Nieuwe Leidse Courant Minister Andriessen kondigt thans prijsmaatregelen aan Twaalf procent hogere sociale uitkeringen In de voetsporen Kennedy van Niet schromen desnoods nog verder te gaan m Waarom timmerman niet in „intellectuele5 flats? Wetsontwerp van minister Veldkamp Commentaren Geen vakantietoeslag in minimum brutoloon CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Donderdag 28 november 1963, 44*tc jaargang Leiden Steenstraat 37 Mist of nevel Bewolkt met aanvankelijk op vele plaatsen mist. Droog weer. Zwakke wind uit zuidelijke richtingen en weinig ver» andering in temperatuur. (Voor vervolg zie pagina 7) Klachtendienst bezorging 18 Tweehonderd controleurs speuren naar verhogingen Ook 10 pet. bij evensverzekering i (Van onze soc.-econ. redactie) Naar wij van de zijde van de Ned. hr. Beambtenbond vernemen, is voor jt personeel werkzaam in het levens- jrzekeringsbedrijf een loonsverhoging in 10 procent overeengekomen per 1 huari. Het geldt hier het personeel in I binnendienst. De loonsverhoging zat r goedkeuring aan de Stichting van de tbeid worden voorgelegd. Inmiddels wordt door de organisaties |t gesprek voortgezet over de vaststel- pg van een minimumloon voor het ver- jkeringsbedrijf en over een eventuele Menging van de vakanties. 0 De Amerikaanse geheime dienst eft nieuwe maatregelen genomen om president te beveiligen. Onder meer zjjn auto niet meer voor stoplichten >PPen. (Van onze parlementsredactie) Vandaag of morgen zal voor een zeer belangrijk artikel een prijestop worden afgekondigd, terwijl volgende week waarschijnlijk nog enkele prijsmaatregelen zullen worden genomen. Dit is gistermiddag mee gedeeld door de minister van economische zaken, prof. Andriessen, die de Eerste Kamer verzekerde: „Ik doe al mijn best om de prijs- stabilisatie te verzekeren en zal niet schromen om verdere maatregelen te treffen, wanneer dat nodig mocht blijken. Maar ik verwacht, dat men zich niet tegen de verwachte loonsverhogingen zal indekken; dit zou onze welvaart bepaald schaden. Intussen is de tweehonderd man tellende Economische controledienst geheel op liet prijzenfront ingezet, terwijl waar dat mogelijk en nodig is ook de algemene inspec tiedienst van het ministerie van landbouw voor de prijzencontrole zal worden gebruikt. Vos. Deze had Introerde Johnson voor Congres President Johnson heeft gisteren het Amerikaanse congres gevraagd, de ïnkbeelden en idealen, waaraan John F. Kennedy „op zo nobele wijze iting wist te geven", in daden om te zetten. Hij noemde Kennedy de ;rootste leider van onze tijd", die voortleeft in de onsterfelijke woorden daden, die hij heeft nagelaten. Johnson begon zijn toespraak met de irden: „Ik zou er graag alles voor hebben gegeven, als ik vandaag hier let had behoeven te staan". listische senator een opsomming gegeven van een aan tal artikelen, die duurder zijn gewor den zonder dat de prijsverhogingen kunnen worden verklaard uit stijging der grondstoffenprijzen of uit de prijs ontwikkeling in de agrarische sector. De minister, veronderstellend dat het lijstje hetzelfde was als het gistermor gen in een der ochtendbladen gepubli ceerde, antwoordde bij interruptie, dat de E.C.D. 's morgens al direct Haag was begonnen met na te gaan of het lijstje klopte.Hem was reeds geble ken, dat dit voor een deel niet het ge val was. „Dan zet ik een vraagteken achter die controle!",aldus de zichtbaar kwaad wordende heer Vos. „Kondigt u liever onmiddellijk een prijsstop af; dan bent ik van de controle af. Dan doet ten minste wat!", schi'eeuwde hij, ter wijl hij heftig op de lessenaar sloeg. Niet eenvoudig Johnson zei dat het Amerikaanse volk der leiding van Kennedy heeft ge- ond, dat het de moed bezit de vrede zoeken en de geestkracht om een oor- g niet uit de weg te gaan. „Deze natie", dus de president, „zal haar verplich- ngen nakomen, van Zuid-Vietnam tot fest-BerlUn". Ook erkende hij evenwel, dat de Ver- ligde Staten hun kracht met matiging spaard moeten laten gaan, „omdat wij :n verliezers kunnen zijn in de vrede geen winnars in een oorlog". Amerika jet volgens Johnson ook weten te on- •rhandelen over zaken van gemeen- lappelijk belang. Dit is het pad, dat wij blijven volgen. die onze moed op de proef stellen ïlen ondervinden dat deze groot is en egenen, die onze vriendschap zoeken illen ervaren, dat dit een rechtschapen •iendschap is". Burgerrechten Een ontroerde Johnson vertelde de n van het Congres, dat hij de last het presidentschap niet kan dragen nder hun steun. En hij deed een be- tep op hen. vastberaden te handelen, idat het wrede verlies van Kennedy merika niet zal verzwakken maar ver- Jrken. Als eerste „zuidelijke" president sedert ickson Lincoln in 1865 opvolgde liet ihnson geen twijfel bestaan aan zijn ge- mdenheid aan de zaak van de bur- rrechten. Hij zei tot het Congres, dat ?t geen grotere eer kan bewijzen aan nagedachtenis van Kennedy dan door t zo spoedig mogelijk goedkeuren van wet voor de burgerrechten, waarvoor vermoorde president zich zo heeft in spannen. „We hebben nu al meer dan inderd jaar gepraat. Er moet nu een luw hoofdstuk worden geschreven de wetboeken. Elk spoor van onder heid en onderdrukking op basis van is of kleur moet uit deze natie worden irwijderd". Deze uitspraak werd met een daverend f-b langdurig applaus ontvangen. Aan !t einde van zijn toespraak 1 In één oogopslag verbroken eenheid pag. 2 Wilde geruchten in Dallas pag-13 Schilderspatroons willen be ter prestatieloon pag. 13 PSVSpartak 0-0 pag. 13 Verkiezingen in aantocht in verschillende landen pag. 7 München bouwde aan zijn opera pag. 5 De vakbonden en de prijzen pag. 5 Onderwijssalarissen in de Kamer pag. 15 Draadloze TV wekt onrust in Europa pag. 15 half uur kreeg hij een staande ova tie, Toen hü aandrong op spoedige aan vaarding van het wetsontwerp Inzake de burgerrechten klonk hier en daar een luid applaus. Vele afgevaardigden uit de zuidelijke staten namen daar echter niet aan deel. Nadat Johnson nog had gepleit voor aanvaarding van, Kennedy's voorstel in zake verlaging van de belastingen, deed hij een beroep op het Amerikaanse volk. een eind te maken aan het prediken van haat, kwaad en geweld. „Laat ons hier duidelijk maken, dat John Fitzgerald Kennedy niet tevergeefs leefde of stierf. En laten wij ons nu aan de avond van Thanksgiving day, wanneer we te zamen om Gods zegen vragen Hem dankzeggen, allen aansluiten bij die bekende en dierbare woorden: „America. America, God shed His grace on thee. and crown thy good, with brotherhood from sea to shining sea". PROF. ANDRIESSEN goed wakker Terwille van de rechtszekerheid moet bepaalde procedure worden ge volgd. Zo is het niet mogelijk op te tre den tegen een bepaald merk. maar al leen tegen een bepaald soort artikel. neerdere plaatsen moet zijn vast gesteld, dat de prijs van dit soort ar tikel is opgedreven. Er is een accoun tantsrapport nodig, terwijl de minis- ingevolge de Prijzenwet tevens ver plicht is om met de betrokkenen te gaan praten. minister van economische zaken erkende, dat er onrust over de prijzen bestaat en zei deze zaak beslist niet te onderschatten. „Wanneer er in de kranten lijstjes worden gepubliceerd van duurder geworden artikelen, ge beurt dit mede op myn verzoek, want ik heb gevraagd om prijsstijgingen te melden". Er is echter volgens de bewindsman ook veel onnodige onrust, omdat men alle prijsverhogingen op één hoop gooit. „Als de prijsverhogingen een gevolg zijn van externe kostenstijgingen, moet ik deze volgens de geldende afspraken toestaan; alleen als men daar buiten gaat, kan ik maatregelen treffen. Ik bel allerlei fabrieken om te vragen wat er waar is van gemelde prijsver hogingen en vaak blijken die meldin gen onjuist. Nodig is een zekere zelfbeheersing, waardoor men niet on genuanceerd zegt: alles is in beweging. Want dat is bepaald niet het geval". volg zie pagina 13 Vraag in Delftse raacl: (Van een onzer redacteuren) De spraakmakende kwestie van de Delftse timmerman, die uit de „intel lectuele" wijk aan de Van Blomrne- stijnstraat en de Van der Lelystraat wordt geweerd vanwege het door de bewoners gehuldigde „rangen en standen"-principe, heeft ook de Delftse raad niet onberoerd gelaten Door twee raadsleden werden er gisteravond schriftelijke vragen over gesteld. Aangezien burgemeester en wethouders van Delft hierover te voren niet waren ingelicht zullen ze deze in de eerstvolgende raadsver gadering, welke pas begin januari wordt gehouden, beantwoorden. Zoals we in ons blad van gisteren schreven, heeft de vereniging van naren van het blok woningen in noemde Delftse straten besloten de heer H. Kwant, timmerman ter plaatse ei ÜE E minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft in een wetsontwerp voorgesteld de uitkeringen van de a.o.w., de invaliditeitsrente en de kinderbijslag per 1 januari met twaalf procent te verhogen. Hiermee is in totaal een bedrag gemoeid van ongeveer een 400 miljoen gulden per jaar, welke kosten voor een groot deel gedekt kunnen worden door de verhoogde premie-inkom sten als gevolg van de loonstijging en door de verhoging van de premie inkomensgrens. Minister Veldkamv merkt in zijn memorie van toelichting op, dat genoemde verhoging voor tien pro cent het gevolg is van het in de Stichting van de Arbeid bereikte loonakkoord, terwijl de rest de ge schatte loonsverhoging sedert de laatste herziening van de uitke ringsbedragen tot 1 januari is. Met nadruk verklaart de minister, dat de regering het thans nodig acht de uitkeringen, die anders steeds de lonen met vertraging volgen, te verhogen vooruitlopend op de in 1964 te verwachten loonontwikke ling. Een nieuwe herziening van de uitke ringsbedragen na 1 januari zal 1 zendere omstandigheden daargelaten Inkomensgrens op f 10.900 eerst plaatsvinden, wanneer aan de nor male voorwaarden voor een herziening is voldaan, d.w.z. dat de lonen, nadat de twaalf procent verhoging zal zijn in gelopen, gedurende zes maanden een afwijking hebben vertoond van gemid deld drie procent. Verhoging In het wetsontwerp, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt tevens voorgesteld de premie-inkomens grens per 1 april 1964 te verhogen van f C.800 tot f 10.900. Over het inkomen boven deze grens is krachtens de Alge mene Ouderdomswet, de Algemene We duwen- en Wezenwet, de Algemene Kinderbijslagwet en de Kinderbijslag wet voor loontrekkenden geen premie meer verschuldigd. Ten slotte verwacht minister Veld kamp dat er een verhoging van de te betalen premie nodig zal zijn. welke dan om administratief-technische rede nen niet eerder dan met ingang van 1 april 1964 zal kunnen worden inge voerd. Een exacte opgave van deze premieverhoging is thans nog niet te geven, doch deze zal in ieder geval niet meer bedragen dan één procent. Minis ter Veldkamp spreekt over een aantal decimalen van een procent. Ten slotte nog een overzicht van de huidige en de in het wetsontwerp voor gestelde uitkeringsbedragen: (Tussen haakjes het voorgestelde nieuwe be drag per 1 januari): Algemene ouderdomswet: n. onge- huwden pensioen f1578 (f1770), b. ge huwden pensioen f2454 (f2754). Algemene weduwen- en wezenwet: a. weduwenpensioen voor weduwen zonder kinderen en tijdelijke weduwenuitkering f1812 (f2034), b. weduwenpensioen voor weduwen met kinderen f 2598 (f 2910), c. wezenpensioen voor: 1. we zen tot 10 jaar f570 (f642), 2. wezen van 10 tot 16 jaar f858 (f966). 3. stu derende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar f1122 (f1260). Interimwet invaliditeitsrentetrek- kers: interimuitkering: invaliditeits- klasse a f4122 (f4620). invaliditeitsklas- se tv f3348 (f3750). invaliditeitsklasse f2580 (f2892). Algemene kinderbijslagwet: a. kil derbijslag per kwartaal voor een 3( kind f73 52 (f82.68). b. kinderbijslag per kwartaal voor een 4de en 5de kind f9x,84 (f 112,32), c. kinderbijslag per kwartaal voor een 6de en volgend kind f 112,32 (f 126.36). Kinderbijslagwet voor loontrekkenden en kinderbijslagwet voor kleine zelfstan digen: a. kinderbijslag per kwartaal voor een eerste kind f67.86 (f76.44), b. kinderbijslag per kwartaal voor tweede kind f73,32 (f82.68). een ruiling gegadigde voor een van dezè woningen, er niet ln toe te laten.. Het bestuur meent dat de heer Kwant niet in deze gemeenschap van merendeels academisch gevormden of vertegenwoor digers van intellectuele beroepen op z'n plaats zou zijn. Het huishoudelijk reglement van de vereniging bevat namelijk een bepaling welke de mogelijkheid opent iemand uit een woning te weren als deze gegadigde naar het oordeel van het bestuur niet zou passen in dit milieu van eigenaars. De heer Kwant. Gerardus de Haen- straat 13. heeft inmiddels te kennen ge geven van verdere actie af te zien. Het voeren van actie tegen dit verenigings- besluit zou naar hij meent hem alleen al om die reden isoleren in deze woonge meenschap waar rangen en standen ken nelijk overheersen. Los hiervan doet zich echter bij de schriftelijke vragen van de heer C. Barel (Soc.) aan B. en W. van Delft nog een interessant aspect voor. Hij brengt daarbij naar voren, dat de betrokken woningen gebouwd zijn via de Bouwkas der Ned. Gemeenten, welke ook bepalin gen inzake doorverkoop van woningen kent. In hoeverre is de gevolgde proce dure in strijd met het doel van deze Bouwkas. zo wil hij weten en tevens werpt dit raadslid de vraag op of hier de bepalingen van de Huurwet niet c eens van toepassing zijn. Ook de heer N. Den Hertog (prot comb.) vroeg of B. en W. nadere mede delingen kunnen doen over de gang var zaken bij deze woningweigering. Is hier omtrent overleg met de gemeente ge pleegd en zo ja, wat had dit tot resul taat? De heer Den Hertog stelde dat de ge meente Delft door de berichten ln op spraak Is gebracht en vroeg zich af in hoeverre het huisvestingsbeleid door dit ingrijpen van deze vereniging van huis eigenaren is doorkruist. Vooralsnog, zo stelde deze vragenstel Ier uitdrukkelijk, wilde hij dit vereni gingsbestuur nog niet oordelen of veroor delen op grond van de schaarse inlich tingen die hij over deze zaak verkreeg. Burgemeester D. de Loor verklaarde eerst de nodige inlichtingen over juiste toedracht te moeten inwinnen wenste het antwoord op de gestelde vragen tot de volgende raadsvergaderin& in januari dus, op te schorten. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn FLEXA verkrijgbaar bij (Herenstraat 34 e Rijn 49. Passen ze niet bij elkaar? Boven de Van der Lelystraat in Delft, waar volgens de eigenaarsvereni ging geen woning beschikbaar komt ten name van ie heer H. Kwant, die men op de onderste foto zijn handwerk ziet beoefenen. Johnson actief Johnson heeft zijn eerste wet gete- kend. Het betrof een verlenging van da termijn voor de nationale schuld van 310 miljard dollar tot 29 juni. 9 Vanavond hoopt Johnson voor de tv het Amerikaanse volk toe te spreken. Vandaag is het Tanksgivingday in Ame rika. De uitzending vindt plaats om kwart over elf Ned. tijd. Arthur Schlesinger, een van Ken nedy's topadviseurs heeft ontslag geno men. Hij zal nog korte tijd in functie blijven. 0 Burgemeester Brandt van West- Berlijn heeft zijn vertrouwen uitgespro ken m President Johnson. 0 In Oost-Berlijn heeft een Chinese aanval op de overleden president Ken nedy opschudding veroorzaakt op een bijeenkomst van communistische vak bondsleiders. De aanval werd beant woord met gesis en voetgeschuifel. Toch akkoord in de Stichting (Van onze sociaal-economische redactie) Nader vernemen wij dat na de verga dering van de looncommissle van de Stichting van de Arbeid van gisteren hedenmiddag het optimisme binnen de kring van het bestuur van de Stichting aanmerkelijk gestegen bleek met betrek king tot een eventuele oplossing van het vraagstuk van het minimumloon. Het gevoel overheerste dat men er van daag wel uit zou komen Naar onze in druk bestond nog slechts op enkele pun ten van min of meer ondergeschikte be tekenis verschil van mening. TNE wereldbekende boeken, waar- in de Britse hoogleraar C. Northeote Parkinson op origine le wijze ten strijde trekt tegen wat hij noemt de zichzelf van nature vermenigvuldigende ambtenaren en daarmee tegen alle niet-commer- ciële instellingen en organen, die slechts in stand kunnen worden ge houden met wettelijk verplicht te betalen gelden,bevatten ongetwijfeld een kern van waarheid. Elke van belastingen en subsidies levende in stelling heeft gemakkelijker de nei ging voortdurend nieuwe activiteiten en daarmee nieuw personeel tot zich te trekken dan bijvoorbeeld het particuliere bedrijfsleven, dat zijn belangrijkste bestaansgrond vindt in het maken van winst. Ook op publiekrechtelijke organisa ties is, in principe, de „wet van Parkinson" van toepassing. Dat is onlangs weer eens duidelijk gewor den in de begrotingsvergadering van het Landbouwschap, welk orgaan al enige jaren met financiële moei lijkheden kampt, omdat de inkom sten uit de heffingen geen gelijke tred hebben gehouden met de voort durende, vrij sterke stijging der uit gaven. Wat zou nu, op het eerste gezicht, meer voor de hand hebben gelegen dan de heffingen maar te verhogen? Het Landbouwschap wil de. mede om redenen die zich ge makkelijk laten raden, bewust deze kant niet op. Zodoende min of meer gedwongen naar andere middelen uit te zien om het huishoudboekje in even wicht te houden, heeft het Land bouwschap een begrotingscommis sie opdracht gegeven het bestaan de budget eens grondig door te lichten. Uit dit onderzoek kon o.m. de verrassende conclusie worden getrokken, dat een groot aantal „kleine heffingen" beter zouden kunnen vervallen, omdat ze eerder verlies dan winst opleveren. Voorts werd geconstateerd, dat door een reorganisatie in de admi nistratieve sector minstens een ton zou kunnen worden bespaard en dat het voor het blijven verrichten van de essentiële taken niet noodzake lijk zou zijn het personeelsbestand verder uit te breiden. Ook bleek, dat diverse subsidies wel zouden kunnen vervallen omdat bij bepaal de gesubsidieerde instellingen even eens een voortdurende neiging tot uitbreiding van taken en personeel bestaat. Bij onderzoek bleek bij voorbeeld, dat een instituut thans nog beschikt over flinke reserves uit de Marshall-gelden een andere van subsidies levende instelling be zit, behalve een behoorlijke reserve, een balans-vermogen van f 24.500. terwijl uitdrukkelijk is bepaald, dat uit subsidies van schappen geen re serves mogen worden gevormd. Het Landbouwschap heeft besloten het volgend jaar het snoeimes ter hand te gaan nemen. Hier en daar, vooral in de gesubsidieerde sector, zal dat wel met wat pijn gepaard gaan, temeer omdat het Landbouw schap zoveel mogelijk één lijn heeft willen trekken. Maar 't moet duide lijk worden dat ook gemeenschaps geld kostbaar is. Er mag niet mee „gestrooid" worden, om een woord uit de sinterklaassfeer te gebrui ken. er mag slechts met een zeke re huiver om worden gevraagd en het verplicht betaalde geld dient slechts heel voorzichtig te worden verstrekt. Al kunnen we in dit ge val dan niet zeggen dat het Land bouwschap niet de weg van de minste weerstand heeft gekozen, de representanten van de georganiseer de landbouw hebben niettemin blijk gegeven over gezonde zin voor rea liteit te beschikken. De 42-jarige gehuwde landbouwer P. van Steen is gisteravond bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De heer Van Steen, die in de West-Voor straat reed, wilde met zijn bromfiets inhalen cn raakte daarby de schouder van een fietser. Hy viel met het hoofd op de keien en overleed ter plaatse. AKKOORD IN DE METAALINDUSTRIE (Van onze soc.-econ. redactie) Terwijl op nationaal niveau in het bestuur van de Stichting van de Ar beid nog grote meningsverschillen bestaan over wat precies verstaan moet worden onder een bruto-week- inkomen van minimaal f 100,-, zijn werkgevers en werknemers in de metaalindustrie het hierover reeds eens geworden. In de f 100,- zijn al leen begrepen de huurtoeslagen en de tariefsbeloning. Dit betekent, dat de vakantietoeslag niet in de f 100.- minimaal per week is begrepen. De vakantietoeslag evenals de kindei* bijslag komen nog extra daarbovenop Ook overwerkuren zijn bij de 100 bul ten beschouwing gelaten. De werkgevers ln de metaalindustrie hebben daarmee ongeveer aanvaard, wat de werknemersvakcentralen onder een bruto-weekinkomen van 100 wens ten te verstaan. De centrale werkge versorganisaties in het bestuur van de Stichting van de Arbeid blijken echter vrijwel alle toeslagen en zeker de va kantietoeslag in de 100 te willen be grijpen. wat op een hevig verzet is ge stuit bij de vakcentralen. Gisteren heb ben de drie vakcentralen zich gezamen lijk hierop nader beraden en vandaag wordt het gesprek over loon in het bestuur van de Stichting voortgezet. Wellicht, dat het akkoord in de metaalindustrie werkgevers en werknemers in de Stichting zal helpen dichter bij elkaar te komen. De officiële tekst in de c.a.o. voor de metaalindustrie luidt als volgt: Indien de bruto weekverdienste van mannelijke werknemers van 23 Jaar en ouder per volledig gewerkte werkweek bij normale prestatie gemiddeld minder dan 100 per week heeft bedragen, zal de bruto weekverdienste tot 100 wor den aangevuld. Ondr bruto weekverdienste wordt verstaan 45 maal de uurverdienste (uur loon plus tarief) vermeerderd met de huurbijslagen I960 cn 1962. Een produkt van de Sikkens Groep

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1