Nieuwe Leidse Courant simca 10001 Johnson voor eind van 1964 niet naar het buitenland De Gaulle moet naar Amerika komen Grote bezuinigingen in defensiesector Nederlander gegijzeld Boliviaanse tinmijn in Pleger aanslag op hoofdagent ingerekend Weer doden in verkeer door gladde wegen Sinatra jr ontvoerd Vliegramp met Boeing eist 81 mensenlevens Deur van KLM-vliegtuig was niet goed gesloten DirMtowi f. DIEMER Hoofdredacteur! Or. E. DIEMER CHRISTEIIJIC-NATIONAAI DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus '76 Telefoo „Stantvastigh I* gheblevew Maandag 9 december 1963, 44&te jaargang r Rustig vriesweer roog weer met opklaringen, maar plaatselijk ook mist of lage wolken. Zwakke wind. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Midden op de dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Voor vervolg zie pagina 7) f 0,73, p.m. 3,15, Klachtendienst bezorging 18 Geen risici man bewaking De Amerikaanse president Johnson is zondag per vliegtuig naar New York gegaan om de begrafenis bij te wonen van se nator Herbert Lehman, oud gouverneur van New York. Hel was de eerste keer dat de presi dent Washington verliet na de moord op Kennedy. De veilig heidsdienst had rigoreuze maat regelen genomen ter bescher ming van zijn leven. De route die Johnson nam, was niet bekend gemaakt. Elk raam dat uitzag op de route was bewaakt. De president reed in een gesloten limousine. Spe ciaal werd gelet op mensen die een pakje of een tas droegen. Hefschroefvliegtuigen vlogen hoven de straten tussen het vliegveld en de kerk, waar de uitvaartdienst werd gehouden. Met de bewaking van de pre sident in New York waren 5000 mannen belast, onder wie 500 rechercheurs in burger. Langs de gehele route zaten politie mannen op de daken- De auto van de president werd, zoals ge bruikelijk, gevolgd door een auto met leden van de geheime dienst. Deze stonden nu op dc treeplank van de wagen. Vroe ger zaten zij in de auto. De politie heeft in de buurt van het New Yorkse vliegveld, waar Johnson zou landen, twee jongelui aangehouden die een geweer bij zich hadden- Het wa ren vermoedelijk jagers, maar voor alle zekerheid werden zij in verzekerde bewaring gesteld. De samenkomst met de Franse president lieeft president Johnson va de Verenigde Staten voor tenminste een jaar afgeschreven, tenzij gene raal de Gaulle er in zou toestemmen, naar Washington te komen. De Amerikaanse president vertelde dit tijdens een informeel gesprek dat hij zaterdag met een aantal journalisten in het Witte Huis had. Johnson zal voor de verkiezingen in november van het volgend jaar geen buitenlandse reizen maken. Zoals men weet zal Johnson ii komende weken en maanden bespre kingen voeren met leiders van West- Duitsland, Canada, Italië, Engeland er Mexico. Deze regeringsleiders komen naar de Verenigde Staten. Franse voorslellen voor een ontmoeting Parijs om met De Gaulle over i ningsverschillen betreffende defensie- aangelegenheden en de Navopolitiek van gedachten te wisselen, zijn de hand gewezen. Van Franse jzijde is medegedeeld dat de diplomatieke voorbereiding voor bijeenkomst tussen Johnson en Gaulle nog steeds voort duren. Er echter nog geen beslissing genomen 01 de plaats en het tijdstip van sami komst. Opmerkelijk is dat het Franse ministerie van buitenlandse zaken thans heeft laten weten, dat de mogelijkheid van een ontmoeting in de Verenigde Sta ten nog niet uitgesloten moet worden geacht. Johnson verklaarde voorts tegenover de journalisten, met zijn minister van defensie, Mcnamara te hebben gespro ken over een aanzienlijke vermindering van het personeel in het buitenland van het ministerie van defensie. Hierdoor - samen met 20 anderen - (Van onze speciale verslaggever) Een Nederlandse mijningenieur, de 38-jarige Katwijker ir. c. Bloot, be hoort tot de eenentwintig mannen die door stakende mijnwerkers in de Zuidamcrikaansc staat Bolivia ge gijzeld zijn. De kompels, duizend i: totaal, hebben het werk gisteren neergelegd uit protest tegen de rege ring, die drie communistische vak bondsleiders gevangen houdt, die worden beschuldigd van moord en fraude. Ze eisen de vrijlating van de laatsten, en zouden pas dan bereid zijn de gijzelaars te laten gaan. Het incident vond plaats in Siglo Viente, een centrum van tinwinning, dat ongeveer 25 kilometer van de hoofd stad van Bolivia La Paz ligt. Behalve de heer Bloot, die hoofdingenieur-opzich ter bij de Boliviaanse staatsmijnen werden drie Amerikaanse regerings functionarissen toevallig op bezoek, in verband met adviezen, die moesten worden verleend gegijzeld, evenals zestien Boliviaanse mijntechnici lid van het Amerikaanse jongerenvrij- willigerskorps. livia alle hulp toezegden om tot vrijla ting van de gegijzelden te komen. De Amerikaanse ambassade in La Paz heeft gisteravond radiografisch contact met het tincentrum gehad, waar het hoofdkwartier van de communistisch georiënteerde vakbond over een zender beschikt. Een van de gijzelaars mocht met de oproeper spreken. Hij verklaar de, dat iedereen het goed maakte, en dat de verzorging behoorlijk was. Vandaag was voor alle vijf-en-twintig Boliviaanse mijnen een proteststaking afgekondigd. De regering van president Victor Paz Estenssoro zou bijeenkomen te beraadslagen over de te nemen maatregelen. De vice-president. Juan Lechin, schijnt de agitatie tegen het be wind te leiden. Hij staat bekend als een links-georiënteerde figuur. Ook is hij leider van de vakvereniging van arbei- ders in de tinmijnen. Ir. Bloot is dit jaar voor de derde keer naar Bolivia vertrokken. Hij woont mpt tijn vrouw en drie kinderen in La Paz. Voordat hij tot hoofdingenieur-opzichter bij de Boliviaanse staatsmijnen werd benoemd, werkte hij gedurende een jaar bij de Nederlandse staatsmijnen in Heerlen. Toen hij in 1953 zijn studie Delft beëindigde, vertrok hij n periode van twee jaar naar Liberia Volgens de moeder van ir. Bloot, die Katwijk woont, is het niet de eer keer dat haar zoon is gegijzeld, een paar Trewijl de Boliviaanse regering on- jaar geleden, toen hij voor de tweede imiddellijk duizend soldaten in het ru- keer in Bolivia was, kreeg hij op de moerige gebied concentreerde, werd in j tinmijn, waar hij werkte, huisarrest Washington de gijzeling van de Ameri- Zijn bewakers, oproerige kompels, ge- kanen onverdedigbaar genoemd. Presi-droegen zich toen als vrienden. In z'n dent Johnson, die persoonlijk bij het over- huiskamer speelde hij de hele dag spel letjes met hen. De man die in de nacht van vrijdag op zaterdag de 38-jarige hoofdagent van de Apeldoornse politie W. Rohe zou heb ben neergeschoten is zaterdagavond* laat ingerekend. Hij pleegde bij zijn arrestatie geen verzet en ging zonder meer mee naar het politiebureau. De jongeman, de 22-jarige Apeldoorner C. M, G. S. (zelf zoon van een politieman), werd aange troffen op een van zijn contactadressen, zoals de politie het noemde. Eerder op de avond had de politie hem bijna te pakken. Een agent reed in een auto omstreeks vijf uur over de Zwolsweg, even buiten Apeldoorn. Daar stond een man te liften. De politieman stopte en zag de liftende man bukken en naar een voor zijn voeten staande tas grijpen. Daarin bevond zich een UZZI- pistool. Op het moment dat de agent de man wilde grijpen, vluchtte deze de landerijen in. het wapen achter latend, later bleek dat uit dit zeer moderne wapen de kogels zijn afgevuurd, die de hoofdagent troffen. In één oogopslag Aannemers zien grote ver liezen opdoemen pag. 2 Paus reageert niet op Athe- nagoras pag. 2. Erhard streng bewaakt na anonieme bedreiging pag. 5 Zuidpoolexpeditie op weg pag. 5 „Loonvoorstellen Metaal leiden tot chaos" pag. 5 Drs. Schmelzer voorzitter KVP-Tvveede Kamerfractit Pag. 7 Franse kernmacht kan weer voort pag. 7. SPORT op de pagina's 8, 9 en 11. zou in het lopende begrotingsjaar bezuiniging van anderhalf miljoen dollar worden verkregen en tegen midden 1965 een bezuiniging van vier miljard dollar per jaar. Het gaat hier om het ontslag van 9000 buitenlanders werkzaam bij Amerikaan se militaire vestingen, een vermindering met tien procent van het personeel, werkzaam bij militaire bijstandsmissies in het buitenland, alsmede een ver dering van hoofdkwartieren. Voorts zou het burgerpersoneel Haagse sergeant overleden in douchecel De 21-jarige dienstplichtige sergeant M. J. Taal uit Den Haag is zaterdag avond levenloos in een douchecel van een kazerne in Harderwijk aangetroffen Sergeant Taal, cursist aan de school mi litaire inlichtingendienst in Harderwijk, zou met verlof gaan. Hij haalde een sleutel om zich bij het gymnastieklokaal van de Oranje-Nassaukazerne te douchen. Toen later de ronde werd gedaan, bleek de douchecel te zijn gesloten, terwijl er licht brandde. De militair bleek te zijn overleden. De douche-installatie bleek normaal t* functioneren. Eerste slachtoffer van het ijs De zevenjarige Willem Westland uit Wageningen, die sinds vrijdagmiddag werd vermist, blijkt verdronken te zijn. De politie heeft zaterdagavond het lijkje uit de Stadsgracht opgehaald, na aanwij zingen van een vriendje, dat zich vrij dagmiddag na schooltijd met het jon getje op het ijs van de gracht had ge waagd. Het vriendje was zo ontdaan dat het pas zaterdagavond aan het spreken is gegaan. Op grote schaal hadden po litie en burgers naar het jongetje go- Twee arrestaties na bankroof bij Handelmij Epe Twee van de drie vermoedelijke da ders van de bankoverval te Epe, (in de nacht van 15 op 16 november), zijn in Aken door de Duitse politie gegrepen. Het zijn de 33-jarige K. W. en de 22- jarige H. W.. Deze Duitsers zijn, in af wachting van hun berechting, in de ge vangenis te Krefeld opgesloten. De eveneens verdachte 33-jarige G- A. B. uit Rotterdam is nog voortvluchtig. Onlangs is de opsporing van dit drie tal gevraagd. Zoals men weet werden de beheerder van het bijkantoor Epe van de Ned. Handelmij. en diens vrouw 's nachts overvallen en gekneveld. Daar na werd de beheerder gedwongen de kluis te openen waarna de drie met nylonkousen gemaskerde boeven zich met 29 mille in voornamelijk Neder landse valuta uit de voeten maakten. i defensie per 1 juli 1965 met 25.000 man worden terugge bracht tot bijna een miljoen. Er werd echter de verzekering gegeven dat door deze vermindering het Amerikaanse le ger in geen enkel opzicht zal worden geschaad. Bewoonster van brandend tehuis luidde klok Een felle brand is er de oorzaak van geweest dat zaterdagmorgen vroeg ze ventig ouden van dagen en chronisch zieken uit het rooms-katholieke bejaar dentehuis St. Liduiila in Hulst moesten worden geëvacueerd. De gehele midden vleugel van het tehuis, waarin ongeveer driehonderd personen een onderdak had den gevonden, is door hét vuur verwoest. Dertig kamers, waaronder tien van het personeel, gingen verloren. De schade wordt geschat op ruim vierhonderddui zend gulden. Omstreeks half twee werd een bewoonster van een kamer op de benedenverdieping wakker en bespeurde een brandlucht. Dank zij haar kordate reactie konden persoonlijke ongelukken worden voorkomen. Ze liep naar een dichtbij gelegen kapel en begon de klok te luiden. Daardoor werd iedereen ge wekt en kon men" onmiddellijk beginnen met het overbrengen van de ouden van dagen naar de nabijgelegen paviljoens. De 28-jarige bankwerker J. C Laat uit Hoge- en Lage-Zwaluwe is zaterdagavond in de Mark in Breda verdronken nadat hij met zijn auto in het water was geraakt. Hij heeft nog kans gezien, door een raam 2 wagen te verlaten, maar slaagde niet in od de kant te komen. Zijn meigje, de 21-ajrige M. W. The- loosen. die eveneens in de auto zat en ook door het raam naar buiten klom. werd od het droge gebracht door de heei W. Netten uit Den Bosch, die getuige van Ihet ongeluk en onmiddellijk in net ijskoude water was gesprongen. Voi- ;ns de Doiitie is de auto geslipt en links in de weg het talud afgereden De 25-jarige J. van der Eerden uit Waalwijk, slipte gisteravond tijdens een nhaalmanoeuvre op de zeer gladde mid- deobaan op de rijksweg Tilburg—Breda reed zijn personenousje tegen een boom. Hy was op slag dood. Vier inzit tenden kwamen met de schrik vrii. Zaterdagavond is op de Oostzeedijk Rotterdam de 58-jarige mevrouw C M. Fokkema-De Roodt door een perso nenauto geschept. Od weg naar het zie kenhuis is zij overleden. Een uur later werden overstekende voetgangers op de Beukelsdijk door een auto aangereden. Het waren de 81-jarig» A. Meskers en zijn echtgenote. D» -ouw was op slag dood. De heer Mes srs werd ernstig gewond. Morgen zet de rechtbank te Arnhem Een 22-jarige inbreker in Apel doorn heeft een politieman neer geschoten met een automatisch wapen: De inbreker, die betrapt werd tijdens een insluiping in een instrumentenfabriek, sjirong door een raam van de fabriek (het tweede raam van links op de foto) en schoot daarna met een UZI- pistoolmitrailleur de 38-jarige hoofdagent W. Roke (inzet) neer. De dader is inmiddels gegrepen. de behandeling voort van de zaak tegen de 45-jariige leraar J. C. V. uit Huissen. De leraar wordt ervan verdacht pp 30 juni 1962 zijn vrouw door wurging om het leven te hebben gebracht, zomede uitlokking tot moord door aan een zekere G. G. geld te beloven als deze het mis drijf zou begaan. Zaterdagmiddag heeft een felle brand gewoed in een huis aan de Oude Gracht in Utrecht, waarbij een totale schade is aangericht van 15.000. De 27- janige heer Hoekstra, die het huis met zijn gezin bewoonde raakte al zijn aan tekeningen en manuscripten voor een proefsahrift kwijt. Er kon niets worden gered. Het casino in Spa in de Belgische Ardennen voert voor zijn speelbank een opvallende reclamecampagne in Zuid- Limburg. Bezoekers wordt gratis ver voer per auto aangeboden volgens een gepubliceerde vaste dienstregeling van uit Maastricht, Valkenburg en Vaals. Ook toegang tot de speelzaal is voor deze bezoekers vrij, Koningin Juliana en de Prinsessen hebben zaterdagavond een weldadigheids- 'oorstelling bijgewoond die werd gehou den ten bate van de Max Tailleur-reuma actie. Deze voorstelling die plaats vond in de kleine maar knusse toneelzaal van restaurant Soestdijk. was georganiseerd door de voetbalvereniging Koninklijk Paleis Soestdijk (KP.S.) De Belgisch-Nederlandse Zuid- poolexpeditie is 2iit de haven van Antwerpen vertrokken. Op de foto de vier Nederlandse leden van de expeditie: staand v.l.n.r. ir. P. Buis, ir. J. Rietman, J. van Ameyde en zittend P. Verschoor, reeds bij hun vertrek winters ge kleed, en terecht. (Verslag op pagina 5) De politie van het graafschap El Dorado heeft medegedeeld, dat Frank Sinatra jr., de negentienjarige zoon van de bekende zanger, gisteravond uit het Harrah's Lodgemotel, gelegen aan de grens tussen de staten Califor- nië en Nevada, is ontvoerd. Bij de politie meldde zich een jonge man, een zekere John Poss, die vertelde dat zondagavond omstreeks negen uur. plaatselijke tijd, op de deur van de mo telkamer, waarin Sinatra en hij zich be vonden, door een bezoeker werd geklopt, die voorgaf een pakje voor Sinatra te moeten afgeven. Toen de deur was opengemaakt, drong een met een revolver gewapende man de kamer binnen, die Sinatra dwong met hem mee te gaan. Frank Sinatra Sr heeft kortgeleden be kend gemaakt zijn belangen bij twee speelhuizen in Nevada te zullen afsto ten. nadat hij van de autoriteiten een be risping had gekregen omdat hij in een dier speelhuizen een bekende onderwe reldfiguur, Sam Giancana. zou hebben ontvangen. Blikseminslag boven Maryland Een straalvliegtuig van dc Pan American World Airways van het type Boeing-707 is gisteravond in de óm- geving van de stad Elkon in de Ame rikaanse staat Maryland door de bliksem getroffen en brandend neer gestort. Het toestel had 81 mensen aan boord, van wie niemand de ramp heeft overleefd. Bij de laatste tussen landing van het vliegtuig waren 71 mensen uitgestapt. De Boeing kwam uit San Juan op Puerto Rico en zou na een tussenlanding in Baltimore landen op het vliegveld van Philadelphia toen het door de bliksem werd getroffen. Volgens ooggetuigen heeft zich een hevige ontploffing voor gedaan. De maatschappij heeft opgege ven dat zich 73 passagiers aan boord be vonden en een bemanning van acht kop- Enige mensen die zich op een rol- sohaatsbaan op vijf kilometer afstand de plaats van het ongeluk bevonden, zagen twee bliksemflitsen. Direct daarop kwam een geweldige lichtbol naar be- neden. Men had eerst aan een zware bomexplosie gedacht. Hoewel sommige mannen probeerden de plaats waar het toestel is neergekomen, te naderen, moest wijken voor de geweldige hitte Andere ooggetuigen hebben verklaard dat het toestel vlak voor de explosie zijn vleugels had verloren. Zij zeiden, dat uen de mensen uit het vliegtuig kon '.ien vallen. Eén van de vier motoren scheerde rakelings langs de weinige hui- 'n het onherbergzame gebied. Brand weer en politie uit Elkon waren spoedig aanwezig, doch men kon geen hulp meer Volgens een vertegenwoordiger van dc Pan American World Airways heeft de gezagvoerder van het vliegtuig nog ge probeerd radiografisch contact op te ne men met het laatst verlaten vliegveld. Volgens de Pan American zijn er bij deze maatschappij geen passagiers bij onge lukken om het leven gekomen sinds in 1958 straalvliegtuigen in dienst werden genomen. Commentaren TJET bericht dat dr. De Kort hel -1- voorzitterschap van de K VP.- fractie in de Tweede Kamer heeft neergelegd, komt minder als een verrassing dan het bericht van twee jaar geleden, dat hij als zodanig was benoemd. Tot 1961 kende men hem voorna melijk als specialist op het gebied van de sociale verzekering en in politieke kring werd algemeen aan genomen, dat hij tot tijdelijk fractie leider was gekozen. Er bestond geen twijfel over. dat hij de mindere was van voorgangers als Goseling en Romme. Niettemin won hij in de volgende twee jaar aan respect, zodat de fractie hem ruim een half jaar geleden met algemene stemmen definitief tot fractievoor zitter koos. Maar opnieuw is gebleken, dat er niets zo tijdelijk is als een definitieve regeling- Slechts enkele weken later faalde De Kort als kabinetsformateur waardoor zijn gezag zowel binnen als buiten de K.V.P. een deuk kreeg- Hoewel geen der fracties daarvoor geporteerd was, volgde hij informa teur Romme in diens poging een vijfpartijen-kabinet voor te bereiden. Toen hij daarmee zoals te verwach ten viel, vastliep, maakte hij een tweede fout. In plaats van zijn op dracht terug te geven, forceerde hij een breuk met de P.v-d.A- en wel op een wijze, die zeker niet alleen door dr. Vondeling onbehoorlijk is genoemd. Binnen de K.VP-fractie openbaar den zich ernstige spanningen. Een derde deel was er zonder meer te gen, dat de V V D. als partner werd gekozen, terwijl de rest niet zonder een afdoende motivering met de V-V.D. en zonder de P.v.d.A- in zee wilde gaan- De formateur kon deze niet geven, zodat hij op grond van de reacties in eigen kring zijn op dracht moest teruggeven. Toen par tijvoorzitter Aalberse en partijsecre taris Albering hem in augustus in het ledenblad „De Opmars'' openlijk in gebreke stelden, laak ons zijn af treden als fractievoorzitter nog slechts een kwestie van tijd Blij kens de verkiezingsuitslag was hel aanzien van de K.V.P. (dank zij Da Quay en Luns) bij de kiezers geste gen. maar na de formatiepoging-De Kort was er van dat aanzien niet veel meer over. ,,Er zijn geen verschillende richtin gen, de fractie is een engel met vele vleugeltjes", heeft dr. De Kort eens gezegd. Nu is wel duidelijk, dat dc engelenvleugeltjes rake klappen kunnen uitdelen. Drs. Schmelzer heeft dan ook een moeilijke en riskante taak op zich genomen Hij geldt evenwel als eea zeer bekwaam man, die, juist omdat zijn ideeën weinig geprononceerd zijn, de aangewezene lijkt om te voorkomen, dat dc engelenvleugel tjes pijnlijk in de knoop raken. Men ziet in hem een verbindende figuur- In elk geval mag van hem worden verwacht, dat hij als voorstander van de christen-democratische ge dachte zoveel mogelijk met de antirevolutionairen en de christelijk- historischen zal samenwerken. Aan voldoende contact heeft het naar de mening van de K.V.P.-voorzitter Aalberse ook in de formatie- periode ontbroken. VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERSl Rechtstreekse lijn Op verzoek van de Indonesische ad ministratie is met ingang van van daag het rechtstreeks radio-teleGraafver- keer tussen Nederland en Indonesië (AmsterdamDjakarta) hervat. Deze dienst werd op 17 november I960 in opdracht van de Indonesische regering gestaakt Na uur al terug op Schiphol Een 40-tal passagiers aan boord van de KLM DC-8 Daniel Bernouilii heeft zaterdagavond na het vertrek om vijf uur naar New York een onprettig uurtje doorgemaakt als gevolg van een vreemd lawaai, dat in de ruimte van het neus- wiel werd gehoord. Gezagvoerder J. Zuger besloot terug te keren en op Schiphol werd voor alle zekerheid alles in slaat van paraatheid gebracht. Voor de landing werd, zoals gebruikelijk, een deel van de brandstof boven zee gelost, in verband met het toelaatbare landingsgewicht. Daarna maakte de DC-8 kort na zes uur een normale landing op Schiphol. Bij inspectie bleek dat een deur van de neuswielgondel niet goed gesloten was. Dit dcfeci kon op Schiphol worden verholpen, zodat de machine korte tijd later opnieuw naar New York kon vertrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1