«Driemaal verzet» een bekoorlijke expositie m SA" m mm PUZZEL VAN DE WEEN Van de jongen, die in zeven sloten liep "3 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 30 NOVEMBER EEN WARM GEVOEL VOOR NEERLANDS VRIJHEID Voor de lief- bebber van pen- nekunst in twee betekenissen: te kenen en schrij ven is in het Goois Museum op de Kerkbrink in Hilversum een be koorlijke exposi tie „driemaal ver- iet" ingericht. Deze vormt een «eer aparte, ver fijnde bijdrage aan de herden king van 150 jaar Koninkrijk. Het was prof. dr. Garmt Stuive ling, die op het idee kwam en hij voerde zijn plan uit tezamen met de heren dr. A. C. J. de Vrankrij- ker, Halbo C. Kool en Gerlof N. Zijlstra. En het is een heel ontwapenen de, door zijn een voud juist zo aantrekkelijke lan delijke tentoonstelling geworden in dat oude stadhuis van Hilversum, nu alweer zoveel Jaren, in alle rust. museum. Verwacht U vooral geen ver moeiend gesjouw langs allerhan de vitrines en door vele zalen. Zo {roots is het allemaal niet. En- ele zaaltjes van heel pure allure zijn volgehangen met zinnepren ten. gravures, pentekeningen, ge schreven en gedrukte historische pamfletten. In kleine Portret van Willem l, 1581. Gra- door Hendrik Goltzius. In randwerk rechts onderaan de ijsvogel b\j zyn nest met de zinspreuk van de prins „Saeris quillis in undis" (Rustig 'den van de woedende baren). Eigendom idem tekeningen, daaronder bevinden zich kostbare nog heeft men een glimlach over vitrines voor de dikwijls rake spotprenten geleden en J~ antieke schrijf- en drukwerken, dikdoenerij op veelvuldige zinne- prenten met mythologische voor stellingen en alles tot in de punt jes en de krulletjes minutieus uit getekend. Maar de laatste zaaltjes ade men een geheel andere sfeer: nog het Hier zien waarbij originele exemplaren historische boekjes uit de 16de eeuw. ..Driemaal verzet" heet de ex positie en dat betekent: zie hoe Nederland zich in prent, pamflet en geschrift driemaal verzette te- hier leeft als het gen tyrannieke overheersing, in heden, de eigen tijd. bezetting. Romantiek Om de eerste delen van de ten toonstelling hangt de romantische sfeer van een ver verleden. Men bekijkt glimlachend de rijk ver sierde portretten van grote hel- Een schok den. Rijk versierd symbolen en ornamenten, schriften Met een schok herkent men al- haast vergeten, maar nu weer zo sterk-a an sprekende spotprenten en „ondergrondse versjes". Men getekende wordt weer geconfronteerd met n. en bij- de onvergetelijke verzetsstrijd schoonschrift. Meer door de vele overal bekende ge- Nu ook beginnen de foto's te komen: illegaal verspreide opna men van de koninklijke familie in ballingschap, foto's ook van hun blijde terugkeer, maar evenzo van verwoestingen, door de bezet ters aangericht. Geen overweldigend aantal van dit alles, integendeel, een beperk te, maar met grote zorg gekozen en daarom zo beeldende collectie. Men loopt geen gevaar zich in een teveel te verliezen, er is juist voldoende om de aandacht ge boeid te houden. Evenwichtig Volledigheid mag men van deze expositie volstrekt niet verwach ten. dat is ook niet de bedoeling. Het is een evenwichtige gedach- tenbepaling en men heeft de uit beelding van het verzet tegen de Duitsers expres niet overheer send willen maken. Daarom is men bij de keuze van expositie materiaal uit privé bezit en uit archieven. heel voorzichtig te werk gegaan. Het zal nog heel lang duren, eer Nederlanders geamuseerd kunnen kijken na foto's en geschrif ten uit de tweede wereldoorlog, zelfs echt lachen om de spotprenten van toen kan men nu zeker nog niet. Anders Anders Is het bij de beschouwing van de historische tientoonstelllngsbU- dragen. Het ia nu wel hoogst verma kelijk om te zien, hoe op een grote zlnneprent uit 1567 Spaanse krijgslie den de zeer weel derige „Belgica" (de overheerste lage landen voor stellende) het hart uit de... rechter borst rukken, ter wijl een draak zijn bek openspert om de arme vrouw te verslinden en ter zijde al even vie zige „Eerzucht" en „Gierigheid" zich ijdel oppronken en het geld uit de kist stelen. Kostelijk ls ook de gekleurde zinneprent op de tyrannie van Al- va. waarop alles en iedereen aan wezig is en, zoals het bijgeschre ven gedicht luidt: „de aael var. schrik gans verstaakt" was. Dit groepje fraai geklede heren ver toont dan ook dikke stokken in- plaats van benen en voeten. Pamflet In de volgende afdeling komen wij onder meer een pamflet te gen, dat ons iets duidelijk maakt van de wanhopige strijd welke Nederland nog in 1813 voerde te gen de Franse bezetting, en van de deplorabele toestand waarin het land verkeerde. Dit is de tekst van het aanplakbiljet: „Alzoo de Regeeringloosheid Spotprent op het verzoek van de Hollanders om een koning !\apoleon. De Hollanders als kikkers hebben de ooiexaar als koning gekregen. Gekleurde ets door S. Knight, ge publiceerd te Londen. 26 juni (Eigendom als boven) Zinneprent op de Spaanse tyran Holland als vrouuefiguur ian een boom geketend en wordt belaagd door een draak, erdekt met een kleed waarop t napen ton Philips II. Aan n band om de hals de tvapens i Spanje, Alva en de Inquisi- Rechts op de achtergrond de maagden der verenigde pro des met hun wapenschilden. Eigendom van de stichting At- van Stolk). veel is voorgekomen in de meeste steden, door wijze voor zieningen van de notabelste In gezetenen, maar het Algemeen Bestuur geheel verwaarloosd en in niemands handen is, ter wijl het geroep van alle zijden om zulk een Bestuur tot red ding van het Vaderland onze harten diep getroffen heeft. Zoo is het dat wij besloten hebben hetzelve op te vatten tot de komst van ZYNE HOOGHEID, toe. Bezwerende alle brave Ne derlanders om zich te vereeni- gingen tot ondersteuning van ait ons cordaat besluit. 's-Gra- venhage, den 20sten November 1813. Geteekend F. van der Duyn van Maasdam, G. K. van Hogendorp." Dat de oproepende heren niet zo sterk waren in de stelkunde, deed hierbij niets ter zake, het volk begreep hen en was hen dankbaar voor dit inderdaad ..cordaat besluyt". Genoeglijk En hoe genoeglijk is het dan. even verderop de onvergetelijke schoolplaat uit onze oude klas te zien hangen: de landing van Wil lem I in Scheveningen, op 30 no vember 1813. Dat welbekende beeld van alle mannen rondplas- send in het zeewater aan Neder landse kust. En zo is er nog veel meer aan grijpends, ontroerends, ontwape- nends en verheugends te zien op deze kleine expositie, die een be zoek toch wel ten volle waard is. U kunt er nog terecht tot 16 de cember a.s. en een uitstekende catalogus, een historisch over zicht op zichzelf, wijst U de weg. Een kater in blik Een kater In blik, door A. L. Schneiders. Uitgave Em. Queri- do N.V., Amsterdam, Reuzen salamander Voor de oppervlakkige lezer is dit boek weinig meer dan een goed verhaal over een bizarre omgeving. Waarschijnlijk zal het hem nu en dan een twijfelend ,,nou, nou" ontlokken. De zorg vuldige lezer echter ervaart on der de oppervlakte de bewogen heid van de schrijver die zich teweer stelt tegen hetgeen er voorvalt in sommige grote be drijven, zo groot, dat zij over eenkomst gaan vertonen met een log, bijna bureaucratisch ambte lijk lichaam- Die overeenkomst is maar schijn, want zelfs in het logste ambtelijke apparaat is er iets van het „dienen" van de ambtenaar, het dienen van de gemeenschap of van de staat, die de expressie is van die ge meenschap. Met een grimmige humor schildert Schneider zijn eigen huiver. De spanning, die er zich onder de door hem be schreven omstandigheden in de mens voordoet, voelt hij als iets griezelig tastbaars, als een drei gend beest. Met „Een kater in blik" lijkt het. of Schneider iets van wan hoop heeft „weggeschreven". Daarmee heeft hij ons een waar schuwing gegeven en ook een bemoediging: hij heeft aange toond, dat de mens iets meer is dan een arbeid leverend appa- r ixi Ai CA fl a&BASÉ! TAB A» "f Ü&B sa ab mmb m mm B*gfXH U MACAUAf B 1 E 9 BX£ CÜ AH S fl n ACE b cd e f g h 2 a A - 4 A - - i xM a Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen stellingen, u voorgezet onder de I „Jong talent" in onze rubriek - king .lgl „Leg Porti 19. Dxh6t Lxh6 20. PfSt cii npn hetgeen „slechts" een pioi* zou hebben) 19 exf6 e p &ras; LxhS 20 Pxh6. Pxh6 21. Pg5T Kgt oude - 24. PxbTl acht( en zwart jega( 1. GbeorghluKristlai de 18. Lxh6" PxhS 19. DxhBt 21 Pf7 hetgeen „slechts" 22. Pxe6. Pf7 23 Pc5l. Dxb7 25 Lx<! ,-olgt 21. Pd3! en dat besltstj I E gaf het op: 29, Txf7 30. 4. KeUner—John Purdy. Er h a dl kunnen volgen: 1 Dc7t Ka8 2* Dxb7tü Kxb7 3. Pb4t d5! 4. Tc7f spel Kb8 5. Pxa6t) 5 b7f.| Zijn Zo leefden de Indiërs in het oude India gal' uc I— I iif,J zii" Auboyer. Uitgave Hollandia, riode van de derde eMll Baarn. tot de zevende eeuw van onze» heei In de „Zo leefden"-serie is jaartelling, waarvan zij. begrij-| hij dit boek een parel die ook niet- pelijk verhalend, net menselijk p0p, boeiend tot herleven I wel' M Een index op Indische termen en een begrippen zou de waarde van ditI zijn met zestien pagina's foto's en' tip zesendertig tekeningen verluchte ingewijden graag in handen zul- bewegen len hebben om iets te ervaren brengt, van het glanzend verleden, waar- op India als een der oudste en machtigste cultuurgebieden bo gen .kan. Van India's duizenden jaren boek nog hebben verhoogd. I W* Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. dessertvrucht, 4. vliegtuigbouwer, 7. gave, 9. aanwijzend voornaamw., 10. bloem, 12. kloof, 13. greppel, 14. on gaarne. 15. ommegang., 18. mandje, 20. diep verdriet, 23. volk, 25. tekengereedschap, 26. op een andere plaats, 27. rijtuig, 29. tent, 31. holte in een muur, 32. zilt vocht, 37. vette vloeistof, 39. gemeente in Drente. 40. soort van kabeljauw, 41. meisjesnaam, 42. bloem. 43. in hoge mate. geducht, 44. de maangodin. 45. het zelfde. Verticaal: 1. mom, 2. deel van een fornuis, 3. ijverig, 4. jon gensnaam, 5 bijb. figuur. 6. bestuurder, 8. schermdegen, 9. Euro peaan. 11. reinigingsmiddel, 16. hoopje drogend hooi, 17. dorp (Ind.). 18. adellijke titel, 19. onbep. voornaamw. 21. vermoeid. 22. persoon om wie men algemeen lacht, 23. achterdeel van de hals, 24. priem, 28. gemeente in Limburg, 29. irisachtige lente bloem. 30. zangwijs. 33. deel van het gebit, 34. vaartuig, 35 han del (Eng.), 30. enkele, 38. einde, 40 meisjesnaam. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. ah, 3. loge, 7. Eris, 10. Leo. 12. monodie, 15. Elbe. 17. mik. 18. ba, 19 dus. 20. Ger. 22. den, 23. les, 24. pa, 26. ratoe, 28. er. 29. oebi. 31. lento, 33 A.D., 34. tel, 36. es, 37. oeloe, 40. paar. 42. o.e„ 43. molik, 45. m.s., 46. oer, 47. dom. 48. s,50. Dou. 51. Ee. 53. ert, 55. diva, 57. monitie, 60. tra. 61. last, 62. snik, 63. en. Verticaal: 1. ale, 2. helder. 4. om, 5. r 6. enig, 7. ed. .8 ris, 9. i.e., 11- obus, 13. oker, 14. Dan. 16. cs, 18. beet, 21. ral. 22. dons, 23. Leto, 24. p.e., 25. abt, 27. teer, 29. odol, 30. iep. 32. Oder, 33 alom, 35. lam, 38. emoe. 39. eis, 41. as, 42. oeuvre. 44. klei, 46 ooit, 47. del. 49. arts, 50. d.d., 52. pos, 54.tin, 56. aan. 57. ma, 58. N.T., 59. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzeloplos sing". Er zijn drie prijzen: een van ƒ5,— en twee van ƒ2.50. VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE. j VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - ONZE BRIEVENBUS Wat zijn er in de afgelopen week verschrik kelijke dingen gebeurd. Ik heb van meisjes en jongens gehoord, dat ze er gewoon niet van konden slapen. Het is ook allemaal héél erg. Gelukkig mogen we weten dat er in de hemel een Vader is die alle dingen bestuurt, ook wat nu gebeurd is, en Hij weet wat voor ons het beste is. Jullie zijn natuurlijk allemaal druk het rijmen geslagen. Lukt het wel een beetje? In het begin is het soms wat moeilijk en dan ineens gaat het vanzelf. Veel sterkte er mee hoor Hebben jullie een lange verlanglijst ge maakt? Ja, nu is het de vraag, of de goede Sint het wel allemaal heeft meegebracht. Het blijft in ieder geval nog een verrassing. Hoe gaat het op school nichten en neven? Want heus over 3 weken krijgen jullie al kerstvakantie en dan natuurlijk ook je eerste rapport Zou het goed zijn? Jullie vergeten niet je geboortedatum in de brief te schrijven? Tante Jos wil graag weten wanneer jullie jarig zijn, hoor! De oplossing van de puzzel is: wieken, windmolen, wol ken, wasgoed, wilgen, wekker, winterpeen, wastobbe, worst, wringer, wringerbok, wiel, wagen, water, weiland, weg wijzer, wanten, wimpel, weg, waslijn enz. De hoofdprijs krijgt thuis gestuurd, Joop Alblas Rijs- oord. De troostprijzen gaan naar Bas van Andel, Andel. Ietje Donk, Nieuwland en Mija van Dueren den Hollander, Oude molen. Hiep hiep hoera!!! Joop Alblas, Hans Koen, Joke Feyst, Hans Stapper, Llta v. d. Voorst, Leo van Leeuwen, Loes Overgauw, Koos Roos, Ria Verhagen, en Jan van Wageningen van har te gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en neven. We gaan nu de brieven be antwoorden. dam. Hartelijk welkom hoor! Woon jij zover van school? Heb jij geen fiets? Wanneer ben jij jarig? Wil jij een neefje worden Hu- go Abrahamse Rotterdam? Fijn dat ik weer een brief van je kreeg Joop Alblas Rijs- oord. Wat ben jij erg verwend! Heb je de figuren mooi geverfd? Zijn je vrienden nog op je ver jaardag geweest? Je schrijft er niets over. Hoe gaat het met Berrie? Wist jij werkelijk niets te schrijven Dirkjan Ambtman Rotterdam? Volgende keer krijg ik een lange brief? Wat wordt jouw kleine zus al groot Bas van Andel, Andel. Prachtig dat ze al lacht. Ja het is nu te koud voor de beesten om nog in de wei te lopen. Is de stal nu klaar? Hoe gaat het op school? Komt de sint jou ook nog een bezoek brengen? Fijn dat ik nu een brief van je kreeg Leny van Aspcren Glessenburg. Zie je wel dat het best gaat. Alle begin is moei lijk hoor! Leuk dat jij nog ben je jarig? Tante Jos is toch geen me vrouw, Joost van Beek Rotter- •elkom. Ga jij graag naar school? Heb je nog meer zus jes en broertjes? Hoe komt het dat jij een her senschudding hebt gekregen Jaap v. d. Berg Berkenwoude? Fijn dat je nu weer naar school mag. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten? Wat zullen de kalfjes het nu lekker warm hebben in de stal. Sinterklaas is bij jullie groots ingehaald hoor Lenie Bergwerff Rozenburg, 'k Geloof best dat jij nu veel huiswerk krijgt. Fijn dat je toch nog tijd hebt om een brief naar tante Jos te schrijven. Wat wordt er bij jullie veel ver anderd. Als het kerstfeest is moeten jullie dan ook zingen? Heerlijk dat jij iedere dag kan gaan zwemmen André Berg werf Hoogvliet. Jij boft maar. Nou en of de maand decenjber gezellig is. Heb je al veel jes gemaakt? Is oma er Waarom schreef jij niets Mie- ke de Best Rotterdam? Volgen de keer krijg ik toch wel een brief? Prachtig dat jij je vader wei eens mag helpen Arie Bczemer Berkel. Wat zal hij een goede hulp aan jou hebben. Geweldig dat jij nog zo'n kleine lieve broer hebt. Hoe gaat het op school? Krijg je wel een mooi Rotter- broer? In welke klas ,^0(<*<ScK»<ScWKScK«»<tfa<*aSc(c»<ac^^ Meisjes en jon gens, wat een leu ke plaat hebben we nu. Jullie zien wel, dat Piet aan de sint moet voor lezen wat er eigenlijk wel op die schutting ge schreven staat. H\j is natuurlijk al oud i i kan zonder bril niet lezen. Wat zou er staan, den ken jullie? Als we het op gelost hebben stu ren we de oplos sing in vóór dins dag 3 december. J school? Krijg je wel een rapport, denk je? Jij boft dat Sinterklaas jou al een bezoek heeft gebracht. Heb jij van de zomer veel wandeltochten ge- Ik miste jullie brief Sjanle van Bochove Hekelingen en M. de Boer Rotterdam. Nou en of ik het mooi post papier vind Joke van Bohemen Rotterdam. Mmm. wat is het allemaal deftig! Wat zal je nu fijn en gezellig kunnen zitten. Is het idassegenootje al inge burgerd? Waarom schreef jij niets Ger- rie Boon Rotterdam en jij ook niet Kees Booster Hoek van Holland? Volgende keer krijg ik een lange brief? Wat wordt Ada al groot Paul Boutkan Rotterdam. Vecht jij weieens met haar? Ko is dus eigenlijk op 18 januari ook een beetje jarig. Bedankt voor jouw verhaal hoor! Dat is een mooie kleur Jopie Breederland Zuidland. Wat zal jij deftig ziin. Jij hebt al een lange verlanglijst gemaakt hoor! Zouden al je wensen in vervulling gaan? Dat is erg van jouw oom hoor! Leuk dat jij een foto hebt gekregen Klarie Breederland Zuidland. Gaat het goed met Metha? Jij boft i mot 3 rok. Ben je al naar het feest geweest? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Hannie v. d. Burgh Zuidland. Hartelijk wel kom hoor! Leuk dat jij een tweelingbroer hebt. Geweldig dat jij zo'n klein lief zusje hebt ge kregen. Gewichtig hoor dat jij het in de kerk mocht brengen. In welke klas zit jij? Nou en of het nu een spannende tijd wordt Lenle Buys Nleuwpoort, Rijmen en repetities maken. Het kan gewoon niet op. Jullie boften maar dat je vader kwam aanrijden. Wat hebben jullie ge smuld van het lekkers. Wat heb je deze week gekookt? Ik kreeg van Jou mooi postpa pier. maar er stond bijna niets op Fré van Dalen Brakel? Vind je het zo moeilijk om een brief te schrijven? Als je het broertjes? Wil jij een nichtje worden Nelleke van Dam Bleskensgraaf? Hoe gaat het op school? In welke klas zit jij? Zo moeilijk is het toch niet om een briefje te schrijven? Hoe is jouw verjaardag ge weest? Zijn je vriendinnen nog geweest? Jij mag best te vreden ziin hoor Nelly van Dam Nw. Lekkerland. Goed je best maar blijven doen. Wat was dat een verrassing voor jou. Je boft maar hoor! Vind je het leuk om les te nemen? Is je nieuwe jurk mooi geworden? Leuk dat je ook mag spelen. Veel plezier vanavond hoor! Prachtig dat jij ook nog een prijs kreeg Jo ke van Dam Bodegraven. Wa ren de dia's mooi? Jij bent maar verwend met zo'n mooie nieuwe jurk. Heb je hem al aan gehad? Zou de Sint wel bij jou komen? Wat heb jij de brief mooi gemaakt Martlen van Dant Gouderak. Nou en of al die lichtjes mooi zijn als ze branden. Heb je genoten in de grote stad? Ja het heeft ver schrikkelijk gestormd hoor! Waarom schreef jij niets Derendorp Rotterdam? jij mooie slingers gemaakt papa's verjaardag Arja Diepen horst Stad aan het Haringvliet? Wat ging jij laat naar bed. Prachtig dat jij opperhoofd bent. Is Mormeltje mooi gewor den? Heb je je pakjes al klaar voor volgende week? Jouw vorige brief was te laat Lenie van Dommele Moerkapelle. Wat wordt jouw kleine broer al groot. Hij vond het natuurlijk prachtig om aan jou pen te trekken. Hoe is het dinsdag ge weest? Heb je veel pret gehad Zijn al je vriendinnen geweest Heb je al veel postzegels ei suikerzakjes? Hoe gaat het op school Ietje Donk Nieuw land? Sinterklaas komt toch wel bij jou? Heeft je vriendin het naar haar zin nu ze zo ver weg is gaan wonen? Waarom schreef Ria niets? Allemen- sen wat hebben jullie kunnen genieten van de films Mija van Dueren den Hollander Oudemo len. Jullie boffen maar hoor! Grappig dat de kleine Maaike al begint te praten. Fijn dat het goed gaat met je rug. Waarom schreven jullie niets Willy van Dijk Rotterdam en Anneke en Coby van Dijk Meerkerk? Volgende keer krijg ik een lange brief? Leuk dart Irene bij jou in de klas zit Margriet Akse den Haag. Mmm, wat heb jij heerlijk van de pa tat gesmuld. Jouw kleine broer ls maar verwend hoor! Praat hij al een beetje? Moet jij ook leren paardrijden? Krijg jij een mooi rapport? Ja als het niet anders kan Ma ry Baljeu Honselersdijk ik je héél veel succes hoor Hartelijk bedankt voor je brief en veel sterkte op school. Fijn dat je nu weer beter bent Peter Binnendijk, Naald Wat zal jouw kanarie blij met z'n nieuwe huis. Oma heeft je maar erg verwend hoor! Ga Je in de vakantie nog bij haar logeren? Prachtig dat de sint al een paar keer bij jullie is geweest. Frits van der Blij, den Haag. Fijn dat hij aan mam ook heeft gedacht. Jij hebt natuurlijk ook van gesmuld. Geweldig dat jij zelf elektrische lichtjes in je trein maakt Hans Blijleven, Leiderdorp. Ik vind knap hoor! Wat jam- door Thea Beekman I (Vervolg) Een geweldig tumult brak los. Enkelen der gasten sprongen op om de jongen te hulp te komen, anderen gingen de waard helpen. De twee partijen botsten midder. in de gelagkamer tegen elkaar. Een tafel viel om, kruiken en borden vlogen door de lucht, een vrouw gilde, mannen schreeuw den en het leek of de wereld ver ging. Roeland stond het even aan te kijken, duwde een paar handen weg die naar hem grepen, nam zijn bundeltje weer op en wan delde op zijn gemak naar bui ten. Hij keek naar het uithang bord: De Vrolijke Zwerver, lach te en schudde het hoofd. Zonder er lang over te denken klom hij in de deurpost, rukte het bord uit zijn hengsels, sprong ermee op straat en trapte het stuk. „Deze herberg mag beslist niet: De Vrolijke Zwerver he ten," zei hij tegen de mensen, die op de herrie kwamen toe lopen. „Zwervers, al zijn ze nog zo vrolijk worden hier met zweepslagen en boze woorden ontvangen. Re ga wel ergens an ders een bed zoeken." Opgewekt liep hij verder, maar opeens werd hij in zijn kraag gegrepen door een sterke vuist. Roeland keek om en zag een soldaat met een ijzeren helm en een streng gezicht. „Hela, knaap, dat gaat zo maar niet! Eerst de herberg op stelten zetten en dan een uithang bord vernielen, wat denk je wel! Kom mee naar de officier van de stadswacht, die zal je dat soort grapjes wel afleren." Roeland, zou jij geen soldaat wfl- gierig en ging dus zonder zich te verzetten met de stadssoldaat mee. Hij werd naar een stenen gebouwtje gebracht, waar een of ficier achter een ongeverfde ta fel zat. „Kapitein Heron," zei de sol daat. „Ik breng u een rustver stoorder. Hij zet de hele stad op stelten, het is verschrikkelijk! Bovendien schijnt hij een zwer- Kapitein Heron, het hoofd van de stadswacht, was nog jong. Hij keek naar Roeland en schud de het hoofd. „Wie ben je?" vroeg hij streng „Ik ben Roeland Houthakker uit het Hertenbos," zei Roeland vriendelijk. „Bent u de koning?" Want hij vond dat de officier er prachtig uitzag. Kapitein Heron grinnikte. Hij vond het wel aardig dat die jon gen hem voor de koning hield." (Volgende week verder) mer van die kleine konijntjes. Het is een stoute moeder hoor om zomaar haar kleintjes te la ten dood gaan. Hoe gaat het op school? Hartelijk welkom bij de nichten en neven Anke van Delft Den Haag. In welke klas zit jij? Geweldig dat jij al tan te bent. Heb je nog broertjes en zusjes thuis? Hoe heet jouw vriendin? Hoeveel jaar ben jij op 12 oktober geworden. Jac queline Dingemanse? Wil jij een nichtje worden? Fijn dat Peter nu weer beter is. Hoe vond je het in de grote stad? Mamma heeft je maar verwend hoor! Heerlijk dat jij iedere zaterdag kan gaan zwemmen, Anneke Doesburg, Den Haag. Vind je het leuk op die club? Het is al gauw groot feest. Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Komt de sint jou ook een be zoek brengen? Natuurlijk mag jij een neefje worden Wim van Dijk, Voorschoten. Hartelijk welkom hoor! Heb jij een fijne verjaardag gehad? Zijn je vrienden nog geweest? Leuk dat jij een konijn hebt. Hier komen nog wat nage komen brieven. Jij bofte verleden week maar dat je mocht gaan logeren Ad van den Akker, Monster. Is het leuk geweest? Fijn dat je zo veel boeken kan lezen. Is er geen bibliotheek op school? Is de uitvoering al geweest? Wil jij een nichtje worden Toosje Bak Poederoyen? Het is voor jou al gauw groot feest. Heb j Fijn dat mamma nu weer thuis is. In welke klas zit jij? Wordt de kruikezak mooi? Wat ben ie aan het weven? Fijn dat ik nu een brief van je kreeg Hen- ny Bardelmeijer Ter Aar. Zie je wel dat het best gaat. Fijn dat je er wel mee kan handwer ken. Is Hugo weer beter? Jij boft maar met zo'n kleine lieve broer. Wat erg voor Corrie! Heeft ze wel een wagen? In wel- Cora Bardelmeijer, Ter Aar. Leuk dat jullie oma elke dag even een bezoek brengen. Dat vinden ze natuurlijk héél fijn. Moet je ver fietsen? Krijg je wel een mooi rapport, denk je? Leven de kleine marmotjes nog Nelleke v. d. Bosch, Alphen aan de Rijn? Leuk dat d» dui ven van je hand eten. Zijn ze allebei van jou? Jij bofte maar dat je ook naar het feest van oma en opa mocht Wat lag je laat op bed! ail bent ver schrikkelijk verwend hoor Leny Boluyt Dinteloord. Wat zal jij deftig zijn met zoveel moois. Heb jij veel pret gemaakt met Je vriendinnen? Heerlijk dat oma nu weer thuis is. Je kan ze nu weer fijn verwennen. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Jullie zorgen natuurlijk weer voor een volle. De letters E t/m K zijn aan de beurt. Heel veel plezier donderdag hoor en tot de vol gende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16