Grijpt Frankrijl- mis in Sahara? Er dreigt een zeer groot tekort aan huisartsen ir „Geen olie- en gas-export naar Europa Nog geen graan uit de VS naai de Sowjetunie Socialist Deferre (53) oppositie-kandidaat Adviseur van Adenauer als spion in arrest Studentenrel in Parijs De Gaulle „haai in aquarium" (afbovit Jjti eeft danfce lij. ANTI-MATERIE ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 Q Algerijns-Tunesisch akkoord 4 reed; ;diens! I Franse overheidsondememing Union I Générale des petroles. Volgens de New York Times heeft Guillaumat de opdracht een onafhanke- jlijke Franse olievoorziening op te zetten naar het voorbeeld van de Italiaanse j Ente nazionale idrocarburi. Guillaumat is minister van defensie onder De Gaulle j geweest. Het Tunesisch-Algerünse akkoord legt. de nadruk op het toekomstige Noord- j afrikaanse verbruik van gas uit de Sa- iieuw< De New York Times meldt datjhara, niet op de export ervan naar| £3 A,ScrÜe en Tunesië zijn overeen- L v°?"'acht wordt Guffl.umat zal ijverig gekomen het aardgas en de olie n Ne] uit de Algerijnse Sahara te ge- teveni bruiken ter dekking van de be hoeften van beide landen. uil bericht uit Algiers zegt het blad dat het akkoord een onderdeel vormt van een economische overeen- komst die is getekend door Bechir Boumaza. Algerijns minister van natio- 15 .ï16] nale economie, en Ahmed Mestiri, Tune- Jjf.1 sisch ambassadeur in Algiers. Het blad meldt verder dat de verhouding tussen de twee landen beter is geworden sedert ra?3?1] het Algerijns-Marokkaanse grensconflict, uitgej De president van Algerije, Ahmed is ej Ben Bella, zal waarschijnlijk volgende ime eij maand een bezoek aan Tunis brengen, m. D; Het Algérijns-Tunesische accoord, in het s Deij bijzonder waar dit het aardgas uit de ier dej Sahara betreft, baart Franse functiona- norgeï rissen in Algiers zorgen. Het komt aan Bethel-; de vooravond van een bezoek van Pierre Guillaumat, directeur-generaal van de ors confereren met president Ben Bella over een belangrijke voorwaarde van voortgezette grote Franse hulp aan Al gerije, namelijk het niet ingrijpen in de winning en uitvoer van olie en gas uit dé Sahara door ondernemingen, waarin Franse belangen overheersen. Gehandicapten mogen niet achter blijven Het uitgangspunt moet zijn, dat bij de algemene welvaartsstijging de gehandi capten niet achter blijven en zeker niet de ernstig gehandicapten. Er dient zo snel mogelijk een algemene verplegingskostenverzekering tot stand te komen, gericht op de zware genees- idige risico's, eventueel via een nood- regeling. Voorts dient er geen onderscheid m< te worden gemaakt tussen lichamelijk geestelijk gehandicpaten. Aldus vatte gisteren mr. G. van 't Huil, de plaatsvervangend president van het gemeenschappelijk administratiekantoor, in enkele hoofdpunten de praeadviezen samen, die waren uitgebracht op de stu diedag over de voorzieningen voor zware geneeskundige risico's in Arnhem. Deze i studiedag van de Nederlandse centrale j vereniging voor gebrekkigenzorg is ge- I houden, mede naar aanleiding van het De Russische handelsdelegatie die ge-advies dat de minister van sociale zaken durende zes weken besprekingen heeft en volksgezondheid op 24 augustus 1962 Tijdig ingrijpen noodzakelijk f pen gevoerd over de aankoop van Ameri- kaanse tarwe is uit de Ver. Staten vertrokken zonder aanvaardbare aan- biedingen te hebben ontvangen. zen dl De onderhandelingen betroffen de le- vering van ongeveer 4 miljoen ton Ame- verJ rikaanse tarwe aan de Sowjetunie en haar satellietlanden. Op 9 oktober jl. >lk seii President Kennedy toestemming voor het sluiten van een dergelijke transactie gegeven. dit onderwerp heeft gevraagd de Sociaal-economische raad. Onder de 250 aanwezigen bevonden zich de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, vertegenwoordigers van de departemen ten van maatschappelijk werk en sociale zaken en volksgezondheid, en medische en technische deskundigen op het gebied van de sociale verzekering. Recht voor Duitse journalisten De Westduitse Bondsraad heeft een voorstel goedgekeurd, dat verslagge vers van krant, radio en televisie het recht geeft om te weigeren als gftuige op te treden in zaken die over lichte overtredingen gaan. Documenten, bandopnamen en films mogen dan niet als bewijsmateriaal in beslag worden genomen of overgelegd. 1 Het nieuwe recht is voornamelijk van invloed op de onthulling van de bron nen van de journalist. Het voorstel, dat nog door het kabinet en de Bondsdag behandeld moet worden, strekt zich niet uit tot rechtszaken, waarin gevangenis straffen van een jaar en langer gege- kunnen worden. Ook hij begrijpt dat Super Mix. onmisbaar is. ledereen rijdt an ders. Alle rij-omstandigheden verschillen. Alle motoren vragen om „individuele voeding". Daar om zijn er 5 soorten BP-benzine: BP normaal', BP Mix 25, 50 ot 75, BP Super. Kies zélf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist diè - geeft u tóp-kracht bij het zuinigste ver bruik! Super Mix pompen zijn zeer spe ciale pompen. Vraag per brief kaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Kies de soort die bij uw auto hoort Dat kan alléén bij m Een boot? Een vliegtuig? Geen van beide! BP steeds 'n stap vóór. (Van een onzer redacteuren) I Wat is de taak van de huisarts? I Vakkringen definiëren deze als volgt: het aanvaarden van ver antwoordelijkheid voor een on- i afgebroken, volledige en per soonlijke zorg voor de gezond heid van de zich aan de arts toe vertrouwde „individuele" men sen èn gezinnen. Wie deze taakomschrijving even op zich in laat werken, zal moeten con stateren dat er op zijn minst wel een zekere spanning bestaat tus sen dit omschreven ideaalbeeld en de werkelijkheid van elke De huisarts anno 1963 heeft namelijk te maken met een heel regiment fac toren dat hem belemmert zijn taak goed uit te oefenen. Bekijken we de ze zaak Iets globaler, dan kunnen twee probleemgebieden worden onderschei den: dat van zijn opleiding (deskun digheid) en dat van zijn werkomstan digheden. Over beide probleemgebieden een enkele opmerking. Wat de opleiding betreft: zo langzamerhand is er een verwijdering gegroeid tussen de huis- Or. F. J. A. Huygen gaf commentaar Vandaag vergadert in Utrecht het Nederlands Huisartsen Ge nootschap, een nog jonge maar steeds meer van zich doet spre ken. De rede, die de voorzitter van dit genootschap, dr. F. J. A. Huygen uit Lent (bij Nijmegen) op dit congres uitsprak achtten wij zo belangrijk dat wij dit be toog bijgaand wat uitvoeriger hebben weergegeven, hier endaar met enige nadere informatie aan gevuld. Niet om daarmee te willen on derstrepen dat ons land wat zijn medische zorg aangaat in een noodsituatie, zou verkeren we weten allen gelukkig wel beter maar wel om ook „leken" eens een ontwikkeling onder het oog te brengen, in feite even zeer als de huisartsen. Immers, er is hier een belangrijk aspect van onze volksgezondheid in het geding. Toen Rolf, een acht jaar oude herder, die met zijn baas Charles Linden in Sussex tooont, vorig jaar aan de achterpoten werd verlamd, dacht men, dat dit het einde voor de hond zou moeten zijn. De heer Linden bewees echter, hoever de liefde voor een trouwe makker kan gaan en knutselde van een oud golfwagentje een soort invalidenwagen in elkaar. Rolf kan zich met dit hulpmiddel heel goed voortbewegen. Burgemeester Marseille Gaston Deferre, de rechts- socialistische burgemeester van Marseille, wordt in de Franse pers steeds vaker genoemd als de man die in 1965 door de gezamenlijke oppositiepartijen kandidaat zal worden gesteld voor het president schap van Frankrijk. De 53-jarige politicus heeft er onlangs zelf van gezegd: „Ik ben begonnen erover te denken". Al tivee maanden geleden Verdacht van landverraad Een hoge functionaris van de Bondskanselarjj in Bonn is (naar eerst thans bekend wordt) twee maanden geleden op verdenking van landverraad gearresteerd. De arrestatie werd door de Fede rale procureur-generaal in Karls ruhe bevestigd. De betrokken ambtenaar is de hoofdreferenda ris Erich Helbig. derzoek. Zijn speciaal werkterrein lag in aangelegenheden betreffende de Spoor- en de Posterijen. Naar verluidt Helbigs collega's sinds diens ar restatie niet beter, dan dat hij ziek was. Berichten, als zou bij een huiszoeking zijn woning belastend materiaal zijn gevonden, zijn tot dusver niet officieel bevestigd. Bondskanselier Ludwig Erhard is bij zijn ambtsaanvaarding als regeringslei der van de arrestatie op de hoogte ge steld. Ook de gronden waarop Helbig was gearresteerd zijn hem ter kennis gebracht. Daar Erhard nog geen bonds kanselier was toen de arrestatie werd verricht en het gerechtelijk ondezoek reeds gaande was, heeft hij zich van stappen in deze zaak onthouden. Voor wie Helbig gespioneerd zou heb- ;n is niet bekend. Als employé van de afdeling verkeer van de bondskanselarij moet hij echter alles over de Westduit- projecten inzake wegenaanleg en brugbouw hebben geweten. Ieder pro ject wordt tevoren door de ministeries van defensie en van verkeer gezamen lijk besproken, opdat rekening wordt gehouden met de militaire aspecten. Daarbij gaat het voornamelijk om het draagvermogen van bruggen en de mo gelijkheid, ze in de lucht te laten vlie- NCRV brengt Boefje op het scherm Het vermaarde toneelspel „Boefje" naar het boek van J. M. Brusse, komt nog eens tot leven op het televisie scherm. De NCRV geeft er een opvoe-» kans maakt, ring van op donderdag 12 december. Ouderen onder onze lezers zullen zich waarschijnlijk wel herinneren, dat Boef- je het successtuk was van Annie van Ees. die er jarenlang de titelrol in speel de. Deze rol zal nu worden vertolkt door de actrice Rita Maréchal, die vroeger verbonden was aan de Nederlandse Co- medie en nu sinds twee jaar optreedt in Tel Aviv. Voor deze rol komt zij echter graag over. In de Frane hoofdstad is de poli tie gistermiddag slaags geweest met ongeveer tweeduizend studenten, die met een betoging uiting wilden ge- ven aan hun ontevredenheid over het TH» - in samenwerking met Aickers I gebrek aan geld en ruimte voor uni- Armstrong - presenteerde orversitaire acHviteiten. Op de boule- héél Nederland wervelwind voor veilig vervoer, over water én land voor passagiers en vracht, liet resultaat van 9 Jaar re search dezelfde research, die óók leidde tot BP I.ongllfe. de motor-olie met dubbele levensduur; en tot Super Mix, voor individuele motorvoeding met 5 soorten benzine. vard Saint Michel wierpen de studen ten stenen naar de politie, die de be toging had verboden en krachtdadig optrad. Na tien minuten verspreid den de studenten zich. Er werden on geveer 200 arrestaties verricht. Een 40 tal politiemannen liep lichte ver wondingen op. In tegenstelling tot de rechtzinnige lei der van de socialistische partij, Guy Mollet, is Deferre voorstander van de tegenwoordige grondwet. Wel heeft hij bezwaren tegende wijze waarop de Gaulle haar hanteert. Deferre mag re kenen op de sympathie van de jongere generatie, die zich tot de huidige be- windsvorm sterk voelt aangetrokken. De bekende socialistische politicus An- dré Philip is van mening dat de on macht van de parlementaire oppositie niet het gevolg is van een ondemocra tisch stelsel, maar van haar eigen ge brek aan verbeeldings- en wilskracht. Wie de oppositie kandidaat stelt is vol gens hem minder belangrijk dan de wijze waarop hij wordt gekozen. Als hij als grootste gemene deler van een coa litie van partijen naar voren wordt ge schoven zal hij het etiket van mid delmatigheid dragen, aldus Philip. Twee partijen? Hij moet in zijn verkiezingscampag ne volledig worden vrijgelaten. Met de opstelling van zijn program moet geen partij zich bemoeien. Als hij niet tot president wordt gekozen, zal hij de wer kelijke leider van de oppositie worden en de figuur om wie een nieuwe linkse partij zich zal vormen. Als deze kijk op de politieke toekomst juist blijkt, zal er in Frankrijk een stel sel van twee partijen ontstaan, een doel dat De Gaulle voor ogen stond toen hij zijn nieuwe grondwet vorm gaf. hankelijk, waarbij zijn financiële onaf hankelijkheid hem een handje helpt. Met De Gaulle deelt hij niet alleen een sobere levenswijze en een goede gezond heid, maar ook veel stelregels, waar onder die dat Frrankrijk een eigen atoomverdediging nodig heeft. Deferre is intelligent en een goed spreker, die een hekel heeft aan overbodige woorden. Toekomst Gezien zijn leeftijd kan hij zijn toe komst bouwen op de veronderstelling dat hij, zo hij in 1965 niet gekozen wordt omdat De Gaulle de andere kandidaat jaar later een uitstekende Nieuw succes met anti-raket-wapen Het Amerikaanse leger heeft voor de tiende maal met succes een internatio naal ballistisch projectiel met een Nike- Zeus antiraketwapen onderschept. De drietraps Zeusraket werd gelan ceerd van de proefbasis van het leger op het eiland Kwajalein in de Stille Oceaan om een Titanraket te onder scheppen die door de luchtmacht was gelanceerd vanaf de basis Vandenberg in Californië. arts hiervan dentenkringen met een zekere gering- "bedoeld, schattendheid pleegt te spreken der bevolking van haar heeft verwij derd! Deze ontwikkeling, die in beginsel ook ln óns land te constateren ls, ge doogt Ingrijpen, daar we anders wel eens een punt zouden kunnen passeren vanwaar geen „terug" meer mogelijk is, zoals dat in Amerika reeds het ge val moet zijn. In concreto; in ons land zullen er meer huisartsen moeten ko men. die bovendien beter dienen te worden opgeleid (gespecialiseerd is een misschien nog beter woord) voor hun taak ln de gemeenschap. Dit alles gebeurt natuurlijk niet van zelf. Verblijdend is daarom het (parti culiere) streven van het Med. Huis artsen Genootschap om z.g. huisartsen instituten aan universiteiten te verbin den, instituten die willen trachten in het medisch hoger onderwijs de bouw stenen aan te dragen voor specifiek onderwijs in de „huisartsgeneeskunde". Bij onze meest centraal gelegen uni versiteit. namelijk die van Utrecht, werd een willig oor voor dit streven gevonden, zodat daar het eerste insti tuut een hopelijk goede toekomst tege moet gaat. Wat de financiën voor deze zaak betreft de Utrechtse universi teit gaf reeds de nodige faciliteiten: de geneesmiddelenindustire zegde mede werking toe door een subsidie voor de eerstkomende vijf jaar toe te kennen zonder daaraan voorwaarden te ver binden. zodat begin volgend jaar dit In dit verband moet ook de kwestie huisartseninstituut op bescheiden wijze - - - de grond zal kunnen komen. Ecn- o_- 'de definitieve financiering zal na den niet alleen de praktijkassistentes tuurlijk op een andere basis moeten ko- bedoeld, mi versiteit. Een symptoom arts worden genoemd. Daarmee de geneeskunde slechts als a 1 i s t mogelijk zou zijn. Een ander symptoom van de verwij- begrijpt ook wel welk laatje"... De grote bedragen die met een en ander zullen zijn gemoeid lijken des te meer verantwoord om uit te geven door de overheid, als bedacht wordt dat samenwerking met deze jaarlijks tientallen miljoenen guldens „hulpkrachten" zijn denkbaar. Datzelf- worden gestoken in de uitbreiding van - - aantal ziekenhuisbedden, terwijl de geldt ook de medische specialisten. Als derde negatieve werkomstandig heid, die een belemmering vormt dering tussen huisarts is het feit, dat zo bijzonder weinig goed uitoefenen huisartsen vanuit hun praktijk naar de praktijk, moet het probleem universiteit terugkeren om hun J"~J academische studie met een proef schrift te bekronen. Vervolgens blijken rustig kan worden gesteld, dat reeds thans een aanzienlijk deel van de zie- huisartsen- kenhuisopnamen zou kunnen worden huisarten-in-de-praktijk teleurge- steld te zijn over hun universitaire op- 11 j d n o leiding, die huns inziens te weinig voor- TV"*f an*a bereidt op de problemen die zij in de praktijk ontmoeten. Als mogelijke oplossing wordt meer en meer genoemd het instellen van zo iets als nieuwe leerstoelen aan onze medische faculteiten, die het terrein van de geneeskunde van de huisarts zouden kunnen bestrijken; immers hoe langer hoe meer gaat het erop lijken, tijd worden genoemd. Uit verschillen de onderzoekingen is komen staan dat voor de arts met een ge middelde praktijk van een chronische tijdnood moet worden gesproken, met andere woorden: die huisarts heeft onvoldoende tijd om zijn patiënten een goede geneeskundige verzorging te ge- voorkömèn door zowel een betere poli- u»» ïBluiuiai- klinische behandeling in samenwerking komen vast te met de huisarts, als door een betere ge- Meer „mankracht" zondheidszorg door de huisarts alléén. Om een indruk te geven van de grootteverhoudingen zij vermeld dat de kosten van het tot ontwikkeling te brengen Nederlandse Huisartseninsti tuut, hetwelk ln beginsel ten dienste zal staan aan 4.500 huisartsen, gelijk zijn te stellen niet de kosten van slechts één der duizend ziekenhuisbed den. die er elk jaar in ons land bij komen. dat het huisartsen beroep bezig zich tot een specialisme te ontwikke len. Dit dus voor wat enkele oplei dingsproblemen betreft. Huisvlijt Vervolgens is daar dan het vraag stuk van de werkomstandigheden, waarmee de huisarts wordt geconfron teerd, en dat hem al evenzeer in het goed uiteoefenen van zijn taak belem mert. Ook hier wordt volstaan met slechts het constateren van feiten. Be kijkt men de „outillage" van de huis arts, dus zijn uitrusting v« treft zijn praktijkruimte (i hulpmiddelen voor diagnostiek en rapie, dan kan gevoegelijk met een heel tekenende uitlating hierover in een Engels rapport worden volstaan, die luidt: „dat, terwijl het ziekenhuisw De unanieme opvatting van deskun digen is derhalve dat voor de huisarts meer tijd per patiënt één der dringend ste eisen is. Maar dit betekent dan, dat er aanzienlijk meer huisartsen zul- eKaTduTr ta "ftoekomst op gerekend gezondheidszorg der Neder- Het gaat hier om niets meer of minder dan het belang van de worden? Er zijn gegronde "redenen hieraan te twijfelen. Vast staat, het percentage afgestudeerden landse bevolking. De basis daar van wordt nog steeds door de dische faculteiten i arts wordt sinds de eeuwwisseling steeds minder is geworden. Er is na melijk een sterke neiging in de rich ting van klinische specialisatie en in die van de sociaal-geneeskundige beroepen. De cijfers wijzen erop, dat in de af- gelopen jaren waarschijnlijk minder wat be- dan 25 procent van het aantal medisch] zijn afgestudeerden in ons land hulsarts is the- geworden. Bovendien stappen geregeld huisartsen na een aantal jaren prak-j land dat huis- huisarts gevormd, die minstens procent van alle gezondheids- |P stoornissen zelfstandig behan- klinische specialisatie en in die delt en de overige 20 procent nmhoi.Bnnn.ein.nj.,» i samen met de medische specia listen. tijkuitoefening ambtelijke functie, werkomstandigheden zich tot een moderne grootindustrie oude dagvoorziening kunnen heeft ontwikkeld, de huisarts in het stadium van dé vlijt is blijven ste- De Franse schrijver van het boek „Haut Cour" (hooggerechtshof), Alfred Fabre-Luce, heeft vrijdag voor de rech ter toegegeven generaal De Gaulle in zijn boek vergeleken te hebben met „een haai in een aquarium". Hij zei echter dit niet als een belediging bedoeld te hebben, en ergens gelezen te hebben dat „haaien de meest intelligente en best bewapende vissen" zijn. op een volledig •erzekerdej Dit moet niets meer of minder dan] een verontrustende ontwikkeling wor-l den genoemd, temeer, als blijkt dat steeds vaker een beroep op de huisarts wordt gedaan en ook steeds meer van hem wordt verwacht, terwijl er naar verhouding steeds minder huisart sen ter beschikking komen. Ons voorland In de V.S. kan men al zien waartoe een zodanige ontwikkeling leidt. Onder zoekingen aldaar hebben aangetoond, dat de bevolking van het numeriek steeds minder wordende huisartsenbe stand nog altijd bijzonder véél ver wacht. het trouw blijft en in hoge mate waardeert, terwijl er een onderbewus te wrok groeit omdat die medische stand-als-gehéél zich naar het gevoelen van Suikerzoet... kenteken van de zoetste sinaasappelen.de SPAANSE SINAASAPPELEN slag genomen. De rechter las passage voor. waarin Fabre-Luce een psychiater laat zeggen dat de familie waaruit De Gaulle stamt aan hoogmoeds waanzin lijdt. „Charles de Gaulle is echter niet ziek. Toch is hij niet helemaal normaal". Fabre-Luce zei dit als een tweegesprek bedoeld te hebben, waar voor de schrijver niet verantwoordelijk gesteld kon worden. „Ik ben geen gaullist maar ook geen ivoorwaardelijke tegenstander. Ik heb ;n levensbeschrijving van De Gaulle gepubliceerd onder de titel „De meest illustere Fransman". Fabre-Luce wordt beschuldigd van be lediging van het Franse staatshoofd. inqewa (actieve Jcoofdrage'es) bij maag-en qewgndsklachten.fi.25 I Met ingang van maan dag zullen dc Canadezen met hun tegenvoeters, de Australiërs en de Nieuwzeclanders kunnen telefoneren. Op die dag wordt dc telefoonkabel tussen deze landen in ge bruik genomen. In 1961 is er al een kabel van Engeland naar Canada gelegd, zodat ook Enge land nu naar Australië en Nieuw-Zeeland kan bellen. Het ligt in de be doeling voor 1966 de lijn door te trekken naar Hong Kong. I Na Nederland heeft heeft nu ook België een honderdvijfjarige als oudste inwoonster. Ko ning Boudewijn en konin gin Fabiola hadden don derdag een bloemen mand en een zilveren schaal gezonden aan mevrouw Sofie Leys, die op die dag genoemde leeftijd bereikte. Zoals gemeld, werd twee we ken geleden mevrouw J. A. de Bree-Meyer uit Hoogkerk 105 jaar. I „Tupilak" is de naam van de eerste politieke partij in de geschiedenis van Groenland, genoemd naar de legendarische Groenlandse weerwolf, die in staat is zijn vijan den te doden. De partij wil voor de Groenlan- ders dezelfde behande ling als die van de De- I Een kapper uit Fossa- no (Italië) is vrijgespro ken van de beschuldi ging onhandig met zijn scheermes te zijn omge gaan. Hij zou bij een klant een snee van drie centimeter in de wang hebben aangebracht. Re chercheurs die een on derzoek moesten instel len, namen het zekere voor het onzekere en lie ten zich eveneens bij de ze kapper scheren. Als getuige-deskundigen deel den zij tijdens de rechts zaak mee, dat de „baardsnijder" uiterst deskundig moet worden geacht. De 59-jarige baron Alexander von Lüding- hausenwolff, die beweert een achterkleinzoon van tsaar Alexander van Rusland te zijn, is door een rechtbank in West- Berlijn wegens oplich ting en diefstal veroor deeld tot een gevange nisstraf van acht jaar en levenslange „bescher mende hechtenis". De baron zal voor dc rest van zijn leven in een Berlijnse gevangenis worden opgeborgen. I De Belgische meelfa brikanten hebben giste ren gedreigd maandag in staking te gaan, in dien dc meelprijzen in Belgic niet mogen wor den verhoogd. Een sta king zou geen onmiddel lijke gevolgen hebben voor de broodvoorziening in het land, hoewel de voorraden bij de bakkers op niet meer dan voor een week worden ge schat. 1383) We hebben de vorige maal kerndeeltje*. Zouden die gevonden gezegd, dat de kern van een atoom worden, dan zou een totaal ander bestaat uit kerndeeltjes (nucleonen) wereldbeeld voor ons kunnen oprij- die zowel neutraal, alswel positief zen. Een wereldbeeld, waarover van lading kunnen zijn. In het eer- vlak na de oorlog nog slechts tus- ste geval worden die nucleonen sen aanhalingstekens werd gespro- neutronen genoemd, in het tweede ken. geval protonen. Om de atoomkernen Welnu, laten we u niet langer In cirkelen wolken van elektronen (die het onzekere laten. Het Is ontdekt! stukjes negatieve elektriciteit verte- En ter staving hiervan herhalen we genwoordlgen)Maar behalve elek- het bijkans onbegrijpelijke bericht, tronen, blijken in de natuur ook po- dat we de vorige maal produceer- sltleve elektronen, dus positonen, den: „Op 14 augustus van dit jaar (positieve elektriciteit) te kunnen werd door de Amerikaanse commis- voorkomen, zij het dan dat die maar sle voor atoomenergie bekend ge- een kortstondig leven hebben. De maakt, dat door onderzoekers van vraag is nu, of er ook negatieve de Yale universiteit en van het kerndecltjes, dus negatieve protonen Brookhaven laboratorium te Upton zouden kunnen bestaan? een nieuw anti-partikel (het anti-xi- Zo'n negatief kerndeeltje zou bijv. zero) is ontdekt, waardoor aanwij- kunncn ontstaan uit een neutron dat zingen zijn gevonden over de sa- een negatieve lading heeft buitge- menstelling van sterrenstelsels. Door maakt, of dat een de ontdekking van dit anti-partikel ge loven dc geleerden dat thans nieuwe waarde kan worden toegekend aan de theorie dat elders in het heelal gehele sterrenstelsel kun nen voorkomen, die uit anti-materie be staan." Is het nog niet duidelijk? Dan mogen wc herinneren aan het elek- het positon TOCH IS HET ZO? positieve lading heeft verloren. In belde gevallen zou het een negatief proton worden. Maar het zou zeker geen lang leven kunnen hebben, want liet zou on middellijk worden aangetrokken door de dichtstbijzijn de atoomkern, dat het zich zou toe- eigenen. Met andere woorden, wan neer in onze gewone materiële we- tron, dat reld negatieve kerndeeltjes zouden menbrachtcn. Uit het samentreffen voorkomen, zal meer dan gewoi vindingrijkheid nodig zijn om waar te nemen. Daarom is de 1 i die twee, bleef niets over behal ve een zekere hoeveelheid gamma- stralen. Welnu, als we de sterren- symmetrie in de wereld van de deeltjes, heeft men tientallen jaren geleden ook reeds het vermoeden ge uit over het bestaan van negatieve Daarover een volgende keer. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5