heid een zegen of een vloek zijn? Nader ^'persoonlijk toegespitst op de weten- uitvinder: zal hij de ethi- 'jche consequenties van zijn eigen vin- Üngen kunnen verantwoorden? In ons L luidige atoomtijdperk is deze problema- ri- Sek helaas maar al te waar geworden Demonie te in dg vorm van fantastische romans leeft Jules Verne zijn tijdgenoten en het een moraal der techniek ge- loden. Bij alle geestdrift voor de „on- (ekende mogelijkheden" was hij diep loordrongen van de demonie der mense- (jke inventiviteit. 1. pl>: De Tjechlsche cineast Karei Ze- man is van Vernes primitiviteit en genialiteit beide ten zeerste over tuigd. Hy heeft dan ook via de pren- pman, ten van Benett en Riou Vemes werk zelf laten herleven. Het is een zeer bijzondere belevenis om in zijn film ..Een duivelse uitvinding" plots zo'n iberg on,le plaat tc zien gaan Ieven en be* volkt worden met de figuren en de technische vindingen, die Jules Ver ne had gecreëerd. Het is een won- Leidse Acjuariumvrienden LEIDEN. De belangstelling, die de Kien van de vereniging van aquarium- ouders „De Leidse Aquariumvrienden" Isteravond voor de maandelijkse bijeen- omst toonden, was dermate groot, dat Ie recreatiezaal van de HCW NM zo bed als geheel was bezet. Deze beang- (elling ging ditmaal uit naar de lezing, faarin prof. dr. A. Stolk, hoogleraar an de Vrije Univrrsiteit te Amsterdam en en ander vertelde over zijn natuur- Istorische studiereizen door Afrika. De avond werd geopend door voor ster M. van Dijk. Prof. Stolk ontpopte zich als een Elend verteller en een voortreffelijk iteurfotograaf. Op zijn reizen door ifrlka legde hij tal van interessante en terzame bijzonderheden over land en Dik op de gevoelige kleurenfilm vast. Hij nam zijn gehoor als het ware mee p enkele van zijn Afrikaanse reizen en ertelde daarbij verlucht met enige kies kleurendia's op populair weten- Öiappelijke wijze tal van frappante we- taswaarigheden over de in Afrika ►orkomende dieren, zeden en gewoon- m van enkele negerstammen met als speciaal voor de Leidse aquarium tienden hoofdschotel een beschou- ■ing over de speciaal in Afrika voor- Oir.ende vissen- en waterplantensoor- Het behoeft nauwelijks nadere ver leiding, dat de Leidse Aquariumvrien- tn, mede gezien de deskundigheid van 6 hoogleraar-spreker, weer kunnen te- igzlen op een bij uitstek interessante l leerzame avond. derbaarlyk filmwerkje geworden ge heel passend by de wonderbaarlijke geest van de geestdriftige Frans man, die Jules Verne was. Een speel-, teken-, poppen- en trucfilm in enen. Karei Zeman heeft tot ultganspunt gekozen Vernes roman „Face au drapeau" (Uit liefde voor de vlag), maar zich uiteraard niet kunnen weerhouden ook prenten en vindin gen uit andere boeken te verwerken. De-geschiedenis uit „Face au dcrapeau" is wel 'n zeer actueel gegeven: de tech nische vindingen van een groot geleerde zijn in handen gevallen van schavuiten, die ze gebruiken tot schade voor de mensheid. Zij rusten niet voor zij de geleerde 7elf naar hun vulkaanfort in de zee hebben gevoerd, waar deze zijn uitvindingen moet perfectioneren. Het is de geleerde zelf die ten slotte hun plan nen doorkrijgt en zijn eigen bouwsels de lucht laat invliegen. Och, dat er tegenwoordig nog zulke geleerden waren. Op dit beslissende uur voor de mensheid zijn zij zo broodnodig. Een voortreffelijk filmpje in 1958 ge maakt, maar nu nog actueler dan Karei Zeman zelf wellicht vermoedde, toen hy het maakte. Van het begin tot het einde wordt men geboeid èn bekoord beide. LEIDEN Voor het gebruikelijke decemberconcert, dat de Chr. Ora- toriurnivereniging „Con Amore" gisteravond in de Stadsgehoorzaal ver zorgde, bestond weer grote belangstelling, en zeker niet ten onrechte. Af gezien van het feit, dat „Con Amore" in het verleden al menigmaal uit stekende uitvoeringen van Bachs Weihnachtsoratorium heeft gegeven, eerst onder Simon C. Jansen, Iqter onder Jan Pasveer, de huidige dirigent, bood het programma van gisteravond bovendien een aantrekkelijke keuze uit werken, die op het Kerstfeest betrekking hebben en die toch niet zo vaak tot een uitvoering komen. Amore" horen op zyn best. zoals w uit vele voorafgaande jaren ons herinne ren. Simon C. Jansen, die de niet erg dankbare taak van de continuo-party op zich genomen had, wist met zyn orgelspel vele moeiUjke ogenblikken te redden Van het Weihnachtsoratorium had men ditmaal slechts de vijfde cantate geno men. die van de zondag na Nieuwjaar, een gelukkige verandering nadat we de eerste drie cantates al zo dikwyis te horen kregen: en voorts beluisterden Bachs Magnificat en Honeggers Cantate de Noël, twee werken van grote beteke nis die ,,Con Amore" nog niet eerder. Cnaar we menen) op het repertoire heeft Bachs Magnificat is in vele opzichten een heel by zonder werk. Het gaat hier immers om de Latünse versie van de lofzang van Maria uit Lucas I. vs. 46-56. die zy aanheft tydens haar bezoek aan Elizabeth in antwoord op de begroeting „Gezegend zijt feij onder de Deze zgn. „canticum" van Maria had al heel vroeg een plaats gekregen i christelijke liturgie: soms in de ochtend dienst, zoals in de Byzantynse kerk, in de avonddienst of vesper zoals i Latynse, R.-K. kerk en bij de Anglicanen (in het Engels uiteraard). Het Magnificat werd in de Latynse ritus gepsalmodiëerd ;n der acht kerktonen. Later, in de polyfone muziek van de Renaissance, componeerde men het Magnificat ge- woonlyk in alternerende koorstrofen, of afwisselend gregoriaans en meerstemmige koorzetting. Bach nu schreef zyn Latynse Magnifi- it, in 1723, het jaar van de Johannes- Passion en van zyn vestiging te Leipzig, el anders, en wel in cantate-vorm. Hij schreef dan ook voor de Lutherse dienst, waar Latynse teksten op feest dagen werden gehandhaafd. De grote zorg, die Bach aan dit Magni- ficat heeft besteed, blijkt duidelijk uit de prachtige verwerking der teksten, uit de hoge kwaliteit der koren en der 3. Vooral het duet tussen tenor en sopraan is een juweel. Het was een uitstekend idee deze avond met dit Magnificat te begin nen. Een ongunstige factor op deze avond, die zoveel scheen te beloven, manifesteerde zich ail dadelijk bij de niet heel fraaie inzet van de orkest partij.' tiet Rotterdams Symfonie orkest, ons top dusver otip'ekend, gaf op ondubbelzinnige wijze ie kermen, dat het niet kon worden vergeleken met het andere Rotterdamse orkest waarmee zijn naam onmiddellijk as sociaties oproept. Dit orkest maaikt een hoogst dilettantische indruk. Blazers en lage strykers spannen in dit opzicht de kroon. Ongelijke inzetten, gebrek aan discipline, verwarring tydens orkestrale begeleidingen, (we denken aan de bas-aria „Erleucht' auch meine finstere Sinnen" uit het Weihnachtsora torium 5) waren meer regel dan uit zondering. en zoiets is niet geschikt, helaas, om de andere factoren, zoals de koorzang of de solistische prestaties, op hun juiste waarde te schatten. Toch deed ieder klaarblykelyk zyn best en er viel fraaie koorzang, vooral de Weihnachts-cantate. te genieten. De solisten, nl. Annette de la Bije. so praan, Watty Krap, alt. Jan Waayer, tenor, en Herman Schey, bas gaven me rendeels zeer fraaie en gave vertolkin gen, met name Watty Krap en Jan Waayer. Herman Schey, die door verkoudheid werd gehinderd, wist zyn bekende hoge reau stellig te handhaven, vooral ook de Weihnachtscantate voor de zondag Nieuwjaar. Het koraal, waarmee deze cantate sluit, liet ons het koor van „Con wel benieuwd ge worden naar de uitvoering van Honeg gers kerstcantate, een merkwaardig werk, waarmee de Zwitserse componist in zyn oeuvre afsloot. Men had voo. werk een beroep gedaan op het uitste kend getrainde knapenkoor van de koor school der St. Bavo-kathedraal te Haar- Dit werk, geschreven in een ge matigd modernistische polyfone schrijfwijze, is door Honegger ken nelijk bedoeld om velen te bereiken. De muziek spreekt dan ook gemakke- lyk aan, de expressieve symboliek zonder meer duidelijk, het contrast t het De Profundis van het begin het Gloria Patri van het slot, waar ni temin ten slotte dezelfde lage orgeltoon als afsluiting terugkeert, doch thans ge heel van betekenis veranderd, is prach tig uitgewerkt. De tekstkeuze is merkwaardig ei vens zeer gelukkig: oude Latijnse litur gische teksten staan naast Franse Huge noten-liederen en Duitse Lutheranen- koralen. De Oecumenische strekking biykt daaruit overduidelyk en zal door velen worden gewaardeerd. Muzikaal heeft Honegger deze midde- n zeer knap verwerkt, zodat de cantate :n aantrekkelyke. niet moeilyke, wel effeotvolle indruk maakt die hem zeker plaats op het repertoire zullen zekeren. Men had aan dit opus hard gewerkt, de koorzang, lang niet voudig, klonk geïnspireerd, de Haarlem se knaapjes deden bijzonder hun best in hun belangrijke rol, Herman Schey als solist kweet zich voortreffelijk van zi' taak ondanks de verkoudheid. Het orkest trachtte mee te komen c at is ook al prijzenswaardig, zoals e< in gymnasiasten welbekend Latij: spreekwoord zo bondig vaststelt. Het applaus aan het slot getuigde v£ grote dankbaarheid. Toch hopen we, d Con Amore een volgende maal zich v< betrouwbaarder orkest-apparaat z voorzien, het welslagen van een concert hangt daarvan ook in hoge mate af. Dr. J. van der Veen Voor grammofoonplaten Eredoctoraat van T.H. Delft voor architect Rietveld De senaat van de Technische Hoge school te Delft heeft vandaag besloten aan architect G. Th Rietveld het ere doctoraat te verlenen in de technische wetenschap. De plechtigheid zal plaats hebben tydens de Dies Natalis van de T. H. op 11 januari in de Westerkenk te Delft. Jubilarissen bij Textielcentrale LEIDEN De heren B Schouten (chef afdeling verkoop) en R. van der Zee (chef magazynen) vierden gisteren hun zilveren jubileum bij de Leidse Tex tiel Centrale H, A. Braakman, gevestigd aan het Noordeinde. In restaurant De Doelen werden zij gisterochtend gehul- De heer J. A. Braakman releveerde onder meer, dat de heer Schouten juist ook tijdeps de oorlogsjaren een „admini stratieve duizendpoot" was en de heer L. P. Braakman bracht de tweede jubi laris hulde voor diens enthousiasme en accutaresse in het belang van de opbouw der zaak. Beide jubilarissen ontvingen een envelop met inhoud. Namens het personeel sprak bedrijfs leider H. van Mal, die de jubilarissen elk een projectiescherm met tafel aan- 's Avonds werd het feest voortgezet met een diner in restaurant Van der Heijden. LEIEDN De traditie getrouw heb ben de leden van de tuintjesvereniging „Floralia" in de afgelopen zomerma den een spannende onderlinge tuin- kweekwedstrijd gehouden. Naast de fraaie wisselbeker voor de bezitter de mooiste achtertuin, had het bestuur ook nu weer een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld. Tydens een byeenkomst in gebouw „Staalwyk" heeft de voorzitter" „Floralia", de heer J. H. Smit, gister avond de wedstryduitslagen bekend ge it en vervolgèns met een toepasse Het toneel- en televisiegezel schap ENSEMBLE speelde gis teravond in Leiden het stuk „De Opvolger". Hier Ko van Dijk. lyk woord de prüzen aan de gelukkige winnaars (essen) uitgereikt Hij memoreerde hierby nog. dat voor al de onderlinge-achtertuinen-wedstryd ditmaal zo bijzonder spannend was ge weest, hetgeen bleek uit het feit, dat de heren A. Smit en H. Wagemans ge lijk waren geëindigd. In overleg met de jury had het bestuur daarom be sloten beide winnaars beurtelings 6 maanden in het bezit van de wissel beker te stellen. De uitslagen luiden als volgt: Achtertuinen: 1 ste prijzen: A. Smit en H. Wagemans: D. van Bommel: J. Pauw; H. Vogelenzang, en P. van Houten: B van Meygaarden: 2de prijzen: W. Mieremet. J. Hes J. Zirk- zee; A. Wiggers, H. Pet; P. van Stra- ter. 3de prijzen: W. Wesselink N. Ver hoeven; H. M. Sonmans mevr. H. Duy- zend en P. Philippo; 4de prijzen: J. Veerman, J. van den Akker, R. Re geer, J. Duyzend, C. de Bruin en L. Loos: 5de prijs: mevr. J. v.d. Heyden. troostprijzen: mevr. H. Smit en G. P. Voortuinen: 1ste prijzen niet toege kend wegens niet behalen van min. 75 pnt: 2de prijzen: A. Smit, D. van Bommel, 3de prijs: P. Philippo, 4de prijs: mevr. J v.d. Heyden, 5de prijs: J. de Jong, troostpryzen: mevr. H. Smit, 51 ptn; J. Veerman, 45 ptn. Plantenkweekwedstrijd: (voor da mes): 1ste pryzen: mevr. J. v.d. Heyden en mevr. H. van Bommel 2de prijzen: H. Smit-Bootsgezel, mevr. J. S. Regeer, mevr. J. Smit-Zaalberg en H. Wesselink. 3de prijzen: J. de Jong-de Ruyter, mevr. H. Verhoeven-de Tombe en mevr. G. Meyer-Keyzer, troostprijs: mevr. H. Blöte. Kweekwedstrijd voor kinderen: 1ste prijs niet toegekend: 2de prijzen: Simon Meygaarden en Huibje Verhoeven, 3de prijzen: Ria Verhoeven, Gonneke van Strater, troostprijs: Els Meyer. Leidse winkeldievegge stond terecht DEN HAAG De officier van justitie by de Haagse politierechter had reden kwaad te zijn op een hardleerse 32-jarige huisvrouw uit Leiden. Reeds eerder is zy veroordeeld wegens winkeldiefstallen en van de laatste veroordeling loopt nog de proeftijd. Niettemin stond ze nu weer terecht wegens diefstal van een kip uit een winkel te Leiden. „Wat moeten we nu met u beginnen?" verzuchtte de officier. „Ik begrijp niet hoe ik ertoe ben ge komen," luidde de enige „verklaring" van verdachte. De officier eiste 100 boete of 20 dagen hechtenis. De politierechter legde 50 boete of 10 dagen hechtenis op en boven, iiien een voorwaardelijke gevangenis, straf van 14 dagen. Pauskeuze, probleem voor iedereen LEIDEN Wie gisteravond naar de Schouwburg is gegaan alleen uit nieuwsgierigheid, in de hoop, dat het kleed der geheimzinnigheid, waar achter elk conclaaf schuil gaat, géheel of gedeeltelijk zou worden wegge- genomen, is niet helemaal aan zijn trekken gekomen. Niet doordat hem zoveel niet, maar doordat hem zoveel wel werd geopenbaard, waar hij niet zo maar als toeschouwer naar kon blijven kijken. Hij werd er zelf bijgehaald. Ieder heeft zyn houding moeten be palen en voor zich zelf op misschien wel velen vragen een antwoord moeten geven. Reinhart Raffelt heeft een zeer tueel stuk geschreven rond de pauskeu- Het conclaaf is reeds veertien dagen bijeen doch zonder resultaat. Er drie stromingen, groeperingen, partyen ten wiL De conservatieven, onder leiding van de kardinaal van Toledo, de progressieven onder leiding van de kaï dinaal van Milaan, en een soort centrum party. Voor de oude kardinaal van Toledo sterft, doet hy ten overstaan var college van kardinalen een bekentenis Hy is met de beste bedoelingen slechts een vechter, een stryder voor de lee; geweest, maar de liefde had hij niet Hy wyst dan de kardinaal van Bo De meningen botsen fel en heftig. Fa- natiek bestrydt men elkaar, zeer werelds, zeer menselijk. Men kent het wel, want bij onze roomse mede christenen 'is het niet anders dan by ons. De progressievee gesteund door de kardinalen uit de mis sie-gebieden stellen zich tegenover hen, die de oude waarheden geen nieuwe men durven geven. En onderling L dan ook nogal schakering. En toen. men weet elkaar te vinden, niet op d? weg van het compromis, maar ii persoon van de kardinaal van Bologna. De man die de liefde van God wil pre diken voor de hele wereld, en die we reld wil oproepen tot wederliefde en tol de lach omdat de mensen toch God: kinderen zyn. Dc kardinaal van Bologna aarzelt, hij is bang, hy durft niet, omdat Seott. clavist van de kardinaal van Edinburgh, hem zegt. dat elke paus zich moet reali seren dat hy de laatste paus kan zyn en de strijd met de anti-christ zal moetei Hy gaat echter door de knieën. Niet door de mensen, maar door God. Hil aanvaardt. Is de schryver geïnspireerd door de gebeurtenissen rond de pauskeuze Johannes XXIII? Waarschynlijk wel. F.n we kunnen nu zeggen, dat dc richting door deze paus aangegeven, ook in het concilie is voortgezet. Daar mogen we over zyn. Ja, maar het geeft niet en rooms of protestant is, want in ie zowel als in de andere kerk, heb- we dezelfde stromingen en richtin gen. Onze ogen daarvoor sluiten is zelf bedrog. Daarom kan dit stuk „De Op. volger", ook voor protestanten zeer hpil- zlln. want het zingen van: Houdt Christus Zyne Kerk in stand, zo mae de hel vrij worden", is altyd nog gemak- kelyker dan het gelovig, belijdend te beleven, want we willen allemaal gelijk hebben. „Ensemble" heeft er voor de leden an K. en O. een prachtige voorstelling an gegeven. Ko van Dijk, als de hertog an Bologna, was aangrijpend door zijn ingetogen zuiver spel, zowel in de solo gedeelten als in de scènes met de ande ren en dan vooral met Ton van Duin hoven en Huib Rooymans, als Scott en Bianchi de conclavist van de kardinaal van Bologna. Allen hebben uitstekend gespeeld, men bleef in de meeste gevallen niet steken in de typering, maar we zagen levende mensen, met hun goed en kwaad, mis schien geen belangrijke mensen maar in ieder geval belangwekkend. Van Max Croiset zagen we een stoere kardinaal van Palermo, hard, maar eer lijk, en van Ton van Duinhoven ook nog een prima gespeelde rol van de Chinese kardinaal. Het was een voorstelling die we niet snel zullen vergeten, omdat we werden geconfronteerd met vraagstukken waar de hele kerk, hoe ze heten mag, voor wordt gesteld, en die wellicht slechts in oecumenisch verband kunnen worden opgelost. A. C. Bouwman Voor grammofoonplaten Herdenking 150 O jaar 4 R.I. LEIDEN Reeds kort na 1813 het lar waarin Nederland zUn zelfstandig heid herkreeg werd het Vierde Regi- Infanterie opgericht. Om precies te zyn op 11 januari 1814. Op de hon- derdvUftigs'.e verjaardag van dit na de Tweede Wereldoorlog opgeheven regi ment komen honderden oud-militairen, die in dit regiment hebben gediend, in de Leidse Morspoortkazerne byeen om daar nog eens „sterke verhalen" uit hun diensttyd op te halen. Al naar gelang hun jaarlichting zullen zij in de middaguren een mars door de stad maken, met aansluitend défilé voor burgerlijke en militaire autoriteiten. Na afloop van dit défilé zal men zich goed kunnen doen aan het soldaten- enu-by-uitstek: een snertmaaltyd. In de avonduren volgt op het plein van de Doelenkazerne het optreden van de Kon. Militaire Kapel. De herdenking krijgt een feesteiyk slot. waarvoor ^mpre Avanti's „Jong en Jolig" zorgt. Oud-gedienden er zijn er in ons land nog circa tienduizend die deze dag nog eens gaarne in „hun" regiment terugkeren, kunnen dit opgeven by het secretariaat van de Reüniecommissie ,,'t Oude Vierde". Thorbeckestraat 44,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3