mu hi een. fcoftfce 5,De Gaulle stelt zich opnieuw verkiesbaar KLAAR NAAR VOOR AFVAART DE ZUIDPOOL Ontdek, wat men in Parijs ontdekte: Brand legt tehuis in as: 63 mensen omgekomen Moro bereikte akkoord Rebellen middenin kamp van Zuidvietnamezen Dr. Dohrn in hoger beroep Werking van nieren MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 In Amerikaanse staat Ohio het verfijnde rookgenot van Bij een zeer zware brand in een verpleeghuis voor bejaarden, in validen en geesteszieken in Fitch- ville, ongeveer dertig kilometer van Norwalk in de Amerikaanse staat Ohio gelegen, zijn zaterdag zeker 63 mensen om het leven ge- komen. Het tehuis telde slechts één verdieping. Er zouden zich bij het uitbreken van de brand ongeveer negentig personen in het gebouw hebben bevonden. Van 21 mensen i« bekend dat zij in veiligheid zijn gebracht. Van het rusthuis was na het b«éin- digen van de blussingswerkzaamheden weinig meer over dan een ruïne. Slechts de voordeur bleef overeind staan. Ook was de naam van het te huis, die boven deze deur in gulden letters was uitgehouwennog leesbaar: Golden age nursing home". De jong- ste bewoner van het huis, dat tien jaar geleden was gebouwd, was 38 jaar. Veel bewoners waren de leeftijd van honderd jaar reeds gepasseerd. De brandweer stond voor een vrijwel hopeloze taak. Wat het reddingswerk be treft konden zij alleen hen naar bulten leiden die zelf In staat waren te lopen. De meeste invaliden konden geen goed heenkomen zoeken en werden door het snel om zich heengrijpende vuur inge sloten- Z« vonden ter plaatse de dood. Ook werden verscheidene bewoners ge- De secretaris-generaal van de ïtalb aanse christen-democratische partij, Al- do Moro, heeft zaterdag bekendgemaakt dat de christen-democraten, sociaalde mocraten, socialisten en republikeinen het eens zijn geworden over de begin selen en het program van een nieuwe regering onder zijn leiding. De laatste hindernissen die Moro had te nemen, betroffen de buitenlandse politiek in het bijzonder de kwestie van een Navo- kernmacht en de landbouw. Moro was zijn overleg ell dagen gonnen. De besturen van de vier partijen die in het nieuwe kabinet gaan samenwer ken, moeten eerst het akkoord goed keuren, voordat Moro kan beginnen met de vorming van een regering van centrum-links. Het bestuur van de so- olalisten onder Pietro Nennl komt van daag bijeen. Bouwwerk staat onder water Een lek in de bedijking van het Noordwlllemskanaal heeft zaterdagnacht de Technische School aan het Hoornse- diep in Groningen onder water gezet. Damt zij onmiddellijk ingrijpen kon het lek, althans: voorlopig, worden gedicht, maar de situatie ter plaatse blijft vrij kritiek, naar bouwdeskundigen ver zekerden. De dijk van het Noordwlllemskanaal is ter plaatse vrij zwak. In verband met werkzaamheden aan een rondweg rond de stad Groningen, waar rijksweg 13 van Heerenveen naar Groningen op de rondweg uitmondt, is een damwand geslagen. Op het punt waar de dijk was doorgegraven in verband met de aan leg van een duiker, ia water gesijpeld langs de metalen damwand. Het water stond drie meter hoog in de bouwput ,toen een wachtman van -het aannemingsbedrijf dat de U.T.S. bouwt, alarm sloeg. Wij vernamen dat de aannemer in een brief aan Rijkswaterstaat en van de aannemer van Rijksweg 43 gewezen heeft op de kritieke situatie ter plaat se en aangedrongen heeft op maatre gelen. bij de bouw beweerd, dat het tehuis niet door brand zou kunnen worden verwoest. Het gehele gebouw was van beton opge trokken. In het huis zou zich een tank met propaangas hebben bevonden. Het dak was juist geteerd, zodat dit het vuur nog eens extra deed oplaaien. De oorzaak van de brand is niet bekend. RDM begint deze week bouw kleine kernreactor ..Het aandeel van Nederland in hei kernonderzoek is er de laatste jaren vooral op gericht ons land ruilmateriaal in handen te geven op de internationale markt der wetenschap". Dit zei prof. dr. ir. J. C, van Staveren uit Arnhem zater dagmorgen op de vergadering van de Provinciale vereniging van burgemees ters en secretarissen in Zuid-Holland die in het Rotterdamse Raadhuis wordt ge houden. Tevoren had prof. Van Staveren breed- boeiend de fysische grondsla- de kernreactie besproken. Ne- voerig derland zal meewerken aan de verdere ontwikkeling van de z.g. broedreactor. In beginsel is besloten een kleine reac tor te bouwen waarin men op reële schaal alle mogelijke moeilijkheden kan ontmoeten. De gedachte een dergelijke reactor compleet uit het buitenland te laten komen heeft men laten varen. .Dank zij een gelukkige omstandigheid Nederlandse onderhandelaars er de „know-how" voor 15 mil- - kopen. Met deze hulp zijn wij thans bezig de Nederlandse industrie opdracht te geven een reactor te ver vaardigen tot in alle nuclaire onder delen. „Nog deze week begint de Rotterdamse Droogdok Mij. met de bouw van een reactorvat", aldus prof. Van Staveren. Tijdens het huishoudelijk gedeelte her koos de vergadering bij akklamatie de beide aftredende bestuursleden, mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotter- dam en de heer L. Looy, burgemeester van Alblasserdam. Gisteren is in het academisch zie kenhuis in Utrecht de 25-jarlge onge huwde Griek Ioannis Kagidls uit Mi- iw Moro was 6VerI«<Jen tengevolge van een ver tevoren^"ongeval, dat hem zaterdagnacht tevoren oe lri Maarssen Fs overkomen. Overal ter wereld is de zuivere, voldoening schenkende smaak van EXPORT cigarettes de grote ontdekking. EXPORT gaat van land tot land, van hand tot hand. In San Francisco, I in NewYork,in Rome, Parijsennu in NederlandOntdek uw nieuwe cigarette: EXPORT Over tarwe zijn V.S. en Rugland het nog niet eens De speciale Russische afvaardiging die heeft onderhandeld over de aankoop van Amerikaanse tarwe, is uit Washing- ton naar New York vertrokken zonder enig contract te hebben gesloten en is voornemens naar Moskou terug te ke ren, zo heeft een Russische zegsman za terdag medegedeeld. Hij sloot echter de mogelijkheid niet uit, dat de afvaardiging op een later tijdstip naar de Verenigde Staten zou terugkeren om te pogen alsnog tot over eenstemming te komen. Volgens de zegsman zou de missie van mening zijn, dat de Amerikaanse vraagprijzen, waarin de vrachtkosten (het parlement) der Sowjetunie december a.s. te Moskou bijeen men. Dit is medegedeeld door het pre sidium van de Sowjetunie. Na verward gevecht 40 doden Zondagochtend hebben sterke strijdkrachten van de Zuidvietna- mese Vietcong-rebellen een aanval gedaan op de regeringsstrijdkrach ten in het gebied van Hie Phoa, ongeveer 40 km ten noordwesten van Saigon in de nabijheid van de grens met Cambodja, zo is uit ge zaghebbende kringen vernomen. Te Hie Phoa bevindt zich de be langrijkste suikerraffinaderij van het land. Zevenendertig Zuidvietnamese soldaten zijn gesneuveld. Vier Amerikaanse mili tairen worden vermist. Een Amerikaanse luitenant is ernstig gewond en in een ziekenhuis opgenomen. De rebellen waren al in grote getale in het kamp van de regeringstroepen binnengedrongen voordat er een schot was gelost. Onderzocht wordt of zij hulp 200 k i rebellen te schieten. Een Ame- 1*1 De 71-Jarlge president de Gaulle zal Jl zich in 1965 opnieuw verkiesbaar stellen voor een ambtsperiode van zeven Jaar. Dit is door premier Georres Pompidou duidelijk verklaard op de zitting van de Nationale conventie van de Gaullls- tische party (UNR) in Nice, toen het vraagstuk van de opvolging van de pre- sldent ter sprake werd gebracht. Ruim 3.000 gedelegeerden barstten in een donderend applaus los toen Pompi- dou zei dat de opvolging van de pre- sident „nog niet open staat". De Franse premier veroorloofde zich een grapje door te zeggen dat met be trekking tot gesprekken in de oppositie Plan Lelystad binnenkort gereed Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat heeft in zijn memorie van antwoord over de begroting voor het Zulderzeefonds 1964 verklaard, dat op de investeringen van het fonds een zekere, zij het geringe temporisering zal worden toegepast. In een overzicht van het Zuiderzee- project zei de minister onder meer, dat een plan voor Lelystad binnenkort ge reed zal zijn. Dit plan omvat de bouw van een elektrische centrale, waarvan de eerste produktiegroepen in 1968 in bedrijf gesteld kunnen worden. De eer ste aanzet van de stad zal voor een groot deel volgens de bewindsman met rijksmiddelen moeten worden gefinan cierd. Hü voegde er echter aan toe, dat lin een vroeg stadium ook particuliere investeerders voor dit plan moeten 1 den geïnteresseerd. Instellingen en instituten van welk? aard ook, die belangstelling tonen voor I vestiging in Lelystad zullen daartoe ir beginsel op volledige medewerking var de overheid mogen rekenen. De uitge breide industrieterreinen die bij Lely- t stad kunnen worden aangelegd, zullen toegankelijk zijn voor binnenschepen 2000 ton. De uitvoering van de Zuiderzeewet ten aanzien van de afvloeiing van de IJssel- meervissers, zo merkte de minister ver der op, heeft een bevredigend verloop. Hij zei te verwachten dat de toegezeg de populaire uiteenzetting van de Zui- derzeesteunregelingen in het begin 1964 zal verschijnen. over een „Meneer X" als een mogelijke kandidaat tegen de Gaulle uit dezelfde partij, er voor deze heer „tijd genoeg zal zijn om grijze haren te krijgen". Hij voorspelde dat de opvolging zal gaan naar de natuurlijke erfgenamen van de Sresident en de familie van de Gaul- sten". Op de conventie hebben voort* de af gevaardigden met algemene stemmen een motie aangenomen van de commissie voor buitenlandse zaken, waarin opge roepen wordt tot wUaiging in het NAVO- verdrag, waardoor Frankrijk grotere zeggenschap zou moeten krijgen in de geallieerde zaken. In het rapport van de commissie wordt indirect kritiek geleverd op de V.S. we gens de weigering het atoommonopolie te delen met de geallieerden. ,,De Amerikanen trachten zowel de De regering van Noord-Korea heeft [lsteren de vorming voorgesteld van een :onfederatie met Zuid-Korea als eerste stap naar de hereniging van het land. is voorgesteld de postdiensten tus- noord en zuid te herstellen, Deze voorstellen werden gedaan in een me morandum waarin de Noordkoreaanse re gering zich verzet tegen behandeling van de Koreaanse kwestie door de Al gemene Vergadering van de Ver. Naties. rikaan vertelt, dat een rebel 21 van de 30 jongelui in opleiding, die in een onderkomen sliepen, heeft doodgeschoten. De aanvallers hadden de kampradio uit geschakeld. Er brak een hevig gevecht uit, waarbij de Vietcong vijf man ver loor en mogelijk meer. maar die zijn mee genomen. Toen er later met helikopters naar de verdwenen aanvallers wera ge zocht, was er geen spoor meer van te bekennen. De regeringstroepen hebben veel wapens verloren. Vijf onderkomens zijn in brand gestoken. In de provincie Xoeyen is een B-26 met twee Amerikanen en een Vietnamees aan boord van de grond af neergeschoten. Roeiersvlet overvaren, man verdronken »gtt haven de 20-jarige roeier A. Voogt ledljk In Pernis vermoedelijk verdronken. Hij kwam met zijn motor- vlet de Waalhaven uit op het ogenblik dat twee binnenvaarttankschepen, die el kaar sleepten, passeerde. Hij heeft vermoedelijk niet gezien dat 'e veenwoude de Pijnacker sleepte. Hij i tegen de sleepdraad gevaren. Het ach terste schip, de Pijnacker. overvoer hier op de vlet. Het bootje verdween onder de boeg, en kwam voordat het in de diep te verdween nog een keer boven. De rivierpolitie is onmiddellijk gaan dreggen, zonder resultaat. De heer Voogt was aangesloten bij de roeierseverenlging De Eendracht, waar van de leden assisteren bij het afmeren van schepen. Zestien maanden van huis maar avontuur lokt ,Trossen los 99 1 T schertste hij). op 8 december srtsftt wei het me JJJC CABÈS, 56 jaar en vader van twee dochters van 17 en 25 jaar, Jntmorrton 1 zegt het met een kwinkslag: zes- in tien maanden van huis. Ze vinden het leuk een tijdje vrij te zijn. En j m'n vrouw? Ach, die heeft grote dochters om hoar gezelschap te Van Mn onier houden. Ze praten allemaal zo. de veertien leden van de expeditie, die zich straks 8 december, 'a morgens om half twaalf aan Antwerpens Schel- dekaai zullen inschepen op de Magga Dan voor vertrek naar de Zuidpool. De Duitse vrouwenarts dr. Axel Dohrn die vrijdag door de arrondis sementsrechtbank van Hannover tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft zaterdag tegen dit vonnis beroep aangetekend. Hij was schuldig bevonden aan het toebrengen van lichamelijk letsel door sterilisa tie. Dr. Dohrn zal op vrije voeten blijven in afwachting van een nieuwe uitspraak ln hoger beroep die binnen zes tot gen mBanden wordt verwacht. De verdediger van dr. Dohrn, Josef Augstein, heeft op de volgende gronden hoger beroep aangetekend: 1. De rechters hebben z.i. niet voldoen- arborgen verschaft voor de ob jectiviteit van hun oordeel. 2. Het medisch beroepsgeheim zou zijn geschonden. 3. De ziektegeschiedenissen van door dr. Dohrn geopereerde vrouwen zijn, ten aanhore van publiek, voorgelezen. 4. De rechtbank heeft het getuigenii aanvaard van artsen, die zelf, ten tij de van de nazi's, onvruehtbaarma- kingsoperaties hebben uitgevoerd in het kader van Hitiers wet op de in standhouding der zuiverheid var Duitse ras. 5. Aan de verdediging zijn hinderpalen in de weg gelegd bij de uitoefening van haar taak. ha.ft mn fm.ttlijke verramlnfl voor U. De prachtige INDUS kelender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ontvangt U gratis na aan koop van san INDUS-horloge In de pe riode van 11 november tot 31 december 1963, Tegen Inzending ven het daar voor bestemde, b(J de Juwelier aanwezige,formulier aan INDUS- horlogee Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gazonden. Uwhorloger-Ju- wellerzalU gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. I De oudste inwoonster van ons land, mevrouw J. A. de Bree—Meyer uit Hoogkerk (105 jaar) heeft zaterdagmiddag onder gro te belangstelling ln haar woonplaats een naam bordje onthuld van een straat die naar haar is genoemd. Na de sobere plechtigheid maakte me vrouw De Bree een ge noeglijk praatje met Sin terklaas, die Juist die mid dag een bezoek aan Hoog kerk bracht. Zelfs zong zij, tesamen met haar vier dochters, resp. 80, 78, 74 en 66 jaar een oud en onbe kend Sinterklaasversje dat zij nog van haar moeder had geleerd. Prins Christiaan van Hannover, de 44-jarige broer van koningin Frede- rika van Griekenland, is zaterdag in Salzburg (Oos tenrijk) in het huwelijk getreden met Mireille Du- try, dc zeventienjarige dochter van een Belgische industrieel. De kerkelijke plechtigheid vond plaats ln een nabij de stad gelegen protestantse kerk. In Havanna is zaterdag een Canadese piloot, Ro nald Lippert, veroordeeld tot dertig jaar gevangenis straf omdat hij springstof in zijn bezit had. Een Cu baanse, die deze springstof zou hebben ontvangen, Maria Volta, werd tot ne gen jaar veroordeeld. De piloot William Milne, die op 24 november vorig jaar tesamen met Lippert op Cuba landde, werd vrijge sproken. Op de Internationale week voor korte films en documentaires in Leizig is aan de Nederlander Jo- Een Armeense geestelij ke, Isaac Demiridjian, is in de Libanese hoofdstad Bei roet gearresteerd op be schuldiging van moord op bisschop Ternlk Poladlan van de Armeense ortho doxe kerk die dood in zijn woning werd aangetroffen. Demiridjian zou de bis schop hebben neergestoken omdat deze hem wetens hérftTii h.rtolÜk 'wêïkom"£ wangedrag niet tot priester straat), had willen wijden. 1 En tenslotte zijn we e: Ze willen er niet voor uitkomen dat juist die lange tijd van huis de eni ge schaduw is, die over hun reis valt. Waarom ze toch gaan? De meesten hebben er maar één reden voor: om het avontuur. Het gebeurt immers maar eenmaal in je leven dat je de kans krijgt zo'n reis te maken? Alles is nu vrijwel klaar voor de onderneming. In het hoofdkantoor aan de Antwerpse Eikenstraat, lutte le meters van de feestelijk verlich te Meir, dé grote winkel-avenue van de Scheldestad, worden de laat ste details besproken voor de expe ditie. De deelnemers tien Belgen en vier Nederlanders zijn er bij na dagelijks in deze laatste weken voor het vertrek van de Deense ijs- breker, die hen in anderhalve maand van een wereldstad in Kerststem ming naar de grimmige witte vlak ten van de Zuidpool zal brengen. Voorraden Vele maanden lang hebben de vooi bereidingen geduurd. Vele conferenties moesten worden belegd om te bespre ken welke voorraden voor deze ruim 7 miljoen gulden kostende onderneming moesten worden meegenomen. Nu iHn de lijsten klaar: ruim 400 ton zal straks worden ingescheept op de IJsbreker, die op 4 december ligplaats zal kiezen aan de Scheldekaal. Voorraden, die de 14 mannen in staat moeten stellen zestien maanden lang in Antarctica te kunnen leven, wonen en werken. Enorme hoeveelheden voedsel ln de eerste plaats (Luc Cabès: we eten er goed van, blikjes met brood en ter af wisseling brood met blikjes...), dan voor de huisvesting een volledig ..prefabricated" gebouw, voertuigen (drie ..snowcats" en een muskeg-rupa- voertuig) en dit eigenlijk voorop een hele wetenschappelijke uitrusting. Want dét is het doel van de expedi tie: het verrichten van wetenschappelijk onderzoek in het kader van het inter nationale ..geophyslsch jaar". Onder zoek op het gebied van de meteorologie, de zonnestraling, de luchtelektrlciteit, het aardgasmagnetlsme, de warmtege- leiding van het poolijs, de nucleaire stra ling en het leven op de pool. De vier Nederlanders zullen daarin een ruim aandeel leveren: de belde tuurkundlg-ingenleurs J. Rietman ei Buis, de KNMI-meteoroloog J. Ameijde en de marine-radiotelegrafizt P. Verschoor. IJselijke kou Hoewel de Zuidpool (oppervlakte 18 miljoen km2vele geheimen bergt, wéten de 14 man wat hen te wachten staat. IJselijke kou uiteraard (bij aan komst is het nog zomer met 's mid dags temperaturen rond de 0 graden, maar „in het putteke van de win ter in juli", zegt Cabès, kan het kwik tot —50 graden dalen, de Rus sen hebben zelfs temperaturen van —93,7 graden gemeten....). Daar naast felle blizzards, die plotseling opsteken en de sneeuw ln een uur tijd tot tien meter hoog kunnen op jagen. Luc Cabès in het dagelijks leven hoofdingenieur bij de Bell Te lephone Company weet dit uit er varing. Ook de vorige expeditie in '57 en '58 maakte hij mee (toen als lid, nu gaat hij als leider). Bij zul ke sneeuwstormen komt de basis geheel onder de ijssneeuw te liggen en de hele winter zullen de man nen dan ook in de sneeuw in plaats van erop moeten doorbrengen. En dan tijdens de poolwinter duis ternis, omdat de zon zich niet boven de horizon vertoont. De onderzoekingen zullen in die pe riode echter normaal doorgaan, maar meer nog dan in de „zomermaanden" zullen de mannen op hun „thuis" op de basis zijn aangewezen. Saai? Luc Ca bès lacht: er blijft weinig tijd over om je te vervelen. Er is een strak werkschema opge steld twaalf uur werken, twaalf uur rust en dat gaat dag en nacht door. En wat de vrije tijd betreft: we vermaken onszelf. In de eerste plaats gaat er na tuurlijk een grote hoeveelheid boeken grammofoonplaten mee. Dan heb- we ook nog veertig films (wie er paar voor 16 maanden te leen de Eiken- D aantree wil expeditie-leider Cabès maar zeggen dat het er na de dienst vrolijk kan toegaan in een mannenge meenschap („vrouwen nemen we niet mee, je krijgt or toch maar ruzie door", schertste hij). In die reeks gezellige mlddernaohtsfeest mid- dleptcpunt van de winter meest uitbundige feest. Aankomst Half januari hoopt de Nederlands-Bel gische expeditie aan te komen aan de pool. Tot 20 kilometer van dc oude Koning Boudewijn-basls (waarnaast de nieuwe basis zal worden opgebouwd) zal de Magga Dan kunnen doorbreken. Een week zal het lossen en vervoerer van de materialen naar de basis ver gen, terwijl de opbouw van de basis trekken. Dat is nodig, zegt Luc Cabès. want de temperaturen beginnen dan al snel te dalen en het gevaar dat het schip in het ijs zal blijven steken is niet denkbeeldig. De vorige maal overkwam dat een van onze schepen, de Noorse Polarhav, die op nog geen 300 meter uit de kust to vast als een muur kwam te zitten. De Amerikaanse IJsbreker Glacier, die aan een andere zijde van de pool was gestationeerd, moest er 10.000 km voor omvaren om een baan voor het pech- •chip vrij te maken. Wanneer de Magga Dan vertrokken is, zullen de 14 man alleen achterblij ven, alleenmet de lange en ijskoude poolnacht in het vooruitzicht. Slechts de pinquïns, de zeerobben en niet te vergeten de poolhonden (ja, Due, die tijdens de vorige expeditie werd gebo ren gaat ook mee. maar nu als „grand chef' van het hondenteam, zegt Ca bès) zullen hun gezelschap houden in hun ondergesneeuwde basis, waaruit slechts de zendmasten, de koepel voor de radio-theodoliet on de schoorsteen van de dieselmotoren, die voor warmte en elektriciteit zorgen, omhoog zullen steken. Moskou: diplomaten in Kongo worden vervangen De Sowjetunie heeft Kongo zater dag in een nota laten weten, dat zij de Sowjetdiplomaten in Leopoldstad, die aldaar tot „ongewenste personen" zijn verklaard, zal vervangen en dat er geen vergeldingsmaatrege len tegen de Kongolese diplomaten in Moskou zullen worden genomen. Overigens wordt de maatregel tegen het Russische ambassadepersoneel in Leopoldstad wel „onwettig en onge grond" genoemd. De Sowjetregering verzoekt de Kongolezen die verantwoor delijk zijn voor de arrestatie van twee diplomaten „ter verantwoording te roe- Zoals gemeld werden de twee en aangehouden, omdat zij propa gandamateriaal van een Konglolcse op positiegroep in Brazzaville in hun be zit zouden hebben gehad. De Russische ambassadeur in Leo poldstad, Sergei Nemtsjina, is gisteren met 50 leden van het ambassadeper soneel met gezinsleden in Brussel aan gekomen. China eerste vriend van Cambodja Cambodja zal „een flinke hoeveelheid wapens" van China aanvaarden maar zich niet bij het communistische Kamp aansluiten tenzij het wordt aange vallen Dit heeft prins Norodom Sihanoek van Cambodja zaterdag op een persconfe rentie verklaard. Het Chinese aanbod om zijn land in geval van agressie mili tair, politiek en diplomatiek te steunen noemde het staatshoofd een bewijs dat China „onze vriend i Telefoon Zover is het nu echter nog niet. De expeditie heeft nog een zeereis van 17.500 km voor de boeg, waarvan de laatste 4000 km van de Kaap naar de pool waarschijnlijk zeer woelig zullen zijn (zegt Cabès: bij onze vorige reis maakte ons schip herhaaldelijk een slagzij van 45 graden). En daarvóór het afscheid. Een afscheid, waarbij vele autoriteiten aan wezig zullen zijn en dat o.m. met een receptie in het Antwerpse stadhuis zal geviBr(j qqJj op de 0Chtend delijk een «inde aan maken. Klokslag half twaalf zal het schip afvaren van het kasteel aan de Scheldekaai. Koers zuid. Voor de 14 man een afscheid voor 15 maanden (als alles goed gaat, zo niet, dan zal het langer duren). Zestien lange maanden, waarin contact met „thuis" zal afhangen van atmosfeer en ionosfeer. We zullen proberen radio-telegrafisch een verbinding tot stand te bren gen, P.T.T. in België en Holland hebben medewerking toegezegd, ze|t Cabès. En ik hoop, dat de tele- onverbid-foon veel zal rinkelen zelf nog 1378. De prestaties die ln ons or- bloed filtreert, waarbij de wanden Sanisme door bepaalde organen wor- der nlerbulsles als filters dienst en verricht, zijn werkelijk verba- doen en de bloeddruk als drijfkracht zlngwekkend. We denken in dit ge- fungeert om de urine er doorheen val nu eens niet aan het veel be- te persen. De vltallsten zijn echter zongen hart, maar aan de meer pro- van opvatting, dat de wanden der zalsche nieren, die per minuut door nierbuisjes, althans voor een deel, meer dan 1000 co bloed doorstroomd een eigen actieve klierwerklng bezlt- worden, zodat zij per etmaal 1500 ten, en dat zij de stoffen die uit het liter te verwerken krijgen. Hieruit bloed verwijderd moeten worden dus wordt door de zeer samengestelde in zekere zin uitkiezen. De aanhan- vaatkluwen ongeveer 170 liter vocht gers van deze opvatting afgescheiden, ke hoeveelheid 1 kg keukenzout be vat en 200 gr. drul- vensulker. Voor de genen die zich over deze hoeveelheid zorgen maken kun nen we er direct bij vertellen, dat van de hoeveelheid van 170 1. weer 168W 1. wordt te- TOCH IS HET ZO? xenzout en de volledige druivensuiker bevindt. Hoe de nie- moeten ren precies weten wat ze wi het bloed moeten teruggeven op de Juiste samenstelling te hou den, is voor ledereen een raadsel, terwijl uiteraard evenmin bekend Is hoe zij er in slagen het teveel aan dat de wan den der nlerbuiajes geen dienst doen, doch dat het leven de weefsel zelf aan deel heeft in het uit scheidingsproces. De strijd tussen deze twee opvattingen Is nog steeds niet be slecht en zal dit Voorlopig wel niet zijn ook. andere merkwaardigheid „j eveneens nog wijzen: in normale omstandigheden laat een dit gezonde nier geen suiker door. Maar ou- eet iemand in kort tijdsbestek over- raadsel, vloedig koolhydraten, zodat zijn bloed méér suiker krijgt dan v. maal dan kunnen de nieren als vel- mlnerale zouten, "zoals keukenzout, llgheidsklep fungeren. Zodra dus de kallumchloride, magnesiumfosfaat sulkerspiegcl, zoals dit in vakter- calciumfosfaat, kiezelzuur, koolzure 1 u~* v kalk kaliumsulfaat, ammoniumver bindingen, zoals het stikstof houden de ureum, het urinezuur en de crea tine en ten slotte nog de gevonden vergiften (genaarde zwavelzuren) te verwijderen ln precies die hoeveel heden, waardoor de samenstelling ln de urine af. Echter weer Juist zó veel, als voor de normale sa menstelling van het bloed gewenst We kunnen dit onderwerp thans ncucn, waaiouvr ue sitnienovciiing h,t bloed geen walging onder- deSlb" Id e.ng^dePhet i ziekten door bactc- We zijn hier weer beland bij het Hën reeds eeonnerd wrrrt eeuwenoude strijdpunt tussen me- S - vltallsten. Eerege. opxlenbar.nde „nt- B. Petition. dat de urine het

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7