Alles goed en u/el Bisschoppen regeren met en onder de paus Waterink antwoordt HP prof. dr. Zuidema Paus Paulus tot het concilie Liturgie geeft Woord belangrijker plaats Een woord voor vandaag Campus T. H. Drienerlo is „experiment in liet bos" DONDERDAG 5 DECEMBER 1963 Neem beschuldiging ridderlijk teru^^^Hj]||T zwegen, om niet de schijn te wekken dat het een discussie betreft rond de wijsbegeerte der wetsidee. Opwinding Prof. Waterink is tot de conclusie ge komen dat de hoogleraar Zuidema hem beschuldigd heeft in een toestand „van opwinding en verwarring" en schrijft nog: „Toe. amice, gij moet toch in ieder geval eerst rustig lezen wat er staat en wat er gezegd is. en dan kunt gij zelf gaan schrijven. Maar gij i mijn woorden wat niet mijn be- T (Van onze kerkredactie) De benoeming van de gerefor meerde Leidse hoogleraar, prof. dr. C. A. van Peursen, aan de Vrije Universiteit, heeft in de Ge reformeerde Kerken een penne- strijd tot gevolg gehad, waarin gestreden wordt over de vraag of deze gereformeerde wijsgeer nu een calvinist is of niet. Maar ieest hel gevolg is tevens de ernstige KUd erin lezen W."gaat beschuldiging geweest van prof. gij U opwinden, dan ben ik weinig dr. S. U. Zuidema aan het adres van prof. dr. J. Waterink dat de- dan eist^gij' ze onbetrouwbare en verkeerde jnou inlichtingen geeft. In het vandaag j In het slot van zijn open brief aan verschenen nummer van het Prof" Zuide,ma schrijft prof. Waterink <-«„♦..„,,1 tl? ju nog dat zolang prof. Zuidema niet rid- Centraal Weekblad beftnt- derlljk zijn beschuldigingen terug- woordt de emeritus-hoogleraar 0,weI <»bJ«5«eve bewijzen brengt j_,_ idat hij tegen beter weten in onwaar deze beschuldiging ,,van zijn he id heeft gesproken, Waterink tot zijn Vriend Zuidema." spijt niet in het publiek op het door Zuidema in „Waarheid en Eenheid" ge- In zijn artikel in het blad „Waarheid schrevene kan ingaan, en Eenheid" schreef prof. Zuidema dat de wijsgerige afdeling van de faculteit van letteren en wijsbegeerte geheel te gen de benoeming van prof Van Peursen was. Letterlijk schreef hij, zo als wij publiceerden „dat juiat degenen, die bij net onderwijs in de wijsbegeer te betrokken zijn, tegen de benoeming van dr. Van Peursen tot het einde toe principiële bezwaren hadden en ze nog hebben." Prof. Waterink schrijft nu: „Helaas vertonen deze tirades wol zeer bijzonder het kenmerk van uw gehele stuk. Want gij zijt op een wonderbaarlijke wijze in ae war. Mijn artikel uit het Centraal Weekblad van 28 september kan moei lijk een reactie zijn op een artikel van dra (da. H.) Van der Laan op 11 ok tober daaraanvolgende, zoala gij het in uw stuk voorstelt. Bovendien sprak ik niet over een redactioneel artikel, maar over „een ingezonden stuk in de krant". Het was een Ingezonden stuk n.a.v. prof. Polman's artikel over de benoe ming van Van Peursen. In dat stuk werd verder ook niet geargumenteerd en in dat stuk werd een mep gegeven aan het adres van heel dc V.U. Heel de V.U. Wat doet u mij? U doet alsof ik schrijf: „heel de V.U. staat achter de benoeming van prof. Van Peursen." Maar ik zei dat die andere man (prof. dr. K. J. Popma. red.» heel de V.U. had aangevallen, daarbij niet doelend op alle individuele professoren, maar op de V.U. als ir itelling. Als u dat inge zonden stuk nog eens wilt opzoeken, dan zult u zien dat ik precies gezegd heb wat de waarheid is. Ik wil niet discussiëren over de vraag of ik zou hebben mogen zeggen, dat organisatorisch gezien heel de V.U. ach ter de benoeming van Van Peursen staat. Ik heb dat niet beweerd, dus hoef ik het ook niet te verdedigen, ofschoon het misschien wel te verdedigen zou zijn. Ik heb alleen gezegd, dat die mijnheer een men aan het adres van heel de V.U. heeft gegeven. Opzettelijk heb ik de naam van die mijnheer \er- Vers verpakte SOEPGROENTEN Rijk aan vitaminen SOEPEN en BAMI Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaa^op de goudgele Directeur Joods Museum Dr. Jaffé benoemd tot hoogleraar Aan .de Universiteit van Amsterdam is dr. H. L. C. Jaffé benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in dc geschiede nis der moderne en hedendaagse kunst. Het betreft een nieuwe leerstoel in de Faculteit der letteren. Prof. Jaffé, in 1915 geboren te Frank- fort/M, studeerde kunstgeschiedenis, archeologie en geschiedenis aan de Uni versiteit van Amsterdam, waar hij in 1937 het doctoraalexamen cum laude af legde. Hij was van 1935 tot 1940 en van 1947 af opnieuw verbonden aan de Ge meente musea, laatstelijk als adjunct directeur. uit welke functie hij in 1961 ontslag nam. Hij promoveerde in 1956 cum laude op een proefschrift over „De Stijl. 19171931, the Dutch contribution to modern art" aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij sedert 1958 toege laten was als privaat-docent in de ge schiedenis en de waardering var beeldende kunst van de 20ste eeu\ Prof, Jaffe is tevens directeur var Joods Historisch Museum te Amster dam. Hij werd in 1956 benoemd tot vi- ce-voorzitter van de Association Inter nationale des Critiques d'art. Pelgrimage De tweede zitting van het twee de Vaticaanse concilie is geëin digd met een sensatie: de aan kondiging van de reis van paus Paulus naar Palestina. Hij zal daarmee de eerste paus zijn die een bezoek brengt aan het land waar Christus leefde, predikte, stierf en de dood overwon. De openbare zitting onder leiding van de paus werd echter in de eerste plaats gehouden om twee rapporten die eindelijk klaar ge. komen zijn, over de liturgie en dé communicatiemiddelen, officieel te aanvaarden. Er werd gehoopt dat de paus in zijn rede een weg zou wijzen uit de impasse waarin het debat over het rapport ,,Kerk" is gekomen. Ten opzichte van de verhouding van de bis schoppen tot de paus stonden de meningen scherp tegenover el kaar. Paus Paulus gaf een ant woord waarin hij de inzichten van de twee tegenover elkaar staande blokken met elkaar verbond. pers vanmorgon veel aandacht kreeg. Letterlijk zei de paus over het bisschopsambt onder meer: „Het concilie wil volgens de bedoeling van onze Heer en de authentieke kerke lijke overlevering het karakter en het van Godswege ingestelde ambt van het episcopaat in het licht stellen en deze geenszins stellen tegenover de opperste prerogatieven, van Christus afkomstig en toegekend aan de paus van Rome, die aan het universele bestuur van de kerk het nodige gezag verlenen. Het betekent in feite dus geen verzet tegen de pauselijke prerogatieven, maar een bevestiging ervan, wanneer uiteengezet wordt welke de bevoegdheden van het episcopaat zijn en hoe zij moeten wor den uitgeoefend, zowel wat betreft elke prelaat in het bijzonder als zij allen gezamenlijk." Koop vandaag nog deza merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia- list vooral uw dranken. Bij 6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. N.V. WIJNHANDEL M. REUCHUN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG Nota aan Vaticaan Arabische Liga wil geen uitspraak over de Joden liefde wordt geschapen voor de Heilige Schrift, waarvan de eerbiedwaardige tra dities van zowel de oosterse als de terse riten getuigen". Communicatie Nog eenmaal werd gisteren door de concilie-leden gestemd over de rapporten liturgie en com municatiemiddelen, eer paus Paulus ze officieel afkondigde als uitspraken van de kerk. Slechts vier concilieleden verzetten zich tegen het liturgierapport, en het andere rapport dat maar net de vereiste tweederde meerderheid verwierf bij de eerste aanvaar ding, behaalde nu 1960 stemmen voor en 164 tegen. Het document over de liturgie omvat 12.000 woorden en is volgens sommigen de meest verstrekkende wijziging in de rooms-katholieke liturgie sedert de derde eeuw. toen het Grieks in het westelijk deel van de kerk werd vervangen door de volkstaal van toen, het Latijn. In het vervolg kunnen bisschoppen toestaan dat moderne talen gebruikt worden in die u„__ - u„r,oM- misd.len, die bctrekklns hebben op d. mensen naar gelang van de plaatselilke 1*7^delijk gebruik van de publikatiemid- omstandigheden. Dit geldt dus niet 'dat r de priester het deel wordt gebeden. Een wezenlijk doel van de hervormin gen ls de terugkeer tot eenvoudiger vor men waarbij latere toevoegingen worden afgeschaft, maar verloren gegane oudere gebruiken weer kunnen worden inge- De Arabische Liga hoopt dat maat regelen zullen worden genomen om de verklaring over de betrekkingen tussen de Rooms Katholieke Kerk en de Joden Ivoerd. in te trekken en dat deze verklaring De feesten der heiligen mogen voortaan niet zal worden geplaatst op de agenda geen overwicht hebben op de feesten die II!".. r.I II ..Haard inIhet eigenli"- *--■• i nota van de Arabische Liga secretaris van het Vaticaan, kardinaal Cicognani. De inhoud van de nota werd woensdag gepubliceerd door het Egyp- De constitutie over de communicatie middelen (pers, radio, film en t.v.), dit niet zo'n grote meerderheid verwierf, ii beknopt van inhoud en telt slechts twee hoofdstukken. Hierin wordt erop aange drongen dat de communicatiemiddelen gebruikt worden voor het welzijn van de mensheid en dat hiertoe erecodes worden opgesteld voor de werkwijze in de be trokken beroepen. De kerk moet, aldus de constitutie, de communicatiemiddelen ook gebruiken voor de verbreiding van het evangelie. Er moeten nationale r.k. centra komen voor bevordering van een goed gebruik der genoemde middelen. Bij het garen en publiceren van nieuws moeten de wetten van de moraal, de menselijke rechten en waardigheid geëerbiedigd worden. De burgerlijke autoriteiten moeten een recht vaardige vrijheid van voorlichting waar- betr» rfua ni.t Qelen voorkomen. vooral de jeugd moet van slechte in vloed behoed worden. Het kwaad mag niet meegedeeld worden alleen vanwege het kwaad, maar wel om het als zodanig te doen kennen en daarvoor het goeUe te bewerkstelligen. Dc morele normen moe ten daarbij boven de artistieke gaan. de hartelijke en toegewijde medewerking I van de bisschoppen ten dienste van de universele kerk doeltreffender kan wor- i den gemaakt. Deze woorden houden on getwijfeld in, dat de paus nog niet beslo ten heeft om een zogenaamde kroonraad, klein concilie, of apostolisch concilie in te stellen. In zijn rede schonk de paus ook nog het episcopaat In het lieht gesteld cï™ aandaeht aan het debat, dat zo niet als een vsn hel soevereine pentill. "Umosdig nas gevoerd en waarbij de casl van Petrua onathankelUke of ge- meningen vaak scherp tegenover elkaar scheldrn of relfa eraan tegengestelde hebben gestaan. Ds.e menlngaverachll- naar Palestina instelling, maar werkende met Petrus onder hem het voor het gemeenschappe lijk welzijn en het hoogste doel van de kerk zelf. Dc interne samenwerking In de hiërarchie wordt daardoor versterkt en niet verzwakt, de onderlinge waar dering vergroot en niet verminderd, de wederzijdse liefde aangewakkerd en niet verstikt. an het rapport de debatten van dit onderwerp, de richtlijn gaf dit rapport: Paus Paulus dacht komende herziening over „De Kerk" en aa het volgend jaar ove toen hU als het wan voor het herschrijven „Wij verwachten dat het concilie zich over een onderwerp van dergelijk belang op verhelderende en steungevende wijze zal uitspreken". Een van de positieve resultaten van deze tweede zitting noemde paus Paulus het feit, dat steeds „geprobeerd is mid delen en uitdrukkingen te vinden die het mogelijk maken de kloof tussen ons en onze afgescheiden broeders te ver kleinen". Palestina Van zijn reis naar Palestina zei hij: „WH zullen die gezegende grond zien vanwaar Petrus vertrokken is en waar geen van zijn op volgers ooit terugge keerd is. Wij zullen daar nederig en zeer kort terugkeren als teken van gebed, boetedoening en vernieuwing teneinde Christus Zijn Kerk op te dra gen, tot haar die enig en heilig is de afgescheiden broeders te roepen, de goddelijke genade voor de vrede onder de mensen af te smeken, die vrede die in deze dagen nog steeds zwak blijkt te zijn, om onze Heer te bidden om de redding van de gehele mensheid. Moge de heilige Maria onze stappen leiden. Mogen onze apostelen en alle heiligen ons uit de hemel helpen." De paus deelde tevens mede, dat hij een beroep zal doen op de leden van het episcopaat om hem, naast de kar dinalen. te helpen om de besluiten van het concilie in de praktijk te brengen. Deze zinsnede werd door enkele pers bureaus gisteren uitgelegd in de richting van een kroonraad, waarop kardinaal Alfrink aangedrongen heeft. Latere uit spraken zijn veel voorzichtiger. De paus voegde aan deze woorden nog toe: „dat aldus zonder enige aantasting van de pauselijke bevoegdheden zoals die door het eerste Vaticaanse concilie zijn omschreven, de goddelijke voorzie nigheid zal aangeven hoe in het vervolg examens (Van een onzer verslaggevers) Israëlische reactie op reis van paus Een woordvoerder van hot Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft ,,Drienerlo, een experiment in woensdag naar aanleiding van de aan-l.m gekondigde reis van paus Paulus naar!een was gisteravond het Palestina verklaard dat de kerkvorst inmotto VOOr een disCUSSie-a\ V;d Jïï£l.",ïï* SdiM)"m?bi£k"3£ die afdeling Delft van de pro- tot het Israëlische deel van Palestina testantse studentenvereniging UlvÜf Christeimc hefflge plaatsen 118- |'S'R'sociëteit gen in Jordanië, zoals de kerk van het K-OOrnbeurs had georganiseerd, heilig graf, in het oude stadsdeei_ van De achtergronden en opzet van Sint Olofsprijs voor letterkunde ingesteld voor letterkunde ingesteld. Elk jaar zal deze prijs, groot 1000, worden uitge reikt aan een in leven zijnde Nederland se literator voor diens gehele werk. Die uitkering zal telkens geschieden op 15 juli. Dat is de datum waarop de stich ting dit jaar de Sint Olofs- of Oudezijds- kapel heeft aangekocht. De jury zal steeds worden samengesteld uit beel dende kunstenaars die al of niet als li terator werkzaam zijn. Met de aankoop van de genoemde ka pel heeft de stichting dit middeleeuwse gebouw aan de Zeedijk voor de onder gang behoed. Het stond op het punt te worden afgebroken. Kunstkontakt heeft het doen restaureren en er een exposi tiezaal in ingericht. Ook de vijf bij de kapel behorende en even oude huisjes aan de Sint Olofssteeg zijn gerestaureerd en reeds in gebruik genomen als kan toren en ateliers. Het gehele complex heeft nu de naam gekregen „toonkerk- kunstkontakt". len temperden echter niet zijn blijdschap, zei paus Paulus. HU noemde deze inte gendeel het beste bewUs voor de ernst de onderwerpen zUn behandeld. „God zal Zichzelf voorzien van een lam ten brandoffer, mijn zoon", zei Abraham tegen zijn zoon Isaak. Hij wist zelf niet beter dan dat God gevraagd had om zijn eigen zoon op het altaar te leggen. Hij wist ook niet dat hij profeteerde. Maar zijn profetie strekte zich niet alleen maar over enkele ogen blikken uit, tot het moment dat God hem toeriep Isaak niet te doden en een lam wees, verward in het struikgewas. Die pro fetie reikte over de eeuwen heen naar het kruis van Golgotha, „Zie het lam Gods dat de zonden der wereld zal wegdragen", zei de voorloper Johannes de Doper van Hem. Hij moest de plaats innemen van degene wiens leven God geëist had. Want laten wij nimmer vergeten dat Gods gerechtigheid niet anders kon doen dan ons oordeel eisen. De ziel die zondigt zal sterven, was duidelijk gezegd. Ten dage dat gij daarvan eetwas reeds gezegd tegen Adam en Eva.. Maar dwars tegen het oor deel in kan Abraham in geloof zeggen: „God zal Zichzelf voor zien van een lam ten brandoffer." Abraham durfde zelfs de v 'dde belofte in de waagschaal te stellen in geloof. God hau, gezegddat was voldoende voor hem. En daar ligt ook onze kracht. Het verbond dat God met Abraham sloot, sloot Hij ook met ons. Zijn beloften gelden nu nog. Discussieavond S.S.R. Delft Vervanging van Jeruzalem, en de geboorte-kerk in Beth lehem. Maar vele andere zijn gelegen in Israël, onder meer de berg Zion, Na zareth en de oevers van het meer van Galilea. waar vele van de Bijbelse won deren werden verricht. Subsidieregeling sehipperswelzijn De rijkssubsidieregeling voor het schip- perswelzijn treedt 1 januari in werking. Deze regeling is met name bestemd voor de opvarenden van de binnenschepen. Een dergelijke regeling bestaat reeds ge ruime tijd voor de zeevarenden. De bedoeling is sociale en culturele voorzieningen voor de binnenschippers te stimuleren. Er bestaat namelijk be hoefte aan een aantal voorzieningen, die bezwaarlUk door hen zelf getroffen kun nen worden, zoals de organisatie van vormings-, ontwikkelings- en ontspan ningswerk aan boord, en aan :de wal. het tot stand brengen van vaste ontmomings- punten aan de wal, het scheppen van logeor- en eetgelegenheid, en -het stichten van informatieposten, waar inlichtingen en adviezen over de in de havens aan wezige voorzieningen verkregen kunnen worden. Evenals de zeevarenden zijn de binnenschippers in dit opzicht sterk af hankelijk van hetgeen het particulier ini tiatief en de overheid voor hen doen. Het rijk beoogt met de nieuwe regeling de ontwikkeling van de activiteiten te stimuleren, o.a. door het verlenen van vaste procentuele bijdragen in de uit gaven, die de op dit terrein werkzame organen en instellingen zich getroosten. De regeling is getroffen in overeen stemming met de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen, mede gehoord de sociale commissie voor bin nenschippers. waarin o.m. de organisatiesDe zelfvorming werkgevers, werknemers en zelf- daarbij punt één, deze derde Nederlandse techni sche hogeschool, die volgend jaar september start, werden uiteen gezet in een drietal toespraken, die werden uitgesproken door prof. mr. H. J. Woltjer en prof. drs. B. Greiner, beide hoogleraren aan de nieuwe t. h. en de heer J. N. Kanters, secretaris van de Hoger Onderwijscommissie van de Nederland-se Studenten Raad. Prof. Woltjer nam als uitgangspunt voor zijn lezing de vraag: „Wat zou u doen als u gevraagd werd mee te wer ken aan de stichting van een nieuwe technische hogeschool?". Aanknopings punten zijn do volgende gegevens: de plaats waar het instituut moet komen (In een park tussen Hengelo en Ensche de) en een zeer beperkte huisvestings mogelijkheid voor studenten in de om geving. Om met deze gegevens te kun nen werken is het noodzakelijk na te gaan hoe de ontwikkeling van het ho ger onderwijs in de laatste tientallen jaren is geweest. Dan treden twee kenmerken naar voren: in de eerste plaats de grote specialisering van de wetenschap, en in de tweede plaats de enorme toeloop van studenten. De te stichten hogeschool zal daarom tege moet moeten komen aan het alge meen gevoel van onbehagen ten opzich te van de huidige vorm van onderwijs. Voor Drienerlo heeft men dus geko zen voor het zogenaamde Campus-sy steem, dat voor ons land zonder meer „een experiment in een bos" is. In het kort komt het er volgens prof. Woltjer op neer, dat het Campus-systeem de gemeenschapsgedachte ln de studenten maatschappij nieuw leven wil inblazen, met als grondgedachte het evenwicht tussen studie en het leven daarbuiten. van de student blijft Von Schirach in ziekenhuis Baldur von Schirach, de thans 56-Jarlre voormalig leider van de „HKIer-Jugend", die ln 1946 door het tribunaal van Neu renberg tot twintig jaar werd veroor deeld. is woensdagavond uit de gevange nis van Spandau naar het Britse militaire hospitaal in West-Rerliin overgebracht. Naar verluidt heeft hy stofwisselings- moeiiykheden. Met Von Schirach worden ln Spandau nog twee andere grote nazi-oorlogsmisda digers vastgehouden: Hitiers plaatsver vanger Rudolf Hess en de voormalige mi-1 nister voor de wapenindustrie, Albert Vormgeving Prof. Greiner ging in op de vormge ving van het onderwijs aan de nieuwe t.h. In Drienerlo begint de studie met een voor alle studenten identiek jaar. Pas na het eerste jaar kan men zijn studierichting bepalen, wat betekent het kiezen tussen werktuigbouwkunde, elek trotechniek en chemische technologie. Daarnaast voert men de algemene we tenschappen in waartoe sociologie, eco nomie, psychologie en rechten behoren. Dit heeft volgens prof. Greiner het gro te voordeel, dat de- mogelijkheid be staat om na totaal drieëneenhalf jaar een bnccalaureaats-examen af te leg gen. dat als volwaardig examen be schouwd kan worden. Dit diploma moet de weg banen naar het bezetten van operationele functies In het bedrijfsleven. Na het baccalaure- aats-ex&men blijft natuurlijk de moge lijkheid bestaan om te promoveren. Do termijn voor deze afronding van de stu die hoopt men te kunnen stellen op twee Jaar, zodat Drienerlo na vljfeneenhalf jaar de eerste ingenieurs kan afleve ren. Op het ogenblik wordt ook onder zocht naar een betere vervanging van de examens, omdat men van mening Is dat dc emotionele examcngcvoclcn» de studie niet ten goede komen. Maatregelen Er zijn nog tal van andere maatre gelen die men gaat nemen om betere studie-resultaten te bereiken. Het eerste jaar zal het accent liggen op het aan leren van een efficiënte studie-metho de, terwijl men tevens van plan is ook ln de eerste jaren de studie academi scher aan te pakken dan op de huidi- f;e hogescholen het geval is. Werkcol- eges en individuele opdrachten, prac tica die geschikt zijn voor (eenvoudi ge) wetenschappelijke doeleinden, het doorlopend openstellen van bibliotheek en tekenkamers, regelmatige informa tie over het verloop van de studie door persoonlijk contact met de wetenschap pelijke staf en hoogleraren, zullen vol gens prof. Greiner bijdragen tot bete re studie-resultaten. De laatste spreker, de heer Kanters. besprak de plaats van de student in Drienerlo. Hij leverde daarbij scherpe kritiek op het beleid van de minister van o. k. en w., .die zich heeft uitge sproken vóór de algemeen gewenste studie-verkorting, niet uit principiële overwegingen maar als maatregel om de „geboortegolf" op te vangen. Beleid De heer Kanters keurde het huisves tingsbeleid van de minister in Driener lo ten zeerste af. Het voornemen om alleen eerstejaars-studenten in de Cam pus te huisvesten druist in tegen de geméerischapsgedachte die aan Driener lo ten grondslag ligt. Voor ouderejaars zal het onmogelijk blijken te zijn in bij voorbeeld Enschede een kamer te vin den, omdat Enschede er volgens de statistieken het slechtste voor staat wat de huisvesting betreft. De heer Kanters hoopte dan ook dat de Staten-Generaal niet akkoord zullen gaan met de huisvestingsplannen die minister Bot hen voor zal leggen, om dat het streven naar integratie hiermee staat of valt. De heer Kanters besloot met de op merking. dat Drienerlo geen streeK- hogeschool wordt, zoals hij uit Twente vernomen had. Drienerlo zal een waar lijk nationale hogeschool zijn, met een strcekfunctie die ook de hogescholen in Delft en Eindhoven hebben. We moeten Twente niet behandelen als achtergeble ven gebied, aldus de heer Kanters. Na de pauze leidde de heer G. H. O. van Maanen, president van de Ne derlandse Studenten Raad een geani meerde discussie. De avond werd bij gewoond door verschillende Tweede-Ka merleden en Delftse hoogleraren. Eredoctoraat voor pater Pire De universiteit Seton Hall heeft woensdag een eredoctoraat in de letter kunde uitgereikt aan de Belgische pries ter en Nobelprijswinnaar Dominique Pire. In de rede, waarmede hij het eredoc toraat aanvaardde, zei pater Pire, een dominikaan, dat gewerkt moest worden n de vorming van een openbare me- ig, die duidelijk uiting geeft aan het •Tangen om te leven in een wereld die vrij is van rassenhaat, honger en oorlog. Joden „uitgebuit voor zionistische pro pagandadoeleinden". De Arabieren zijn door de inhoud van de verklaring ver ontrust en hopen dat zij met het oog op de versterking van de vrede en de veiligheid in de Arabische wereld zal worden teruggenomen, aldus de nota. Prof. W. F. Zuurdeeg overleden In Chicago ls dinsdag op 50-jarige leef tijd prof. dr. W. F Zuurdeeg overleden. Prof. Zuurdeeg was m Amerika hoog leraar in de wijsbegeerte van de gods dienst aan het Mc. Cormick theological seminary in Chicago. Prof. Zuurdeeg werd in Rotterdam ge boren Hij studeerde sociale aardrijks kunde in Utrecht en theologie in Leiden. Zijn kandidaatsexamens in Utrecht en Leiden legde hy cum laude af Prof. Zuurdeeg was predikant by de Re monstrantse Broederschap achtereen volgens in Groningen, Boskoop-Waddinx- veen en Eindhoven. In 1947 promoveerde hy aan de ge meente universiteit van Amsterdam op het proefschrift ..Research for the conse quences of the Vienna circle for ethics", waarna hy naar Amerika ging en zyn benoeming tot hoogleraar aanvaardde. In 1957 publiceerde prof Zuurdeeg „An analytical philosophy of religion". Deze publikatie trok in en buiten Amerika zeer de aandacht. Hij publiceerde voorts in Amerikaanse vakbladen en hield veel lezingen voor universitaire kringen in zUn nieuwe vaderland. Herhaaldelyk kwam prof. Zuurdeeg nog naar Neder land. Bij gelegenheid van deze bezoeken sprak hij dan vaak voor de V.P.R.O. over kerkeiyke en maatschappelyke vraagstukken van Amerika. betreft wordt gezegd dat de „echte" reli kwieën ln ere gehouden moeten worden. Verder wil het rapport dat de levensbe schrijvingen der heiligen ln overeen stemming met de historische waarheid worden gebracht, hetgeen betekent dat niet-historische legenden geschrapt zullen moeten worden. In de kerken moeten hei ligenbeelden „slechts ln beperkt aantal en op de juiste plaats" worden neergezet, opdat minder gezonde devoties niet be vorderd worden. de liturgische hervormingen praktijk te brengen. In dit stuk ove- de liturgie wordt ook een pleidooi gevoerd ir de bybel. „Het is van groot belang", wordt gezegd, „dat die warme levende Beroepingsiverk dert. te Waarder; te Oosthem Ginkel, te Uitwijk: te Oosternijkerk H. R. Smid, kand. te Groningen (toez.) Nw-Stadskanaal: L. Lingen. te Klazie- naveen; door gend. synode tot pred. buitengew. werkz B. v. d. Wal. kand. te Bedankt voor Giessendam-Nederhar- dinxveld: J. Vos. te Rijssen; voor Oost- hem (toez.): A. J. de Bue. te Pesse. Aangenomen naar Tjerkwerd c.a W. M v. Schuylenburg. vic. te Apeldoorn, die bedankte voor Vees sen. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo 'vac. R. J. Beu- kema): H. Moll, te Werkendam. Aangenomen naar Bant: D. W Gesink. kand. te Amsterdam die bedankte voor Midsland op Terschelling. Bedankt voor Aalten (vac. dr J Rin- ima): Th. P. van Belzen, te Mariën- berg. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bydraj voor deze ingesonden-stukkenrubrlek kunnen door alle leiers n!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoordc- lykheid der hoofdredactie. De redactie behoudt alch het recht voor stukken te weigeren en ln te korten sehryft u dus «éér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krUgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bü- schrift van redactiewege een korte toelichting worden gegeven. staat, maar deze scheiding zeker niet! Is het dan beslist ongeoorloofd medische voorzorgsmaatregelen te nemen? De op- Evenmin als een Kamerlid voor twee Het stukje ln het Zondagsblad van de dracht van God is toch de onderwerping partijen zitting kan hebben, 4. Geschrif- de aarde, d.w.z. het goed bewoon- ten hierover uit „het buitenla de positieve krach- binnenland) zijn gelukkig niet Ons monument vorige week „Geen Sören", heeft mij aangenaam getroffen. Het kwam hierop baar maken neer: vroeger heetten vele Deense kin deren Sören. maar sinds Sören Kierke gaard wordt geen kind wetenschap is tot het inzicht gekomen d.A. noemd en heeft Sören in de volksmond dat door bepaalde maatregelen de betekenis gekregen van: stel je niet men „negatieve krachten kunnen worden Barth die op het wonan in een flat is aange wezen weet hoe moeiiyk zyn naaste John Kennedy, die kampioen voor buren het hem kunnen maken, onder ten hierover uit „het buitenland" (en vryheid en voor mensenrechten. Kan andere door van 's morgens vroeg tot niets meer voor de mensheid doen; 't Is 's avonds laat de radio hard te laten fgelopen met zyn vechten. Een schurk, spelen of spreken. Als dan óók nog de g zyn, Vergreep ramen openstaan maakt één radio- of leven. De nalve De halve televisietoestel of pickup voor honder- ook beslist afwijsbaar. By dr. K. wereld kreunt van pyo, Van afschuw den omwonenden de uitgebannen". Roepen haar zij Haar echtgenoot i krachtige Woord van God. 5. dervellen. En nu, groot i Dat. of zy het willen erkennen of r Haar kind'ren dit moet gaan vertellen zomeravon- lijk mag hinderen van anderen niet alleen timmerlieden of arbeiders worden toe geschreven Een „intellectueel" echter Rotterdam. H. G. M. (Is hier sprake van belacheiyk maken? WU zyn ons hiervan niet bewust. Het geschrevene Is niet zo maar een verzin seltje maar realiteit In Denemarken. Sö ren Kierkegaard was qua karakter geen SSS gang'van uken met wordt door de gelovige, dóór de Kerk betrekking tot de naam Sören in Dene- Maar «leze belijdenis jgfj 1| marken. Maar dat heeft toch niets te x01?8 dienaresse is, Klerkegaards grote beteke- Dienaresse Gods II „Uitgangspunt (van dc nis als theoloog? Red.) Polio Maar deze belijdenis 'dat de Overheid te Gods dienaresse is. v.W.) hoort niet speculanten. Ons ambtenarenkorps thuis in de Grondwet: de Bijbel ként het beste tCT wereld is heel goed christelijke staat. Om een lang A'gj niet beslissend, de overheden als schilden Al is 't niet op dezelfde wijz' Dit 'eed is iemand die voor bepaalde daag'lijks vele vrouwen. Waarom heeft moeten werken; van hem mag dus zijn wij dan zo ontdaan en zo bereid tot worden aangenomen, dat hy zich beter mede-rouwen? 't Is wel omdat deez' r dan een timmerman omstandigheden kan president Ons aller harte wist te win- voorstellen, waarin buren-overlast on- ■r f-, nen, Doordat hij, op elk continent De draaglyk wordt. Vandaar vermoedelijk Koewett in kroningen mensenharten wild' ontginnen. Hy vocht de voorkeur van de Delftse flat-eige- x u«" J I. voor recht: en voor begrip Tussen wie naars voor een intellectueel" als buur Wy zyn zó bly dat wij ons eigen Ko onderscheiden denken. Hy zag, als een en mede-eigenaar. modern profeet, Reeds de co-existentie r, vranke» D, taak. die hem ontvallen is «SS1 •"««••««S !ilua" handen Ligt nu terneêr voor onze vot allen zullen die gewis Tot een goed ninkryk hebben, al 150 jaar lang. Daar om is het ook landverraad tionale gas- en olierykdot binnen- en buitenlands' Op Tholen achtten velen het onjuist mensen in te enten, dus ook kinderen te gen polio. Ze hebben deze opvatting op grond van het woord uit de Heilige Schrift: „Die gezond zyn hebben de Medicijnmeester niet van node." Ik dacht totalitair karakter, d.' dat deze tekst een puur geestelyke strek- overal en altijd is king heeft. Maar aangenomen nu eens tot zaterdagavond) dat hy ook lichamelyk bedoeld zou zyn, hoogstens vv(i isi. staat de exploitatie aal erg kort te (moeten) maken, wil ik z®Tf te administreren. Het moet alleen opmerken: 1. Hier constateren wt ,En 1 1~J raakpunten met de gemaakte aloude te genstelling van natuur en genade, var stof en geest, en daaruit o.m. voortvloei end z.g zondags-christendom, dat on-bijbels is en in flagrante stryd het reële Koningschap Si Kerk-lid zijn draagt Den Haag. zijn als 150 jaar geleden, nu met enige variatie te zeggen: .Alle de „aanzienlijken" komen aan hun tan tièmes. en het gewone volk krijgt soep ,er met ballen! Te dezen kunnen wy aan de iet inontwlkkelde volken een voorbeeld ne- Christus. 2. m^n, die er altijd op uit zijn hun natio- gebouw i^VeUt'c permanent en nal® bodemrijkdom te nationaliseren. In v0or fip hanri ij. dit ieder geval is Koeweit in Groningen einde brengen mSeten. t.aatdit dan Paalde aspirant-huurders worden regel- zyn het monument Door ons gesticht te maJl8 bepaalde woningen, die zij deze rijkdom «iner ere./Dat wij. elk op zijn conti "H"" m" UgH nent Elkaar de naastenliefde leren. L. den Hoed. Men hoeft niet eens op de hoogte te zijn met de speciale situatie in het flat w in Delft om een andere en meei de hand liggende reden voor de .weigering van de timmerman" reden ook graag zouden be trekken. geweigerd alleen om hun (te hoge) inkomen. Woningwetwoningen worden, voorzover zy „goedkoop" zijn, door de gemeenten en woningbouwver enigingen doorgaans strikt voor arbei ders gereserveerd: een middelbare amb tenaar byvoorbeeld komt niet in aan merking. ook niet als zyn inkomen lager ligt dan dat van een arbeider. Waar blyven in het omgekeerde geval de hoofdartikelen of de vragen aan de mi- J. W. de Groot

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2