Lichte vorst Stakende buschauffeurs krijgen geen uitkering PuweM Kans op extra interland in Amsterdam Richting aangeven niet altijd noodzakelijk Bejaarden wensen over 1963 uitkering-ineens Ir. Den Hollander ook weg Tweede Shell-figuur verlaat thans KLM Moskou wil fabrieken uit het westen Economie en Financiën Sikkens bouwt Fusie Van der Lande ondanks bouwbreidel P8ST0RDE1BEDRIJF tÉldiffèïd 7 DINSDAG 10 DECEMBER 1963 Niet gerekend met bouw van boortoren Het gemeentebestuur van Schiermonnikoog heeft British Petroleum meegedeeld, dat een bouwvergunning vereist is, wil B.P. haar voornemen op het eiland een boortoren op te rich- ten, kunnen uitvoeren. B. en W. oordeel dat de bouw boortoren onder de J Woningwet valt en dat daarom dezelfde procedure moet worden gevolgd als voor alle andere op te richten opstallen. Dit betekent, dat de bouwvergunning getoetst zal moeten worden aan het uit- breidingsplan van de gemeente Schiermonnikoog. In dit uitbrei- j dingsplan is niet in de bouw van de boortoren voorzien. Wijziging van het uitbreidingsplan is een langdurige procedure, waartegen het aantekenen van appèl moge- lijk is: bij de gemeenteraad, bij l Gedeputeerde Staten en bij de Dode en gewonde Bij een verkeersongeluk in Heesch is gistermiddag de zestienjarige Jacoba Rooijakkers uit Helmond om het leven gekomen. Haar vader, de 41-jarige J. Rooijakkers is zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Oss. De door de heer Rooijkkers bestuurde bestelwagen slipte, kwam in de berm van de weg terecht, rukte twee betonnen paaltjes uit de grond en sloeg ten slotte driemaal over de kop. Het meisje werd uit de wagen geslin gerd. TIE AFGELOPEN nacht vroor het in het binnenland plaatselijk negen graden. In de nanacht liep de tempe ratuur echter weer op, gelijktijdig met het afnemen van de mist. Vanmorgen varieerde de vorst tussen drie en vijf graden. Voor de komende nacht wordt overwegend lichte vorst verwacht en voor morgen overdag lichte vorst tot tempergturyn om het vriespunt. Uit de laaghangende bewolking kan hier en daar wat lichte neerslag vallen maar deze neerslag zal van weinig be tekenis zijn. Als gevolg van het nader- bij komen van een oceaandepressie neemt de wind iets toe uit richtingen tussen zuid en zuidoost. ZON EN MAAN Woensdag 11 december: zon op: 8.37, onder 16.29, maan op 3.26, onder 14.45. Maandag 16 december: Nieuwe maan. Hoogwater Scheveningen 11 december: 12.07 v.m.; n Kritiek op bestuur St. Raphael De r.-k. bond van vervoersperso- neel „St. Raphaël zal aan zijn leden die onlangs aan de buschauffeurs staking hebben deelgenomen geen uitkering verstrekken in verband met de derving van twee dagen loon. Dit besluit werd gistermiddag op het congres van „St. Raphaël" in Utrecht genomèn toen een voorstel HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven ur Station !i 33 Si 1# II D. Helder Ypenburg Vltssingen München Zürich Genève Madrid Mallorca Lissabon vlndstU -2 -3 windstil 3 windstil 2 -8 Kruiswoordpuzzel zonder zwart 23456789 Horizontaal: 1. nors-bloem; 2. monde- ling-scheikundig element (afk)-voorzet sel; 3. droogoven tot het roosten van graankorrels-aanwijzend voornaam woord-karaat (afki; 4. huisdier-vis-la a g I schoven op de dorsvloer: 5. lusthof hoofddeksel-soort onderwijs (afk); 6. papegaai als aanspreking-ploegsnede; I 7. gemeente in Friesland-spil van een wiel-motorschip (afk); 8. Vis; 9. Over blijfsel bij verbranding-zangwijs. Verticaal: 1. plaats in N.-Brabant- graaf werktuig; 2. vlaktemaat-schone jongeling; 3. brede, grove lat-water in Utrecht; 4. duivel-muzieknoot-voorzet sel; 5. meisjesnaam-zilt vocht; 6. rus- tig-morsdoelflje-radlo-omroep (alk); 7. plaats in België-rund-deel van het jaar (afk)8. afzonderüjk-voorzetsel-tot na der order (afk. Lat); 9. knaagdier-vink- achtige vogel-scheikundig element (afk). Oplossing A-puzzel: 1. debacle: 2. er- varen; 3. bedaard; 4. almanak; 5 legatie; 6. melasse: 7. invasie; 8. Samaria; 9. schande; 10. lazaret; 11. Abraham: 12. agnaten; 13. notaris. De zegswijze is: De bal misslaan. Als de tweede wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Europese beker voor landenteams tussen Dene marken en Luxemburg, die vandaag in Kopenhagen wordt gespeeld, in een ge lijkspel eindigt, zal de derde en beslis sende ontmoeting tussen beide landen in het Olympisch Stadion worden gespeeld. De eerste wedstrijd in Luxemburg ein digde reeds in een gelijkspel: 33. Wan neer in Kopenhagen wederom geen van beide elftallen tot een overwinning komt, zal de beslissingswedstrijd op 18 decem ber in het Olympisch Stadion in Amster dam worden gehouden. In Ter Horne eerste langebaanwedstrijd Ter Horne heeft de schaatsprimeur van dit jaar. Dinsdag 10 december zal er op ondergelopen land in het dorp Ter Horne bij Akkrum een 400 meterbaan worden uitgezet, waarop de eerste langebaan wedstrijd van dit seizoen zal worden ge houden. Woensdag 11 december houdt de ijsvereniging S.LS. in Warmenhuizen een langebaanwedstrijd voor heren over 500 1500 en 3000 mpter. Verkeer had last van gladheid (Vervolg van pagina 1) Het bleek, dat de Gorkum VI door enkele zeer snel varende binnenschepen gedwongen was een eind in de richting de Merwedebrug te varen, waar het •tuig ten slotte op de oever was ge lopen. Het bootje van de waterpolitie heeft ten slotte de passagiers aan wal gebracht. De bemanning is aan boord gebleven en zou proberen de veerboot weer vlot te krijgen. Het veer Brakel-Vuren raakte gisteren In de mist in dergelijke moeilijkheden. Ook in Brakel heeft men zich onge rust over het uitblijven van de pont. De boot was om zes uur van de Brakelse oevers vertrokken en was niet in Vuren aangekomen. Enkele uren later bleek, dat de be manning uit angst voor de zogenaamde „hardlopers" op de rivier de wijk had genomen naar de andere oever, waar de boot tussen de kribben was gevaren. Ar beiders van de N.V. Durox werden hier van de dupe. Zij moesten nachtdienst verrichten en konden eerst om tien uur worden overgezet. Processen-verbaal voor te hoge prijzen De Rotterdamse politie heeft zaterdag wegens overtreding van de prijsstopbe- palingen proces-verbaal opgemaakt te gen een grote melkfabriek /leverancier in de Maasstad die voor een liter melk twee cent meer vroeg dan is toegestaan. Ook werd een textielbedrijf in het westelijk stadsdeel geverbaliseerd, om dat het voor een ongeprijsde lap stof drie keer een andere prijs berekende. De politie heeft bekendgemaakt, dat alle overtredingen van de prijsbepalingen, die het publiek signaleert, nauwgezet zullen worden onderzocht. van de afdeling Hilversum om de stakers uitkeringen toe te kennen, in stemming werd gebracht. De afdeling Eindhoven deed op het congres een felle aanval op haar hoofd bestuur. De afgevaerdigde van deze af deling schreef de stakingen toe aan de afstand die er bestaat tussen het hoofd bestuur en het gewone lid. Wanneer er moeilijkheden dreigen dient het bestuur van zijn zetel af te komen. Dit zou man nenmoed zijn geweest en geen vernede ring voor het hoofdbestuur, aldus deze afgevaardigde. Ook de afdeling Amsterdam had be varen tegen de wijze waarop in het vakorgaan, maar ook in de circulaires de bond wordt gesproken. Zij ver weet het bestuur in het orgaan hoog dravende academische artikelen te schrij- ;n die de leden niet begrijpen. De voorzitter van de bond. de heer W. J. L. Spit. weerlegde de kritiek van deze twee afdelingen. De heer Spit verklaarde ook dat het vertrek van de heer Larive als directeur de KLM de erkende vakbeweging verweten wordt. Dit verwijt, zo zei hij. vloeit voort uit het feit dat de vakbon den zich tot dusver steeds op het stand punt hebben gesteld, dat de offers die in de personele sector ten gerieve van de reorganisatie bij de KLM moet worden gebracht, gekenmerkt behoren te wor den door bepaalde maten van even wichtigheid. Vooralsnog is de vakbewe ging van plan dit uitgangspunt nog een poosje te handhaven, ook al haalt zij daarmee het ongenoegen van het zich van het overige personeel niets aantrek kende bestuur van de vliegersvereniging op de hals. Agenten drijven studenten uiteen Voor het politiebureau aan het Leid- seplein te Amsterdam heeft een viertal agenten gistermiddag met de gummi stok een oploopje van ongeveer vijftien studenten uiteengedreven. Aanleiding tot de samenscholing voor het bureau was het door de politie aan een onder invloed i-erkerende student opgelegd rijverbod. Diens motor was voor het bureau aan de ketting gelegd. De studenten wareD het met deze gang van zaken niet eens wilden de motor terughebben. Toen na herhaalde aanmaningen niet weg gingen. trad de politie krachtig tegen hen op. Een der studenten, die zich juist bukte, werd zijn bril stukgeslagen. De student, aan wie het rijverbod was op gelegd. was zelfs het bureau binnenge- waar hij zich echter zodanig ge droeg. dat hij ter ontnuchtering werd opgesloten. Later op de avond werd hij heengezonden Amsterdamse procureur-generaal: De Amsterdamse procureur-gene raal mr. J. H. Kemper meent dat een automobilist op een voorrangsweg geografisch van richting kan ver anderen zonder te voldoen aan de hem in het Wegenverkeersregele- ment opgelegde verplichting tot het aanduiden daarvan. Deze ontheffing hangt af van de aard van de weg waarop men rijdt en de markering Mr. Kemper verkondigde deze mening Op demonstratieve vergadering Enige honderden bejaarden heb ben gisteren in. Bellevue in Amster dam nog eens duidelijk uitdrukking gegeven aan hun ontevredenheid de huidige a.o.w.-uitkeringen Deze zijn volgens een van de spre kers ver achtergebleven bij de in middels gestegen lonen, omdat pro- Mr. Van der Heide neemt ontslag (Van onze speciale verslaggever) TVJR. H. VAN DER HEIDE, adviseur voor personeelszaken van de KLM. heeft gisteren zijn ontslag aan geboden. Na directeur E. II. Larive verdwijnt met hem een tweede Shell- figuur, die ter sanering van het lucht vaartbedrijf was aangetrokken. De heer Van der Heide, die tot zijn pen- (Vervolg van pagina 1) De Russische premier haalde nog en kele statistische gegevens aan om te il lustreren dat het goed gaat in Rusland, het nationale inkomen is de laatste tien jaar verdubbeld. Het inkomen van de arbeider is met 61 procent toegenomen De laatste tien jaar zijn 108 miljoen mensen bijna de helft van de tota- lebevolking in een nieuw huis ge trokken. Hij besloot zijn toespraak die door 6000 partijfunctionarissen werd aan gehoord en herhaaldelijk door ap plaus werd onderbroken, met de woorden: „Wij zijn op de goede weg. de enige veilige weg die ons is ge wezen door de grote Lenin. Voor waarts naar nieuwe sucessen bij de opbouw van sionering als bedrijfsleider in Pernis werkte, was door de heer Larive in de KLM-veste gehaald. Het lag in de bedoeling hem tegelijkertijd het to tale personeelsbeleid in handen t« Algemeen wordt verwacht dat ir. F. Q. den Hollander binnenkort als president-commissaris zal aftreden vanwege de steun, die hij directeur Larive en adviseur Van der Heide heeft vereleend. Hij is het ook ge weest, die op 7 januari van dit jaar „de sterke man" uit Shell-kringen aantrok. Mr. Van der Heide leed reeds haltf november de nederlaag. Hy moest wijken voor K.L.M.-onderdlreoteur P. A. H. Schlingemann, die tot alge meen hoofd van het bureau perso neelsbeleid werd benoemd. Voor de vervulling van deze functie werd de laatste gesteund door de K.L.M.-di tieleden mr. H. Albarda, dr. G. der Wal en ir. F. Besaji^on, zomede door een krachtige groep van commis sarissen, onder wie staatsraad M. Kup- Zoals bekend is het personeelsbeleid een van de hete hangijzers geweest ir de thans besliste strijd in de K.L.M. top De nog zittende directieleden had den hun kaarten op het grondpersoneel gezet, de afgetreden directeur Larive speelde op het vliegend personeel. De categorale organisaties van vliegend per soneel en hoger personeel hebben even eens de nodige tegenzin gewekt. Dit gold niet alleen voor de vakbonden, die het loonoverleg voerden, maar ook voor verschillende directeuren en commis sarissen. Naar verluidt, zal de heer La rive voorlopig niet worden vervangen Het driemanschap AlbaFdaVan der Wal—Besangon heeft zijn taken thans definitief verdeeld. Ook het veel becri- tiseerde rapport van het Amerikaanse bureau McKinsey achtte een topleiding van drie personen voldoende om de KLM er weer enigszins bovenop te helpen. Op het ministerie van verkeer en water staat worden inmiddels plannen voor een reorganisatie van de raad van com missarissen uitgedokterd. centsgewijze optrekken van de lo nen en de a.o.w.-uitkeringen bete kent, dat de optrekking van de uit keringen van de a.o.w. dan ongeveer een derde van de verhoging van de lonen uitmaakt. Met nadruk werd de opvatting, als zouden de bejaarden het nog nooit zo eoed hebben gehad als op het ogen blik, van de hand gewezen. „Wij zijn hier echter niet bijeen om een bevende hand uit te steken en om een aalmoes te vragen", zo zei de heer J. Josso, voorzitter van de r.k. Bond van bejaar den. Het is ons alleen te doen om reent te krijgen. Wij moeten eerst de barrière van onbegrip, van tegenstand van ons sociaal gevoel doorbreken. Dat kunnen wij doen door ons eigen gedrag, door waardig te demonstreren en door zoveel mogelijk ons aan te sluiten bij de be jaardenbonden, aldus de heer Josso. Een andere spreker, de heer H. J. Bartels van de Algemene bond van be iaarden, noemde het een eerste eis dat de bejaarden over 1963 nog een uitke ring-ineens ontvangen, „omdat de a.o.w.- pensioenen dit jaar, in tegenstelling tot de lonen, niet omhoog zijn gegaan, ter wijl de wet bepaalt, dat wij gelijke tred houden met het loon van werkenden" Wij willen nü onze verhogingen hebben en niet in 1965, zo riep de heer Bartels uit. „Wij verlangen voor de gehuwde bejaarden tachtig procent van het mini mumloon en zetig procent voor de al leenstaande bejaarden". Al deze wensen werden vastgelegd in een motie aan regering en Staten. GeneraaL gisteren in zijn requistoir tegen de 43- jarige elektriciën M. W. K. uit Wijk aan Zee. die op 21 februari 1962 in Be verwijk driemaal werd geverbaliseerd tweemaal wegens overschrijding van d* maximum snelheid en eenmaal we gens het zonder aanduiding veranderen van richting. De boetes voor het over schrijden van de maximumsnelheid moest hij betalen, doch het punt van de richtingverandering legde hij ter beoor deling aan de Hoge Raad voor. Hoewel hij in eerste instantie werd vrijgespro ken voor het zonder aanduiden veran deren van richting op de voorrangsweg Breestraat Alkmaarseweg in Bever wijk, veroordeelde de kantonrechter in Haarlem de elektriciën daarvoor tot f 5. De Hoge Raad verwees deze zaak terug naar het hof in Amsterdam, om dat hij het vonnis onvoldoende gemoti veerd oordeelde. De procureur-generaal die gisteren tot vrijspraak concludeerde, was het volko men eens met de raadsman van de elektriciën. mr. D. de Graaff, die be toogde dat door aard en markering van een weg de mogelijkheid bestaat dat een weggebruiker geografisch van richting verandert, doch in de zin van het We genverkeersreglement zijn weg gewoon vervolgt Hij hoeft dan geen richting aan te geven. Dit geval nu heeft zicb volgens de procureur-generaal en de raadsman voorgedaan met de elektri ciën, die bij de kruising Breestraat (bi- tumenweg) en Hendrik Mendeweg (klm- kerbestrating) geen richting aangaf toen naar links de (bitumen) Alkmaar- /eg wilde vervolgen. Vijftig meter voor de bocht in de Breestraat. staat een waarschuwings bord „gevaarlijke bocht" en op het punt de Hendrik Mendeweg in de krom ming Breestraat - Alkmaarseweg uit mondt wordt de straat door witte blok en een band van zgn. haaietanden gemarkeerd. Dat betekent dat men op voorrangsweg komt Bovendien staat iog een ANWB-bord „doorgaand ver keer". Op al deze gronden meende mr. De Graaff, dat ontslag van rechtsvervol ging moet volgen. Mr. Kemper betoog de nog dat als in het onderhavige ge val richting aangeven wel noodzakelijk ook voorsorteren verplicht is en dat wordt dan levensgevaarlijk voor het ver- Bevangen door kou en overleden Nadat hij met zijn vrachtauto wilde vertrekken, is de 36-Jarlge, ongehuwde G. Combee uit Hardinxveld gisteravond door de felle kou bevangen en plotse ling overleden. Zijn vrachtauto reed door een hek werk en kwam tegen een huil tot stil- Loonakkoord in de confectie-industrie In de onderhandelingen tussen de werknemersorganisaties in de confectie- j industrie en de werkgeversorganisatie. i het Sociaal weerkgeversverbond voor de confectie-industrie. is overeenstemming^ bereikt met betrekking tot de c.a.o. voot het jaar 1964. Uitgaande van een loons- verhoging van tien procent zullen de* basisuurlonen van de volwassen mannen van 23 jaar en ouder worden verhoogd met twintig cent, de basisuurlonen van de vrouwen van 23 jaar en ouder zullen per 1 januari worden verhoogd met ze- ventien cent en per 1 juli 1964 nogmaals met drie cent De jeugdlonen zullen naar verhouding een overeenkomstige verho ging ondergaan. De reeds twee jaar geleden tussen partijen overeengekomen verlenging van de vakantie tot drie weken voor het gehele personeel zal thans worden ge- effectueeerd. In de c.a.o. zal een garan tiebepaling worden opgenomen betref fende het minimuminkomen van hon derd gulden voor mannelijke werkne, mers van 23 jaar en ouder. De Sikkens-groep ondervond -in 1962 ernstige moeilijkheden met de uiterst langzame verlening van bouwvergun ningen. Daardoor kwam de bouw var een tweede verdieping op het centrale laboratorium niet tot uitvoering. Toch is er al met al een belangrijk bouwpro gramma gereed gekomen. De ni 'abriek te Emmerik is vrijwel gereed en de produktie is begonnen. De kan toren komen wat later klaar. Te Dor- meletto in Italië is de fabriek belangrijk vergroot en de produktie draait op volle n. Te Sassenheim is de uitbreiding de expeditie, het grondstoffenma- gazijn en de moffellakfabriek ver gevor derd en een kleine uitbreiding var laboratorium is in gebruik genomen. Bij Sikkens Condor te Göteborg is een uitbreiding van fabriek en expeditie ter hand genomen. Kleinere uitbreiding! bij Alpha Muurverffabrieken en Struyck zUn verwerkelijkt of ver gevorderd. terloops. 24 De vage onwil tegen het onderwerp verdween, toen hij zich de oorzaak ervan realiseerde. „Nou," begon hij, „ze wou verpleegster den, zei ze laatstehzei r- We hebben het er eigenlijk niet had daarna. Maar het ging niet van harte, ïk- bedoel, ze bleef erg vaag En ze had het ook nog over thuisblijven..., Eigenlijk typisch, ze weet altijd zo goed wat ze wil, maar hier over heeft ze zich helemaal niet uitgesproken. „Ik geloof", vervolgde hij met iets van verba zing in zijn stem over het feit, dat hij zo op eens de motieven van zijn dochter doorzag," dat ze zich niet durfde uiten om haar moeder. Enfin, dat weet u ook wel, die was. eh die kon moeilijk ergens warm voor lopen En voor zo'n jong ding is dat altijd een beet je ontmoedigend." Dokter Reindersma zag dtr bezorgdheid in het gezicht van de man, die hij al zo lang kende. Dit gezicht was vrijwel onbe roerd gebleven door de lijdensweg van een leven naast een geesteszieke vrouw. Maar het leek. alsof de gebeurtenissen van de laatste maand hem des te dieper hadden geraakt. De bezorgd heid voor zijn dochter was nieuw. zou me geen zorgen maken, Voorting, als ik jou was." zei hij rustig. „Die dochter van jou is in aanleg een evenwichtig gevalletje, 't Is niets bijzonders, dat ze een beetje uit haar doen is. Hard geploeterd voor haar einexamen, lat is toch ook niet voor de poes Echt goed concentreren heeft ze zich natuurlijk ook nooit kunnen doen, altijd moest ze wel afgeleid worden doordat ze ook aan haar moeder moest denken. En dan vlak voor dat examen al die narigheid er nog byZe is gewoon óver- en oververmoeid. Laat haar maar een beetje gaan. In de verpleging moet ze dit jaar liever nog maar niet gaan. Ik weet misschien wel een an dere oplossing voorlopig. En wat dat thuisblij ven betreft, Voorting, ik denk dat ze jou niet in de steek wil laten. Ze is voor een kind die leeftijd bijzonder loyaal, weet je. Op deze leeftijd doen ze gewoonlijk niet veel an ders dan hun ouwelui kritiseren. Voorting, weet je wat we doen? Stuur haar een dezer dagen even naar myn spreekuur. Dan zeg je, dat ze poeiertjes van me krijgt om rustiger te slapen. Ze moet eerst maar eens een beetje bij komen." Het grote door M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN „Het is een goeie meid," zei Voorting verte derd. „Maar vervolgde hy, terwijl zijn ge zicht weer ernstig werd het kan nóg zo lief van d'r zijn dat ze bij my in de buurt wil blijven, maar mij persoonlijk lijkt dat op den duur toch niks. Ze moet haar eigen leven leven. Dokter, ik heb in mijn familie maar al te veel van die zogenaamde goeie dochters, die bij pa en moe thuis bleven hangen. Op hun veertigste konden ze dan nog es voor zichzelf beginnen. „Mij niet gezien hoor, met mijn dochter. Ik heb er maar eentje, en die moet al haar kan sen krijgen. Weet je wat ze wou hij be gon opeens te lachen by de herinnering, „ze wou op de H.T.S.!" Hij tutoyeerde Reinders ma altijd, als hij in vuur raakte. „Maar wil je geloven, dat ik de laatste tijd meer zit te tobben over mijn dochter dan ik in al die jaren over mijn vrouw heb gedaan?" Hij stokte plotseling, toen hij zich realiseerde wat voor indruk zijn woorden wel moesten maken. „Kom Voorting", zei Reindersma, de woorden van de ander negerend, „jullie hebben allebei een beroerde tijd achter de rug. Je zit bijna tegen je bouwvakantie aan. niet? Ga samen met het kind ergens heen op vakantie. En ik heb waarschynlyk wel een ideetje, wat Lily kan gaan doen voorlopig. Laat ze maar es komen praten." Reindersma had spijt, dat hij Lily in zijn spreekkamer had ontvangen. Zo gauw ze op de stoel voor zijn bureau zat, leek haar natuur lijkheid weg te ebben en zat ze er styf en onwen nig bij. Hij overwoog om haar mee naar de tuin of de huiskamer te loodsen om haar wat ongedwongener te maken, maar aan de andere kant kon je er in hun gezin nooit zeker var zijn, dat je dan niet gestoord werd. Hy zucht te even. „Moet je eens kyken, Lily", zei hy dan ter loops. Hij speelde even met de glazen presse- papier en de helgekleurde straaltjes schoten over het bureau en over de brieven en recep tenpapiertjes, „da's nou maar ons doodge woon daglicht en dat heeft zulke prachtige mogelijkheden in zich Dat ding is een van mijn dierbare stukken, de jongens waren er als kind al gek op. Het was een soort wondersteen voor hen, een kanjer van een diamant, het was hun dan ook streng verboden, om hem zoi aan te raken. Ik hield dat sprookje maar beetje méé in stand. Ik weet nog wel, dat Joost, als hij wel eens hier in de spreekkamer mocht komen en het ding mocht zien, er al tijd aan zat te snuffelen. Dat heeft hij al heel lang gehad, die gewoonte. Later, toen hij gro ter werd en we hem ermee plaagden, zei hy altijd: „Waarom zou je één zintuig, dat je ge kregen hebt, moeten verwaarlozen? Dat moet je ook inschakelen!" Het gezicht van het meisje ontspande. .Joost heeft nu eenmaal altyd iets geks", lachte ze. Ze keek weer naar de presse-papier. „Maar ik houd ook van zulke dingen", zei ze. „ook nu nog. Toen ik als klein kind hier kwam, stond hij er al. herinner ik me." Reindersma vergat plotseling, in een scherpe adembenemende herinnering, het meisje tegen over hem, toen hij dacht aan de kleine vin gertjes van zijn dochtertje, die het geslepen glas van de presse-papier streelden, en aan het heldere hoge stemmetje, dat juichend riep: „Lichje, lichje!" Hij greep impulsief een lege enveloppe en zette die rechtop tegen de pres se-papier. Maar omdat hij de onderbewuste drijfveer van zijn eigen manoeuvre herkende, pakte hij haastig de brief weer weg. Hjj plant te zijn ellebogen op zijn bureau en vouwde zijn handen dusdanig, dat de presse-papier net aan zijn gezichtsveld onttrokken was. Toen vestigde hij zyn ogen weer op Lily. (Wordt vervolgd) houdt, radioforum over ^act roepkoor 22.00 Zangrecital: pianobegeleiding; moderne reofonischc uitzending) 22.30 dedelingen 22.40 Actualiteiten op de hedend: 23.00 Venster muzikale dis- 23.55—24.ÖÖ Nws. Hilversum ii. 298 m. 19.00 Nws 19.10 Actualiteiten 19.25 Licht instrumentaal en semble 19.45 Berlljns filharmonisch orkest, koren en solisten: klass muziek 20 55 Utrechts kamermuziekgczelschapklassieke muziek 21.20 Moderne gram 22.00 De zin gende kerk: bespreking over kerkmuziek uit verschillende stijlperioden 22.20 7 7 22.25 Boekbespreking 22.30 Nws 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en andurs 23.10 Lichte gram 23 55—24.00 Nws. vanavond met Amerikanen en Britten De Maohinefabriek Van der Lande N.V. te Veghel is een fusie aangegaan met The Rapids-Standard Company Inc. te Michigan en J. H. Fenner and Co Ltd. te Hull in de nieuwe N.V. Rapis- tanLande onder directie van de heer E. L. van der Lande, waardoor het pro- duktieprogramma uitgebreid wordt met Rapistan Transport-systemen, en op 1 januari wordt de afzet in de Euromark» ook rechtstreeks gericht op Frankrijk België en Luxembug. waar de stichting van dochterondernemingen reeds in voorbereiding is. De produktiecapaciteit zal aan de marktbehoeften worden aan- Inschrijving Immofund De aangekondigde inschrijving op 2500 participatiebewijzen aan toonder van het Vastgoedbeleggingsfonds Immo- fund-1962. winstdelend met ingang van 1 januari staat open op 12 december voor f 1055,50 per bewijs. De claimhan- del is 4 december in de verhouding één nieuw bewijs voor 3 oude, storting 20 december. Hierna z(Jn alle 10.000 bewij zen geplaatst, zodat geen nieuwe meer worden uitgegeven. Volgens het prospec tus mag men, indien het huurpeil niet veranderd, elk halfjaar ongeveer gelijke uitkeringen verwachten. Over het eerste halfjaar van 1963 werd een interim-uit kering verstrekt van f 31,63. Na het in exploitatie komen van alle objecten zul len de jaarlijkse netto-opbrengsten f 64 per bewijs bedragen. Thomassen en Drijver BPM, Nat Distillers in Ruys-Haarlem Thomassen en Drijver Blikemballage- fabrieken, de Bataafse Petroleum Mij. en National Distillers Corporation hebben amen vrijwel het hele aandelenkapitaal 'an A. E. Ruys-Haarlem N.V. flexibele •erpakkingen) overgenomen, de laatste wee indirect door bemiddeling van S.A. Shorko-Thomassen en Drijver, alle voor gelijke delen. Shorko-Th. en Dr. ver- -aardigt dikwandige zakken. verpak- kingsfolie voor de verwerkende indus- rie e.d. Ruys-Haarlem is een der beste n modernste fabrikanten van flexibele verpakkingsmaterialen en is vooral de laatste jaren sterk gegroeid, mede dank zy een licentie van Continental Can Company Inc. en het produktieprogram- ma zal onverkort gehandhaafd blijven. De president-directeur, de heer A. E. Ruys Jr. heeft hierin jarenlange erva ring en wordt tevens president-directeur van Shorko-Th. en Dr. Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken N.V. ciën houdt 16 december een garantie, heeft in verband hiermede ƒ1.393.000 uitloting van f 5 miljoen op de 3% aandelen uitgegeven ongeveer tegen Nederlandsch-Indische eonversiclenlng- beurskoers. Notering wordt gevraagd. 1937, betaalbaar 1 februari. P. van Campen adjunct-hoofd tv-dienst NCRV Met ingang van 1 januari 1964 is be noemd tot adjunct-hoofd van de tele visie-dienst van de N.C.R.V. de heer P. van Campen. thans hoofd van d« afdeling actualiteiten. In z(jn nieuwe functie zal dc heer Van Campen niet alleen betrokken zijn bij de leiding van de televisiedienst. maar hij zal daar naast (zoals gemeld) ook optreden als voorzitter van de werkgroep actualitei ten. een der samenwerkende colleges in N.T.S.-verband. Als zodanig volgt hU de heer G. Lugtenburg van de AVRO op. Ook zal hij de NCRV ver tegenwoordigen in het binnenkort in NTS-verband in het leven te roepen nieuwe samenwerkingscollege „pro grammazaken" (zie elders in dit num- Tot hoofd van de afdeling actualitei ten bij de NCRV-tele visie is, zoals werd verwacht, benoemd de heer D. F, Houwaart te Amersfoort. De heer Houwaart, die 36 jaar is, is onder meer werkzaam geweest als journalist bij de Nieuwe Haagse Courant. Reeds meer dan vier jaar i- hy lid van het VARA-journalistenforum ,3Ü nader inzien". De heer Houwaart heeft meermalen meegewerkt aan televisie- t programma's. Dit jaar fungeerde hij o.a. als commentator in uitzendingen over de kabinetsformatie. De heer Houwaart hoopt 1 maart '64 in dienst te treden bij de N.CJt.V, 'J&teicc/' vanavond NCRV: 1930 FUmkader 19.55 't Manneke. NTS 20.00 J juniaal. NCRV: 20.20 De onderste steen boven, reportage, waarin vragen worden gesteld over het bouwen tn Nederlana 20.50 Dansduet 21.00 De zaak Mr. Mudd. film 21.50 Onder vier ogen. gesprek 22.20 Samenzang in de Gerefor meerde kerk van Emmeloord. NTS: 2230— Programma voor morgen socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8.55 Kookpraatje 9.00 Gym v d vrouw 9 10 Mo derne gewijde muziek (gr). VPRO: 9 40 Schoolradio. VARA: 10.00 Disco-Varia: lichte- en amus muziek 11.00 V d vrouw (heraling van 7 december Jl) 1230 Meded 11.35 Specialitenten-tbeaterradioshow ten behoeve van land- en tuinbouw 1233 Voor het plateland 1238 Orgelspel: amus muziek 13.00 Nws 13.15 Vocaal ensemble met orgel: geestelijke liederen 13.35 Licht instrumentaal kwintet 14.00 Radio-kamer orkest en solisten: klass en moderne muz 14 50 Zijn wij gewenst in het arbeids proces?. toespraak 15.00 V d jeugd 16.50 V d zieken 17.20 Ritmisch strijkorkest (stereo- fonisce uitzending) 17.50 Regeringsuitzen ding: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers 18.00 Nws_ 18_15 Gesproken de Stem' van de WD 18.30 Cowboy-combo en zangsolisten. Hilversum ii. 298 m. NCRV: 7 00 Nws en herhaling SOS-berichten 7.10 Dagopening 7.20 Klass gram 7.45 Radiokrant 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 8 45 Internationale volks liederen (gr) 9 00 V d zieken 9 35 Lichte gram 9.40 V d stouw 10.10 Klass gram 10.30 Morgendienst 11.00 Klass gram 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (deel 19) (Herhaling van donderdag 5 december Jl) 11.45 Lichte gram 1230 Meded ten behoeve van tand- en tuinbouw 12.33 Gram 12 37 Adventstonde 13.00 Nws 13.15 Mustete- ensemble en zangsollsten 13.40 Klass cn moderne gram 15.00 Muziekstudenten iuziek 15.50 Bijbelvertelling v d jeugd 17.15 Orgelspel met 17.00 De Verrekijker, intern: urnaal AVRO: 17.10—17.4: 9.30 Dick van Dijke Show (deel weeroverzlcht. NTS 20.00 Joui AVRO: 20.20 In AVROs Televiziei Zwolsman over zichzelf, gesprek 21.05 NTS: 22.35—22.40 Het Nederlandse ministerie

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7