Een kanttekening Regering op Madagaskar dreigt kerken te sluiten Chr. instituut staat onder communistische invloed AEG TURNA AEG Jeugdpuistjes Een woord voor vandaag Nieuw tarief vergoeding straf- en civiele zaken Indonesische missie niet geheel ontevreden ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 KRINGLOOP VAN HET GELD Kunt u zich voorstellen hoeveel 43 miljard gulden is? Wij kunnen alleen maar zeggen, dat het een fantastisch groot bedrag is: 43.000 maal een miljoen gulden. En tóch hebben wij dat enorm grote bedrag met elkaar in 1962 als inkomen gehad. Daarom spreken wij in de taal van de macro-economie van nationaal inkomen. Elk jaar groeit dat nationale inkomen. Er wordt meer geproduceerd, lonen en salarissen stijgen en de winsten lopen op. Zo lezen wij in het kortgeleden verschenen Statistisch Zakboek 1963 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat het nationale inkomen in 1958 321/3 miljard gulden was. Dit betekent, dat in vier jaar het nationale inkomen met niet minder dan 33 dus met 1/3 is gestegen. Het was echter geen reële stijging. De gestegen prijzen hebben het bedrag omhoog helpen tillen. Zouden wij er dan ook van uit gaan, dat de prijzen constant waren gebleven, dan komen wij tot andere cijfers. Dan blijkt het nationale inkomen op te lopen van 32 1/3 miljard gulden tot 39M- miljard gulden. Dan komt er derhalve een werkelijke stijging van 22Vi uit de bus. Dat natfeaale inkomen komt in belangrijke mate in handen van de consu menten. Echter niet geheel, want onder het nationale inkomen rekenen wij ook de inkomens van de ondernemingen en de instellingen, welke inkomens niet worden uitbetaald. Bovendien worden ervan afgetrokken de pensioenen, de ondersteuningen, de wachtgelden, met andere woorden de inkomens waar geen produktieve prestaties tegenover staan. In belangrijke mate gaat het nationale inkomen dus naar de gezinnen. En dank zij dit persoonlijke inkomen konden alle Nederlandse gezinnen in 1962 in totaal 27 miljard gulden uitgeven voor levensmiddelen, genotmiddelen, duurzame gebruiksartikelen of andere zaken. Ook de overheid had in de consumptieve sfeer uitgaven: niet minder dan 7 miljard gulden. Bij elkaar vormt dat een consumptieve besteding van 34'/£ miljard gulden oftewel 80 van het nationale inkomen. Er blijft dus ruwweg 20 over, dat niet werd uitgegeven en dat dus niet terugstroomde via winkeliers naar de fabrieken of naar de diensten leverende bedrijven. De kringloop van die resterende 20 zag er anders uit. Dat geld werd namelijk opzij gelegd of gespaard. Bij elkaar was dat niet minder dan bijna 8V> miljard gulden. Maar ook al geven de gezinnen dat geld niet uit, het komt toch in het economisch proces. Het gespaarde geld blijft namelijk niet als dood kapitaal liggen, maar het wordt gebruikt om het produktie-apparaat te vergroten en te moderniseren. Wij zeggen dan, dat het gespaarde geld voor investeringen wordt benut. Soms gaat dat rechtstreeks door de bedrijven, soms gaat het met een omweg als de gezinnen hun geld naar de spaarbank, een verzekeringsmaatschappij of een pensioenfonds brengen. Deze instellingen lenen dan het spaarkapitaal weer uit, grotendeels aan de overheid die op haar beurt dat geld nodig heeft voor o.m. huizen- en wegenbouw, voor scholen- en dijkenbouw, voor ontgin ning en inpoldering om wat voorbeelden te geven. Het gaat hier om grote bedragen. De overheid zelf spaarde van het genoemde bedrag van bijna 8V2 miljard gulden niet minder dan 2/ miljard gulden. Maar bij de sociale verzekeringsfondsen kwam ook nog een 200 honderd miljoen gulden binnen. De bedrijven spaarden eveneens 2'4 miljard gulden, terwijl er naar de levensverzekeringsbedrijven en de pensioenfondsen bijna 2 miljard gulden stroomde. Dan blijft er voor de overige besparingen bij de gezinnen 1% miljard gulden over. Verreweg het grootste deel hiervan werd door de spaarbanken opgevangen (ruwweg 1.600 miljoen gulden). Hoewel er dus in totaal 8Yi miljard gulden werd gespaard, werd aan investe ringen voor ons produktie-apparaat toch niet meer dan 1% miljard gulden uitgegeven. De overheid nam hiervan voor haar rekening en het bedrijfs leven Er was dus een overschot van besparingen boven investeringen. Volgens de door ons gegeven afgeronde getallen zou dat in 1962 K miljard gulden ge weest zijn. In precieze cijfers uitgedrukt was het 650 miljoen gulden. Wij noemen dit het nationale besparingsoverschot. Geld dat dus inderdaad over bleef. 1962 was in dit opzicht geen uitzonderingsjaar. In 1961 hielden wij nationaal 670 miljoen gulden over en in 1960 1.250 miljoen gulden. Wij zijn een spaarzaam en zuinig volk! ■T Protestanten I in oppositie Recente officiële verklaringen en aankondigingen van regerings zijde op Madagaskar hebben nog al wat ongerustheid veroorzaakt onder het protestantse deel van de bevolking. De minister van binnenlandse zaken verklaarde onder meer dat als de protestant se kerken voortgingen oppositie te voeren tegen de huidige rege ring en bleven deelnemen aan sommige, de regering onwelge vallige, activiteiten, hij zich ge noodzaakt zag een bepaald aan tal protestantse kerken te sluiten. De voorzitter van de eerste Assem blee van de Christelijke Raad van Ma dagaskar, ds. Titus Rasendrahasina (on- meer lid van het fcentraal comité de Wereldraad van Kerken) bracht de kwestie ter vergadering. Men be sloot, de minister van binnenlandse za ken te antwoorden en de vergadering gaf de volgende verklaring uit: ,,We be nadrukken nogmaals dat de enige grond van de kerk het Woord van God, dat Jezus Christus openbaart als Heer en Redder van de wereld is. Wij zouden wensen dat dit voor de minister van binnenlandse zaken voldoende was om niet bevreesd te zijn voor onze activi teiten. Wij brengen dank aan Jezus Dê directeur van het onlangs opgerichte „Christelijk Instituut van Zuid-Afrika" heeft de be schuldigingen als zou het insti tuut onder communistische in- Zuidafrikaanse predikant uit beschuldiging: vloed staan, tegengesproken. Hij noemde de McCarty-achtige be schuldigingen volkomen onge grond. De beschuldigingen zijn onder meer gebaseerd op het feit dat aan het instituut, dat tot doel heeft de christelijke beginselen in Zuid-Afrika te helpen bevorderen en te verbreiden, blanke zowel als niet blanke medewerkers ver bonden zijn. De directeur ds. Beyers Naude ver klaarde voorts dat hoewel de organisa tie niet aan enige politieke partij ver bonden is, dit niet inhoudt dat ze zich niet over politieke en juridische aange legenheden die de hele gemeenschap be treffen, uit zal spreken. Dr. I. J. van der Walt, een leidende figuur in de Gereformeerde Kerk v; Zuid-Afrika sprak in „Kerkblad" 01 van een „instituut dat is opgezet volge de communistische ideologie". Dr. Vj der Walt verklaarde te hopen ,,dat het instituut zal blijken voor ons onaanvaard baar te zijn". „Het instituut is samengesteld uit Afrikaanse en niet-Afrikaanse niet-blan- ke kerkelijke leden. We vinden daar dus een multi-raciale christen-gemeenschap waarin de sociale toestanden in Afrika volkomen worden voorbijgezien en dit acht ik in strijd met de Zuidafrikaanse apartheids ontwikkeling", aldus dr. Van Christus, het Hoofd van de kerk, dat door Zijn genade de protestanten van Madagaskar er voortdurend mogen ge tuigen van Hem". Deze actie van de minister van bin nenlandse zaken is mede een gevolg van de beschuldiging die onlangs werd ge uit als zouden „bepaalde bekende per sonen die bekend zijn door hun vijan dige houding tegenover de regering' "en complot gesmeed hebben ter om ■erwerping van de regering. Een vai le namen die toen door de minister genoemd werden was die van de pre dikant Richard Andriamanjato van de evangelische kerk van Madagaskar, lei van de oppositie in het parlement, is toen aan de minister gevraagd zijn beschuldiging met bewijzen te sta ven. Dit heeft de minister tot dusver geweigerd. WASAUTOMAAT Deze AEG TURNA trommel -wasautomaat werkt volwaardig en vergt weinig plaats (oppervlak 55x50 cm). Dat betekent volledig wascomfort ook voor kleinbehuisdenen„het sprookje van iedere dag"voorde huisvrouw die thuis (tot liefst 5 kg) "laat" wassen, geheel automatisch. Wie AEG kiest krijgt 't beste: een klasse apart! AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis der Walt. Een andere leider van de Gerefor- l meerde Kerk van Zuid-Afrika heeft zich j uitgesproken voor het instituut. Dit dr. B. B. Keet, voormalig professor aan de Universiteit van Stellenborg, die zich volkomen achter de doelstelling van de directeur ds. Naude en het instituut stelt, Intussen is een speciale commissie van de Nederduitse Gereformeerde Kerk bezig het verzoek van ds. Naude. waar in hij vraagt zijn titel als predikant te mogen blijven voeren, te bestuderen. Toen hij de aanbieding tot directeur van het instituut kreeg moest ds. Naude tussen zijn ambt of deze functie kiezen. Beide functies bekleden bleek niet mo gelijk. Een speciale commissie houdt zich nu bezig met de rechtskundige kant van de De nieuw benoemde premier van Suriname, de heer J. A. Pengel, heeft, gisteren een bezoek gebracht Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Hij was onder n gezelschap van zijn voorganger D. Emanuels. Afscheid Hoge Raad Mr. Smits benoemd tot commandeur Orde Ned. Leeuw De president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. dr. P. H. Smits, heeft gisteren voor de laatste maal een zitting van dit hoge college gepresideerd, zoals gemeld is mr. Smits met ingang van 1 december eervol ontslag verleend in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Tijdens een besloten bijeenkomst heeft de minister van justitie, mr. Y. Scholten, hem de versierselen overhandigd die behoren bij het commandeurschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw, een onderschei ding die hem bij bevordering door de Koningin is toegekend. Op de voltallige zitting van de Hoge aad is onder meer het woord gevoerd door de opvolger van mr. Smits, dr. G. H. A. Feber, die met name op de objectiviteit en de sereniteit w mee de scheidende president zijn ambt heeft verricht. „Het geregelde contact in de raadka mer heeft mij het meest getroffen", zo zei mr. Smits in zijn dankwoord. Sedert hij in 1941 zijn intrede in de Hoge Raad maakte, heeft hij alle raadsheren van thans zien komen. „Al zijn alle raads heren nieuw, de onderlinge harmonie en de tradities zijn dezelfde gebleven", aldus mr. Smits, die tenslotte de wens uitsprak dat de Hoge Raad nog in leng te van dagen tot heil van het Neder landse volk zal waken over het recht. Prof. Van Holk wil uitspraak over godsdienst vrij heid Prof. L. J. van Holk. professor aan de Rijksuniversiteit van Leiden en waar nemer op het concilie voor de Inter nationale Vereniging voor Vrijzinnig Christendom, heeft aangedrongen op een duidelijke uitspraak van het concilie over de vrijheid van godsdienst. Op een persconferentie zei. hij gister avond: „Er waren en er zijn diepe me ningsverschillen tussen het katholicis me en de gelovigen die samengevat worden onder de naam protestanteh. Veel van deze mogen schier onoverko melijk lijken maar zij hebben ook een punt gemeen waar de opvattingen van de twee godsdiensten vrijwel volkomen samenvallen n.l. de vrijheid van gods- Pro/. dr. L. Onvlee, vele jaren werkzaam geweest als taalge leerde op Soemba, is gistermid dag in het bijbelhuis van het Nederlands Bijbelgenootschap gehuldigd ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. Vele nota belen uit de gereformeerde zen dingswereld en die van het N.B.G. (we noemen voorzitter ds. J. H. Sillevvis Smitt, de Gro ningse predikant R. J. Hommes en oud missionair predikant ds. W. van Dijk, te Ermelo) voer den het woord. De foto laat van links naar rechts zien: mevrouw Onvlee, prof. Onvlee, collega taalgeleerde dr. H. v. d. Veen en prof. H. Kraemer, tijdens de ge zellige en druk bezochte recep tie, die er na de officiële toe spraken volgde. drogen in met Purolpoeder.fi.6Qenfi.- Belgische ambassadeur: Lepels oecumene in Beneluxsnert Op het gebied van de internationale politieke en economische samenwerking men een voorbeeld kunnen nemen de oecumenische samenwerkinj religieus gebied. De geest van open! nederigheid, schuldbesef en optimi kenmerkend voor het oecumenische, zal ook op het profane vlak zijn intrede moeten doen. Aldus sprak gistermiddag de Belgische ambassadeur in ons land, baron F. X. van der Straten Waillet, op een lunchbijeenkomst van de St. Adel- bert-vereniging te Amsterdam. Toegepast op de samenwerking in Beneluxverband betekende dit vol-gens de Belgische am bassadeur dat het noodzakeljjik is in de Beneluxsnert een paar lepels oecumenie te doen, opdat we de toekomst niet alleen met vertrouwen maar vooral met opti misme tegemoet kunnen gaan zien. Beroepingswerk CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Enschede-O.: J. J. Rebel, te Haarlem-N. en J. H. Velema, te Apel- doorn-C. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen benoeming tot hulppre diker te Zutphen: H. D. Dekker, kand. te Groningen. drecht: A. Vergunst, te Rotterdam-C. Studentenraad vraagt verhoging toelagen Het dagelijks bestuur van de Neder landse Studenten Raad heeft de minis ter van O.. K. en W„ mr. Th. H. Bot. een motie toegestuurd, waarin zij met het oog op de algemene stijging van de kosten van levensonderhoud er bij de minister op aandringt de rijksstudie toelagen over de tweede helft van het cursusjaar 19631964 tussentijds te ver hogen. 'Tevens vraagt het bestuur een ruimer ministerieel beleid ten aanzien van de indirecte steun aan bestaande studenten voorzieningen. zoals de studenfeneetta- fels en studentenhuisvesting. De motie die op een vergadering van de Studenten Raad op 28 november te Wa-geningen is aangenomen, is ook toe gezonden aan de ministers van economi sche zaken en landbouw. Britse filantroop doet schenking aan Israël De Engelse filantroop-industrieel sir Isaac Wolfson heeft het Israëlische op perrabbinaat aangeboden een fonds te stichten waaruit de eerstvolgende vijf tig jaar de onkosten van -het opperrab binaat kunnen worden bestreden. Hoe wel niet 'Dekend is gemaakt welk be drag met de stichting van dit fonds ge moeid is, kan aangenomen worden dat deze schenking enige miljoenen guldens betreft daar de jaarlijkse onkosten van het opperrabbinaat enige honderddui zenden guldens belopen. Het Israëlische opperrabbinaat heeft sir Isaac Wolfson uit dank voor het in middels aanvaarde aanbod benoemd tot erepresident. Deze schenking was rigens niet de enige die de Engelse fi lantroop, die in de loop der jaren reeds vele miljoenen aan Israël heeft geschon ken, tijdens zijn bezoek aan de Joodse staat heeft gedaan. Hij heeft het tevens mogelijk ge maakt dat in vijftig pas gebouwde dor pen voor nieuwe immigranten synago gen kunnen worden gebouwd. En aange zien het hem een doorn in het oog was dat de gemeente Tel Aviv door finan ciën belemmerd niet met de voortva rendheid die wenselijk zou zijn een nieuw stadhuis kan bouwen, heeft hij voor dit gebouw tevens een financiële fundering gelegd. Zijn echtgenote Lady Wolfson wenste bij de gulheid van haar man niet ach ter te blijven. Uit eigen middelen stel de zij 125.000 ter beschikking voor de stichting van een instelling tot kanker onderzoek. Deze instelling zal haar naam krijgen. Hij deed u honger lijden en gaf u het manna te eten", zegt Mozes nog tot zijn volk. Wat lijkt dat eerste gedeelte van j deze uitspraak hard. Kunnen we ons zoiets van God voor stellen? God is toch liefde? En toch kon God niet anders. God had zijn volk, en heeft ons, iets beters te geven. Hij heeft ons meer te bieden dan wij onszelf kunnen schenken met al ons zwoegen en zweten. Maar God kan Zijn gaven pas geven als wij er om vragen. Zolang wij onze maag nog vullen met het brood van verdienste, leeft er in ons geen enkel verlangen naar het manna, van genade. God geeft niemand iets tegen zijn wil. Er is geen gave van God zonder onze overgave aan God. Maar juist daarom wil God ons brengen tot de plaats waar wij willen vragen, waar we niet anders meer kunnen j dan ons uitstrekken naar wat Hij ons te geven heeft. Hij I moest Israël in de woestijn brengen, de honger doen voelen, j eer dit volk beseffen ging dat het alleen kon leven dank zij j de gratie Gods. Pas toen de maag leeg was werd het aan gezicht van God gezocht en werd beseft dat Hij die hen uit Egypte riep tevens de verantwoordelijkheid op zich genomen had om voor dit volk te zorgen. Voor de uien van Egypte schonk Hij het manna uit de hemel. Als wij Zijn kind zijn betekent dit dat Hij ook voor ons leven verantwoordelijk wil zijn. Op een nader te bepalen tijdstip zullen de tarieven voor vergoedingen in straf zaken en civiele zaken worden verhoogd. Dit blijkt uit twee koninklijke besluiten die gisteren in het staatsblad zijn geplaatst. De nieuwe regeling houdt onder meer In dat gewone getuigen een vergoeding van drie gulden per uur zullen ontvangen, waarbij de reistijd wordt meegerekend. Thans is het zo dat een gewone getuige moet aantonen dat hij inkomsten door tijdverzuim heeft gederfd. Hij kon dan ten hoogste acht gulden per etmaal of een a~I cn verblijfkosten i_ etmaal ontvangen. Ook de vergoedingen voor het krijgen deel worden verhoogd. Een geheel nieuw element is dat men voor het krijgen van inzage inlichtingen uit vonnissen, arresten, registers of andere stukken ƒ2,50 per aanvrage per zaak zal moeten betalen. Dit geldt niet voor partijen. Thans ontvangt een arts voor onderzoek van en eerste hulp aan een slachtoffer van een verkeersongeval vijf gulden. Dit bedrag wordt ƒ12,50. Voor een uitt- wendige lijkschouwing gaat een dokter vijftien in plaats van vijf gulden ont vangen. De vergoeding voor een psychiatrisch onderzoek wordt tweehonderd gulden of. indien het onderzoek omvangrijker is dan normaal en na overleg met de opdrachtgever, ten hoogste driehonderd gulden. Thans ontvangt een psychiater vijftig gulden voor elk onderzoek. Ook voor vertaalwerk en andere werkzaamheden worden de tariev hoogd. Aan vertalers voor vertalingen in of uit het Frans, Duits en Engels zal vijftig cent per regel worden betaald. Dit is nu drie gulden per bladzijde van 21 regels. Voor andere niet speciaal genoemde werkzaamheden was de vergoeding twee tot acht gulden per uur en het wordt drie tot vijfentwintig gulden, naar gelang de aard van de werkzaamheden meer of minder van bijzondere aard zijn. Meeste bereik t op terrein van de handel De Indonesische economische missie die sedert 16 november in Nederland besprekingen heeft gevoerd, is „niet ontevreden" over het bereikte resultaat. De secretaris van deze ambtelijke missie, do heer Sudojo Tjitro- kusumo, heeft dit gisteren mee gedeeld toen de activiteit van da missie in Nederland grotendeels ten einde was. De voorzitter van de groep is kolonel A. Jusuf, onder-minister en stafchef van het commando voor de economi sche opbouw van de grensgebie den in Indonesië. Het doel van de contacten was een basis te leggen voor overeenkomsten over handel, economische samenwer king en technische samenwerking. Op het terrein van de handel is het mees te bereikt, aldus de heer Sudojo, die chef is van het directoraat voor eco nomische samenwerking van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Met een aantal Nederlandse organisa ties is men tot een overeenkomend in zicht gekomen over de basis van sa menwerking. Hierop zullen concrete contracten'tussen de ondernemingen en de Indonesische bhakti's moeten worden gebouwd. De heer Sudojo zei te hopen dat in het begin van het volgend jaar het eerste contract zal kunnen worden getekend.- Bij de beoogde samenwerking houdt men rekening met bestaande ka nalen, zowel in Indonesië als in Neder land. - y:r.,; Over de contacten met'de Nederland se regering heeft, de heer Sudojo ge zegd dat men heeft aangedrongen voor Indonesië krediëtgaranties ópv langére termijn te geven. Op het ogenblik is dit voor Indonesië zes maanden. Voor de uitvoering van economische projec ten die van de grond af moeten wofderi GEVRAAGD EEN ONDERWIJZER(ES) VOOR VAST OF TIJDELIJK Mevrouw Anna Dendrinos-Strik, de 79 jaar oude Griekse vluchtelinge van Rotterdamse afkomst, die, zoals men weet, woensdag per vliegtuig op Schip hol zou aankomen, wordt nu maandag 2 december verwacht. In haar geboortestad is in .het r.k. bejaardentehuis Simeon en Anna aan de West-Kruiskade voor haar een plaats gereserveerd. opgebouwd, is een langere termijn wel nodig. Wat dit betreft heeft de Neder landse minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, gezegd de ze zaak te zullen bespreken met ambts genoten, aldus de heer Sudojo. Deze missie zal ook nog bezoeken brengen aan West-Duitsland, Frankrijk en België. Morgen in herv. kerk aandacht voor nation, herdenking Het moderamen van de generale sy node der Nederlands Hervormde Kerk heeft aan de kerkeraden en predikan ten gevraagd ter gelegenheid van de na tionale herdenking 18131963 in de kerkdiensten van 1 december aandacht aan de herdenking te geven. Het mo deramen heeft daarbij de volgende boodschap uitgezonden: „De ohristelijke gemeente mag God danken voor de vrijheid die ons volk zijn geschiedenis een en andermaal. tijden van zware druk onder vreemde overheersing, heeft ontvangen. De Kerk van Christus mag ook in deze weldaden een.gave van Gods genade zien op de dag waarop zij zich gaat voorbereiden op de viering van het feest van Chris tus' komst en tegenwoordigheid in onze wereld. In het licht van de gave, die Christus zelf is, verschijnt al het goede dat ons is gelaten of hergeven in ons leven in de koninkrijken van deze wereld als teken van Gods gunst en van Zijn geduld. .Maar ook zaL .de christelijke gemeente juist in deze dagen haar dankbaarheid' voor deze gaven mogen tonen in haar be-^ reidheid haar deel van de verantwoorde-i lijkheid te dragen voor de heerschappij van gerechtigheid en vrede in ons volk en in de volkerenwereld. Moge dan zo de kerk. die in opdracht!' van haar Heer dienend staat temidden! van ons volk. getuigen van het heil dat? Jezus Christus in de wereld heeft ge-> bracht. Zijn geest leide ons volk en de volkerenwereld op de weg naar waar-^ achtige vernieuwing". f Derde conciliezitting in september 1964 J De derde zittingsperiode van het Va-j, ticaans concilie zal volgend jaar worden' gehouden. Als streefdatum voor de ope-1' ning wordt gehouden 14 september en' voor de sluiting 20 november. Dit is of-1 ficieel meegedeeld op de zitting van het} r.k. concilie. De behandeling van de hoofdstukken' godsdienstvrijheid en de verbetering van? de betrekkingen met de Joden uit het schema over de oecumene is uitgesteld tot de derde periode van het concilie. Een verklaring voor dit uitstel werd niet gegeven. Een bijzonder 'rijk* geschenk, zo'n Colibrl? 't Is nog zwak uitgedrukt. Elke Colibri is een toon beeld van'cierlljkheit'.van minutieuze perfectie. Weigert hardnekkig te weigeren, heeft een kop die verrassend licht indrukt. Door ingeb. thermo staat altijd gelijke vlamhoogte, zomer en winter, dus: weg vlamregelaar! En... u kunt de (door zichtige). gasvulling zó bij uw handelaar aanschaffen. Handig! Colibri zak-monogasaan- stekers In diverse modellen v.a. f 25,75. Colibri tafel-gasaanstekers (gasvoorraad van zo'n 3 jaar!) in diverse modellen v.a. f 39,50. hot mooiste cadeau voor do feestdagen Voor de handelBlmalt - Weteringkade 101 - Den Haag tel. (070) 85 82 15 72 20 75 leder mens heeft zijn onvervulde wensen; dat wat je niet hebt is nu eenmaal buitengewoon aan trekkelijk. Soms sudderen bepaalde verlangens jaren en jaren, zonder dat je er een stap dich terbij komt. Het zijn niet altijd belangrijke zaken, die je van dag tot dag najaagt en die je diep doen lijden als je ze niet krijgt. Nee, het zijn soms kleine onbenulligheden waaraan je jaren niet meer dacht, maar die dan ineens hun kopje op steken. Toen ik ongeveer veertien jaar was, leefden we bepaald niet in een welvaartstaat. Het is mis schien overdreven om te zeggen dat wij thuis eder dubbeltje omkeerden voor we het uitgaven, maar als er een kwartje van eigenaar moest wis selen, werd er toch beslist heel goed nagedacht, n die tijd hadden wij natuurlijk geen koelkast, siaar buiten bij de keukendeur een vliegenkast je. k vond dat een heel naar ding. Het luchtje erin uik ik nog en ik verbeeldde me (of was het echt o?) dat alles wat in dat kastje had gestaan het- elfde smaakte. Bovendien was het een lelijk ver- )->erd ding en er stoof nogal eens zand in ook. k praatte daar natuurlijk met niemand over, stel e voor, maar ik vond dat kastje een armoedig eken aan de wand. In diezelfde tijd las ik mijn eerste meisjesboe ken. Languit op de grond of op een kussen in een smalle vensterbank. Beide houdingen waren erg ongemakkelijk, maar alle meisjes in alle boe ken lazen op die manier, dus ik ook. Ik voelde me immers zelf ook zo'n meisje uit een boek en of mijn rug nu bijna brak op de grond of dat onze cactus in de vensterbank mij prikte, dat was he lemaal niet belangrijk. Lekker lezen voor het raam, lekker lezen op de grond. Vo&tang.z(U en ln een van die boeken leefde een steenrijk adellijk meisje, dat haar sombere jonge leven kwijnend verdeed op een kille kostschool. Ze had een ijzige tweede moeder, die niet van haar hield en zich blankette. Je rook haar verdorven heid óp mijlen afstand. De vader kwam niet uit de verf, hij was een vage slappe figuur op de achtergrond. Tijdens de vakanties ging de kost school natuurlijk dicht, dan moest mijn heldin naar de vage pa en de boze stiefmoe. Eens was het weer zovereen deftige chauffeur in livrei kwam haar halen. Bij de thuiskomst vroeg moe: „Heb je al gegeten?" En toen hier ontkennend opfe werd geantwoord vervolgde de boze vrouw: „Gat maar naar de keuken, in de koelkast staat nogp koude kip." De stiefmoeder was voor mij natuur-v lijk iets om rillingen van te krijgen, en om het\ kostschoolmeisje pinkte ik een traan weg. Maar) die kip in de koelkast leek me het summum uan? heerlijkheid. Het statussymbool van adellijkel weelde, inmiddels tellen we tientallen jaren later. Zon dag schoof ik na de warme maaltijd een restan- tje kip in de koelkast. Ineens zag ik alles weer, dat gammele vliegenkast je, de prikkende cactus, de boze moe, het arme kind, dat toch ondertussen maar zo rijk was dat ze koude kip kon eten. Ik zou nooit geloofd hebben dat ik zo kinder achtig kon zijn, maar gisteravond, toen ik alleen thuis was, heb ik een eenpersoons soupertje aan gericht. Het bestond uit koude kip. Had ik het maar nooit gedoMn, want het smaak te me absoluut niet. Wat me eens het toppunt van heerlijkheid leek is nu een vervlogen illusie. Laten we onze verlanglijsten voor Sinterklaas maar niet al te bont maken, soms is een mens met onvervulde wensen gelukkiger dan met ver vulde Illusies zijn vaak mooier dan de werkelijk heid. Illusies kunnen kostbare kleinoden zijn, die onbenulligheden worden zodra we ze in onze uin- gers hebben. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2