Nieuwe Leidse Courant nieuwe opzet een kans Kamer geeft Financiële situatie „deplorabel" Rijbewijs voor brommers en reflectoren op fietsen Defensie: P.v.d.A. tegen, anderen bezwaard, maar KLM moet rendabel worden Melkhandelaren negeren ministeriële prijsstop Trein mogelijk nog duurder Jonge tuinder omgekomen Vliegramp op Curacao Gewonde in elf minuten dwars door Rotterdam In houthandel vijftien pet. Biesheuvel: niets van Pisani aantrekken CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD Leiden Steenstraat 37 Postbus '76 Telefoon 31441 rm Woensdag 11 december 1963, 44ste jaargang „St«nN«jtigh Is ghablavwi sj5 mijn K«rt In tegHempoaf" Aanhoudend winterweer Veel bewolking met ln het noorden van het land overwegend lichte vorst en ln het zuiden van het land tempera turen om het vriespunt cn mogelijk enige neerslag. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuidoost en oost. Voor vervolg zie pagina 7) Klachtendienst bezorging 18 Defensiedebat in de Tweede Kamer. Grote aandacht achter de regeringstafel, waar minister De Jong met zijn staatssecreta rissen had plaatsgenomen. Van. links naar rechts de heren W. den Toom luchtmachtA. van Es (marine), P. S. J. de Jong (de minister) en J. C. E. Haex (landmacht). Regering waarschuwt: Het meerjarenplan, dat de KLM thans opstelt, zal het uitzicht moeten bieden op het herstel van de rentabiliteit binnen een redelijke termijn. Wanneer dit niet lukt zal de regering zich diepgaand i ten beraden over de toekomstige struc tuur van de KLM. Deze waarschuwende woorden staan in de memorie van antwoord op de begro ting 1964 van verkeer en waterstaat Dit standpunt heeft de regering de di rectie van de KLM duidelijk te verstaan gegeven. Ook is de directie meegedeeld, dat on danks de grote waarde die de regering hecht aan de nationaal-economische be tekenis van de KLM voor Nederland, het niettemin noodzakelijk is, dat de KLM rendabel is. Minister Van Aartsen deelt verder in zijn memorie van antwoord mee dat de samenstelling van de directie van de KLM op het ogenblik een punt vormt van intens overleg (zie ook elders dit nummer). Ook halen we nog in deze zin aan uit deze memorie van antwoord: De minis ter heeft tot zijn leedwezen moeten con stateren, dat de communicatie tussen di rectie en personeel nog niet in alle op zichten bevredigend is te noemen. Vragen over „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" Het Tweede Kamerlid Van Rijckevorsel |(KVP) heeft aan de.minister van o., k. en w. schriftelijke vragen gesteld over het tv-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Hij vraagt of de minister heeft kennis genomen van \de wijze, waarop in de uitzending van zaterdag 7 dec. „een onlangs tot de ver vulling van een hoog ambt geroepen landgenoot werd bespot". „Acht de minster een dergelijke be spotting van personen, ten aanhoren van honderdduizenden medemensen met een communicatiemiddel, hetwelk de over heid zelf met gemeenschapsgelden ter behartiging van het algemeen welzijn aan een omroeporganisatie ter beschik king stelt; a. Een openbare aantasting van iemands eer en goede naam, tegen welke aantasting een ieder recht heeft op be scherming, b. Een openbare inbreuk op de zorg vuldigheid, die een ieder tegenover zijn medemens in acht behoort te nemen?" Zo ja, is de minister bereid om zijn af keurend oordeel hierover aan de ver antwoordelijke omroeporganisatie ken baar te maken?, aldus mr. Van Rijcke- (Van onze parlementsredactie) TAE MEERDERHEID VAN DE TWEEDE KAMER wil minister De Jong (Defensie) de kans geven om te bewijzen, dat de door hem ingevoerde reorganisatie van zijn departement in de praktijk voldoet. Dit bleek gis termiddag, tijdens het Tweede-Kamerdebat over de defensiebegroting- 1964, uit de reacties van de heren Kieft (a.r.), Kikkert (c.h.), Moorman (kath. v.) en Couzy (lib.). De P.v.d.A. was eigenlijk de enige grote fractie, die bij monde van haar woordvoerder kol. Wierda met zoveel woorden uitsprak, dat zij in de nieuwe, verticale opzet geen enkel heil ziet. eenheden van de Koninklijke Land macht in de komende twee jaar te kun nen afronden, wil minister De Jong door een vermindering van exploitatie uitgaven de nodige ruimte in de kas geld-situatie scheppen (het aanvragen van nieuwe gelden acht hij niet moge lijk). Daartoe zal hij in mei of juni var het volgend jaar een begrotingswijzi ging indienen, die de gewenste verschui vingen binnen de begroting zal brengen. De socialist Wierda stelde met het oog daarop vast, dat het geen zin heeft de huidige begroting te behandelen, laat staan er over te stemmen. „Er is", zo zei h(j, „maar één plaats waar de voorgelegde begrotingscijfers thuishoren, en dat is de prullemand". De minister zit financieel aan de grond en zijn be groting is een „sprong in het duister". De bewindsman kan zich niet veront schuldigen, want toen hij zijn ambt de* 'deïeTsTêbegroUng stê^ërNtet ^vaardde wist hij dat Et op grond van de reorganisatie als r,g,® kabm<* een rekeningetje nog te wel vanwege het ontbreken van elk in-1 0 "K 1965 en f 325 miljoen te verwezenlijken. Ook de heren Couzy en Kikkert hadden min of meer ernstige bezwa ren en betwijfelden of de gekozen structuur zal slagen, maar zij wilden vooralsnog een afwachtende houding aannemen. Diit laatste wilde ook de heer Kieft, maar hij stond over het algemeen toch wel positief tegen over de maatregelen van de minis ter. Het meest positief toonde zich de K.V.P.-er Moorman. Zijn fractie verwacht, dat de ontwikkeling mi nister De Jong in het gelijk zal stel len. De reorganisatie is een oude wens van de heer Moorman, die vele jaren staatssecretaris van marine vas. De P.v.d.A-fraotie zal misschien te- zicht in de defensieplannen financiële mogelijkheden om die plan- SsSreïaris van marine heeft de nister daaraan destijds zelf meegewerkt. Minister De Jong heeft in zijn memo- e van antwoord de financiële situatie, aarvoor hy zich voor 1964 en ten dele ook nog voor 1965 ziet geplaatst, als zorgelijk gekwalificeerd. De investe ringsverplichtingen die 's ministers voor ganger ir. Visser voor deze jaren heeft op economisch De financiële situatie (die ook door de liberaal Couzy „deplorabel" werd ge noemd) is volgens de heer Wierda zo danig, dart het er op gaat lijken, dat het bestaan van onze defensie op het spel staat „In plaarts van de knapste koppen mdlirtair gebied bijeen aangegaan, zijn zo groot, dat in enkele te roepen om te zien wat er nog te red- sectoren geen nieuwe investeringenden valt, dwingt de minister uitgere- ^n,e? worden gedaan. Om in ieder ge- kend de enige man die hem tot grote val de modernisering van de parate steun had kunnen zijn bij zijn pogingen r in hert rechte zijn functie ont heven directeur-generaal Duyverman - Red.) de straat op te gaan en verspilt de bewindsman zijn tijd met reorgani saties, die tegenstand en kritiek uitlok ken", aldus de P.v.d-A.-woordvoerder. Duizenden kleermakers gaven de moed op Het aantal maatkledingbedrjjven is de laatste tien jaren met 3500 verminderd. Dit bl(jkt uit een onderzoek van het Economisch instituut voor het midden- kleinbedrijf. In 1953 waren er nog 7500 bedrijven met 16.000 werkgevers 1 in 1961 nog slechts 4000 met 9000 man. Het aantal opdrachten is gedaald. In 1950 bedroeg het ondernemers inkomen dit bedrijf 4400 tegen 5200 voor alle andere bedrijfstakken, in 1959 slechts ƒ5000 tegenover ƒ9500 voor alle andere sectoren van ambacht. Prijzen worden niet verlaagd LEIDEN De melkhandelaren in westelijk Nederland het gebied van de A.V.M. (de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening) zijn het helemaal niet eens met de vrijdag afgekondigde prijsstop voor een aantal bijprodukten. Nog sterker: zij storen er zich niet aan, zo vernamen we in Leiden, waar de prijzen voor bijprodukten als vla, karnemelk, yoghurt en havermoutpap, niet overeenkomstig de gewraakte prijsbeschikldng zijn verlaagd. Deze produkten worden nu voor enke le centen maximaal blijkbaar tot vier cent hoger verkocht, dan de ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben be schikt, Alleen losse melk en flessen- melk wordt volgens de vastgestelde trijzen verkocht. De melkhandelaren ho pen hiermee de ministers uit hun tent In één oogopslag Nobelprijzen uitgereikt pag. 2. Meer premiewoningen? pag. 2. De Wezel (treinroof) gegre pen pag. 5. Ruimtelabonatorium pag. 5. Vierduizend jaar oud dorp onder Leidschendam pag. 7. Moordzaak Huissen pag. 7 K.L.M.: hoe en waarom van Larive's verdwijningen de rol van de vakbonden pag- 9. Oud-minister Zijlstra waar schuwt pag. 9. Nieuwe Vauxhall pag. 9. te lokken en tot een proefproces te ko- De melkhandelaren in Leiden, de Bol lenstreek en in andere plaatsen in wes telijk Nederland kunnen de prijzen een voudig niet verlagen, zeggen ze en ze willen dit de minister met de feiten aantonen. Verlaging van de prijzen vol gens de vrijdag ingegane beschikking zou volgens de melkhandelaren beteke nen, dat hun bedrijf niet meer rendabel is. Per wijk of „vent-eenheid" zou de prijsverlaging neerkomen op circa f 10 per week aan gederfde inkomsten en dat zou nu net de druppel zijn die de emmer doet overlopen. Publiek neemt het De loDen zijn namelijk gestegen, een vijfdaagse werkweek kent de melk- branche niet wel een 60-urige en de winstn- ~es op verscheidene ar tikelen zijn vrijwel gelijk aan die van zes of zewu jaar geleden, als men de door de ministers vastgestelde prij zen aanhoudt Het is de melkhandelaren ondertussen gebleken dat slechts by hoge uitzon dering een klant op grond van de jongste prüzenschikking bezwaar maakt tegen de prUs van een bepaald produkt Eenvoudig om de reden, dat de melk handelaren hun prüzen al eerder had den verhoogd en de mensen er dus al aan gewend waren, terwyi het meren de! I van het publiek niet nauwkeurig op de hoogte is van de vrydag vast gestelde prUzen. Publiek en melkhandelaren wachten a met belangstelling af wat de mi- nistér gaat doen. (Voor vervolg zie pag. 9; Maatregelen tegen het langzame verkeer In de naaste toekomst zullen de fietsen voorzien moeten zijn van een afzonderlijke reflector aan de achter kant en reflectoren aan de pedalen. Voor de bromfietsen zal een derge lijke bepaling niet van kracht worden, omdat de verlichting van deze ver voermiddelen wel deugdelijk blijkt te zijn. Maar wel is het de bedoeling een rijvergunning voor de bromfietsers voor te schrijven. Dit kan gebeuren ïeer de tegenwoordige verkeers- wetgeving wordt vervangen. lranni'tio verder, dat de overheid geen normen V erpllCllte Keuring stellen voor het ry-onderricht. Dit L O heeft n Later zal dit meiske het zich wel licht met trots herinneren, hoe zij op de arm van een buitenland se minister mocht zitten. Nu was de kleine Anne Christensen alleen maar een beetje verlegen toen zij zomaar werd opgetild door die vreemde mijnheer, die haar tradi tionele kostuum eens goed wilde bekijken.Het was een infor meel moment tijdens het bezoek dat minister Luns gisteren bracht aan de Maqlebykerk in Amager bij Kopenhagen. De vijfjarige Anne is nog van Hollandse af komst: haar voorouders emigreer den 450 jaar geleden. Wanneer het nodig is de Neder landse Spoorwegen rendabel te ma ken, zullen de tegenwoordige tarieven verder verhoogd moeten worden. Dil deelt de minister van verkeer en wa terstaat aan de Tweede Kamer mee in zijn memorie van antwoord op de begroting 1964. Overigens ziet de bewindsman de toe komst niet zo somber in. Het vorig jaar geleden verlies, zo schrijft hij, is van incidentele aard. Voor 1964 zal een nage noeg sluitende rekening worden bereikt Voor het openbaar vervoer zal een zeer belangrijke taak zyn weggelegd, vooral om aan het toenemende verkeersvraag- stuk met name in de Randstad Holland het hoofd te bieden. Dit probleem zal intensief worden bestudeerd door een speciale commissie onder voorzitterschap van prof. ir. J. Volmüller. Olietank ontploft: In het ziekenhuis Hypolitushoef in Delf is gistermiddag de 23-jarige tuinder G. Kortekaas uit 's-Gravenzande overle den aan verwondingen, die hy in de mor genuren had opgelopen by een ontplof fing in een olietank. Een knechtje, P. van der L. uit Maasdijk werd licht gewond. De twee mannen waren bezig met het opstellen van een olietank in het Stael- duinse Bos bij 's-Graven^ande. Omdat ze vermoedden, dat de olie bevroren zou zijn, stookten ze onder de tank een vuur tje, zonder echter de afsluitdop ervan te verwijderen. Kort hierop volgde de ontploffing. motorrijtuigen Deze maatregelen kondigt minister Van Aartsen in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer op zijn begroting 1964 aan. Verder schrijft de minister: Er is een regeling in voorberei ding, dat de politie by een ongeluk het kentekenbewijs van een zwaar be schadigd motorrijtuig in beslag kan nemen. Wanneer na een onderzoek blijkt, dat het voertuig voldoende is gerepareerd, wordt dit bewijs opnieuw uitgereikt. Geleidelijk zal een verplichte keu ring van motorrijtuigen worden inge- Uit de memorie van antwoord blijkt Een onbekend vliegtuig is dinsdag middag vier uur plaatselijke tijd (gis teravond half tien) in de onmiddel lijke nabijheid van de Christoffelberg op Curacao neergestort. Het is zo be schadigd, dat men het uit de lucht niet kon herkennen. Ook is het moei lijk vast te stellen of er overlevenden De reddingswerkzaamheden moesten tydelyk worden gestaakt omdat de hevig brandende wrakstukken het omliggende bos in een vuurzee hadden veranderd. Men kon ook niet vaststellen of het een passagiers- of vrachtvliegtuig was. Wel is het zeker dat het geen toestel was van de KLM en ook geen toestel dat Curagao had moeten aandoen of van het eiland vertrokken was Bij het invallen van de duisternis zyn de nasporingen gestaakt zonder dat men nog bijzonderheden kon vaststellen. Langs de Noordlimburgse en Duitse grens zyn de laatste dagen nogal wat wilde zwynen verschenen, die waar schijnlijk door koude en honger uit hun schuilplaatsen in het Reichswald zyn ge dreven. Men heeft ze zien ronddolen op de landeryen in Milsbeek en Mook en dezer dagen werden in de buurt van de Bisseltsebaan tussen Groesbeek en Heu men een achttal van deze dieren waar genomen. IVANKZIJ voortreffelijke samen werking tussen de geneeskundige dienstde meldkamer van de Rotter damse politie en het personeel van de Maastunnel is gisteren tijdens het spitsuur 'n ernstig gewonde Italiaanse arbeider in recordtijd van het Botlek- gebied naar het Bergwegziekenhuis op de andere rivieroever in Rotterdam vervoerd. De Rotterdamse politie kreeg de mel ding dat de 25-jarige Italiaanse lasser Rocco Trotta uit Moncabano. tijdelijk woonachtig in Hoogvliet, ernstige brand wonden had opgelopen. Direct werden tien surveillancewagens gewaarschuwd alle kruispunten vanaf de Botlekbruk vrij te maken; de tunnelpolitie sloot een tunnelbuis. Dat had tot resultaat dat de ambulance-auto, die vooraf werd gegaan door een politiewagen, niet meer dan elf minuten nodig had om het Bergweg- ziekenhuis te bereiken. Het ongeluk gebeurde in de aromaten- fabriek by de Esso-raffinadery in de Botlek, waar Trotta zidh by een zelf ge stookt vuurtje wilde warmen. Daarbij geraakten zijn kleren in brand. heeft met de vrijheid van het onder wijs te maken. Het rij-examen zelf is uiteindelijk de controle op de instruc teur. Het is immers in zijn belang, dat zyn leerling slaagt, zo zegt de mi- De minister is niet van plan aan te dringen op een algemene maximum snelheid voor buitenwegen. Ook ziet niet naar uit, dat op autowegen Prinses Irene bij Toon Hermans Prinses Irene heeft gisteravond in cognito een bezoek gebracht aan de one manshow van Toon Hermans in het theater Carré in Amsterdam. Gezien haar reacties was de Prinses zeer enthousiast over de show van Her- Commentaren dat prof. Zijlstra zijn langjarig en succesvol ministerschap niet heeft geprolongeerd, zal thans met voldoening kunnen vaststellen, dat hij in de Eerste Kamer een waarde volle zetel inneemt. In de senaat heeft de oud-minister gisteren nog een beetje onwen nig een rede gehouden, die alle aandacht verdient. Wanneer uit *o gezaghebbende mond een waar schuwing klinkt tegen een te sterke loonstijging, moet men al bijzonder eigenwijs zijn om daaraan zonder meer voorbij te gaan. Andere aspecten dan de monetaire opzettelijk buiten beschouwing la tend ten slotte nam hij deel aan de algemene financiële beschouwin gen legde prof. Zijlstra er de na druk op, dat een te sterke vergro ting van de koopkrachtige vraag ernstig gevaar oplevert voor onze betalingsbalans. Met alle nare ge volgen voor de werkgelegenheid van De vakbeweging, aldus zijn betoog, kan nu wel zeggen dat zij met nieuwe looneisen komt als de prij zen te veel oplopen, maar daarmee snijdt zij zich in eigen vlees. Want de betalingsbalanspositie wordt er alleen maar in ernstiger mate door verslechterd. Wij zijn het eens met allen, die be klemtonen, dat de reële loonstijging zo groot mogelijk dient te zijn. Als het woord „mogelijk" dan maar niet half wordt ingeslikt. En de grens van het mogelijke, wordt voor een belangrijk deel door de betalingsba lans getrokken. Het is goed, op dit punt naar prof. Zijlstra te luiste- Achterstand inhalen (Van onze soc.-econ. redactie) 0OK VOOR de werknemers in de houthandel (11.000 man) is over eenstemming bereikt over een nieu we c.a.o. per 1 januari. Een loonsver hoging is overeengekomen van 10 procent en bovendien 5 procent voor het inhalen van achterstanden. Een ondernemingsgewijze differentiatie moet dienen om zwarte lonen wit te maken. De vakanties worden één dag langer: veertien dagen; werknemers tot 19 jaar krijgen drie dagen extra (to taal 17); bij 2iekte en ongeval zal het loon 100 procent bedragen (thans 90). In de c.a.o. wordt een bruto weekinko- men van minimaal honderd gulden, ver betering van de pensioenregelingen en afschaffing van de vierde gemeente klasse verwerkt. Een aantal gemeenten in klasse verhoogd. Voor de werknemers in de meubel industrie (23.000) is het gesprek nog aan de gang. De grootste moeilijkheid blijkt de differentiatie. Vermoedelijk zal de loonsverhoging 1 januari voor de meubelindustrie onge veer zes procent gaan bedragen. Over herziening van de werkclassificatie is overeenstemming bereikt Voor de sector houtemballage is even- :ns overeenstemming bereikt. Ook hier zullen de lonen, indien de Stichting van de Arbeid het goedkeurt met vyftien procent omhoog gaan. Franse EEG-marathon dreigt weer als niet de hand wordt gehou den aan de datum van 31 december voor de voltooiing van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, aldus heeft de nog woedender Franse mi nister Pisani gisteren dreigend ver klaard in de ministerraad van de EEG, die in Brussel een marathon zitting houdt. Mr. Biesheuvel, de Nederlandse minister van landbouw, die als voor zitter van de raad optreedt, verklaar de ma afloop van de besprekingen.' „Het zou onverstandig zijn, zich door dit soort dreigementen in een bepaal de hoek te laten drukken". De Franse minister had er op gewezen, dat hel nastreven van de 31ste december een plechtige verbintenis is van zes souve- reine staten. Hy doelde daarby echter alleen op het tot stand brengen van de drie nieu we marktorganisaties voor zuivel, ryst en rundvlees (waar vooral Frankrijk belang by heeft). Bedoelde verbintenis gaat echter verder: zy is een onderdeel van het ..actieprogramma" van de EEG van dit jaar. opgesteld om uit de im passe te geraken. Daarin werd tevens afgesproken, dat de zes een standpunt zullen bepalen, voor het einde van het jaar, voordat de onderhandelingen over de internationale tariefverlagingen (de zgn. Kennedy-ronde) beginnen. Minister Blesheuvel maakte geen ge- helm van het feit, dat de marathon zitting tot vruchteloosheid gedoemd ls. als Frankryk in zyn houding volhardt. De politieke wil om tot een oplossing te komen is niet merkbaar en mr. Bles heuvel zei begrepen te hebben, dat er deze week geen definitieve akkoorden worden gesloten. Hij is voorts van mening, dat de Franse delegatie begint te ontdekken, dat het de andere delegaties ernst is met het mandaat inzake de Kennedyronde om te verzekeren, dat de Europese ge meenschap een „open karakter" houdt Pas wanneer over dit mandaat overeen stemming is bereikt (op z'n vroegst vol gende week) bestaat de mogelijkheid, dat men het eens wordt over de drie marktorganisaties, waarover Frankrijk zich zo druk maakt Intussen is bekend geworden, dat de Westduitse regering Frankryk heeft la ten weten, bereid te zyn een enkele Europese graanprys te aanvaarden, maar niet voor de zomer van 1966, dat is dus na de verkiezingen 'van september van dat jaar) in de Bondsrepubliek. Overigens zyn ondanks de drei gementen van Pisani de voorberei dingen al getroffen om de debatten, na 1 januari voort te zetten. Het zal echter pas op 31 december de laat ste dag van de marathon kunnen blijken of Pisani in zijn boosheid van de laatste dagen de woorden van pre sident de Gaulle in gedachten had, die enkele maanden geleden werden uit gesproken en die het einde van de EEG voorspelden, indien voor 31 de cember niet de Franse wensen zou zijn voldaan. Bevordering voor oud-commandant marine-brigade Per 10 december, de 298e verjaardag van het korps mariniers, is aan de ko lonel der mariniers b.d. W. A. J. Roe- lofsen, de titulaire rang van brigade generaal der mariniers toegekend. Gene raal Roelofsen, oud-commandant van de mariniers-brigade, heeft in 1947 het commando gevoerd over de mariniers- eenheden die de grote landing by Pasir Poethi (Oost-Jaca) uitvoerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1