WERELD ~>AG VAN ROUW VOOR HEEL DE Johnson heeft raderwerk weer op gang gebracht dreigen de sfeer te vergiftigen Wat zijn gevolgen van de dood van Oswald? Koningen prinsen presidenten ministers 3 MAANDAG 25 NOVEMBER 1963 schil cl b of d Proclamatie van pres. Johnson Nog niet in het Witte Huis t"i>ïïoh™ Kennedy, die juist vandaag aarbdr'e ïaar wor^t> brengt met een s\jtnkinderlijk gebaar een groet aan i WtfÜa vader; wanneer de katafalk het Witte Huis naar het Capi- tool gereden wordt. Mevrouw Kennedy en zijn zusje Caroline, die woensdag zes jaar wordt, zien roerloos toe. ..TT**" President Lyndon B. Johnson heeft zaterdag bevolen dat vandaag voor geheel Amerika een dag van natio nale rouw zal zijn. „Ik.nodig de men sen in de wereld die onze droef heid delen om zich op deze dag van rouw bij ons aan te sluiten", aldus de nieuwe president in een procla matie die hij voor de televisie voor las. Johnson riep het Amerikaanse volk op vandaag bijeen te komen in bedehuizen om daar in overgave het hoofd te buigen voor de wil van de almachtige God en daar hun liefde en eerbied te betuigen aan de her innering van een groot en goed mens. En heel de wereld, zowel in het Oosten als in het Westen, heeft ge hoor gegeven aan de oproep van pre sident Johnson. In vele landen is en kele dagen rouw afgekondigd. Vrijwel alle staatshoofden legden een verkla ring af, waarin zij de overledene ge dachten als een man des vredes en als een groot president. Paus Paulus VI sprak een gebed uit voor de zielerust van de president en verleende hem de absolutie. De paus sprak de wens uit dat zijn dood de zaak van de wereldvrede geen schade zal berokkenen. De wit-gele banieren van het Vaticaan woeien halfstok, in het verleden gebeurde dit alleen wan neer de paus was overleden. Ook in Engeland en Frankrijk werd met een traditie gebroken. President De Gaulle gaf opdracht halfstok te vlaggen. Gewoonlijk wordt alleen op de dag van de begrafenis van staatshoofden de vlag halfstok gehesen. In Engeland luidde de grote klok van de Westminster Abby elk uur een minuut lang, een rouwbe klag dat normaal alleen voor leden var. de Britse Koninklijke familie geldt. In geen stad van het vrije Westen zal het droeve nieuws met zoveel smart zijn ontvangen als in West-Berlijn, waar president Kennedy zo geliefd was en waar men zoveel van hem verwachtte. Duizenden Berlijners trokken naar het plein voor het stadhuis (dat voortaan John F. Kennedy-plein zal heten) luisterden bij het licht van ontelbare fakkels naar een herdenkingsrede burgemeester Brandt. ONTROERING Sir Alec Douglas Home en bondskan selier Erhard spraken voor de televisie vol ontroering over de vermoorde pre sident. De Amerikaanse negerleiders treuren om de dood van Kennedy. Een van hen noemde hem een „tweede emancipator". De eerste waf president Lincoln, de man die de neger slaven naar de vrijheid voerde en die eveneens werd vermoord. De negers staan nu voor de uitdaging hun leven opnieuw te wijden aan de zaak van de voltooing van de Amerikaanse democra tie waarvoor twee presidenten hun leven Het zwaarst voelden wel de familie leden van de president hun verlies. Op mevrouw Kennedy, reeds zo vaak en zo zwaar beproefd, rustte de droeve taak haar kinderen van het nieuws op de hoogte te stellen. Een etmaal na de moord wist de vader van John Kennedy, oud-ambassadeur van de V.S. in Londen, nog niet dat zijn zoon gestorven was. Zijn vrouw durfde hem deze tijding niet te brengen. De gezondheid van Joe Ken nedy is zeer zwak. Twee jaar geleden is hij door een beroerte getroffen. Maar niet alleen in het Westen, ook in de communistisch gezinde landen heeft men uiting gegeven aan zijn droefheid en diepe ontsteltenis. De Russische bladen brachten het nieuws in grote opmaak met grote foto's van de president. Een Russische huisvrouw vertelde dat zoiets alleen voor ruimtevaarders bleef gere serveerd. CHROESTSJEF Pfemier Chroesjtsjef was zeer onder de indruk. Hij brak zijn vakantie af en reisde naar Moskou om persoonlijk het condoleanceregister in de Amerikaanse ambassade te kunnen tekenen. Zeker twintig minuten bleef hij in het gebouw Zijn gezicht stond ernstig en hij zei vrij wel niets. Over het algemeen wijt men in het Omring door een erewacht rust president Kennedy in het Capi- Jtool. Geheel links achteraan me vrouw Kennedy en haar kinderen. communistische blok de laaghartige moord op Kennedy aan ultra-rechtse en „racistische elementen" die de zaak van de vrede zouden willen schaden- en vooral de negers in Amerika een zware slag willen toebrengen. De ar restatie en de daarop volgende moord op Oswald heeft de zaak zeer gecompli ceerd gemaakt. Alleen communistisch China heeft het nieuws van de moord vrijwel ge negeerd. De kranten kwamen uit met een 300 woorden tellend communiqué. In een zondagsblad verscheen spotprent waarop Kennedy bloedend stond afgebeeld met als onderschrift: „Kennedy bijt in het zand", een wal gelijke plaat die bijvoorbeeld in Zuid Slavië zeer scherpe kritiek heeft uit gelokt. President Johnson wordt de communistische pers afgeschilderd als ..conservatiever'' dan Kennedy. Men gelooft echter niet dat de poli tiek van vreedzame coëxistentie be langrijke veranderingen zal onder gaan. - FIDEL CASTRO Zelfs premier Fidel Castro richtte zich via radio en televisie tot 't Cubaanse volk om hen van de moord op de hoogte te brengen. Hij keurde deze ten scherpste af. Hij ontkende ten stelligste dat de Cubaanse regering van het bestaan van Oswald zou hebben geweten en hij deed felle aanval op de rechtse reactio- kringen in de V.S. („zoals de John Birch-society", aan wie hij de aanslag toeschreef) die de moord op president Kennedy aan het „castristische commu- willen toeschrijven". Het is wel duidelijk dat hoe meer betuigingen van gesproken worden en hoe 'meer de politiek van John' F. Kennedy prijst, gezocht wordt naar achtergron- >n voor de moord. En daarbij dreigen de beschuldigin gen die over en weer vliegen de sfeer internationale rouw over het ver lies van deze wereldleider te vergif tigen. Russische perscommentaren ont kennen ten stelligste dat het commu- bij deze moord is betrokken en beschuldigen de rechtse „koude oor log-makers"' in Amerika. In dit ver band worden de namen genoemd van senator Barry Goldwater, een van de republikeinse kandidaten voor het presidentschap en van generaal Kal- ker, die beiden hun bakermat in Texas hebben. De rechtse kringen in de V.S. laten steeds weer blijken het communisme verantwoordelijk te achten. Presiwent John Kennedy maakt de laatste tocht van het Witte Huis naar het Capilool, waar honderd duizenden Amerikanen afscheid kwamen nemen. De kis is op een oude legerwagen geplaatst. Buitenlandse politiek ongewijzigd President Lyndon Baincs Johnson heeft het door het verpletterende nieuws van de moord op Kennedy tot stilstand gekomen raderwerk van het Amerikaanse regeringsap paraat weer op gang gebracht door onmiddellijk resoluut aan het werk te gaan. Hij confereerde met1 hoge regerings functionarissen en met vroegere pre sidenten van de Verenigde Staten. Hij sprak hat Amerikaanse volk toe vond ook nog tijd om zich voor oareiden op de rede. die hij woensdag in hef Congres zal houden. Hij bracht een bezoek aan mevrouw Kennedy en woonde met zijn echtgenote een korte Kerkdienst bij. Johnson is protestant. Johnson heeft het Witte Hlhuis nog aiet betrokken. Hij regeert vanuit zijn oude kantoor in het gebouwtje tegenover Witte Huls. In dat venbrek ontving iiij zijn talrijke bezoekers. Hij heeft alle levers en speciale medewerkers van Kennedy gevraagd in functie te blijven. Hij heeft echter ieder van hen de vrij heid gelaten, zelf'over hun al dan niét aanblijven te beslissen. De 71-jarige John W. Macconmack. voorzitter van het Huis van Afgevaardïg- is thans opvolger voor het presi- dtentsöhap. Senator Carl Hayden krijigt Amerikaanse regering bezorgd In Amerikaanse regeringskringen heeft het nieuws van de moord op Oswald een hevige schok teweegge bracht. Men maakt zich met nanu rgd over de gevolgen die deze „terechtstelling" zal hebben op de wereldopinie. Door de moord op Os wald zou voedsel gegeven kunnen i met haar kinderen John en hag, Caroline verlaat mevrouio Keu rt aledy 'iei Capitool, waar het stoffe- ijk overschot van haar echtgenoot opgebaard. Achter haar familie- renÖedeu en de nieuwe President met Inkt mevrouw Johnson. stint 20 De Amerikaanse effectenbeurzen Mn vandaag dicht gebleven in ver- met det begrafenis van het stof- "adepjk overschot van Kennedy. De yJuis a; het Damrak was wel ge- Leeg rijpaard... Bij Lincolns begrafenis volgde zijn rij paard het caison met zijn kist. Mevrouw Kennedy heeft gisteren haar rijpaard, de volbloed ruin Sardar, laten meelopen in dze symbolische x-ol. Het paard was een geschenk aan haar van president Ajoeb Khan van Pakistan. Het werd met leeg zadel voorgeleid, met rijlaarzen in de stijgbeugels als symbool van de gestoi*- ven leider. worden aan de twijfel of Oswald wel werkelijk de man was die president Kennedy vermoordde. Bovendien rijzen er twee vragen: werd Oswald vermoord om hem de mond te snoe ren, en hoe kon Ruby zo dicht bij Oswald in de buurt komen. Intussen zijn gisteravond politiever- sterkingen naar Dallas gezonden in ver band met de gespannen situatie in de stad, waar op straat druk gediscussieerd wordt. De burgemeester heeft een beroep op de bevolking gedaan zich niet te geven aan hysterie. Direct né moord op Oswald heeft het Amerikaanse ministerie van justitie laten meedelen, dat er zeer sterke aanwijzingen zijn dat Oswald inderdaad de moordenaar van president Kennedy is. De federale re- oherche zou evenwel het onderzoek nor maal hebben voortgezet. De officier van justitie heeft de politie nu opdracht ge geven de zaak-Oswald te laten rustenen verder te gaan met de zaak-Ruby. Ruby, die officieel is beschuldigd, krijgt een stroom van gelukwensen en financiële steun aangeboden. Intussen gaan in Dal las talloze geruchten. Volgens sommige hiervan zou Ruby een communistisch agent zijn, die Oswald uit de weg moest en opdat hij niets zou kunnen ver raden. Communistische organen, zoals het Franse Humanité schrijven dat Os wald te veel wist en dat hij daarom uit de weg moest worden geruimd. Een commentaar van de Prawda spreekt in dezelfde bewoordingen. Volgens de New Yorkse correspondent van de Prawda heeft de veiligheidsdienst van het Witte Huis een uitstel van de reis van presi dent Kennedy moeten voorstellen met het oog op de ultra-reactionaire sfeer die in Texas was geschanen door recht- elementen. Ook de gouverneur van Texas, Connally, was naar Washington gegaan om president Kennedy er toe te bewegen niet naar Texas te gaan. om- er onaangename gebeurtenissen zou den kunnen gebeuren. Tevergeefs waren ook de waarschuwingen van Stevenson die enige tijd geleden het mikpunt was incidenten die door rechtse elemen taren uitgelokt te noemen. De plechtigheid die bij de naamgeving gehouden word^ zou van daag plaats vinden. In het oostelijke deel van de om streden stad is bij een ruïne een foto van Kennedy opgehangen. Er zou ook een brandende kaars bij geplaatst zijn. Twee schommelstoelen, die Ken nedy tijdens zijn ambtsuitoefening •heeft gebruikt zijn gisteren uit het Witte Huis verwijderd. Zij werden naar een aan de overkant van de straat staand gebouw gebracht. Het is nog niet bekend wanneer mevrouw Ken nedy het Witte Huis zal verlaten. Ze zal zelf toezicht houden bij de over brenging van haar bezittingen, welke plaats zullen maken voor die van mevrouw Johnson. Koningen, prinsen, presidenten en ministers uit alle delen van de wereld zijn naar Washington gegaan om de laatste eer te bewijzen aan de ver moorde leider van de machtigste mo gendheid ter wereld, John F. Kennedy. Onder hen zijn prins Bernhard, prinses Beatrix en minister Luns, koning Bou- dewijn van België, president De Gaul le van Frankrijk die als een van de eersten in Amerika aankwam en vice- premier Mikojan van de Sowjetunie die op speciaal verzoek van premier Chroesjtsjef zou zijn gegaan. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft alle buitenlandse staatshoofden en leiders van missies op het Witte Huis ontvangen. Daarna werden de buitenlandse bezoe kers door president Johnson op hel State Department ontvangen. Morgen zal de president met verscheidene hoge gas ten nog besprekingen voeren. Van de gasten noemen we nog. Groot- Britannië: prins Philip minister-presi dent sir Alec Douglas-Home; Grieken land: koningin Frederika en minister Venizelos; Rusland: vice-premier Miko jan en minister van buitenlandse zaken Gromyko; West-Duitsland: president Lübke. bondskanselier Erhard, minister Schröder, minister Kai-Uwe von Hassel: Ethiopië: keizer Haile Selassie: Israël: president Sjazar en minister mevrouw Golda Meir; Denemarken: prins George en minister-president Krag; Ierland: pre sident Eamon de Valera, minister Aiken* Noorwegen: prins Harald en minister president Gerhardsen; Zweden: prins Bertil, minister-president Erlander; Ita lië: minister Piccioni; Zwitserland: minis ter Wahlen: Perzië: prins Gholam (broer van de Sjah) en minister Abbas Aran- Turkije: premier Ihönil; Zuid-Korca president Tsjoeng Hie Paak; Zuid-Slavië: vice-president Stambolic en minister Po- povic; Polen: vice-premier Jaroszewicz; Oostenrijk: kanselier Gorbach; Finland: minister Merikosko; West-Berlijn: bur gemeester Brandt; Luxemburg: prins Jean; Canada: premier Pearson. Bedreiging aan adres Zweedse premier De premier van Zweden. Erlander heeft zijn lijfwacht versterkt naar aan leiding van een anoniem telefoontje dat hij dezer dagen ontving en waarin hem werd medegedeeld, dat president Ken nedy niet de enige zou zijn die in deze tyd door moordenaarshand zal sterven .963r 1 mstei

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3