Nieuwe Leidse Coraramnt NEDERLAND TORPEDEERT PLAN VAN DE K.S.G. Oswald had geen medeplichtigen Geen staatssteun voor de kolenindustrie „Geen stap terug naar een nationaal beleid" Aanbod is nog geldig: samen naar de maan Honderden kinderen nog niet ingeënt Uit rapport van FBI blijkt: CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Dinsdag 3 december 1963, 44ste jaafgang Aanhoudend koud Droog en nevelig weer met opkla ringen. Overwegend matige oostelijke wind. Vannacht en morgenochtend lichte vorst, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. (Voor vervolg zie pagina 7) Steenstraat 37 Abonnementsprijzen Bij monde van minister Andriessen (economische zaken) heeft Neder land gisteren in Luxemburg het plan voor staatssteun aan de kolen industrie in de zes landen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (KSG) getorpedeerd. Het plan, dat deel uitmaakt van een omvangrijk programma voor de verwezenlijking van een gemeenschappelijk energie beleid, was in de ministerraad van de K.S.G. al door vijf van de zes landen aanvaard, toen Nederland zich er tegen verzette. "Een grote schare familieleden heeft gisteren tevergeefs staan wachten op de aankomst van Reydon en De Jager op Schiphol. Op de foto mevrouw Nelly Rey- don met haar driejarig zoontje Peter. Morgen komen ze werke lijk, zo is officieel gezegd. Minister Andriessen gaf als reden voor de afwijzing van het ontwerp, dat het geen aanknopingspunt bevat vooj de verwezenlijking van een gemeen schappelijke energiemarkt, maar eer der een stap terug betekent naar hei voeren van een beleid op nationaal niveau. Het ontwerp is nu voor nieuw overleg verwezen naar de energiecom missie van de ministerraad. Wel heeft de ministerraad in prin cipe overeenstemming bereikt over verhoging van de invoerrechten op staal. De hoge autoriteit had daartoe een voorstel gedaan, omdat door de toenemende invoer van staal uit lan den achter het ijzeren gordijn de prij zen in de K.S.G.-landen dalen en de industrieën niet genoeg kunnen inves teren. Voordat het principebesluit Johnson laat zeggen: President Johnson heeft het aan bod van zijn voorganger aan de Sowjetunie om een Russi^che-Ame- rikaanse expeditie naar de maan uit te rusten, herhaald. Dit geschiedde gisteren bij monde van Adlai Ste venson, de Amerikaanse vertegen woordiger bij de Ver. Naties. Ken nedy had zijn voorstel op 20 septem ber gedaan. Stevenson zei in de politieke commis sie van de VN-assemblee, dat een vlucht van mensen naar de maan slechts een onderdeel vorhit van een uitgebreid pro gram van wetenschappelijk onderzoek. Een dergelijke vlucht zou het einde be tekenen van een bepaald stadium van onderzoek en het begin van een ver dere ontdekking van de ruimte. Om te il lustreren dat het niaanproject slechts een onderdeel vormt van het wetenschap pelijk onderzoek van de ruimte in het algemeen verklaarde de Amerikaanse af gevaardigde dat niet meer dan ongeveer tien proceent van de totale uitgaven voor ruimte-onderzoek is uitgetrokken voor het maanproject. Samenwerking bij een maanvlucht zou niet beperkt hoeven te blijven bij de Sowjetunie en de Ver. Staten en het is ook niet nodig, dat onmiddellijk grote stappen worden gedaan om dit project te verwezenlijken. Wij kunnen beginnen met kleine stappen en hopen dat dit tot Ongeluk met busje; vier man gewond Op de Hoofdstraat te Driebergen is gistermiddag omstreeks half zes een verkeersongeval gebeurd waarbij vier personen zwaar werden gewond. Een vrachtauto komende uit de richting Utrecht, raakte met de achterzijde een tegemoetkomend busje. Het busje werd door de klap omgeslagen en kwam op de zijkant midden op de rijbaan terecht. De vier inzittenden, de 24-jarige J. Bierman, Zeist, de 17-jarige M. Schar- reburg uit Utrecht, de 41-jarige B. Scharrenburg uit Zeist en de 15-jarige H. Drachter uit Zeist moesten met ern stige verwondingen worden overge bracht naar het Algemeen Ziekenhuis te Zeist Inéén oogopslag Europa een twee drie pag. 2. Meer Mulojongems naar de politie pag. 2. Conflict Johnson-De Gaulle? pag. 5. Polen laakt China pag. 5. Te Duitsers en de fiscus pag. 6. Anna Dendrinos nu toch in Nederland terug pag. 7. Raket gelanceerd van Kaap Eijerland pag. 7. grotere leidt, aldus Stevenson, die voorts aandrong op internationale samenwer king op het gebied van de weersvoor spelling en de communicatie in de ruimte. De Russische afgevaardigde Federenko ging niet in op het aanbod van Johnson. Hij wees er op dat samenwerking op vreedzaam gebied in de ruimte wordt belemmerd en negatief wordt beïnvloed door het ontbreken van juridische prin cipes op dit gebied. Voor het overige was zijn toespraak een aaneenrijging van beweringen, dat alle goede ideeën van de Sowjetunie afkomstig waren, maar dat de westelijke mogendheden weiger den, er hun medewerking aan te verle- Twee auto's zakten door de straat eer hulp werd geboden Een merkwaardige en hoogst onaan gename historie beleefden de bewoners van de Betje Wolffstraat in het wes ten van Rotterdam gisteren, toen om streeks kwart voor elf plotseling uit een gat in de straat een grote hoeveel heid water kwam stromen. Mannen van de drinkwaterleiding kwamen kijken en meenden dat een buis van de riolering het had begeven. Zon der iets te doen rukten zij in Maar mannen van de riolering kon den dit niet aannemen: een gebroken riool geeft geen aanleiding tot een der gelijke overstroming. Pas om half drie des middags, meer dan drie uur nadat het water was begonnen te stromen, kwam men tot de ontdekking, dat het tóch het drinkwaterbedrijf was, dat verantwoordelijk moest worden gesteld: een hoofdleiding van niet minder dan dertig centimeter was gebroken. Toen werd deze leiding fluks afge sloten. Inmiddels was het gat in de straat een meer geworden, twee auto's waren door het plaveisel gezakt en moesten met een kraanwagen weer op de straat worden gezet en ook de aan grenzende straten hadden al heel wat water te verwerken gekregen. Het humeur van de bewoners van deze drukbevolkte buurt was er in de loop van de dag niet beter op gewor- Timmerman bekent 104 inbraken De 27-jarige Nijmeegse timmerman H., in wiens woning vorige week zo veel gestolen goederen werd aangetrof fen dat er een flinke kamer mee kon worden volgestouwd, heeft de politie van Nijmegen werk gegeven met het bekennen van zijn wandaden. De timmerman, vader van zes kin deren, heeft tot nu toe 104 inbraken uit zijn geheugen opgevist Zij hebben hem sinds 1959 een bedrag van rond 75.000 gulden opgeleverd. 25.000 gulden aan contant geld en zeker 50.000 gul den aan goederen. De grootste buit viel hem in handen toen hij in 1961 dc brandkast in het kantoor van het ziekenfonds B.A.Z. kon openen, nadat hij in een schrijfbureau de sleutel van deze brandkast had gevonden. Het le verde hem 8000 gulden op. Intussen heeft minister Luns in Brus sel verklaard, dat de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.) niet het eind van dit jaar beslissingen kan nemen, waarvoor de ministerraad zijn marathonzitting heeft belegd. De Duitse regering zal pas over enkele weken haar standpunt bekend maken met betrekking tot de landbouwkwesties van de gemeen schap en met het opstellen van een man daat voor de Europese commissie voor de internationale tariefonderhandelingen, die in de G.A.T.T. in Genève zullen wor den gehouden als onderdeel v„n de Ken- nedyronde, is weinig voorgang gemaakt. De minister sprak zijn vertrouwen uit, dat het desondanks deze maand niet tot een crisis in de E.E.G. zal komen. Terwijl minister Luns zich ln Brussel bevond, werd hij in Parijs op de bijeen komst van de Westeuropese unie (W.E.U.) vertegenwoordigd door mr. L. de Block, staatssecretaris. Deze verklaar de, dat er geen sprake kan zijn van een keus tussen Europese en Atlantische sa menwerking: beide zijn essentiële pij lers van de westelijke vrijheid en wel vaart. Hij bestreed de Franse opvatting, dat Europa zijn eigen weg kan gaan, onafhankelijk van de grote wereldmach ten. Een geïntegreerde Atlantische de fensie is nog even hard nodig. Mr. De Block verklaarde optimistischer te zijn ten aanzien van de herstelde betrekkin gen tussen Europa en Engeland in het kader van de W.E.U. Hij verklaarde ver der dat Engeland van 't begin af betrok ken zal moeten worden bij de eventuele onderhandelingen over 'n Europese poli tieke unie, waarover minister Spaak van België enige tijd geleden voorstellen heeft gedaan die de politieke unie derom in de belangstelling hebben ge plaatst- De heer De Block bezag de ontwikke ling tussn oost en west met gematigde hoop, waarbij men er wel van moei gaan dat de Russische politiek op het ogenblik bepaald wordt door het con flict met China en door de economische moeilijkheden. In antwoord op een vraag zei nu Block dat h(J de ministerraad van de W.E.U. de meest geschikte plaats achtte voor een nieuw gesprek over een Euro pese politieke unie. Voorshands echter was dit moment nog niet gekomen we gens de bestaande meningsverschillen. Na deze algemene inleiding werden een serie rapporten uitgebracht waarin onder meer gepleit wordt voor NAVO-kernmacht onder het beheer een speciale politiek executieve en gemengde bemanning. Verder werd de sterkte van de Rus sische vloot nog eens onder de loep genomen waarbij bleek dat de Russi sche onderzeevloot buitengewoon sterk is. Ook de Russische bovenwa- tervloot kan een vergelijking met de westelijke vloten glansrijk doorstaan. Alleen de V. S. zijn op dit punt ster ker. Prinses Irene opent Queekhoven Prinses Irene heeft gisteren het Eduard van Beinumhuis Queekhoven te Breuke- len geopend met de onthulling var laatste actieportret van Eduard van num in de hal van het 17e eeuwse bui- De vierjarige Maria en de negenjarige Jan Hermans, kinderen van de tuinbaas van Queekhoven, moden de Prinses bloe men aan. Ook de staatssecretaris van o. k. en w., drs. L. J. van de Laar, en mevrouw Van Beinum waren aanwezig. Mevr. Phia Berghout, vice-voorzitster van de stichting, bood de Prinses album aan met een aantal foto's jonge kunstenaars die in de afgelopen drie jaar deelgenomen hebben aan inter, nationale muziekstudiebijeenkomsten. 0 In het ziekenhuis te Helmond is het 3-jarig dochtertje van de familie Bloeme overleden aan de verwondingen die het had opgelopen, toen het bij het oversteken door een auto. werd aangere- Gistermiddag arriveerde op Schiphol mevrouw Anna Dendrinos-Strik, een Nederlandse van geboorte, die in 63 jaar ons land niet heeft gezien. Er was heel wat belangstelling op de luchthaven om de 79-jarige te verwelkomen. Na een moeilijke tija in Engeland en Griekenland zal zij nu in Nederland een plezierige levensavond kunnen slijten. (Voor verslag zie pag. 7) Ouders blijven weigeren ONRUST OP THOLEN Hoewel reeds met zekerheid zes gevallen van kinderverlamming op het eiland Tholen zijn geconstateerd, zijn er nog honderden kinderen die niet tegen de gevaarlijke ziekte zijn ingeënt. Hun ouders verzetten zich tegen de inenting uit principiële overwegingen. Inmiddels grijpt de ziekte om zich heen- Nog tientallen kinderen zijn ziek geworden. Het zijn verdachte ge vallen, waarvan de diagnose nog niet definitief is vastgesteld. De onrust op Op Texel werd gisteren monstratie gegeven door het Staatsbedrijf Artillerieinrichtin gen en de Kon. Ned. Springstof fenfabriek. Om belangstellenden een indruk te geven van de Ne derlandse vooruitgang op het gebied van raketten werd een tweetrapsraket gelanceerd, waarvan de tweede trap van Nederlandse makelij was. Deze foto werd genomen toen tech- i van beide bedrijven de ra- voor lancering gereed maakten. Minister antwoordt: Spoedig verbouwing jongensinternaat Amersfoort Het is niet juist, dat er tot op heden aan de verbetering van de huisvesting van het rijksjongensinternaat te Amers foort niets is gedaan. Dit is het antwoord van mr. Y. Scholten. de minister van justitie, od de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst (a.r.) over dit internaat- In de loop van het volgend jaar wordt met de eigenlijke verbouwing van het internaat begonnen. De plannen omvat ten mede het opknappen van alle groeps- lokaleh en de andere verblijven van de z.g. gesloten afdeling. Er is een nieuwe ontspanningszaal ge projecteerd. Verwacht wordt dat binnen kort met de aanleg van een sportveld op het ommuurde terrein wordt begon- In regeringskringen wordt ve men, dat uit een uitgebreid rapport van de FBI, dat bijna gereed is om aan het Witte Huis te worden voorgelegd, zal blijken, dat Lee Harvey Oswald de moord op president Kennedy alleen en zonder hulp heeft gepleegd. Het rapport gaat deze week naar pre sident Johnson en hij zal het onmiddel lijk doorsturen naar de commissie van onderzoek van zeven leden, die hij vrij dag heeft benoemd. De commissie, waarvan Earl Warren, opperste rechter in het hooggerechtshof, voorzitter is, wacht op zijn oproep om bijeen te komen en het apparaat te or ganiseren voor een onderzoek, dat geen precedent kent in de Amerikaanse ge schiedenis. Of het rapport van het federale bureau van onderzoek openbaar zal worden ge maakt voordat de commissie met haar studie begint, is nog niet beslist. Het rapport van de FBI bevat het ruwe materiaal voor de commissie-Warren maar president Johnson heeft deze com missie opdracht gegeven om alle gege vens die beschikbaar zijn te onderzoeken en de bevoegdheid verstrekt om elk ver der onderzoek in te stellen, dat de com missie gewenst acht. Tot het verdere materiaal dat de com missie kan onderzoeken, kan ook het ma teriaal behoren dat in handen is van de autoriteiten van Texas. Waggoner Carr. procureur-generaal van Texas, heeft vol ledige medewerking toegezegd aan het onderzoek van de Commissie-Warren. Hij heeft verklaard, dat het onderzoek door de staat Texas zal worden uigesteld tot het rapport van de FBI is uitgebracht en in elk geval niet voor de volgende week begint. Waarschijnlijk zal pas na bestudering van het FBI-rapport worden beslist of de commissie-Warren het congres om mach tiging zal vragen om getuigen te dag vaarden. Het rapport van de FBI wordt een ge detailleerde beschrijving genoemd die zich aan de vastgestelde feiten houdt en geen melding maakt van de tientallen geruchten en hypotheses die onderzocht zijn en ongegrond bevonden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat sommige stukken van het rapport die zich bezig houden met Jack Ruby nog niet bekend zullen worden gemaakt, om dat Ruby nog moet terecht staan. het Zeeuwse eiland neemt met de dag Vandaag zijn de hoofdinspecteur de volksgezondheid, dokter H. J. Dijk huis en de waarnemend inspecteur de volksgezondheid in Zeeland, dokter S. Lelie naar Tholen gegaan en hebben daar met alle artsen op het eiland de precaire situatie besproken. Tijdens deze conferentie heeft men een overzicht ge kregen van de toestand en zijn de i regelen, besproken, die tegen de polio- explosie moeten worden getroffen. Tijdens deze bespreking zou ook de vraag aan de orde zijn gekomen, waarom inenting van de kinderen pas 21 november is begonnen, terwijl hel eerste geval van polio al 14 oktober is ontdekt. Nog steeds verzetten vele ouders zich krachtig tegen de bescherming var kinderen tegen deze en andere ziekten Zij kunnen niet anders volgens hun ge loofsovertuiging. Deze ouders wijzen op zondag 10 de Heidelberger Catechismus, ws wordt gezegd: ,,De almachtige en alom tegenwoordige kracht Gods, door welke Hij hemel en aarde, mitsgaders alle schepselen, als met zijn hand nog onder houdt, en alzo regeert, dat loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en vruchtbare jaren, spijze en drank, ge wondheid en krankheid, rijkdom e: moede, en alle dingen, niet bij geval, maar van zijn Vaderlijke hand ons toe komen". Een treffend voorbeeld is het Thoolse gezin, waarvan twee kinderen polio hebben. Ze liggen in het ziekenhuis. De vader, die vaart, maar gisteren terug keerde nadat hij via de radio va ziekte van zijn kinderen had gehoord, verzekerde dat zijn vier overige kinde ren niet zullen worden ingeënt. De der noemde huilend Zondag 10. Overzicht Uit het overzicht van de gemeente secretarissen op het eiland blijkt, dat Sint-Maartensdijk voor de polio-explo sie een 400 kinderen waren ingeënt Na een herhaalde oproep de vorige week konden nog 88 kinderen worden ingeënt. De ouders van 120 kinderen hebben het af laten weten. In Poortvliet (300 kinderen) hebben de ouders van 162 jongens en meisjes deze nog niet laten inenten. In Sint-Annaland was nog geen kind ingeënt. Na de oproep is omstreeks 5U pet van de kinderen gevaccineerd. Het gaat hier om. nog 175 kinderen. In Stavenisse hebben één of misschien wel twee kinderen polio. Toch zijn de oproep van vorige week slechts ve tig kinderen met hun ouders bü de dokter verschenen. Tweehonderd kinde ren hebben nog geen prik gehad. Oud-Vossemeer is een uitzondering. Hier ligt het percentage gevaccineerde kinderen boven het landelyk gemiddel de. In Tholen waren van de 815 kinderen die er wonen, 418 voor de explosie geënt In de laatste dagen zijn, onder de druk van de gebeurtenissen er nog 229 bijgekomen. In het stadje, waa eerste verschijnselen van de gevreesde ziekte zich hebben voorgedaan, zijn 16 kinderen nog niet ingeënt. RCN-pij pleidin g is beschadigd In de beschermende loodmantel vai de pijpleiding voor de afvoer van zwak radio-actief afvalwater van het Reactor Centrum Nederland (R.C.N.) nabij Pet 's van buitenaf enig zeewater bin nengedrongen. Dit is aangetoond door een elektrische detectiemethode. De beschadiging be vindt zich aan de buitenzijde van de buis op een afstand van ongeveer drie kilometer uit de kust. De eigenlijke lozingsleiding, een plastic-bmnenbuis, is volkomen mtact Commentaren TVflNISTER Andriessen. hoewel nog kort in het ambt, heeft reeds ge toond zijn mannetje te staan. Zowel in eigen land als over de grenzen. Wat dit laatste betreft, op de Euro pese ministersconferentie van giste ren, is hij het geweest die geen voet heeft gegeven aan de denkbeelden van De Gaulle met betrekking tot Europa. 1 Het is te betreuren, dat op dit ge bied de Franse president zo weinig ween-woord krijgt van de andere Europese ministers. Men is kenne lijk bereid, jegens de Fransman con cessies te plegen, die echter allengs zo'n karakter krijgen dat van eigen concepties steeds minder overblijft. Nederland met zijn beginselvast denken is het dan. dat de spits moet afbijten. Hetgeen ons publiekelijk niet altijd in dank wordt afgenomen. Maar waarvoor men heimelijk res pect heeft, ja wat men heimelijk wellicht niet onaangenaam vindt. Maar wat meer stoerheid, ook bij de anderen, zou welkom zijn. TAE televisieuitzending van zater dagavond heeft ons het konink lijk gezin weer zeer nabij gebracht Welk een voorrecht ligt er toch in deze hechte band tussen koningschap en volk. Vorstenhuis en volk zijn geen vreemden voor elkaar. Het koning schap heeft in ons staatkundig be stel aan rechtstreekse staatkundige betekenis moeten inboeten tenge volge van de ministeriële verant woordelijkheid, daartegenover is ef meer ruimte gekomen voor de vor stelijke personen. Dat ook onze prinsessen aan haar geplaatst zijn binnen ons volk in houd weten te geven, wie daaraan nog mocht twijfelen is bij deze te levisieuitzending wel overtuigd ge raakt. Er heerst binnen ons koninklijk huis eerbied voor het verleden en wat is er niet veel wat dankbaar mag worden herdacht. Er is daarnaast besef voor de plichten van het he den. Wie deze beide heeft, de eer bied voor het verleden en het besef voor het heden, welnu die staat niet onvoorbereid voor de toekomst. J^IET AAN te nemen valt dat hel doodvonnis, gewezen tegen de Amerikaanse negerjongen Preston Cobb ook werkelijk zal worden vol trokken. Dat zou door miljoenen vrienden van het Amerikaanse volk, waar ook ter wereld, niet worden begrepen en een schok van teleur stelling teweeg brengen. Ons volk heeft zich tot dusver in deze niet onbetuigd gelaten. Er heb ben zich hier gevoelens van mense lijkheid baangebroken, die maar al te zeer voor de hand lagen. Wat is hel voor een recht, krachtens hetwelk zelfs een kind naar de dood kan wor den verwezen. Eerst vandaag, reeds enkele jaren na de daad zelf, is de jongen achttien jaar geworden. Nog is het niet te laat. Nog is er gelegenheid om te komen tot een andere uitspraak. Nog is er daarna gelegenheid tot betoon van gratie. Onder degenen die van hun verwon dering hebben doen blijken, is nu opnieuw een groep vooraanstaande Nederlanders, onder wie vele hoog leraren in de rechtswetenschap, nader in het strafrecht. Hun drin gend beroep op Amerika kan niel verbazen. TAE MOEITE die een timmerman heeft moeten ondervinden toen hij een huis had gevonden in wat wel wordt genoemd een wat betere buurt, achten wij kortweg een teleur stelling. Het Is de vraag, of het geval op zich zelf staat en of het niet in meer ge vallen zo toegaat Eens. in een zelfs niet ver verleden, was het stellig nog veel erger. Maar men mocht hopen- dat inmiddels een andere kijk op het leven en op de mens gemeengoed was geworden. Wat is onder omstandig heden de mens toch een merkwaardig wezen met de grenzen die hij trekt ook daar waar ze in feite niet dan kunstmatig moeten heten. Er is een zoeken van „status", er is een zich afzetten tegen de ander, er is een overschatting van materie en in tellect, die reden behoren te geven tot zorg. Deze timmerman werd geweigerd. We zouden bijna vergeten, dat van Jezus staat geschreven de zoon van een timmerman te zijn. Mr. H. Raben, hoofdadministrateur _i vaste dienst bij het ministerie van verkeer en waterstaat, is met ingang van 1 december bevorderd tot directeur-af delingschef. Drs A. van Noordt. admini strateur in vaste dienst bij het ministe rie van verkeer en waterstaat, is met ingang van 1 december bevorderd tot hoofdadministrateur. De Utrechtse rechtbank heeft de -J-jarige bediende J. H. E. D. uit Brussel veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van voorarrest De jongeman die deze zomer als priester verkleed een zwerftocht door België Frankrijk en Nederland maakte, pleegde land enkele diefstallen. NO LET voor HERENMODE GECHENKEN t mooiste, 't beste. Gratis leuk verpakt. BOTERMARKT 8-9

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1