avond aides LEXIN SLAG ROOM De Gaulle schittert door afwezigheid China's politiek in Polen unaniem veroordeeld Venezuela: overwinning voor Leoni? Aardschokken in Wenen Sir Alec: „Cliina spoedig een kernmogendheid Jji een ImOJhte hij, Man met veel talenten 8 DINSDAG 3 DECEMBER 1963 Scheuring in Wereldvredesraad? ving aangevallen. De Russen proberen hiermee volgens de Chinezen, de klei nere landen in Azië. Afrika en La tijns Amerika op hun hand te krijgen. China drong aan op „actieve steun" aan de gewapende bevrijdingsacties, in het bijzonder in Zuid-Vietnam, Laos, Ango la, Portugees Guinee, Venezuela en Gua temala. Het is communistisch China op de vergadering van de Wereld vredesraad in Warschau niet ge lukt aanhang te krijgen onder de communistische partijen van an dere landen. China kreeg alleen de steun van trouwe paladijnen uit het Verre Oosten: Noord-Ko-j Dc Noordkoreaanse rea en Noord-Vietnam. Ook enke-'gcnfthctC" le afgevaardigden van Indonesië aanleiding en Japan bleken het Chinese standpunt, dat de Russen een slappe houding jegens het impe rialisme aannemen, te delen. De Chinese afgevaardigden hebben een serieuze poging gedaan het lei derschap van de Wereldvredesraad van de Sowjetunie over te nemen. Toen de slotresoluties moesten wor den opgesteld, werd de vergadering enkele malen geschorst om de af- gevaardigden in de gelegenheid tepartij heeft er bij de federale regering stellen een compromis tussen de op aangedrongen, haar toestemming delegatieleider •nstig protest ingediend te- beklag van de raad naar n het overlijden van presi dent Kennedy. Hij noemde dit een „schandalige daad". Geen Zwitserse wapens naar Zuid-Afrika? Zwitserse sociaal-democratische openlijk af te vallen. Het compromis is niet gevonden. De raad keurde vier rapporten goed. waar- In het Russische ideologische standpunt volledig werd weerspiegeld. De Chinese afgevaardigden en hun Aziatische aan hangers zaten er zwijgend bij, hoewel de afgevaardigden van bijna 80 lan den stormachtig applaudisseerden bij de aanvaarding van elk der rapporten. De vier rapporten hebben betrekking op: ontwapening, de „nationale bevrij dingsbewegingen". culturele en econo mische samenwerking en de toekomsti ge activiteit van de Wereldvredesraad. In kringen van de Wereldvredesraad verwacht men nu dat de Chinese Volks republiek op de duur zal uittreden om een eigen „vredesbeweging" te stichten. De Chinezen hebben op de vergadering bij voortduring de vredespolitiek var Rusland en het Russische streven naai aen vreedzame internationale samenle- de levering in te trekken. De regering had drie weken geleden de wapenfabriek Oerlikon bij Zürich gunning verleend voor de uitvoer luchtdoelgeschut en munitie naar Zuid- Afrika. Dit noemen de sociaal-democra ten in een brief aan de regering ..onbe grijpelijk", omdat „niemand met zeker heid kan zeggen of deze Zwitserse pens niet gebruikt zullen worden het onderdrukken van de mensenrechten van de gekleurde bevolking". Zwitserland, neutraal en geen lid de Verenigde Naties, heeft het V.N.- embargo op de levering van wapens Zuid-Afrika niet onderschreven. De ciaal-democratische partij is de grootste j wereldmerk-from America's BEST tobaccos Turkse regering dient ontslag in Ismet Inönü. de 80-jarige premier van Turkije, heeft gisteren bij president Ce- mal Gusrel het ontslag van zijn regering ingediend. Hij was hiertoe genoodzaakt doordat vorige week twee partijen De verkiezingsuitslagen m Venezu- Nieuw-Turkije en de Nationale Boeren- ela beginnen steeds sterker te wijzen Dartij zich uit de regeringscoalitie van op een overwinning voor Raul Leoni, drie terugtrokken. Inönü's partij is dë |de 85-jarige vertegenwoordiger van de partij voor democratische actie, waar van ook president Betancourt lid is. Leoni had zijn campagne voor het presidentschap gebaseerd op een krachtig anti-Castro-programma. De grote voorsprong, die Leoni op zijn rivalen heeft wijst op grote steun voor strenge maatregelen tegen Cuba. Leoni geniet de volle steun van Betancourt, de aartsvijand van Castro. Vanavond is wellicht een voorlopige einduitslag be- Republikeinse Volkspartij. De twee partners verklaarden zich te rug te trekken wegens de grote winst die een oppositiepartij, „de rechtspartij" op 17 november bij gemeenteraadsverkiezin- ïn in het gehele land behaalde. De coalitie is 17 maanden aan het be wind geweest. President Gursel heeft Inönü verzocht met zijn kabinet aan te blijven tot er een nieuwe regering is ge vormd. Betrekkelijk krachtige aardschokken hebben maandagmorgen-vroeg gebouwen in het centrum van Wenen op hun grond- 'esten doen trillen. De schokken waren ■an de kracht van vijf graden op de 12- gradenschaal en hun centrum lag waar schijnlijk ongeveer 24 km ten zuidwesten in de Oostenrijkse hoofdstad. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ce- teka meldde, dat ook in Bratislava een aardschok is gevoeld. De beving, die drie seconden duurde, veroorzaakte lichte schade aan gebouwen. De beving van vanmorgen was de krachtigste sinds 35 jaar in het gebied van Wenen. Tot veertig kilometer in de omtrek ontstonden er scheuren in de mu- 1 van verscheidene gebouwen, kwamen lampen van de plafonds naar beneden werd andere lichte schade aangericht. Van slachtoffers is geen melding gemaakt Migs voor India met raketten Russische gevechtsvliegtuigen van het type Mig 21. die in India zullen worden gebouwd, zullen uitgerust worden met raketten, die vanuit de lucht kunnen -orden afgeschoten op doelen die zich veneens in de lucht bevinden, aldus heeft een woordvoerder van het Indi sche ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Dit was de eerste officiële bevesti ging dat de Sowjetunie ermee heeft in gestemd om India zijn supersonische ge vechtsvliegtuigen met delta-vleugels, te laten uitrusten met raketten. Moet Johnson eerst naar Parijs? Toenadering moet van één kant komen (Van een onzer redacteuren) Het is opgevallen, dat generaal De Gaulle schittert door afwe zigheid op de lijst van westelijke staatslieden, die in de komende maanden op verzoek van presi dent Johnson naar de Verenig de Staten zullen gaan om over zaken van gemeenschappelijk belang te spreken. De enig-echte, gezelligste i Sinterkfaas-drank is chocolademelk met Morgen bij uw melkman dat „lekkerste flesje" be ntellen. Dan bent u zeker dat u 't krijgt! De Britse premier sir Alec Douglas Home is van mening dat China over vrij korte tijd over een eigen kern macht zal beschikken. Als gevolg hiervan zullen de Russen spoedig tot een vergelijk komen met het Westen. Sir Alec zei dit gisteren in Londen op een lunch van de par lementaire pers. De Britse premier zei zijn voorspel ling over meer opbouwende betrekkin gen met Rusland niet te baseren op de economische moeilijkheden en de be hoeften van het land. maar veeleer op het feit dat de Russische leiders zich van de verwoestende kracht van de kernbom bewust zijn. evenals van de invloed van de Chinese volksrepubliek I aan de Russische grens. „Een ideologische oorlog op twee fron- I ten is al erg, maar het vooruitzicht van een materiële confrontatie op twee fron ten is bijna ondenkbaar", aldus de Brit se premier, die op 12 februari een ge sprek zal hebben met de nieuwe Ame- rikaanse president Johnson, waarbij in- I ternationale problemen ter tafel zullen De Britse premier zei voorts dat er getracht moet worden punten van over eenstemming met Rusland te vinden te trachten stelsel of het machtsevenwicht binnen het bondgenootschap te veranderen". Sir Alec besloot met de mededeling dat hij op 21 januari bij de ontwape- pen. ningsbesprekingen in Genève pogingen in het werk zou stellen een basis van ing te vinden om de 'ei- Aanvankelijk werd aangenomen, dat de plotselinge dood van president Ken nedy geleid had tot verzachting van de tegenstellingen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk en dat een zekere toenadering hiervan het gevolg zou kun nen zijn. Naar het zich thans laat aan zien is er echter weinig reden om aan te nemen, dat de Franse president wa ter in zijn vurige wijn zal doen. En als er al van toenadering sprake zal kun nen zijn, dan zal die van Amerikaanse zijde moeten komen. Het gesprek, dat president Johnson achtereenvolgens met bondskanselier Erhard. president Segni en premier Douglas-Home zal hebben, is wellicht bedoeld om de mogelijkhe den te onderzoeken, die de westelijke bondgenoten uit de impasse kunnen hel- telijke ontwapening te doen beginnen. Frankrijk echte defensie- PIJNSTILLER Een maand gaat vlugl Stop dat op zien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS President Johnson verkeert in de ge legenheid. de balans van de samenwer king tussen de westelijke landen op maken, nu hij nog aan het begin staat. Hij dient er daarbij vanuit te gaan, dat generaal De Gaulle na« mens gesproken nog tot november 1965 aan het bewind zal blijven e bovendien rekening moet worden houden met de mogelijkheid, dat de generaal zich dan opnieuw vooi periode van zeven jaar ter beschikking zal stellen. Maar zelfs al blijft De Gaulle om welke reden dan ook niet zo lang aan als president, c moet het nog onwaarschijnlijk worden geacht, dat er een belangrijke wijziging zal komen in de houding van Frankrijk met betrekking tot de Verenigde Sta- Wle De Gaulle ook (op normale wij ze althans) zal opvolgen, hij zal In dit opzicht de politiek van de generaal voortzetten. De socialist Deferre, wel de belangrijkste kandidaat vai oppositiepartijen wordt genoemd, heeft zich reeds In deze zin uitgelaten. Probleem Hoe het gesprek tussen Johnson De Gaulle vorige week na de begrafe nis van Kennedy is verlopen, weten niet. Volgens de New York Times heeft Johnson niet helemaal begrepen, de bedoeling van de Franse president was. toen de nieuwe Amerikaanse pre sident bekend maakte, dat zijn Franse collega hem in het voorjaar weer zou bezoeken. Het blad schrijft, dat De Gaulle Johnson binnen 48 uur liet we ten, dat zulks helemaal zijn bedoeling niet was en dat Johnson maar naar Pa rijs moest komen, als hij iets met hem te bespreken had. De Gaulle vertelde erbij, dat hij wel een uitnodiging van Kennedy had aanvaard om een bezoek aan de Ver. Staten te brengen, maar dat die aanvaarding niet voor zijn op volger kon gelden. Als' het blad het bij het rechte eind heeft, dan zit Johnson nu inderdaad met de grote moeilijkheid, dat hij De Gaulle in Prijs moet gaan opzoeken, als hij wat met hem te bespreken heeft. De beslissing, die Johnson zal nemen, zal typerend zijn voor de wijze, waarop hij dit probleem zal behande len. Tegenzi T elef oongeheim in Oostenrijk De Oostenrijkse minister van justitie dr. Broda heeft tijdens de in de afgelo pen dagen gevoerde begrotingsdebatten in het parlement meegedeeld dat het telefoongeheim in Oostenrijk als grond en vrijheidsrecht grondwettelijk gewaar borgd zal worden. Slechts in bepaalde gevallen zullen telefoongesprekken op uitdrukkelijke rechterlijke aanwijzing afgeluisterd mogen worden. Over genoemd onderwerp is in de af gelopen jaren discussie gevoerd naar aanleiding van het afluisteren van ge sprekken van dc verloofde van een voortvluchtige Oostenrijker die gezochi werd in verband met aanslagen in het Jiader van de kwestie-Zuid-Tirol. De Etna is gisteren in werking getreden. Uit een zijkrater, die onge veer 320 meter onder dc hoofdkrater ligt, vloeit een stroom lava over de met sneeuw bedekte hel ling van de vulkaan. Uit verscheidene kraters, die in 1809 op de helling van de vulkaan ontstonden en al lang niet in werking waren, stijgt rook op. De in de omgeving liggende dorpen lopen geen ge- Stockholm heeft jaarlijks een schade van ongeveer 175.000 gulden tengevolge van vernielingen aan plantsoenen en van 50.000 gulden voor zo'n 15.000 vernielde straat lampen. Volgend jaar komen 250 afgevaardigden van de Zweedse middelbare scholen uit het gehele land weer bijeen om te praten over verlangens zoals vrije zaterdag ge durende het gehele jaar, gelijke gymnastiekoplei- ding voor jongens en meisjes en kosteloze ver strekking van school boeken. Professor Rand en zijn helpers van het techno logisch instituut van Stockholm hebben een driedelige draagbare rol stoel voor invaliden ont worpen die gemakkelijk uit elkaar genomen en in elkaar gezet kan worden en in totaal dertien kilo weegt. I Het Franse blad „Paris Jour" heeft een onder zoek ingesteld naar de katten- en hondenstand in West-Europa. Geble ken is dat Frankrijk aan de spits staat met 33 W kat en 301a hond per honderd inwoners. West- Duitsland sluit de rij met resp. 15 en 1. In Neder land komen volgens het blad per honderd inwo ners 15 katten en 17 hon- I De gestroomlijnde Mal lard locomotief, die in juli 1938 een rekord ves tigde van 201.6 km per uur. zal binnenkort een ereplaats krijgen in het Londense transportmu seum. Deze locomotief, die een ontwerp is ge weest van wijlen sir Ni- gel Gresly, werd dit Jaar door de Britse spoorwe gen vanwege de over schakeling op dieselmoto ren, buiten gebruik ge steld. De voormalige 23-jarige mejuffrouw Cooke, dii in maart 1962 in het hu welijk trad met prins Majaraikocmer Palden Thondup, is gisteren de nieuwe maharani van het staatje Sikkim gewor den Het Amerikaanse meisje is afkomstig uit de society van New York. Bij haar huwelijk met de prins gaf zij haar Ameri kaans staatsburgerschap op. Sikkim, een protecto raat van 162.000 inwo ners, ligt geklemd tussen het communistisch gere geerde Tibet en West- Bengalen. enzm Het Amerikaanse blad raadt Johnson in, het incident gemoedelijk op te ne- len en naar Parijs te gaan. Voor de leider van het machtigste land ter we reld kan het totaal geen vernedering zijn, te buigen voor een protocollaire kwestie ten aanzien van een zwakkere bondgenoot, die bekend staat om gevoeligheid. Bovendien gaat het heel wat meer dan alleen maar prestigekwestie. De Franse president had al met tegenzin ingestemd met bezoek aan Kennedy. Hij achtte wijziging in de Amerikaanse politiek noodzakelijk, alvorens de meningsver schillen tussen beide landen door bespre kingen op het hoogste niveau uit de weg geruimd zouden kunnen worden. Daar Is dan nu nog het gevoel bij ge komen. dat de Verenigde Staten tot de presidentsverkiezingen van het volgend jaar een periode van besluiteloosheid zullen doormaken. Dit zou de opvatting van De Gaulle volgens welke Europa ten opzichte van de Verenigde Staten politiek veel onafhankelijker zou ten worden duidelijk versterken. heid van Frankrijk, zijn waarde, zijn plaats in het concert der grote mogend heden. Wat de meerderheid van de Franse regeringen van Clémenceau tot Poincaré en Briand tot Laval met de meest uiteenlopende middelen hebben nagestreefd, vormt volgens de hoogle raar ook de kern van de buitenlandse politiek van De Gaulle, nl. de beveili ging van Frankrijk tegen een nieuwe aanval van een weer tot kracht geko men Duitsland, Poincarés recept, dat Frankrijk zich alleen op zijn eigen kracht moet verlaten, heeft De Gaulle echter als niet realistisch beschouwd. Andere oplossingen, zoals een bondge nootschap met de Ver. Staten, Enge land of zelfs de Sowjetunie, heeft hij vroeg of laat teleurgesteld moeten op geven. Restte Frankrijk een derde mogelijk heid: een verzoening en een bondge nootschap met Duitsland zelf op lan ge termijn al In de laatste fase van de tweede wereldoorlog als doel voor ogen gehouden, in het kader van een ruime re Europese oplossing. Deze weg werd echter al ingeslagen door de Franse staatslieden, die voor De Gaulle aan de macht waren geweest tussen 1947 en 1958. Doorkruist In het begin van dit jaar werd de po litiek van De Gaulle doorkruist door het Brits-Amerikaanse akkoord van Baha- ma. Dit akkoord zag De Gaulle als een ondermijning van het Frans-Duitse bondgenootschap. Hetgeen kort daarna duidelijk bleek uit het veto, dat de ge neraal uitsprak over de toelating van Engeland tot de EEG en het verdrag, dat Adenauer en De Gaulle (ondanks het verzet in Duitse regeringskringen) in Parijs tekenden. Voor het eerst bleek toen de onverenigbaarheid van De Gaul- les politieke conceptie met het „grand design" van Kennedy, dat op het At lantisch bondgenootschap was geba seerd. De komende onderhandelingen over de douanetarieven in het kader van de GATT en bovenal de vernieuwing van het Atlantisch pact in 1969 zullen van beslissende betekenis zijn voor d* samenwerking van de vrije wereld. Alleen reeds op deze grond en geheel afgezien van de nog niet opgeloste pro blemen van Frankrijks binnenlandse politiek, meent prof. Von Sails te kun nen aannemen dat De Gaulle zich na afloop van zijn huidige ambtstermijn opnieuw kandidaat zal stellen voor het presidentschap. Het zoeken naar de nazi-schatten en documenten die op de bodem van het zouden liggen, is gestaakt belang gevonden, heeft het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendge maakt. Alle deskundigen die bij het meer werken zullen voor vrijdag zijn vertrokken. Tot nu toe heeft men slechts het lijk van een Duitser en een groot aantal valse Britse bankbiljetten gevon- Terugblik Dezer dagen kregen we een scherp zinnige analyse van de rol van Frank rijk in de huidige wereldpolitiek onder ogen. Het was een referaat van historicus prof. J. R. von Salis. dat in Zurich werd gehouden. De hoogleraar weerstond de verleiding, de gestalte van de Franse president haar vaste plaats het beeld van de geschiedenis van ïze tijd aan te wijzen, doch volstond iet een poging om van het fenomeen De Gaulle een interpretatie te geven op grond van zijn tot dusver bekende daden en uitspraken. In een schets matige terugblik gaf prof. Von eerst een beschrijving van de ongewone weg. die De Gaulle heeft afgelegd sinds zijn naam in juni 1940 voor het buiten Frankrijk grotere bekend heid kreeg. Nadat hij op 13 mei 1958 voor de tweede maal de macht in Frankrijk ir. handen had gekregen, üle een drieledige taak Eerst moest hij de Franse republiek haar beschermen tegen de rebellerende officieren? dl^hem^lelf aan de macht hadden gebracht. In de tweede plaats moest hij het gezag van de staat weer een krachtig fundament En ten slotte moest hij probe ren, zo spoedig mogelijk een eind le maken aan de Algerijnse oorlog. Het constante doel van de buitenland- politiek van D« Gaulle is de groot-1 t „l! f 'tT?" de en herculische lichaamskracht, ww. Leonardo da Vinei dan ral In door hij In alaat uai do ennlllleste woorf'1 "°rd'" paarden in toom le houden en hoef- Pelrekkine IJsers al, lood om lo butsen. Ook SlTjfaSST tea beeldhouwer al rou dere laatste prestatie een on- ker de Mnna'Tl n'.T' m*" derd«lv"de "«nde uitmaken. 5 ona Llsa' het beroem- dan moeten we nit een kleine over- Lonvrp i ^5*t,jd8 u,t het dr'jving toch niet afleiden, dat het SïïkCSL. dE." heWróuwen- - Z"' ZZi'V:. G'°CO°i' a°" ""«tended, knnnet, aannemen dat het heten, omdat hier de vrouw is afge beeld van Frances co del Giocondo. Dat is alles goed en wel, en eventueel zijn er nog wel an dere schilderijen van Leonardo da Vinei te noemen, maar of we deze man met ongetwij feld geniale trekken in de eerste plaats als schilder of beeldhouwer moeten typeren is lang niet zeker. Eigenlijk is Leonardo da Vinei een veelomstreden figuur, die aanleiding heeft gegeven tot legendevorming, anderzijds veel bestreden Is, TOCH IS HET ZO! forse, manne lijke figuur was. H(j had echler nog meer kwalitei ten. die voor die t(jd aantrekkelijk waren; by was on derhoudend In ge zelschap en een er varen muslcns. Als een groot schilder oortreffelijk de bagage je dan nog een en beeldhouwer en tekenaar bent, mag die je bi het leven hebt meegekregen zeker niet geklaagd worden. nog In leder geval toch zó belangrijk veel groter terrein uit. Als literatuur over naamste moet dan In de eerste ency- plaats genoemd worden zijn niet te gedu- bevredigen weetgierigheid, die te- handicap voor hem bete- int zijn voortdurende zoe- oorzaak der dingen, hem is ontstaan. Mensen clopaedische kennis rende de middeleeuwen in verschel- dene landen voor, omdat deze ken- kende. nis een betrekkelijk klein terrein bc- ken naai sloeg. Eu eveneens kwamen zo nu en deed hem steeds dan alzijdige kunstenaars voor, om- ders grijpen, nog vóór hij tot" éën dat de problemen der architectuur eindresultaat was gekomen Dit heeft betrekkelijk eenvoudig waren en in tot gevolg gehad.'dat de«Ï3Ï beeldhouw-en schilderkunst de vorm plaats slechte zeer weinig werken door de inhoud werd overheerst, van Leonardo da Vinci in voltooide Maar «n Leonardo da Vinei treffen staat tot ons zijn gekomen en in we toch een kunstzinnige en intellec- de tweede plaats dat deze nistrio- rt\o*r)dlfheld dle eneker en werker ietdèn .7Ï£ Ita^Tuui"" 1,l«,"«n' h,d h'l °°k '■'enten hem verraj'n "dtn' We ko? tnnr .„.I. d.t deetljd, heette - H. pélu,M

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5