Zuidhollands Merendistrict schenkt velen schaatsgenot Geld van Hun laatste kans naar veertien projecten Merentochten bestaan 25 jaar Nieuwe aardgasvondsten van invloed op prijs Wat blijft er over van de loonsverhoging? Dl A DEEM In totaal nu 3,5 miljoen gulden Lijfrente voor de bejaarden NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 OUDE WETERING Het Zuidhollands Merendistrict, de organisatie, die voor de Koninklijke Nederlandse Schaabsenrijdersbond de bekende Meren- en Molentochten regelt, bestaat 25 jaar. Voor dit zilveren jubileum is een bescheiden feest wel gewettigd. Door de jarenlange opofferingen van de organisatoren, commissarissen en bestuursleden zijn de tochten namelijk tot grote festijnen uitgegroeid. Bovendien hebben deze kenners van plassen en vaarten gezorgd voor een grote betrouwbaarheid, imits de rijders en andere ijsliefhebbers de mededelingen maar ernstig nemen. De merentochten zijn feitelijk begon nen door de liefhebberij van de toenma- lige secretaris van de Zuidhollandse Ijsbond, de heer W. J. H. Dicke. Voor zijn denkbeelden kreeg hij in Ter Aar bij de heren C. Snijders, M. van Tol en Jac. Visser een willig oor. De eerste Merentocht, compleet met moeilijkheden van dichtgesneeuwde ba nen werd verreden op 23 december 1938. Van de zestien deelnemers kwamen er vijftien, onder wie burgemeester B, J. Hoogeboom, uit ter Aar. De zestiende was een Leidenaar. Twee jaar later kon den de deelnemers 250 in totaal reeds kiezen tussen drie startplaatsen, terwijl de keuze ook nog ging over drie verschillende Merentochten. De tochten werden steeds groter, evenals het district, waarin mannen als C. Snijders (vooriitter) en organi sator J. Juffermans met paard en mankracht banen schoonhielden. In 1940 ontstond de naam Merendistrict. In 1942 kwamen de Molentochten om de hoek kijken. Inmiddels waren de tochten uitgebreid tot 1, 2, 3 en vier meren met afstanden van 20, 40, 60 en 90 kilometer. Organisatie In 1942 werd ook voor het eerst een wedstrijd over 100 kilometer gehouden. Herman van Leeuwen (Nieuwveen) werd winnaar. De financiën bleven steeds grote knelpunten, doch penning, meester J. W. de Ren kon het toch steeds weer klaren. In 1941 was er bijvoorbeld niet meer dan vijftig gulden in kas. Nu, 23 jaar later, is de zaak gezonder. De organisatie is ook beter geworden. Het Merendistrict beschikt nu over vijf sneeuwschuivers een motorbaanschuiver, een grote voorraad medailles en tal van attributen om de banen uit te zetten. De hele orgnisatie hangt af van vrijwillige werkzaamheden van handjevol bestuursleden en 17 baancom missarissen, die zo op elkaar zijn inge speeld, dat men binnen een uur beslissing kan nemen over het houden van tochten. Kaarten en alle benodigd heden liggen dan al klaar. Trouwens het meeste materiaal en de benodigdheden voor de eerste tochten ligt nu al op de vaste plaatsen gereed. Men zou zo kun nen starten. Het wachten is alleen op ijs. Als dat er is, worden de zorgen groter. Er zijn altijd mensen, die het ijs beter denken te kennen dan de mensen, die Modeshow in 't Trefpunt WARMOND Er was grote belang stelling voor de modeshow, die „Emka" uit Den Haag op uitnodiging van dt hervormde vrouwengroep „Stille Kracht" de dameskrans „Irene" en het Katholiek Vrouwengilde gisteren in 't Trefpunt pre. senteerde. Mevrouw LangemeiJer hield een toespraak, waarna mevrouw Krispijn een inleiding op de show hield. Drie mannequins toonden Nederlandse kle dingstukken. Na een verloting (hoofdprijs een lap stof) sloot mevrouw Boonstra de genoeglijke en leerzame avond, van stond af aan mee zijn opgegroeid. En zelfs deze mensen kunnen zich wel in de elementen vergissen. Zo werd in februari 1941 een tocht uitgeschreven 90 km. Van de tweehonderd deel nemers reden er acht de tocht uit. Zij hebben een speciaal Viermerenkruis ge kregen met goudbalkje en kroon. Men heeft nog wel eens een 17 dorpen- tocht willen organiseren en regelmatige tochten Sleutelstad-Pijpenstad. De laat ste is slechts eenmaal verreden. Ook de tocht Bloemenstad-Sleutelstad heeft op het programma geprijkt. De tocht is meermalen verreden. In 1945 volgde de heer J. van Zwieten voorzitter Snijders op. Sedert 1955 bekleedde de heer J. C. F. Coers deze functie, totdat ook hij afscheid moest nemen. Vice-voorzitter J. Juffermans nam toen maar de leiding op zich. Bij het Merendistrict zijn nu twintig verenigingen aangesloten. In het seizoen 1962-'63 namen in totaal 30.000 schaat senrijders en rijdsters aan de verschillen de tochten deel. In 1962 bereikte men op een dag een record met zesduizend deel nemers. Ze kwamen uit heel Nederland. Alle provincies waren vertegenwoordigd. Maar ook personeel van ambassades en buitenlanders waren op de tochten afge komen. Een van de bijzondere aspecten van deze tochten is, dat de stadsmens de plattelander heeft laten kennis maken met eigen omgeving. De stadsmensen begonnen namelijk met de tochten. Zaterdag 23 november wordt het zil veren jubileum gevierd mèt een receptie van 3 tot 4 in restaurant De Woelige Baren in Roelofarendsveen. Deze recep tie wordt gevolgd door een diner. Op 29 november wordt een feestavond ge geven. Kamerleden menen: (Van onze parlementsredactie) DE jongste ontdekking In in ons land van een veel grotere voorraad aardgas dam men ooit had durven dromen, maakt een herziening van de prijsvaststelling voor dit gas noodzakelijk. Dit hebben gisteravond in de Tweede Kamer de heren Van der Peyl (c.h.), Geelkerken (a.r.) en Ne- derhorst (soc.) minister Andriessen voorgehouden bij de behandeling van de begroting voor economische zaken. „Bekijk de hele prijspolitiek nog eens; wellicht zit er dan nog wel een prijsverlaging in", adviseerde de heer Van der Peyl. „Er zal een nieuwe berekening van kostprijs en baten moeten komen", aldus dr. Geelkerken. De socialist Nederhorst verzekerde, dat als zijn fractie destijds had geweten dat de Groningse gasbel niet 150 maar 1100-miljard m3 bevat, zij niet akkoord zou zijn gegaan met de concessieverlening aan de Nederlandse Aardolie Maatschappij, doch zou hebben aangedrongen op exploitatie door een volledig overheidsbedrijf. „Dan hadden de oliemaatschappijen _jn mooi vindersloon plus een vergoe ding voor exploratiekosten kunnen krij gen en zou de staat er ettelijke Delta plannen bij hebben verdiend", zo zei de vanmiddag antwoorden. De exploitatie en afzet van nieuwe olie- en aardgasvondsten op ons grond gebied (zoals bekend wordt daarnaar geboord, o.a. in de Waddenzee) wilde de heer Nederhorst het liefst in handen leggen van de staat. De concessie zou ook aan de Gasunie kunnen worden ver leend, maar dan op voorwaarde dat de N.A.M., die als participant in de Gas unie voordeel van die nieuwe exploita tie-concessie zal hebben, instemt met een openbreken van het bestaande aard gascontract en akkoord gaat met een winstverdeling, die gunstiger is voor het rijk en daarmee voor de gemeen schap. „Voorkomen moet worden, dat de miljoenenwinst, die onze bodem gaat opleveren, zal afvloeien naar het buitenland", aldus de heer Nederhorst. 2000 miljard A.R.-vergadering te Voorschoten VOORSCHOTEN De anti-revolu tionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje", hield gisteravond ln een der zalen bU de Geref. kerk de jaarvergade ring. In verband met de verhoogde con tributie-afdracht, voor deze kiesvereni ging verhoogd van f 2.50 tot 5 Per Jaar per lid, werd door het bestuur voorge steld de contributie te verhogen tot f 9 per jaar, welk voorstel werd aangeno men. In de vacatures ontataan door het (volgens rooster) aftreden van de heren B. Hoekstra en D. Rodenburg (niet her kiesbaar) werden benoemd de heren W. J. Iestra en L. A. uyterllnde. Drs. Zijlstra hield vervolgens een cau serie over het onderwerp „Enkele as pecten van de huidige loonpolitiek". De heer Zyistra gaf een overzicht van de achtergronden, die tot de huidige loon politiek hebben geleid. Men kan zich af vragen: waarom zo'n forse verhoging van de lonen? Er is nu eenmaal sprake van een rug-tegen-de-muurpolitiek. De huidige spanningen vloeien voort uit hel feit, dat Nederland zich in een super hoogconjunctuur bevindt, die alle nor male verhoudingen op de arbeidsmarkt verstoort Los van enig daaraan voorafgegaand- zijnd halfjaarlijks rapport van de SER hebben de vakcentrales hun eisenpak ket op tafel gelegd. De bestuurders van deze centrales moesten eenvoudig daar toe over gaan, omdat men vreesde het gezicht tegenover de werknemers te zul len gaan verliezen. Tegen deze achter gronden hebben de werknemers de voor gestelde verhogingen vrij gemakkelijk geaccepteerd. Ongetwijfeld zal een aantal onderne mingen door de recente loonmaatrege len in moeilijkheden komen te verkeren. Een in hoofdzaak exporterend bedrijf als bij voorbeeld de bloembollenhandel kan vaak een doorberekening niet velen, ook al omdat in deze branche 'n sterke concurrentie bestaat. Overigens moet ge steld worden, dat de discipline by veel werknemers zoek Is. Men haast zich el- kaars werknemers weg te halen en aan deze situatie is nog niets veranderd. Refererend aan het oordeel van de oud-president van de Nederlandse Bank. de heer Holtrop, zei de heer Zijlstra min der dan 5 pet reëel zal blijken te zijn. Dat een aantal pryzen reeds thans om hoog is gegaan, is enerzyds een gevolg van factoren die niets met de ingreep hebben te maken. Men kan slechts ver moeden, dat sommige andere prijsverbo- gingen 'vooruitgrijpen op de komende loonsverhogingen. Of een van de oog merken van de loonsverhoging, namelijk het althans gedeeltelyk „wit" maken de zwarte lonen, met name in de bouwvakken zal worden gerealiseerd, valt te betwijfelen. Zolang er schaarste aan arbeid is, blijft het wegkopen van arbeidskrachten een feit Een levendige discussie naar aanlei ding van deze causerie besloot de bijeen komst. V erkeersoiigelukken VOORSCHOTEN Op de Wijngaar denlaan (nabij de overweg) kon automobilist niet tijdig meer stoppen een naar links afslaande, vóór hem rijdende vrachtwagen. De botsing, die volgde, had materiële schade aan beide voertuigen tengevolge. Dat was eveneens het gevolg by een aanrijidng. waarbij een automobiliste te laat afremde by het naderen van een op de Haagweg opge stelde file van auto's. Ook hier ontstond geen lichamelijk letsel voor de betrok kene. Anders verging het een bromfietser, die zich op de Veurseweg geen voorrang zag verleend door een afbuigende bestel auto. Met vrU ernstig letsel moest hy per ambulance naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden overgebracht. VOORSCHOTEN Vanmiddag is heer A. H. van Grol in verband met zijn 25-jarig jubileum in dienst van de ge meente Voorschoten ten gemeentehuize gehuldigd. De heer Van Grol, die als volontair 25 jaar geleden bij de gemeente in dienst trad, is thans adjunt-directeur by openbare werken. Morgen hopen wy nader op de huldi ging terug te komen. Hillegoms meisje ernstig gewond HILLEGOM, Vanmorgen om kwart over acht is het tienjarig meisje M. N. op weg naar school door een personenauto aangereden. Het kind liep vermoedeiyk een schedelbasisfractuur op en is in ern stige toestand naar het diaconcssenhuis te Haarlem gebracht. Het ongeluk ge beurde in de Meerstraat, die het meisje plotseling overstak. De uit de Haarlem mermeer afkomstige bestuurder van de auto heeft nog gepoogd haar te ontwijken. Dagblad met prof. Leemans. Deze Bel gische senator, die bekend is geworden door zyn clairvoyante voorspellingen over de omvang van de gasbel by Slochteren, had tegenover die krant verklaard: „Er zit zeker wel 2000 miljard m3 in de Groningse bodem". De K.V.P.-er Blaisse bestreed h betoog van de heer Nederhorst. Hy keerde zich vooral tegen diens stelling, dat de P.v.d.A. de huidige opzet zeker niet goedgekeurd zou hebben als geweten dat er veel en meer dan 150 miljard m3 aardgas in de Groningse bodem zat. Ook de heer Nederhorst, zo ■el hy, wist destijds wel, kon althans met zekerheid veronderstellen, dat de voorraad groter was. Prof. Leemans had toen al voorspellingen gedaan die waren betrouwbaar. „Temeer daar ikzelf één van de bronnen van de heer Leemans ben geweest", zo zei mr. Blaisse. Deze uitlating wekte ln de Kamer grote verbazing. De communist Bakker reageerde scherp: „Een lid regeringsparty heeft dus een buiten lander gebruikt om invloed uit te oefe- De heer Blaisse heeft zich schul dig gemaakt aan moedwillige verzwy- ging. Dit is een stuk onoirbare poli tiek". Blaisse relativeerde voorts de stelling van dr. Vondeling, dat de olie maatschappijen met zeer grote winsten zullen gaan strijken (f 12 miljard, vol gens de P.v.d.A.-fractieleider). Hij weei op de risico's en potentiële tegenvallers voor de maatschappyen staan. hebben bovendien enorme aanloop exploitatiekosten. Mr. r tenslotte aan, dat de staat niet minder dan 70 pet van de winst zal opstrijken. H. Veendorp erelid van Tuinbouw en Plantkunde LEIDEN. De leden van de afde ling Leiden der Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun de, die gisteravond de maandelijkse afdelingsbijeenkomst hebben bijge woond, zullen van hun gang naar hel Gereformeerd Jeugdhuis ongetwijfeld geen spijt hebben gehad. Voor de eer ste verrassing van de avond zorgde afdelingsvoorzitter J. H. Smit, die in openingswoord kon mededelen, dat zowel prinses Beatrix als het Leid- se afdelingslid, de heer H. Veendorp tot erelid van de Maatschappij waren benoemd. Deze benoemingen hadden gisteren plaats tijdens de lilde Algemene Maat- schappy-vergadering in Utrecht, die door de heer Veendorp samen met de afde lingsvoorzitter werd bijgewoond. De heer Veendorp tot voor kort hortulanis van de Leidse Hortus dankte deze eervolle benoeming, aldus de landelijk-voorzitter, aan het vele en belangryke werk, dat hij zowel voor de Maatschappij als de Leidse afdeling in lange reeks van Jaren heeft ver richt. De heer Veendorp bracht vervolgens in kort verslag van genoemde alge- ene Jaarvergadering uit. Er werden hierna 12 kleurendia's van enkele uiteenlopende bloemensoorten vertoond, waarvan de aanwezigen schrif telijk de Juiste benaming konden opge ven met als inzet een ze6tal kamerplan ten. De jury kende de prijzen toe aan: 1. J. J. Maandag: 2. H. Sandeman; 3. B. F. Bruinsma; 4. J. van Egmondt; 5. mevr. N. Swen-van der Wal; 6. A. P. van Eg. mond. Toegelicht met een groot aantal zelf vervaardigde kleurendia's nam het echt paar Overduin na de pauze de aanwezi gen in gedachten mee op de vakantie, reis, die het het vorig jaar maakte naar het Zwitserse Alpen land. Vertegenwoordiger in Leiden gearresteerd LEIDEN, De Leidse politie heeft gisteravond een 48-jarige vertegenwoor diger van een Leids automobielbedrijf aangehouden. De man werdt ervan ver dacht het bedryf waar hy werkte te heb ben opgelicht voor een bedrag van onge veer twintigduizend gulden. Raad Zoeterwoude verleent krediet ZOETERWOUDE, Tijdens de gister avond gehouden raadsvergadering onder leidinig van burgemeester Detmers, heeft de raad zijn goedkeuring gehecht aan voorstellen tot kredietsverlening voor de aanschaffing van een vrachtwagen (ƒ14.190,voor het op/knappen van oartk Die Leythe (ƒ2.500,voor verbe tering Weipoortseweg 4.500,—) en voor het instellen van een efficiëncy-onder- zoek (ƒ2.500,—Voorts bedoqt de raad geldleningen aan te gaan van resp. drie en zeven ton, waarvamd «laatste met een 'ooptijd van dertig jaar. Er werd uitgebreid gesproken over de fluodering van het drinkwater, welk voorstel zes voor- en zes tegenstemmer opleverde, met één blanco. Óp de heren Paardekoper en Vink na stelde de raad 'ich achter het plan van de St, Joseph Stichting te Bergen ln Zoeterwoude tus sen de Zulderbuurtseweg en de Dokter Kortmannstraat 'n inridhtlmg voor zwak zinnigen met een capaciteit van 150 bed den te bouwen. Verder beifloot de raad de nieuw aan te leggen weg van de mo len aan de Ommendijkseweg naar de Noordlbuurt Burgemeester Smeetsweg te noemen. Voor een verklaring van B. en W. over het Industriesohaip met Leiden zie men elders in dit blad. Paal tegen hoofd zijn werkzaamheden gewond geraakt Door onbekende oorzaak kreeg hy paail van een kraam tegen het hoofd. Met een diepe snywond onder het linker en een hersenschudding is hy naar academisch ziekenhuis gebracht. DIADEEM: het vloerkleed voor gezelligheid en sfeerl Hoge gesloten pool, doorgeweven rug, effen of gedessineerd Met Wint van Dussel Leidse NCR(eis)V rond de wereld LEIDEN. „Dit is m'n 164ste le zing over een wereldreis van 480 da- gen door 16 landen met ons tweeën in een piepklein Nederlands autootje", vertelde gisteravond Wim van Dussel 'n de foyer van de Stadsgehoorzaal oor een teer aandachtig gehoor. Ge organiseerd door de N.C.R(eis)V. afd. Leiden, werd hier een filmavond ge geven door de bekende Nederlandse journalist, die zich specialiseert in het maken van wereldreizen. Met zijn vriend Peter Hissink. 280 kg teveel bagage, elf camera's, 25 lenzen 150 kg filmmateriaal heeft Wim van Dussel zijn laatste wereldreis gemaakt, uitgesmeerd over zeventien onvergete lijke maanden. Dat hebben de N.C.R(eis)V.-leden gis teravond gemerkt. In een boeiend en met grapjes doorspekt betoog, voerde deze globetrotter zyn gehoor via 600Q km USSR naar Iran, Afghanistan, Kash- India. Nepal, Japan en Canada rond de wereld, van elk land en van elk werelddeel aparte verhaaltjes vertellend. En kostclyk vertellend, want toen Van Dussel na ongeveer vyf kwartier zijn mond sloot werd de vry goed bezette foyer gevuld met uitingen van verba- zing en genoegen. Na de pauze vertoonde Van Dussel de door Peter Hissink opgenomen film over hun reis. De 65 minuten celluloid gaven daarvan slechts een aantal flitsen, maar was ruimschoots voldoende om de N.C.R(eis)V.-ers een leerzame en genoe- gelijke avond te bezorgen. Reis pro gram ma Voorzitter A. v. d. Bos had de avond geopend met enkele mededelingen over het winterprogramma, dat 38 winterrei- en 15 speciale skireizen omvat. De afdeling gaat volgende week woensdag een excursie maken naar het Bybels Diorama in Den Haag en op 10 december de Joodse Synagoge in de Hofstad. Een tocht per verwarmde touringcar Schiphol en Amsterdam, besluit op 17 december 't programma van dit jaar. CHU Katwijk Zee KATWIJK ZEE Morgenavond om acht uur vergadert de afdeling Katwyk Zee van de CHU in hotel Noordzee. Voorzitter dr L. C. van der Marei hoopt te spreken over: Hoe staat het met het onderwijs in KatwUk? Er is voorts ge legenheid tot het stellen van vragen forum over problemen betreffende de Katwijkse gemeentepolitiek. Dit fo rum bestaat uit c.h. gemeenteraadsleden, KATWIJK AAN ZEE Vrydag: hoog water 6.37 en 18.56 uur; laag water 2.16 en 14.35 uur. Visserij golfjes IJMUIDEN. Het ongunstige weer maakte voor de meeste schepen de vis serij tot een dubieuze zaak. Alleen in de noord viel het weer mee, maar daar was de vissery zeer slecht. De HD 74 Michiel en de HD 79 Drie Gebroeders meldden, dat men in trekken van viei uur slechts tot vyf manden vis kon ko> men. De meeste schepen konden dins- dag maar een enkel trekje doen. De SCH 21 Arie van der Zwan kwam zo nog tot honderd kantjes. De KW 32 Sakina moest echter naar IJmuiden te rugkeren omdat men de stroppen in de schroef had gekregen. Dinsdagmiddag zyn enkele grote sche pen naar zee gegaan. Men wil in het Engelse Kanaal aan de slag omdat daar veel haring is waargenomen. Wat er was In IJmuiden voerden woensdag negen tien schepen 3174 kisten vis aan, waar. van 480 schelvis, 160 wyting, 190 gul er kabeljauw, 230 koolvis, 850 haring, 760 makreel, 300 schol, 5 tarbot, 115 varia, 40 haai, 30 stuks kabeljauw en 2200 kilo tong. In Scheveningén was de aanvoe 25 schol, 450 haring en 150 kilo tong. Dames-schaaktoernooi Mevr. Heemskerk op gedeelde 5e plaats De resultaten van de woensdag ge speelde partyen voor het zonetoernooi voor dames te Bad Neuenahr waren: Vijfde rondeJovanovic (Z.S1) Assenova (Buig) 10; Axt (W.Dld) Nedeljkovic (Z.S1) 0—1; Suninucks (G.B.)Brandler (W.Dld) 0—1; Ferrer (Sp)Bruce (G,B.) 10; Ivanova (Buig) Rinder «W.Dld) 0—1; Bilek (Hong)— Vreeken (Ned) a£g; Lazarevic (Z.S1)— Heemskerk (Ned) afg. Afgebroken partijen: derde ronde: Brandler—Axt 1—0. Vierde ronde: Bruce Lazarevic 1214; Nedeljkovic Ferner 10. Stand: 1. Nedeljkovic 5 pt; 2. Jovano- c pt; 3. Rinder 4 pt; 5/6 Bilek en Heemskerk, beiden 2 pt -f 1 afg; 12 Vreeken, 1 pt -f 1 afg. Voetbal Het Schotse nationale voet balelftal behaalde woensdagavond te Glasgow een 21 overwinning op Wa les. By de rust hadden de Schotten met 1—0 de leiding. Voetbal Turkije en Italië speelden woensdag in Ankara tegen elkaar geiyk (2—2) in een wedstryd voor de voorron den van het Olympisch voetbaltoernooi 1964. Bij de rust leidden de Turken met 10. Het was de eerste ontmoeting tus- ;en beide landen. Grote 8-3 zege voor Engeland op Ierland In de eerste interland, die in hel Wembleystadion te Londen ooit by kunstlicht werd gespeeld, zegevierde hel Engelse voetbalelftal woensdagavond 55.000 toeschouwera met 83 ovei Noord Ierland na een 41 ruststand. Hoewel de Engelsen op het doorweekte terrein zo superieur waren, dat de neder- van Noord Ierland zich al snel af tekende, verslapten zy geen moment. Met lange, voor hun tegenstanders pyniyk nauwkeurige passes en keiharde schoten boekten zU keer op keer succes tegen de onzekere Ierse defensie en het was alleen het voortreffeiyke werk van doel- Harry Gregg te danken, dat Enge land niet aan de dubbele cUfers toekwam. Uitblinkers in de soepel draaiende En gelse voorhoede waren rechtsbinnen Jimmy Greaves en de ongrypbare rechts buiten Terry Paine, die resp. vier- en driemaal scoorden. De achtste treffer kwam op naam van middenvoor Bobby Smith. Johnnie Crossan, enkele jaren ge leden speler van Sparta, doelpuntte een maal voor Noord Ierland, de andere twee treffers kwamen van de voet van mid denvoor Sammy Wilson. Hoofd Terweeschool Oegstgeest neemt afscheid OEGSTGEEST Volgende week za terdag wordt in het gemeentehuis af scheid genomen van de heer J. W. van Leeuwen, die van 16 september 1929 af hoofd van de openbare lagere school aan de Terweeweg is geweest. De heer Van Leeuwen heeft de pensioengerech tigde leeftyd bereikt. Het scheidende schoolhoofd was van oktober 1920 tot december 1926 onder wijzer te Leiden: daarna werd hy school hoofd aan de openbare lagere school tn het huidige Dorpshuis (thans de school aan de Kom van Aaiweg) te Leiderdorp Van Leiderdorp ging de heer Van Leeu wen naar de Terweeschool te Oegst geest. Er is zaterdag 30 november tussen vier en half zes gelegenheid van de heer Van Leeuwen ten gemeentehuixe afscheid te nemen. (Van een onzer verslaggevers) De korte, maar krachtige actie „Hun laatste kans", die juist een maand geleden werd gehouden ten bate van de vluchtelingen in Grie kenland en Turkije, heeft het streef bedrag reeds met een half miljoen gulden overschreden. Op het ogen blik is drieënhalf miljoen binnen gekomen een voorlopige einduit komst, want nog dagelijks komen giften binnen op het giro-nummer 999 ten name van „Hun laatste kans" in Amsterdam, dat voorlopig open blijft staan voor de actie. Dr. W. Drees, voorzitter van het Nederlands comité vluchtelingenhulp, die dit gistermiddag heeft meegedeeld toonde zich bijzonder verheugd ove» dit resultaat en sprak van een succes. Hij legde de nadruk op het feit dal tachtig procent van de opbrengst-tot- op-heden bijeen werd gebracht op de avond van 21 oktober. De huis-aan- huis collecte leverde in één klap 2.700.000 gulden op; over de giro werd in ronde getallen 100.000 gulden ontvangen. Later is daar nog bygekomen een be drag van 700.000 gulden, deels uit het bedryfsleven, maar toch ook nog voor 50.000 gulden ln kleine bedragen van particulieren. Met het geld, dat door de Nederlan ders byeen is gebracht, zullen veertien projecten, waarvan tien in Griekenland en vier in Turkye, tot stand worden ge bracht. Het uitwerken van deze jee ten liet op zich wachten door geld gebrek. Het ziet er nu naar uit, dat de hulpverlening met spoed op gang zal worden gebracht. „Geheel in de lün van de Nederlandse actie", zo merkte 'e heer Drees gistermiddag op. De projecten, !e voor een groot deel onder verantwoordelykheid van de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen en deels onder ver antwoordelykheid van kerkelijke en an dere instellingen, uitgevoerd zullen worden, omvatten vier soorten van hulp: huisvesting, bejaardenzorg, een vakop leiding voor jonge vluchtelingen en agrarische hulp. Totaal zullen in Grie kenland elfhonderd en in Turkye twee honderd vluchtelingen geholpen worden |Het spreekt vanzelf dat de actie, in .Nederland gevoerd, niet de nood van ,alle vluohtelingen in belde landen kan lenigen. Mr. C. Brouwer, vertegenwoor diger van de Hoge Commissaris van de vluchtelingenhulp, moest dit gister middag toegeven. M_ar hy wist te ver tellen, dat thans ook andere landen gel delijke steun willen geven aan de vluch telingen in Griekenland en Turkye. Noorwegen en Zwitserland zyn var plan een actie als in Nederland te gaan voeren. Beide landen hebben daartoe inmiddels inlichtingen hier over inge wonnen. Ook van particuliere zUde in Duitsland is belangryke hulp toegezegd, terwyl de Amerikaanse regering de Hoge Commissaris van de V.N. voor "luchteling--i «-eft aten wétên een be- Irag van vyfhonderdduizend dollar t.- willen geven voor de vluchtelingen in Griekenland. Het ag gezegd word dat de Nederlandse actie diepe indruk heeft gewekt in het buitenland., i de hee: Brouwer. Tot slot dan een kort overzicht de projecten, die met het Nederlandse geld in beide landen zullen worden aan gepakt, Dank zy de actie kan in Kareas, vlak by Athene, een vluchtelingenwyk worden gebouwd voor 171 gezinnen i._n grotendeels afkomstig uit de krotten van Dourgouti e.i Kesariani en hebben voor en tydens de actie-avond sterk in de publiciteit gestaan. Ook de Witrus- slsche kolonie by Saloniki zal een betere behuizing krijgen Honderdtien bejaarden zullen lijfrente ontvangen, terwijl ook de accommodatie van een aantal bejaar denhuizen zal worden verbeterd Voorts zullen 120 jonge vluohtelingen een tweejarige vakscholing krijgen. Zestig boerengezinnen zullen stevig geholpen worden bij het vestigen of verbeteren van een bedrijf. Noorse leiding bij PSV-Spartak De Noorse arbiter Birgen Nilsen, woon achtig in Oslo. zal woensdag 27 novem ber in Eindhoven de tweede wedstrijd tussen PSV en Spartak Plovdif voor de tweede ronde (achtste finales) van het toernooi om de Eur.-beker voor lands kampioenen lelden. Zyn landgenoten Hans Granlund en Bjoer Gulf Iversen zullen hem assisteren, SCHAATSENRIJDEN Kees Broekman trainer van Italianen Kees Broekman, de Europese kam pioen 1953, is coach van de Italiaanse schaatsenrijders. De in Hamar woon achtige Nederlander verbiyft nu reeds in Cortina d'Ampezzo om de Italianen in conditie te brengen voor de komende Europese-, wereld- en Olympische kam pioenschappen. Cup landskampioenen Dukla Praag heeft zich woensdag middag geplaatst in de kwart finales door op eigen terrein het team van Gor- nik Zabrze, de Poolse kampioen, met 41 te verslaan. De ruststand was 20. De eerste ontmoeting tussen belde teams, vorige week woensdag ln Polen gespeeld, leverde een 20 nederlaag voor de Tsjechen op, die echter dank zU een beter doelgemiddelde de kwart finales toch bereikten. Na Nederland te hebben uitgescha keld in de stryd om de Eur. beker voor landenteams deed Luxemburg woensdag avond opnieuw van zich spreken. Jeu- nesse d'Esch presteerde het namelijk om op eigen terrein Partlzan Belgrado met 2—1 (rust 11) te verslaan in een wed stryd voor de achtste finales van het toernooi om de Eur. beker voor lands kampioenen. Partlzan. dat kenneUjk het veld opgekomen was met de gedachte een gemakkehjke zege te gaan behalen, liep reeds na 19 min. een achterstand op. Wel werd het 13 min. later gehjk, maar dat ontmoedigde de Luxemburgers nau- weUjks. Partlzan moest spelen voor wat het waard was en er ontspon zich een aantrekkelijke stryd met wisselende kan sen. Acht min. voor het einde viel de be slissing ten gunste van Jeunesse. Cup bekerwinnaars Sporting Lissabon heeft zich woens dagavond in Lissabon gekwalificeerd voor de kwartfinales. De Portugezen sloegen in de returnwedstryd van de tweede ronde Apoel (Cyprus) met 20 (10). De eerste ontmoeting tussen bei de clubs was in een 161 zege voor Spor ting geëindigd. Beide wedstrijden zyn ln Lissabon gespeeld. Omdat Apoel niei ln staat bleek de kosten voor de reis naar Portugal te betalen, bood Sporting aan alle uitgaven van de Cyprioten te be kostigen, mits beide wedstrijden in Por tugal zouden worden gespeeld. Motor Zwickau, winnaar van de Oostduitse voetbalbeker, heeft woensdag de eerste wedstryd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa cup voor bekerwinnaars tegen MTK Boedapest met 1—0 gewonnen. Het beslissende doel punt werd in de tweede helft gescoord. Zaterdag 30 november komen de ploegen ln Boedapest voor de tweede maal tegen elkaar uit. F.C. Barcelona kwam in de thuiswed strijd tegen de Hamburger S.V. voor 70.000 toeschouwers niet verder dan een gelykspel (4—4). Ook by rust was de stand geüjk (22). Het scoreverloop in deze ontmoeting was spectaculair: 01, 1—1, 1—2, 2—2, 3—2, 3—3, 3—4, 4—4. De wedstrijd tussen Lyon en Olyra- piakos (Griekenland) voor de tweede ronde die woensdagavond in Lyon werd gespeeld, is geëindigd ln een 4—1 zege voor de Fransen. Bij rust had Lyon een 21 voorsprong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5