Commentaar Individuele burger maakt van het raadslid nog te weinig gebruik - Mr. Woudstra in algemene beschouwing EénlmhÊ^m parel per dag! Raadslid ELSGEEST: Met opleggen van nieuwe lasten aan de bevolking moet uiterste voorzichtigheid worden betracht „Verborgen camera' echt niet iets nieuws ligtvoet 96( ffüVE LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 zyflgenda voor Leiden en Den Haag Donderdag: Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur: af- leling Leiden ZuidWest Ned. Christen- ^L^rrouwenbond, de heer J de Vries van "'•je Chr. Ver. voor verpleging van lijders vallende ziekte te Heemstede, leven staat op het spel" (met I kleurenfilm). [stadhuis, 8 uur: begrotingsvergadering lemeenteraad. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 ting Ned. Soedanese Kring voor het Nabije Oosten, mej. dr. F. S. M. van Schaik, hoofd afd. jhting Voedingsbureau Den Haag, 'oedingsonderzoek in Omdoerman". Burcht, 8 uur: vrolijk liefdadig- •idsconcert ten bate van noodlijdende jen)n zieke Polen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- rest, soliste: Nicole Henriot, piano. ig",1 Breestraat 19 (Geref. jeugdhuis) Jeugd en Evangelie Leiden, de heer Wijarto, ambassaderaad voor pers irlichting, over zijn land (Indonesië) jaarj Warmond: Trefpunt, 8 uur: uitvoering illini311 muzie'cverenjSing Warmonds Fan- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 'aagsche Comedie met „Macbeth". Den Haag: Gebouw K. en W.. 8 rrfènr' Nationale Ballet. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Albeneri- 'lijke Vrijdag Stadhuis, 2 en 8 uur: begrotingsverga- iring gemeenteraad. Clubhuis speeltuinver. Zuiderkwartier, ojelierstraat, 711 uur: bazaar. Gebouw Chr.-soc. Belangen Oude Sin- Chr. Besturenbond, G Bakker over „De loonpolitieke situ- Nieuwsteeg 8, 8 uur: afdeling Leiden [ed. Ver. Ex-pol. gevangenen uit de >ttingstijd, R. F. S. Voerman hoofd- it Leidse verkeerspolitie over Leidse met filmvertoning. 6, 8 uur: Contact- Kinderbescherming Leiden ■eken, A. Hustinen, zenuwarts te Haag, over „Enige nieuwe aspec- de gezinsproblematiek". Academiegebouw, 's middags: inaugu- prof. dr. F. van Coetsem, buiten- hoogleraar in het oud-Germaans, ïhouwburg, 8 uur: K en O.-voorstel- ig, „Ratel van een simpel man", door •t Nieuw Rotterdams Toneel. Papen'gradht 6a. 8,15 uur: opening ten- ïateliïnig schilderijen, beeldhouwwerk sieraden van Henny Bal door dr. J. Broekman. 'had Rehoboth, 8 uur. Afdeling Leiden-cen- d. Cum N.C.V.B., mevrouw G. Jonder-van |ck over „Gebruiken in het land van de iijbel". na Den Haag Kon. Schouwburg, 8.15 i Baagsche Comedie met „Reiziger zonder jagage". Zaterdag bij Bevrijdingskerk, 7.45 uur: feugdclub Excelsior, efor-l Clubhuis, speeltuinver. Zuiderkwartier, 211 uur: bazaar. Schouwburg, 8 uur: balletschool Lei- uitvoering. I Herv. jeugdcentrum In den Moriaen, Moriaan steeg 2, 7.30 uur: Nassi-bal, II Geref. jeugdhuis Breestraat 19, 8 uur: lilmavond_ j Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Clos |n Leembruggen. Busstation vak 15 station Leiden 9.25 •m.: afdeling Leiden Tuinbouw en itkunde, vertrek voor excursie naar ilantenbedryf fa. P. Bruines en Zn. iterwoude, Stadhouderslaan 5. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: 'ffaagsche Comedie met „Tot elke prijs". Den Haag: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: bncertgebouworkest, Klaas Boon, alt- fiool, en Vittoria de los Angeles, zang. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Haags tudentencabaret „Opzitten en pootjes even". Apotheek Geopend voor spoedgevallen: apotheek lentraal, Breestraat 74, tel, 20552, en potheek Van Breest Smallenburg Lei- Films Camera, (2.30, 7 en 9.15 uur): What /er happened to baby Jane? (14 jaar), onderdag Sajorana (14). Lido, (2.30, 7 en 9.15 uur): De man mei e wassen beelden (18). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De wel l t«ten het zwaard (14). Rex, (2 en 7.30 uur): De kanonnen van a ger fiavarone (14). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Vivre sa vie (IS). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Tales of (18 jaar). Films van vrijdag af £oetj Camera, 2 en 8 uur: Les enfants du (18). en." Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: De wurger die van het slot Blackmore (14). ■obe- Luxor. 2.30, 7 en 9.15 uur: Jouw beurt, stukpehatje (14). aden Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Het ge heime teken van d'Artagnan (14 woensdag en donderdag: De Maffia slaat yie I Tri: ■a-jerroi Ten Broek: Voor krotopruiming apart bouwvolume afdwingen LEIDEN De eerste vergadering van de Leidse gemeenteraad ter be handeling van dc gemeentebegroting voor 1964 werd geheel in beslag ge nomen door de algemene beschouwingen van de voorzitters der onder scheidene fracties. Achtereenvolgens verschenen achter de katheder dc heren Sommeling (P.v.d.A.), Ten Broek (K.V.P.), Woudstra (prot.-chr.), Duyverman (V.V.D.), die de in de Tweede Kamer vertoevende heer Por- theine verving, De Bruijn (P.S.P.) en Van Weizen (C.P.N.). De heer Van Weizen deelde mee, dat dit zijn laatste begrotingsbehandeling is, omdat hij na ruim dertig jaar het raadslidmaatschap binnen afzienbare tijd hoopt neer te leggen. Nadat de heer Sommeling zijn vertrou- en in het college had uitgesproken, verklaarde hij met betrekking tot de beraadslagingen over de begroting tegen jaagtempo te zijn. Anderzijds moet de raad het zo kort mogelyk zien. te doen. Hy meende, dat de raadsleden by de schriftelijke behandeling de vragen mogen stellen die zij nodig achten. De begroting zou volgens deze afge vaardigde eigenlijk een tekort moeten aangeven; zij is kunstmatig sluitend ge maakt. Bij de rijksoverheid dient nog begrip te worden gewekt voor de problemen van deze oude stad. Veront rust was de heer Sommeling over de enge grenzen waarbinnen Leiden nog steeds moet leven, en over de hierdoor ontstane bedreiging van de woningbouw. Onverteerbaar zou het zijn als Leiden zijn contingenten niet zou kunnen reali- Samenwerking met andere ge- 'n deze omstandigheden ge- De voorzitter der socialistische fractie vroeg zich af of enkele plannen voor Zuid-West niet moeten worden herzien -ten bate van een uitbreiding van de woningwetbouw. Bijzondere maatregelen achtte hij no- ig voor de huisvesting van ambtenaren i onderwij spersoneeL De algemene huis vestingssituatie noemde hij onrustbarend. Hoeveel woningen krijgt Leiden in 1964? Ten aanzien van de schoolmelk drong de heer Sommeling erop aan de rijks subsidie, die binnenkort vervalt, over tc Dat zou de gemeente f 18.000 kosten. Volume afdwingen jS B. en W. ongevraagd meer inlich tingen geven en de leden van dc raadscommissies hun mede-raadsleden beter op de hoogte houden, zal het aan tal vragen bij de schriftelijke behande ling der begroting wellicht verminderen, dacht de voorzitter der K.V.P.-fractie, heer Ten Broek, die in zijn beschou wing veeb aandacht schonk aan de Bouw. Voor de oplossing van het woning- bouwprobleem is een hoge mate van coördinatie nodig. B. en W. zullen voortdurend contact móeten hebben met allen die op het gebied vai woningbouw in het eerste gelid staan. Leiden heeft sterke behoefte aan een woningkartotheek, zo vervolgde de heer Ten Broek. De woningbouw met alles wat daarbij hoort verdient hier grote voorrang. Voor krotopruiming 9.15 Muiterij op de Studio, 2.3( .'vie (18). Trianon. 2 od ,.jBounty, (14). Hou Tentoonstellingen Sociëteit Horus, Rapenburg 127: van tan-122 nov. tot 12 dec.. 2 tot 6 en 8 tot 10 ik "ur> 's zondags van 1 tot 4 uur: schil- oort «er(jen van Dick Breddels. Gebouw Rapenburg 73: van 22 nov. lot 18 dec. tentoonstelling Leids Acad. Kunstcentrum, schilderijen en gouaches van Jose Gorris. a De Lakenhal: Napoleon-expositie (tol 15 december). Leeszaai en bibliotheek Reuvena, Bree straat 27, maandag en woensdag van 9 R30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van l tot 5.30 uur; vrijdag vax. 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105 30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibllo meek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uui woens lag en zaterdag van 12 tot 4.30 uui ei vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 830 uur 's avonds Jeugdihotel De Ruif (Janvossensteeg 59): tentoonstelling wandlappen (tot november). Boerhaavezalen: tentoonstelling t werken van Bert Jonk en Frans Pieck (van 15 tot 29 nov., open van 2.30 tot 4.30 en van 730 tot 9.30 uur). Fapengraaht 6a: tentoonstelling schilderijen, beeldhouwwerk en sieraden van Henny Bal. van 23 nov. tot en met 4 jan., dagelijks open van 9 tot 12.30 en van 2 tot 6 uur. maandag van 2 tot 6 u. Wassenaar: Pieter Postlaan 8: exposi tie collectie Gans, dag. 1116 uur, 's zon dags 1316 uur, oosterse tapijten, met rondleiding, tot en met 30 nov. Raadsleden zijn ook ver tr iweiismensen Mr. Wouds' (prot.-chr.) merkte op dat de sluitende begroting eigenlijk al- verouderd is; de ontwikkeling van salarissen en investeringen houdt haar voortdurend in beweging. Zullen de ho gere uitgaven door hogere inkomsten worden gedekt? Een belasting op on roerend goed (in plaats van een woon plaatsbelasting) genoot zijn sympathie Soberheid in de vraagstelling bij de schriftelijke begrotingsbehandeling zag de heer Woudstra als een reële mogelijk heid. Hy deed enkele suggesties aan de hand, zoals een meer effectieve voor behandeling in de raadscommissies. Uit breiding van de samenwerking met buur gemeenten zou de prot.-chr. fractievoor zitter toejuichen. Ofschoon er wel behoefte is aan een verhoogde rechtsbescherming van de individuele burger, leek het de heet Woudstra nog te vroeg om een uit spraak te doen over de „ombudsman" l persoon bij wie ieder met klachten de overheidssfeer terecht kan. Er zijn toch mogelijkheden om klachten te uiten. De burgerij ziet de raadsleden nog steeds meer als gezagsdragers dan als vertrouwensmensen. Van dit inter mediair wordt nog te %veinig gebruik gemaakt. Ook het college van B. en W. moet steeds bedacht zijn op de belan gen van de persoonlijke burger. En verder zijn er nog de advocaten. Deze afgevaardigde vestigde voorts de aan dacht van het college op een goede representatie van het gemeentebestuur bij ontvangsten van gasten en derge lijke. Uit eigen ervaring was hem ge bleken dat dit wel eens te wenser overlaat. Met dankbaarheid constateerde mr .Woudstra dal B, en W. hfrd.iy,efken er veel initiatief en homogeniteit tentoon spreiden. Herinvoering van de rondvraag )u de prot.-chr. fractie welkom zijn. Mr. Woudstra hoopte ten slotte dat het college bij zijn werk de zegen v~ J mogen ervaren. Actieve politiek HET zou dr. Duyverman welkom zijn als B. en W. de raad leerden door beperking een meester te zijn. Voor herleving van de rondvraag was hij niet geporteerd, tenzij deze alleen voor zeer belangrijke zaken zou worden gebruikt. Hij beval een nauwgezet onderzoek de mogelijkheden voor intensivering intergemeentelijke samenwerking. Een dynamische verkeerspolitiek en een alle onderdelen actieve huisvestings politiek vond hy ook essentieel Leiden. Als er wat dit laatste betreft een rijksregeling is ten einde de doorstro- i God Haagse rechtbank Gebedeld op station DEN HAAG Een 59-jarige ijzer- vleohter blijkt oruverbe ter lijk in het be delen en werd deswege reeds vaak ver oordeeld. Hij had zioh thans weer voor de redhtbank te verantwoorden omdat hij op het station te Leiden had lopen be delen. Toen de chef hem wilde verwij deren, gaf dat moeilijkheden. De officier eiste tegen de man 3 maal 12 dagen hechtenis en plaatsing in rijkswerkinrichting voor de tijd van jaar. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte dienovereenkomstig veroordeeld. kon hy niet verheugd zyn. Het voorzie- ningspeil wordt erdoor aangetast. Er zijn vele gemeenten met een niet- sluitende begroting, ook Amsterdam, maar dat kan zich meer veroorloven dan Leiden, zei hij. Bovendien heeft dit een burgemeester die eróp slaat als hij dat nodig vindt. Tegen geweldloos verzet en een zitactie bij het des betreffende ministerie zou de heer De Bruijn zich zeker niet keren. In het algemeen wenste hij meer te weten over de argumenten die by de totstandkoming van de begroting een rol hebben gespeeld. Hij kwalificeerde het als een onverantwoorde inefficiëntie dat de communistische afgevaardigde, de heer Van Weizen, nog maar steeds geen lid van een raadscommissie kan zijn. Een man als Van Weizen, die nooit obstructie voert, zal de democratie toch niet in gevaar brengen. Aardgasprijs zo laag mogelijk MR. WOUDSTRA vertrouwensman ming te stimuleren, dan is het beneden de maat om met publikatie daarvan te volstaan. Ga eens na hoeveel inwoners uim zyn behuisd, zo riep hy het college op. Zitactie in Den Haag DE heer De Bruyn nam deze gelegen heid te baat uitvoerig in te gaan op aantal algemene beginselen van de P.S.P. Pacifisme en socialisme ziet hy als ondeelbare eenheid. Het doel is: een volledige democratie. Over het sluitend-zyn van de begroting komt. een ombudsman bleek hy geen behoefte te hebben. Er zijn al instanties die de per soonlijke bescherming van de burger tot haar recht doen komen. Leiden is bo vendien geen wereldstad. En vele klach ten zijn ook niet zo erg als ze wel lijken. De sluitende begroting stemde hem tot een zekere voldoening, al moest het hem van het hart dat het verzorgingspeil van de gemeente niet bijster hoog ligt. De perspectieven die het regeringssysteem opent, stelden hem niet gerust. Over de aardgasprijs zei de heer Van Weizen dat deze zo laag mogelyk dient te zijn en dat de winstmarge zo klein mogelijk moet worden gehouden. Hy vroeg B. en W. ten slotte of het gas binnen vier jaar voor Leiden beschikbaar Raad. Leiden Huizennood kweekt vertrekoverschot docenten LEIDEN Gisteravond om elf uur be gon de Leidse gemeenteraad nog aan de behandeling van de onderwijsparagraaf van de begroting. Maar alleen de heer Wiertz (K.V.P.) kreeg nog het woord. Vanmiddag zou mevrouw mr. GeelkerkeD (prot.-chr.) de bespreking voortzetten. De heer Wiertz zei dat alles in het werk moet worden gesteld om goede docenten aan te trekken en te behou den. De huisvesting is een knellend punt. Oudere en ervaren docenten reflecteren nog nauwelijksals niet een geschikte woning wordt aange boden. Het vertrekoverschot moet zo spoedig mogelijk teniet worden ge daan. Randgemeenten hebben hier wel degelijk ook een taak. Een zeer groot aantal kinderen in buitengemeenten is aangewezen op Leidse scholen. Voorts was de heer Wiertz van oor deel dat de verantwoordelijkheid van het schoolhoofd te groot is geworden. Hy vroeg het college of het mgoelijk is door uitbreiding van het vakonderwijs de taak van het hoofd te verlichten. Handhaving van de gymnasiumafdeling van het Rembrandt-lyceum 'achtte de K.V.P.-afgevaardigde op dit moment nog verantwoord, maar er moet bij de minis ter opnieuw worden aangedrongen op subsidiëring; komt deze subsidie niet, dan behoudt de heer Wiertz zich het recht voor opheffing van de afdeling voor te stellen. G.G. en G.D.-gebouw half december open LEIDEN Op 17 december om drie uur 's middags zal het nieuwe gebouw van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst aan de Roden burgerstraat officieel worden geopend. De oude school aan de Mare zal dus volgende maand eindelijk worden ver laten. De slopers staan reeds te wach ten. Het voormalige weeshuis aan de Rodenburgerstraat is voor zijn nieuwe functie geheel verbouwd. LEIDEN De financiële deskundige van de prot.-christelijke fractie, de heer Elsgeest, die gisteravond als eerste achter de lezenaar in de Leidse raadszaal betrad, beschouwde het als een gelukkige omstandigheid dat de begroting sluitend is. Hij had bij het college visie en werkkracht waarge nomen. Zijn financiële beschouwing vervolgend, ging de heer Êlsgeest in op de verschillende verfijningsmogelijkheden die Leiden wat zijn bijdrage van de rijksoverheid betreft tot nut zouden kunnen zijn. In het algemeen sprak de proL-christelijke afgevaardigde als zijn mening uit, dat met het opleggen van nieuwe lasten aan de bevolking de uiterste voorzichtigheid moet worden betracht. Het streven i idsuugontwircKeiing njKe ueiasungaruK. z i stuitende begro- net aigemeen biuilende begroting niet aixes He Bruyn v 2 ny t U-op I groung tot stand De heer Den Dunbelden (PvdA) vroeg het conege ox er ai ionasen zyn gevon den om ae kostenverhogingen op te van gen. Een sluitende begroting mag nietoe- idiignjKer zyn dan ae posten zeif. Welke kredieten zijn afgevoerd of verminderd? De heer Den Dubbelden stond niet af wijzend tegenover een gemeentelijke ombudsman. Zo'n persoon voorkomt ook juridische procedures. Hij vroeg nauwkeurig onderzoek. Filmkiing K. en O. Leiden LEIDEN F ilf criticus Jan Blokker heeft dinsdagavond voor de film kring van K. en O. in de filmzaal der universiteit films ingeleid, die ge heel of gedeeltelijk zijn opgenomen met de verborgen camera. Sinds het begin van de filmgeschiedenis is er een tegenstelling tussen hen, die dé werkelijkheid willen uitbeelden en degenen, die een „eigen werkelijk heid" willen scheppen en verfilmen. De verborgen camera is dus bepaald niet nieuw en de candid camera (eigenlijk een deel van het ruimere begrip cinema de vérité) heeft van meet af aan het streven naar fictie tegenover zich gehad. Dit verschil is blijven bestaanthans zichtbaar in documentaire en speelfilm. Uitvoerig stond de heer Blokker ver der stil bij de documentaire, aanvanke lijk een filmuiting met een duidelijk doel: het etaleren van sociale emotie. Al spoedig deed zich op dit terrein de in vloed gelden van een Russische vinding, de montage. Montage-experimenten brachten aan het licht, dat het beeld op zichzelf niets is, maar pas zin krijgt door de rangschikking. De acteur is voor werp, de regisseur schept het filmwerk door het bepalen van de volgorde der beelden. Gevaar Hier ligt uiteraard een groot gevaar, namelijk van de demagogie, die iets wil suggereren wat er in werkelykheid niet is. De candid camera noteert dus wel ae werkelijkheid, maar het resultaat be hoeft niet noodzakelijk een uitbeelding van dé waarheid te zijn. Intussen is by het filmen met de ver borgen camera een nieuwe ontwikkeling gaande. Na de periode van het film maar-raak is er thans een tendens de scènes uitvoerig voor te bereiden door vooraf met de gelegenheidsacteurs te praten en hen op het fimen voor te be reiden. De uiteenzetting van de heer Blokker werd geïllustreerd met de vertoning een aantal fragmenten uit Lonely boy, Mamma don't allow, On the bowery, Un coeur gros comme ?a. La Seine a ren contré Paris en La casa delle vedove. Een pleidooi voor een spoedige uit voering van de plannen voor het Archief voerde de heer Lijten (KVP). Hij vroeg het college ook, iets te doen tegen los lopende honden in de binnenstad. Zijn fractiegenoot Lambermont drong aan op bespoediging van de voltage omschakeling van 127 naar 220. Vele apparaten zullen binnenkort niet meer voor' het oude voltage worden gele verd. Dat brengt voor de gebruikers maar kosten mee. Dhr. Lamberment wilde de omsehakeiingskosten niet verhalen op de inwoners. Hoeveel zou dat de S.L.F. nu kosten? Deh eer Van Egmond (KVP) legde de vinger by het gebrek aan coördinatie tussen de onderdelen van het gemeente lijke apparaat. Ook roerde hij de con frontatie van de burger met dat appa raat aan: voor de relatie burger-over- heid is het van belang dat de burger tegenover een persóón komt te staan, niet tegenover een ongrijpbare grootheid als de „gemeente". Kosten voor cle S.L.F. Baaren (PvdA) stil bij het belang voor de gemeente en de gebruikers van de voltage-omschakeling naar 220. Ook lichte hij zijn voorstel dienaangaande (gepubliceerd in ons blad van dinsdag) nader toe. Het elektriciteitsbedrijf dient de kosten voor zyn rekening te ne: De heer Van Aken (PvdA) streefde naar opneming van een aanlijngebod voor honden in de verordening op de straatpolitie en naar de instelling i een hondenpenning (opdat bekend waar een hond thuis hoort). Voorname- lyk sprak hij over de waarde van doeltreffende gemeentelijke voorlichting. Publiciteit en public x-elations zijn be grippen die ook de gemeente niet mag verwaarlozen. Ingenomen was de heer Van Aken met wat mr. Woudstra had gezegd over de betrekkingen tussen bur gerij en overheid. De PvdA-afgevaar- digde voelde veel voor een stadsperio- diek. Roudvraag verdedigd rondvraag, nadat hij aan voorlichting van gemeentewege via de bestaande persorganen de voorkeur had gegeven bo ven een eigen gemeentelijke publjciteits- De heer Lamers verklaarde dat zijn voorstel tot herleving van de rond vraag bepaald niet was ingegeven door wantrouwen tegenover het col lege. De raad heeft informaties nodig. In de werking van het recht om schriftelijke vragen te stellen was hij teleurgesteld. De antwoorden van B. en W. worden vaak pas na geruime Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. tijd gegeven. Er kunnen belangrijke zaken zijn waarover onmiddellijk in lichtingen zouden moeten worden verstrekt De rondvraag raakt ook de verhouding raad—burgerij. De burge rij heeft er recht op' dat de publieke zaken in het openbaar worden behan deld. Een ander geluid liet de Zundcrman (PvdA) horen. Hij dacht dat er aan de rondvraag geen behoefte zal zijn als B. en W. schriftelijke vragen zo vlug moge lijk beantwoorden. Dan vroeg de heel Zunderman nog om een niet al te schriele keuze van alcoholvrije dranken bij gemeentelijke ontvangsten. RADIO TELEVISIE Leids Leger des Heils heeft voor Kerstmis geld nodig LEIDEN Het Leger des Heils gaat ir de weken voor Kerstmis weer een be roep doen op alle mensen „die van goede wille kijn" om degenen die (door welke oorzaak ook) wat aan de schaduwkant van het leven staan, warmte en licht te bezorgen. Er zyn veel eenzame, oudere mensen, er zyn kinderen die een goed thuis moeen missen, er zijn AOW-trek- kers die altijd maar net kunnen rond komen voor hen en voor anderen wil het Leger iets doen. Men bereidt de kerstsamenkomsten voor, waarvan de Kerstnachtwydings- dienst in de Stadsgehoorzaal op eerste kerstdag om 6 uur 's morgens er één is (er wordt dan een kerstspel opgevoerd). Voorts wil men een flink aantal kerst pakketten aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen uitreiken. Ongevee: honderd alleenstaanden en bejaarde echtparen kunnen aan een kerstdiner aanzitten; een kerstfeest voor kinderen en een verrassing voor degenen die in de kerstnacht moeten werken, worden eveneens voorbereid. Ook de zieken wor den niet vergeten. In de komende dagen gaan geünifor meerde vertegenwoordigers met collec tebussen of -lijsten langs de deuren: de week van 25 tot 30 nov. in Oegst- geest, van 2 tot 7 dec. in Leiden. Op 7, 9, 11 en 14 dec. staan overal de bekende kerstpotten. Opgaven van naar uw mening kerstgaven in aanmerking komende adressen kunt u schriftelijk richten tot het korpsadres, Hooigracht 30A, vóór 1 dec. Liefst met vermelding van de ca- gorie waaronder het adres zou vallen, de gezinssamentelling, juiste naam en eventuele bijzondere omstandigheden. Leraar schilderen LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft de heer D. van der Meer benoemd tot leraar schilderen aan de gemeente lijke bedrijfstechnische school. Relatie T\E HEER WOUDSTRA heeft gister- middag; in de Leidse raad als voor zitter van de prot. christelijke frac tie behartigenswaardige woorden gesproken over de relatie tussen de burgerij en het gemeentebestuur. Het ging over een eventuele om budsman, een strikt onafhankelijk persoon aan wie men zijn klachten over zaken die de gemeente betref fen, kwijt kan. Is in onze gemeente aan zo'n man, die een verhoogde individuele rechtsbescherming zou moeten garanderen, behoefte Vooralsnog houdt de heer Woudstra het op een persoonlijk contact tussen burger en raadslid. De burger is zich er niet voldoende van bewust dat hij als hij zich op een of andere wijze van gemeentewege benadeeld voelt, op het raadslid een beroep kan doen. De raad is de vertegenwoor diger van de burgerij en deze mag weten dat haar belangen bij hem in goede handen zijn en zorgvuldig worden behartigd. Dat gistermiddag een raadslid heeft geattendeerd op de mogelijkheid van aandacht ook voor persoonlijke zaken, moet voor de burgerij wel een stimulans zijn de handelingen van de raad met nog meer belang stelling te volgen en het raadslid maatschap op zijn waarde te leren schatten. Er zal alles aan gedaan moeten worden, de afstand tussen burgerij en bestuur te verkleinen. Verklaringen als van de heer Woud stra kunnen daartoe in ruime mate bijdragen. Ze roepen op tot bezin ning op de middelen die daarvoor hunnen worden aangewend. Die be zinning is zeker nodig, want het zal gewenst kunnen zijn, traditionele methoden te verlaten. Dat de P.v.d.A.-afgevaardigde Van Aken van harte instemde met wat de heer Woudstra had gezegd, is er een bewijs van, dat de Leidse raad belang hecht aan een objecti viteit die door geen partij-politieke intenties wordt bedreigd. Misser in Noord-wijk "TEN ZOON van oud-wethouder J. van Leeuwen te Noordwijk is voorgetrokken bij de toewijzing van woningwetwoningen. Wanneer zijn vader geen wethouder zou zijn ge weest. zou hij de hem door het vo rige college beloofde en door het huidige college toegewezen woning niet hebben gekregen. De woonruimteadviescommlssle heeft daar bij monde van raadslid C. Ben- schoü haar misnoegen over uitge sproken en de burgemeester heeft er zich met een dooddoener van af gemaakt. Wij delen in deze de mening van ge noemde commissie. De door het vo- rige college gegeven schriftelijke belofte moet als een ernstige fout worden beschouwd, de omstandig heden waaronder deze beslissing in dertijd werd genomen ten spijt. Zeker, de heer Van Leeuwen jr. heeft de woning hard nodig, maar er zijn tal van Noordwijkers die in gelijke omstandigheden verkeren als hij en voor wie nochtans geen uitzondering kan worden gemaakt. Bij een uiter mate gevoeliee materie als de woon ruimteverdeling geldt het „gelijke monniken, gelijke kappen" wel zeer In het bijzonder. Het college van B. en W. te Noordwijk had moeten bedenken, dat met de gewraakte belofte een vervelend precedent werd geschapen en dat men op deze manier werkend bij de beschuldiging van „vriendjespoli tiek" met de mond vol tanden zou komen te staan. De woonruimteadvicscommissie heeft groot gelijk, dat zij zich van deze nare zaak distancieert. Zij kan de mensen die zich tot haar wenden nu tenminste recht in de ogen blijven Rijnsburg -Rijnsburg vinden het voonzieningspeil in hun gemeente beneden de maat. Wij kunnen helaas niet anders dan dat beamen. Men behoeft het Rijnsburgse gemeentebe. stuur de taak waarvoor het zich ziet gesteld niet te benijden. Wan neer alles nu maar meteen na dc uitwerking van de plannen kon worden gerealiseerd, men zou kun nen spreken van een moeilijke maar daukbare opgave. De huidige situ atie in ons land laat van dat dank bare evenwel niet veel heel. Het duurt doorgaans al te lang voordat de spade in de grond kan worden gestoken. De inwoners van Rijnsburg mogen zich niettemin gelukkig weten niet een gemeentebestuur dat een voor uitziende blik aan doorzettingsver mogen paart. Geprezen moeten wor den de schuchtere pogingen het al te zakelijke karakter van het dorp te doorbreken. Van groter belang nog zijn de saneringsplannen. De toestanden op woongebied zijn in vele gevallen in Rijnsburg werke lijk ten hemel schreiend. Alweer enige tijd geleden hebben wij ver scheidene krotbewoners bezocht en we zijn er nog steeds van onder de indruk. De behoefte aan een zwembad houdt hiermee nauw verband. Behoorlijke sanitaire voorzieningen ontbreken vaak en het minste waarop dc be kkenen recht hcbben- js toch zich althans zo nu en dan eens behoor lijk te kunnen baden. En voorts heeft de jeugd haar gerechtvaardig de verlangens. Zo is men er in Rijnsburg, alle Wel vaart ten spijt, dus nog lang niet. Men moet gemeentebestuur en be volking wel van harte sierkte toe- wensen en hopen, dat zij de moed niet verliezen. Chr. Besturenbond Leiden LEffiEN De Leidse Chr. Besturen- bond houdt vrijdagavond in zijn gebouw aan de Oude Singel een vergadering, waarin de heer C. A, Bakker, secretaris van het C-N.V., hoopt te spreken over de loonpolitiek. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 2o november Aan rle H.hc. lniverslteit te Leiden ls geslaagd

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3