r Uw probleem is het onze Een Geref. kerk op het Onze Lieve Vrouweplein Een woord voor vandaag S. van der Werf in herv. dienst uitgezonden CLAUDIA Paus reageert niet op voorstel Athenagoras Voor aannemers doemen grote verliezen op MAANDAG 9 DECEMBER 1963 ANDERZIJDS ROEPINGSBESEF Prof. dr. G. C. Berkouwer zet zijn serie in het Gereformeerd Weekblad over de verhouding tot Rome voort. Prof. Berkouwer zegt er in het laatste nummer Men zou uit het voorafgaande (de kruistocht tegen het triumfalisme) een verkeerde conclusie trekken, wanneer men zou menen, dat het hierin zou gaan om een sóórt weg cijfering in die zin. dat er een diepe twijfel zou zijn ontstaan aangaande de waarheid en wettigheid der Rooms-Katholieke kerk. Wie alles meemaakt in de Pieterskerk te Ro me, weet wel anders en wie Jo hannes XXIII en Paulus VI hoor de over ,,de kerk'1 zal deze fou tieve conclusie niet trekken. Dat is het juist wat Ons telkens weer treft ook bij hen die de roep doen ho ren tot vernieuwing. Achter die roep ligt geen twijfel, maar roepingsbesef. Het gaat niet om de houding van de kritikaster. die we in allerlei kerken aantref fen als de man, die zó z'n eigen kerkgemeenschap kritiseert. dat men zich aan de indruk niet kan onttrekken, dat hij er al innerlijk van vervreemd is. Om zo iets gaat het thans in de R.K. kerk niet. Wie van z'n plaats in de Pieterskerk omhoog ziet. ontdekt daar met gro te letters het woord uit Matthetls: meente bouwen en de poorten het dodenrijk zullen haar niet over weldigen." Dat blijft een onaange vochten geloof in alle spanningen, die de R.K. kerk thans vervullen en die soms in het concilie zo eer lijk en onverbloemd naar voren komen. En toch is er een duide lijke klimaatverschuiving te consta teren. Er zijn wel eens mensen, die zeggen: er verandert toch niets en er kén niets veranderen, want al wat op verschuiving lijkt, valt toch binnen de cirkel van een reeks on feilbare leerbeslissingen der kerk. Er ligt in deze redenering natuur lijk iets, dat onmiddellijk toe spreekt. En het sluit ook aan bij wat Rome zelf leert: we kunnen ten aanzien van die leer niet op onze schreden terugkeren en we willen het ook niet. Maar wie nu op grond van dat allea tot de conclusie zou komen, dat al wat zich thans af speelt, niets te betekenen heeft, vergist zich. We moeten trouwens met die logische conclusies altijd wat voorzichtig zijn. Er zijn na 1870, toen de onfeilbaarheid van de paus werd gefixeerd meermalen profetieën gedaan, dat „de kerk" er nu niet meer bij te pas zou ko- —i dat het concilie overbodig geduurd. Maar nu is concilie, vol van spanning en dy namiek. Er is nog een ander voorbeeld. tie, zal langzamerhand de belang stelling voor de Schrift als vanzelf afnemen. Dat is ook al weer een begrijpelijke conclusie, maar in wer kelijkheid is het toch weer anders gelopen. Paus Leo XIII gaf in 1893 een encycliek over de studie der Heilige Schrift, die hij wilde stimu leren. Later deed Benedictus XV hetzelfde fin 1920) en tenslotte Pius XII in een beroemde encycliek in het jaar 1943. De invloed van deze encyclieken is zeer groot geweest en we weten van allerlei hard wer kende bijbelinstituten, van nieuwe v«r.tading*n. Natuurlijk kan men er aan herinneren dat deze Schrift studie niet onafhankelijk is van het leergezag en dat Trente heeft uit-| die de kerk er aan geeft dat aan haar het oordeel toekomt over de ware zin der Schrift en haar verklaring. Maar dat bete kent geenszins dat er niet van een belangrijk R.K. bijbelonderzoek sprake zou zijn. Allereerst is niet alles reeds door de kerk vastge legd in „uitspraken" en bovendien blijkt in de R.K. exegese een gro te mate van vrijheid en vrijmoe digheid te bestaan. De vragen aan gaande de Heilige Schrift en haar uitleg zijn op het concilie nog niet ter sprake gekomen. Maar dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat ze op de achtergrond en in allerlei stromingen niet meespe len. Zoals men weet bestaat er bij een bepaalde groep in de R.K. kerk niet alleen grote bezorgdheid over de „vernieuwing" en over allerlei „ontraditionele" denkbeelden die zich baanbreken, maar er bestaat ook zorg over de ontwikkeling der bijbel-exegese. Ik heb daar vroeger in ons blad al eens over geschre ven en zal op die verschuivingen nu niet diep ingaan. Maar het is van belang, dat men van bepaalde meestal als conservatief aangedui de zijde niet zegt: och, ze aan vaarden toch allemaal Trente, dat God de Auteur is van alle boeken van het Oude en het Nieuwe Tes tament, dus zal het met hun bij belexegese wel loslopen. Veelmeer vreest men, dat ondanks die aan vaarding van Trente inzake de Daarin ligt veelmeer het besef dat men met een formele belijdenis aangaande het gezag der Schrift toch nog wel op onbegaanbare of doodlopende wegen kan terechtko men. Dat is volkomen juist, zoals men ook in de niet-katholieke ker ken telkens weer duidelijk bespeu ren kan. Ook de sekten nebben het nooit moeilijk gehad met de Schrift kritiek. En toch belette hun „aan vaarding" van het Schriftgezag hen niet terecht te komen op de ver keerde en vreemde wegen. De be lijdenis van het Schriftgezag (alle boeken... Trente) biedt geen garan tie, dat alles wel goed gaat. De strijd die in Rome over de bijbelexegese gevoerd wordt vooral rondom het pauselijk bijbel instituut is daarom, ook al kwam dit alles op het concilie nog niet ter sprake, wel belangrijk. Het dra matische ligt echter hierin, dat de oppositie uiterst kritisch staat te genover de ontwikkeling, maar te veel verwaarloost diep in te gaan nn de vragen, die daar aan de orde eld. Wanneer men dat wèl i en dan waarsohuwen te- zijn ges zou dot zijn. Ieder die met het Schriftvraag- stuk bezig is weet, dat die geva ren er metterdaad zijn, dat hij op zijn hoede moet zijn, ongemerkt toch weer gevaar loopt kritisch boven de Schrift te gaan staan. Als in broederlijke werkgemeenschap deze gevaren aan de orde zouden komen, dan zou daar alleen maar goeds van te verwachten zijn. Nu staat het echter zo, dat de oppositie zeer sterk „in reactie" is en uiterst fel in deze stand van zaken op treedt en ingrijpt. roept zo weer nieuwe reacties op. Zo reageerde de bekende Karl Rah- ner (Innsbruck) fel tegen de aan vallen van Romeo tegen het bijbel instituut te Rome. Hij noemde een artikel van Romeo beschamend (het artikel verscheen in 1960) vanwege de aanvallen met name tegen de Duitse exegeten, die verdachtma- kend waren. Hij voegde er aan toe: „men kan ook enkele honder den kilometers van Rome verwij derd, goed katholiek zijn." Nog maals: deze vragen kwamen ter conclilie niet expliciet ter sprake, maar ze spelen wel in allerlei over wegingen een rol. Als men vraagt, of ze nog ter sprake zullen komen, dan kan niemand deze vraag met zekerheid beantwoorden. Maar wel zal m.i. op de een of andere ma nier duidelijk moeten worden, hoe de R.K. kerk over de spanningen rondom de „bijbelexegese" denkt. Juist in verband met de „zin" der Schrift, die de kerk mag uitleg- gen(Trente) gaat het voor Rome om een uiterst belangrijke zaak. Duidelijk blijkt dat men een grote mate van vrijheid wil toelaten. Zal het er toe komen, dat duidelijk wordt in concrete, ook in ver band met die strijd rondom de bij bel waar de grenzen van die vrijheid liggen? Het pontificaat van Paulus VI is niet eenvoudig. Niet allereerst omdat hij de opvolger is van Johannes XXIII. maar vooral om wat thans aan de orde is in het wereldepiscopaat en ook in de vragen rondom de Heilige Schrift. Enkele jaren geleden verscheen een boek „Het wonder van Boechout" waarin verhaald werd hoe in dit kleine stadje onder de rooJc van Antwerpen bezig was een protestantse gemeente te ont staan. Zaterdagmiddag kwamen vele Nederlanders naar deze plaat? om een nieuw wonder bij te wo nen: de opening van een nieuwe kerft die, prachtig gelegen aan het Onze Lieve Vrouweplein, tot een van de mooiste protestantse kerken van België gerekend mag worden. Ide Belgische vreugde. De kerk is gebouwd mede dank zij de financiële hulp van vele vrienden die Boechout een goed hart toedragen, en eveneens mede dank zij de steun van de gereformeerde stichting voor steun aan kerkbouw. S.S.K. De praeses van de gereformeerde ge nerale synode dr. P. G. Kunst wilde geen lange felicitatierede houden. Hij wilde alleen maar met een daad laten zien hoe hij tegenover het werk In Boechout stond. Hij vroeg de ouderlingen links en de diakenen rechts van hem te komen staan op het grote podium dat de preek stoel bevat. „Geef mij en elkaar de hand", zei hij. „Zo willen we samen staan voor het evangelie in Nederland en België." De feestelijke opening werd no een teken van de verbondenheid tinnen de Neder landse en de Belgische Gereformeerde Ker ken, maar meer nog levens een teken van verbondenheid van Nederlandse en Bel gische gelovigen. IFe zagen afgevaardigden van de meeste protestantse kerkgemeen schappen in België, maar ook onder meer de Haagse hervormde predikant ds. P. Lug- Prediking dit huis zal groter zijn dan de vorige". Die tekst slaat op de tempel bouw die eindelijk na de terugkeer uit de babylorirsche gevangenschap begon nen is als de mensen, dank zy de profe tische getuigenissen, zijn gaan begrijpen dat zij niet voor zichzelf huizen kunnen bouwen en het Huls van God kunnen vergeten. Maar als ze eenmaal nig weg van de tempel van Salomo. En de jongere generatie laat zich geheel door hun klacht meeslepen. Ds. Végh betrok deze woorden niet op de werkelijk mooie, nieuwe kerk, die zaterdagmiddag onderdak bood aan ruim 660 mensen (sommige zullen kritiek hebben op het feit dat hij meer doet denken aan een gehoorzaal dan aan een kerk, maar een feit is dat in deze kerk de preek, de Woordverkondiging wel zeer centraal staat). Hij klaagde niet over het gebouw, maar zei dat de kerkbouw in Boechout met dit gebouw nog lang niet klaar is. Dit gebouw is slechts een in het bouwen aan de gemeente Nieuiv wonder in Boechout moet bestaan uit levende stenen. En dan is het zo gemakkelijk naar het ver leden te kijken, naar de dagen van de reformatie en te klagen dat het tegen woordig zo weinig is. Met nadruk zei deze predikant dat wij moeten blijven voortbouwen aan de eigentijdse kerk en de eigentijdse beleving, mits de inhoud maar het zelfde blijft. Belijdenis En juist daarom, als teken van het feit dat er in Boechout al is de kerk klaar nog altijd gebouwd zal moeten worden, traden tien mensen tot de kerk toe. Deze eerste dienst met zovele vrien- vas tegelijkertijd een openbare be- lydenisdienst. Na hun „ja-woord" aan en- Zijn gemeente, kwam ds. "Végh de kansel af en sprak alle tien per soonlijk toe. Hij gaf ieder van hen een geschenk gericht op het beter verstaan m de bijbel De bijeenkomst was met de zegen bede niet afgelopen. Onmiddellijk daar na kreeg de bouwcommissaris het woord onder wiens leiding hot werk uiteinde lijk tot stand is gekomen. Hij memoreer- kOSRAM Ds. S. van Dorp overleden tien de hervermde emerituspredikant ds. S. van Dorp. De laatste jaren van zijn ambtsperiode voor zijn emeritaat heeft hy de hervormde gemeente van 'a-Gra- venhage gediend. Ds. Van Dorp werd in 1880 te Hazers- woude geboren. Hij zou deze week 83 jaar geworden zijn. Hij studeerde te Lei den en werd in 1906 te Zegveld in het j ambt bevestigd. Vier jaar later vertrok j hij naar Bodegraven, en in 1917 naar Rot- Reeds in 1921 verwisselde hij Rotter- dam voor Utrecht en vertrok in 1925 naar zijn laatste gemeente in 's-Gravenhage. Twee maal ln zijn leven volgde hij ds. W. Bieshaar op. Eerst toen hij naar Utrecht vertrok, omdat de Utrechtse pre dikant, ds. Bieshaar naar 's-Gravenhage was vertrokken, en opnieuw toen ds. Bieshaar de benoeming aannam van di recteur van de Gereformeerde Zendings in Rotterdam was ds. Van Dorp mede oprichter van de Uloschool aan de Oude- dijk. In Utrecht was hij leraar aan de christelijke kweekschool. In Den Haag had ds. Van Dorp oor- de kloosterkerk zyn arbeidsveld. Daar werd hij de stichter van het wijk- gebouw Elim. Ds. Van Dorp is vooral bekend gewor den als de oprichter van de jeugdvereni gingen op gereformeerde grondslag in Uen Haag. Hij was jarenlang lid van het hoofdbestuur van de G.Z.B. Sedert okto- oer 1939 was hij emerituspredikant In verband met zijn gezondheidstoestand zag hij zich genoodzaakt uit het actieve werk terug te treden. De begrafenis zei plaats vinden op woensdag u. om 3 uur op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Zeist na een rouwdienst om half twee in het gebouw Calvyn aan de Bergweg te Zeist Voor de 19e algemene vergadering van de Hervormde Wereldbond die van 3 tot 13 augustus 1964 in Frankfort ge houden zal worden, blijkt volgens de aanmeldingen in Genève een enorme be langstelling te bestaan. De organisato ren treffen voorbereidingen naast de be handeling vun 1" per Geest" ook de de vele hulp van gemeenteleden ont vangen, bedankte alje werkers eh gafl geschenken aan degenen die het ijverig-1 ste geweest waren en overhandigde uit-1 eindelijk de sleutel aan de voorzitter van de Paulus-vereniglng. de financiële com missie die het geld bijeen gebracht had.' de heer KI. Sluys. Sleutels Deze overhandigde op zijn beurt de sleutel van het gebouw van steen en staal, zoals hij het noemde, aan de.ker- keraad, maar tevens wilde hij een an dere sleutel de sleutel van het Konink rijk Gods, het evangelie, zoals het tot ons komt in Gods Woord, aan de kerke- raad aanbieden, Hij schonk een bijbel die een vaste plaats zal hebben op de kansel. Sprekers kwamen van heinde (dr. P. G. Kunst uit Amsterdam) en ver (ds. H. J. Winter uit Parijs)- zy brachten gelukwensen over namens de generale sy node, de classis, de Belgische kerken, namens bevriende gemeenschappen etc. Daarna konden Belgen en Nederlanders elkaar wat beter leren kennen over een kop koffie met wat daar in België zoal bij hoort en konden de vele vrienden met eigen ogen aanschouwen wat vaat- beradenheid. geloof en hoop tot atand brengen. De kerk bevat op normale zon dagen beneden 350 zitplaatsen en op het balcon nog eens 150, heeft een ruime ontmoetingshal, een al evon ruime ker- keraadskamer die gebruikt kan worden voor verenigingen, catechisaties, 1 ook by de kerk getrokken kan worden. Ag Niet alleen woorden zijn profetie in de' bijbel. Natuurlijk zijn er profeten die spreken en dus profeteren van wat komen gaat, van het komend heil. Maar er zijn ook mensen in de bijbel die niet alleen profetisch spreken, maar wier leven zelf een profetie is. En er zijn ook cLaden die profetisch zijn. Het was een profetie van het volk Israël, toen. het in Egypte een lam slachtte en het bloed smeerde aan de deurposten. Zij deden dat misschien onwetend. Zij deden het-, omdat God gezegd had: „Wanneer ik het bloed zie, dan ga Ik u voorbij." Maar dat bloed van het lam redde hun niet. Latere profeten hebben dat heel duidelijk begrepen, toen zij het volk Israël toeriepen, dat het niet gered werd. door bloed van bokken.en stieren. Dat bloed had niet het laatste woord; dat bloed hield de dood niet buiten de deur. Het was het" antwoord van;de mens op de eis om Gods weg te gaan. Het was de daad;van de mens die heen wees naar Golgotha. Hier stónd de mens schuldig aan de dood van het dier, maar tegelijkertijd was het dier de middelaar, degene die het antwoord van de mens tot God bracht, die de dood voor de mens droeg. Het wijst allemaal haar Golgotha, waar wij schuldig zijn aan de dood van het Lam Gods. Maar dit Lam was tevens de Middelaar die voer ons tot God ging, die in onze plaats stierf, opdat wij leven zouden. Als wij straks kerstmis vieren, dan moeten wij weten dat daar in de kribbe van Bethlehem het Lam Gods lag, gekomen om het bloed te Au strijken óp de deurposten van ons levenopdat de doodsengel king ons zal passeren. gen d« verlovingsring voor moderne mensen CLAUDIA da nlauwita eraatla van do CONSTANT Geen gesprek van gelijken? Terwijl vele Europese en Ame rikaanse kranten op hun voorpa gina's het bericht brachten dat de patriarch Athenagoras van de Oosters-Orthodoxe Kerken de paus in het Heilige Land wil ont moeten, zweeg zaterdag het blad van het Vaticaan, nl' Oseervatore Romano". Waarnemers in Rome verklaarden dat dit kan beteke nen dat het Vaticaan zich nog be raadt. Rome heeft dus nog geep enkel officieel eommentaar gege. ven op de uitnodiging. Wel wordt gezegd dat Vaticaanfunctio- parissen met belangstelling het voorstel van Athenagoras bestuderen. Tevens werd door enkele zegslieden verklaard dat reeds een vooraanstaande rooms-katho- lieke prelaat verklaard zou hebben dat de paus tijdens zUn bezoek aan Palestina oosters-orthodoxe leiders zal ontmoeten. Dit werd verklaard door de jr.k. patriarch Rob Maximos VI Saigh van Aptiochië. Hij deling var? Athenagoras. De paus heeft zelf verklaard dat een van de redenen van zijn bezoek aan het Heilige Land is om de eenheid te bevor- deren. Hoe dat mogelijk zou zijn zonder Ge wist eehter toen nog niets van de mede- j ver. een ontmoeting en zonder een gesprek Zu met leden of leiders van andere kerken Oecu 's niet goed denkbaar. ^krins Zegslieden van het Vaticaan hebben er stU(je oyendien op gewezen dat de paus deze c /oorden niet alleen gesproken heeft ten opzichte van de Oosters-Orthodoxe Ker- "pen ken, maar dat hij ook graag hechtereHerY banden wil leggen met de protestanten, distri aren van mening dat hij tijdens zUn verto graag protestantse of anglicaanse Set kerkë.Uike, leidegs zoi^ontmoeten. voor; Geen „Top" teiev Maar Rome neemt niet aan dat de paus „Kom Schep- wn„bezoekersprogram- m« .«.Mt-** te stellen. Verwacnt wordt dat ongeveer 500 afgevaardigden der aangesloten kerken, en ongeveer 250 officiële bezoekers en waarnemers aan wezig zullen zijn. De le ling van de ver gadering heeft de Amerikaan dr. Ralph W Lloyd, die in 1964 voor het laatst, wegens het verstrijken van zijn ambts periode voorzitter is. (Van een onzer verslaggevers) In de Haagse hervormde wijk raad „Bethel" heeft ds. J. J. Ph. Valeton, hervormd predikant te Wassenaar, gistermorgen in de tweede dienst de heer en me vrouw S. van der Werf-Andela uitgezonden, om in opdracht van de Hervormde Kerk te gaan wer ken in het lectuur-centrum Yaoundé in Kameroen. In deze dienst wees ds. Valeton vooral op de belangrijkheid van de ver schillende lectuur-centra. De tekst uit Romeinen 15 vers 11 zegt immers: ..Looft den Here alle gij hei denen en prijst Hem alle gij volken". „Dit kunnen wij alleen waor maken, als wij het geschreven schrift van de liefde Gods door de gehele wereld verspreiden", aldus de predikant. Hierna hield de heer S. van der Werf een korte toespraak waarin ook hy de belangrijkheid van een goed lectuur centrum voor deze heidense volken be klemtoonde. Het is niet de eerste keer. dat de heer Van der Werf in een lectuur-centrum in de tropen gaat werken. Van 1954 tot 1962 heeft hij vool gouvernement van Nieuw-Guinea als voorlichtingsambtenaar by de versprei ding van goede en voor de bevolking betaalbare lectuur geholpen. Dit werk op Nieuw-Guinea kan als een goede leerschool worden gezien voor het moeilijke werk wat hem nu te wach ten staat als mede-directeur van het lec tuur-centrum. In het afgelopen jaar heeft de heer Van der Werf, met zijn vrouw, die hij op Nieuw-Guinea heeft leren kennen, zich zeer grondig voorbereid op zyn nieuwe taak in Kameroen. Niet alleen volgden zij samen een cursus aan de zendingshogeschool te Oegstgeest. daar naast werd ook yverig Frans gestudeerd, om zo goed mogelijk voor de dag te ko men in dit Frans sprekende gedeelte van Afrika. Zaterdag 14 december zal het echtpaar met hun drie kinderen naar Kameroen vertrekken. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld (vsc, W. Vroeg- indeweU en var. B. Eysinga): J. Jongerden te Bruchcm en Kerkwyk en D. van den Berg te Veenendnal; te Noordwijk aan Zee: D. Kenning te Blokzijl; te Haarlem (loez.); W. Hoekstra te Noordwyk aan Zee. omen naar Nirkcrk OldekerkH. G. Mooi te Gendringen. Prof. Van Hamel verlaat Raad voor journalistiek Tijdens een buitengewone zitting van de Raad voor de journalistiek in de koninklijke akademie van wetenschap pen in Amsterdam zal op 11 december afscheid worden genomen van de 83-ja- rige prof. dr. J. A. van Hamel, die de raad sinds de oprichting (in 1960) heeft gepresideerd. Daarvoor was hy van 1948 af voorzitter van de Raad van tucht van de Federatie van Nederlandse journalis ten. Prof. Van Hamel wordt als voorzitter van de raad voor de journalistiek opge volgd door mr. A. A. L. F. Dulleman, oud-procureur-generaal te Amsterdam en thans plaatsvervangend voorzitter van de raad voor de journalistiek. Tijdens de buitengewone zitting zal ook afscheid worden genomen van mr. G. C. J. D. Kropman, die sedert 1948 als lid zitting heeft gehad in de raad van tucht, resp. de raad voor de journalistiek, en van mr. M. W. H. de Leeuw, secretaris van de raad. Als plaatsvervangend voorzitter zal worden geïnstalleerd prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoogleraar in het strafrecht te Amsterdam en voorzitter van de raad voor de scheepvaart. Als lid wordt ge ïnstalleerd oud-minister mr. J. M. L. Th. Cals. Cri de coeur van N.A.P.B.: De Sowjetunie heeft een order voor drie baggermachines ter waarde van dertig miljoen gulden geplaatst bij de Schotse scheepswerf Simons-Lobmetz Limited te Renfrew. Drie van deze ma chines zouden ook besteld zijn bij een Nederlandse werf. „Wie als aannemer het ongeluk heeft een lang lopend werk te moeten afmaken zonder mogelijk heid stijging van lonen en prijzen te verrekenen, kan zich wel af vragen hoe dat nu verder moet. In de regel zijn dat werken, die zeer arbeidsintensief zijn. Grote ver liezen doemen als evenzovele schrikbeelden op. De tijd breekt ,£h./J.|nu snel aan, dat geen enkele aan nemer meer een werk kan gaan uit voeren waarvan de looptijd meer dan hoogstens een half jaar be draagt. Er zit al een heel risico in zover te gaan, want al kan men dan zo ongeveer uitrekenen hoe veel de lonen in het komende jaar gaan stijgen, niemand kan precies voorspellen hoever de prijzen om hoog gaan. Alle prijsopgaven zijn vrijblijvend, want de leveranciers weten zich wel te dekken, de aan nemer mag fijn het kind van de rekening zijn." Deze wel zeer sombere perspectieven ziet de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven. Zij heeft deze „noodkreet" laten horen in haar orgaan „De Aannemer". Aan deze weinig opwekkende zinsneden voegt zij nog een ovc-duidelijke conclusie toe: „Voor de aannemers kan eens het mo ment komen om gezamenlijk „neen" te zeggen." Het blad voorspelt, dat er niets te- reeht zal komen van de befaamde pro- duktjestromen uit de Bouwnota, van ar» bejdsverdeling en organisatie als de aan nemers het bouwen onmogelijk woral gemaakt. Men vraagt om een regeling zoals in 1945, waarin verrekening op een redelijke inschrijvingsprijs mogelijk werd, indien Je uitvoeringskosten ho ger of lager werden door wettelijke maatregelen, cao's e.d. een officiële topconferentie zou aanvaar- gebei den, een soort officieel rondetafelgesprek Sn ontmoeting o.-ct soort1 lijken. sprake zal zijn zal het e informele ont- Palestina brengen. In Tel Avlv werd medegedeeld dat De: weldra, onder het toeziend oog van de Resic Verenigde Naties, een gemengde Israë- ]A lisch-Jordaanse commissie zal worden gevormd, die de voorbereidingen moet •1°5r treffen voor het komend beioek. zy sal Dc onder meer voorzieningen moeten treffen Solcl voor het gevolg van de paus en de Jour nalisten die de paus op zyn reis zullen vergesellen. Sta De paus heeft toegezegd dat Israël en Orke Jordanië gejijk zullen opdelen. Hy zal Het zyn uiterste best doen om een evenwicht D te bewaren. Indien byvoorbeeld Koning Hoessein bij het bezoek aan Jordanië voor de paus uit zal schrijden, zal presi- emi2 dent Zalman Sjazar van Israël dit ook pr< doen. Bond Inmiddels blijft Egypte politieke druk D uitoefenen pp de paus om het bezoek te eigen bate uit te buiten. Eéri lid van de JNea- Jordaanse ambassade in Rorrie heeft de (besl paus gisteren een olijftak uit de hof van Dei Gethsemane geschonken. Maar Egypte Het I komt met dreigementen. Dei Volgens „Al Ahram", het blad van hcWar Nasser, staat de Arabische openbare me ning er op dat het Vaticaan een persbe richt Uitgeeft „waarin een eind gemaakt Ge wordt aan de dopr Israël verspreide ge- den_< ruchten" dat de paus ook van plan is Israël een bezoek te brengen. Toen het eenmaal bekend was dat de ae paus toch naar Israël zou gaan. begon het K1< blad „Al Akhbar" onder grote koppen te 'ing publiceren: „Wy maken ons zorgen over over de veiligheid van de paus. Het Is onze Za< plieht de wereld op de hoogte te stellen van onze achterdocht over de mogelUk- 7„. held van een zionistische aanslag op bet leven van de paus. Wie zou ons kunnen fWM garanderen dat de zionisten de paus niet pyon< zullen doden tydens zyn bezoek aaq het Dei ven op de Arabieren?' GEREF. KERKEN Bedankt voor Sellingen: P. M. Brouwer le Wommel»; voor Katwijk a. d. Ryn: C. A. van den Berg te Lollum. Beroepbaar de heer H. Koetsveld, kind, te Naarden, H. van Eyckenstraat 9. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk: J, van Haaren te Rljsscn. Bedankt voor Naarden: H. van Gilst te Lisse. Vraag: Hoeveel mensen wonen op één vlerkante kilometer in Nederland Noorwegen, Denemarken, Zweden en Finland? slaat op het wapen, voorstellende goed gewassen, niet te kleine ramme- wordt de kap afgesneden en. zamer dan de normaal gebruikte mun- een leeuw, die met de golven wor- m stelt. De waarde hangt sterk af van de volgens wordt de -ammenas fllrüt uit- Antwoord: In Nederland zijn thans staat waarin de munt verkeert. Stem- gehold. 12 miljoen mensen op 33.540 vierkante pelnieuwe exemplaren zijn veel zeld- j kilometers, de bevolkingsdichtheid is _J" J F" 1 357,7 per vierkante kilometer, Voor De nemarken Bijn ckize drie cijfers 42,932 km, 4.045.232, inwoners dichtheid, voor Noorwegen 403.000 en 10,07, Zweden 7.100.000, 449.200 en 15,4 Finland 3.895.000, 338.395 en 11.3. Vraag: Ik ben in het bezit album Notgeld 1914-1924, uitgegeven perfekt, kan men ongeveer op ƒ0,40 het rammei Noorwegen 3.265.000, rekenen. Vraag: Hoe kan ik het beste dahlia. Brieven, die niet zUn voorzien vaD naam en adres, kunnen niet la behandeling worden genomen Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar In verband staan, moeten ln afzonder- iyke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten door Lleben. Gaarne -Ou ik de waarde van die album weten. Er zijn biljetten Sped sch van een miljoen en van een biljoen bladeren marken uit die tijd. nenas vermengt. De inhoud u oplepelen. Deze kan men een verschuldigd zijn over die genoemde poets hele tijd bewaren, liefst op een koele ƒ600, De A.O. W. uitkering wordt na- Za. knollen laten overwinteren. Ze hebben niet te droge plaats. Door om de acht tuurlijk ook beschouwd als inkomen, üekt< mij verteld: In plastic-zakken, zodat tot tien dagen dit proces te herhalen zodat ik daarover eveneens belasting D ze niet kunnen bevriezen. Is dat juist? kan men er heel lang van profiteren, |±|g|jjgfjgg fcgj U ziet wel dat het met de hoeveelhe- 'Antwoord: Spuit de dahlia-knollen den niet zo nauw luistert. Antwoord: De biljetten hebben na tuurlijk zoals u wel zal weten geen gangbare waarde, Hier is enkel len op verzamelwaarde en wij plastic-zeil overheen ;oed schoon, zodat alle grond en dode jladeren er uit gaan. Daarna moet u ze goed winddroog laten worden. In uitkering op mijn levensverzekering, een hoek van de schuur legt u een die dus een kapitaalsuitkering was. Nu flinke laag stro, ook tegen de wanden heb lk aan de levensverzekerlngmaat- dan stapelt^ u daar de^ droge knol- schappij het rentebestanddeel ojpf~ verschuldigd ben. Antwoord: Het artikel 48 I.B. houdt een speciaal tarief in voor enige geval- De len, waarin inkomen, dat op ettelijke Resi< Vraag: Ik ontving kort geleden de jaren betrekking heeft, in één jaarbers, wordt genoten en dan extra zwaar De worden belast, doordat het norma- i dit zal i ige- bedrag te leggen met Vraag: Ik heb een tiu staat „Luetor et emergo' kant en „Zeelandio 1769' terkant. Kan U zeggen wat dit waard gehouden kan worden. Ook kunt eerst het stro leggen on dan met plas- nuntstuk, waarop tic afdekken. ..HMR. de voor- Op een dergelijke wijze kunt u ook stenbelasting, de ach- glaaiolenknollen behandelen Het schijnt Vraag: Zoudt u me kunnen vertel- deel moet tellen bij dat men bijzonder inkomen (i.e. het rentebe- standdeel) een percentage belasting ge- gain, heven wordt, niet hoger dan het per- centage van de laatste 690 van het bUrfi overig inkomen. En dat met een mi- Het schijnt dat lk dit rentebestand, nlmum van 20 pet. ep een maximum |f i rammenas i i bruine men en dat alsdan van mijn overig in m de laatste overig inko- van 40. Can 600 Toepassing van dit tarief geschiedt stroopje maakt, dat goed belasting geheven zal worden, die lig. op verzoek. U kan ook „toepassing in- - - "xl« dien voordeliger" vragen. In dit ge- dc Middenjavaanse stad Soerakarta (So- De gulde-n lo) tot door de cholera getroffen gebied i 20 stuivers is verklaard. 'Zeeuwse zinspreuk: „Luctor et emer- gen kan tussen minimaal 20 suiker wordt hiervoo- gebruikt? maal 40 pet. dié tijd verdeeld in Wat is de bereidingswijze en hoe moet -cht duiten. De het bewaard worden? Antwoord: De bereidingswijze van juist dat ik dan 20 tot 40 pet. zal tot het belastbaar inkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2