PANTER Russische kerk wordt weer zwaar vervolgd Onderwijs zit vast in rationalistische greep Leerplichtverlenging met een jaar noodzakelijk Een woord voor vandaag Niet r.k. gesloten huwelijk moet erkend worden goed gegeven graag gedragen VRIJDAG 29 NOVEMBER 1963 Studiedag Culturele Raad binnen het kader van het bestaande on- derwijsprogram meer ruim e voor zelf expressie. vooral lichamelijke, te bren gen. ..Wij leven artistiek arm in een tech- j bestaan op Demonstraties (Van een onzer verslaggevers) „De kunstzinnige vorming van de jeugd". Dat was het onderwerp van de jaarlijkse studiebijeen komst van de Stichting Culturele Raad van Zuid-Holland die gis teren in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen werd gehouden en d™°v«vïem «"cMteS'tïkklnTaï die door ruim 400 gemeentebe- kunst getoond. Zo hield corrie Hartong stuurders (voorzitter mr. W. F. '"'''"'"f-°ver™ar: T v bij Elly Pijpers (Gouda) optrad met Lichtenauer verwelkomde ..een leerlingen van de balletschool wolk van burgemeesters"), ambts naren en vertegenwoordigers van plaatselijk culturele- en jeugd raden werd bijgewoond. Na een begroetingswoord van de Heusdens hield prof. dr. R. C. Kwant O. E. S.A., hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, een lezint waarin hij stelde dat het onderwijssysteem van daag al te zeer vast zit in de ?reep van het typisch Westerse rationalisme. De hoogleraar liet een protest horen te gen wat hij noemde de eenzijdige ont wikkeling van het menselijk bestaan. De jongere is op de samenleving aan gewezen voor de verwerkelijking van zijn aanleg en mogelijkheden. Het onder wijs is er echter te veel op uit het kind een hoeveelheid leerstof en vaardighe den bij te brengen, maar deze kennis brengt onvoldoende levenskunde. Het kind krijgt meer geboden dan het exis tentieel kan verwerken. Spreker voerde dan ook het pleit om koop. waarna de h* docent aan de Chr. Kweekschool te Rot terdam aan de band van enkele aan wezige schilderijen toonde hoe men de jeugd met de beeldende kunst vertrouwd kan maken. De heer N. Crama, cineast en docent filmologie aan het Haags Montessorily- ceum, sprak over filmvorming, waarbij enkele films werden vertoond. Muziek- paedagoog Ad. Heerkens (Utrecht) gaf met behulp van enige instrumenten een beschouwing over de moderne opvattin gen ten aanzien van de muzikale vor- Ten slotte trad de mimespeler Peter Beckmann op met enkele stukjes van het Rotterdamse amateur-mimetheater Kruimels." De culturele dag werd besloten met en forumbespreking onder leiding van nr. A. W. Kist, voorzitter van de com missie Culturele vorming van de Raad. Aan dit forum werd behalve door. de inleiders ook deelgenomen door Lou Hoefnagels, redactiesecretaris Kunst en Opvoeding". I. In de fles. 2. Als pap. 3. Droog uit de hand Krachtige Kost voor het Kind! Rabbijn Abba Hillel Silver die bijna een halve eeuw een van de leiders van het wereldjodendom is geweest, is don derdag in de ouderdom van 70 jaar aan een hartaanval overleden. Rabbijn Silver heeft onvermoeibaar ge streden voor de stichting van de staat Israël en verwierf zich een internationale reputatie door het feit, dat hij zijn leven lang de zionistische wereldbeweging ge leid heeft. Hij was een dynamisch spreker, geleerde, schrijver en geestelijk leider van „De Tempel", een van Amerika's grootste liberaal-joodse gemeenschappen. Rabbijn Silver werd in Litouwen ge boren als zoon van een rabbijn. Hij emi greerde naar de Verenigde Staten toen hij acht jaar oud was en groeide op New York City. Conclusie commissie-Goote: Voor de persoonlijkheidsvor ming van de jongens en meisjes in het lager voortgezet onderwijs is de invoering van leerplicht verlenging met een jaar van groot belang. Hiertoe concludeert de commissie-Goote, die dezer dagen rapport heeft uitgebracht over de meest geëigende vormen van lager voortgezet onderwijs voor jongens en meisjes van 12 16 jaar. ..die stond onder voor zitterschap van mr. M. Goote, inspec teur-generaal van het onderwijs, werd in april 1958 door de toenmalige minis ter van o„ k. en w„ mr. J. M. L. Th. Cals, geïnstalleerd. In het rapport wordt o.m. aangedron gen op een betere samenwerking tussen de verschillende schooltypen in het l.v.o., welke samenwerking zou dienen uit te lopen op enerzijds een wederzijdse door stroming in het algemeen aan het einde van het eerste leerjaar der betrokker schooltypen en op doorstroming van het' v.g.l.o. naar bepaalde vervolgopleidingen. In het rapport wijdt de commissie j Oordeel Aangezien de wijze, waarop aan de v.g.l.o.-scholen het onderwijs in de naald vakken en in de huishoudkunde wordt verzorgd naar het oordeel de oorzaken bestaande controversen tussen de schillende typen in het 1. Duitse studenten blijven in Jeruzalem „Willekeur, immoreel, onbeschaafd' zo worden in een verklaring van de Is raëlische socialistische studentenvereni- «ing de pogingen van de Vereniging van tudenten aan de Hebreeuwse Univer siteit te Jeruzalem gekenschetst. Deze laatste vereniging heeft een actie onder nomen om twee Duitse studenten, die onderdak hadden gekregen in een stu dentenhuis van de Hebreeuwse universi teit te verwijderen. Deze studentenvereniging voerde aan, dat tal van Israëlische studenten op de wachtlijst staan voor een plaats in het studententehuis en dat dezen voorkeur behoren te hebben boven studenten die een nationaliteit dragen van het volk dat recentelijk heeft gepoogd het voort bestaan van het Joodse volk door de moord op zes miljoen van haar leden onmogelijk maken. Het curatorium van de Hebreeuwde universiteit heeft het verzoek dat alom in Israël ernstig is gekritiseerd afgewezen. Kloosters op Athos sterven uit De patriarchen van de Servisch-Or- thodoxe Kerk en de Bulgaars-Orthodoxe Kerk hebben patriarch Athenagoras van Constantinopel geschreven dat de kloos ters van Chiliandari en van Zographos op de berg Athos uitsterven. Novicen kunnen niet worden aange trokken omdat de Griekse regering geen inreisvergunningen voor novicen uit de Servische en Bulgaarse kerk verleent. Deze regering vreest dat novicen uit communistische landen misbruikt zullen worden voor communistische propagan da. Aan patriarch Athenagoras is ni zocht er bij de Griekse regering o. te dringen deze vergunningen te verle nen. Tot nu toe hebben dergelijke zoeken geen resultaat gehad. Het Russische klooster van Sint Pan- teleimon op de berg Athos verkeert dezelfde situatie. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uwdranken.Bij6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG Jaarcollecte Scholen met de Bijbel De jaarcollecte voor de Scholen met de Bijbel heeft in Alphen aan de Rijn dit Jaar een resultaat gehad van ƒ1.446,65, in Vlaardingen ƒ3.153,87 (te gen vorig jaar ƒ3.152,13) en in Ouder kerk aan de IJssel ƒ347,98, tegen ƒ410,31 het vorige jaar, Het totaal van 175 lokale comités, samen vormend lijst 7 van de collectes, ls 124.222.95 (het vorig jaar 105.668,88). heeft de tevens aandacht geschonken m de inhoud van de akten v. en u. Zij acht het gewenst, dat deskundigen zich nader beraden over de meest ge wenste leerstof van de „nieuwe" vak- de schooltypen in het l.v.o. (handvaardigheid voor jongens, een vreemde taal en maatschappijkennis) en de wijze waarop deze leerstof kan worden onderwezen. De commissie stelt voor de school vooi lager economisch-administratief onder wijs een andere naam te geven. In over weging wordt gegeven voortaan de naam „School voor handel en administratie" te bezigen. Het rapport :-Goote Senoritas-Rood In het bekende rode blik mmmsm mmmmm ■Mii—tfwP De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje Petitie van vrouwen aan patriarchen Communisten God bracht Israël in de woestijn „om u te verootmoedigen en u op de proef te stellen, ten einde te weten, wat er in uw hart was". Deze woorden spreekt Mozes ook in Deuterono- mium 8 tot het volk dat op het punt staat het beloofde land binnen te trekken. Als we cynisch wilden doen dan zouden we kunnen schrijven: „En God heeft het geweten." Israël was tevens in de gelegenheid zelf te ontdekken wat in zijn hart leefde en het was er waarlijk niet blij om. Het had diepten in zichzelf ontdekt die het niet vermoed had, een duisternis die angstaanjagend was, mogelijkheden die ver schrikkelijk waren. Wist God dat allemaal niet? Moest Hij dat onderzoeken? God weet toch alle dingen; Die hoeft toch niet meer te ontdekken j of Israël al dan niet Zijn geboden zou onderhouden? God moet toch wel bij voorbaat geweten hebben dat Israël daartoe niet in staat was, evenmin als wij ertoe in staat zijn. Wij kunnen ons best doen, wij kunnen ons inspannen, maar helemaal lukt het toch nooit, altijd weer ontdekken we dat we ergens falen. Dat heeft God in de woestijn aangetoond en dat toont Hij nog dagelijks aan, niet opdat Hij het weet en Zich ontzet van ons terugtrekt, maar opdat wij het weten. Want dan kan Hij zeggen: Vrees niet. Waar gij niet kunt, kan lk beginnen te helpen. Pas als we zien dat we de toekomst in het beloofde land niet verdienen, laat God ons zien dat, wat Hij te geven heeft, alleen ontvangen kan worden uit genade. de Staten-Generaal Na boete-weigering Israël, studenten gaan gevangenis in bank te Haifa werden veroordeeld gens het verstoren van de rust in sie- en zendingscholen hebben gewei gerd de zeshonderd gulden boete die hen als straf was opgelegd te betalen. Zij zeiden liever de zestig dagen gevan genisstraf te willen uitzitten. De acht studenten die de politie justitie beschuldigden van vooringeno menheid verklaarden ieder de zeshon derd gulden boete beschikbaar te zul len stellen voor de Joodse organisatie die met sociaal werk de invloed van de missie en zending in Israël wil ver deren. De studenten werden bij hun trek naar de gevangenis uitgeluid door medestudenten die godsdienstige liede ren zongen. Welkom mag zwemmen op zondag* De bevolking van het mijnstadje Wel kom in Zu-id-Afrika kan, als zij -dat wil, voortaan op zondag naar het zwembad. Het referendum dat eergisteren werd gehouden is een overwinning gewor den van hen die niet van mening zijn dat zwemmen op zondag in strijd is met de zondagsheiliging. De meerderheid was buitengewoon groot. Het „zwem men op zondag" kwam er door met 2.161 tegen 1.753 stemmen. De uitslag van het referendum is voor de ge meenteraad niet bindend, maar het ziet er niet naar uit dat de gemeenteraad zich zal verzetten tegen de mening de meerderheid'. Kardinaal Frings tot concilie Een Duitse kardinaal (Frings) en een Italiaanse abt hebben gis teren voorgesteld dat de Rooms Katholieke Kerk voortaan de ge mengde huwelijken ook zal er kennen als zij niet door eenrooms- katholieke geestelijke zijn geslo ten. Zij drongen er bij het conci lie op aan dat hun kerk de wet in zou trekken die zegt dat een huwelijk tussen iemand die tot de Rooms Katholieke Kerk be hoort en iemand die daar niet toe behoort ongeldig is als de plechtigheid niet is verricht door een rooms-katholieke geestelijke. Kardinaal Frings van Keulen en Ila- rio Capucci, abt van het klooster van Basilius te Aleppo in Syrië stelden voor dat ter wille van de eenheid onder de christenen het kerkelijk recht inzake gemengde huwelijken herzien zou den. Naar later bekendgemaakt werd kardinaal Frings onder andere gezegd hebben: „Indien de niet-roomse huwe lijkspartner niet de vereiste beloften kan doen. dan moet 'hy daartoe niet verplicht worden, maar kan men hem of haar beter afraden het huweiyk aan te gaan. Het zou echter veel beter zyn indien de kerk de geldigheid van een gemengd huweiyk zou erkennen dat zonder rooms- katholieke geesteiyke gesloten is" (dus door een protestantse predikant). De Róoms-Katholieke Kerk erkent op het ogenblik alleen een gemengd hu welijk als de niet-roomse partner be looft om de kinderen rooms-katholiek op te voeden en om de rooms-katholie ke partner het niet moeilijk te maken zijn kerkelijke plichten waar te nemen. Vérder moet een priester het huwelijk ingezegend hebben. Beginselen Kardinaal Frings heeft in zijn toe spraak ook drie beginselen geformu leerd waarvan het Vaticaans concilie moet uitgaan: I 1. De eenheid van de kerk bestaat al. 2. Die eenheid is gefundeerd op Pe- 3. Die eenheid moet niet statisch maar dynamisch worden opgevat, hetgeen betekent dat vernieuwing altijd een opdracht is tot aan de voleinding! der tijden toe. Ongetwijfeld zal van protestantse zij de aanmerking gemaakt worden op hetl tweede punt. De erkenning hiervan isi vanuit de visie van de Reformatie uit- gesloten. Die heeft als grondgedachte dat de eenheid niet in Petrus, maar al leen in Christus mogelijk is. Dat is ook! de visie die geleid heeft tot de vorming van de Wereldraad van Kerken. Het voorstel om gezameniyk bidston den met niet-roomse gelovigen toe te staan ontmoet meer weerstand dan ver wacht werd. Nu heeft weer de Phllip- pynse bisschop Vicente Reyes zich tegen deze bidstonden gekeerd, tenminste als deze gehouden zouden worden bulten een rooms-katholiek kerkgebouw. Beroepingswerk L. Franken, kand. te Bilthoven. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Eindhoven: mej. B.; L. Poppezijn, prop. en hulppredikster te. Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Wolfaartsdijk: P. Blok, ts Dirksland en J. van Haaren, te Rijssen. Beroepen te Veenendaal: H. LigtenJ berg, te Oudemirdum; te Yerseke: P, Blok,'te Dirkslaiid. ONDERWIJZER(ES) VOOR VAST OF TID1 de Dr. de Visserschool "Hoe Ik het ook bekijk, Hollandla heeft de grootste keus In dames-, heren- en kinderpantoffels I" PANTOFFELS VAN H0LLANDIA worden priesters (Van onze kerkredactie) Hoewel de Russische kerkelij ke leiders tegenwoordig wel re gelmatig toestemming krijgen om internationale' conferenties te bezoeken buiten hun eigen land en om gasten te ontvangen, wordt deze kerk op andere wijze veel vrijheid ontnomen. Recente berichten uit Rusland duiden op een nieuwe periode van vervol ging. Russische gelovigen hebben nu een brief geschreven aan de patriarchen van. deze kerk buiten Rusland waarin zij om hulp sme ken. De brief is door Britse toeristen het land uit gesmokkeld. Hij is afkomstig van Russische vrouwen. Zij noemei de brief een groot aantal kerken bij me die in de laatste maanden gesloten zijn. Een van de Britse bezoeksters be zocht juist een klooster toen het bericht kwam dat het met onmiddellijke ingang gesloten moest worden. De vrouwen geven in de brief, die gedeeltelijk gepubliceerd is in het En gelse kerkblad „Church Times" een vendig beeld van de wijze waarop n niken en pelgrims geplaagd worden. Zo werd een monnik zonder inkomen op straat gezet en toen gevangen geno me en tot langdurige zware arbeid ver oordeeld wegens bedelarij. Een ander erd mishandeld en naar een krankzin- gengesticht gezonden. In de brief wordt ook gezegd dat het aeminarium te Zhirovltsy dit jaar geen enkele nieuwe student heeft ingeschre- Allc Jonge mensen die zich had den aangemeld werden met de ergste maatregelen bedreigd als zij theologi zouden gaan studeren. Moeders De brief geeft ook gevallen weer van moeders die vervolgd werden omdat zij hun kinderen een christelijke opvoeding trachten te geven. Er werd zelfs ge dreigd met een opvoedingsgesticht voor de kinderen. Dit schijnt echter slechts in bepaalde individuele gevallen gebeurd te zijn, die op zichzelf staan. Maar wat deze brief schrijft wordt wel gesteund door een niet gepubliceerde wet aange- ien in 1961, waarin staat dat kinae- tussen de drie en achttien jaar geen kerkdiensten mogen bijwonen en mogen communiceren. Een Russische communist heeft uitge sproken dat er voor kinderen geen vrij heid van godsdienst geldt. Over het al gemeen krijgen toeristen de indruk dat vooral de kosters van regeringszijde op dracht krijgen om te zorgen dat er geen kinderen in de diensten worden toege laten. De meesten van hen schijnen zich daartegen niet te durven verzetten m weerwil van het feit dat de patriarch in Moskou een tegenbevel heeft gege* Verzet Volgens de brief zijn er mensen die uit angst de regeringsautoriteiten ge hoorzamen. Maar er zijn er nog meer die zich blijven verzetten waar zij maar kunnen. De petitie is geadresseerd aan de „oosterse patriarchen van Jeruzalem, Antiochië, Constantinopel" en onderte kend door parochieleden en pelgrims var, de Orthodoxe Kerken in heel Rus land. Er staat geen datum boven het schrijven, maar aangenomen wordt dat deze brief niet ouder is dan van augus- s van dit jaar. Letterlijk schrijft de brief op een ge geven moment: „De bespotting gaat zo ver dat de vakbondsleider Lavrien- ko naast de fleur van de kathedraal van Minsk staat om kinderen te be spioneren. Als hij kinderen in de kerk ontdekt, schiet hij de ,^tarosta" {kos teraan, grijpt de kinderen en gooit hen hardhandig tegen de muur. Beroep Een andere alinea zegt: „Onderwijzend personeel, zowel als medeleerlingen onder de ongelovige: proberen onze kinderen te winnen ei hen op te zetten tegen hun ouders.' De vrouwen schreven: „Wij hebben een beroep gedaan op het patriarchaat en de patriarch zelf heeft opdracht gegeven dat de kinde ren moeten kunnen communicerei dat zij de kerkdiensten moeten bijwonen. Maar de geestelijkheid van Minsk heeft zich onderworpen aan de antichrist durft de orders van de patriarch niet uit te voeren." De Pochajef-monniken zijn de marte laren van Rusland. Vele monniken uit het klooster van de heilige hemelvaart moesten hun paspoorten afstaan. Zij werden met geweld uit de kloosters en uit Pochajef verdreven en moeten nu zwerven, omdat zij geen onderkomen hebben. Priester te ondermijnen en uit te roeien, begon' nen is om goddeloze communisten tot priester op te laten leiden. Zij benoe men hen tot pastor van kerken en ka thedralen. en tot bisschop. „De Orthodoxe Kerk bevindt zich in groot gevaar. De antichrist schijnt er in te slagen om van de kerk een ket terse kerk te maken. Alleen de monni ken van Pochajef zijn nog trouw en een klein aantal priesters. Zij verdedi gen de apostolische waarheid dapper en wijken geen centimeter voor de an tichrist. Maar deze ware priesters hebben een vreselijk leven door de vervolgingen van de antichrist," uit onze Dassenbai troef-serie 3.90 4.90 5,90 met gratis speelkaarten- of sigaretten-surprise I Surprise! 2 fraaie herenzakdoeken in Bols" long drink glas. 1.95 Das en ankiets "combi" in handig etui. 6.90 Surprise! „Hij" vindt het fijn, wanneer u hem verrast met een shawl! Zuiver wol 4.95 100% mohair 7.95 in originele surprise-verpakking met „old timerafgebeeld op de deksels, die als onderzetters voor glazen kunnen worden gebruikt Belangrijk voor philatelistenl Das uit de Olympiade-serie, verpakt in envelop met de nieuwe serie zegels van de Olympische Winterspelen, afgestempeld op eerste dag van uitgifte! 6.9° 7.9° In tabakspot: shawls, zuiver zijde (wol-gevoerd) 12.90 7.95 pura seta,ltaliaanse import 19.90 14.90 9.95

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2