„Door beter begrip winst aan eeuwigheid „Internationaal telt ons land minder mee 159 Tröuwaan de beste sigaret Nationaal Troepensterkte van V.S. mag niet verminderen 55 Na 19 jaar levend in Oeral teruggevonden h1 een daafce Kij Wederzijdse vernietiging? MAANDAG 2 DECEMBER 196» Koniklijk gezin sprak tot ons Het was een heel apai bele venis om zaterdagavondiit de eigen huiskamer binnen? kun nen kijken in de bibliotbk van paleis Soestdijk, waar heionink- lijk gezin net zo gezellibij el kaar zat als vele Nedlandse gezinnen nu. Groter belevenis was ït ech ter, de vier prinsessen 'der in haar eigen stijl te hore vertel len over haar voorvaden, na een kort ihleidend wed van prins Bernhard, en dana de gevoelige rede van kongin Ju liana te beluisteren. Het zal u gegaan zijn als bij de ze bijzondere uitzending het u beter dan ooit begrepen dat onzerier prin sessen. ook de al zo volwasi jongste prinses Christina, niet alleenharmante en verstandige jonge meisjesjn, maar zich ook volkomen rekensop geven van haar taak als dochters n een re gerend vorstenhuis, hoe zij a iets heb ben te zeggen en daarbij gjigen van eigen inzicht en uitgebreideiteresse. Wij geloven, dat deze ontneting tus sen gezinnen vla het gian scherm (maar ook via de radio) dat mo ment grote afstanden overbgde en ve le Nederlanders heel veel gd zal heb ben gedaan. Prins Bèrnhard begon mete zeggen, dat het bij deze viering vi 150 jaar koninkrijk niet gaat om de ens. terug te blikken, maar om de h van het heden door te trekken in 2 toekomst en daarvoor is begrip varde historie nodig. De jongste general van het Huis van Oranje, aldus d prins, wil hieraan deelnemen door op eigen manier iets te vertellen ov leden van de familie, die geroepen wden tot het koningschap en zich daaraa gaven met hart en ziel. naar eer engeweten. ..Dat zal goede vruchtenfwerpen tot meer begrip en begrip kot voort uit openheid in de meningen m allen. In het verleden is de taak vaihet koning schap niet altijd gemakkelk geweest. Nu is er veel verbeterd e wij hopen, dat die verbetering zich itde toekomst zal voortzetten". Koning Willm I Het was prinses Beatris die in wel gekozen woorden een treffele rede hield over de persoon van konig Willem I. Zij merkte op. hoe ons ]nd in tegen stelling tot andere landerhooit het ab solute koningschap heeft gkend. Willem de Zwijger zelf wilde dieen, niet heer sen. Zij zeide zelf met twondering te •kunnen kijken naar de ortretten van (haar voorvaderen, van -ie Willem als eerste Nederlandse :oning na Franse overheersing toetzeer moeilijk Heeft gehad. De Prinses schetste, be deze r lijteheden al begonnen net strijd tegen zijn vader, die niet hes juiste inzicht toonde in de veranderen® tijd. In zijn jongensjaren beleefde hl de onrust en detweedracht in het and, dat wel graag wilde geloven, in.Je Franse leu» ORANJEKAIENDER Kalenderactie Po Juventute POSTBUS 7101 AMSTERDAM - TEL. 020-790949 HART TEGEI HARD Het blijft toch maar een feit, dat wij in Nederland niet sterk zijn in het samenstellen van nationale pro gramma's voor radio en televisie. Het komt altijd neer op hetzelfde patroon: het gedramatiseerde radioklankbeeld dat zo sterk aanleunt tegen de school radiostijl, de quiz voor militairen of voor middelbare schooljeugd, het ern stige concert en het cabaretje dat een aangepast en dus meestal geforceerd karakter heeft. Natuurlijk hadden we ditmaal bij de herdenking van 150 jaar Koninkrijk één grote, hoogst gewaardeerde uit zondering: het programma „Oranjes over Oranjes", dat t'ia radio en tele visie vrijwel gelijktijdig werd uitge zonden en waarover u elders in ons blad meer leest. Maar verder werd het oude stramienl weer ijverig over geborduurd. Het ra-, dioklankbeeld was gewijd aan het le ven van Gijsbert Karei van Hogendorp en het zat heel goed in elkaar. Er man keerde in feite niets anders aan, dan dat het zo weinig origineel van opzet Tegenhanger bij de televisie was het droog opgediste documentaire pro gramma^ waarin nieuwslezers en school jeugd bij illustraties van portretten, prenten en filmfragmenten een op somming gaven van de gebeurtenissen in anderhalve eeuw. De quiz was ditmaal ook voor het scherm gereserveerd en betrof een vijftal leerlingen van middelbare scho len (eindexamenklassen) uit verschil lende gemeenten des lands. Quizmas ter was vanzelfsprekend Theo Eerd- 1hans. Wij zeiden het al: aan variatie houdt een Nederland nationaal pro gramma niet over. Het verliep overigens allemaal heel keurig: Rolf won terwijl René die he lemaal achteraan raakte, toch het- meeste wist en dat hield de zaak goed in evenwicht. Er werden boekenbon- nen uitgedeeld en dat was dat. De muziekprogramma's via de radio voldeden aan de eisen en het televi sieprogramma „Zilte vaerzen" in feite ook. al had men met de jaartallen, de liedjes betreffende, nogal gegoocheld. Maar om nu te zeggen: wat een leuk programmaneen. Er was wel een heel aardig oud-Hollands marktplein tje gebouwd en de „waterkant" werd behoorlijk gesuggereerd; er zat een knap stukje declamatiekunst iedereen zong zijn bijdrage naar beste kunnen, maar het leefde niet echt en het boeide niet. Wat te zeggen van dit alles? Wij zouden kunnen volstaan met. de op merking: best gedaan is al gedaan maar wij zouden toch wel gelukkig zijn met nieuwe ontwerpen voor eer goed nationaal programma, dat origi neel is en niet van toegewijd maak werk aan elkaar hangt. r toen ook zijn aanhankelijk heid jegens stadhouder Willem V betoon de. Als deze zich na de Franse revolu tie en de Franse ..bevrijding" van Ne derland verbitterd terugtrekt en zijn ge zin meeneemt naar Engeland, kan erf prins Willem het daar niet uithouden: voor hem en zijn heel jonge gezin breekt een tijd van zwerven aan. jHtj wilde heel veel doen", aldus prinses Beatrix, ,,en het Nederlandse volk riep om hem. Maar het werd 1813, eer de Prins na de vaJ van Napoleon terugkeerde in een totaal verarmd Ne derland, waar grote verwarring heer ste en waar de bedelaars langs de stra ten liepen." Hij werd koning Willem I. maar er wachtte hem te veel werk. Hij kon, zo zei de Prinses, niet aan alle verwach tingen voldoen, hij moest alles alleen oplossen. Maar na heel veel voor zijn land te hebben gedaan, trad hij tenslot te als een teleurgesteld man terug ten gunste van zijn zoon, Willem II. Koning Willem II Heel anders van toon was vervolgens het verhaal van prinses Irene, die zich minder in staatszaken dan wel in men selijke typering van koning Willem II wilde verdiepen. Zij vertelde, hoe de kleine Willem op schoot bij zijn baker (een gewaardeer de vrouw) de overtocht naar Engeland meemaakte en toen door zijn vader op zwerftochten door Europa werd meege- Zij las een verjaarbrief voor, die de kleine Willem op 28 februari 1800 uit Berlijn schreef aan zijn grootvader in Engeland. Een brief, waarin hij aan doenlijk beloofde „zijn best te zullen doen". Toen hij nog een, zusje kreeg schreef grootmoeder uit Londen, dat zij wel kandeel had laten klaarmaken om op de geboorte te drinken, maar dat 'die toch „niet haalde bij de kandeel, welke de goede oude baker van Willem vroeger maakte". En zo haalde de Prinses nog mee dierbare familieherinneringen op in eei hartelijk en boeiend verhaal. Zij vertel de over Willem II hoe hij op zijn 14e jaar naar de Berlijnse militaire acade mie ging en op zijn 16e naar Engeland werd gestuurd om er in Oxford te gaan studeren. Hoe hij later in Spanje stuimig dapper" vocht als in een daarna huwde met de Russische prinses Anna Paulowna, eh als „held van Wa terloo" uitgeroepen het paleis Soestdijk ten geschenke kreeg, „een eenvoudig landhuis, waarin de Russische Prinses maar moeilijk kon wennen". Hoe hij zelf, onstuimig gebleven, „in een wolk van stof naar Soestdijk placht te rijden en zijn paard over alle tolbomen liet springen". Toen Willem II aan de regering kwam nadat zijn vader afstand had gedaan, gaf hij het sein voor het maken van een nieuwe grondwet. Hij had een hoge opvatting van zijn taak, maar ook hij vond niet altijd het juiste begrip bij zijn volk. Prinses Margriet kon in een deel haar vertelling al het jongste verleden en het heden betrekken. Zij sprak niet over haar „voorvaderen", maar begon over haar „overgrootvader". Toen deze de troon besteeg was het allemaal al an ders geworden: de vorst was niet meer de eenzame sterke man, maar de bin dende figuur in de bundeling van rege- rende krachten, gevormd door muns ters en parlement. „Eerst", aldus prinses Margriet, „wa ren het de deftige heren, die de rege ring vormden, maar later moesten de arbeiders strijden voor hun rechten kwamen er ook minder hoge personen naar voren, en dat was voor mijn ©ver- grootvader (koning Willem III) heel moeilijk te begrijpen." Zij vertelde voorts, hoe de koning zijn taak met grote toewijding vervulde. „Hij was wel een lastige man, maar hij heeft heel veel verdriet gehad, ook doordat zijn drie zoons zo jong stierven. Zijn laatste jaren zijn door zijn huwe lijk met onze grootmoeder Emma heel gelukkig geweest en hij heeft zijn doch tertje ernstig voorbereid op het koning schap, ook al leek hij wel haar groot vader inplaats van haar vader, omdat hij al zo'n hoge leeftijd had bereikt toen zij werd geboren". Zeer waarderende woorden sprak de prinses over haar overgrootmoeder Em ma en over haar grootmoeder Wilhel- „Mijn grootmoeder heeft een heel ..vaar leven gehad, en zij verouderde vroeg door haar zorgen. Zij heeft haar hele leven verlangd naar omgang met gewone mensen, maar dat is haar niet vergund geweest. Daardoor werd zij in zichzelf gekeerd en dat leek van bui tenaf ongenaakbaarheid. Zij hield ziels veel van haar dochter en heeft ervoor gezorgd, dat die nooit zo'n gekooid le ven heeft gekregen als zij heeft moe ten doormaken in haar eigen jeugd". Nog een kleine anecdote vertelde prinses Margriet over haar grootmoe der; „ZIJ bezocht eens het schooltje van Jan Ligthart en toen zei iemand tegen haar; „Ga es effe opzij. Juf". Dat moet haar als muziek In de oren hebben geklonken!" De prinses herinnerde aan alles wat prinses Wilhelmina over zichzelf haar leven heeft gezegd in het boek dat zij op het laatst van haar leven schreef en hield daarbij dit boek in de hand. Rekenen op elkaar Met beslist iets van de onstuimigheid in haar voorvader koning Willem II deed prinses Christina haar woord. Zij naakte in op de veranderde opvoeding welke haar moeder heeft ontvangen en dat zij en haar zusters op haar beurt weer een geheel andere opvoe ding kregen. „De generaties begrijpen elkaar nu et zo goed meer", merkte de prinses vrijmoedig op, ..maar daarbij is het 't beste, dat zij zich geen van beide als makke schapen gedragen, moeder wil SraaS- d,at tedereen begrip heeft Zij toonde aan hoeveel pogingen er worden gedaan om tot dat betere be grip te komen door wereldjeugdorganisa ties, door de oecumene enz., maar „ook door vader als hij spreekt in het bui tenland en door moeder als zij in haar redevoeringen aandringt op het bou- en van een nieuw Europa". Allerhartelijkst sprak zij over haar grootmoeder Wilhelmina, „die je nooit in de steek zou laten", die altijd bereid was om te luisteren en te helpen met iedereen meevoelde in alle om standigheden. ..Zó zelfs, dat ze eens te- minister die bij haar lunchte hete hap in zijn mond nam. heel bezorgd uitriep: „Spuug uit! Spuug „Als je zó op iemand kunt rekenen s wij op onze grootmoeder, als alle jongeren en ouderen zó op elkaar zou- j den kunnen rekenen, dan zou er meer begrip komen," besloot de prinses, erder ben ik benieuwd, hoe alles in het jaar 2013 zal uitzien!" De grondslag en overrompelende rede zei ten slotte koningin Juliana, dat het goed om te herdenken, omdat men zo w nig kan vooruitzien. De jeugd in 1( heeft nooit kunnen beseffen welk e zware taak de toekomst voor haar hield verborgen. Nooit is er zoveel anderd als in de afgelopen 150 jaren: wetenschap en techniek zijn in duize lingwekkende vaart tot ontwikkeling ge komen. In 1813 telde Nederland 2 mil joen inwoners en was de gemiddelde levensduur 35 jaar, nu hebben wij 12 miljoen Nederlanders met een gemid delde leeftijd van 73 jaar. De koningin schetste ook de sociale ontwikkelingen: de met succes be kroonde strijd van de arbeidersbewe ging, die voor de vrouwenemancipatie en voor het algemeen kiesrecht, industriële revolutie. Zij herinnerde eraan, hoe Nederland bij dit alles ook nog twee wereldoorlogen heeft doorstaan „waarvan de laatste digde bij het begin van het atoom tijdperk". Thans, aldus koningin Juliana, leeft de wereld in één grote samenhang, bestaan er nog altijd reusachtige 1 schillen tussen welvaart en welzijn bij de wereldbevolking. Zij merkte op. hoe haar grootvader (geboren in 1817) en haar moeder (overleden in 1962) te zamen in levens tijd bijna dit tijdperk van 150 jaren overspanden en hun belevenissen kaar als in estafette konden doorgeven. „Maar het heden is nu het belang rijkste voor ons, nu ook de ontwik kelingen welke zich in de naaste toe komst zullen voordoen, zich tekenen. Wij hebben grote taken in nationaal verband, maar het is ook nodig een goed Europeaan goede wereldburger te zijn. De weel de welke wij thans beleven eist van iedereen ook sterke geestkracht om die te dragen en een van onze eerste taken in eigen land Is, de ellende de woningnood zo snel mogelijk op te lossen." De koningin meent, dat het onze op dracht is. mens onder de mensen te zijn. Onze tijd heeft specialisten op lerlei gebied nodig, maar deze gaan hun deskundigheid tenslotte spreken een vaktaal die niemand meer verstaat en dat kan alleen worden verholpen als deze deskundigen ook meer alge meen worden gevormd en volledig mens zijn. Er moeten gelijke kansen zijn voor iedereen, maar men mag daarbij geen groten neerhalen tot het peil de middelmaat. „Een juiste wisselwerking, open soepel, leidt tot begrip voor elkaar daardoor tot saamhorigheid, of men te maken heeft met specialisten elke ^pluimage of alleen maar met le- Laten wij streven", aldus be sloot de koningin, „naar een gemeen schap waarin iedereen voor allen kans krijgt. Daarvoor grondslag tot opbouw het gebod ,Hebt 'elkander lief". Haat kan zulk ?en gemeenschapsopbouw echter ver storen, zoals wij zo kortgeleden nog met een schok hebben moeten ervaren". Televisie vanavond 'elevisie. NTS: 19.30 De Rugbyheid (Come- dy Caper), film: 19.45 Openbaai 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20 20 Z tijd politieke partijen - Partij van de Art "".30 Memo: 20 45 Calamity J alle leeftijden): 22.15 Forum J religieuze film. showfilm igstuk rondoi 22.50-22.55 Joli Erhard over Duitse situatie: De Westduitse bondskanselier, ïnantwoord °p vMag Tltcirw - - eventuele topbijeenkomst tussen president Johnson en de regeringsleider Chroesjtsjof die op het ogenblik in de Verenig de Staten vertoeft, heeft in Was hington in een gesprek voor een Amerikaans televisiestation ver klaard, dat hij er de grootst mo gelijke bezwaren tegen zou heb ben, indien de Verenigde Staten nu de sterkte van hun troepen in de Bondsrepubliek zouden ver-|k0°P minderen. 117"— Izou hebben ge°maakt als uit onze houding zou zijn gebleken dat w(j mensen die verklaarde Erhard: „Wij zouden geen be zwaar tegen een dergelijk overleg maken, aangenomen dat er werkelijk een moge lijkheid zou bestaan om het gevaar van een mogelijke oorlog te verminderen. Dit is echter iets. dat door de Ameri kaanse regering moet worden uit gemaakt". Over de handel met de Russen zei h(J dat Bonn geen bezwaar had tegen de ver koop van graan aan de landen van het j communistisch blok, omdat: „Ik geloof dat het geen goede indrukop de^wereld voor het Duitse volk betekent. Het be schouwt deze aanwezigheid en het mach tige arsenaal van Amerikaanse kern wapens als een zekerheid en een waarborg op zichzelf, zo zei Erhard. Hij voegde hieraan toe: „De bonds republiek zal zeker niet de eis stellen, dat er in West-Duitsland een kernwapen tot ontwikkeling zal worden gebracht Zij verwacht echter wel in geval van een aanval met kernwapens te zullen worden verdedigd". De Westduitse bondskanselier ver klaarde verder dat hij, na de dood van president Kennedy, geen wijziging ver wachtte in de AmerikaansDuitse be trekkingen. „Ik ben er zeker van dat zich geen veranderingen zullen voordoen, omdat ik president Johnson en hij Duits land kent". Nationale Herdenking 1813-1963 TN aanwezigheid van H.M. de -*■ Koningin is vanmorgen in Am sterdam het feit herdacht, dat Zijne Hoogheid Willem Frederik, Prins van Oranje en Nassau, op 2 december 1813 de soevereiniteit over de Nederlanden aanvaardde. De plechtigheid vond plaats in het Concertgebouw en werd door honderden genodigden uit krin gen van de regering, de provin ciale besturen en verschillende gemeentebesturen bijgewoond. Na afloop, vanmiddag om twaalf uur, begaf het hoge gezelschap zich naar het Rijksmuseum, waar de herdenkingstentoonstelling .Le ven en Werken dn Nederland 1813- 1963" werd. bezichtigd. Andere hoogtepunten waren nog het bij wonen van een voordracht over honderdvijftig jaar humor door H. A. A. R. Knap in do David Röel-zaal van het museum, zo mede een bezoek aan het Rijks prentenkabinet, waar de expositie „Hollandse kunstenaars in hun ontboezemingen, 1813—1963" was ingericht. Prof. dr. I. J. Brugmans. die de her denkingsrede uitsprak, begon met vast te stellen dat 1813 niet een begin is ge weest, maar een einde: het einde namelijk van de revolutionaire periode 1795-1813. In die tjjd zijn de fundamenten gelegd, waarop onze samenleving nog altjjd rust: vervanging van de gewestelijke soeve reiniteit door de nationale invoering van verkiezingen, gelijke rechten voor alle godsdiensten, nationale regeling voor on derwijs en belastingen, nationale wetboe- „Laten wij ons hoeden voor gemakzucht Consolidatie „1813 i geweest", aldus spreker. „Men doet dan ook verkeerd 1813 en 1945 op één lyn te stellen. Terwijl de Duitsers niet dan ramp spoed en vernietiging achterlieten, Is de Franse tijd in menig opzicht, zegenrijk geweest. Er was tijdens de inlijving bij Frankrijk dan ook geen verzet, geen sa botage; ook geen collaboratie, want ieder bleef op zijn post. Een winstpunt is voorts geweest dat de Oranjevlag, in de acht tiende eeuw een partijvlag, sinds 1813 een nationale vlag geworden is". j In de eerste helft der negentiende eeuw. aldus prof. Brugmans, Is Nederland op zijn lauweren blijven rusten. Slechts en kelen vertoonde daadkracht, energie en ondernemingslust. Tot die enkelingen be hoorde koning Willem I. Herleving is pas in en na 1848 geko men. De grondwet van dat jaar bracht rechtstreekse verkiezingen voor de Twee de Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden; hij bracht tevens de eis - - openbaarheid der beraadslagingen vernieuwingen op het gebied van kunsten („Beweging van Tachtig" en Haagse School) en wetenschappen (wet oP het ho ger onderwijs van 1876), zomede döor een tot hoge ontwikkeling komende onderne mingslust kon in de periode 1850-1914 van Nederlands tweede gouden eeuw worden gesproken. De hoop dat na de Eerste Wereldoorlog de oude tijden zouden terugkeren, is vol gens spreker niet verwezenlijkt. De in 1929 begonnen wereldcrisis boog alle ver- rebieden door houdin8en om e" bracht vooral Neder- -K - e - noor land schade, omdat dit zo zeer afhanke lijk is van de internationale handel. Na de Tweede Wereldoorlog maakte, vooral dank zij de Marshall-hulp, de diepe neer gang spoedig plaats voor economische De stijgende welvaart mocht ons echter niet de ogen doen sluiten voor de minder gunstige aspecten in onze samenleving. Professor Brugmans wees in dit verband op de sluipende inflatie, de geestelijke nood van de-ontwortelde massa-mens, het verlies aan normbesef enzovoorts. Voorts was Nederland door het verlies van zijn gebiedsdeel., in Zuidoost- Azië Cenv kleine mogendhèid geworden, die internationaal minder meetelt dan vroeger. Aan bet slot van z(jn rede omschreef spreker Nederlands taak voor de toe komst. Hiertoe behoorden medewer king aan de Europese integratie, sa menwerking met de Verenigde Staten en opbouw van de mlnder-ontwikkcl- de gebieden. Nederland was voor dit laatste berekend, omdat het altjjd een uitwisselingscentrum van beschavin gen is geweest. „Wanneer wü". aldus prof. Brugmans. „ons hoeden voor ge makzucht en arbeidsschuwheid, kun nen wtf in het komende tijdsgewricht een bescheiden, doch waardevolle bij drage leveren aan de vooruitgang der kopen) juist is geweest". Radio vanavond 19.15 Onbekende muziek uit oude handschrif ten: 19.30 Radiokrant; 19.50 Amusementsmu. ziek (gr.). 20.20 Adam wie zijt gij?, klank beeld: 21.05 Londens Filharmonisch orkest en solist: klassieke muziek: 2145 Licht instru mentaal kwintet: 22 05 Amerika en de we reldpolitiek: wekelijks commentaar uit Wash ington; 22 15 Pianorecital: klassieke muziek: 22.30 Nieuws: 22.40 Avondoverdenking: 22.55 Boekbespreking: 23.05 Muzikale 23.40 Het Evangelie i Radio morgen 7.50 Dagopening: 7.10 Ochtendgym mofoonmuziek: AVRO: 8.00 Nic zicht en lichte grammofoonmuzlek: 9.00 Ochtendgymnastiek: 9.10 De groenteman: 9.15 Klassieke grammofoonmuzlek: 9.35 Wa terstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Lichte grammofoonmuzlek: 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Voor de zieken: 12.00 Licht instrumen taal septet: 12 20 Regeringsuitzending: Uit zending voor de landbouw; 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Dansor- kest en zangsollsten; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammo foonmuzlek: 13.25 Beursberichten: 13.30 Mi litaire kapel; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Schoolradio; 16.00 Zang en plano: lichte mu ziek; 16.30 Voor de jeugd: 17.30 New York calling; 17.35; Voor de jeugd. Hilversum II. 298 m: KRO: /.00 Nieuws: 7.10 Morgengebed: 7.15 Ouverture.... radio voor vroege mensen: 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws: 8.15 Voor de jeugd; 8.20 Lichte grammofoonmuzlek: 8.50 Voor de hulsvrouw: 9 40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters: 10.30 Wcens Filharmonisch orkest: klassieke mu ziek (gr.)) 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lich- te gram mofoonmuziek: 11.50 Volaan.. vooruit, praatje; 12.00 Angelus; 12 04 Lichte muziek (opn.l; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor de boeren; 12.45 Pla- tennieuws; 12.55 Katholiek nieuws of actuali teiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Draaien maar!!, lichte grammofoo sewassen licht" programma; 14.30 Als dag van gisteren, klankbeeld; 15.20 Lichte orkestmuziek; 15.20 Voordracht; 15.00 Lichte orkestmuziek (verv.); 16.00 Voor de zieken; 16.3 U hebt voorrang, Godsdienstig pro gramma; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Rege ringsuitzending; Ervaringen van een koop- vaardJJpredlkant op Curasao door Ds. F. D. de teenagers: 18.20 Uitzending var ren Partij. Tot U spreekt de h< Harmsen, secretaris van de Boeren Partij: 18.30 Licht ensemble met zangsollste; 18.50 E. ,T. het verkeer, als in de landbouw. Ook sociaal hadden er omwentelingen plaats: de emancipatie van de arbeidende klasse en van de vrouw bijvoorbeeld. Door Steen voor „dode" Rus in Italië helft van negentiende eeuw economische: leenden vervolgens hun medewerking omwentelingen, in de industrie zowel alsl de voordracht van proclamaties, betrek- het bankwezen zowel] kiog hebbende op historische hoogtepun ten uit de jaren 1813-1963. Vertolksters en vertolkers waren Ank van der Moer. Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg. Guus Oster en Ton Lutz. De verbinden de tekst was van de hapd van Evert Werkman. Prof. dr. P. J. Bouman, voorzitter van het algemeen werkcomité nationale her denking 1813-1963. gaf ten laatste een in leiding op de tentoonstelling „Leven en Werken in Nederland 1813-1963", die tot 2 februari a s. in het Rijksmuseum ge houden wordt. Het was volgens hem een vraag, of wij in onze voortdurende dia loog met het verleden niet te veel ver trouwen op de kunst van het lezen. Had het oog ook niet andere vaardigheden? Strekte het zien zich niet verder uit dan het opnemen van lettertekens? En hoe stond het met het oor, of liever gezegd: het gehoor? Nam dit in het samenspel tussen geest en zintuig niet een heel eigen plaats in? De expositie was. aldus spreker, niet té omvangrijk gemaakt. Ze blijft over zichtelijk. Hoewel dit een deugd is, schuilen hier ook gevaren in. In de keu ze. die steeds weer moest worden ge maakt. heeft uiteraard enige willekeur gescholen. Alexei Koebysjkin, een Russi sche soldaat van wie men aan vankelijk geloofde dat hij it. Tweede Wereldoorlog in Italië sneuvelde terwijl hij bij de anti fascistische partisanen streed, is in Rusland levend teruggevonden. Dit is gisteren door het Russische persbureau Tass meegedeeld. Koebysjkin. een voormalige krijgs gevangene die door de Duitsers ir. Italië werd vastgehouden, werd ontdekt 1 de Oeral. De Rus werd kort geleden nog ge- ;rd met een monument in de grotten in Ardeatina, een executieplaats I Artsen uit het Schotse plaatsje Peebles consta teerden in 1887 bij de 25- jarige Francis Mathison een ernstige hartkwaal. Zij waarschuwden hem zich vooral zeer rustig te houden, wilde hij nog wat langer leven. Mathison heeft deze waarschuwing ter harte genomen, want zaterdag vierde hij zijn 101-ste verjaardag in uitstekende gezondheid overigens. Zouden de art sen zich 76 jaar geleden misschien vergist hebben in hun diagnose? I Mevrouw Paulette Joly uit de Noordfranse stad Maubeuge is dol op bloed worst. Zij bewees dit door tijdens een wedstrijd bloedworst-eten in 2 mi nuten en 45 sekonden vijftig centimeter worst te verzwelgen. Wat dc „totale consumptie" betrof kon niemand op tegen Daniël Bozzini, die onder luide aanmoedigingen van het publiek in een half uur tijd liefst 2 meter en 53 centimeter naar binnen sloeg. I De Indonesische president Soekarno heeft enige ja ren geleden de twist ver boden. De minister van onderwijs veroordeelde deze dans als „een ver dorven voorbeeld van westerse cultuur". De studenten in Medan stoorden zich echter niet aan deze verordening en dansten in het geheim de twist, totdat zij door de plaatselijke politie op he ter daad werden betrapt. Zij kwamen er gelukkig alleen met een terecht wijzing van af. Op de ou ders werd evenwel een beroep gedaan betere controle uit te oefenen op dc activiteit van hun kin deren teneinde herhaling van ongepast gedrag te voorkomen. I Volgens radio-Moskou zouden er momenteel in Rusland meer dan 30.000 inwoners zijn die over de 100 jaar oud zijn. „Spre ken is zilver, zwijgen is goud." Met dit motto als wapen wist de op za terdag jl. 89 jaar gewor den Winston Churchill lord Halifax te verslaan. Lord Beaverbrook, een van de beste vrienden van Churchill, schreef in een speciaal artikel ter gelegenheid van Chur- ohills verjaardag, hoe de politicus in de spannende mei-dagen van 1940 aan de macht kwam. Churchill had, zo schreef de Britse krantenmagnaat, zowel het Hogerhuis als het Lager huis en Koning George VI tegen zich. Alleen het volk stond achter hem. Toen Neville Chamber- lain zijn ontslag als pre mier zou indienen had iedereen lord Halifax in gedachten. Chamberlain belegde een bijeenkomst, waarop hij Churchill openlijk vroeg of deze be reid was in een kabinet onder lord Halifax zitting te nemen. Churchill zweeg en bleef zwijgen. Ruim twee minuten heer ste er stilte. Toen be greep lord Halifax dat hij verloren had. Churchill werd premier. Als hij ge sproken had zou hij mis schien nooit de redding van zijn land geweest. de Gestapo waar mi vermoord was. Volgens de lezing dacht dat hij V Tass werd Koebysjkin bij Leningrad gevangen ge nomen. Hij had door een granaatver- wonding een shock opgelopen. In Rome |M~i uit een wapenfabriek 'aarop hij meteen kon- Italiaanse guerilla- slaagde hij te ontsnappen takt opnam |8SHP strijders. De Italianen deelden de Rus in bij een detachement dat bestond uit voormalige Russische krijgsgevangenen, aldus Tass. De guerillastrijders werden in 1944. na een nederlaag, gedwongen zich terug te trekken. In de Italiaanse hoofdstad werd Koebysjkin door de Gestapo ge- aaresteerd en gevangen gezet in de „Regina Coeli" gevangenis. Uit deze ge vangenis werden 335 personen in de Ardeatina rots geëxecuteerd en men nam ^aan dat de Rus er ook bij was ge- Koebvsjkin slaagde er echter in uit Rome te ontsnappen en kwam in het plaatsje Frascati terecht. Dit plaatsje was inmiddels door de Amerikanen be zet en de Rus werd daarop in een kamp voor Duitse krijgsgevangenen gezet. Later stuurden zij hem naar Afrika en daarvandaan kon Koebysjkin dus naar huis terugkeren. De Rus ontsnapte uit de gevangenis van Rome dankzij de hulp van een Tsjechische communist die hem aan verhoor had onderworpen. Groeten „De kwam vlak achter mij de kamer binnen", vertelde de dood gewaande Rus. Hij monsterde mij nauwkeurig op en zei toen: „Groeten van de ondergrondse kameraden". De officier bleek een Tsjechische communist te zijn. Hij zei: „Ik ben hier te werk gesteld. Ik zal mijn uiterste best doen je te redden." Toen de gevangenen naar de grot werden gebracht om geëxecuteerd te worden, verborg de gevangenbewaarder die klaarblijkelijk handelde op instruc- 1384) Onze materie bestaat uit atoomkern mi cirkelen. Maar bet is evenzeer denk- vroeger bestaan te herinneren. En positieve lading, de tegengestelde kerndeeltjes zul- elektronen omheen len elkaar eveneens neutralise- in de natuurkunde duidt atoomkernen met ne- dit proces aan met het woord vatleve lading zouden bestaan, 1 nihilatie. Dat betekent, dat positieve elektronen omheen draaien, atoom (positieve kerndeeltjes Dan kunnen we gaan fantaseren atomen en moleculen die juist het samentreffen tegengestelde zijn van wat wjj on- (negatieve kern negatieve electronenwolk) bij mm' het tegen-atoom positronen wolk) der atomen en moleculen verstaan, ©'kaar zullen opheffen, waardoor niets no overblijft, behalve wat straling: de De tegengestelde atomen (in het tegengestelde kerndeeltjes zullen el- persbericlit dat J~ 1- -■ materie aangeduid) zouden hebben, die uit neu tronen en negatieve protonen is samen gesteld rond de kern zwieren (niet als bij ons elektro nen, maar) positro nen. De eigenschap pen van zulk een tegengesteld atoom TOCH IS HET ZO* zó verschrikkelijke aard, dat niets denk baars daarmee te vergelijken is. Door de ontdek king van het deel tje antl-xl-zero, dus het tegengestelde kerndeeltje, is het thans dus denkbaar we thans kunnen beoordelen) gelijk dat er sterrenstelsels bestaan, die uit zijn aan die van een gewoon (ons) „tegengestelde materie" bestaan, atoom. Met geen mogelijkheid (voor Mocht een voorwerp uit ons ster- zover we thans weten) zullen we on- renstelsel verzeild raken in een derscheid kunnen maken tussen ge- sterrenstelsel dat uit „tegengestei- woon water en „tegengesteld" water, de materie" bestaat, dan zal dit tussen gewoon brood en „tegenge steld" brood. We kunnen werkelijk ontmaskeren als geen verschil ontdekken. behalve gekeerd, wanneer we het gewone water met het „tegengestelde" water in aanra king brengen of het gewone brood uit gemakzucht op het „tegengestelde de ontmoeting brood" leggen. Want dan ontstaat gestelde materleën een ontploffing, zoals we die niet ^Wyem behal' graag zouden wensen. Immers. erp zich in dat sterrenstelsel atoombom. Om- :n stuk „tegen- materie" zich In ónze materiële we reld op soortgelijke wijze gedragen. deze tegen- niets over- wat straling. En denkt U zich dan eens In, dat twee waagt in de nabijheid van een ne gatieve kern met een posltroncnwolk. zal aanstonds een wederzijdse ver nietiging beginnen. Positronen en elektronen gaan elkaar onmiddel lijk te lijf en gaan beide in stra ling over. Er blijft (behalve dc straling) niets achter om aan hun Maar we laten deze fantasieën voor wat ze zijn. omdat we U nog iets moeten vertellen over de ge niale Leonardo da Vinei, die zijn tijd ver vooruit was. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5