8 Tróuw aan de beste sigaret Britten boos op Fokker- reclame SCALEXIRIO Mr. Luns in Straatsburg een gevierd man W.-Duitslaiid gaat (onder Erhard) de feiten inzien Terroristen kapen een Venezolaans vliegtuig Cape Canaveral heet voortaan Cape Kennedy VIEUX RANDY SPECIAL n /ft een. doftfce Kip Ontstaan gammastraling Kameeldrij vers in Egypte in staking VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 7~1 7 7 f7 I ^an parlement pas na onderteke- l enodiek uitreden ••«Ki.tiMkkoord advi« uitbrengen. "i De Nederlandse afgevaardigde Kap- V@l"Ll/@S VOOV teijn merkte daarna op. dat deze be- I lofte ook de afgevaardigden verplichtin- j gen oplegt. Zij moeten in hun nationa- j le parlement druk op hun regeringen uitoefenen om steun voor minister Luns in de Europese raad te verwerven. De I heer Kapteijn klaagde in dit verband Minister Luns heeft gisteren de I over het verschijnsel, dat de standpun- i -•»-Straats hun parlement de nationale parlementen. lement. De afgevaardigden in j houding Straatsburg toonden zich er bij-' Nedwl„d„ mülis,„ drHdc ten. zonder mee ingenomen, dat de slotte mee. dat de E.E.G.-ministers in Nederlandse bewindsman, na zijn begrins^]L z?f.r P05'11*' ^lta^n1 -j Ti» over uitbreiding van de handelsbetrek-, vermoeiende reis naar Washington, kingen met de Sowjetunie en andere onmiddellijk naar Straatsburg was i communistische landen. De moeilijkheid 1_1XX 5 a lis echter, dat de landen de E.E.G. niet! - - «.^.i eenheid willen erkennen. Europese Ministerraad het jaar lijkse gesprek van het parlement met de ministerraden en execu tieven af te sluiten. Voorts kreeg hij een hartelijk ap plaus toen hij zich schaarde achter de eis van het parlement voor een betere raadpleging bij associatie van derde landen. Een en ander bracht de Bel gische socialistische senator Dehous- se tot de verzuchting, dat 1 januari a.s. een zwarte dag voor het Europe se parlement zal zijn. Minister Luns treedt dan namelijk af als voorzitter van de Europese ministerraden (dil voorzitterschap wisselt halfjaarlijks) Volgens Dehousse verliezen de Euro pese afgevaardigden daarmee op die hoge Europese post een medestander van formaat. Na deze hulde is minister Luns, voor afgegaan door een escorte van zes mo torrijders. ijlings naar het vliegveld van Straatsburg gereden om naar Nederland terug te keren. De auto van minister Luns maakte hierbij deel uit van een kleine optocht, aangezien verscheidene Nederlandse afgevaardigden dankbaar gebruik maakten van de ruimte in het ministeriële vliegtuig om donderdag avond nog thuis te kunnen komen. Het parlement heeft, voor minister Luns vertrok, zijn goedkeuring gehecht aan de associatieovereenkomst van de E.E.G. met Turkije. Daarbij is echter van verscheidene kanten opgemerkt, dat dit de laatste keer is geweest dat het parlement met de bestaande procedure genoegen neemt. Volgens die procedure (Van een onzer verslaggevers) De Britse brigade-generaal E. M. Donaldson, de specialist voor luchtmachtzaken van het dag blad Daily Telegraph, heeft in een vandaag gepubliceerd arti kel kritiek geleverd over de wjj- ze, waarop in het Verre Oosten met name in Thailand en Ceylon propaganda wordt gemaakt voor de Fokker Friendship. Vol gens de generaal circuleren in de ze landen pamfletten, die de aan koop aanbevelen van niet-Engel- se vliegtuigen. Fokker zegt zeer verbaasd te zijn over de publi- katie en zegt niets te weten van het bestaan van de pamfletten. In deze pamfletten wordt het verslag gepubliceerd dat generaal Donaldson in de Daily Telegraph op 2 juli 1962 gaf van zijn ervaringen tijdens een testvlucht met de Fokker-Friendship in Amsterdam. „De testvlucht maakte ik om uit te maken waarom de Friend ship veel beter werd verkocht dan zijn Britse concurrenten: de Avro-748 en de Handley Page Herald." De generaal is zeer verontwaardigd dat zijn ver slag van deze testvlucht zeer verminkt in de pamfletten is opgenomen. Bo vendien zou slechts gunstig commen taar van de generaal zijn opgenomen, minder gunstige eigenschappen zouden zijn weggelaten. De generaal had in zijn testrapport o.m. geschreven zeer onder de indruk te zijn van de capaciteiten van de Friend ship, maar, zo schreef hij er bij, ik was meer geïmponeerd door de Avro-748. De ze laatste zin was in het pamflet echter geheel weggelaten. Het verslag vervolgde: „hoe goed het vliegen jn de Fokker- Friendship ook was, ik bén er toch van overtuigd, dat het toestel niet verkocht wordt om zyn vliegeigenschappen." In het pamflet is het woordje „niet" ge schrapt. Voor het eerst werden de pamfletten, aldus de generaal, verspreid in Thailand op het moment dat daar onderhandelin gen werden gevoerd met de luchtmacht en de burgerluchtvaartmaatschappij over de aankoop van vliegtuigen. De generaal noemt het een gelukkige omstandigheid dat het pamflet ook in handen kwam van een agent van een Britse firma, die de onjuistheid van de tekst gemakkelijk kon aantonen. Hawker Siddeley verkocht later drie Avro's-748 aan de luchtmacht en één toestel aan de Koning voor privé-gebruik. aldus de generaal in de Daily Telegraph. De pamfletten zijn nu sindskort ver spreid in Ceylon, waar nu onderhande lingen worden gevoerd. Drie concurren ten (Fokker, Hawker Siddeley en Hand ley Page) voeren er strijd om de order van zes miljoen gulden in de wacht te De generaal noemt het moeilijk te ge loven dat Fokker van deze vreemde pro paganda niets zou afweten. Een uitla ting, die door Fokker fel wordt bestre den. Men wijst er daar o.m. op dat de heer Donaldson nooit heeft getracht zijn inlichtingen in Amsterdam te verifiëren. Een rechtbank in Sydney heeft het Australische dagblad Sunday Telegraph veroordeeld tot betaling van ongeveer twaalf miljoen gulden omdat het tegen de afspraken in resultaten van een gal- lup-opinie-onderzoek naar de vermoede lijke resultaten van de komende ver kiezingen publiceerde. De directie van het opinie-instituut had een klacht tegen het blad ingediend. Politie voorkwam treinbotsing De Amerikaanse politie heeft eergis- j teren na een razend snelle rit een botsing tussen twee sneltreinen we ten te voorkomen. Een spoorwegemployé meldde de politie van Milwaukee, dat de seinlichten op het traject tussen Fox Lake en Round- out nabij Milwaukee defect waren ge- Twee passagierstreinen naderden elkaar met snelle vaart, denkend dat zij bei den de weg vrij hadden. Het gelukte de politie de eerste trein een forensentrein, die met bijna 300 passagiers van Chicago naar Foxhill raasde, door middel van een radio boodschap te laten stoppen. Met de andere trein een trein var 12 wagens, die speciaal ter gelegen heid van Thanksgiving Day was in geschakeld en uit Minneapolis nader de kon echter geen kontakt worden gemaakt. Bernard Dimuro, chef van politie te Round Lake, reed met een politiewa gen in allerijl naar de spoorbanen waarover de trein naderde en gaf de machinist door zijn koplampen snel aan en uit te knipperen een teken dat hij moest stoppen. De remmen van de lokomotief knarsten en de tweede trein kwam op slechts 70 meter afstand van de eerste tot stilstand. Goud verdwenen Een doos met vier goudstaven ter waarde van 21.000 pond sterling 210.000) is tijdens een vlucht tussen het vliegveld van Londen en Buenos Aires onlangs verdwenen, zo is gister avond in Londen bekendgemaakt. Func tionarissen van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij Panair do Brasil be vestigden in Londen dat dé betrokken doos vermist wordt uit een van hun vliegtuigen. De doos behoorde tot een zending goud van 160.000 pond. Inwoners Dousadj betrekken huizen De regering van Iran heeft dinsdag jl. aan de bewoners van het dorp Dou sadj de bewijzen van eigendom voor 'Jiun 117 huizen uitgereikt. Deze huizen Werden gebouwd door Europese vrijwil ligers, Iraanse studenten en de dorps bewoners zelf onder leiding van de Europese werkgroep. In tegenstelling tot eerdere berichten zal het dorp Dousadj blijven heten. De school, tot de bouw waarvan het UNESOO-centrum Nederland en de ver eniging „Nederland-Iran" d'e Europese werkgroep .in staat hebben gesteld, heeft thans officieel de naam Prinses Beatrix- school gekregen. Russen beteugelen goudprijs bij Rondje boven stad om pamfletten uit te gooien Zes studenten vyf mannen i een vrouw van het Venezo laanse „nationale bevrijdings leger", een uiterst linkse organi satie, hebben zich gisteren met geweld meester gemaakt van een vliegtuig van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij Avensa, Zij dwongen de bestuurder, onder bedreiging van revolvers, zijn koers te wijzigen en het toestel in Port of Spain in Trinidad neer te zetten. De Convair was uit Ciudad Bolivar iar Caracas vertrokken. Vijf minu- n na het vertrek trokken de zes overvallers hun burgerkleren uit en een uniform van het nationale bevrij dingsleger aan. Zij trokken revolvers en gelastten de bestuurder naar Ciu dad Bolivar terug te keren om een ■ondje boven de stad te maken. Van deze gelegenheid maakten zij ge bruik om duizenden pamfletten via de nooduitgang boven de stad naar buiten te gooien. Hierin werd een beroep op de Venezolanen gedaan om niet deel te nemen aan de presidentsverkiezingen die zondag worden gehouden. Daarna zette het vliegtuig koers naai de Britse Kroonkolonie Trinidad. Er zijn veertien passagiers aan boord, die al len in goede welstand verkeren. De overvallers zijn onder streng politietoe zicht geplaatst. Raketproeven van Rusland in Stille Oceaan De Sowjetunie zal van 2 december tot 25 januari van het volgend jaar proeven nemen met een verbeterd type aandrijfraket voor ruimtedoel einden, zo heeft het Russische pers bureau Tass gisteren bekendge maakt. De raketten zullen van bases in de Sowjetunie worden afgevuurd. Zij zul len neerkomen in twee gebieden in de Stille Oceaan. Het eerste gebied ligt omstreeks 3500 kilometer ten oos ten van Tokio, het tweede ongeveer 2200 kilometer ten zuidwesten van Hawaii. Het lucht- en scheepvaartverkeer is gewaarschuwd in de genoemde periode de twee gebieden te ontwij ken, aldus Tass. geld. Onderzoek naar wurgmoorden In het onderzoek naar de wurgmoord op de 22-jarige Jann Graff heeft de politie - mannen onderworpen aan een proef een leugenontdekker. Een van de zes, aldus de recherche, lijkt op een grote blonde man, die men enkele weken geleden bij de flat met miss Graff heeft zien spreken. Miss Graff werd zondag dood in haar woning aangetroffen. Zij was gewurgd met twee nylonkousen. wicrtc ^aar dood lijkt op die van ne«en an- L l/o oo dere onopgeloste wurgmoorden die sinds 1962 in Oost-Massachusetts op De Sowjetunie heeft bijgedragen |z'in gepleegd, tot beteugeling van de stijging van de goudprijs die volgde na de moord op president Kennedy. In de Lon- dense City is bevestigd, dat aan het begin van deze week in bepaalde plaatsen in West-Europa belangrijke verkopen van Russisch goud hebben plaatsgehad. De goudprijs, die zaterdag jl. was gestegen van 35,075 tot 35.11 dollar per troy ounce daalde daarna snel tot 35.08 dollar. De Londense Times raamt de Russi sche goudverkopen begin deze week on 25 ton, die een waarde van bijna 10 miljoen pond sterling vertegenwoordi gen. Ook tijdens de crisis rond Cuba. in ok tober 1962, verkocht de Sowjetunie goud in West-Europa. In de City merkte men op. dat de Sowjetunie er voordeel bij heeft haar metaal aan te bieden als buitengewone toeneming van de vraag een stijging van de prijs veroor- De laatste tijd hebben geen verkopen an Russisch goud in Londen plaats- avonden. maar wel is een groot ge pelte van het op het continent verkoch te goud op de Londense markt opnieuw verkocht. Volgens de Times is sinds het begin an de herfst ten minste 325 ton Rus sisch goud ter waarde van 366 miljoen dollar, in de westerse landen afgezet. jeheel 1962 hadden de Russische goudverkopen een waarde van 200 mil joen dollar. Stemmen uit Oost-Europa: Communistische kranten Oost-Europa zijn van mening dat; het op dit moment bestaande con-! tact tussen West-Duitsland en be-; paalde Oosteuropese landen een „teken is, dat de Bondsrepubliek probeert de werkelijkheid onder ogen te zien" en dat de feiten ook in de Bondsrepubliek niet langer genegeerd worden. West-Duitsland heeft de laatste tijd handelsmissies uitgewisseld met Roemenië en Hongarije. Met Polen had reeds eerder een dergelijke uitwisseling laats gevonden. In Hongarije ziet men In het feit, dat de Bondsrepubliek binnen een jaar tijds handelsakkoorden heeft gesloten met drie communistische landen, een over duidelijk bewijs, dat de oorspronkelijke Westduitse buitenlandse politiek, ,,die op de koude oorlog was afgestemd en waaraan de namen van Adenauer en Brentano zijn verbonden, onder Erhard en herwaardering ondergaat". De Hongaarse onderminister van bui tenlandse zaken Poeja schreef in het Boedapester blad Nepszabadsag, dat de ze overeenkomsten op politiek gebied be langrijke gevolgen zullen hebben en dat ze ongetwijfeld pijnlijk moeten zijn voor de aanhangers van de koude oorlog. Hij suggereerde verder dat deze over eenkomsten ook van Westduitse zijde bedoeld zijn als een bescheiden stap op de weg naar diplomatieke betrek kingen tussen de socialistische landen de Bondsrepubliek, voorbijgaand aan het feit, dat West-Duitsland slechts di plomatieke betrekkingen onderhoudt met staten die het Oostduitse bewind niet erkennen. Voor de Sowjetunie al leen is een uitzondering gemaakt. Franse begroting in beginsel aanvaard r-.-de begroting van 1964 met 153 tegen 104 stemmen goedgekeurd. Maar het goed' gekeurde ontwerp is dermate gewijzigd, dat het nauwelijks meer lijkt op het wets ontwerp van de regering. Zo zijn onder meer de voor de Franse kernmacht uit getrokken gelden en de hoofdstukken met betrekking tot Algerije eenvoudigweg ge schrapt. Het eindbedrag van de goedgekeurde begroting is 834 miljard frank minder dan dat van de regeringsbegroting. Miniatuur auto-races ~net de-meeste mogelijkheden. Komplot in Dahomey verijdeld Kolonel Christophe Soglo, staatshoofd van de Afrikaanse republiek Dahomey, heeft bekendgemaakt dat er een kom plot tot omverwerping van de voorlopi ge regering is ontdekt. „Een handvol huurlingen en onverantwoordelijke ele menten" was van plan geweest hem en zijn ministers -te vermoorden en vroegere regime te herstellen. Solgo heeft zich vorige maand var macht meester gemaakt, daartoe staat gesteld door het leger, dat v handelde onder druk van de vakbewe ging. Kolonel Soglo is 54 jaar. Voordat het land zelfstandig werd, diende hij in het Franse leger. De vorige en eerste president was Hubert Maga, die nu mi nister van buitenlandse zaken in de re- gering-Soglo is. De partij van Maga, een eenheidspartij, is ontbonden, maai Maga werkte mee aan de vorming van nieuwe grote partij, de nationale, ree van Maga's ministers, die van handel en financiën, zijn ter beschik king gesteld van de justitie op beschul diging van wanbeheer. Geen meerderheid voor resolutie tegen Zuid-Afrika Het voorstel van Ghana statuten van de F.A.O. (de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N.) een bepaling op te nemen die het royement leden mogelijk maakt, heeft giste- op de zitting van de F.A.O. ^niet Het Venezolaanse „bevrijdinsgfront" i» een Castro-gezinde organisatie wier le den herhaaldelijk aanslagen plegen om het de regering van president Betancourt zo moeilijk mogelijk te maken. Eergisteren nog werd een Amerikaanse kolonel ontvoerd. Deze zou, aldus een mededeling, zaterdag weer vrijgelaten worden. Ook Columbia is gisteren weer het to neel geweest van grote terroristische activiteit. In totaal 20 bommen ontplof ten waardoor veel schade werd aange richt. De aanslagen zijn gericht tegen manoeuvres van Amerikaanse troepen in het gebied van de Caribische Zee. „Bom1' in toestel van Yiasa was loos alarm Een Convair 880 van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij Viasa Interna tional Airways met aan boord 47 pas sagiers. heeft gisteravond epdracht gekregen op de luchtmachtbasis Kind- ley op de Bermudas te landen, nadat een man van het vliegveld Idlewild op- gebld, had met de mededeling, dat zich een bom aan boord bevond. Dit is door de Amerikaanse kustwacht in New York bekendgemaakt. Het vliegtuig, dat van Idlewild opge stegen was. bevond zich 480 km ten zuid-oosten van Cape Hatteras in North Carolina op een hoogte van 8.000 meter toen de kustwacht de piloot op de hoog te bracht van het telefoongesprek. De kustwacht zei, dat de man die door de telefoon sprak zich identificeerde als „een vertegenwoordiger van de partij van het Venezolaanse bevrijdingsfront". De Convair 880 landde een uur later veilig op de luchtmachtbasis, waarna het toestel grondig werd onderzocht. Aanvankelijk dacht men dat het een toestel van de KLM was. Deze verwar ring kwam. omdat de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij het stationsge bouw van de KLM te New York ge bruikt. „HANDIQ"..* Alabutine in gat. scheur of kier van tuur en plafond President Johnson heeft gis teravond de naam van John F. Kennedy gegeven aan het rudm- tevaartcentrum in Florida en aan Cape Canaveral. In Amerika, maar ook in andere lan den, worden plannen besproken om ge denktekens voor de overleden presi dent op te richten. Kardinaal Cushing heeft het idee geopperd in de omge- de vereiste meerderheid van twee ^ler- v'nS van Boston (waar de familie Ken den gehaald. 47 stemmen zijn voor uit- "ed-v vandaan komt) een mausoleum te gebracht, 36 tegen bij elf onthoudingen, bouwen. In Parijs zal een straat naar Ghana had met dit amendement Zuid- Kennedy worden genoemd. Afrika op het oog. Mevrouw Kennedy heeft gisteren op- Dadelijk na de stemming gingen de n'euw een bezoek gebracht aan het graf Afrikaanse landen in vergadering ,om ,van baar man, waar een enorme drukte zich te beraden over de vraag of zij ft*»**. v®rtend_met Thanksgiving de conferentie nog langer zullen bijwo- b1'"' Na de vergadering lieten zij weten niet weg te zullen gaan, maar wel elke keer de vergadering te verlaten wan neer aan een Zuidafrikaan het woord gegeven zal worden. Met andere woor den: zij laten het er niet bij zitten. Vraag - waar dan ook - naar BOOTZ Brandy Spécial! Per hde literƒ3 ^er ^ve !'ter ƒ4, In de buurt van de dierentuin van Kaapstad werd gisteren een zee man door een slang ge beten. Het slachtoffer werd de slang zelf. Ter wijl men doende was de wond van de zeeman, even boven de pols, met zwavel van lucifers in te wrijven, kronkelde het reptiel nog even over de grond, om vervolgens de geest te geven. De zee man liep slechts een ge zwollen arm op. I Van de Joden die in de tijd van Hitier Duitsland hebben verlaten, keren er nu gemiddeld 20 tot 30 per maand naar West- Berlijn terug, aldus een bekendmaking van loco- burgemeester Albertz. Hij deed een beroep op de Westberlijners om al les in het werk te stel len, opdat de terugge keerden zich spoedig thuis zullen gevoelen. I Een ultra lange fiets tocht en een dito wande ling zijn niet meer ver meldenswaard. Maar wel een vele dagen durende tocht te paard. De 23-ja- rige Stewart Gardner van het Britse Kanaal eiland Guernsey en zijn 2?-jarige verloofde Caro line Rae zijn gisteren in de Franse stad Le Havre op hun zoogdier gestapt voor een rit door geheel Europa. Zij hopen veer tig kilometer per dag af te leggen. heeft geleid tot verkeers opstoppingen op de ne gen tussen Zwitserland en Frankrijk. Pas nadat sneeuwploegen de wegen vrij hadden gemaakt, kon het verkeer doorrij den. I In de Peklngse dieren tuin is een reuzenpanda geboren. Het zou de eer ste zijn die in gevangen schap het levenslicht aanschouwt. De reuzen- panda heeft een witte zachte bontvacht met zwarte oren en ringen rond de ogen. se stad Auch willen in 1973 gezamenlijk de drie honderdste sterfdag van de legendarische d'Ar- tagnan herdenken. Deze krijgsman sneuvelde voor de muren van de stad Maastricht. Hij was afkomstig uit Lupiac (in de nabijheid van Auch). 1382) Op 14 augustus van dit jaar Deze „positieve elektronen" worden werd door de Amerikaanse commis- positronen genoemd, sie atoomenergie bekend ge- stelling tot het elektron hebben zij maakt: „dat door de onderzoekei van de Yale universiteit en van h< Brookhavei zero) is ontdekt, waardoor zingen zijn gevonden over de samen stelling van sterrenstelsels". Door korte levensduur. Want gebeurt er wanneer in de na- laboratorium te Upton tuur een positron en een elektron el- i-partikel (het anti-xi- kaar ontmoeten? De deeltjes houden op te bestaan, ze zijn weg! Immers hier vond een ontmoeting plaats tus sen een stukje positieve en een stuk- het persbericht ver der dat thans nieuwe waarde kan worden toegekend aan de theorie dat elders in het heelal gehele sterrenstel sels kunnen voor komen, die uit anti-materie be- Toen is HET ZO' Wil dit bericht, dat in tal van Ne derlandse bladen werd afgedrukt voor de gewone lezer enige betekenis heb- ook waren verdwenen. Ze lieten echter wèl een spoor achter, want op de plaats waar beide ladingen elkaar troffen, ont stond de zeer door dringende gamma- straling. die ijlings wegvlucht van de plaats van het on geluk. Maar deze gammastralen kunnen geboorte bewerkstelligen. uitvoerige toelichting noodzakelijk, voorschijn Want we bevinden ons hier op het straald wordt terrein van het atoom elektriciteit. Zoals bekend, stelt men zich het schaal atoom voor als een kern, waar elek tronen omheen cirkelen. Die kern be staat op zichzelf ook weer uit kern deeltjes (nucleonen) die elektrisch neutraal kunnen zijn en dan neutro nen heten, maar zij kunnen ook een positieve lading hebben en worden als protonen aangeduid. Het ver schil zit alleen in de lading. Zouden een proton en een neutron tot één kern worden samengevoegd, dan re ageert die kern positief door de la ding van het proton. Laten we om neutraal van lading is (omdat de positieve lading van de kern wordt tjes positiev geneutraliseerd door het negatieve elektron) Maar bestaan er nu ook negatie. Aangezien de elektronen, die om ve kerndeeltjes, waarmee dezelfde kernen van atomen zwermen, kleine toverkunstjes (t.w. verdwijnen uit portie iteratieve elektriciteit lijn, htl nitts uil h»t plet,) behoeft niemand zich tr 1 wanneer zou blijken dat tuur ook even grote deeltjes positie ve elektriciteit zouden voorkomen. nl. als materie be- t gammastralen. In de natuur komt de vorming van positron-elektron-paren op grote doordat kosmische stra len de dampkring treffen. Als deze kosmische deeltjes, bewegend met een snelheid vrijwel gelijk aan die van het licht, op zéér korte afstand een atoomkern passeren, verliezen zij energie onder uitzending van gammastralen. Deze straling gaat over in een positron-elektron-paar. waarvan het snelle elektron bij het passeren van kernen wéér gamma- straling veroorzaakt enz. Eenmaal bij het aardoppervlak beland, is het kosmische deeltje vergezeld van een elektron cirkelen, dan leger van positron-elektron-paren, atoom waterstof dat Er bestaan dus „positieve elcktro- positronen genaamd Dus deel- elektrlclteit. Day. Daarna begaf zij zich naar Hyan- nisport voor de traditionele bijeenkomst van Kennedy-familie op Thanksgiving Day. CastroCuba zal de wereldsuikermarkt in 1970 beheersen Premier Fidel Castro van Cuba heeft verklaard dat zijn land in 1970 de we reldsuikermarkt zal beheersen en de „burgerlijke producenten van de markt zal verdrijven". Hij gaf toe dat de twee jongste suikeroogsten op Cuba zijn mis lukt. Hij zei dat de jaarproduktie in zeven jaar zal stijgen tot minstens tien miljoen ton. Tenzij de vraag in de wereld aanmer kelijk toeneemt, aldus Castro, zal dit leiden tot lagere prijzen die tot een ruïne zullen leiden voor de kapitalis tische producenten met hun hoge pro- duktiekosten. Cuba zal zich niet laten binden door produktie-overeenkomsten. „Onze bur gerlijke concurrenten zullen beseffen dat tegen ons niet valt te concurreren en dat wij een suikeratoombom zullen hebben. Sedert de Verenigde Staten de gesub sidieerde aankoop van Cubaanse suiker hebben stopgezet, gaat de produktie voornamelijk naar het communistische ties gevvoonlijk in bilaterale transac- het werk neergelegd. Vandaag zijn de beroemde 5.000 jaar oude tomben van de farao's en de bijbehorende sfinxen verlaten. De toe risten komen nog wel, maar dc 140 kamelen, die gewoonlijk met toeristen tochten rondom de oude monumenten maken, zjjn verdwenen, omdat hun eigenaren grote bezwaren hebben tegen nieuwe voorschriften van de regering. Volgens die voorschriften moet iedere kameelrit maximaal 15 piaster (1,25 cies als een taxi. Verder mag voor een kameelrit maximaal 15 piasten (1,25 gulden) gevraagd worden en en dat is het ergste mogen van de toeris ten geen „baksjisj" oftewel fooien meer verlangd worden. Door de staking moe ten de toeristen thans te voet door het schroeiende zand lopen of ezelritjes maken. Dc kameeldrijvers zeggen dat zij pas weer aan het werk zullen gaan zodra de voorschriften ingetrokken worden en de tarieven verhoogd zijn tot de tegenwaarde van 3,50 gulden per uur. De regering heeft echter nog een troef kaart achter de hand. Er wordt gespro ken over een staatskamelenkorps met gelicentleerde gidsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5