Van Hoek wierp kritiek Roorda ver van zich Leiden heeft nu nog 5026 woningzoekenden In Leiden is belangrijke ontwikkeling op verkeersgebied gaande Hu elke dag twe Weth. Menken over personeel Wij kunnen ook geen ijzer met handen breken Geen dwang voor afstaan van deel van woning Voor Ambtenarengerecht Topambtenares moet onderspit delven Acuut tekort aan grond Leiderdorp gaat bouwen op eigen grondgebied van Leidse contingent Toestemming bouw veemarkt Leiden is aanstaande NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 3 DECEMBER 1963 f De gemeenteraad van Leiden zette gistermiddag de behan deling van de begroting voort door te luisteren naar wethouder ir. Van Hoek (V.V.D.), die inging op wat een aantal raadsleden over het verkeer in Lelden en alles wat daarmee samenhangt had gezegd. De heer Van Hoek begon zijn verdediging met een woord van ernstige kritiek te laten horen aan het adres van de Partij v. d. Arbeid-afgevaardigde dr. Roorda, die ii zijn beschouwing over het verkeer min of meer had geïnsinueerd, dat het beleid van het college in genen dele deugt. De wethouder verwachtte de heer Roorda, dat hij het handelen van B. en W. kritisch beziet, n de herhaalde bewering als zou er een wanbeleid zijn gevoerd, wierp hij verre Vin zich. In het algemeen wees hij erop. dat met beperkte mankracht veel moet worden gedaan, terwijl met name ook bij de verkeersmaatregelen een uitgebreide ordinatie onder alle omstandigheden i ste vereiste is; dit samenspel kost eenmaal tijd. Overigens bevreemdde het de heer Van Hoek, dat de heer Roorda met vele vragen niet was gekomen in de verkeerscommissie, het geijkte com municatie-orgaan tussen raad en B en W. Vervolgens beantwoordde de wethou der een groot aantal concrete vragen en opmerkingen van verschillende raadsle- Smalle Maredijk Zo deelde hij mee, dat het ook het col lege raadzaam voorkomt het stilstaan van auto's op het smalle gedeelte vaD de Maredijk indien mogelijk te beper ken. Als het onderzoek hiertoe aanlei ding geeft, zal een stopverbod tussen Piet Heinstraat en Rijnsburgersingel worden overwogen. Over de weg langs de molen De Valk meldde de heer Van Hoek, dat het plan tot verbetering van de verlichting ter plaatse hoogstwaar schijnlijk op 23 december door de raad zal worden behandeld. B. én W. zijn bereid uitbreiding van de voorrangsregeling voor de Rijnsbur- gerweg te onderzoeken, waarbij tevens zal worden nagegaan of het aanbeveling verdient, enkele zijwegen in de richting van de Rijnsburgerweg af te sluiten. Ook zal worden nagegaan het verkeer op be paalde punten met lichten te gaan rege len. Met de NZ1I zal worden overlegd het aantal wachthuisjes langs de bus route uit te breiden. Met betrekking tot het ontworpen buslijnennet kon wethouder Van Hoek meedelen, dat de NZH een concreet plan voor be paalde onderdelen van het stelsel heeft ingediend. Nader overleg met de NZH zal plaats hebben. Parkeergarage Over de bouw van parkeergarages het college contact opnemen met de Leidse Middenstandscentrale en grootwinkelbedrijven, eventueel met benzinemaatscjiappijen Later voegde wethouder Piena Openbare Werken hieraan nog toe, dat op het ogenblik wordt nagegaan of de bouw van een parkeergarage (120 plaat sen) tussen het Stationsplein en de Mors singel (achter het eerste gebouw van V. Eesteren) mogelijk is. T.a.v. de nieuwe parkeerregeling ver klaarde wethouder Van Hoek, dat een intensieve controle van groot belang is. B. en W. achten de aanstelling van een parkeerwachter dan ook gewenst, maar dit kan pas gebeuren als de politie zelf met de schijven de nodige ervaring heeft opgedaan. De borden, die de verpliching tot het in lengterichting parkeren op het Rapenburg (westzijde) aangeven, zul len spoedig worden geplaatst. Het voorstel van de heer Roorda tot het oprichten van een gem. verkeers bureau vond bij de heer Van Hoek geen ondersteuning. B. en W. hebben contact opgenomen met een Nederlandse keersdeskundige, die thans in Zwitser land verblijft. Deze heeft inmiddels een werkstuk ingediend, waardoor een oor deel kan worden gevormd over zijn werkwijze. Het is de bedoeling op korte termijn opnieuw met hem te overleggen. Om aan te tonen, dat Leiden op het ge bied van verkeersmaatregelen wel iets presteert, herinnerde wethouder Van Hoek de raad eraan, dat tussen augustus 1962 en juli 1963 drie eenrichtingstelsels zijn ingevoerd. Onverdiend --V UMBO-TM* i 100 par«li vftfcnrine en 0 i f 5.25 «O»"» binnenstad. ïn Leiden is een belang' rijke ontwikkeling op verkeersgebied gaande; de wethouder concludeerde dan ook, dat de opmerking van dt heer Roorda „Doe eens wat, gemeente bestuur" als een niet-verdiend verwijt van de hand moest worden gewezen. Natuurlijk zal de dynamische ontwik keling van het verkeer voortdurend nieuwe maatregelen vragen, maar het college, bijgestaan door zijn adviseurs, blijft diligent Een uitspraak van de raad. dat de weg over de Nw Beestenmarkt ook op vrijdag ter beschikking van het ver- ning van de wethouder op dit moment wezenlijking vatbaar zijn. Wel gaf de heer Van Hoek de verzekering, dat het ge meentebestuur zal blijven streven naar een tijdelijke oplossing, in afwachting van de nieuwe vee- Eenrichting- Motswég als op Wetlh. VAN HOEK zichzelf staande.verwijdt afgewezen maatregel vond de heer Van Hoek niet urgent en even min gewenst. Wel zegde hij toe, dat het eventueel invoeren van een eenrichting- Stelsel op het circuit NoordeindeRijn- zichtbrugMorswegMorsstraat de aan dacht van het college heeft. Eenrichting verkeer is alleen dan verantwoord, als dit niet voor andere verkeerspunten te zware last geeft. De verlichting van de singelroute dient inderdaad te worden verbéterd; Het col lege zal de hiertoe nodige voorzienin gen zoveel mogelijk bevorderen. V erkeerslichten Ten slotte sprak de wethouder over de verkeerslichten. Hij deelde mee, dat deze bij de Utrechtsebrug en Zijlpoorts- brug naar alle waarschijnlijkheid nog deze maand zullen worden aangebracht. Over de met Oegstgeest te treffen rege ling voor een lichtinstallatie op het punt WarmonderwegRijnsburgerweg hopen B. en W. binnenkort een voorstel te doen, terwijl over enige weken de installatie bij de De Gijselaarsbank van voetgan gerslichten zal worden voorzien. Voetgangerslichten met drukknopbe diening, die op de Breestraat bij de Maarsmansteeg zouden worden geplaatst, blijken na de invoering van het een richtingverkeer niet meer urgent te zijn In de verkeersstroom zijn thans vol doende onderbrekingen. Wel zullen voet gangerslichten worden aangebracht aan de andere zijde van de Marsmansteeg, dus bij de Vismarkt-Aalmarkt. In aansluiting hierop maakte wethou der Piena bekend ,dat in het voorjaar van 1964 een begin zal worden gemaakt met de algehele demping van de Lange- gracht, welk werk enkele jaren in be slag zal nemen. Indien de raad dit nodig oordeelt, zal worden nagegaan, of er mo gelijkheden zijn tot demping van de Doe lengracht. Deze demping zou. mede door het rioleringsstelsel, een kostbare ge schiedenis worden. Over het open terrein tussen Gere- gracht. Levendaal, Kraaierstraat en Bin nenvestgracht deelde de heer Piena mee. dat dit één van de terreinen is, waar een tijdelijk gebouw voor de Dienst van Ge meentewerken zou kunnen worden op gericht; zal eenmaal zijn besloten dit ge bouw niet daar te zetten, dan zal spoe dig tot bestrating van het terrein worden overgegaan. Geen beleid Dr. Roorda ontkende in tweede instan tie dat hij van wanbeleid had gespro ken. Hij had de woorden „geen beleid" gebruikt, wat trouwens, zo zei hij, nog erger is dan wanbeleid. De kwesties die hij naar voren had gebracht, zijn ook al in 1961, 1962 en 1963 genoemd. Het col lege kan toch niet verwachten dat deze in de verkeerscommissie steeds terugko men Wel gaf dr. Roorda toe, dat inci denteel verbeteringen zijn opgetreden. Hij diende nog twee voorstellen in: stopverbod voor Herenstraat oostzijde en een voor de Herenstraat westzijde voor het deel tussen Bloemistenlaan en Drie-Octoberstraat en eenrichting verkeer op de Morsweg tussen Rijn- zichtbrug en Morspoort. B. en W wensten beide voorstellen in pre advies te nemen. HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft bet De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE. MA UT HE LEIDEN Wethouder Menken (K.V-P.) verklaarde gistermiddag in de Leidse gemeenteraad nadrukkelijk, dat het beleid van het gemeentebe stuur ten opzichte van het personeel beslist bij de tijd is. De situatie met betrekking tot de vacatures is niet slechter dan elders. Ontslagaanvragen kunnen niet steeds worden tegenge gaan; men moet ook de vrijheid be houden van betrekking te veranderen. Het aantal vacatures beloopt op het ogenblik 11 procent. By de beoordeling van dit aantal moet de spanning op de arbeidsmarkt zeker niet uit het oog worden verloren. Die spanning doet zich ook bij de gemeente Leiden gelden. Voor zogenaamde „wel willendheidspromoties" voelde de heer Menken niet veel; daarmee zijn al ver velende ervaringen op gedaan. Ook is er geen behoefte aan invoering van een studietoelage Iemand die een voor zijn werk by de ge meente belangryk di ploma heeft behaald, heeft veel meer aan een of meer periodieke verhogingen. „Hoe wy ons ook wringen en hoe wij ook ons best doen. yzer met handen bre ken kunnen ook wy niet", zei de wethou der hierover ten slotte Weth. MENKEN Uitvoerig lichtte hy de Wij doen raad in over het beleid ons best..van het college op het punt van de toongroe pen, de werkclassificatie en de bijzon- dere beloning. Steuniiormeii op peil De steunnormen worden op peil ge houden; B. en W. verliezen de prijs ontwikkeling niet uit het oog. Wet houder Menken deelde mee, dat vol gend jaar een breed opgezet overleg- W ethouder Van Hoek: LEIDEN. Wethouder Van Hoek veerde ook bij deze paragraaf het woord, speciaal over de huisvestingsaaugelegenheden. Het grootste deel van de in Leiden beschikbaar komende woonruimte komt terecht bij de als dringend ingeschreven Leidse woongtlegenheid-behoevenden, zo ver klaarde de wethouder. B. en W. willen zjch beraden over de suggestie van mej. Van Nienes om aan de toewijzing vsn een woningwetwoning bepaalde voorwaarden te verbinden. De juridische facetten daarvan dienen te wor den bekeken, maar een waterdichte regeling zal wel onmogelijk blijken te Zo mogeluk wordt de woningopschui ving sterk bevorderd, maar er zijn be lemmerende factoren. :oals de verkoop van een woning (door particulieren) als deze leeg komt. Met nadruk wees de wethouder erop, dat zogenaamde krepeergevallen niet al tijd dezelfde zyn als „achtergebleven'" gevallen. Plotselinge ziekte, ontruimings- vonnissen enz. kunnen een krepeertoe- stand doen ontstaan. Tegemoetkoming Voorts zette ir. Van Hoek uiteen, dat er verschillende mogelijkheden zyn financiële bezwaren uit de weg te men. zoals de ministeriële beschikking die de gelegenheid geeft hun die een kleinere woning verhuizen eer gemoetkoming in de kosten te verlenen Verder is er het sociaal saneringsfonds. Ook komen vele ingezetenen nu in aan merking voor een financiële tegemoet koming uit het in het leven geroepen krotopruimingsfonds. Daarnaast biyfthet mogelyk om voo. sociale sanering ten laste van de begroting van de dienst voor sociale zaken bedragen beschikbaar te stellen. Het college kan de suggestie va heer De Bree om elke onschuifwoning op kosten van de gemeente te laten opknappen en de extra kosten verhuizing voor rekening van de ge meente te nemen niet overnemen. Zo veel mogelijk zal gebruik worden ge maakt van de ten dienste staande middelen, opdat niet door belemme ring van financiële aard oplossingen worden verhinderd. Ernstige situatie Naar verbetering van samenwerking met randgemeenten ten bate van de huis vesting wordt gestreefd. Gezien het gro te aantal scholieren uit buitengemeenten zullen B. en W. met de desbetreffende gemeentebesturen contact opnemen huisvesting van leerkrachten. Overigens verklaarde wethouder Van Hoek met nadruk dat er geen brief naar de rijks- overheid en het provinciale bestuur uit gaat of er wordt gewezen op de uitzon derlijk ernstige situatie op het gebied van de huisvesting. Voor dwang met betrekking tot het afstaan van een deel ener woning voe len B. en W. niets, omdat reeds vroe ger is gebleken dat gedwongen samen woning tot de grootste moeilijkhe'-n kan leiden. Wethouder Van Hoek be sloot zijn uitvoerige informaties aan de raad met te zeggen dat de te kleine contingenten, die Leiden beeft gekregen, en het uitblijven van de grenswijziging een grote rol spelen bij de oplossing van het huisvestings probleem. .,U kunt er echter van op aan dat wij onder de gegeven om standigheden doen .-at wij kunnen om deze nood te lenigen.'* orgaan voor het gehele maatschappe lijke werk zal worden opgericht, in de zin van de Algemene Bijstandswet Alle kringen van het maatschappelijke werk zullen daarbij worden betrok- Naar een ander onderkomen voor het zich sterk uitbreidende werk van De Hoeksteen (huishoudeiyke voorlichting) wordt nog steeds uitgezien. Voor dienst- centra in andere gemeenten ten behoeve van bejaarden heeft het college belang stelling. Nagegaan kan worden hoe iets dergelijks in Leiden eventueel zou zyn te realiseren. Het college is bereid het culturele ontspanningswerk voor be jaarden financieel te steunen; een voor stel kan de raad tegemoetzien. Ook de chronisoh-zieke bejaarden hebben de aandacht. De plannen van de i-Van Dongen (Elisabethshof) de gezamenlijke diaconieën in deze omgeving krygen vastere vorm, terwyi voor een algemeen tehuis be sprekingen worden gevoerd tussen de n het Academisch Zieken huis. De eerstgenoemde instanties heb ben resp. het Elisabeth-ziekenhuis en Diaconessenhuis als achtergrond. Jeugdconcert in Leiden LEIDEN Tweemaal gistermiddag stroomde de Stadsgehoorzaal vol met jeugdige muziekliefhebbers. Deze belang stelling gold het jeugdconcert dat, in twee ploegen, werd gegeven door het Rotter dams Philharmonisch Orkest onder lei ding van André Rieu, die we hierbij (naar we menen) voor het eerst te Leiden ontvingen. Er stonden twee werken op het programma; het Ricercar van Hen drik Andriessen (dat een tevoren aange kondigd werk van Otto Ketting verving) en de zgn. Enigma-variaties van Edward Elgar. Het orkest speelde onder Rieu's leiding opvallend correct en muzikaal, zodat beide werken volledig tot hun recht kon- den komen. Het stuk van Andriessen langzamerhand een bekend programma nummer geworden, een eer die niet vaak een Nederlandse compositie te beurt valt. Ofschoon geschreven in 1949, vertoont dit werk, in improvisatorische schreven, veel verwantschap met de orkeststijl uit .de tijd van Elgar, zodat de overgang van Andriessen naar Elgar niet heel groot was. Elgar kennen we hier te lande namelijk op grond van deze Enigma variaties. Als we van dit opus mogen uit. gaan, dan krygen we de indruk dat hij een geïnspireerde melodieus was" met veel gevoel voor klankkleur en harmo nische nuancering, doch wat zwak in de vormgeving. De climax in dit werk komt immers al vrij spoedig, en daarna blijft Elgar zichzelf wel een beetje herhalen zonder, zoals Brahms of Franck gedaan hebben in soortgelijke variatiewerken, uit motieven van het thema geheel nieuwe vormen te scheppen. Was Rieu's inleiding by Andriessens Ricercar Ietwat onbegrypelijk voor niet- ingewyden, voor het werk van Elgar hield h(j een sympathiek pleidooi. Mis schien was deze variatiereeks wat aan de lange kant voor een jeugdconcert. Niet temin werden orkest en dirigent beloond met een hartelijk applaus. Dr. J. van der Veen Mej. M. Chr. M. van Malssen t< Rijswük, referendaris by het departe ment van defensie, die by bet ambte narengerecht in beroep was gekomen tegen het besluit van de minister defensie, waarby zij gedurende acht tien maanden tweederde van haar laris uitbetaald zou krygen, is in haar beroep niet ontvankeiyk verklaard. Op 1 augustus van dit jaar was mej. Van Malssen achttien maanden ziek. In juli kreeg zy van het departement defensie een brief waarin werd ge zegd. dat zij vanaf 1 augustus geduren de achttien maanden tweederde van haar salaris zou ontvangen als zij nog ziek thuis zou blijven. Hiertegen kwam mej. Malssen by het ambtenarenge recht in beroep. In haar klaagschrift stelde zij, dat haar huisarts haar drukkelijk had verklaard, dat haar ziek te te wijten was aan haar dienstbetrek- De minister van defensie antwoordde hierop, dat hy de rijksgeneeskundige dienst opdracht had gegeven een spraak te doen, of de ziekte van Van Malssen inderdaad door haar Zeer goede geschenken voor iedere Heer o.a. VESTEN PULLOVERS HANDSCHOENEN SHAWLS PYAMA'S KAMERJASSEN DASSEN ANKLETS SOKKEN Gratis leuke verpakking en MIDZA ZEGELS Korevaarstr. 5. Hogewoerd 109. j Kwart over 1 LEIDEN Na zes middag- en vijf avondzittingen maakte de Leidse gemeenteraad vannacht om kwart over 1 een eind aan de behandeling der begroting, die werd aangenomen op een bedrag van bijna tachtig miljoen gulden. De vertegenwoordigers van de PSP en de CPN, de heren Bruyn en Frans en de heer Van Weizen stemden alleen tegen de post voor de organisatie Bescher ming Bevolking. De raad spoedde zich na af loop naar de Burgerzaal voor het traditionele lekkere hapje. Dat hadden ze wel nodig voor dat ze zich als donkere schim men door de mistige nacht naar hun legerstede begaven. dienstbetrekking zou zyn ontstaan. Ook tegen dit besluit kwam de ambtenares in beroep. Het ambtenarengerecht heeft mej. Van Malssen in haar beide beroepen niet ontvankeiyk verklaard, omdat door het tweede besluit het inschakelen van de ryksgeneeskundige dienst aan het eerste door de mi nister genomen besluit, het uitbetalen tweederde van haar salaris, het definiteve karakter is ontnomen. Het ambtenarengerecht meende, dat tegen »n dergelijke situatie voor een ambte aar geen beroep open staat Kosten niet betaald Het ambtenarengerecht heeft mr. L. O. A. Moll niet ontvankeiyk verklaard zijn beroep tegen de minister van binnenlandse zaken. Mr. Moll had be roep aangetekend tegen een besluit waarbij hem een bedrag van ruim f 100 niet werd uitbetaald, die hy als repatriant uit Nieuw-Guinea als kosten had gemaakt. De kosten betroffen in hoofdzaak het in Amsterdam ontsche- van zyn inboedel en het vervoer daarvan naar Den Haag en de kosten an opslag van deze goederen. Mr. Moll meende, dat hy als by- standsambtenaar recht had op deze ■ergoeding, doch het ambtenarengerecht overwoog, dat hij voordat hy werd be noemd tot bijstandsambtenaar landsdie- was. Als landsdienaar zou klager niet bevoegd zyn om bij het ambtena rengerecht in beroep te komen. Motie over Morsweg LEIDEN By de nog zeer uitvoerige replieken over het hoofdstuk „Volkshuis vesting en openbare werken", in de Leidse raad diende een nogal scher pe dr. Winsemius (P.v.dA.) een motie in, waarin de raad uitspreekt dat de situatie op de Morsweg en omgeving on houdbaar is en dat deze op korte termyn drastische maatregelen vergt. Hy beval het college aan. de motie in pre-advies te nemen. De indiener ging ermee ak koord. dat zUn motie tegelijk met het voorstel van dr. Roorda inzake de Mors weg door B. en W. zal worden behan deld Wethouder PIENA drie maatregelen binnen eigen grenzen LEIDEN De rede die wethouder Piena (P.v.d.A.) gisteravond in de Leidse raad hield, was een buiteling van cijfers, zowel over de huisves- tingsbehoeftcn als over.de bouwmogelijkheden in de toekomst. Uitvoerig ging hij in op de dreiging dat de Leidse woningbouw zal stagneren door gebrek aan bouwgrond. Voor premiebouw de wethouder maakte de raad dit nogmaals duidelijk is in 1964 geen grond meer beschikbaar. Leiden verkeert in de situatie dat er voor realisering van na 1 jan. 1964 toe te wjjzen woningwet- en premiebouwcontingenten slechts grond voor on geveer 100 woningen resteert. Binnen de tegenwoordige grenzen kunnen nog wel een 1700 woningen in de ongesubsidieerde sector worden gebouwd, waarvoor inmiddels plannen met een totaal van bijna 1100 woningen zijn ingediend. Voor Leiden met een naar verhouding grote arbeidersbevolking een uiterst moeilijke omstandigheid. Blijkens een recent onderzoek is er in Leiden behoefte aan 24 procent middenstandswoningen en 76 procent woningwetwoningen. Er zijn op het ogenblik 5026 woningzoekenden in onze stad. Begrip bij buren Met uitgebreid cijfermateriaal toonde de heer Piena aan. dat vóór 1967 grond moet worden gevonden voor de bouw van 1200 woningen. De buurgemeenten hebben begrip voor de moeilijke situatie van Leiden, hetgeen onder meer blijkt uit de bereidheid van de gemeente Lei derdorp om volgend jaar een honderdtal woningwetwoningen van het Leidse con- LEIDEN „Eventuele verbetering van de accommodatie van de tegen- oordige Warenmarkt heeft de volle aandacht van het college" verzeker de wethoudcf Van Hoek gistermiddag de Leidse raad. B. en W. hebben er vertrouwen in dat volgend jaar met de bouw van de nieuwe veemarkt kan worden begonnen. „Wij mogen de zekerheid hieromtrent nog dit jaar ver wachten". Dit houdt in dat B. en W. slechts bij hoge uitzondering tot ver beteringen van het bestaande complex zullen overgaan. Toch zijn er wel plannen in studie voor meer ruimte en een beter gebruik van de bestaande gelegenheid. De wethouder deelde voorts mee, dat de directeur van de dienst met de Bond Paardenhandelaren overleg zal ple gen of de nieuwe veemarkt op een ai- deling paarden zal kunnen rekenen. Het leek de wethouder te vroeg aan bepaalde middenstandszaken rond de tegenwoor dige markt een toezegging te doen maar vele winkeliers zullen een plaats by de nieuwe veemarkt kunnen krygen. De heer Van Hoek beaamde dat de tie Opgeruimd staat Netjes in Leiden niet krachtig genoeg is aangepakt- Mis schien komt er nog iets van een strip- ■erhaal in het raam van dit initiatief te recht. De suggesties om velen in te scha kelen tegen de vervuiling van de stad zag ir. Van Hoek als waardevol „De initiatieven zullen uit de bur gerij moeten komen, waarbij zij dan zonder twijfel op steun van het ge meentebestuur zal kunnen rekenen", garandeerde hij. Strenger optreden te gen vervuilers achtte de wethouder van nut. B. en W. zullen uitbreiding van het aantal papierbakken overwe gen; men verwachte er evenwel niet te veel van. Wat de vuilverbranding betreft deel de de heer Van Hoek de raad nog mee, dat het voor de bouw bestemde terrein bijzonder slecht is en bijzondere voor- zienningen vereist. Naar een bevedigende oplossing wordt, met goede kans op succes, gezocht. tingent voor Leidse ingezetenen op haar gebied te bouwen. Deze grond zal 1964 bouwryp worden gemaakt. Of dit ook mogelijk zal zyn in de jaren ra 1964 moet worden bezien. B. en W. hebben uiteraard ook ge zocht naar mogelijkheden binnen eigen grenzen. Zij besloten dan ook tot: 1. verplaatsing van de botenwerf in de Meerburgerpolder waardoor bouw van 46 premiewoningen moge lijk wordt; 2. intrekking van reserve ring van grond in Noord voor een tweede lagere technische school, die volgens het E.T.I.-rapport voorlopig toch niet gewenst is (dat geeft ruimte voor ong. 100 woningwetwoningen in drie dagen); 3. overleg met een tal bouwers over annulering grondre verseringen in Zuid-West of, als zij daartoe bereid zijn, over wijzi ging van hun bouwplannen in dit ge bied. Op deze wijze zouden zonder ernstige aantasting van de uitbreidingsplannen nog ong. 624 arbeiderswoningen binnen de tegenwoordige grenzen van Leiden kunnen worden gebouwd. Hierdoor wordt het aantal woningen dat eventueel in buurgemeenten zal worden onderge bracht gereduceerd tot 600. By de re plieken kwamen nog verscheidene raads leden op dit onderdeel van de wethou derlij ke beschouwing terug. Nieuwe verdeling De wethouder belichtte vervolgens de nieuwe verdeelmethode voor de woningtoewijzing. Dit ral nu geschie den aan regionale groepen van sa menwerkende gemeenten. Voor wat Leiden betreft bestaat de groep uit Hillegom, Llsse, Sassenheim. War mond. Noordwijkerbout Noord wijk, Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg, Oegst Leiderdorp en Alkemade. Het voorzitterschap berust bij de burge meester van Hillegom. Dit bestuur moet het contingent op een billijke manier verdelen. Van Ged. Staten Is vernomen dat het aantal woningen in de gesubsidieerde sector voor 1964 iet minder zou zijn dan voor 1963. De bouw in de vrije sector wordt ook ter beschikking gesteld van de ge noemde groepen. De arbeidsbesparen de bouw krijgt in het nieuwe stelsel er een schepje bovenop. Ook de sy- teembouw wordt sterk gestimuleerd. De suggestie van de heer De Bree om het Buitgarijfbrads in een huurbijslag- foreds om te zetten kwam de heer Piena onaanvaardbaar vwor. Het eerste zal praktisch zijn uitgegnit bij verwezenlij king van het plan voor de bouw van oen cultureel cerrtium waardoor het fonds een bedrag van 500.000 beschik- Paar stelde. Naar aanleiding van de becijfering van de heer Van Egmond (in Leidten zijn na 1945 ongeveer 1600 woningen te weinig gebouwd) merkte de wethouder op, dat hot maar de vraag is hoe men de be schikbare cUfera groepeert Met evenveel recht kan worden gezegd, dat in Leiden de meeste woningen zijn gebouwd. els men de beschikbare bouwgrond in het oog houdrt. Leiden heeft het hoogste aan tal woningen per hectare gebouwd. Bo vendien mag niet uit het oog worden vertoren wat vflak bü de grenzen van Leiden, met name in Oegstgeest en Lei derdorp a-ls forensengemeenten, is ge bouwd Geen sleutelgeld Betreffende het betalen van zoge naamd sleutelgeld voor het betrekken van woningen aan de Boehuizerirade en de Fred, van Eedenlaan zette de wet houder uiteen, dat deze oa. zyn ge bouwd met financiële medewerking van Loidse industrieën. Door storting van 1500 (onrendabele top) verkreeg men oen claim op toewijziragsrecht. Dit is iets anders dan sleutelgeld. Ten aanzien van de exploitatie van zandwinning in het Merenplan zei de wethouder dat regelmatig met de ont werpers van het uitbreidingsplan voor Warmond en de provinciale instanties overleg wordt gepleegd over de begren zing van het gebied. Daarnaast wordt door Gemeentewerken het uitbreidings plan Broek- en Simontjespolde-r uitge werkt, waardoor de zandbehoefte in dit gebied bekend wordt Het college meent dat de reconstruc tie van de Rijnsburgerweg urgent is. Met het oog op de aanleg in 1964 van de doortrekking van de Vondellaan vindt het college het niet gewenst, het zwarte pad langs de spoorbaan open te stellen. Er wordt overwogen, nog dit jaar een begin te maken met de vernieuwing van de Morsweg. Opmerkingen van de heer Winsemius dienaangaande beantwoordde de heer Piena met de mededeling dat de smalle strook tussen Europaweg en Vrouwemveg te Zoeterwoude niét goed bleek te zyn recreatie; vandaar dat bungalow- bouw is toegepast. Het college, zo deelde de wethouder mee, zal graag de Sociale Raad nog eens attenderen op het belang van een spoe dige aanpak van het hofjesvraagsrtuk. Op korte termijl zal bij de raad een voorstel worden ingediend om de oever verbinding ter plaatse van de voorma lige Huigbrug te heretellen. Door de grote hoeveelheid cijfer materiaal die de heer Piena in zijr rede had verwerkt, was de raad niet bij machte deze voldoende tot zich te laten doordringen. Het college ver klaarde zich bereid de gehele rede tr laten steencilcn en een exemplaar aa de fractievoorzitters te zullen toezen den. Dat zal binnen twee weken gc

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3