Nieuwe Leidse Courant Moskou wil fabrieken in westen bestellen Kunstmesttekort wegwerken Chemie vóór alles na graantekort' Verkeer had hinder van gladheid en mist Duitsers laten E.E.G.- ministers stranden Bouwvakkers willen zestien pet opslag Doodde vrouw eerste en tweede man Commentaren Meppel twaalf uur stroomloos Premie ziekenfonds per 1 januari 0,4 pet hoger Dinsdag 10 december 1963, 44*te jaargang r~ -n CHRISTniJK-NATtONAAl DAGBIAO Lichte vorst Veel bewolking, hier en daar mist ea geen neerslag van betekenis. Overwe gend lichte vorst. Aanvankelijk zwakke» later matige wind tussen zuid en oost (Voor vervolg zie pagina 7) Leiden Steenstraat 37 /"^HROESJTSJEF heeft in zijn lange rede voor het centrale comité van de Russische communistische partij orders bij buitenlandse firma's in het vooruitzicht gesteld voor een groot complex van chemische en andere fa brieken. Voorwaarde hierbij is, dat de leveranciers tevreden zijn met een eerlijke winst en dat er kredieten beschikbaar moeten zijn. „De imperialis ten moeten niet proberen, politieke voorwaarden te dicteren", aldus de Russische premier. Sowjet-aankopen in Londen? Naar in Londen vernomen wordt, worden op het ogenblik onderhan delingen gevoerd over aankoop door de Sowjetunie van belang rijke hoeveelheden kapitaalgoede ren. De onderhandelingen zouden in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. De Russische delegatie zou vol- gens de zegslieden volledige instal. laties voor kunstmeststoffabrieken willen kopen. Ook zou zij voor- i een nieuwe fabriek synthetische vezels te be- In Citykringen merkt men op, dat de Sowjetunie deze kapitaal goederen op krediet zou willen De Sowjetunie heeft de fabrieken nodig om de enorme achterstand bij de produktie van kunstmeststof fen weg te werken. Het gebrek aan kunstmest leidde tot bijzonder slechte graanoogsten. En deze mis oogsten noopten Moskou, grote hoe veelheden graan in Canada en de Ver. Staten te kopen. Chroesjtsjef verdedigde gisteren deze stappen ontvouwde op de hem eigen wijze een „brood door scheikunde"-plan. Van 1964 tot 1970 zullen meer dan 42 miljard roebel voor de ontwikke ling van de chemische industrie en de toepassing van kunstmest in de landbouw worden uitgetrokken. In deze periode moeten ongeveer 200 nieuwe chemische fabrieken worden gebouwd en meer dan 500 andere worden herbouwd Vermindering Hij maakte bekend dat het door hem in september naar voren gebrachte plan om de produktie van minerale kunstmest tegen 1970 op 100 miljoen ton per jaar te brengen, was gewijzigd. Te gen 20 miljoen ton dit jaar moet er nu Ons land in greep van de winter Veerboot vele oek uren DE GREEP van de winter op ons land is nu wel definitief. Koude en vooral mist hebben het voor het zeggen en de gevolgen zijn niet uit gebleven- In verband met de lichte vorst die voor vannacht wordt ver wacht is het raadzaam de waterlei ding af te sluiten. Vele veardiensten moesten gestaakt worden en het veer Gorkum-Sleeu- wijk was in de mist zelfs uren zoek. Het verkeer op .de weg ondervond ernstige belemmering door de glad heid en het slechte zacht. In enkele delen van het land had het bus- verkeer met grote vertraging te kampen. Vooral in Brabant, Lim burg en Zeeland was het ongerief De Nederlandse Spoorwegen ston den voor de opgave vertragingen van meer dan een half uur weg te werken. De oorzaak van het vaste, winterse keer is een groot en uitgebreid gebied Pan hoge luchtdruk, dat zich over Euro pa uitstrekt. Deze weerssituatie vertoont {rote overeenkomst met die van begin lecember van het vorige jaar. Ook toen was er een dergelijk gebied van hoge- In één oogopslag Wapenstilstand tussen Kerk en wereld voorbij pag. 2 Roken en drinken hier en elders: een wetenschappe lijk onderzoek pag. 2 Cuba infiltreert Zuid-Ame- rika pag. 5 Kapitein Galvao voor de V.N. pag. 5 Bejaarden „demonstreren" voor uitkering ineens pag. 7 Richting aangeven niet al tijd verplicht pag. 7 Geen uitkering voor staken de chauffeurs pag. 7 luchtdruk heer en meester in Europa. Ook de temperaturen van toen vertonen een treffende overeenkomst. De conclu sie, dat ons nog heel wat staat te wach ten, is evenwel zeer voorbarig. De mist heeft vooral ook het verkeer in de lucht en de scheepvaart beïnvloed. Op de kanalen in Limburg en op de Maas was de situatie onhoudbaar en lag het verkeer geheel stil. Avontuur Een waar avontuur beleefden de op varenden van de veerboot Gorkum van het veer Gorkum-Sleeuwijk. De boot vertrok gisteren om tien over half zes van de ponton buiten de waterpoort en was daarna plotseling zoek. In spanning wachtte men aan de Brabantse oever op enig teken van leven van kapitein Van Veen. Toen de pont om zeven uur nog niet was aangekomen begon men toch ongerust te worden. Eindelijk om acht uur brak een tele foontje van de rijkspolitie te water de angstige spanning. Een patrouillevaar tuig had da veerboot gevonden. (Voor vervolg zie pag. 7) tegen 1970 70 a 80 miljoen ton worden Deze vermindering was door westerse deskundigen voorspeld toen brieven Russische geleerden werden gepubli ceerd die zeiden dat zoveel kunstmest niet nodig zou zijn als er meer concentreerde stoffen werden geprodu ceerd en als er minder op de boerde rijen werd verspild. Chroesjtsjef noemde het geen kunst dat de produktiviteit van de landbouw in Amerika groter is in de Sowjetunie. Voor het halve areaal had Amerika tweemaal zoveel kunst mest beschikbaar. Minister Luns is gisteren Kopenhagen gevlogen voor bespre kingen met de Deense regering over de gemeenschappelijke markt. De foto toont mr. Luns in de VIP- kamer van het vliegveld Kastrup samen met zijn Deense ambtsge noot, Per Hakkerup Bomaanslag in Aden Minister en Britse „Misschien" ambtenaren gewond Chroesjtsjef zei dat de produktie de chemische industrie tegen 1970 drie en een half maal zo groot moet zijn als nu het geval is. Als gevolg hiervan zal de groei in bepaalde industrieën „mis schien" moeten worden geremd. Met betrekking tot de Russische graanpositie zei de premier: „Als de methoden van Stalin en Molotof bij de broodvoorziening van het volk ge volgd hadden, zouden we zelfs dit jaar graan hebben kunnen uitvoeren.' Dit was hun methode: Zij voerden graan uit terwijl in bepaalde gebieden in dit land de mensen opzwollen van de honger of zelfs van honger omkwa men. Ja, kameraden, het is een feit. het gebied van Koersk in 1947 stierven van de honger en toen verkochten we ar aan." Vanmorgen is op het vliegveld van Aden een handgranaat geworpen te midden van een groep Arabische minis ters en hoge Britse ambtenaren, waar door tenminste een dode viel en 39 per sonen werden gewond. De toestand van enkele gewonden is ernstig. De aanslag werd kort voor het ver trek van de Britse hoge commissaris van het Engelse protectoraat Aden, sir Kennedy Treveskis. gepleegd. Treveskis, bevond zich in gezelschap van de sultan van Aden, Ahmed Bin Abdoella al Fadli, de minister van financiën en de minis- De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen. zal begin volgende week naarAieerlen gaan voor het laatste beraad over de positie van de mijnindustrie. De minister zal apart con fereren met de werknemersbonden er Voor vervolg zie pagina 7 het dagelijks bestuur van de Mijnindu- strieraad. Pisani: Prioriteit voor bouwbedrijf (Van onze soc.econ. redactie) De drie werknemersbonden in het bouwbedrijf hebben gisteren in- het gesprek met de werkgevers een looneis op tafel gelegd van ge middeld 16 procent. Deze loonsver hoging zou op 1 januari aanstaande dienen in te gaan en niet op 1 maart, de eigenlijke afloopdatum van de oude c.a.o. Gelet op de meningen, die in krin gen van de aannemers bestaan mag verwacht worden, dat de loonsverho ging voor 1964 niet veel lager zal uit vallen dan het door de werknemers bonden gevraagde percentage. Wel den ken de aannemers aan een meer ge spreid systeem van loonsverhogingen naar het voorbeeld van het metaal bedrijf. Zoals bekend heeft minister Bogaers enige tijd geleden reeds de wens uitge sproken. dat aan het bouwbedrijf ook wat betreft de arbeidsvoorwaarden. prioriteit verleend dient te worden ter bevordering van de woningbouw. Wil de bouwvakker echter de maat schappelijke betekenis en het maat schappelijke aanzien krijgen, dat hU ver. dient, dan zal er niet alleen iets moeten gebeuren met de lonen. Ter verbetering van de totale positie van de bouwvakker hebben de werknemersbonden dan ook een aantal voorstellen ter verbetering van de secondaire arbeidsvoorwaarden op tafel gelegd. Het werk dient aantrekke lijker gemaakt te worden in de hoop dat meer werknemers hun diensten aan het bouwbedrijf aanbieden en de produktie kan worden opgevoerd. Het bouwbedrijf kent thans nog te veel inconveniënten. Een bouwvakker is immers met name in de winter maanden lang niet zeker van de hoog te van zijn loon. Het is een hard vak, dat veel heeft te verduren van ons grillig klimaat. Winstdelingcn zijn in het bouwbedrijf eveneens onbekend, evenals een officiële differentiatie- mogelijkheid in de lonen. Minister Toxopeus heeft gisteren het nieuwe hoofdbureau van poli tie te Breda officieel geopend. Op de foto zien we de bewindsman zelf uit Breda afkomstig in gesprek met een politieruiter, die een van de paarden berijdt welke door de burgerij aan het korps zijn geschonken De werknemersbonden hebben nu daarom gevraagd om een duidelijke ver betering van de prestatiebeloning, eigen lijk zou hiervoor vrijheid moeten be staan (de werknemersbonden en de con fessionele aannemersbonden zijn hier voor wel te vinden, maar de algemene aannemersbond, die 60 procent van de bouw vertegenwoordigt, blijft zich ver zetten). Verbeterd moeten ook worden de diensttijdentoeslag, de uitkeringen bij onwerkbaar weer en ziekte, de kleding- toelage, de vakantie-duur en het vakan tiegeld en de betalingen voor overwerk. Voorts is gevraagd om een verwerking van het bruto-weekinkomen van mini maal f 100 in de c.a.o. en vermindering van het aantal gemeente-klassen tot drie. Naar wij vernemen is er vantevoren tussen de drie werknemersbonden in het bouwbedrijf en de drie werknemersvak- centralen overleg gepleegd over de in gediende looneis cn de voorstellen tot verbetering van de secondaire arbeids voorwaarden. De vakcentralen hebben zich achter de eisen gesteld en hebben zich daarmee ook bereid verklaard hun goedkeuring aan de voorstellen vnn deze inhoud te hechten, wanneer deze aau de Stichting van de Arbeid worden voorgelegd. TK heb een verloren dag. Ik ben woedend", zei de wat excen trieke Franse minister van land bouw, de heer Pisani gisteravond. Het was aan het eind van de eerste dag van de marathonzitting van de EEG-ministerraad in Brussel. Er wa ren geen besluiten genomen en ook de Nederlandse minister Biesheuvel sprak als voorzitter van de raad er zijn teleurstelling over uit. De Duitsers waren oorzaak van de besluiteloosheid. De regering te Bonn moet deze week nog een aantal in grijpende politieke besluiten nemen, zo kondigde de Duitse delegatie gis teren aan. De agenda vermeldde de nieuwe marktorganisaties voor rijst en zuivel. Morgenmiddag kan de Duitse dele gatie wellicht mededelen, wat de houding van Bonn zal zijn. Minister Pisani deelde mede, een nachtelijke vergadering te zullen eisen om nog diezelfde dag tot concrete besprekin gen daarover te komen. Over de voorstellen voor de markt organisatie voor rijst was het debat iets vruchtbaarder dan over die voor zuivel. Van Nederlandse zijde werd er op ge wezen, dat rekening gehouden dient te worden met het mandaat, hetwelk de EEG-ministerraad volgende week moet opstellen voor de Europese commissie Jongen lokte meisjes mee voor broer In oktober en november werd een aan tal zestienjarige meisjes door de 26- ja rige gehuwde L. G. M. W. uit Heerlen aangerand. De meisjes werden tei aangesproken door de zestienjarige M. G. W., eveneens uit Heerlen, broer de aanrander. De jongeman nodigde de meisjes uit voor een ritje op de brom fiets. Op een stille weg stopte hij en liet de meisjes achter met de mededeling, dat'hem plotseling een dringende bood schap was te binnen geschoten. De oudere broer verscheen, gaf voor vai politite te zijn en randde de meisjes Hierna kwam de bromfietser weer dagen om de meisjes terug te brengen. Een van de slachtoffers herkende dag de bromfietser in een danszaal te Kerkrade. waarna arrestatie van beide broers volgde. Na aanslag Nkroemali doodstraffen in Ghana Het Ghanese hooggerechtshof heeft gisteren het voormalige lid van de par lementaire oppositie Robert Otsjere eri de gewezen ambtenaar Manoe wegens 'erraad en samenzwering tegen de staat" ter dood veroordeeld. Twee voormalige ministers en een parlementariër aan wie hetzelfde ten laste was gelegd, werden vrijgesproken. De vijf beklaagden waren in 1962 ge arresteerd op beschuldiging van mede plichtigheid aan een aanslag op het leven van president Kwame Nkroemah. Er zijn in totaal zeven Ghanezen ter dood veroordeeld na deze aanslag op Nkroemah. Landbouwprijzen veel hoger Het algmeen landbouwindexcijfer van het Centraal bureau voor de statistiek is in oktober gestegen tot 117 (vorige maand 111, vorig jaar 100). Het cijfer voor ak- kerbouwprodukten steeg 7 tot 119 (v.j. 111) door hoge prijzen voor alle pro- duk'.en. Veehouderijprodukten liepen 6 op tot 116 (v.j. 97). Hier stonden tegen over een lagere prijs voor eieren, hogere voor de overige produkten. De index voor de kostenfetoren ableef 166 (v.j. 158), voor het voeren van onderhandelingen over de tarief verlagingen in het GATT. Het zou een vreemde situatie zijn in dien voor de aanvang van deze onder handelingen de bescherming van de rijst- produktie in de EEG t.a.v. de invoe derde landen bijvoorbeeld zou worden verdubbeld, aldus de Nederlandse woord, voerder. ,OPEN KARAKTER' Wil de raad inderdaad 'n standpunt be palen. waaruit 't door W.-Duitsland ver langde „open karakter" van de EEG moet blijken dan dient de regering te Bonn zich te realiseren, dat er deze week op het gebied van de landbouw werk moet worden verzet, zo meent mcr in Brussel. Het zou ondenkbaar zijn, dat Frank rijk zijn medewerking verleent als de drie verordeningen voor zuivel, rijst er rundvlees als voltooiing van het gemeen schappelijk landbouwbeleid niet worden aanvaard. Vandaag zou de Westduitse minister van landbouw, Schwarz, een onderhoud hebben met zijn Franse collega Pisani. Dit gesprek wordt als heel belangrijk beschouwd. Weer parathion De plotselinge dood van de 46-jarige metselaar L. G. uit het Drentse veenoord heeft ernstige verdenkingen tegen diens 44-jarige vrouw A. G.-J. opgeroepen. Maandag voor een week werd de man plotseling ziek. Niet lang nadat hij in het ziekenhuis in Emmcn was opgeno men overleed hij. Sectie bracht aan het licht dat zich in het lichaam sporen van het insectenverdelgingsmiddel parathion bevonden. Hoewel aanvankelijk aan zelfmoord werd gedacht, herinnerde men zich dat de eerste echtgenoot van de vrouw in 1960 eveneens aan de gevolgen van een vergiftiging door parathion was gestor ven. Ook toen was de conclusie zelfmoord geweest. De officier van justitie in Assen, mr. J. van Oldenbeek, heeft thans een onder zoek gelast naar dc dood van de beide, onder verdachte omstandigheden over leden mannen. De vrouw is reeds ge- De vorige maand kwam in Tilburg zo wel als in Goirle een parathionmoord voor. Beide gevallen waren zo goed als identiek: dood door het drinken van koffie, waarin de insectenverdelger was geroerd. In beide zaken bekende de echtgenote van het slachtoffer haar man om het leven te hebben gebracht. TN deze dagen herdenken wij hoe, nu vijftien jaar geleden, de ver klaring van de rechten van de mens tot stand kwam. De oorlog met zijn bittere krenking van de menselijke waardigheid had geleid tot nieuwe bezinning. De ver klaring was het resultaat Het bleef bij een verklaring. Dat wil zeggen: een richtlijn, een leidraad, wil men: een stimulans. Er zijn landen waar beginselen tot gelding zijn gekomen als in deze verklaring neergelegd; Er zijn er ook, die daarvan na deze vijftien jaar nog ver zün verwijderd. En de eerstbedoelde landen hadden de ver klaring niet nodig om tot erkenning van de rechten van de mens te ge- Daarom is de betekenis van de ver- kla.ing een betrekkelijke. Geheel zonder waarde is zij zeker niet. Zij houdt iets van een beroep op hel geweten. Zoals het in-deze verkla ring staat, zo behoort het te zijn. Waarbij men goed doet, te overwe gen dat elk recht tegelijk inhoudt een plicht, ook voor wie er zich op beroept. AT ET de Russische landbouw gaat - het niet naar wens. Het blijft een opmerkelijk ding, dat dit enorme landbouwland zelfs dc eigen bevol king niet van het nodige kan voor zien. Er moet van elders graan wor den ingekocht. Thans heeft Chroesjtsjef de houw van chemische fabrieken aangekon digd. De kapitalistische wereld moet daarbij helpen. Laatst zagen wij een spotprent waar op de ene Rus de ander vroeg: waar moeten wij ons voedsel vandaan ha len als dc hele wereld communistisch geworden is? Die prent wierp wel een onthullend licht op de situatie- Het communistische stelsel heeft de mens niet het baat gebracht da» er van is verwacht. Ook de spectacu laire ruimtevaarten hebben dc een voudige mens niet kunnen helpen aan hetgeen hij het meest behoefde. Misschien hebben zij integendeel te veel aan energie opgeslokt. In het betoog van Chroesjtsjef moest ook Stalin nog even fungeren als kop van Jut. Maar hoelang is hij nu reeds dood? VfOOR dc bewoners van Berlijn wor den. naar het zich laat aanzien, de kerstdagen teleurstellend. Zij had den gehoopt op ontmoeting met hun stadgenoten aan de andere zijde van de muur. Er zijn aanwijzingen dat de com munistische autoriteiten het verlan gen naar deze ontmoeting willen ge bruiken als 'n middel om druk uit te oefenen. De mogelijkheid van een ontmoeting wordt in het vooruitzicht gesteld, als West-Berlijn bereid is aan voorwaarden te voldoen. Die voor waarden komen hierop neer, dal West-Berlijn. ja de Bondsrepubliek, het regime in Oost-Berlijn erkent Dat is ergerlijke politiek. Men kan zich weliswaar afvragen, of de auto riteiten in het westen aan het com munistische regime terecht de erken ning blijven onthouden. Dat is een punt apart. Maar ergerlijk is het, en wellicht ook tekenend voor dat re gime. dat menselijke gevoelens op zulk een wijze onder druk worden gezet en gepijnigd. Het kan geen vraag zijn. dat ook zulk een verachtelijke politiek juist aan de rechtmatigheid van de erken ning in de weg staat. Geheel Meppel heeft het gisteren twaalf uur lang zonder elektriciteit moe ten stellen. Even voor half tien gister morgen viel het licht uit ten gevolge een storing in de elektriciteitsceru trale. Daar het er naar uitzag dat de storing wel geruime* tijd zou duren heb ben veel bedrijven en zaken hun perso neel naar huis gestuurd. In de drukke rijen kwam eveneens het werk stil te liggen, zodat de plaatselijke krant en twee andere bladen niet konden ver schijnen. In de huizen behielp men zich gistermiddag cn -avond met petroleum licht. Velen begaven zich noodgedwon gen uitzonderlijk vroeg ter ruste. Om kwart over tien floepte het üchl Een subcommissie van de commissie sociale verzekeringen van de Sociaal- economische raad heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. A. J. H. Bartels, geadviseerd dc premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1964 vast te stellen op 5 procent. De subcommissie heeft tot deze verhoging (0.4 procent meer dan in 1962) geadviseerd, omdat de verpleegduur voor lichamelijk cn geestelijk zieken van 70 dagen tot één jaar is verlengd, waardoor de reserve zou interen tot een niet verantwoord Mede op grond van berekeningen van de Ziekenfondsraad cn rekening hou dend met een verwachte loonstijging van 10 a 12 procent becijfert de S.E.R.- commissic dat volgend jaar een reserve aanwezig zou kunnen zijn van 20 a 30 ini'.joen gulden, een orde van grootte die ligt beneden de door de S.E.R. aan gegeven norm. De subcommissie acht het echter in het huidige stadium niet verantwoord tot een hoger percentage te adviseren. Indien tot een voorziening tegen zware geneeskundige risico's wordt besloten zal moeten worden bezien in hoeverre het verstrekkingspakket van dc ver plichte ziekenfondsverzekering hierdoor zal worden beïnvloed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1