Franse kernmacht krijgt nu gestalte Drs. Schmelzer voorzitter der KVP-Kamerfractie Belangrijke hulp uit V.S. Puzzelhoek Drents meisje aangehouden Horen Zien, missertje bij Haagsche Comedie Generaal Jans overleden Energietransport; film over imposant project in de Krimpenerwaard Vandalisme in Ligthartschool 7 MAANDAG 9 DECEMBER 1963 Garagehouder dreef overvallers met stuk hout op de vlucht Alleen maar door een stuk hout te grijpen heeft de Vughtse garagehouder Nieuwkoop drie overvallers, die in de nacht van zaterdag op zondag in zijn garage waren doorgedrongen en hem onder bedreiging van zijn geld poog den te ontdoen, op de vlucht kunnen jagen. Enkele uren later reeds heeft de Utrechtse politie de drie onverlaten op de verkeersrotonde Oudenrijn kunnen in. rekenen. Het waren de 21-jarige winkel bediende A. K., de 25-jarige vertegen woordiger G. F. en de 22-jarige straten maker W. C.. alle drie uit Utrecht. De heer Nieuwkoop woont boven de garage, die momenteel geheel is uitge broken wegens een verbouwing. In het holst van de nacht het was omstreeks twee uur bespeurde hij onraad in de garage. Hij ging naar beneden en vond daar de drie mannen tegenover zich, die een dreigende houding aannamen en hem om zijn geld vroegen. Een van hen hield een hand in zyn jaszak, alsof daarin een vuurwapen gereed werd gehouden. De heer Nieuwkoop liet zich echter niet in timideren en greep een stuk hout dat op de grond lag om zich te verweren. De overvallers namen direct de vlucht. Zij hadden in de straat achter de garage een auto staan, waarvan zij bij het instappen nog gauw aan de achterzijde de nummer plaat aftrokken. Omdat zij in deze deels niet verharde straat even vast liepen, kon de heer Nieuwkoop echter het nummer van de voorzijde nog noteren. Dit was voor de politie voldoende. Beide huizen van het Japanse parle ment hebben Hayato Ikeda formeel all premier herkozen. Aanhoudend vorst p*EN gebied van hoge luchtdruk, dat zaterdagmorgen bij Schotland lag, heeft zich tijdens het weekeinde naar centraal Europa verplaatst. Het centrum ervan ligt nu met een baro meterstand van 1030 millibar boven Tsjechoslowakije. Het is geheel ge vuld met koude continentale lucht. Vrijwel overal op het vasteland komt dan ook vorst voor. De laagste tempe raturen (9 tot 11 graden onder nul) roerden vanmorgen gemeld uit 'het oosten van Beieren. In zuidelijk Nederland en in België kwam op verscheidene plaatsen acht graden vorst voor. Kort na zonsop gang daalde in Woensdrecht de tem peratuur nog tot min negen araden Plaatselijk zowel in het noorden als in het zuiden van het land gina de afkoeling voldoende ver om mist te doen ontstaan. Het Europese hoaedmkgebied blijft naar alle waarschijnlijkheid nog wel een paar daaen bestaan. Van de zijde van de oceaan is voorlo^jig geen aan val op het vorstaehied te verwachten De eerstkomende dagen zal dan ook de toestand met lichte tot matige vorst in de nacht en ochtend voortduren. In het begin van de middag zal de tem peratuur slechts weinig, op sommior plaatsen in het geheel niet boven het vriespunt komen. ZON EN MAAN Dinsdag 10 december: zon op 8.36. on der 16.29: maan op 2.19. onder 14.28. 16 december: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 december: 11.05 v.m.; 23.39 n.m. Nieuwe Mirage-4 bommenwerpers (Van onze luchtvaartmedewerker) TNEZER dagen maakte de Ameri- U kaanse luchtvaart-vakpers be kend dat Frankrijk in januari de be schikking zal krijgen over de eerste tankvliegtuigen van het type KC- 135. Deze machines, die bij Boeing gebouwd zijn en als Stratotankers te boek staan, worden voortgedreven door een viertal straalmotoren en zullen de Mirage atoombommenwer pers een veel groter vliegbereik geven. In totaal zal men de beschik king krijgen over twaalf van deze vliegende tankers, waarvoor de be manningsleden de afgelopen zomei al bij de USAF zijn opgeleid. Tot voor kort was de opbouw var een Franse kernmacht nog maar eer betrekkelijke aangelegenheid. Frank rijk heeft enorme kosten gemaakt om te kunnen beschikken over een onaf hankelijke „force de frappe", die in de loop van 1964 gestalte zal krijgen, maar het beperkte vliegbereik van de Mirage IV bommenwerpers, verzwakte de waarde van dit zwaard bijzonder. Ondanks het aanbod uit Amerika voor hulp bij de ontwikkeling van nieu wapens en de aanbieding van een Polai plan, vertrouwde de Franse President op een eigen strategische luchtmacht. De plannen voor deze afdeling van Armée de l'Air, die o.m. ten doel heeft om Frankrijks strategische positie tussen de wereldnaties te verstevigen, dateren al van 1960. Voor dat doel werden reeds dit jaar vliegtuigbemanningen opgeleid op de Vautour en Mirage IIIB machines, die in de loop van het volgend jaar de Mirage bombardementsvliegtuigen zullen bemannen, voor het Commandement de l'Aviation Stratégique. Geperfectioneerd HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven uur li !i Eindhoven Zd.-Llmb. Helsinki S ad Frankfor windstil 3 -5 windstil -5 -10 windstil 17 8 0.3 A-puzzel Horizontaal woorden invullen waarin de letter „A" voorkomt. BU juiste oplos sing leest men op de kruisjes een zegs wijze. 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X volslagen mislukking ondervinden kalm kalender het gezantschap stroop die bij suikerbe reiding overblijft vijandelijke inval landschap in Palestina veldhospitaal bijb. figuur naaste bloedverwanten van vaderszijde ambtenaar die akten op- OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. berk; 4. laak; 7. Se, Oeral; 10. om; 12. lab; 14. iep; 15. spa; 16. er; 18. mt; 19. temet; 22. peren; 24. Pepinster; 25. telen; 26. teken; 28. el; 30. re; 31. een; 33. kam; 35. las; 37. nr; 38. Aaron; 40 RT; 41. Gent; 42. sine. Verticaal: 1. Bea; 2. r.o.; 3. kei; 4. lap; 5. al; 6. kop; 7. slot; 9. rei; 11. maan; 13. Bemelen; 15. strekel; 17. repel; 18. meter; 20. Epe; 21. tin; 22. pst; 23. ere; 25. toen; 27. nest: 29. kar; 32. erg; 33. kat; 34. mos; 36. are; 38. An; 39. Ni, 7. X A 8. X A 9. X A 10. X A 11. X A 12. X A 13. X A De onafhankelijke kernmacht, de kosten pp ongeveer negen miljard gulden worden geschat, kreeg voor het eerst vorm op 17 juni 1959 toen de eer ste uitvoering van de Mirage bommen werper zijn eerste vlucht maakte. Deze delta-vleugelige maohine heeft een twee persoons bemanning en is in staat een snelheid te ontwikkelen die boven de 23000 kilometer per uur ligt. Voor dat doel heeft men twee SNEGMA Atar straalmotoren in de romp aangebracht, die ieder een stuwdruk van 6800 kilo gram ontwikkelen De toestellen zullen, worden uitgerust met geperfectioneerde elektronische navigatiemiddelen en bom- afwerpapparatuur dat door de eigen in dustrie ontwikkeld werd. Aangezien het operationele vliegbereik van de machine slechts 1600 kilometer bedraagt was het noodzakelijk om voorzieningen te tref fen die het mogelijk maakte om deze delta tijdens de vlucht van brandstof te voorzien. Voor dat doel zal Amerika nu maandelijks een KC-135 Stratotanker aan Frankrijk afleveren. Nadat in de nazomer van 1959 aanvan kelijk drie Mirage-bommenwerpers wa ren besteld bleek de machine uitstekend te voldoen en werd deze opdracht ver groot tot vijftig stuks In het komende voorjaar zal de fabrikant Dassault de eerse machine voor operationeel gebruik afleveren en het laatste toestel zal in 1965 in dienst kunnen worden gesteld Het toesel is bijzonder slank en vormt met zijn gewicht van nog geen 30 ton, het kleinste en lichtste en daarmee te vens de goedkoopste strategische straal- bommenwerper die ooit is gebouwd. De slanke Mirage IVbommenwer- per, is ondanks zijn 30 tons ge wicht een bijzonder snel toestel. Een 19-jarig meisje uit het Drentse Rolde. A. B., dat al acht weken werd vermist, is zaterdag in Burg op het eiland Fehmarn door de politie aange houden. Fehmarn ligt in de Kielerbocht tussen Grossenbrode en de Deense stad Gedser op Lolland. Het meisje, eertijds bediende in een fotozaak in Assen wordt verdacht van oplichting. Haar partner, de ongeveer 27- jarige, zich Peter Schulz noemende Duit ser, ontsnapte met een vrachtauto, waar- sahijnlijk in de richting Grossenbrode. „Schulz" gaf zich uit als journalist en echtgenoot van het meisje aan wie hij ouwbeloften had gedaan. Beiden werden gezocht, omdat zij in hotels en pensions overnachtten om daar na zonder betalen te verdwijnen. De ho telhouder op Fehmarn vertrouwde het zaakje niet en belette het meisje te ver trekken door haar op te sluiten. Daarna werd de politie gewaarschuwd. Naar de Duitse politie meedeelde heeft Schulz" het meisje slecht behandeld en zelfs geslagen. Toen zij werd aangehou den had zij nog spaarbankboekjes bi; zich. Zij kon eohter geen geld opnemen omdat zij haar paspoort ergens in ondej> pand had achtergelaten. Voldoening in prot. christelijke kring Als opvolger van 5. W. K. N. Schmelzer, oud-staats secretaris van algemene zaken, volgt dr. W. L. P. M. de Kort op als voorzitter van de K.V.P.-fractfe in de Tweede Kamer. Dr. De Kort heeft meegedeeld, dat hy zich om persoon lijke redenen en „ter overbrugging van i de party terzake van de politieke leiding bestaande opvattingen" niet langer voor een bestuursfunctie be schikbaar stelde. De fractie koos daar op drs. Schmelzer. De rfieuwe fractievoorzitter is 42 jaar en studeerde economische en sociale wetenschappen te Tilburg. Na zijn doc toraal examen in 1947 was hij verbon den aan het departement van economi sche zaken tot hij in 1956 in het laat ste ministerie-Drees tot staatssecreta- goed vervolg zou geven haar reeks luchtige stukken, zij dit seizoen zo aardig naar voren komt. Inderdaad was het stukje dat de pauze ging „The private ear" wel de moeite waard, maar na de pauze kwam er met „The public eye" ruwhouten poppenkaststuk op het toneel dat men zich werkelijk moest afvragen of de Haagsche Comedie zich u op zo'n niveau moest gaan bewegen. Beide eenakters, toneelimpressies, aren van de Engelse auteur Peter Shaffer. Hij heeft, zegt de inleiding op het programma, behalve het stuk „Etu- één hand", enige tv.-stukken op zijn naam staan. Wat hij zaterdag in de Kon. Schouwburg in Den Haag te zien typisch t.v.-toneel. In de huis kamer zou het geen slechte beurt heb ben gemaakt. Het was in ieder geval geen toneel van lange adem. „The private ear" kon in ieder geval bogen op een goede observatie van menselijke merkwaardigheden. Een jongmens met artistieke heeft op een klassiek concert kennis gemaakt met een jongedame die voor hem de realiteit geworden gestalte van zUn dagdromen is. Hij nodigt haar uit en vraagt een gewiekste vriend te zor gen voor vlotte conversatie. De jonge dame in kwestie blijkt heel niet aan het ideaal te beantwoorden, maar is een ordinair schepsel zoals er helaas zovelen zijn. Zij is meer toegankelijk voor de vlotte avances van de vriend. Het thema is aardig en de opbouw leuk gevonden, bovendien was het door Broes Hartman buitengewoon raak ge regisseerd en kreeg het een ideale rol bezetting mee: Jules Royaards als de artistieke schlemiel. Wim van Rooij als de vlotte, materialistische vriend (keu rig opgezet) en Do van Stek als het ordinaire wicht, voldeden zeer. Na de pauze echter kwam „The pu blic eye" en daarmee gooide Shaffer voor mij zijn eigen glazen in. Met uit zondering van Kees Coolen, die werke lijk een typisch-Engelse accountant weergaf, was het stuk in verkeerde handen terecht gekomen. Wat er nog aan poëzie in schuil ging had Eric van Ingen er wel uit geregisseerd. Coen Flink zette met veel bravour op een Ko van Dük-achtige wijze een luidruch tige detective op de planken (die niet luidruchtig had mogen zyn) en Do van Stek was de ontgoochelde jonge vrouw van een veel ouder deftig heer. Met tal van toneelmaniertjes trachtte zij dit waar te maken. Enfin op het prachti ge decor van Lou Steenbergen en de reeds genoemde rol van Kees Coolen na waren stuk en spel één mislukking. De Haagsche Comedie heeft het heus niet nodig met zulk werk haar reper- jgj te vullen. Men late dit liever de t.v Man overleeft val van tien meter De 34-jarige A. Melissant uit de Grote- Visserijstraat in Rotterdam heeft gister middag een val van een hoogte van tien meter overleefd. Hij was bezig de drooglijn te repareren, toen hij zijn evenwicht verloor en over het hek het achterbalkon stortte. Zijn val werd eerst door de drooglijnen van zijn be nedenburen gebroken en vervolgens door het dak van een houten schuurtje op de begane grond, waar hij doorheen sloeg. Na in een ziekenhuis te zijn on derzocht, kon hU naar huis terug. dr. De Kort ris van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie werd benoemd. In het mini sterie-De Quay werd hij staatsecretaris van algemene zaken en op 15 jj. werd hij tot lid van de Tweede Kamer gekozen. De heer Schmelzer woont in Den Haag. Dr. De Kort werd in 1961 gekozen als tijdelijk fractievoorzitter, nadat prof. Romme het Kamerlidmaatschap had neergelegd. In mei van dit jaar Te Venlo is op 89-jarige leeftijd overleden reserve generaal-majoor b.d. J. R. L. Jans. Hij werd in 1873 te Soerabaja geboren. Als luitenant nam hij in 1902 deel aan de krijgs verrichtingen in Atjeh. In Nederland was hy o.a. comman dant van het achtste regiment infante- rie te Arnhem en van het 17e regiment infanterie te Venlo. In 1930 werd hy bevorderd tot kolonel als commandant van de infanteriebrigade. Zes jaren was hij na zijn pensionering in 1932 nog commandant van het landstormkorps Limburgse JJagers, waar hy de rang reserve-generaal-majoor verwierf. Bij de inval van de Duitsers in 1940 aanvaardde de toen 66-jarige generaal de functie van gewestelijk commandant van de o.d. van Limburg en Oost-Brabant. In 1942 moest hy onderduiken en werd hij van de ene schuilplaats naar de andere opgejaagd, waarbij hij soms op het nippertje aan ar restatie door de Sicherheitsdienst wist te ontsnappen. Begin januari 1945 stak generaal Jans met enkele stafleden uit het nog bezette Noord-Limburg de Maas over om zich in Breda bij prins Bernhard te melden. Zijn twee z die door de Sicherheitsdienst gevangen genomen waren, wisten eveneens op ge lukkige wijze te ontsnappen. Een van hen werd door de O.D. op het politie bureau te Venlo bevryd, de ander wist tijdens een bombardement te ontsnappen. Generaal Jans was officier in de orde van Oranje Nassau en verwierf onder meer de Bronzen Leeuw. De begrafenil zal woensdag te Venlo plaats vinden. (Van een c verslaggevers) het Kaarslicht verwarmt het 6 hart GOUDA KAARSEN g Holland blijkt niet alleen grote investeringen te vragen aan dijken, bruggen en wegen, ook het transport van energie is er bepaald een kost bare zaak. Dat toont de prachtige kleurendocumentaire, die de N-.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland, heeft laten maken over de aanleg van de .Elektropoort" in de Krimpe nerwaard, een gigantisch karwei dat in durf en ondernemingsgeest doet denken aan de Deltawerken. De documentaire, vervaardigd door Carillon Films uit Rijswijk onder regie van Ronny Erends, is dezer dagen een groot aantal genodigden in het Haag se Seinposttheater, geïntroduceerd door de Commissaris der Koningin n Klaasesz in zUn functie van president commissaris van de E.Z.H.. De film heefl I tot doel een inzicht te geven in het ge- 23 Korte inhoud van het voorafgaande Joost Reindersma. dokterszoon en student in de theologie, is een nogal wazige figuur, die het allemaal heel goed bedoelt, maar die zijn weg in het leven nog niet heeft gevonden. Zo springt hij vreemd om met zijn vriendschap met Lily Voorting, een meisje uit een buitenker kelijk gezin. Als de zieke moeder van Lily ver ongelukt, moet Joost zich vermannen om bij haar op bezoek te gaan. Lily weet. na haar eindexamen van de middelbare school nog niet precies wat ze wil. Hulpeloos keek hij op het vriendinnetje neer. Hij had geen flauwe notie, wat je met zoiets aan moest. Hoe was het mogelijk, dacht hij, dat je binnen één week tegenover twee huilen de vrouwen geplaatst werd! Opeens kreeg hij een idee. Hij haalde een van zijn grote, keurig opgevouwen zakdoeken te voorschijn en bood hem Lily aan. Ze herkende hem onmiddellijk. ,0 Joost," zei ze door een golf van snikken heen,,, o Joost. „Je mag er ook je neus in snuiten." bood hij royaal aan. Een toen moest ze alweer lachen. Ze wist niet eens. dat het ditmaal niet een van zijn dwaze invallen was geweest. Hij had het welbe wust gedaan, want hij had bij zijn moeder ge merkt, hoe probaat het middel werkte HOOFDSTUK 11 „Nu moeten we alle deuren dichtdoen", zei Lily zenuwachtig tegen de groep vage, schimmi ge figuren, die haar omringden. Haar vader was erbij en nog een paar anderen ook. die ze ken de, maar ze kon haar ogen niet ver genoeg opensperren om alles scherp te onderscheiden. Ze liep snel naar een der deuren om hem dicht te doen. maar er schenen er hoe langer hoe meer te komen daar wéér een deur, wéér een openstaand raam en die voetstap pen kwamen nader ze hijgde van gejaagdheid en angst deze deur had maar een klein knip je, dat niet sloot achter haar ging een deur PLily sperde haar ogen zo wijd mogelijk open, ïaar nog kon ze niet zien wie of wat daar Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN binnenkwam het moest haar moeder wei zyn, maar dat kon niet. haar moeder was dood. dal wist ze zeker Ze gilde zo hard ze kon Voorting vloog uit zijn bed. toen hy de gil van zijn dochter hoorde. Hij rende naar de an dere kamer toe waar Lily hijgend en in doods angst rechtop in haar bed zat, „Stil, sst .word maar gauw wakker", suste hij dringend. „Stil meisje, je hebt maar ge droomd, word maar gauw wakker De ogen van het meisje verloren hun staren de blik; ze knipperde verdwaasd en scheen zich in te stellen od^ de dingen rondom haar. „Kom, ik haal een beetje water voor je", suste Voorting. Hij stond onzeker op, weifelend of ze al wakker genoeg was om haar even alleen te laten. Nog steeds omkijkend, ging hij de kamer uit naar de badcel en pakte daar een beker van de wastafel. Een ogenblik bleef hij talmen.Het water stroom de schoon en bruisend over de rand van de beker en over zijn eigen bevende hand. Zijn hart sloeg bonkend in zijn borst en zyn knieën waren slap. Het was niet de eerste keer, dat Voorting op deze wijze uit zijn slaap was gehaald. Kort na Lily's eindexamen was het begonnen. Nu was Voorting niet verwend op het gebied van nachtrust. Hij behoorde tot het slag men sen, dat op elk moment van de dag in een stoel in slaap kon vallen. Verder was hy zyn hele leven aan vroeg opstaan gewend geweest, en ten slotte had hij door het huwelijk met de ziekelijke vrouw een gestoorde nachtrust als een onvermijdelijk verschijnsel leren accepteren. De eerste nachten na de dood van zijn vrouw was hij zelfs meerdere malen ontwaakt, met in zijn hart een onwezenlijke verbijstering over het feit, dat de onderbreking van zyn slaap nog maar steeds niet gekomen was. En een blik op het gladde, onbeslapen bed naast het zijne had hem inplaats van de verwachte droefheid, onbegrepen schuldgevoel gegeven. Na enkele van die nachten had hij zonder dere uitleg aan Lily gevraagd, of zy helpen wou het bed naar de zolder te brengen. Terwijl hij daar zo enkele minuten voor d€ spiegel stond, trof hem met beangstigende fel heid de gedachte, dat het kind misschien iets van de moeder zich had Die verwrongen blik. die starende ogen Waar hield het beeld van de toch nog normale nachtmerrie op en begon de ziekte van de geest? Hij staarde zichzelf in radeloosheid aan. De spiegel toonde hem een grauw, vertrokken ge zicht met starende ogen en een diepe groef oir de mond Hy nam een grote, gulzige slok van de be ker, die hij in zyn hand hield en zag in de spiegel, hoe zijn gezicht in een opgeluchte grijns vertrok. Zó zag hij er zelf dus uit Hij zocht gewetensvol een schoon bekertje, dat hij vulde en naar zyn stil wachtend dochtertje bracht. Ze keek hem met een verontschuldigend glim lachje aan, geheel wakker nu. Maar Voor ting nam het besluit, om op heel korte termijn met dokter Reindersma over Lily te spreken. „En heeft ze nog vastomlijnde plannen?" vroeg dokter Reindersma, terwijl hij met een pressepapier speelde. Het zonlicht werd in het geslepen glas weerkaatst en wierp vriendelijke, kleurige lichtstraaltjes over het bureau. Voorting voelde opeens een onbestemde tegen zin om op deze vraag antwoord te geven. Maar toen zag hij in een flits die avond weer voor zich, toen hij met Lily in de keuken had ge zeten en over haar toekomst gepraat had. (Wordt vervolgd.) compliceerde samenspel van werkzaam heden. die nodig z(jn voor de aanleg het Zuidhollandse koppelnet. dat de ge hele provincie bestrijkt. Naar bekend is de E.Z.H. een onder neming, gesticht door de zes gemeenten die van oudsher elektrische centrales be zaten, namelijk Leiden. Den Haag. Delft Rotterdam. Gouda en Dordrecht. Het be drijf is opgezet met het doel de elektri citeit zo economisch mogelijk op te wekken en te distribueren. Daartoe vind. een bundeling plaats in de produxtie mogelijk gemaakt door de zes centrale» onderling door een hoogspanningsnet te verbinden. Door de 150 KV-hoogspan- ningslijnen tevens onder te brengen in het landelijk koppelnet, is bereikt dat het risico van een onderbroken stroomvoor ziening in de provincie als gevolg van storingen tot een minimum wordt be- Uitbreiding van het koppelnet vormt een voortdurende activiteit van de E.Z.H. nu de behoefte aan elektrische energii elke tien jaar verdubbelt. Onderdeel van die uitbreiding is ook ..Elektropoort' door de Krimpenerwaard. De documen taire toont op indringende wijze hoe vooi die verbinding enorme funderingen in het drassige polderland moesten wordet aangebracht alvorens de hoogspannings masten konden worden geplaatst. Im posant zijn vooral de beelden over hel aanbrengen van de 80 meter hoge Krui- singsmastcn over de Lek. een gigantisch karwei van precisie en vakmanschap Voorts wordt de aandacht van de be zoekers gevangen voor de fabricage en het lassen van de masten en kabels in de fabrieken alsmede voor het ophangen van de kabels door slooije springende 1 ijntrekkers. Alles bij alles een kleurif brok informatie over het transport van de krachtbron, die in dit dichtbevolkte en geïndustrialiseerde land zo onontbeer lijk is. De film zal ook in buitenlandse versies worden uitgebracht Op 30 september werden de fractie leden De Kort, Andriessen (vice-voor- zitter). Baeten (secretaris). Aarden. Schmelzer en Van Son benoemd in een commissie, die een rapport moest sa menstellen over de vraag „hoe struc tuur en werkwijze van de fractie het Albering. mej. Klompé, mej. Kok. best gericht konden worden op het optimaal benutten van de in de fractie aanwezige krachten. „De fractie heeft het rapport in grote lijnen aanvaard, waarna de bestuursleden hun zetels ter beschikking stelden, zodat een nieuw begin kan worden gemaakt. Op korte termijn zal het fractiebestuur worden aangevuld. In dezelfde K.V P.-fractievergadering waarin dr De Kort zijn besluit bekend maakte en drs. Schmelzer werd gekozen, werd ook besloten om de fractieleiding meer te decentraliseren. Er komt nu een soort fractiebureau (naar het voorbeeld van de P v.d.A -fractie), bestaande uit de voorzitter, twee vice-voorzitters, twee secretarissen en enkele experts. Deze zullen steeds in nauw overleg met elkaar de dagelijkse zaken regelen. De fractie leiding zal dus meer een zaak van team work worden Besloten is om voor een jaar een proef te nemen met de nieuwe opzet Voldoening De verklezinr van drs. Schmelzer tot fractieleider heeft In protestants-politieke kringen veel voldoening gewekt. De nieuwe K.V.P.-aanvocrder staat bekend als een groot voorstander van de chris ten-democratische samenwerking. Even voor de verkiezingen van mei heeft hü in een rede te Roosendaal gepleit voor een zeer nauw samengaan van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. bU de kabinetsformatie („samen in de regering of samen eruit"). De Volkskrant van hedenmorgen wijs! erop, dat drs. Schmelzer een organisa torische samenwerking der drie grote christelijke partyen ziet als einddoel van de huidige toenaderingspogingen. Drs. Schmelzer is zaterdag met een meerderheid van ongeveer twee/derde gekozen. Zijn tegenkandidaten waren mr. W. K. N. SCHMELZER .nieuwe fractieleider Aalberse en oud-minister Cals. Beiden kwamen niet in aanmerking: mr. Aal berse niet omdat hij al partijvoorzitter is minister Cals omdat hij zich om ge zondheidsredenen niet beschikbaar wil stellen voor de fractieleiding. Dr. De Kort blijft Kamerlid. Hij was voordat hij frac tieleider werd, woordvoerder van de K.V.P. over sociaal-politieke aangelegen heden. Jaar geëist voor inbraken Twaalf maanden, waarvan vier voor waardelijk met drie jaar proeftijd, en ondertoezichtstelling heeft de officier van justitie bij de Dordtsche rechtbank geëist tegen de 18-jarige loswerkman C. V. uit Alblasserdam. Hij had ondanks zijn Jeugdige leeftUd een serie inbraken gepleegd, die indrukwekkend te noemen was en waarvan de officier er maar twee had ten laste gelegd. De drank was er oorzaak van. dat de knaap op het ver keerde spoor was geraakt. Jongens als hij. aldus de officier, krijgen veel te veel geld in handen, het komt voor, dat als :o'n knaap een bromfiets in beslag genomen wordt, omdat hij te hard heeft gereden, hij al weer een nieuwe heeft, als de zaak voorkomt Rapporten verscheurd (van onze speciale verslaggever) Zes leslokalen van de Jan Ligthart school in Breda zUn in de nacht van zaterdag op zondag zodanig door van dalen toegetakeld dat de leerlingen van morgen thuis moesten blüven. De schade wordt op enkele tienduizenden guldens geraamd. Zelf» de rordünen. een ln de gang staande piano en een aquarium moesten het ontgelden. Wat de beweegredenen van de ver nielzuchtige onverlaten is geweest, was vanmorgen nog niet bekend Niets heb ben ze echter gespaard. Grote inktklod- ders, ontstaan door het kapotgooien van de inktflessies bedekken restanten van hun fandalisme. De gordijnen zijn met raamlijsten en al afgerukt. De kerstrapporten, die klaar lagen, werden verscheurd, evenals schrif- :n boeken. Een brandblusapoaraat werd lecggespoten. Met op de vensters I staande bloempotten werd handbal ge- De politie onderzoekt thans welke mo tieven er in het spel kunnen zijn ge weest. Pure vernielzucht acht men wel haast uitgesloten. De kans is groot dat het om een rancuneuze daad gaat, ge richt tegen het onderwijzend personeel. Russische order in Nederland Reuter meldt dat de Sowjetunie dri« baggermachines ter waarde van 30 miljoén besteld heeft bij de werf Si- mons-Lobnetz Ltd. te Renfrew en zou voorts drie van dergelijke machines be steld hebben bij een werf in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7